میرنیوز

ایرانی‌ها اولین گروه امداد خارجی بودند / این‌جا هیچ زنی ندیدم

ایرانی‌ها اولین گروه امداد خارجی بودند / این‌جا هیچ زنی ندیدم 2022-06-30T10:03:44+04:30

خبرگزاری مهر؛ گروه مجله: بیشتر از یک هفته است که از زلزله‌ای شدیدی که دو استان پکتیکا و خوست افغانستان را لرزاند و صدمات زیادی به بار آورد، می‌گذرد. جمعیت هلال احمر ایران اولین تیم امداد و نجاتی بود که با کمک‌های بشردوستانه ایران خودش را به این مناطق رساند و شروع به امدادرسانی کرد. «مینا قاسمی‌زواره» خبرنگار حوزه بحران و آسیب‌های اجتماعی که اوایل سلطه طالبان بر افغانستان به صورت شخصی به این کشور سفر کرده بود، حالا به نمایندگی از روزنامه شهروند همراه با جمعیت هلال ایران عازم افغانستان شده تا از وضعیت زلزله‌زدگان و روند امدادرسانی‌ها گزارش و خبر تهیه کند. مینا قاسمی که همیشه در گزارش‌ها و مطالبی که کار می‌کند توجه ویژه‌ای به ابعاد اجتماعی اتفاقات دارد، در کنار اطلاع‌رسانی از روند امدادرسانی نکاتی درباره مناطق زلزله‌زده بیان می‌کند که می‌تواند تا حدی به رفتارشناسی و عملکرد طالبان و کالبدشکافی شرایط اجتماعی و فرهنگی مناطق پشتون‌نشین کمک کند.

با قاسمی‌زواره درباره شرایط افغانستان، روند امدادرسانی، وضعیت زلزله‌زدگان و نحوه حضور جمعیت هلال احمر ایران در افغانستان گفتگو کردیم که می‌خوانید:

اعلام زلزله و درخواست من برای همراهی با تیم هلال احمر برای اعزام به افغانستان

دقیقاً نیمه بامداد روز چهارشنبه بود که در مناطق پکتیکا و خوست افغانستان زلزله شد. بلافاصله و پس از اطلاع از وقوع این زلزله جمعیت هلال احمر ایران اعلام کرد که به کمک مردم افغانستان می‌شتابد. من که همیشه در حوزه بحران و آسیب‌های اجتماعی کار رسانه‌ای کردم، آمادگی خودم را برای همراهی با گروه هلال احمر اعلام کردم. آقای اسماعیل رمضانی، مدیرمسئول روزنامه شهروند، از این پیشنهاد استقبال کردند و موضوع را با رئیس جمعیت هلال احمر مطرح کردند. اوایل در قبال این همراهی مقاومت‌هایی وجود داشت، چون من تنها خانمی بودم که قرار بود با یک تیم بیست نفره آقا همراه شود. این مخالفت‌ها کمی طبیعی بود، چون ممکن بود شرایط امنیتی و حفاظتی سخت باشد، اما با کمک آقای رمضانی و موافقت رئیس جمعیت هلال احمر توانستم همراه با برادران‌مان به افغانستان اعزام شوم.

طالبان پیش از این تجربه مدیریت بحران نداشته‌اند

درباره کشته‌شدگان و آسیب‌دیدگان و میزان و وسعت تخریب آمار و اطلاعات ضد و نقیضی داده می‌شود که با توجه به شرایط فعلی افغانستان طبیعی است. به هرحال باید بپذیریم دولت طالبان برای اولین بار است که با چنین حادثه طبیعی با این سطح از تخریب روبرو می‌شود و آنها پیش از این عملاً چنین تجربه‌ای نداشته‌اند. به خاطر همین کار امداد و نجات اینجا خیلی سخت است. فکر می‌کنم تا سرپرست‌های حاکمه افغانستان بیایند و بخواهند شرایط را بررسی کنند و به یک آمار و ارقام درست برسند، زمان‌بر است؛ به خصوص که مسئولین طالبان به آن شکلی که باید و شاید امکانات و توانایی‌اش را ندارند. از طرفی زلزله در مناطق دورافتاده افغانستان و نزدیک مرز اتفاق افتاده و کمتر مسئولی به آنجا رفت و آمد می‌کند. از این نظر این مناطق شرایط سخت‌تری نسبت به دیگر نقاط افغانستان دارند. مثلاً جاده‌ها در این مناطق بسیار صعب‌العبور هستند و امدادرسانی به آنها واقعاً سخت است.

قریه‌های زیادی به صورت صد در صد تخریب شده‌اند

مناطقی بودند که چون جاده مناسبی ندارد و امکاناتی نیست و دسترسی سخت است، تازه بعد از یکی دو روز متوجه شده‌اند که آنجا هم زلزله آمده و خانه‌ها تخریب شده و مردم فوت کرده‌اند. به خاطر همین مشکلات است که آمارها چندان قابل اتکا نیستند و ضد و نقیض هستند. با این‌همه شکی نیست که این زلزله یک فاجعه انسانی به بار آورده و بیش از هزار نفر کشته شده‌اند. متأسفانه زلزله خسارت‌های بسیار زیادی به بار آورده و قریه‌های زیادی به صورت صد در صد تخریب شده‌اند. همچنین تخریب بعضی قریه‌ها مثل قریه مامدیه که ما آنجا بودیم به وضوح دیده نمی‌شود، یعنی ساختار خانه‌ها سالم‌اند و روستا شبیه قبلش به نظر می‌رسد، اما واقعیت این است که خانه این روستاها کاملاً سست شده‌اند و وقتی به این خانه‌ها دست می‌زنی حتی با یک فشار معمولی هم فرو می‌ریزند. بنابراین به هیچ وجه این خانه‌ها قابل سکونت نیستند و صد در صد تخریب محسوب می‌شوند.

هلال احمر ایران ابتدا در «خوست» مستقر شد که کمک‌های کمی دریافت کرده بود

از ایران یک تیم ۱۹ نفره امداد و نجات اعزام شده‌اند که من هم همراه‌شان هستم. آقای حامد سجادی معاون لجستیک و آمادگی سازمان امداد و نجات و دکتر پیمان نامدار معاون بهداشت، درمان و توانبخشی رئیس جمعیت هلال احمر مدیریت گروه اعزامی را بر عهده داشتند. ما ابتدا با هواپیمای c130 ارتش اقلام امدادی را از ایران به فرودگاه خوست آوردیم که اقلام برای ارسال به مناطق زلزله‌زده همین‌جا بارگیری شدند. خودمان هم به همراه ماشین‌ها و امکانات لجستیکی که طالبان تدارک دیده بودند به مناطق آسیب‌دیده در ولایت خوست رفتیم. آنجا با رئیس جمعیت هلال احمرشان دیدار کردیم و بعد به منزل یکی از خیرین منطقه رفتیم که خودش هم با جمعیت هلال احمر افغانستان همکاری می‌کرد. یک روز آنجا اسکان داشتیم و بلافاصله صبح زود به سمت ولسوالی اسپیرا رفتیم که قریه‌های بسیاری در آن تخریب شده بودند و خسارت‌های زیادی به بار آمده بود. بعد از عبور از ولایت اسپیرا به قریه مامدیه رفتیم و آنجا اسکان پیدا کردیم و چادر زدیم. آنجا تیم‌های هلال احمر و امدادگر ما به گروه‌های سه چهار نفری تقسیم شدند و به روستاهای اطراف رفتند تا وضعیت را بررسی کنند. بعد از برگشت نتیجه و خروجی را برای تصمیم‌گیری درباره توزیع اغلام به مسئولان مرتبط اعلام کردند. نکته جالب اینکه مردم و مسئولین خیلی اعتراض داشتند و می‌گفتند به دلیل اینکه خسارت‌های زیادی در پکتیکا وارد شده و آمار کشته‌شدگانش خیلی زیاد است، باید همه کمک‌ها به آن سمت برود. به همین خاطر ولایت خوست عملاً از کمک‌ها بی بهره بود و کمتر به اینجا توجه می‌شد. این شد که هلال احمر ایران بعد از ارزیابی‌هایی که داشت به این نتیجه رسید که در منطقه خوست بماند و خدماتش را همانجا ارائه کند.

هلال احمر ایران اولین گروه خارجی بود که به مناطق زلزله‌زده رسید

باید بگویم هلال احمر ایران تنها و اولین گروه خارجی بود که به منطقه پکتیکا و خوست وارد شده بود. من توقع داشتم دولت پاکستان که مرز بسیار نزدیکی با مناطق زلزله‌زده دارد و مردم این منطقه هم اغلب دوتابعیتی هستند، زودتر از دیگران به اینجا آمده باشد و امدادرسانی کرده باشد ولی متأسفانه ما با هیچ گروه خارجی برخورد نداشتیم. فقط یونیسف آنجا استقرار داشت که ماشین‌ها و امکاناتی هم با خودشان آورده بودند.

ایرانی‌ها اولین گروه امداد خارجی بودند / این‌جا هیچ زنی ندیدم

با وجود مسیر بسیار صعب‌العبور به استان اسپیرا رفتیم

بعد از دو روز که اقلام جمعیت هلال احمر ایران به شهرستان اسپیرا رسید، امدادگران به سمت قریه افغان‌دوبی حرکت کردند. طبق ارزیابی بچه‌های ما اینجا جزو مناطقی بود که رسیدگی کمتری بهش شده بود. با توجه به اینکه مسیر ولسوالی اسپیرا بسیار صعب‌العبور است و جز ماشین‌های لندکروز و شاستی‌بلند با لاستیک‌های عریض ماشین دیگری نمی‌توانست به آنجا ورود پیدا کند، این دسترسی سخت‌تر هم بود. تمام مسیر سنگلاخ بود و دره‌های باریکی که نزدیک جاده بود و این کار را برای ما خیلی سخت می‌کرد. برای همین تا زمانی که کامیون‌های مناسب برای تردد در آن جاده را پیدا کنیم و بار را برسانیم، دو روز طول کشید. بعد از این بود که ما به افغان‌دوبی رفتیم. بارهای هلال احمر هم یک ساعت بعد از اینکه رسیدیم به افغان‌دوبی رسید تا بتوانیم کار توزیع آنها را شروع کنیم.

نیروهای طالبان برای نظم‌دهی و ایجاد امنیت از خشونت استفاده می‌کردند

از مردم خواسته شد که جایی حضور پیدا کنند تا کار توزیع با همکاری جمعیت هلال احمر استان خوست و دیگر نیروهای امنیتی طالبان شروع شود. درواقع کار توزیع بیشتر با نیروهای طالبان بود و به همین خاطر توزیع امکانات امداد و نجات در افغانستان بسیار با جاهای دیگر متفاوت بود. آنها خودشان تدابیری داشتند تا بتوانند بحث توزیع را انجام بدهند. همه آدم‌ها را جمع کردند و به همه گفتند بنشینند. طفل‌های خرد و افراد کلان را از همدیگر جدا کردند، سرپرست‌های خانواده را جدا کردند و چون از قبل اسم سرپرست‌های خانوار برای گرفتن اقلام امدادی نوشته شده بود، طبق لیست نام‌شان خوانده می‌شد و اقلام را به آنها تحویل می‌دادند. وقتی اقلام به همه رسید، بعد به آنها گفتند می‌توانید آنها را بردارید و به سمتی که ساکن هستید بروید. باید بگویم که توزیع در این مناطق توسط نیروهای امنیتی طالبان عموماً همراه با خشونت است. چون باید نظم ایجاد کنند و شرایط را آرام کنند و کسی اعتراضی نکند، با چوبک‌ها و تسمه‌های پلاستیکی گاهی وقت‌ها ضربه‌هایی می‌زدند تا مردم را آرام کنند و به آنها نظم بدهند! این هم جزو چیزهایی بود که با توجه به شرایط طالبان عادی به نظر می‌رسید.

خواستیم تیم پزشکی هم اعزام کنیم که گفتند نیازی نیست

ما دو هواپیما شامل اقلام امدادی چادر، موکت، مواد غذایی و دارو به استان خوست اعزام کرده‌ایم که در پکتیکا، خوست و اسپیرا و روستاهای همجوار با اینها توزیع شدند. بخش دیگری از کمک‌های امدادی ایران با سه تریلی از مرز استان سیستان و بلوچستان وارد افغانستان شده است که از آنجا به سمت استان پکتیکا روانه شده‌اند و قرار است طی امروز و فردا بین مردم توزیع کنیم. همچنین باید بگویم که جمعیت هلال احمر ایران طبق ارزیابی خودش این آمادگی را داشت که تیم‌های پزشکی هم اعزام کند، ولی مسئولان طالبان به ما گفتند اینجا تیم‌های پزشکی هستند و فعلاً به گروه‌های پزشکی نیاز نداریم، بلکه بیشترین نیاز ما اقلام دارویی، مواد غذایی و امکاناتی برای اسکان اضطراری مردم است. جمعیت هلال احمر ایران هم تلاش کرد در همین راستا هر کمکی که می‌تواند ارائه کند.

واکنش مردم افغانستان به کمک‌های ایران خیلی خوب است

واکنش مردم افغانستان و خود دولت طالبان نسبت به حضور و کمک‌رسانی ایران به عنوان اولین کشور خارجی که به کمک افغانستان شتافت، و این برای کشور و مردم افغانستان بسیار بسیار مهم و جالب توجه بود، خیلی خوب بود. ما پیام‌های تشکر بسیاری از سمت مردم افغانستان و مسئولین مختلف در سازمان‌های مختلف اداری خطاب به مردم ایران و جمعیت هلال احمر دریافت کردیم و واکنش‌ها و همکاری‌ها بسیار خوب بود. البته بی‌برنامگی هم وجود داشت و برنامه‌ها گاهی وقت‌ها دچار اختلال می‌شد. بعضاً ما مجبور بودیم که خودمان بعضی کارها را انجام بدهیم و هماهنگی‌ها خیلی طول می‌کشید. با وجود همه اینها بچه‌های جمعیت هلال احمر ایران توانستند از این عملیات سربلند بیرون بیایند و پایان عملیات‌شان را در ولایت خوست اعلام کنند و به پکتیکا رفتند. با تمام شدن عملیات و مأموریت در استان خوست تیم امدادی به پکتیکا رفت و بقیه اقلام را آنجا توزیع کردند.

چون زن‌ها اجازه بیرون آمدن ندارند، اطلاعی از وضعیت پزشکی‌شان نداریم

یک نکته هم باید درباره اقامت‌مان بگویم. من به واسطه اینکه خانم بودم و ممکن بود اسکان‌مان به مشکل بربخورد، هرجا که می‌خواستیم برویم بچه‌ها حواس‌شان بود که اسکان من جدا باشد. چون از صبح که توی لباس می‌رفتیم تا آخر شب با همین لباس‌ها بودیم. برای همین بچه‌ها دنبال این بودند که جای خوبی برای اسکان من پیدا کنند. وقتی به قریه مامدیه رسیدیم هم دیدم یک آقاپسری دوید و گفت که خانم شما هم همراه این تیم هستید؟ گفتم بله. گفت من هم به همراه خواهرم آمده‌ام. بعد گفت «خواهرم پزشک است ولی چون حتماً باید مَحرم همراهش باشد، با همدیگر آمده‌ایم. چقدر خوب است که شما این چندروز هستید و می‌توانید با هم و توی چادر ایشان باشید». و خب من آن دو روز و دو شب که در قریه مامدیه بودیم با خانم دکتر مژگان که در آن منطقه ماما بودند و از هلال احمر کابل آمده بودند همراه بودم. جالب است که من از خانم دکتر سوال می‌کردم که خانم مژگان! شما در این چندروز بیمار هم داشتید؟ می‌گفت نه، کسی مراجعه نکرده، جز چندتا پیرمرد که دست و پایشان مشکل داشت. گفتم پس خانم‌ها چی؟ گفت مثل اینکه خانم‌ها اینجا مشکلی ندارند. گفتم نه، به مشکل نداشتن نیست، خانم‌ها نمی‌توانند از خانه بیرون بیایند… و واقعاً هم همین بود. چون ما هیچ زن دیگری در قریه مامدیه ندیدیم، اصلاً. همه خانم‌ها توی خانه بودند و فقط آقایان و کودکان کوچک و افراد کلان یعنی پیرمرد آنجا بودند. خانم‌ها متأسفانه اصلاً بیرون نیامدند و ما نمی‌دیدیم‌شان. به خاطر همین اطلاعی از مشکلات پزشکی و درمانی‌شان نداشتیم و وضعیت‌شان بر ما پوشیده بود. خودمان هم اجازه نداشتیم پیششان برویم.

منبع : خبرگزاری مهر


کلمات کلیدی :
اشتراک گذاری :

آخرین اخبار مجازی

مهمان در خانه میزبان زباله نمی‌ریزد!

مهمان در خانه میزبان زباله نمی‌ریزد!
2022-09-28T12:29:52+03:30
مجله مهر از مخاطبان خودش خواسته حالا که از سفر برگشته‌اند، تجربه خودشان از اربعین بدون پسماند را با ما به اشتراک بگذارند. این روایت‌ها کمک می‌کند سال آینده ش...

دوست دارم به محیط زیست و حیات وحش سیستان و بلوچستان کمک کنم

دوست دارم به محیط زیست و حیات وحش سیستان و بلوچستان کمک کنم
2022-09-26T08:02:33+03:30
علاقه‌مند شدن کودکان کشورمان به محیط زیست و طبیعت زیبای ایران موجب خوشحالی است. مجله مهر امروز سراغ امیرمهدی کیخا، یکی از نوجوانان فعال محیط زیست رفته که روی...

رسول از خیمه امام حسین(ع) دفاع می‌کرد که چاقو به قلبش زدند

رسول از خیمه امام حسین(ع) دفاع می‌کرد که چاقو به قلبش زدند
2022-09-23T11:42:52+03:30
آشوبگران که ابایی از حمله به مردم عادی و نیروهای انتظامی ندارند، یک نفر دیگر از مردم‌مان را غریبانه و ناجوانمردانه به شهادت رساندند.

اربعین امسال، مرز دوغارون؛ حضور زائران و غیبت موکب‌ها

اربعین امسال، مرز دوغارون؛ حضور زائران و غیبت موکب‌ها
2022-09-18T11:09:37+04:30
روزهای منتهی به اربعین بسیاری از مرزهای ایران حال و هوای اربعینی داشت اما مرز دوغارون، گذرگاه زائران افغانستانی، خالی از رنگ و بوی اربعین بود.

بدون یک کلیه می‌توانی زندگی کنی، بدون آیفون چه‌طور؟!

بدون یک کلیه می‌توانی زندگی کنی، بدون آیفون چه‌طور؟!
2022-09-17T16:49:34+04:30
هر سال در اولین روز عرضه محصولات جدید شرکت اپل شاهد تصاویر و اتفاقات عجیب در کشورهای مختلف دنیا هستیم. در این گزارش به بررسی چند مورد از حواشی امسال و سال‌ها...

انتقادهای دوباره از جنایات خشونت‌بار خاندان سلطنتی انگلیس

انتقادهای دوباره از جنایات خشونت‌بار خاندان سلطنتی انگلیس
2022-09-13T13:03:05+04:30
روزنامه گاردین روز شنبه نوشت: مرگ ملکه الیزایت دوم ، انتقادهای دیرینه از جنایت های خشونت بار امپراتوری بریتانیا را در آفریقا، آسیا و حوزه کارائیب و مناطق مجا...

شمرخوان تعزیه: تعزیه حبیب عزمم را برای پیاده روی اربعین جزم کرد

شمرخوان تعزیه: تعزیه حبیب عزمم را برای پیاده روی اربعین جزم کرد
2022-09-12T09:48:56+04:30
ثارالله انکوتی، تعزیه‌خوان با سابقه کرمانی که سال‌ها نقش شمر را در تعزیه بازی می‌کند، از حال و هوای سفر اربعین می‌گوید. از این که این سفر برای تعزیه‌خوان‌ها ...

مهاجرانی که پول قرض می‌کنند تا خودشان را به کربلا برسانند

مهاجرانی که پول قرض می‌کنند تا خودشان را به کربلا برسانند
2022-09-10T11:42:22+04:30
این روزها محله گلشهر مشهد از همیشه شلوغ‌تر و پر جنب و جوش‌تر است؛ چون زائرین افغانستانی اربعین در تکاپوی رفتن به کربلا هستند و هر یک دنبال کاری. مجله مهر از ...

با کارگری و درآمد لبنیاتی، حیوانات را تیمار می‌کنیم!

با کارگری و درآمد لبنیاتی، حیوانات را تیمار می‌کنیم!
2022-09-08T09:58:50+04:30
دوست دارید با یک خانواده خاص و دوست‌داشتنی آشنا شوید؟ خانواده‌ای که از خوشی‌های مرسوم زندگی می‌زنند تا برای همه ما خوشی بیافرینند. با خانواده حاجی‌آبادی، خان...

ساقی‌ها زیر ذره‌بین پلیس مدرسه

ساقی‌ها زیر ذره‌بین پلیس مدرسه
2022-09-08T09:58:50+04:30
با اینکه چند سالی از به صدا در آمدن زنگ خطر مصرف موادمخدر در مدارس از سوی کارشناسان حوزه مبارزه با موادمخدر می‌گذرد اما نه وزارت آموزش و پرورش و نه مدیران م...

کاپ جام جهانی شاهد بی نظمی مراسم برج میلاد!

کاپ جام جهانی شاهد بی نظمی مراسم برج میلاد!
2022-09-03T09:15:45+04:30
دکتر احسان محمدی، رئیس دپارتمان مسئولیت اجتماعی و بازی جوانمردانه که پیگیر کارهای مراسم برگزاری کاپ بود، بعد از اتفاقاتی که روز پنجشنبه در برج میلاد رخ داد، ...

زیارت کربلا هیچ وقت کاملاً ممکن نبوده است

زیارت کربلا هیچ وقت کاملاً ممکن نبوده است
2022-09-02T06:42:16+04:30
وقایع مختلفی در طول تاریخ سبب بسته شدن راه کربلا شده است. از حکومت‌هایی که قصد تخریب حرم امام حسین (ع) را داشته‌اند تا وقایعی که باعث تعطیلی زیارت می‌شدند.

سفر اربعین را بدون پسماند تجربه کنید

سفر اربعین را بدون پسماند تجربه کنید
2022-08-31T10:29:08+04:30
تا حالا فکر کردید چقدر زباله در مراسم اربعین تولید می‌شود؟ وظیفه کیست که از تولید این همه زباله جلوگیری کند؟ خود ما! مجله مهر امروز پای صحبت کسی نشسته است که...

مردانی که نماد مسئول مردمی و ساده‌زیست شدند

مردانی که نماد مسئول مردمی و ساده‌زیست شدند
2022-08-30T09:15:48+04:30
هشتم شهریور سال ۱۳۶۰ طی حادثه تروریستی در دفتر نخست‌وزیری جمهوری اسلامی ایران، شهیدان رجایی و باهنر آسمانی شدند. شهیدانی که هنوز هم به عنوان نماد مسئول مردمی...

مهاجران افغانستانی برای حضور در اربعین با چه مشکلاتی مواجه‌اند؟

مهاجران افغانستانی برای حضور در اربعین با چه مشکلاتی مواجه‌اند؟
2022-08-28T14:02:21+04:30
زائران افغانستانی اربعین با مشکلات بسیاری برای حضور در این مراسم روبرو هستند. در این گفت و گو تلاش کرده‌ایم ضمن تشریح این مشکلات، راه حل‌هایی برای رفع آن‌ها ...

آمارهای عجیب از مصرف مشروبات الکلی در ایران!

آمارهای عجیب از مصرف مشروبات الکلی در ایران!
2022-08-28T10:29:07+04:30
گزارش سازمان جهانی بهداشت نشان می‌دهد سرانه‌ مصرف الکل در ایران یک لیتر است و در میان مصرف‌کنندگان «مداوم» نوشیدنی‌های الکلی، ایران رتبه نهم را میان ۱۸۹ کشور...

مردی که عمرش را پای تحصیل کودکان مهاجر گذاشته است

مردی که عمرش را پای تحصیل کودکان مهاجر گذاشته است
2022-08-24T14:02:30+04:30
علی‌رغم فرمان رهبری در رابطه با تحصیل تمام کودکان افغانستانی، هنوز مشکلات بسیاری در این زمینه وجود دارد. با نادر موسوی درباره چند و چون تحصیل کودکان مهاجر و...

خواستگاری و عقد در ماه محرم و صفر، آری یا خیر؟

خواستگاری و عقد در ماه محرم و صفر، آری یا خیر؟
2022-08-21T22:04:09+04:30
با شروع محرم و صفر خیلی از خانواده‌ها و دختر و پسرها روند خواستگاری و عقد را متوقف می‌کنند. این درحالی است که بسیاری از زوج‌ها با این اتفاق مخالف‌اند. مجله م...

روزی ۱۷ سرنگ تزریق می‌کردم / بازگشت به زندگی پس از ۲۸ سال اعتیاد

روزی ۱۷ سرنگ تزریق می‌کردم / بازگشت به زندگی پس از ۲۸ سال اعتیاد
2022-08-16T09:25:34+04:30
زندگی علیرضا کردبچه یک داستان طولانی از درد است. حتی تعریف کردن و شنیدنش هم سخت است. در این گفتگو مختصرا درباره کسی صحبت کردیم که بعد از ۲۸ سال مصرف مواد ترک...

پادشاه هم بشوم، واکس زدن کفش زائران را کنار نمی‌گذارم!

پادشاه هم بشوم، واکس زدن کفش زائران را کنار نمی‌گذارم!
2022-08-14T13:37:34+04:30
هرکسی با دلش زندگی می‌کند، نه با پول و ثروت و اموالش. چه بسا کسی گوشه یک خانه نمور، حال بهتری از یک پادشاه داشته باشد. علی هاشمی از همان آدم‌هاست. روایت این ...

داستان شیطان / همه چیز درباره سلمان رشدی

داستان شیطان / همه چیز درباره سلمان رشدی
2022-08-14T08:17:33+04:30
سلمان رشدی در نیویورک مورد حمله قرار گرفت اما فارغ از اینکه نیت فرد ضارب چه بوده، در این گزارش قصد داریم به بررسی کتاب او، چرایی صدور حکم اعدام و اثرات آن بر...

بدون شرپا، باربر و اکسیژن بر فراز ارتفاع ۸۶۰۰ متری

بدون شرپا، باربر و اکسیژن بر فراز ارتفاع ۸۶۰۰ متری
2022-08-11T10:17:33+04:30
ایمان احمدپور تاریخ‌سازی کرده و بدون شرپا، باربر و اکسیژن مصنوعی قله k2 را فتح کرده است. کار ارزشمند دیگر او نصب پرچم افغانستان بر فراز k2 به یاد «علی‌اکبر س...

در دوران سخت طالبان هم منقبت‌خوانی را تعطیل نکردیم

در دوران سخت طالبان هم منقبت‌خوانی را تعطیل نکردیم
2022-08-09T14:06:49+04:30
عزاداری برای معصومین (ع) در گوشه گوشه عالم آیین‌ها، آداب و رسوم خاص خودش را دارد. شیعیان افغانستان نیز در ولادت یا شهادت معصومین با هنر منقبت‌خوانی یاد این ع...

منقبت‌خوانی در کشوری غیر از افغانستان رایج نیست

منقبت‌خوانی در کشوری غیر از افغانستان رایج نیست
2022-08-09T10:06:46+04:30
عزاداری برای معصومین (ع) در گوشه گوشه عالم آیین‌ها، آداب و رسوم خاص خودش را دارد. شیعیان افغانستان نیز در ولادت یا شهادت معصومین با هنر منقبت‌خوانی یاد این ع...

هیأت‌ها، بهترین ظرفیت برای فرهنگ‌سازی درباره محیط زیست

هیأت‌ها، بهترین ظرفیت برای فرهنگ‌سازی درباره محیط زیست
2022-08-06T09:08:10+04:30
میثم مرادی فعال محیط زیستی ساکن اندیمشک چندسالی است که با دوستانش در محرم و صفر فعالیت‌های جالب توجهی درباره محیط زیست دارند. از نذر نهال و کتاب بگیرید، تا ف...

تحصیل کودکان مهاجر، برای ایران یک فرصت بزرگ است

تحصیل کودکان مهاجر، برای ایران یک فرصت بزرگ است
2022-08-03T08:46:10+04:30
تحصیل کودکان افغانستانی در ایران همیشه با مشکلات زیادی مواجه بوده است. در گفت و گو با پیمان حقیقت‌طلب این مسأله را بررسی کردیم و از زبان او به پیشنهادهای مهم...

بی‌خانمان‌ها در شب‌های بارانی تهران چه می‌کنند؟

بی‌خانمان‌ها در شب‌های بارانی تهران چه می‌کنند؟
2022-07-31T10:06:37+04:30
وقتی باران تهران تند شد، ناخودآگاه یاد بیرون‌خواب‌ها و بی‌خانمان‌ها افتادم. ذهنم درگیر این بود که در این باران چه می‌کنند و کجا می‌خوابند؟ این شد که رفتم و ا...

مخترعی که می‌خواهد با پسماند ویلا بسازد

مخترعی که می‌خواهد با پسماند ویلا بسازد
2022-07-28T09:55:26+04:30
سیروس ارسطونژاد مخترع پیشکوست و اسم و سن‌داری است. او در این گفت و گو درباره اختراعاتی گفت که آنها را ثبت کرده اما به آنها توجه نشده است. مثل منجمد کردن نفت ...

یک شب در میان کارتن‌خواب‌ها

یک شب در میان کارتن‌خواب‌ها
2022-07-25T10:43:47+04:30
در یکی از سه‌شنبه‌های توزیع غذا در پاتوق‌های کارتن‌خوابی تهران، با جمعیت طلوع بی‌نشان‌ها همراه شدیم و با کسی گفت و گو کردیم که چهارسال است هرهفته به کارتن‌خو...

حفره ۱۵ هزار میلیارد تومانی دریاچه ارومیه

حفره ۱۵ هزار میلیارد تومانی دریاچه ارومیه
2022-07-21T10:22:08+04:30
کاهش بیش از حد تراز دریاچه ارومیه به تهدید تبدیل شده است که می‌تواند پیامدهای ناگواری را به دنبال داشته باشد. جالب این که تا به حال ۱۵ هزار میلیارد تومان برا...
X فیلم جدید فیلم جدید دانلود فیلم و سریال تبلیغات شما (پیام به تلگرام)