میرنیوز

رسوایی بزرگ واکسن آمریکایی

رسوایی بزرگ واکسن آمریکایی 2021-08-28T09:16:45+04:30

به گزارش خبرگزاری مهر، جام جم نوشت: دو موضوع در یک تحلیل؛ یک: مدرنا دومین واکسن آمریکایی است که اشکال پیدا کرده‌است. دو: آیا واکسینه‌شدن می‌تواند مشکل را صددرصد حل کند؟ فهم درست موضوع اول پلی است برای تحلیل موضوع دوم. موضوع اول می‌گوید خوش‌خیالی است اگر فکر کنیم واکسن آمریکایی اکسیر زندگی است و هیچ ایرادی ندارد. موضوع دوم می‌خواهد توضیح بدهد همان طور که درباره سلامت واکسن آمریکایی تردید جوانه زده، هیچ کس هم نمی‌تواند ادعا کند کسی که واکسینه‌شده صددرصد از خطر رها شده‌است. این بررسی، گزارش را از دایره انصاف خارج نمی‌کند؛ حتما تلاش‌های بشر در خصوص مهار کرونا تا به حال مؤثر بوده‌است. حرف این است از این تلاش‌ها بت نسازیم و علم تجربی را علم یقینی نپنداریم.

اول با واکسن جانسون‌اندجانسون شروع شد. بروز لخته‌های خونی و سندروم گیلن‌ـ‌باره (که ممکن است به فلج شدن عضلات بدن منجر شود) از جمله عوارضی بود که در واکسن جانسون‌اندجانسون دیده‌شد. هر دو مورد را هم سازمان غذا و داروی آمریکا تائید کرد.
هر چند آنها را عارضه‌هایی نادر نامید، ولی چند مورد مرگ در این‌باره گزارش شد.


این خلل در واکسن به مدرنا رسید. یک میلیون و ۶۰۳هزار؛ این تعداد کل دوزهای واکسن، مُدرنا ست که در ژاپن فعلا به بایگانی سپرده‌شد. ماجرا از آنجا شروع شد که وزارت بهداشت ژاپن اعلام کرد در چندین ویال یا همان شیشه‌های کوچک حامل واکسن، آلودگی مشاهده کرده‌است. واردات واکسن مدرنا در ژاپن به عهده یکی از غول‌های داروسازی جهان به اسم «تاکدا» است. این شرکت ۲۵۰ساله اعلام کرد مواد خارجی در داخل ویال‌های پلمب‌شده پیدا شده‌است. البته مقامات وزارت بهداشت ژاپن اعلام کرده‌اند هنوز گزارشی از بروز نوعی از بیماری در دریافت‌کنندگان این دسته از مدرنا به دستش نرسیده‌است. یکی دو روزی بیش نیست که این مشکل علنی شده‌است.


منابع خبری می‌گویند این واکسن‌ها در اسپانیا تولیده و آلودگی در ۳۹ویال بازنشده در توکیو دیده‌شده‌است. ژاپن هنوز به درستی نگفته‌ که چه «ذراتی» در ویال‌ها دیده‌شده و رسانه‌ها هم به این موضوع نپرداخته‌اند. با این که شبکه‌های بیگانه فارسی‌زبان از جزئیات زندان‌های ایران گزارش تهیه می‌کنند و از میزان موجودی انبار داروی تهران روایت ارائه می‌کنند، هنوز اعلام نکرده‌اند منظورشان از «آلودگی» در واکسن‌ آمریکایی چیست. حتی تصویری از ویال‌های آلوده تا الان منتشر نشده‌است. همچنان خبرهای تکمیلی در این‌باره منتشر نشده‌است. اگر خبر مربوط به اکتشافات باستان‌شناسی چند هزار سال پیش بود، جزئیات بیشتری منتشر شده‌بود.


چرا اطلاعات این خبر در یکی از قبله‌های های‌تک و تمدن و دموکراسی تا این حد نامشخص است؟ آیا این به خاطر زیر سؤال رفتن تقدس واکسن آمریکایی است؟


موضوع فقط حفظ تقدس آمریکایی نیست که ژاپنی‌ها در آن استادند، قصه تنها در تداوم آلزایمر ژاپنی در قبال آمریکا خلاصه نمی‌شود؛ موضوع اصلی اقتصاد است. با همین خبرهای نصفه و نیمه، تا الان سهام شرکت اسپانیایی حدود ۱۳درصد افت قیمت داشته و سهام تاکدا هم اندکی پایین آمده‌است ؛ با خبرهای تکمیلی و دقیق‌تر، ریزش سهام این شرکت‌ها جدی‌تر خواهدشد. اقتصاد بازار همیشه وابسته به خبرهای شفاف نیست. این ایران است که همیشه اخبارش بر بام است چون سهامی در بازار جهانی ندارد که بخواهد بریزد! فعلا مسؤولان تاکدا و وزارت بهداشت ژاپن در پاسخ از جمله‌های کوتاه و مبهم و مجهول استفاده می‌کنند تا ببینند ایراد پیدا شده تبعات دیگری دارد یا این که با گذر زمان فراموش می‌شود. وگرنه طبیعی است اجسام خارجی که در این واکسن‌ها یافت شده‌است ناشناخته نباشد و با استفاده از جدول تناوبی عناصر در شیمی قابل شناسایی باشد.
دولت ژاپن اقدامات دیگری را هم در دستور کار قرار داده‌است. واکسن در ژاپن در دسته‌ها با شماره‌های مشخص تولید می‌شود. وزارت بهداشت ژاپن شماره دسته‌های آلوده را منتشر کرده تا مردمی که در آن دسته‌ها واکسن دریافت کرده‌اند ببینند به مشکل برخورده‌اند یا نه. الان هشت استان ژاپن در وضعیت اضطراری قرار دارد. این درست زمانی است که مسابقات پارالمپیک در توکیو برگزار می‌شود. این روزها، در هر ۲۴ساعت، حدود ۴۰۰۰نفر در توکیو مبتلا به کرونا می‌شوند که آماری بی‌سابقه برای این شهر است. وقتی خبرگزاری‌های ژاپنی را باز می‌کنیم هنوز خودشان را نباخته‌اند و با دستورالعمل‌های جدید سعی می‌کنند علاوه‌بر کنترل بیماری، اعتماد مردم را نیز حفظ کنند.


اما «آلودگی» در واکسن مدرنا ـ‌که میزان کارایی‌اش ۹۵ درصد اعلام شده‌بودـ در حالی گزارش می‌شود که ژاپن در ابتلای روزانه رکورد زده‌ و هنوز پیک بحرانی‌اش را رد نکرده‌است. دولت اعلام کرده همزمان با شدت گرفتن ابتلا به کرونا، سرعت واکسیناسیون را حفظ خواهدکرد و به سرعت واکسن‌های جدید جایگزین محموله مشکوک مدرنا می‌شود. می‌توان پیشنهاد کرد تارنمای رسمی کرونا در وزارت بهداشت، کار، و رفاه دولت ژاپن را دید و آموخت.


هنوز دولت ژاپن استفاده از واکسن مدرنا را به طور کلی متوقف نکرده‌است. چنین تصمیمی به سادگی گرفته نمی‌شود؛ چون برآوردها نشان می‌دهد هزینه هر دوز مدرنا حدود ۳۵دلار است. تا همین الان ۵۰میلیون دلار از سرمایه شرکت مدرنا در ژاپن بین زمین و آسمان معلق مانده‌است. بعید است ژاپنی‌ها به سرعت شوک دیگری به این شرکت وارد کنند و جلوی استفاده از این واکسن را بگیرند.


توییتر چه می‌گوید؟
خبر آلوده‌بودن ویال‌های آمریکایی خبر مهمی است؛ این خبر در بسیاری از کانال‌های توییتر نشر پیدا کرده‌است. افراد حول این خبر اظهار نظر کرده‌اند. آنها تائید کرده‌اند آلودگی دیده‌شده، چون دولت ژاپن آن را گزارش کرده‌است. سال گذشته صفحه منتسب به رهبر انقلاب نوشت ما به واکسن آمریکایی اعتماد نداریم. توییتر در آن تاریخ، جلوی نشر این توییت را گرفت و سانسورش کرد. «نشر اطلاعات نادرست درباره واکسن» نام شیکی بود که توییتر برای سانسور انتخاب کرده‌بود. حال آن‌که گسترش اطلاعات نادرست وقتی معنا دارد که بدانیم اطلاعات درست دقیقا چیست. فعلا که اطلاعات درست پیشین به آزمایشگاه مدرنا فراخوانده‌شده تا بر محورش تحقیقاتی صورت بگیرد.


اما کارکرد رسانه چیست؟
الان همه می‌دانند این امکان از نظر منطقی وجود دارد که واکسن‌ها آلوده باشند اما رسانه به ویژه رسانه‌های فارسی‌زبان بیگانه طور دیگری نمایش اجرا می‌کنند. آنها پیشتر می‌گفتند واکسن مدرنا، ایمنی مادم‌العمر ایجاد می‌کند؛ آن هم واکسنی که این روزها گاهی نمی‌تواند به بدن تزریق شود. به نظر می‌رسد راه طولانی بین آلودگی ویال‌ها با ایمنی جاویدان وجود داشته‌باشد؛ این راه را رسانه‌های فارسی‌زبان غربی کوتاه می‌کنند.


حالا همین رسانه‌ها خبر آلوده‌بودن مدرنا را منتشر می‌کنند و با انتخاب کلماتی خنثی سعی می‌کنند نشان بدهند اتفاق مهمی نیفتاده‌است. به نظر آنها چند ویال آلوده پیدا شده که خللی در روند واکسیناسیون ژاپن به وجود نیاورده‌است. گویی موضوع خبر این بود که آیا خللی در روند واکسیناسیون ژاپن پدید می‌آید یا نه! درباره اصل آلودگی ویال‌ها نظری نمی‌دهند. آنها دوباره سر کار اصلی‌شان بازگشته‌اند و به این می‌پردازند چطور می‌توان به ایران فشار آورد؛ در این راه دارند از ترکیب مجعول و ساختگی «داعش خراسان» برای گروهی استفاده می‌کنند که تماما در افغانستان فعال است و جز با سلاح آمریکایی نمی‌توانست تجهیز شود و کمترین ارتباطی با خراسان ما ندارد. اما عنوان‌سازی یک گروه وحشی و سفاک تروریستی برایشان حجت است؛‌ به این می‌گویند پیوست رسانه‌ای تروریسم که در اتاق‌ها و لابیرنت‌های شیک و مدرن غربی بازتولید می‌شود.


موضوع ریشه‌ای‌تر چیست؟
گزارش رسانه‌های غربی مانند بلومبرگ می‌گوید افراد واکسینه‌شده با میزانی قابل توجه به ویروس کرونا مبتلا می‌شوند. آنها می‌گویند حتی مشخص نیست کسانی که واکسن زده‌ و دوباره کرونا گرفته‌اند تا چه حد ممکن است خطرناک و ناقل باشند. آنها می‌گویند واکسینه‌ها بیش از آن‌که پیش‌بینی می‌شد، آسیب‌پذیر هستند.


ممکن است مخاطب بگوید در بسیاری از کشورها محدودیت‌ها کاسته‌شده و مردم به زندگی عادی‌شان برگشته‌اند. دست‌کم در مورد آمریکا همه چیز در هاله‌ای از شبهه است. آخرین تحلیل‌ها نشان می‌دهد در آمریکا قرار است درباره محدود کردن ساعت کار بازنگری شود و دستورالعمل‌های مربوط به ماسک همچنان به قوت خود باقی بماند. تام فریدن، پزشک آمریکایی و مدیر پیشین مراکز کنترل و پیشگیری از بیماری می‌گوید: باید درباره چیزهایی که می‌دانیم و نمی‌دانیم فروتن باشیم. او ادامه می‌دهد: چیزهای خیلی کمی هست که درباره‌اش اطلاعات قطعی داریم. مثلا هنوز آمریکایی‌ها دقت نمی‌دانند آیا بعد از دریافت واکسن می‌توانند به کنسرت‌های موسیقی بروند یا نه. یا هنوز دقیقا نمی‌دانند چه ایده‌ای برای رفتن به مدرسه وجود دارد. او می‌گوید هنوز نمی‌دانیم مثلا نوع دلتا دقیقا چگونه عمل خواهدکرد.


شاید به همین دلیل است آنها به سمت تزریق دوز سوم واکسن کرونا حرکت کرده‌اند، در حالی که کمبود اطلاعات آنها را رنج می‌دهد. به گفته مونیکا گاندی که یک متخصص بیماری‌های عفونی در دانشگاه کالیفرنیاست: هنوز داده‌های بالینی بزرگی در دست نیست.


یک مثال روشنگر از این وضع مبهم، اتفاقی است که در پروینستون، شهری در ایالت ماساچوست افتاد. این شهر کوچک حدود ۳۰۰۰نفر جمعیت دارد و سواحلش محلی برای تفریح مردم است. چهارم جولای که روز استقلال آمریکاست، مردم این شهر کوچک به ساحل رفتند و جشن گرفتند و پایکوبی کردند. از میان این مردم ۴۶۹ نفر کرونا گرفتند. سه چهارم این تعداد واکسینه بودند.
همه اینها به سردرگمی بیشتر کمک کرده‌است. آیا کسانی که واکسن‌زده‌اند چون کمتر دستورالعمل‌ها را رعایت می‌کنند مبتلا می‌شوند یا واکسن در برابر سویه دلتا بی‌اثر است؟ به هر حال هنوز مبتنی بر داده‌های ناقص تصمیم‌گیری می‌شود.
به نظر راه درازی در پیش هست، خوف و رجا با هم آدمی را به پیش می‌برد. مطمئنا راه واکسن، مسیری لازم برای کنترل بیماری است. اما انتهای مسیر هنوز پیدا نیست.

منبع : خبرگزاری مهر


کلمات کلیدی :
اشتراک گذاری :

آخرین اخبار مجازی

مغازه‌ای که هر سال موکب می‌شود/ ما هنوز، یک ذره هم عاشق نیستیم!

مغازه‌ای که هر سال موکب می‌شود/ ما هنوز، یک ذره هم عاشق نیستیم!
2023-09-07T17:16:53+03:30
«هر چه داریم از امام حسین(ع) داریم. زندگی‌مان مال امام حسین(ع) است. این کار هم بساط هر سال است، این مغازه پدرمان است که خادم و عاشق امام حسین (ع) بود. ما هم ...

مردم کانادا امکان مشاهده این صفحه را ندارند/ فیلترینگ، به وسعت دو نیم‌کره!

مردم کانادا امکان مشاهده این صفحه را ندارند/ فیلترینگ، به وسعت دو نیم‌کره!
2023-09-04T15:36:59+03:30
فیلتر کردن بسترهای مختلف فضای مجازی در سطح جهان مسئله تازه‌ای نیست؛ از جنوب غرب آسیا که شدت فیلترینگ در آن بیشتر است گرفته تا چند قاره آن طرف‌تر در کشور کانادا.

دلتنگ‌ها یکدیگر را پیدا می‌کنند/ کربلایی‌شدن بدون نیت قبلی!

دلتنگ‌ها یکدیگر را پیدا می‌کنند/ کربلایی‌شدن بدون نیت قبلی!
2023-09-03T13:30:14+03:30
هنگام تماشای اعزام زائران افغانستانی اشک می‌ریختند؛ گویا دلتنگ‌ها یکدیگر را پیدا می‌کنند و انگار بدرقه اربعینی‌ها، به مناسک جاماندگان تبدیل شده باشد، جاماندگ...

خوش‌رویی، چاشنی میزبانی است/ از تأخیر در صدور ویزای عراق تا کمبود اتوبوس در مرز دوغارون

خوش‌رویی، چاشنی میزبانی است/ از تأخیر در صدور ویزای عراق تا کمبود اتوبوس در مرز دوغارون
2023-08-26T10:01:16+03:30
«مشکل زائران افغانستانی ارتباط چندانی به ایران ندارد؛ مربوط به دولت افغانستان است که اربعین برایش در اولویت نیست و متولی دولتی برای زیارت اربعین ندارد، بنابر...

دشمن آتش و تبر/ «من، حبیب‌الله؛ حبیب خدا و جنگل هستم!»

دشمن آتش و تبر/ «من، حبیب‌الله؛ حبیب خدا و جنگل هستم!»
2023-08-15T14:21:28+03:30
حبیب‌الله حاجی‌زاده، سال‌ها است بدون اینکه کسی از او بخواهد یا حقوقی دریافت کند از جنگل‌ها مراقبت می‌کند: «ما نه می‌گذاریم آتش به جان جنگل بیفتد، نه می‌گذاری...

گرداب روانشناسی زرد در «اینستاگرام»/ تن به هر چالشی ندهید!

گرداب روانشناسی زرد در «اینستاگرام»/ تن به هر چالشی ندهید!
2023-08-14T13:07:53+03:30
شبکه‌های اجتماعی این روزها چالش‌هایی را رواج می‌دهند که مبنای علمی ندارند، دنبال جذب مخاطب هستند و سعی دارند القا کنند: «شما تنها با شرکت در چالش‌ها، به یک ا...

چهل سال همسایگی با زندان و زندانی و زندان‌بان/ پارک و هتل نمی‌خواهیم؛ درخت‌ها را آب بدهید!

چهل سال همسایگی با زندان و زندانی و زندان‌بان/ پارک و هتل نمی‌خواهیم؛ درخت‌ها را آب بدهید!
2023-08-12T13:01:13+03:30
همسایگان زندان «رجایی شهر» بعد از تخلیه از این ندامتگاه، بیش از آنکه از سال‌ها همجواری با آن شکایت کنند، به فکر آینده بودند: «ما از مسئولان پارک و هتل نمی‌خو...

«باز هم دوست و دشمن را شوکه خواهیم کرد»/ جای خالی اهالی قلم و هنر در حماسه‌های نظامی

«باز هم دوست و دشمن را شوکه خواهیم کرد»/ جای خالی اهالی قلم و هنر در حماسه‌های نظامی
2023-08-07T20:23:55+03:30
بعد از پایان دیدار خودم را به امیر ایرانی می‌رسانم و می‌گویم بعد از این مأموریت چه برنامه‌ای دارید؟ مختصر جواب می‌دهد: «انشاالله دوستان و دشمنان را مثل مأمور...

«باز هم دوست و دشمن را شوکه خواهیم کرد»/ جای خالی اهالی قلم و هنر در حماسه‌های نظامی!

«باز هم دوست و دشمن را شوکه خواهیم کرد»/ جای خالی اهالی قلم و هنر در حماسه‌های نظامی!
2023-08-07T15:57:38+03:30
بعد از پایان دیدار خودم را به امیر ایرانی می‌رسانم و می‌گویم بعد از این مأموریت چه برنامه‌ای دارید؟ مختصر جواب می‌دهد: «انشاالله دوستان و دشمنان را مثل مأمور...

ماجرای شلغم‌های یک نماینده در توئیتر

ماجرای شلغم‌های یک نماینده در توئیتر
2023-08-01T14:43:59+03:30
روزنامه «جوان» در گزارشی به ماجرای جر و بحث اخیر نماینده مردم تربت‌جام در مجلس با کاربران توئیتری پرداخت.

سرنوشت عاشورایی دخترک ۱۱ماهه در روستایی مرزی/ «نارگل روی دست‌هایم در مسیر شهر جان داد!»

سرنوشت عاشورایی دخترک ۱۱ماهه در روستایی مرزی/ «نارگل روی دست‌هایم در مسیر شهر جان داد!»
2023-07-29T00:24:02+03:30
«تقریباً دو ساعت طول کشید تا نارگل را به شهر ببریم. در این مسیر دخترم روی دست من بود و آرام جان می‌داد! شاید اگر جاده آسفالت بود و مسیر رسیدن به شهر راحت‌ و ...

سرنوشت عاشورایی دخترک ۱۱ ماهه در روستایی مرزی/ «نارگل روی دست‌هایم در مسیر شهر جان داد!»

سرنوشت عاشورایی دخترک ۱۱ ماهه در روستایی مرزی/ «نارگل روی دست‌هایم در مسیر شهر جان داد!»
2023-07-26T10:37:22+03:30
«تقریباً دو ساعت طول کشید تا نارگل را به شهر ببریم. در این مسیر دخترم روی دست من بود و آرام جان می‌داد! شاید اگر جاده آسفالت بود و مسیر رسیدن به شهر راحت‌ و ...

سرنوشت دخترک ۱۱ماهه در روستای مرزی/ «نارگل روی دست‌هایم جان داد!»

سرنوشت دخترک ۱۱ماهه در روستای مرزی/ «نارگل روی دست‌هایم جان داد!»
2023-07-26T09:43:56+03:30
«تقریباً دو ساعت طول کشید که نارگل را به شهر ببریم. در این مسیر دخترم روی دست من بود و آرام جان می‌داد! شاید اگر جاده آسفالت بود و مسیر رسیدن به شهر راحت‌ و ...

دو هزار بیلبورد متحرک عاشورایی در شهر/ ۱۲ سال خط‌نویسی روی خط عاشقی!

دو هزار بیلبورد متحرک عاشورایی در شهر/ ۱۲ سال خط‌نویسی روی خط عاشقی!
2023-07-23T11:03:54+03:30
«مجید دستانی» از 12سال ماشین‌نویسی در محرم می‌گوید که با رفقایش، خودروها را با خط خوش مزین به نام اباعبدالله(ع) می‌کنند،خودروهایی که تا مدت‌ها مثل بیلبوردهای...

وام‌های راحت‌الحلقوم و ضمانت‌های ضربدری!

وام‌های راحت‌الحلقوم و ضمانت‌های ضربدری!
2023-07-20T12:18:55+03:30
روزنامه «همشهری» در گزارشی به تبلیغات اخیر برخی شرکت‌ها برای اعطای وام بدون ضامن پرداخت و ابعاد غیرقانونی بودن آن را شفاف کرد، این گزارش همچنین توضیحاتی دربا...

عاقبت بخیری یک پمپ بنزین! 

عاقبت بخیری یک پمپ بنزین! 
2023-07-20T11:38:56+03:30
خودرو را پارک کردم و به محل گودبرداری برگشتم و پرسیدم اینجا قبلاً پمپ بنزین نبود؟ جوابشان حافظه تصویری‌ام را تأیید کرد: «پمپ بنزین بود! دیگر نیست؛ حالا قرار ...

تماشای گذر عمر در سایه ایستگاه صلواتی/ چای همان چای و بیرق همان بیرق!

تماشای گذر عمر در سایه ایستگاه صلواتی/ چای همان چای و بیرق همان بیرق!
2023-07-19T13:19:04+03:30
می‌گویند نوشیدن چای داغ در لیوان‌های پلاستیکی احتمال ابتلاء به سرطان را افزایش می‌دهد؛ اعتراضی نیست! فقط ای کاش طعم چای بعد از روضه را عوض نکند. کافی است چای...

بازندگان کنکور!

بازندگان کنکور!
2023-07-16T13:07:00+03:30
روزنامه «جام جم» در گزارشی به تاثیر شرایط جغرافیایی و شکاف طبقات اجتماعی بر قبولی رشته‌های دانشگاهی در دهک‌های مختلف جامعه پرداخته و از دهک‌های ضعیف به عنوان...

جایی برای درمان درد دیدن!/ چشم‌ها؛ قدردان دست‌های روشنایی‌بخش

جایی برای درمان درد دیدن!/ چشم‌ها؛ قدردان دست‌های روشنایی‌بخش
2023-07-16T13:06:59+03:30
پیر و جوان ندارد، تقریباً همه باندی به چشم دارند و دستی به در و دیوار! اینجا همه درد چشم دارند؛ درد بینایی! و ضیا با تخصص خود به چشم‌ها نور روشنایی می‌بخشد، ...

چگونه دختران دهه‌هشتادی محله بانی برگزاری یک مراسم ازدواج شدند؟

چگونه دختران دهه‌هشتادی محله بانی برگزاری یک مراسم ازدواج شدند؟
2023-07-16T10:54:01+03:30
روزنامه «همشهری» به سراغ یکی از محله‌های تهران رفت که در آن دختران دهه هشتادی با برگزاری مراسم عروسی از آغاز سنین نوجوانی باعث و بانی امر خیر می‌شوند. ​​​​​​​

جهان‌شهر علوی/ غم و شادی شیعیان به هم گره خورده است

جهان‌شهر علوی/ غم و شادی شیعیان به هم گره خورده است
2023-07-11T14:22:15+03:30
تاجیک، تمام روز لحظه‌ای استراحت نکرده و در مسیر شلوغ «مهمونی ۱۰ کیلومتری» خدمت کرده اما در دل حسرت می‌خورد که کاش تمام شیعیان دنیا می‌توانستند در جشن بزرگ ام...

فعلا حرف خواب و خوراک نباشد؛ بعد از مراسم همه سِرُم می‌زنیم!

فعلا حرف خواب و خوراک نباشد؛ بعد از مراسم همه سِرُم می‌زنیم!
2023-07-07T14:28:52+03:30
حرف آخر را یکی از خادمان می‌زند: «یادتان نرود؛ قرار است یکی از بزرگ‌ترین کارهای دنیا را انجام بدهیم. تا صبح شنبه کسی حرف از خواب و خوراک نزند، بعد از مراسم ه...

«چند قطره باران» بر گونه آرزوهای کوچک/ پیتزای مهربانی بدون عکس!

«چند قطره باران» بر گونه آرزوهای کوچک/ پیتزای مهربانی بدون عکس!
2023-07-06T12:22:13+03:30
حسن صلواتی چند سالی است که با همراهی دوستان عکاس و هنرمندش یک حرکت جذاب را شروع کرده است؛ فروش عکس‌ها به نفع بچه‌های محروم! امسال هم سفره پیتزای آنها به عشق ...

«سر بر دامن ماه»؛ روایتی از زندگی تنها همسر امام هادی (ع)

«سر بر دامن ماه»؛ روایتی از زندگی تنها همسر امام هادی (ع)
2023-07-04T14:22:10+03:30
«سر بر دامن ماه» از طریق برش کمتر دیده‌شده تاریخ یعنی زندگی امام هادی (ع)، قدم به روایت غیبت امام زمان (عج) می‌گذارد و در این میان شخصیت «بانو حُدیث» مادربزر...

«سر بر دامن ماه»؛ روایتی مدرن از زندگی تنها همسر امام هادی (ع)

«سر بر دامن ماه»؛ روایتی مدرن از زندگی تنها همسر امام هادی (ع)
2023-07-04T09:42:14+03:30
«سر بر دامن ماه» از طریق برش کمتر دیده‌شده تاریخ یعنی زندگی امام هادی (ع)، قدم به روایت غیبت امام زمان (عج) می‌گذارد و در این میان شخصیت «بانو حُدیث» مادربزر...

کارت شما مسدود است!/ زخم رفتارهای سلیقه‌ای با مهاجران

کارت شما مسدود است!/ زخم رفتارهای سلیقه‌ای با مهاجران
2023-06-28T08:48:35+03:30
اواخر خرداد هر سال با پایان مهلت کارت‌های آمایش، حساب‌ بانکی مهاجران افغانستانی برای مدتی نامعلوم مسدود می‌شود؛ اقدامی که بیش از یک دستورالعمل مدیریتی، اعمال...

عروسی که صبح ازدواجش دوید/ می‌گفتند قدت کوتاه است، برو یک رشته دیگر!

عروسی که صبح ازدواجش دوید/ می‌گفتند قدت کوتاه است، برو یک رشته دیگر!
2023-06-27T01:41:38+03:30
سال‌های زیادی از زمانی که به اسماعیل‌نژاد می‌گفتند «قدت کوتاه است، به درد دویدن نمی‌خوری» می‌گذرد اما او امروز رکورددار دوی سرعت در ایران است و رویای کسب مدا...

عکاسان خبری، دشمن کسی نیستند!/ ثبت تاریخ از دل آتش تا قلب کرونا

عکاسان خبری، دشمن کسی نیستند!/ ثبت تاریخ از دل آتش تا قلب کرونا
2023-06-11T12:21:13+03:30
«عکاس خبری دشمن کسی نیست! باید به این آگاهی برسیم که عکاس، ثبت‌کننده تاریخ است و قرار نیست نگاه پررنگ سیاسی داشته باشد، دغدغه جدی عکاسان این است که در هر شرا...

غنی‌سازی با خلوص بالا برای رفع تحریم است/همچنان با آژانس بین‌المللی انرژی تعامل داریم

غنی‌سازی با خلوص بالا برای رفع تحریم است/همچنان  با آژانس بین‌المللی انرژی تعامل داریم
2023-06-11T00:00:47+03:30
محمد اسلامی رئیس سازمان انرژی اتمی گفت غنی‌سازی‌های با خلوص بالا برای این صورت گرفته تا تحریم‌ها لغو شوند، هدف قانونگذار هم همین بوده که اقدام راهبردی برای ل...

چرا راه آهن رشت - آستارا کلیدی‌ترین پروژه ریلی کشور است؟

چرا راه آهن رشت  - آستارا کلیدی‌ترین پروژه ریلی کشور است؟
2023-05-18T11:13:51+03:30
کریدور شمال - جنوب یک مسیر اقتصادی مهم و استراتژیک برای ترانزیت بار میان هند، روسیه و شمال اروپا از طریق ایران است که راه‌آهن رشت - آستارا به عنوان حلقه مفق...
X فیلم جدید فیلم جدید دانلود فیلم و سریال تبلیغات شما (پیام به تلگرام)