میرنیوز

جنگ روایت‌ها از عاشورا تا دفاع از حرم

جنگ روایت‌ها از عاشورا تا دفاع از حرم 2021-08-22T08:56:43+04:30

به گزارش خبرگزاری مهر، کیهان نوشت: قافله عاشورائیان در طول تاریخ استمرار دارد و در هر مرحله ای‌، به شکلی برمی‌آید و رخ می‌نماید. بعد از پایان دوران دفاع مقدس، شاید کمتر کسی فکرش را می‌کرد که نسل‌های آینده – گروه‌های سنی که هیچ تجربه‌ای از انقلاب و جنگ نداشتند- سال‌ها بعد از اتمام جنگ تحمیلی آن هم در کشوری دیگر و رو در روی دشمنی خطرناک‌تر و خونریزتر از بعثی‌ها بایستند و حماسه‌ای درخشان و طلایی را خلق نمایند.


این اتفاق افتاد و جوانانی بی‌ادعا و سر به زیر با لقب «مدافعان حرم» نقش منجیان بشریت را در برابر گروه‌های تروریستی چون داعش ایفا نمودند. اما این پایان جنگ در برابر تکفیری‌ها نیست؛ اگر نام و یاد و مرام کربلاییان بر جریده تاریخ ثبت شده است، به خاطر جانفشانی‌ها و هوشمندی اسوه‌ای چون حضرت زینب کبری(س) بود که نگذاشت فریاد عاشوراییان در خروش یزیدیان خاموش شود.
امروز هم اگر عده‌ای کاری حسینی می‌کنند، برای تکمیل کارشان باید کاری زینبی انجام شود تا این مسیر نسل به نسل ادامه یابد.


مدافعان حرم به عنوان دافعان شر داعش و امثالش، وظیفه‌ای اسلامی، ملی و انسانی را انجام می‌دهند؛ هم از این رو اهالی رسانه، هنرمندان، خطیبان و همه فعالان فرهنگی، رسالت تازه‌ای بر دوش دارند که همان ثبت واقعی و بی‌پیرایه ازخودگذشتگی این طلایه‌داران حفظ انسان و انسانیت است. به ویژه در این دوران که وارثان یزید، در پی تحریف حقایق و وقایع این قافله هستند.


کربلای مجسم امروزی
بدون شک تلاش برای مخدوش ساختن عظمت مدافعان حرم و از خودگذشتگی‌های آنها، خودش نشان از بزرگی و جایگاه بی‌بدیلشان دارد.
امیرحسین انبارداران، نویسنده و ناشر دفاع مقدس می‌گوید: « تحولات سوریه و به ویژه جنگی که در آن کشور رخ داد، با توجه به مستنداتی که دیدم و شنیدم، به مراتب تکان دهنده‌تر از هشت سال دفاع مقدس ماست. بعدها تاریخ نشان خواهد داد که ما در جریان دفاع از حرم اهل بیت‌(ع) و تقابل با گروه‌هایی چون داعش در سوریه نسبت به دوران دفاع مقدس به قول معروف، ورژن بالاتری داشتیم. هر چند که هشت سال دفاع مقدس یک گنج است اما با توجه به مقتضیات زمانه، مدافعان حرم جایگاه خاصی دارند.»


وی از زاویه جدیدی به مسئله تحریف در روایت تاریخ جنگ یک دهه اخیر سوریه می‌پردازد و توضیح می‌دهد: «یکی از ناگفته‌های مهم، تفاوت در صفوف نیروهای مشارکت‌کننده در این جنگ است. به این معنی که نیروهای مدافع حرم ایرانی‌، افغانستانی‌، عراقی و حزب‌الله لبنان با سایر گروه‌هایی که در آن کشور حضور داشتند با دیگر نیروها در نیت، هدف، نوع نگاه و اعتقاد، متفاوت و بعضا حتی متضاد بودند.»


این نویسنده دفاع مقدس تأکید می‌کند: «من خودم نیروهای مدافع حرم افغانستانی را برجسته‌ترین مدافعان حرم در سوریه می‌دانم. این را براساس جمیع جهات عرض می‌کنم. ببینید، یک نیروی ایرانی مدافع حرم دارای تجربه هشت سال دفاع مقدس بوده است، اما یک نیروی افغانستانی، بدون این تجربه و در اوج مظلومیت و اخلاص و ایمان به سوریه می‌رفت تا در دفاع از حرم شرکت کند. شهید مدافع حرم «علی شارژی»، یکی از نیروهای افغانستانی و لشکر فاطمیون بود که من را مجذوب خودش کرده است. علی شارژی و نحوه تحول و شهادت او یادآور شخصیتی چون شهید شاهرخ ضرغام است. بازگو کردن ماجرای شهید علی شارژی کفایت می‌کند تا همه بفهمند که مدافعان حرم و به ویژه لشکر فاطمیون و نیروهای افغانستانی حاضر در این جنگ چگونه افرادی بودند.»


انبارداران از آغاز نگارش یک مجموعه داستان درباره مدافعان حرم خبر می‌دهد و می‌گوید: «اخیرا کار روی سه سوژه درباره مدافعان حرم را آغاز کرده‌ام تا درباره آنها قصه بنویسم. باید اذعان کنم که طی همه سال‌هایی که درباره هشت سال دفاع مقدس تحقیقات و پژوهش‌های مختلفی انجام داده‌ام و خیلی صحنه‌ها را دیده ام و تجربه کرده‌ام اما این سه سوژه درباره مدافعان حرم قابل مقایسه با دیگر سوژه‌هایی که کار کرده‌ام نیستند و برایم قابل نوشتن نیست. چون مظلومیت طرف حق و سبوعیت طرف باطل چنان بالاست که احساس می‌کنم این وقایع و احساسات را نمی‌توان به سادگی نوشت. طوری که اخیرا به یکی از نویسندگان مشهور گفتم که اگر آب دستت هست زمین بگذار و یک رمان درباره وقایع سوریه بنویس، شاید اغراق باشد اما اتفاقات مدافعان حرم در سوریه کربلای مجسم است! این وادی، دریایی بی‌کران است که می‌توان در وصف تک‌تک نیروهایی که به عنوان مدافع حرم به آنجا رفتند و نحوه شهادت آنها یک داستان ناب و کم‌نظیر نوشت.»


لزوم مانع‌زدایی از ثبت تاریخ مقاومت در سوریه
سجاد اسلامیان، فعال رسانه در حوزه جبهه مقاومت می‌گوید: «تحریف حوادث سوریه اتفاق جدیدی نیست و از روز اول که این جنگ شروع شد، رسانه‌های جهانی با تحریف واقعیت‌ها موجب عمیق‌تر شدن جنگ شدند. رسانه‌هایی مثل العربیه و الجزیره با تغییر دادن افکار عمومی و حتی تغییر نگاه شهروندان سوریه باعث شعله‌ورتر شدن این جنگ شدند و این جریان بعد از 10 سال همچنان ادامه دارد. قبلا تحریف وقایع بود و امروز تقلب در روایت و تحریف تاریخ رسیده است. به طور مثال، در قضیه کلاه سفیدها حتی یک فیلم مستند ساخته شده و در مراسم اسکار نیز جایزه گرفت.

آنها گروهی بودند که عملا از داعش و به خصوص النصره حمایت نظامی و لجستیک می‌کردند. اما آن چیزی که توسط رسانه‌های غربی برجسته شد، کلاه سفیدها را نجات بخش مردم سوریه معرفی می‌کردند. این یک نمونه از تحریف تاریخ در وقایع سوریه است. همچنین نوع روایتی که از کودکان سوری در مناطق مسیحی‌نشین می‌شد، مصداق بارز تحریف تاریخ بود. رسانه‌های غربی به وسیله بازی با احساسات مخاطب، عامل و باعث و بانی آوارگی این کودکان و رنج‌هایی که می‌کشیدند را نادیده می‌گرفتند. در شرایطی که پس زمینه ذهنی مخاطب غربی رسانه‌ها، مقصر بودن دولت سوریه بود، این نوع روایتگری از یک جنگ، موجب تکمیل پازل تحریف می‌شود.»
وی می‌افزاید: «به نظرم اولویت، ارائه روایت صحیح است. خاطرم هست که یکی از بزرگان از حاج قاسم سلیمانی نقل می‌کرد که ما باید روایت جنگ سوریه را برای سه طیف ایرانی‌ها، مردم منطقه و بعد هم جامعه جهانی، به درستی روایت کنیم و ایشان اعتقاد داشتند که روایت‌های موجود، کامل نیست و از واقعیت‌ها دور مانده‌ایم. اگر بخواهم دقیق‌تر بگویم، یکی با مشکلات ساختاری داخلی مواجه هستیم و دیگری با مشکلات ساختاری دولت سوریه و یکی هم مشکلات جامعه سوریه است و مشکل آخر هم دست‌اندرکاران و مسئولان این عرصه است.

کسانی که در صحنه هستند باید راه را برای متخصصین این فضا که می‌توانند مانند دوران دفاع مقدس به ثبت مستندات و وقایع بپردازند باز کنند. هر چند که فضای جنگ سوریه با دفاع مقدس ما متفاوت است. باید برای آن فکر کرد، اما اینکه رها باشد ما را با مشکل مواجه می‌کند. به خصوص که دولت سوریه چندان تمایلی به ثبت این روایات ندارد. اینها مشکلاتی است که باید حل شود تا بتوانیم روایت‌های درستی از وقایع سوریه داشته باشیم.»


دغدغه سرداران شهید سلیمانی و همدانی برای ثبت فرهنگی مدافعان حرم
یکی از راه‌حل‌های مقابله با تحریف وقایع سوریه و جبهه مقاومت، اقدام عملی در جهت پیشنهاد شهید حاج قاسم سلیمانی در زمینه راه‌اندازی اتحادیه هنرمندان جهان اسلام است.
یکی از سینماگران، قبلا در مصاحبه‌ای درباره جلسه شهید سلیمانی با گروهی از کارگردان‌ها گفته بود: «او دغدغه فیلم‌های دفاع مقدس و انقلاب را دارد و همچنین به آنها می‌گوید که «دوست دارد در مورد سوریه و حوادث چند سال اخیر فیلم ساخته شود» اما شاید مهم‌ترین دغدغه حاج قاسم برای شکل دادن این جلسه تشویق کارگردانان شاخص سینمای ایران برای شکل‌دهی مجمع بین‌المللی سینماگران جهان اسلام بود.» سرداران شهیدی چون قاسم سلیمانی و حسین همدانی درکنار رزم میدانی نسبت به ثبت فرهنگی مجاهدت‌های مدافعان حرم نیز دغدغه‌مند بودند.


بهرام دوست‌پرست، مسئول موسسه فرهنگی شهید حاج حسین همدانی ترغیب نویسندگان به سمت نگارش در حوزه مقاومت را نیازمند مشارکت تمامی نهادهای مسئول ازجمله سپاه و وزارت ارشاد و حتی تشکل‌های مردمی می‌داند و می‌گوید: «موضوع حمله داعش به سوریه و عراق را نباید دست‌کم گرفت، هرچقدر از این حادثه دورتر می‌شویم به ابعاد پیچیده و بسیار مهمش داریم پی می‌بریم که اگر رزمندگان ما، چه مسلمان چه غیرمسلمان که با چه شرایط و با چه مظلومیتی در عرصه میدان که در عراق و سوریه هدف‌گذاری شده بود حضور پیدا کردند، نبودند خیلی مشکلات مخصوصاً برای انقلاب اسلامی و برای کشور ما پیش می‌آمد.»


وی با تأکید بر اینکه حماسه‌ای که رزمندگان جبهه مقاومت انجام داده‌اند، سال‌ها بعد بیشتر نمود خواهد کرد، تصریح می‌کند: «سال‌های بعد آیندگان متوجه می‌شوند که این رزمندگان با دست‌خالی در برابر جهان استکبار ایستادند. کشورهای عربی، اروپا و آمریکا با تمام ظرفیت وارد عمل شدند ولی رزمندگان ما با شقی‌ترین و قوی‌ترین از حیث تجهیزات و خطرناک‌ترین انسان‌های روی زمین در طول تاریخ بشریت جنگیدند. ما در هشت سال دفاع مقدس با عراقی‌هایی مواجه می‌شدیم که با حجم آتشی که روی آنها می‌ریختیم عقب‌نشینی می‌کردند و هیچ انگیزه‌ای نداشتند و فرار می‌کردند و سنگرها را رها می‌کردند. خیلی آسان بود و سخت و پیچیده نبود ولی پیچیده‌ترین و سخت‌ترین جنگی که تجربه شد در سوریه و عراق بود.»


وی خاطرنشان می‌کند: «شهادت حاج قاسم سلیمانی فتح بابی شد و الحمدلله ثمره خون شهید سلیمانی باعث شد که هسته‌های مقاومت انگیزه‌شان صدچندان شود و بسیار موفق و پویا ظاهر شوند که نتیجه آن جنگ دوازده‌روزه غزه بود و جهان اسلام باید به این حادثه بزرگ افتخار کند که حیفا و تلاویو زیر هزاران موشک قرار گرفت و ناله و عجز صهیونیست‌ها برآمد که پس‌لرزه‌های آن دارد ادامه پیدا می‌کند. در آینده‌ای نزدیک در اخباری که داریم مواجه خواهیم شد که شاید در ماه‌ها و سال‌های نزدیک سقوط صهیونیست را شاهد باشیم.»


مسئول موسسه فرهنگی شهید حاج حسین همدانی با اشاره به اینکه شهید حاج حسین همدانی به‌عنوان یک فعال فرهنگی، از زمان جنگ و بعد از جنگ و تا آخرین روزهای شهادتش بر امور فرهنگی مدیریت می‌کرد، اظهار می‌کند: «ما تشکل‌هایی فرهنگی داریم که شامل مجموعه پیشکسوتان، فرماندهان و مسئولین پیشکسوت همدان می‌شود و مسئول این مجموعه سردار همدانی بودند. به خاطر دارم سه چهار هفته قبل از شهادتشان وقتی‌که از سوریه چند روزی به مرخصی می‌آمدند یک روز از مرخصی را برای ما و مباحث جلسه فرهنگی اختصاص می‌داد و پیرامون موزه دفاع مقدس، کتاب‌های دفاع مقدس و مدافعان حرم به بحث و بررسی و گفت‌وگو و پی‌گیری امور می‌پرداخت. ایشان تا آخرین لحظه به‌عنوان یک محور و به‌عنوان یک فرماندهی با تفکر فرهنگی پیش می‌رفت.»

منبع : خبرگزاری مهر


کلمات کلیدی :
اشتراک گذاری :

آخرین اخبار مجازی

مغازه‌ای که هر سال موکب می‌شود/ ما هنوز، یک ذره هم عاشق نیستیم!

مغازه‌ای که هر سال موکب می‌شود/ ما هنوز، یک ذره هم عاشق نیستیم!
2023-09-07T17:16:53+03:30
«هر چه داریم از امام حسین(ع) داریم. زندگی‌مان مال امام حسین(ع) است. این کار هم بساط هر سال است، این مغازه پدرمان است که خادم و عاشق امام حسین (ع) بود. ما هم ...

مردم کانادا امکان مشاهده این صفحه را ندارند/ فیلترینگ، به وسعت دو نیم‌کره!

مردم کانادا امکان مشاهده این صفحه را ندارند/ فیلترینگ، به وسعت دو نیم‌کره!
2023-09-04T15:36:59+03:30
فیلتر کردن بسترهای مختلف فضای مجازی در سطح جهان مسئله تازه‌ای نیست؛ از جنوب غرب آسیا که شدت فیلترینگ در آن بیشتر است گرفته تا چند قاره آن طرف‌تر در کشور کانادا.

دلتنگ‌ها یکدیگر را پیدا می‌کنند/ کربلایی‌شدن بدون نیت قبلی!

دلتنگ‌ها یکدیگر را پیدا می‌کنند/ کربلایی‌شدن بدون نیت قبلی!
2023-09-03T13:30:14+03:30
هنگام تماشای اعزام زائران افغانستانی اشک می‌ریختند؛ گویا دلتنگ‌ها یکدیگر را پیدا می‌کنند و انگار بدرقه اربعینی‌ها، به مناسک جاماندگان تبدیل شده باشد، جاماندگ...

خوش‌رویی، چاشنی میزبانی است/ از تأخیر در صدور ویزای عراق تا کمبود اتوبوس در مرز دوغارون

خوش‌رویی، چاشنی میزبانی است/ از تأخیر در صدور ویزای عراق تا کمبود اتوبوس در مرز دوغارون
2023-08-26T10:01:16+03:30
«مشکل زائران افغانستانی ارتباط چندانی به ایران ندارد؛ مربوط به دولت افغانستان است که اربعین برایش در اولویت نیست و متولی دولتی برای زیارت اربعین ندارد، بنابر...

دشمن آتش و تبر/ «من، حبیب‌الله؛ حبیب خدا و جنگل هستم!»

دشمن آتش و تبر/ «من، حبیب‌الله؛ حبیب خدا و جنگل هستم!»
2023-08-15T14:21:28+03:30
حبیب‌الله حاجی‌زاده، سال‌ها است بدون اینکه کسی از او بخواهد یا حقوقی دریافت کند از جنگل‌ها مراقبت می‌کند: «ما نه می‌گذاریم آتش به جان جنگل بیفتد، نه می‌گذاری...

گرداب روانشناسی زرد در «اینستاگرام»/ تن به هر چالشی ندهید!

گرداب روانشناسی زرد در «اینستاگرام»/ تن به هر چالشی ندهید!
2023-08-14T13:07:53+03:30
شبکه‌های اجتماعی این روزها چالش‌هایی را رواج می‌دهند که مبنای علمی ندارند، دنبال جذب مخاطب هستند و سعی دارند القا کنند: «شما تنها با شرکت در چالش‌ها، به یک ا...

چهل سال همسایگی با زندان و زندانی و زندان‌بان/ پارک و هتل نمی‌خواهیم؛ درخت‌ها را آب بدهید!

چهل سال همسایگی با زندان و زندانی و زندان‌بان/ پارک و هتل نمی‌خواهیم؛ درخت‌ها را آب بدهید!
2023-08-12T13:01:13+03:30
همسایگان زندان «رجایی شهر» بعد از تخلیه از این ندامتگاه، بیش از آنکه از سال‌ها همجواری با آن شکایت کنند، به فکر آینده بودند: «ما از مسئولان پارک و هتل نمی‌خو...

«باز هم دوست و دشمن را شوکه خواهیم کرد»/ جای خالی اهالی قلم و هنر در حماسه‌های نظامی

«باز هم دوست و دشمن را شوکه خواهیم کرد»/ جای خالی اهالی قلم و هنر در حماسه‌های نظامی
2023-08-07T20:23:55+03:30
بعد از پایان دیدار خودم را به امیر ایرانی می‌رسانم و می‌گویم بعد از این مأموریت چه برنامه‌ای دارید؟ مختصر جواب می‌دهد: «انشاالله دوستان و دشمنان را مثل مأمور...

«باز هم دوست و دشمن را شوکه خواهیم کرد»/ جای خالی اهالی قلم و هنر در حماسه‌های نظامی!

«باز هم دوست و دشمن را شوکه خواهیم کرد»/ جای خالی اهالی قلم و هنر در حماسه‌های نظامی!
2023-08-07T15:57:38+03:30
بعد از پایان دیدار خودم را به امیر ایرانی می‌رسانم و می‌گویم بعد از این مأموریت چه برنامه‌ای دارید؟ مختصر جواب می‌دهد: «انشاالله دوستان و دشمنان را مثل مأمور...

ماجرای شلغم‌های یک نماینده در توئیتر

ماجرای شلغم‌های یک نماینده در توئیتر
2023-08-01T14:43:59+03:30
روزنامه «جوان» در گزارشی به ماجرای جر و بحث اخیر نماینده مردم تربت‌جام در مجلس با کاربران توئیتری پرداخت.

سرنوشت عاشورایی دخترک ۱۱ماهه در روستایی مرزی/ «نارگل روی دست‌هایم در مسیر شهر جان داد!»

سرنوشت عاشورایی دخترک ۱۱ماهه در روستایی مرزی/ «نارگل روی دست‌هایم در مسیر شهر جان داد!»
2023-07-29T00:24:02+03:30
«تقریباً دو ساعت طول کشید تا نارگل را به شهر ببریم. در این مسیر دخترم روی دست من بود و آرام جان می‌داد! شاید اگر جاده آسفالت بود و مسیر رسیدن به شهر راحت‌ و ...

سرنوشت عاشورایی دخترک ۱۱ ماهه در روستایی مرزی/ «نارگل روی دست‌هایم در مسیر شهر جان داد!»

سرنوشت عاشورایی دخترک ۱۱ ماهه در روستایی مرزی/ «نارگل روی دست‌هایم در مسیر شهر جان داد!»
2023-07-26T10:37:22+03:30
«تقریباً دو ساعت طول کشید تا نارگل را به شهر ببریم. در این مسیر دخترم روی دست من بود و آرام جان می‌داد! شاید اگر جاده آسفالت بود و مسیر رسیدن به شهر راحت‌ و ...

سرنوشت دخترک ۱۱ماهه در روستای مرزی/ «نارگل روی دست‌هایم جان داد!»

سرنوشت دخترک ۱۱ماهه در روستای مرزی/ «نارگل روی دست‌هایم جان داد!»
2023-07-26T09:43:56+03:30
«تقریباً دو ساعت طول کشید که نارگل را به شهر ببریم. در این مسیر دخترم روی دست من بود و آرام جان می‌داد! شاید اگر جاده آسفالت بود و مسیر رسیدن به شهر راحت‌ و ...

دو هزار بیلبورد متحرک عاشورایی در شهر/ ۱۲ سال خط‌نویسی روی خط عاشقی!

دو هزار بیلبورد متحرک عاشورایی در شهر/ ۱۲ سال خط‌نویسی روی خط عاشقی!
2023-07-23T11:03:54+03:30
«مجید دستانی» از 12سال ماشین‌نویسی در محرم می‌گوید که با رفقایش، خودروها را با خط خوش مزین به نام اباعبدالله(ع) می‌کنند،خودروهایی که تا مدت‌ها مثل بیلبوردهای...

وام‌های راحت‌الحلقوم و ضمانت‌های ضربدری!

وام‌های راحت‌الحلقوم و ضمانت‌های ضربدری!
2023-07-20T12:18:55+03:30
روزنامه «همشهری» در گزارشی به تبلیغات اخیر برخی شرکت‌ها برای اعطای وام بدون ضامن پرداخت و ابعاد غیرقانونی بودن آن را شفاف کرد، این گزارش همچنین توضیحاتی دربا...

عاقبت بخیری یک پمپ بنزین! 

عاقبت بخیری یک پمپ بنزین! 
2023-07-20T11:38:56+03:30
خودرو را پارک کردم و به محل گودبرداری برگشتم و پرسیدم اینجا قبلاً پمپ بنزین نبود؟ جوابشان حافظه تصویری‌ام را تأیید کرد: «پمپ بنزین بود! دیگر نیست؛ حالا قرار ...

تماشای گذر عمر در سایه ایستگاه صلواتی/ چای همان چای و بیرق همان بیرق!

تماشای گذر عمر در سایه ایستگاه صلواتی/ چای همان چای و بیرق همان بیرق!
2023-07-19T13:19:04+03:30
می‌گویند نوشیدن چای داغ در لیوان‌های پلاستیکی احتمال ابتلاء به سرطان را افزایش می‌دهد؛ اعتراضی نیست! فقط ای کاش طعم چای بعد از روضه را عوض نکند. کافی است چای...

بازندگان کنکور!

بازندگان کنکور!
2023-07-16T13:07:00+03:30
روزنامه «جام جم» در گزارشی به تاثیر شرایط جغرافیایی و شکاف طبقات اجتماعی بر قبولی رشته‌های دانشگاهی در دهک‌های مختلف جامعه پرداخته و از دهک‌های ضعیف به عنوان...

جایی برای درمان درد دیدن!/ چشم‌ها؛ قدردان دست‌های روشنایی‌بخش

جایی برای درمان درد دیدن!/ چشم‌ها؛ قدردان دست‌های روشنایی‌بخش
2023-07-16T13:06:59+03:30
پیر و جوان ندارد، تقریباً همه باندی به چشم دارند و دستی به در و دیوار! اینجا همه درد چشم دارند؛ درد بینایی! و ضیا با تخصص خود به چشم‌ها نور روشنایی می‌بخشد، ...

چگونه دختران دهه‌هشتادی محله بانی برگزاری یک مراسم ازدواج شدند؟

چگونه دختران دهه‌هشتادی محله بانی برگزاری یک مراسم ازدواج شدند؟
2023-07-16T10:54:01+03:30
روزنامه «همشهری» به سراغ یکی از محله‌های تهران رفت که در آن دختران دهه هشتادی با برگزاری مراسم عروسی از آغاز سنین نوجوانی باعث و بانی امر خیر می‌شوند. ​​​​​​​

جهان‌شهر علوی/ غم و شادی شیعیان به هم گره خورده است

جهان‌شهر علوی/ غم و شادی شیعیان به هم گره خورده است
2023-07-11T14:22:15+03:30
تاجیک، تمام روز لحظه‌ای استراحت نکرده و در مسیر شلوغ «مهمونی ۱۰ کیلومتری» خدمت کرده اما در دل حسرت می‌خورد که کاش تمام شیعیان دنیا می‌توانستند در جشن بزرگ ام...

فعلا حرف خواب و خوراک نباشد؛ بعد از مراسم همه سِرُم می‌زنیم!

فعلا حرف خواب و خوراک نباشد؛ بعد از مراسم همه سِرُم می‌زنیم!
2023-07-07T14:28:52+03:30
حرف آخر را یکی از خادمان می‌زند: «یادتان نرود؛ قرار است یکی از بزرگ‌ترین کارهای دنیا را انجام بدهیم. تا صبح شنبه کسی حرف از خواب و خوراک نزند، بعد از مراسم ه...

«چند قطره باران» بر گونه آرزوهای کوچک/ پیتزای مهربانی بدون عکس!

«چند قطره باران» بر گونه آرزوهای کوچک/ پیتزای مهربانی بدون عکس!
2023-07-06T12:22:13+03:30
حسن صلواتی چند سالی است که با همراهی دوستان عکاس و هنرمندش یک حرکت جذاب را شروع کرده است؛ فروش عکس‌ها به نفع بچه‌های محروم! امسال هم سفره پیتزای آنها به عشق ...

«سر بر دامن ماه»؛ روایتی از زندگی تنها همسر امام هادی (ع)

«سر بر دامن ماه»؛ روایتی از زندگی تنها همسر امام هادی (ع)
2023-07-04T14:22:10+03:30
«سر بر دامن ماه» از طریق برش کمتر دیده‌شده تاریخ یعنی زندگی امام هادی (ع)، قدم به روایت غیبت امام زمان (عج) می‌گذارد و در این میان شخصیت «بانو حُدیث» مادربزر...

«سر بر دامن ماه»؛ روایتی مدرن از زندگی تنها همسر امام هادی (ع)

«سر بر دامن ماه»؛ روایتی مدرن از زندگی تنها همسر امام هادی (ع)
2023-07-04T09:42:14+03:30
«سر بر دامن ماه» از طریق برش کمتر دیده‌شده تاریخ یعنی زندگی امام هادی (ع)، قدم به روایت غیبت امام زمان (عج) می‌گذارد و در این میان شخصیت «بانو حُدیث» مادربزر...

کارت شما مسدود است!/ زخم رفتارهای سلیقه‌ای با مهاجران

کارت شما مسدود است!/ زخم رفتارهای سلیقه‌ای با مهاجران
2023-06-28T08:48:35+03:30
اواخر خرداد هر سال با پایان مهلت کارت‌های آمایش، حساب‌ بانکی مهاجران افغانستانی برای مدتی نامعلوم مسدود می‌شود؛ اقدامی که بیش از یک دستورالعمل مدیریتی، اعمال...

عروسی که صبح ازدواجش دوید/ می‌گفتند قدت کوتاه است، برو یک رشته دیگر!

عروسی که صبح ازدواجش دوید/ می‌گفتند قدت کوتاه است، برو یک رشته دیگر!
2023-06-27T01:41:38+03:30
سال‌های زیادی از زمانی که به اسماعیل‌نژاد می‌گفتند «قدت کوتاه است، به درد دویدن نمی‌خوری» می‌گذرد اما او امروز رکورددار دوی سرعت در ایران است و رویای کسب مدا...

عکاسان خبری، دشمن کسی نیستند!/ ثبت تاریخ از دل آتش تا قلب کرونا

عکاسان خبری، دشمن کسی نیستند!/ ثبت تاریخ از دل آتش تا قلب کرونا
2023-06-11T12:21:13+03:30
«عکاس خبری دشمن کسی نیست! باید به این آگاهی برسیم که عکاس، ثبت‌کننده تاریخ است و قرار نیست نگاه پررنگ سیاسی داشته باشد، دغدغه جدی عکاسان این است که در هر شرا...

غنی‌سازی با خلوص بالا برای رفع تحریم است/همچنان با آژانس بین‌المللی انرژی تعامل داریم

غنی‌سازی با خلوص بالا برای رفع تحریم است/همچنان  با آژانس بین‌المللی انرژی تعامل داریم
2023-06-11T00:00:47+03:30
محمد اسلامی رئیس سازمان انرژی اتمی گفت غنی‌سازی‌های با خلوص بالا برای این صورت گرفته تا تحریم‌ها لغو شوند، هدف قانونگذار هم همین بوده که اقدام راهبردی برای ل...

چرا راه آهن رشت - آستارا کلیدی‌ترین پروژه ریلی کشور است؟

چرا راه آهن رشت  - آستارا کلیدی‌ترین پروژه ریلی کشور است؟
2023-05-18T11:13:51+03:30
کریدور شمال - جنوب یک مسیر اقتصادی مهم و استراتژیک برای ترانزیت بار میان هند، روسیه و شمال اروپا از طریق ایران است که راه‌آهن رشت - آستارا به عنوان حلقه مفق...
X فیلم جدید فیلم جدید دانلود فیلم و سریال تبلیغات شما (پیام به تلگرام)