میرنیوز

هرانا؛ چرک‌نویس گزارش‌های دروغ حقوق بشری درباره ایران

 هرانا؛ چرک‌نویس گزارش‌های دروغ حقوق بشری درباره ایران 2024-05-19T20:32:40+03:30

به گزارش گروه رسانه‌های خبرگزاری تسنیم، پرونده‌سازی علیه ایران تحت عنوان ادعایی نقض حقوق بشر در سال‌های اخیر به پروژه مهمی برای رسانه‌های معاند غربی و پادوهای فارسی‌زبان آن‌ها تبدیل شده است؛ دلیل اهمیت یافتن این موضوع برای رسانه‌های یاد شده، بازار تحریم‌ها، قطعنامه‌ها و محدودیت‌های ضد ایرانی است که کشور‌های غربی با توجیه نقض حقوق بشر در کشور، بر مردم و کشور ایران تحمیل می‌کنند و ابتدایی‌ترین حقوق آن‌ها را نقض می‌کنند.

اکنون کار به جایی رسیده که هیئت به‌اصطلاح حقیقت‌یاب بین‌المللی نیز گزارش خود  را درباره وضعیت حقوق بشر در ایران بر مبنای گزارش‌های یادشده تنظیم و تدوین می‌کند و با بستن چشمان خود روی اصلی‌ترین بنیان‌های گزارش‌‌های مستند، در مسیر نقض حقوق بشر مردم ایران حرکت می‌کنند.

رسانه‌های معاند به‌عنوان بازو‌های سیاست‌ ضد ایرانی کشور‌های خود یا کشور‌های میزبان برای به قول خود اعمال فشار بر کشورمان، بیش از گذشته تلاش دارند که تصویری غیرواقعی از وضعیت حقوق بشری در ایران ارائه کنند.

از این رو، رسانه‌های ضد ایرانی جدیدی با برد و دامنه کمتر، قارچ‌گونه شکل گرفتند تا خوراک مورد نیاز را برای اربابان رسانه‌ای خود فراهم کنند.

شبه‌رسانه‌های فارسی‌زبان از جمله هرانا از چرک‌نویس‌های گزارش‌های حقوق بشری دروغ ضد ایرانی به شمار می‌روند.

در مورد هرانا، به‌طور خاص، اگرچه این شبه‌رسانه در معرفی خود در بخش درباره ما در وب‌سایت آورده است که «خبرگزاری هرانا (Human Rights Activists News Agency) وابسته به مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، نخستین خبرگزاری تخصصی حقوق بشر ایران است که از سال 2009 فعالیت خود را آغاز کرد»، اما ماهیت واقعی این شبه‌رسانه در گزارش‌های سوگیرانه، دروغین و بی‌اساس آن بیش از این تعریف دو خطی خود را نمایان می‌کند.

هرانا با سوار شدن بر موج جبهه اتهام‌زنی‌های حقوق بشری به ایران سوار شده و خبرهایی غیرواقعی را با منابع نامشخص مانند منابع نزدیک، منابع مطلع، سند محرمانه، ... درباره آنچه زندانیان سیاسی می‌خواند، کارگران، زنان و کودکان، دانشجویان، اقلیت‌های قومی و مذهبی منتشر می‌کند.

نامشخص بودن منبع تامین مالی این شبه رسانه (آنگونه که در توضیحات وب‌سایت هرانا در بخش درباره ما آمده است) نیز موضوع دیگری است که باید از آن به عنوان یکی از راز‌های تاریک هرانا یاد کرد.

در حال حاضر رسانه‌های دارای سابقه رویکرد‌های ضد ایرانی، برخی به‌اصطلاح گزارش‌های حقوق بشری خود را درباره ایران به استناد از هرانا تهیه می‌کنند؛ نکته قابل توجه اینکه هرانا اکنون به منبع گزارش‌های ضد ایرانی وب‌سایت گروهک تروریستی منافقین و وب‌سایت‌های وابسته به آن و دیگر گروهک‌های تروریستی مانند کومله نیز تبدیل شده است! ضمن اینکه رسانه‌های رژیم صهیونیستی نیز گزارش‌های ضد ایرانی خود را با استناد به گزارش‌های دروغ این شبه‌رسانه تهیه می‌کنند.

استناد رسانه‌های ضد ایرانی به هرانا به‌ویژه رسانه‌هایی  که از آن‌ها به‌عنوان بزرگ‌ترین و قدیمی‌ترین رسانه‌های جهانی یاد می‌شود، در حالی رخ می‌دهد که تاکنون دروغ بودن شمار قابل توجهی از گزارش‌های این شبه‌رسانه آشکار شده است.

جدیدترین مورد دروغ‌سازی‌ها و دروغ‌پراکنی‌های هرانا خبر بازداشت استاد ایرانی دانشگاه آرکانزاس آمریکا بود؛ وب‌سایت شبه‌رسانه هرانا در 17 فروردین سال جاری در خبری که آن را اختصاصی خواند، مدعی شد که شیرین سعیدی، استاد ایرانی دانشگاه آکانزاس آمریکا در شرایط بلاتکلیفی در حبس در زندان اوین به سر می‌برد.

این شبه‌رسانه به نقل از یک منبع مطلع نزدیک به خانواده شیرین سعیدی که در به اصطلاح خبر اختصاصی از وی با عنوان متهم سیاسی یاد کرده بود، نوشت: سعیدی که مدتی را در لبنان زندگی می‌کرد، در 2 دی 1402 پس از ورود به ایران از سوی مرجع قضایی احضار، در دادسرا تفهیم اتهام و در بند زنان زندان اوین حبس شد.(!)

گزارش یاد شده همچنین مدعی بود که سعیدی 104 روز پس از دستگیری به‌صورت بلاتکلیف در اوین در حبس بوده و دادگاه رسیدگی به اتهام وی برگزار نشد.

این خبر که به خوراک دیگر رسانه‌های معاند برای زیر سوال بردن وضعیت حقوق بشر در ایران تبدیل شد، با پیگیری خبرگزاری میزان همراه شد؛ پیگیری این خبر از سوی خبرگزاری میزان به صحبت با شیرین سعیدی، استاد ایرانی دانشگاه آرکانزاس آمریکا منتهی شد.

سعیدی در این گفت‌وگو با اشاره به شوکه شدن از انتشار چنین خبری، گفت که پوشش گسترده این خبر دروغ در حساب‌های کاربری و وب‌سایت‌های فارسی زبان وابسته به گروه‌های معاند بسیار مشکوک است.

به گفته وی، یکی از وب‌سایت‌های منتشرکننده خبر، وب‌سایت کومله و یگی دیگر از آن‌ها نهادی مدعی پیگیری مسائل حقوق بشری بوده که هیچ‎گاه پیشتر نامش را نشنیده است.

آنچه مشخص است دروغ‌سازی‌ها و دروغ‌پراکنی‌های رسانه‌های فارسی‌زبان در زمینه وضعیت حقوق بشر در ایران، بخشی از یک پروژه بزرگ‌تر  است که در چارچوب استراتژی ایران‌هراسی تعریف می‌‌شود.

در همین رابطه حمیدرضا حسینی دانا، رئیس اندیشکده راهبردی رسانه و فضای مجازی در گفت‌وگو با میزان می‌گوید: وب‌سایت‌های نوظهور فارسی‌زبان به‌عنوان پیاده‌نظام جنگ نرم کشور‌های غربی مدعی حقوق بشر تلاش می‌کنند القاگر نقض حقوق بشر در ایران باشند.

حسینی دانا در رابطه با گزارش‌های غیرواقعی وب‌سایت‌های فارسی زبان مانند هرانا و هه‌نگاو در زمینه وضعیت حقوق بشر در ایران، اظهار کرد: این اقدام‌ها در جهت تامین خوراک برای دشمنان صورت می‌گیرد؛ یکی از دلایل این امر، آن است که طرف مقابل جبهه‌ای تشکیل داده و در آن تقسیم کار کرده است.

کارشناس رسانه با بیان اینکه بخشی از رسانه‌ها یا صفحاتی که مربوط به گروه‌هایی هستند که از قبل به‌عنوان اپوزیسیون و تجزیه‌طلب شناخته می‌شوند، هم گوشه‌ای از این جبهه بوده و بخشی از وظایف را در این تقسیم کار برعهده دارند، اضافه کرد: برخی از این رسانه‌ها وظیفه سیاه‌نمایی از شرایط داخلی ایران را برعهده می‌گیرند؛ برخی نیز در حوزه بین‌المللی این پیام را مخابره می‌کنند.

از دیدگاه این کارشناس رسانه، تقسیم کار و وظیفه یاد شده براساس حمایت‌های محور عبری – عربی – غربی انجام می‌شود و موضوع تازه‌ای نیست و از پیش شناسایی شده است.

حسینی دانا، اضافه کرد: این‌ها پیاده نظامی هستند که در سازوکار بین‌المللی که همین محور عبری – عربی – غربی پس از جنگ جهانی دوم درست کرده است، قرار دارند و هر کشوری را که در اردوگاه غرب نباشد، تحت فشار قرار می‌دهد و برای از پا درآوردن آن‌ها در جنگ‌های نرم و نیمه سخت تلاش می‌کنند.

این کارشناس رسانه در بخشی دیگر با تاکید بر اینکه رسانه‌های داخلی باید آگاهی‌بخشی را بالا ببرند چراکه سواد رسانه‌ای در این باره بسیار مهم است، گفت: باید سازوکار‌های مکانیزه مانند مرکز مبارزه با خبرهای جعلی و مرکز راستی‌آزمایی طبق قانون ایجاد شوند و به میدان بیایند تا با القا‌های رسانه‌های مخالف مقابله کنند و جنگ نرم دشمن را به بهترین نحو خنثی کنند.

منبع: میزان

انتهای پیام/

منبع : خبرگزاری تسنیم


کلمات کلیدی :
اشتراک گذاری :

آخرین اخبار رسانه

«بلاک سلبریتی‌ها» تیری که به سمت غرب کمانه کرد

 «بلاک سلبریتی‌ها» تیری که به سمت غرب کمانه کرد
2024-05-19T20:32:44+03:30
جنبش اعتراضی موسوم به «Blockout ۲۰۲۴» از سوی فعالان فضای مجازی برای بایکوت کردن سلبریتی‌ها و اینفلوئنسر‌هایی که در مقابل کشتار مردم مظلوم غزه سکوت...

کابینه بحران‌زده

 کابینه بحران‌زده
2024-05-19T20:32:43+03:30
۲۲۵ روز از آغاز جنگ در غزه می‌گذرد و شاهدیم نیرو‌های مقاومت قدرتمندتر از گذشته شده‌ و شرایط در کابینه بنیامین نتانیاهو هر روز بحرانی‌تر می‌شود.

پهلوان پنبه‌ها این بار پادشاه کشتی را هدف گرفتند

 پهلوان پنبه‌ها این بار پادشاه کشتی را هدف گرفتند
2024-05-19T20:32:43+03:30
بعد از استقبال حسن یزدانی از رئیس‌جمهور، موج حملات سازماندهی‌شده سایبری‌های به سمت این قهرمان جهان و المپیک کشتی روانه شد.

درخواست عراق از تجار ایرانی برای راه اندازی کارخانه

 درخواست عراق از تجار ایرانی برای راه اندازی کارخانه
2024-05-19T20:32:42+03:30
رئیس اتاق بازرگانی ایران و عراق گفت: عراق از تجار ایرانی خواسته تا در راه اندازی خط تولید محصولات لبنی و ماشین آلات همراهی لازم را داشته باشند.

بررسی مطبوعات روز/ پرونده تعطیلی شنبه همچنان باز ️

 بررسی مطبوعات روز/ پرونده تعطیلی شنبه همچنان باز ️
2024-05-19T20:32:42+03:30
تعطیلی روزهای شنبه موضوعی است که طی روزهای اخیر در سطوح مختلف جامعه مورد بحث قرار گرفته و امروز نیز روزنامه‌های کشور به آن پرداخته‌اند.

با ناکام‌ترین سلاح آمریکایی در جنگ اوکراین آشنا شوید

 با ناکام‌ترین سلاح آمریکایی در جنگ اوکراین آشنا شوید
2024-05-19T20:32:41+03:30
با توجه به توان گسترده پدافند هوایی ارتش روسیه درون خاک اوکراین، پنتاگون در ماه آگوست ۲۰۲۲ میلادی تصمیم به ارسال موشک های ضد رادار هارم برای ارتش اوکراین گر...

اعتراف مجری اینترنشنال به اینکه یک اسرائیلی به تمام معناست!

 اعتراف مجری اینترنشنال به اینکه یک اسرائیلی به تمام معناست!
2024-05-19T20:32:41+03:30
مجری صهیونیستی اینترنشنال بارها در برنامه‌های خود، به حمایت تمام‌قد از اسرائیل پرداخته که نشان می‌دهد، این شبکه به مانند کارفرمایش، در سراشیبی سقوط انسانیت ...

نگاهی به مطبوعات روز/ آدرس غلط جمعیتی

 نگاهی به مطبوعات روز/ آدرس غلط جمعیتی
2024-05-19T20:32:39+03:30
تصاویر منتخب صفحات نخست روزنامه‌های یکشنبه ۳۰ اردیبهشت ماه منتشر می‌شود.

ویروس زیبایی

 ویروس زیبایی
2024-05-19T20:32:39+03:30
سونامی جراحی‌های زیبایی در ایران، داد انجمن جراحان فوق تخصصی پلاستیک و زیبایی را هم درآورده است. روزانه هزاران صفحه مجازی پزشکان متخصص و غیرمتخصص، مردم را ت...

جواب تست هیچ‌کدام است

 جواب تست هیچ‌کدام است
2024-05-19T20:32:38+03:30
هرکس روزهای سخت رسیدن به دانشگاه را تجربه کرده، معمولا از کنکور با عنوان«غول» یاد می‌کند؛ غول بی‌شاخ و دمی که زور زیادی هم دارد و بسیاری از نوجوان...

اقدام سازمان اطلاعات سپاه در بازگرداندن اموال بیت المال

 اقدام سازمان اطلاعات سپاه در بازگرداندن اموال بیت المال
2024-05-19T20:32:37+03:30
سازمان اطلاعات سپاه با ورود به ده پرونده اقتصادی موفق به بازگرداندن چه میزان از اموال بیت المال شد؟

پیشرفت چشمگیر ایران در صنعت دفاعی در نیم‌قرن

 پیشرفت چشمگیر ایران در صنعت دفاعی در نیم‌قرن
2024-05-19T20:32:37+03:30
ایران در حال حاضر صادر‌کننده انواع سلاح به ده‌ها کشور دنیاست. برخی کشورهای عضو شورای امنیت سازمان ملل مشتری پر و پا قرص سلاح‌های ایرانی هستند و حالا بعد از ...

تصمیم در باریکه راه مـرگ و زنــدگی

 تصمیم در باریکه راه مـرگ و زنــدگی
2024-05-19T20:32:36+03:30
ساعت‌ها مثل برق و باد برای ۲۵ هزار بیمار نیازمند پیوند عضو می‌گذرد اما عضوی نیست یعنی هست ولی به خاک سپرده می‌شود به طوری که سالانه نزدیک به هفت هزار عضو قا...

اسرائیل در صورت حمله به رفح یا آتش‌بس، باخته است!

 اسرائیل در صورت حمله به رفح یا آتش‌بس، باخته است!
2024-05-19T20:32:36+03:30
علم صالح استاد مطالعات ایران و خاورمیانه‌شناسی در دانشگاه ملی استرالیا گفت: تل‌آویو امکان وارد شدن به یک آتش‌بس معنا دار را ندارد و امکان حمله به رفح را هم ...

ایران در شمار ده کشور برتر دنیا در ساخت ماهواره قرار دارد

 ایران در شمار ده کشور برتر دنیا در ساخت ماهواره قرار دارد
2024-05-19T20:32:36+03:30
بسیاری از عوامل اطراف ما در شبانه روز که تاثیر مستقیم بر زندگی مردم دارد به ماهواره‌ها وابسته اند و شکننده‌ بودن این موضوع در کشور و تحریم این حوزه توسط قدر...

بنزین‌خواری ۹ میلیارد دلاری  پرمصر‌ف‌های تو‌لید داخل

 بنزین‌خواری ۹ میلیارد دلاری  پرمصر‌ف‌های تو‌لید داخل
2024-05-19T20:32:35+03:30
سوخت CNG مهم‌ترین و کاربردی‌ترین جایگزین بنزین در کاهش ناترازی و واردات بنزین و همچنین مسیر معکوس کردن ناترازی و واردات بنزین به سمت مازاد بنزین و صادر...

چرا برخی پزشکان از کارتخوان استفاده نمی‌کنند؟

 چرا برخی پزشکان از کارتخوان استفاده نمی‌کنند؟
2024-05-19T20:32:35+03:30
موضوع استفاده از کارتخوان در مطب‌های پزشکی یکی از پربحث‌ترین اتفاقات این روزهای نظام سلامت کشور است.

افشاگری گسترده فرقه پهلوی و جوانمردی علیه یکدیگر!

 افشاگری گسترده فرقه پهلوی و جوانمردی علیه یکدیگر!
2024-05-19T20:32:34+03:30
پس از ادعای نقش علی جوانمردی و دستگاه امنیتی اقلیم کردستان در دستگیری روح‌ا...زم توسط رسانه‌های کُردی، پهلوی و جوانمردی به جان هم افتادند و دست به افشاگری ب...

اینترنشنال محکوم مواد مخدر را فعال سیاسی جا زد

 اینترنشنال محکوم مواد مخدر را فعال سیاسی جا زد
2024-05-19T20:32:34+03:30
رسانه‌های ضدانقلاب در حالی پروین موسوی را فعال سیاسی معرفی کرده‌اند که این فرد به‌جرم حمل ۵ کیلوگرم مرفین دستگیر و در یک روند قانونی محاکمه شده است.

از ادعای پیروزی صهیونیست‌ها تا گرفتار شدن در غزه

 از ادعای پیروزی صهیونیست‌ها تا گرفتار شدن در غزه
2024-04-14T11:46:51+03:30
صهیونیست ها تا چندی قبل از پیروزی قریب الوقوع و برگزاری جشن در نوار غزه خبر می دانند اما حالا پرده ها کنار رفته و مشخص شده رزمندگان مقاومت بخش های زیادی از ...

صفحه نخست روزنامه‌های شنبه ۲۵ فروردین ماه

 صفحه نخست روزنامه‌های شنبه ۲۵ فروردین ماه
2024-04-14T11:46:50+03:30
تصاویر منتخب صفحات نخست روزنامه‌های شنبه ۲۵ فروردین ماه منتشر می‌شود.

چشمان بسته مالیات بر لوکس‌نشینان

 چشمان بسته مالیات بر لوکس‌نشینان
2024-04-14T11:46:49+03:30
اخیرا مرکز پژوهش‌های مجلس گزارشی منتشرکرده که نشان می‌دهد درآمد دولت از محل اخذ مالیات از خانه‌های خالی و خانه‌های لوکس در سال ۱۴۰۲رقمی کمتر از۴۶ میلیارد تو...

۵۲ شهیدی که صیاد را به کردستان کشاندند

 ۵۲ شهیدی که صیاد را به کردستان کشاندند
2024-04-14T11:46:48+03:30
۱۶ مهر ۱۳۵۸ در حالی که تنها هفت ماه از پیروزی انقلاب می‌گذشت، یک اتفاق خاص باعث شد تا پای صیاد شیرازی به مناطق عملیاتی کردستان باز شود. در آن روز خبر رسید ک...

لزوم هدایت نقدینگی به تولید

 لزوم هدایت نقدینگی به تولید
2024-04-14T11:46:47+03:30
کارشناسان و فعالان حوزه خو‌درو بر این باورند که تعلل در واردات خودرو، جهش قیمتی را در بازار پدیدار کرده و بار دیگر موجب آشفتگی بازار خودرو شده است.

تولیدکننده  با بی‌مهری داخلی و  فرش قرمز خارجی روبه‌رو است

 تولیدکننده  با بی‌مهری داخلی و  فرش قرمز خارجی روبه‌رو است
2024-04-14T11:46:46+03:30
تأکیدهای صریح رهبر معظم انقلاب مبنی بر تقویت و جهش تولید، تمرکز بر تولید دانش‌بنیان و میدان دادن به مردم و بخش خصوصی واقعی نشان از این واقعیت دارد که تولید،...

نیش «وام با اقساط» به درمان دندان!

 نیش «وام با اقساط» به درمان دندان!
2024-04-14T11:46:46+03:30
۹۰ درصد از خدمات دندانپزشکی در بخش خصوصی ارائه می‌شود و هزینه‌های سرسام‌آور آن موجب می‌شود حتی طبقات متوسط هم برای انجام این خدمات وام بگیرند.

کلید امیدآفرینی

 کلید امیدآفرینی
2024-04-14T11:46:45+03:30
هشدار رهبر معظم انقلاب در باره وحدت کلمه را باید جدی گرفت. آن هم در شرایطی که بیش از هر زمان دیگری کشور به آن نیازمند است. دشمن صهیونیستی به خود اجازه داده ...

لیلاز: در مقایسه با سه سال قبل اقتصاد ایران رو به بهبود است

 لیلاز: در مقایسه با سه سال قبل اقتصاد ایران رو به بهبود است
2024-04-14T11:46:44+03:30
عضو شورای مرکزی کارگزاران می‌گوید: شرایط اقتصادی ایران را بهتر از چیزی که در رسانه‌های منتقد دولت مطرح می‌کنند، می‌بینم. هیچ حوزه‌ای در اقتصاد ایران وج...

هیات علمی یا کارخانه چاپ مقاله!

 هیات علمی یا کارخانه چاپ مقاله!
2024-04-14T11:46:43+03:30
در سالهای اخیر شاخصی بنام H-index جهت ارزشیابی عملکرد اساتید دانشگاه‌ها مورد توجه مسئولین وزارت علوم و بهداشت قرار گرفته که باعث ایجاد فضای رقابتی بین اساتی...

تعیین نامزد انتخاباتی در محافل خصوصی اصلاح‌طلب

 تعیین نامزد انتخاباتی در محافل خصوصی اصلاح‌طلب
2024-04-14T11:46:42+03:30
در محافل خصوصی اصلاح طلبان گفته می شود خوب است، محسن هاشمی یا اسحاق جهانگیری کاندیدا جریان اصلاح طلب باشند اما هنوز تصمیم قطعی یا رسمی اتخاذ نشده است!
X فیلم جدید فیلم جدید دانلود فیلم و سریال تبلیغات شما (پیام به تلگرام)