میرنیوز

لزوم هدایت نقدینگی به تولید

 لزوم هدایت نقدینگی به تولید 2024-04-14T11:46:47+03:30

به گزارش گروه رسانه‌های خبرگزاری تسنیم، دراین راستا ضرورت دارد تا وزارت صمت هر چه سریعتر بستر واردات خودرو را فراهم سازد و در این مسیر نیز ظرفیت ارز منشا خارجی را به کار گیرد. به باور مسئولان این حوزه، عرضه و تقاضا در بازار خودرو متناسب نیست و خودروسازان نیز نمی‌توانند نیاز داخل را تامین کنند. عدم تامین تقاضا آن هم در شرایطی که تقاضا افزایش پیدا کرده است، بر التهاب بازار خودرو افزوده و موجب افزایش قیمت‌ها در این بازار شده است.

مولفه دیگری که موجب نابه‌سامانی بیش از پیش بازار خودرو شده است، عدم هدایت نقدینگی جامعه  می‌باشد. به بیان دیگر دولت نتوانسته نقدینگی جامعه را مدیریت کند بنابراین منابع موجود به سمت سوداگری در بازارهایی مانند خودو و ارز هدایت شده است. وجود منابع در بازارهایی همچون ارز و خودرو نیز وضعیت نوسانی را تشدید می‌کند و در اثر کوچک‌ترین تغییر وضعیت، بازار را متلاطم می‌سازد. به همین دلیل است که با افزایش نرخ ارز، وضعیت بازار خودرو نیز تحت الشعاع قرار می‌گیرد و بازار شکل سرمایه‌گذاری خود را حفظ می‌کند.

به تازگی یک کارشناس خودرو د‌ر این باره اظهارکرده است که اگر بخواهیم بازار را از حالت نوسانی و سرمایه‌گذاری خارج کنیم و مصرف کننده واقعی را در این بازار ببینیم باید قدرت خرید خانوارها رشد پیدا کرده و تورم مهار شود. به سبب آنکه واردات خودرو نیز به لحاظ روانی یکی از عوامل اثرگذار است، باید در مقیاس بالا واردات خودرو صورت گرفته و روند واردات آن نیز تسهیل شود.

به باور مرتضی شجاعی، کارشناس بازار خو‌درو همچنان با هدف گذاری‌های موجود فاصله داریم و محدودیت منابع ارزی نیز بر واردات خودرو سایه می‌اندازد و دراین راستا دولت وظیفه دارد که تمام فضاهای نوسان‌گیری را مسدود کند.

به گفته فعالان و مسئولان این حوزه نمی‌توان پیش‌بینی کرد که قیمت خودرو به چه سرنوشتی دچار می‌شود چراکه با توجه به نرخ دلار قیمت خودرو نوسانی می‌شود. در حال حاضر به دلیل نوسان قیمت دلار، خودروهای داخلی، مونتاژی و حتی وارداتی با گرانی مواجه شده‌اند و بی‌شک با کاهش و تعدیل قیمت ارز نیز باری دیگر قیمت‌ها در بازار خودروتغییر پیدا خواهند کرد. مطالبه کنونی فعالان بازار این است که بازار خودرو یک‌بار برای همیشه سامان یابد و دستخوش تغییرات نرخ ارز و نوسانات بازار مالی نشود. مولفه‌های تحقق این مهم از نگاه مسئولان، هدایت نقدینگی به بخش‌های تولیدی، اهتمام دولت برای اجرای قوانین و کاهش دخالت در امور تولید و در نتیجه خروج بازار از روند انحصاری است.

در بررسی بیش‌تر این موضوع به گفت‌وگو با حجت الاسلام سید جواد حسینی‌کیاو لطف‌اله سیاهکلی،ا عضای کمیسیون صنایع و معادن مجلس پرداختیم که در ادامه می‌خوانید. 

حجت الاسلام سید جواد حسینی‌کیا، عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس: 
عدم تحقق واردات خودرو موجب جلوگیری از کنترل بازار خودرو شده است
حجت الاسلام سید جواد حسینی‌کیا، نماینده، مردم سنقر و  عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس در گفت‌وگو با خبرنگار «رسالت» ضمن تشریح عوامل موثر در واقعی سازی قیمت خودرو و افزایش رشد قدرت خرید مردم در این بازار اظهارکرد: مهم‌ترین مولفه برای کنترل بازار خودرو و خروج آن از وضعیت سرمایه‌گذاری، کنترل نقدینگی جامعه از سوی دولت و حرکت آن به سمت تولید و اشتغال است. به بیان دیگر دولت باید بکوشد تا نقدینگی‌های جامعه به بخش‌های تولیدی هدایت شود. متاسفانه سیاست‌گذاری‌های اخیر در این حوزه درست نبوده و نقدینگی‌ها نیز به درستی در مسیر تولید هدایت نشده است. به موجب عدم هدایت نقدینگی‌ بازارهایی همچون بازار سکه، خودرو، ارز همواره ملتهب است و از نوسانات مختلف تاثیر می‌پذیرد. 

وی با اشاره به اثرات واردات خودرو در تنظیم بازار افزود: مولفه دیگر برای کنترل بازار خودرو، واردات است. به کرات از اثرات واردات خودروهای نو و کارکرده صحبت و بر آن تاکید شده که متاسفانه دولت در این بخش نیز موفق عمل نکرد و تصمیمات مرتبط با امر واردات را محقق  نکرد. عدم تحقق واردات خودروهای نو و کارکرده موجب شد تا کنترل بازار خودرو عملیاتی نشود و همچنان خودرو به عنوان کالای سرمایه‌ای باقی بماند. حجت الاسلام حسینی کیا ضمن بیان اینکه تاخیر در امر واردات مانع از خروج بازار خودرو از حالت سرمایه‌ای شد، تصریح کرد: شرکت‌های خودروسازی به سبب عدم واردات و عدم برابری عرضه و تقاضا دچار انحصار می‌باشند. به موجب انحصار شکل گرفته در بازار خودرو، قیمت‌ها فراتر از قیمت‌های دستوری است چراکه در برخی موارد خودرو به میزان کم عرضه می‌‌شود و کاهش عرضه موجب سایه انداختن در بازار خودرو و تشدید ناترازی می‌گردد. 

عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی همچنین خاطرنشان کرد: بازار خودرو به سبب عدم  به کارگیری مولفه‌های مذکور همچنان در بازارهای دلالی است و آشفتگی‌های مختلف را تجربه می‌کند. 

او با تاکید بر هدایت نقدینگی به بخش‌های تولیدی متذکر شد: نسخه شفا بخش اقتصاد فعلی کشور، هدایت نقدینگی از سوی دولت به بخش‌های تولیدی است. مادامی که نقدینگی به بخش‌های تولیدی هدایت شود، اشتغال و اطمینان رقم خواهد خورد. وی یادآور شد: اطمینان از هدایت نقدینگی امری حائز اهمیت است چراکه در سال 99 روندی مشابه در بازار بورس شکل گرفت و سرمایه مردم به هدر رفت. اکنون جلب اعتماد مجدد مردم امری دشوار است و دولت باید بکوشد تا این اطمینان را بار دیگر کسب کند. وی در پایان این گفت‌وگو بیان کرد: به سبب کسب اعتماد مردم، سرمایه‌ها در اختیار دولت قرار خواهد گرفت و دولت نیز قادر به انجام فعالیت‌های اقتصادی و زیربنایی خواهد بود. بی‌شک به موجب این امر دلالی‌ها کاهش پیدا خواهد کرد و بازار خودرو از وضعیت مطلوبی برخوردار خواهد شد.

لطف‌اله سیاهکلی، عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس: 
نقش دولت در بازار خودرو باید تنظیم‌گرانه باشد
لطف‌اله سیاهکلی، نماینده مردم قزوین، آبیک و البرز و عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی در گفت وگو با خبرنگار «رسالت» مهم‌ترین مولفه عدم خروج بازار خو‌درو از حالت نوسانی و سرمایه‌گذاری را تاخیر و تعلل دولت در اجرای قانون ساماندهی خودرو و واردات خودروهای نو و کارکرده دانست و در این باره اظهارکرد: وضعیت فعلی بازار خودرو به سبب آن است که برنامه مشخصی از دولت در این حوزه دیده نشد. مجلس یازدهم از ابتدای امر کوشید تا وضعیت بازار خودرو سامان یابد و در این راستا نیز قوانین مختلفی را به تصویب رساند. متاسفانه قوانین مصوب مجلس شورای اسلامی به درستی اجرا نمی‌گردد و حال مطالبه‌مان این است که دولت عدم اجرای قوانین را تشریح کند. چنانچه قوانین از نگاه دولت با ایراد رو به رو است، دولت می‌بایست عنوان کند و مشکلات قانون را بیان کند. 

وی با بیان اینکه دولت باید علت تاخیر و تعلل خود در حوزه اجرای قوانین بازار خودرو را تشریح کند، افزود: قوانین مصوب مجلس در حوزه خودرو، لایحه ارسالی دولت بوده است. بنابراین عدم اجرایی این قانون قابل قبول نیست. چنانچه قوانین مشکلی ندارند، می‌بایست به درستی اجرا شوند و اگر با مشکل مواجه است، دولت باید عنوان کند تا مجلس ایرادات را رفع کند و مجدد قوانین را بررسی کند. 

سیاهکلی تصریح کرد: مجلس یازدهم برای ساماندهی بازار خودرو زحمت کشیده و نسخه شفابخش بازار خودرو را تنظیم و تصویب کرده است. در شرایط حال حاضر نسخه اثربخش دیگری برای بازار خودرو وجود ندارد و تنها اجرای قوانین به ساماندهی بازار خو‌درو کمک خواهد کرد. 

عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی همچنین خاطرنشان کرد: دولت اکنون برنامه‌ای برای تنظیم بازار خودرو ند‌ارد و قوانین مصوب مجلس را نیز اجرا نمی‌کند. پرسش‌ کنونی‌مان این است که تصمیم دولت برای تنظیم بازار خودرو چیست چراکه اکنون بازار خودرو دچار سردرگمی است و مردم نیز منتظر رقم خوردن اتفاقات خوب در بازار خودرو هستند. او با بیان اینکه عدم تنظیم بازار خودرو موجب آشفتگی و خسارت متقاضیان خواهد بود، متذکر شد: اکنون به سبب افزایش قیمت ارز، قیمت خودرو نیز صعودی بوده و بی‌شک این روند موجب خسارت فراوان به مردم خواهد شد. 

وی با بیان اینکه مسئله خودرو از نگاه مجلس حل شده است و تنها ضرورت دارد تا دولت قوانین را اجرا کند، یادآور شد: اجرای قانون ساماندهی خودرو، واردات خودروهای نو و کارکرده و توجه به تولید از مهم‌ترین مولفه‌های کنترل و تنظیم بازار خودرو است.

نماینده مردم قزوین، آبیک و البرز با تاکید بر لزوم خروج بازار خودرو از وضعیت انحصاری همچنین ادامه داد: بازار خودرو باید از انحصار خارج شود تا رقابت پذیری شکل گیرد و افرادی که توانایی تولید دارند، در بازار حضور پیدا کنند. 
وی در پایان این گفت‌وگو ضمن بیان اینکه بازار خو‌درو کمبود قانون ندارد، اظهار کرد: چنانچه دخالت دولت در حوزه خودرو کاهش یابد، ساماندهی رقم خواهد خورد. دولت می‌بایست تنها به تنظیم بازار خودرو بپردازد و امور تولید را به فعالان این حوزه و خودروسازان واگذار کند.

منبع: رسالت

انتهای پیام/

منبع : خبرگزاری تسنیم


کلمات کلیدی :
اشتراک گذاری :

آخرین اخبار رسانه

«بلاک سلبریتی‌ها» تیری که به سمت غرب کمانه کرد

 «بلاک سلبریتی‌ها» تیری که به سمت غرب کمانه کرد
2024-05-19T20:32:44+03:30
جنبش اعتراضی موسوم به «Blockout ۲۰۲۴» از سوی فعالان فضای مجازی برای بایکوت کردن سلبریتی‌ها و اینفلوئنسر‌هایی که در مقابل کشتار مردم مظلوم غزه سکوت...

کابینه بحران‌زده

 کابینه بحران‌زده
2024-05-19T20:32:43+03:30
۲۲۵ روز از آغاز جنگ در غزه می‌گذرد و شاهدیم نیرو‌های مقاومت قدرتمندتر از گذشته شده‌ و شرایط در کابینه بنیامین نتانیاهو هر روز بحرانی‌تر می‌شود.

پهلوان پنبه‌ها این بار پادشاه کشتی را هدف گرفتند

 پهلوان پنبه‌ها این بار پادشاه کشتی را هدف گرفتند
2024-05-19T20:32:43+03:30
بعد از استقبال حسن یزدانی از رئیس‌جمهور، موج حملات سازماندهی‌شده سایبری‌های به سمت این قهرمان جهان و المپیک کشتی روانه شد.

درخواست عراق از تجار ایرانی برای راه اندازی کارخانه

 درخواست عراق از تجار ایرانی برای راه اندازی کارخانه
2024-05-19T20:32:42+03:30
رئیس اتاق بازرگانی ایران و عراق گفت: عراق از تجار ایرانی خواسته تا در راه اندازی خط تولید محصولات لبنی و ماشین آلات همراهی لازم را داشته باشند.

بررسی مطبوعات روز/ پرونده تعطیلی شنبه همچنان باز ️

 بررسی مطبوعات روز/ پرونده تعطیلی شنبه همچنان باز ️
2024-05-19T20:32:42+03:30
تعطیلی روزهای شنبه موضوعی است که طی روزهای اخیر در سطوح مختلف جامعه مورد بحث قرار گرفته و امروز نیز روزنامه‌های کشور به آن پرداخته‌اند.

با ناکام‌ترین سلاح آمریکایی در جنگ اوکراین آشنا شوید

 با ناکام‌ترین سلاح آمریکایی در جنگ اوکراین آشنا شوید
2024-05-19T20:32:41+03:30
با توجه به توان گسترده پدافند هوایی ارتش روسیه درون خاک اوکراین، پنتاگون در ماه آگوست ۲۰۲۲ میلادی تصمیم به ارسال موشک های ضد رادار هارم برای ارتش اوکراین گر...

اعتراف مجری اینترنشنال به اینکه یک اسرائیلی به تمام معناست!

 اعتراف مجری اینترنشنال به اینکه یک اسرائیلی به تمام معناست!
2024-05-19T20:32:41+03:30
مجری صهیونیستی اینترنشنال بارها در برنامه‌های خود، به حمایت تمام‌قد از اسرائیل پرداخته که نشان می‌دهد، این شبکه به مانند کارفرمایش، در سراشیبی سقوط انسانیت ...

هرانا؛ چرک‌نویس گزارش‌های دروغ حقوق بشری درباره ایران

 هرانا؛ چرک‌نویس گزارش‌های دروغ حقوق بشری درباره ایران
2024-05-19T20:32:40+03:30
سوار شدن بر اسب دروغ برای تولید فیک‌نیوز به روشی برای شبه‌رسانه‌های ضدایرانی تبدیل شده است، غافل از اینکه آن‌ها چیزی جز برده امپراتوری دروغ رسانه‌های معاند ...

نگاهی به مطبوعات روز/ آدرس غلط جمعیتی

 نگاهی به مطبوعات روز/ آدرس غلط جمعیتی
2024-05-19T20:32:39+03:30
تصاویر منتخب صفحات نخست روزنامه‌های یکشنبه ۳۰ اردیبهشت ماه منتشر می‌شود.

ویروس زیبایی

 ویروس زیبایی
2024-05-19T20:32:39+03:30
سونامی جراحی‌های زیبایی در ایران، داد انجمن جراحان فوق تخصصی پلاستیک و زیبایی را هم درآورده است. روزانه هزاران صفحه مجازی پزشکان متخصص و غیرمتخصص، مردم را ت...

جواب تست هیچ‌کدام است

 جواب تست هیچ‌کدام است
2024-05-19T20:32:38+03:30
هرکس روزهای سخت رسیدن به دانشگاه را تجربه کرده، معمولا از کنکور با عنوان«غول» یاد می‌کند؛ غول بی‌شاخ و دمی که زور زیادی هم دارد و بسیاری از نوجوان...

اقدام سازمان اطلاعات سپاه در بازگرداندن اموال بیت المال

 اقدام سازمان اطلاعات سپاه در بازگرداندن اموال بیت المال
2024-05-19T20:32:37+03:30
سازمان اطلاعات سپاه با ورود به ده پرونده اقتصادی موفق به بازگرداندن چه میزان از اموال بیت المال شد؟

پیشرفت چشمگیر ایران در صنعت دفاعی در نیم‌قرن

 پیشرفت چشمگیر ایران در صنعت دفاعی در نیم‌قرن
2024-05-19T20:32:37+03:30
ایران در حال حاضر صادر‌کننده انواع سلاح به ده‌ها کشور دنیاست. برخی کشورهای عضو شورای امنیت سازمان ملل مشتری پر و پا قرص سلاح‌های ایرانی هستند و حالا بعد از ...

تصمیم در باریکه راه مـرگ و زنــدگی

 تصمیم در باریکه راه مـرگ و زنــدگی
2024-05-19T20:32:36+03:30
ساعت‌ها مثل برق و باد برای ۲۵ هزار بیمار نیازمند پیوند عضو می‌گذرد اما عضوی نیست یعنی هست ولی به خاک سپرده می‌شود به طوری که سالانه نزدیک به هفت هزار عضو قا...

اسرائیل در صورت حمله به رفح یا آتش‌بس، باخته است!

 اسرائیل در صورت حمله به رفح یا آتش‌بس، باخته است!
2024-05-19T20:32:36+03:30
علم صالح استاد مطالعات ایران و خاورمیانه‌شناسی در دانشگاه ملی استرالیا گفت: تل‌آویو امکان وارد شدن به یک آتش‌بس معنا دار را ندارد و امکان حمله به رفح را هم ...

ایران در شمار ده کشور برتر دنیا در ساخت ماهواره قرار دارد

 ایران در شمار ده کشور برتر دنیا در ساخت ماهواره قرار دارد
2024-05-19T20:32:36+03:30
بسیاری از عوامل اطراف ما در شبانه روز که تاثیر مستقیم بر زندگی مردم دارد به ماهواره‌ها وابسته اند و شکننده‌ بودن این موضوع در کشور و تحریم این حوزه توسط قدر...

بنزین‌خواری ۹ میلیارد دلاری  پرمصر‌ف‌های تو‌لید داخل

 بنزین‌خواری ۹ میلیارد دلاری  پرمصر‌ف‌های تو‌لید داخل
2024-05-19T20:32:35+03:30
سوخت CNG مهم‌ترین و کاربردی‌ترین جایگزین بنزین در کاهش ناترازی و واردات بنزین و همچنین مسیر معکوس کردن ناترازی و واردات بنزین به سمت مازاد بنزین و صادر...

چرا برخی پزشکان از کارتخوان استفاده نمی‌کنند؟

 چرا برخی پزشکان از کارتخوان استفاده نمی‌کنند؟
2024-05-19T20:32:35+03:30
موضوع استفاده از کارتخوان در مطب‌های پزشکی یکی از پربحث‌ترین اتفاقات این روزهای نظام سلامت کشور است.

افشاگری گسترده فرقه پهلوی و جوانمردی علیه یکدیگر!

 افشاگری گسترده فرقه پهلوی و جوانمردی علیه یکدیگر!
2024-05-19T20:32:34+03:30
پس از ادعای نقش علی جوانمردی و دستگاه امنیتی اقلیم کردستان در دستگیری روح‌ا...زم توسط رسانه‌های کُردی، پهلوی و جوانمردی به جان هم افتادند و دست به افشاگری ب...

اینترنشنال محکوم مواد مخدر را فعال سیاسی جا زد

 اینترنشنال محکوم مواد مخدر را فعال سیاسی جا زد
2024-05-19T20:32:34+03:30
رسانه‌های ضدانقلاب در حالی پروین موسوی را فعال سیاسی معرفی کرده‌اند که این فرد به‌جرم حمل ۵ کیلوگرم مرفین دستگیر و در یک روند قانونی محاکمه شده است.

از ادعای پیروزی صهیونیست‌ها تا گرفتار شدن در غزه

 از ادعای پیروزی صهیونیست‌ها تا گرفتار شدن در غزه
2024-04-14T11:46:51+03:30
صهیونیست ها تا چندی قبل از پیروزی قریب الوقوع و برگزاری جشن در نوار غزه خبر می دانند اما حالا پرده ها کنار رفته و مشخص شده رزمندگان مقاومت بخش های زیادی از ...

صفحه نخست روزنامه‌های شنبه ۲۵ فروردین ماه

 صفحه نخست روزنامه‌های شنبه ۲۵ فروردین ماه
2024-04-14T11:46:50+03:30
تصاویر منتخب صفحات نخست روزنامه‌های شنبه ۲۵ فروردین ماه منتشر می‌شود.

چشمان بسته مالیات بر لوکس‌نشینان

 چشمان بسته مالیات بر لوکس‌نشینان
2024-04-14T11:46:49+03:30
اخیرا مرکز پژوهش‌های مجلس گزارشی منتشرکرده که نشان می‌دهد درآمد دولت از محل اخذ مالیات از خانه‌های خالی و خانه‌های لوکس در سال ۱۴۰۲رقمی کمتر از۴۶ میلیارد تو...

۵۲ شهیدی که صیاد را به کردستان کشاندند

 ۵۲ شهیدی که صیاد را به کردستان کشاندند
2024-04-14T11:46:48+03:30
۱۶ مهر ۱۳۵۸ در حالی که تنها هفت ماه از پیروزی انقلاب می‌گذشت، یک اتفاق خاص باعث شد تا پای صیاد شیرازی به مناطق عملیاتی کردستان باز شود. در آن روز خبر رسید ک...

تولیدکننده  با بی‌مهری داخلی و  فرش قرمز خارجی روبه‌رو است

 تولیدکننده  با بی‌مهری داخلی و  فرش قرمز خارجی روبه‌رو است
2024-04-14T11:46:46+03:30
تأکیدهای صریح رهبر معظم انقلاب مبنی بر تقویت و جهش تولید، تمرکز بر تولید دانش‌بنیان و میدان دادن به مردم و بخش خصوصی واقعی نشان از این واقعیت دارد که تولید،...

نیش «وام با اقساط» به درمان دندان!

 نیش «وام با اقساط» به درمان دندان!
2024-04-14T11:46:46+03:30
۹۰ درصد از خدمات دندانپزشکی در بخش خصوصی ارائه می‌شود و هزینه‌های سرسام‌آور آن موجب می‌شود حتی طبقات متوسط هم برای انجام این خدمات وام بگیرند.

کلید امیدآفرینی

 کلید امیدآفرینی
2024-04-14T11:46:45+03:30
هشدار رهبر معظم انقلاب در باره وحدت کلمه را باید جدی گرفت. آن هم در شرایطی که بیش از هر زمان دیگری کشور به آن نیازمند است. دشمن صهیونیستی به خود اجازه داده ...

لیلاز: در مقایسه با سه سال قبل اقتصاد ایران رو به بهبود است

 لیلاز: در مقایسه با سه سال قبل اقتصاد ایران رو به بهبود است
2024-04-14T11:46:44+03:30
عضو شورای مرکزی کارگزاران می‌گوید: شرایط اقتصادی ایران را بهتر از چیزی که در رسانه‌های منتقد دولت مطرح می‌کنند، می‌بینم. هیچ حوزه‌ای در اقتصاد ایران وج...

هیات علمی یا کارخانه چاپ مقاله!

 هیات علمی یا کارخانه چاپ مقاله!
2024-04-14T11:46:43+03:30
در سالهای اخیر شاخصی بنام H-index جهت ارزشیابی عملکرد اساتید دانشگاه‌ها مورد توجه مسئولین وزارت علوم و بهداشت قرار گرفته که باعث ایجاد فضای رقابتی بین اساتی...

تعیین نامزد انتخاباتی در محافل خصوصی اصلاح‌طلب

 تعیین نامزد انتخاباتی در محافل خصوصی اصلاح‌طلب
2024-04-14T11:46:42+03:30
در محافل خصوصی اصلاح طلبان گفته می شود خوب است، محسن هاشمی یا اسحاق جهانگیری کاندیدا جریان اصلاح طلب باشند اما هنوز تصمیم قطعی یا رسمی اتخاذ نشده است!
X فیلم جدید فیلم جدید دانلود فیلم و سریال تبلیغات شما (پیام به تلگرام)