میرنیوز

ایران در شمار ده کشور برتر دنیا در ساخت ماهواره قرار دارد

 ایران در شمار ده کشور برتر دنیا در ساخت ماهواره قرار دارد 2024-05-19T20:32:36+03:30

به گزارش گروه رسانه‌های خبرگزاری تسنیم، اکثر مردم وقتی نام ماهواره را می‌شنوند شاید از کاربردهای روزمره‌ای که مدام با آن سروکار دارند و ارتباط این کاربردها با ماهواره‌ ذهنیتی نداشته باشند و برای خیلی از مردم این سوال مطرح شود که پرتاب ماهواره چه سودی برای زندگی ما خواهد داشت؟

شاید دور از ذهن خیلی‌ها باشد اما واقعیت این است که بسیاری از عوامل اطراف ما در شبانه روز که تاثیر مستقیم بر زندگی ما دارد به ماهواره‌ها وابسته اند. امداد رسانی از طریق اورژانس، آتشنشانی، پلیس و دیگر عواملی که برای پیشگیری از فاجعه نیاز به حضور سریع در محل حادثه دارند بدون ماهواره امکان پذیر نیست. یا همین تاکسی‌های اینترنتی یا نرم افزارهای مسیریاب تلفن همراه که در زندگی ما نقش پررنگی دارند. همانطور که هزینه کردن و خرید تلفن‌های همراه با کاربرد صحبت کردن از راه دور موجب تغییر اساسی در زندگی مردم شد و به ابزاری ضروری برای مدیریت زندگی روزانه تبدیل ش، در آینده نیز با پیشرفت فناوری فضایی نیازهای فراوانی به سهولت برطرف و ضرورت استفاده بیش از پیشر نمایان خواهد شد.

حکمرانی از فضا

ساختن ایستگاه فضایی و پرتابگر با هدف قرار دادن ماهواره‌ در فضا با کاربردهای مختلف، ضرورت دسترسی پیدا کردن بیشتر جهت مدیریت بخش‌های مختلف متناسب با نیازهای کشورها را می‌رساند. ماهواره‌ها با ایجاد امکان دیدن همزمان کل سطح زمین به کشورهایی که این تکنولوژی را دارند کمک می‌کنند تا در مدیریت مسائل مختلف مانند حل بحران سیل یا زلزله با برنامه ریزی توسط اطلاعات به روز رسانی شده ماهواره‌ای مقابله کنند. هرچه قدر این میزان از دسترسی با دقت و اشراف بالاتری باشد، در مدیریت هدف مشخص شده کارآمدتر خواهد بود. در این باره حسین سالاریه رئیس سازمان فضایی کشور میگوید: "اگر صد سال پیش حوزه ریلی و حمل و نقل از مؤلفه‌های پیشرفت محسوب میشد، امروزه دسترسی به فضا محسوب می‌شود".

کاربردهای عمومی ماهواره

سازمان‌ها و کشورها متناسب با نیاز خود عموما ماهواره‌هایی با کاربردهای سنجشی، مخابراتی و ناوبری در ارتفاع‌های مختلف از سطح زمین جهت استفاده از این نعمت خدادادی قرار داده‌اند. استفاده از ماهواره همچون چراغی در تاریکی راه گشا خواهد بود. به عبارت دیگر همانطور که در ایام همه گیری ویروس کرونا خلأ امنیت سلامت مورد توجه همه قرار گرفت، ممکن است در شرایط خلأ ماهواره‌ها نیز متوجه این نعمت شویم.

کاربرد  مخابراتی

در شرایط عادی بدون استفاده از ماهواره سیگنال‌های تلوزیونی به صورت منحنی بر سطح کره زمین، منتقل می‌شوند لذا بعضی موانع مانند ارتفاع بلند کوه‌ها مانع عبور این سیگنال‌ها می‌شوند. اما با ایجاد ماهواره‌های مخابراتی حرکت سیگنال‌ها آزادانه در فضا انجام می‌شود. استفاده از این ماهواره‌ها جهت تماس‌های تلفنی موجب امکان پذیری تماس با نقاط دوردست شده است. بدون استفاده از ماهواره برای ایجاد ارتباط تلفنی نیاز به سیم کشی سراسری و پیوسته می‌باشد اما با استفاده از ماهواره، واسطه و انتقال دهنده مکالمه در تماس ماهواره خواهد بود. 

کاربرد هواشناسی

همواره ماهواره‌ها با دادن اطلاعاتی درباره جو زمین با پیشبینی شرایط آب و هوایی این امکان را برای کشاورزان فراهم می‌کنند تا باتوجه به شرایط پیش رو زراعت انواع محصولات را انجام دهند تا بهترین برداشت را در آخر کسب کنند. مسئولین در وزارت خانه‌های مختلف نیز با پیشبینی به موقع می‌توانند مانع بحران‌ها شوند. کاربران هم با استفاده از نرم افزارهای مختلف از شرایط هواشناسی مطلع و برنامه ریزی کوتاه مدت خود را انجام می‌دهند.

GPS

 وجود ماهواره‌های GPS امکان مسیریابی به صورت دقیق را فراهم کرده‌اند. این مسیریابی امروزه با تشخیص مسیر کوتاه عصای دست رانندگان تاکسی‌های اینترنتی جهت پیدا کردن مکان‌های مختلف شده‌اند. دقت این مسیریابی برای کشتی‌ها در دریانوردی گاهی در حد چند متر مهم است. کوچکترین اختلال در مسیریابی و تغییر مسیر موجب دیر رسیدن کشتی‌های تجاری به مقصد می‌شود که از پیامدهای آن کمیاب شدن محموله و در نتیجه افزایش قیمت اجناس وارداتی می‌تواند شود.

سنجش از دور

برای تعیین نقشه کره زمین امکان سفر به سراسر کره زمین وجود ندارد. جزیره لندست در شمال کانادا با مساحت 68 کیلومتر مربع در سال 1979 توسط ماهواره لندست کشف شد و به همین علت نام این ماهواره بر روی این جزیره گذاشته شد. حکومت‌ها با استفاده تصاویر ماهواره‌ای و با رصد دقیق منابع آب، درختان و... و تجزیه و تحلیل‌های دقیق اقدامات لازم برای مواجهه و برخورد با کم آبی‌های پیش رو یا قطع درختان و سایر منابع طبیعی را انجام می‌دهند. یکی دیگر از مزیت‌های دیدن خارج از جو دسترسی برای بهتر دیدن است. وجود گرد و خاک، آلودگی و در نهایت لایه اوزون مانع کیفیت دید تلسکوپ می‌شود و ماهواره در شناخت بهتر فضا در جهان هستی و پیرامون آن به دانشمندان برای رسم دقیق‌تر منظومه شمسی کمک می‌کند.

ورود ایران به فضا

شکست همواره مقدمه یک پیروزی بزرگت‌تر است. طبیعی است دست یافتن به یک شگفتی بدون آزمون و خطا محقق نخواهد شد، اما واکنش بعد از شکست سرنوشت را رقم میزند. بعضی‌ها با دیدن عدم موفقیت شکست را قبول می‌کنند. در مقابل می‌توان با تلاش مضاعف همان طور که یک قطره آب با استمرار یک سنگ را خم می‌کند، تلاش با استمرار هم میتواند یک روحیه و استعداد بزرگ را شکوفا کند. ایران نیز از این قائده مستثنی نیست. بعد از گذشت 20 سال از شروع فعالیت موشکی موفق به ساخت موشک ماهواره‌بر و ارسال ماهواره شدیم و بعد از 13 سال از ورود به فضا ماهواره پارس 1 که پیچیده‌ترین ماهواره تماماً ایرانی است را ساختیم. حسین سالاریه درباره ماهواره پارس 1 میگوید: "پارس 1 نقطه عطفی در صنعت فضایی است". همواره از علم فضایی به عنوان لبه مرز تکنولوژی نام برده می‌شود. فقط ده کشور توانایی ساخت و پرتاب ماهواره را دارند. کم رقیب بودن این صنعت نشان دهنده دشوار بودن دست یافتن به این صنعت است. حضور ایران در فضا پس از نیم دهه حضور مدعیان در فضا شروع شده است. با موفقیت آمیز بودن تست ماهواره‌بر سفیر شرایط برای ارسال ماهواره امید که 4 سال ساخت آن زمان برده بود فراهم شد. انتظار می‌رفت بعد از اولین موفقیت ساخت ماهواره‌هایی باکیفیت‌تر برای رسیدن به الگو‌های جهانی با افزایش پرتاب همراه شود. با گذر زمان و پس از وقفه‌ای چند ساله با ساخت ماهواره‌بر‌های مختلف، استفاده از ماهواره‌بر‌های روسی و بستن قرارداد و ورود بخش خصوصی در اواخر دهه نود و قرن جدید تعداد پرتاب‌ها افزایش پیدا کرد.

ماهواره ,

سید ابراهیم رئیسی رئیس جمهور در بازدید از نمایشگاه صنعت فضایی گفت: "این خدمات تجاری سازی شود که بشود از آن تولید ثروت کرد، این حضور هم ثروت آفرین است هم قدرت آفرین". طبق برنامه اطلاع رسانی شده  توسط وزیر ارتباطات انتظار میرود حدود 40 ماهواره طی امسال و سال آینده آماده و در مدار لئو جهت تثبیت حضور ایران در این لایه تا وزن 200 کیلوگرم با فناوری‌های جدید قرار بگیرد. خوب شدن حال کشور بدون از بین بردن تهدیدات ناشی از تحریم ممکن نخواهد بود. برای جلوگیری از موانع قابل تحریم در فضا مجبور به تثبیت جایگاه خود در فضا با پرتاب‌های با تعداد بالا خواهیم بود. منع کردن ایران از استفاده از ماهواره‌های کشور‌ها و شرکت‌های رقیب یکی از این تهدیدات است. حضور با قدرت در فضا علاوه بر دور کردن سایه تحریم از سر کشور، از طریق وابسته سازی دیگر کشور‌ها موجب بازدارندگی خواهد شد. قرار دادن تعداد زیادی ماهواره که با یکدیگر ارتباطی نظام‌مند دارند تشکیل یک منظومه فضایی را می‌دهند. ایجاد منظومه شهید سلیمانی از اهداف نزدیک ایران که از سوی مسئولین سازمان صنعت فضایی اطلاع رسانی شده است. ساخت منظومه فضایی نیازمند پرتاب از نقاط مختلف کره زمین است. تاکنون ماهواره‌های ایرانی از: ایران (پایگاه امام خمینی سمنان)، قزاقستان (پایگاه فضایی بایکونور) و روسیه (پایگاه فضایی وستوچینی روسیه در استان آمور) پرتاب شده‌اند.

پایگاه فضایی چابهار

از آنجایی که ماهواره‌ها به صورت افقی و در خط استوا حرکت می‌کنند، هرچه پایگاه فضایی به خط استوا نزدیک‌تر باشد پرتاب ماهواره راحت‌تر و امکان حمل وزن بیشتر با یک ماهواره‌بر مشابه میسر خواهد شد. جنوبی‌ترین نقطه کشور چابهار هست و به همین جهت ایستگاه فضایی چابهار علاوه بر امکان ایجاد تنوع در پرتاب برای کشور که لازمه منظومه سازی هست امکان حضوری ثروت آفرین و قدرت آفرین در فضا را هم مهیا می‌کند. انتظار می‌رود با اقدامات ضروروی جهت افزایش سرعت توسعه صنعت فضایی با ساخت ماهواره‌برهایی با توان حمل محموله‌هایی سنگین‌تر و در ارتفاع بالاتر، موجب دسترسی ایران به لایه‌‌های بالاتر و حتی با گرفتن سفارش و فرستادن ماهواره برای کشورهای دیگر باعث درامد ارزی غیر نفتی به صورت مستقیم بشود.

حسین سالاریه گفت: "صنعت فضایی وابسته به دولت نیست، چون عمده تجهیزات ساخت ماهواره بومی هست به رونق اقتصادی صنعت فضایی کمک خواهد کرد ". باتوجه به اقدامات صورت گرفته و مسیر طولانی پیش رو باید دید برای احساس کردن ثمره بیشتر این مؤلفه مهم پیشرفت در جامعه اقدامات لازم از سوی مسئولان برای برداشتن گام‌های بلندتر تا رسیدن به اهداف بزرگ‌تر  انجام خواهد شد یا خیر.

منبع: دانشجو

انتهای پیام/

منبع : خبرگزاری تسنیم


کلمات کلیدی :
اشتراک گذاری :

آخرین اخبار رسانه

«بلاک سلبریتی‌ها» تیری که به سمت غرب کمانه کرد

 «بلاک سلبریتی‌ها» تیری که به سمت غرب کمانه کرد
2024-05-19T20:32:44+03:30
جنبش اعتراضی موسوم به «Blockout ۲۰۲۴» از سوی فعالان فضای مجازی برای بایکوت کردن سلبریتی‌ها و اینفلوئنسر‌هایی که در مقابل کشتار مردم مظلوم غزه سکوت...

کابینه بحران‌زده

 کابینه بحران‌زده
2024-05-19T20:32:43+03:30
۲۲۵ روز از آغاز جنگ در غزه می‌گذرد و شاهدیم نیرو‌های مقاومت قدرتمندتر از گذشته شده‌ و شرایط در کابینه بنیامین نتانیاهو هر روز بحرانی‌تر می‌شود.

پهلوان پنبه‌ها این بار پادشاه کشتی را هدف گرفتند

 پهلوان پنبه‌ها این بار پادشاه کشتی را هدف گرفتند
2024-05-19T20:32:43+03:30
بعد از استقبال حسن یزدانی از رئیس‌جمهور، موج حملات سازماندهی‌شده سایبری‌های به سمت این قهرمان جهان و المپیک کشتی روانه شد.

درخواست عراق از تجار ایرانی برای راه اندازی کارخانه

 درخواست عراق از تجار ایرانی برای راه اندازی کارخانه
2024-05-19T20:32:42+03:30
رئیس اتاق بازرگانی ایران و عراق گفت: عراق از تجار ایرانی خواسته تا در راه اندازی خط تولید محصولات لبنی و ماشین آلات همراهی لازم را داشته باشند.

بررسی مطبوعات روز/ پرونده تعطیلی شنبه همچنان باز ️

 بررسی مطبوعات روز/ پرونده تعطیلی شنبه همچنان باز ️
2024-05-19T20:32:42+03:30
تعطیلی روزهای شنبه موضوعی است که طی روزهای اخیر در سطوح مختلف جامعه مورد بحث قرار گرفته و امروز نیز روزنامه‌های کشور به آن پرداخته‌اند.

با ناکام‌ترین سلاح آمریکایی در جنگ اوکراین آشنا شوید

 با ناکام‌ترین سلاح آمریکایی در جنگ اوکراین آشنا شوید
2024-05-19T20:32:41+03:30
با توجه به توان گسترده پدافند هوایی ارتش روسیه درون خاک اوکراین، پنتاگون در ماه آگوست ۲۰۲۲ میلادی تصمیم به ارسال موشک های ضد رادار هارم برای ارتش اوکراین گر...

اعتراف مجری اینترنشنال به اینکه یک اسرائیلی به تمام معناست!

 اعتراف مجری اینترنشنال به اینکه یک اسرائیلی به تمام معناست!
2024-05-19T20:32:41+03:30
مجری صهیونیستی اینترنشنال بارها در برنامه‌های خود، به حمایت تمام‌قد از اسرائیل پرداخته که نشان می‌دهد، این شبکه به مانند کارفرمایش، در سراشیبی سقوط انسانیت ...

هرانا؛ چرک‌نویس گزارش‌های دروغ حقوق بشری درباره ایران

 هرانا؛ چرک‌نویس گزارش‌های دروغ حقوق بشری درباره ایران
2024-05-19T20:32:40+03:30
سوار شدن بر اسب دروغ برای تولید فیک‌نیوز به روشی برای شبه‌رسانه‌های ضدایرانی تبدیل شده است، غافل از اینکه آن‌ها چیزی جز برده امپراتوری دروغ رسانه‌های معاند ...

نگاهی به مطبوعات روز/ آدرس غلط جمعیتی

 نگاهی به مطبوعات روز/ آدرس غلط جمعیتی
2024-05-19T20:32:39+03:30
تصاویر منتخب صفحات نخست روزنامه‌های یکشنبه ۳۰ اردیبهشت ماه منتشر می‌شود.

ویروس زیبایی

 ویروس زیبایی
2024-05-19T20:32:39+03:30
سونامی جراحی‌های زیبایی در ایران، داد انجمن جراحان فوق تخصصی پلاستیک و زیبایی را هم درآورده است. روزانه هزاران صفحه مجازی پزشکان متخصص و غیرمتخصص، مردم را ت...

جواب تست هیچ‌کدام است

 جواب تست هیچ‌کدام است
2024-05-19T20:32:38+03:30
هرکس روزهای سخت رسیدن به دانشگاه را تجربه کرده، معمولا از کنکور با عنوان«غول» یاد می‌کند؛ غول بی‌شاخ و دمی که زور زیادی هم دارد و بسیاری از نوجوان...

اقدام سازمان اطلاعات سپاه در بازگرداندن اموال بیت المال

 اقدام سازمان اطلاعات سپاه در بازگرداندن اموال بیت المال
2024-05-19T20:32:37+03:30
سازمان اطلاعات سپاه با ورود به ده پرونده اقتصادی موفق به بازگرداندن چه میزان از اموال بیت المال شد؟

پیشرفت چشمگیر ایران در صنعت دفاعی در نیم‌قرن

 پیشرفت چشمگیر ایران در صنعت دفاعی در نیم‌قرن
2024-05-19T20:32:37+03:30
ایران در حال حاضر صادر‌کننده انواع سلاح به ده‌ها کشور دنیاست. برخی کشورهای عضو شورای امنیت سازمان ملل مشتری پر و پا قرص سلاح‌های ایرانی هستند و حالا بعد از ...

تصمیم در باریکه راه مـرگ و زنــدگی

 تصمیم در باریکه راه مـرگ و زنــدگی
2024-05-19T20:32:36+03:30
ساعت‌ها مثل برق و باد برای ۲۵ هزار بیمار نیازمند پیوند عضو می‌گذرد اما عضوی نیست یعنی هست ولی به خاک سپرده می‌شود به طوری که سالانه نزدیک به هفت هزار عضو قا...

اسرائیل در صورت حمله به رفح یا آتش‌بس، باخته است!

 اسرائیل در صورت حمله به رفح یا آتش‌بس، باخته است!
2024-05-19T20:32:36+03:30
علم صالح استاد مطالعات ایران و خاورمیانه‌شناسی در دانشگاه ملی استرالیا گفت: تل‌آویو امکان وارد شدن به یک آتش‌بس معنا دار را ندارد و امکان حمله به رفح را هم ...

بنزین‌خواری ۹ میلیارد دلاری  پرمصر‌ف‌های تو‌لید داخل

 بنزین‌خواری ۹ میلیارد دلاری  پرمصر‌ف‌های تو‌لید داخل
2024-05-19T20:32:35+03:30
سوخت CNG مهم‌ترین و کاربردی‌ترین جایگزین بنزین در کاهش ناترازی و واردات بنزین و همچنین مسیر معکوس کردن ناترازی و واردات بنزین به سمت مازاد بنزین و صادر...

چرا برخی پزشکان از کارتخوان استفاده نمی‌کنند؟

 چرا برخی پزشکان از کارتخوان استفاده نمی‌کنند؟
2024-05-19T20:32:35+03:30
موضوع استفاده از کارتخوان در مطب‌های پزشکی یکی از پربحث‌ترین اتفاقات این روزهای نظام سلامت کشور است.

افشاگری گسترده فرقه پهلوی و جوانمردی علیه یکدیگر!

 افشاگری گسترده فرقه پهلوی و جوانمردی علیه یکدیگر!
2024-05-19T20:32:34+03:30
پس از ادعای نقش علی جوانمردی و دستگاه امنیتی اقلیم کردستان در دستگیری روح‌ا...زم توسط رسانه‌های کُردی، پهلوی و جوانمردی به جان هم افتادند و دست به افشاگری ب...

اینترنشنال محکوم مواد مخدر را فعال سیاسی جا زد

 اینترنشنال محکوم مواد مخدر را فعال سیاسی جا زد
2024-05-19T20:32:34+03:30
رسانه‌های ضدانقلاب در حالی پروین موسوی را فعال سیاسی معرفی کرده‌اند که این فرد به‌جرم حمل ۵ کیلوگرم مرفین دستگیر و در یک روند قانونی محاکمه شده است.

از ادعای پیروزی صهیونیست‌ها تا گرفتار شدن در غزه

 از ادعای پیروزی صهیونیست‌ها تا گرفتار شدن در غزه
2024-04-14T11:46:51+03:30
صهیونیست ها تا چندی قبل از پیروزی قریب الوقوع و برگزاری جشن در نوار غزه خبر می دانند اما حالا پرده ها کنار رفته و مشخص شده رزمندگان مقاومت بخش های زیادی از ...

صفحه نخست روزنامه‌های شنبه ۲۵ فروردین ماه

 صفحه نخست روزنامه‌های شنبه ۲۵ فروردین ماه
2024-04-14T11:46:50+03:30
تصاویر منتخب صفحات نخست روزنامه‌های شنبه ۲۵ فروردین ماه منتشر می‌شود.

چشمان بسته مالیات بر لوکس‌نشینان

 چشمان بسته مالیات بر لوکس‌نشینان
2024-04-14T11:46:49+03:30
اخیرا مرکز پژوهش‌های مجلس گزارشی منتشرکرده که نشان می‌دهد درآمد دولت از محل اخذ مالیات از خانه‌های خالی و خانه‌های لوکس در سال ۱۴۰۲رقمی کمتر از۴۶ میلیارد تو...

۵۲ شهیدی که صیاد را به کردستان کشاندند

 ۵۲ شهیدی که صیاد را به کردستان کشاندند
2024-04-14T11:46:48+03:30
۱۶ مهر ۱۳۵۸ در حالی که تنها هفت ماه از پیروزی انقلاب می‌گذشت، یک اتفاق خاص باعث شد تا پای صیاد شیرازی به مناطق عملیاتی کردستان باز شود. در آن روز خبر رسید ک...

لزوم هدایت نقدینگی به تولید

 لزوم هدایت نقدینگی به تولید
2024-04-14T11:46:47+03:30
کارشناسان و فعالان حوزه خو‌درو بر این باورند که تعلل در واردات خودرو، جهش قیمتی را در بازار پدیدار کرده و بار دیگر موجب آشفتگی بازار خودرو شده است.

تولیدکننده  با بی‌مهری داخلی و  فرش قرمز خارجی روبه‌رو است

 تولیدکننده  با بی‌مهری داخلی و  فرش قرمز خارجی روبه‌رو است
2024-04-14T11:46:46+03:30
تأکیدهای صریح رهبر معظم انقلاب مبنی بر تقویت و جهش تولید، تمرکز بر تولید دانش‌بنیان و میدان دادن به مردم و بخش خصوصی واقعی نشان از این واقعیت دارد که تولید،...

نیش «وام با اقساط» به درمان دندان!

 نیش «وام با اقساط» به درمان دندان!
2024-04-14T11:46:46+03:30
۹۰ درصد از خدمات دندانپزشکی در بخش خصوصی ارائه می‌شود و هزینه‌های سرسام‌آور آن موجب می‌شود حتی طبقات متوسط هم برای انجام این خدمات وام بگیرند.

کلید امیدآفرینی

 کلید امیدآفرینی
2024-04-14T11:46:45+03:30
هشدار رهبر معظم انقلاب در باره وحدت کلمه را باید جدی گرفت. آن هم در شرایطی که بیش از هر زمان دیگری کشور به آن نیازمند است. دشمن صهیونیستی به خود اجازه داده ...

لیلاز: در مقایسه با سه سال قبل اقتصاد ایران رو به بهبود است

 لیلاز: در مقایسه با سه سال قبل اقتصاد ایران رو به بهبود است
2024-04-14T11:46:44+03:30
عضو شورای مرکزی کارگزاران می‌گوید: شرایط اقتصادی ایران را بهتر از چیزی که در رسانه‌های منتقد دولت مطرح می‌کنند، می‌بینم. هیچ حوزه‌ای در اقتصاد ایران وج...

هیات علمی یا کارخانه چاپ مقاله!

 هیات علمی یا کارخانه چاپ مقاله!
2024-04-14T11:46:43+03:30
در سالهای اخیر شاخصی بنام H-index جهت ارزشیابی عملکرد اساتید دانشگاه‌ها مورد توجه مسئولین وزارت علوم و بهداشت قرار گرفته که باعث ایجاد فضای رقابتی بین اساتی...

تعیین نامزد انتخاباتی در محافل خصوصی اصلاح‌طلب

 تعیین نامزد انتخاباتی در محافل خصوصی اصلاح‌طلب
2024-04-14T11:46:42+03:30
در محافل خصوصی اصلاح طلبان گفته می شود خوب است، محسن هاشمی یا اسحاق جهانگیری کاندیدا جریان اصلاح طلب باشند اما هنوز تصمیم قطعی یا رسمی اتخاذ نشده است!
X فیلم جدید فیلم جدید دانلود فیلم و سریال تبلیغات شما (پیام به تلگرام)