میرنیوز

فاجعه‌ای به‌نام "اسناد عادی"/ صدور "سند رسمی خودرو" باید در اختیار ناجا باشد

 فاجعه‌ای به‌نام "اسناد عادی"/ صدور "سند رسمی خودرو" باید در اختیار ناجا باشد 2021-06-10T09:31:39+04:30

به گزارش خبرنگار قضائی خبرگزاری تسنیم؛ نظام حقوقی کشور ما به اسناد رسمی عادی رسمیت می‌دهد اما این رسمیت بخشیدن باعث بروز بخشی مشکلات در همین نظام حقوقی و نیز روند معاملات اموال غیرمنقول بین شهروندان می‌شود، بر همین اساس جمعی از حقوقدانان به‌دنبال آن هستند که رسمیت‌بخشی را از اسناد عادی حذف کنند.

طبق اعلام رسمی مقام‌های قضائی حدود 70 درصد از پرونده‌های تشکیل‌شده در دادگاه‌های حقوقی کشور با موضوعیت اسناد عادی مطرح شده‌اند که اگر رسمیت این اسناد برداشته شود، ضمن رفع اطاله دادرسی در دستگاه قضائی بسیاری از مشکلات حقوقی مردم نیز رفع خواهد شد. اعتبار بخشیدن به سند عادی همچنین هزینه‌های بسیاری را به دولت تحمیل می‌کند و یا دولت را از دستیابی به درآمدهای مشروع هنگفتی محروم می‌سازد و همین عامل، سبب محروم شدن قاطبه مردم از خدمات بسیاری است که ذیل رسمی شدن اسناد می‌تواند به بخش بزرگی از جامعه ارائه شود.

از جمله شخصیت‌های حقوقی که به‌دنبال اعتبارزدایی از اسناد عادی و رسمیت بخشیدن تنها به اسناد رسمی را مورد مطالعه خود قرار داده، مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی است که در این باره طرحی را آماده کرده است تا با ارائه آن به مجلس، از اسناد عادی اعتبار زدایی شود که نیازمند تصویب در صحن مجلس و تأیید در شورای نگهبان است، در این صورت شاهد اتفاقات خوبی در حوزه معاملات اموال غیرمنقول ـ خانه و زمین ـ خواهیم بود که از جمله فواید آن ممانعت از کلاهبرداری‌های از پیش برنامه‌ریزی‌شده، جلوگیری از پولشویی و زمین‌خواری و ایجاد مانع برای سوءاستفاده از عرف معمول در بستر معاملات است.

"طرح اعتبارزدایی از اسناد عادی" در مرکز پژوهش‌های مجلس توسط دکتر مهدی عبدالملکی، رئیس دفتر حقوقی این مرکز در حال مطالعه و پیگیری است که در مصاحبه تفصیلی با خبرگزاری تسنیم، ضمن معرفی روند اعتبار دادن به اسناد رسمی و عادی در کشور، به تشریح آسیب‌های اعتباربخشی به اسناد عادی پرداخته و فواید به‌رسمیت شناختن تنها اسناد رسمی را توضیح داده است.

پیش از این بخش نخست این مصاحبه با عنوان فاجعه‌ای به‌نام "اسناد عادی"/ پولشویی، زمین‌خواری و کلاهبرداری‌ پیامد رسمیت بخشیدن به اسناد عادی و بخش دوم نیر با عنوان فاجعه‌ای به‌نام "اسناد عادی"/ "احکام فقهی" مانع طرح اعتبارزدایی از اسناد عادی؟! منتشر شده و حالا بخش سوم و پایانی گفت‌وگو منتشر می‌شود:

تسنیم: در بخش قبلی گفت‌وگو، شرح راهکارهای طرح اعتبارزدایی از اسناد عادی برای رفع معضلات و مشکلات را ارائه کردید؛ یکی از مشکلات تنظیم سند رسمی برای اموال غیرمنقول این است که سازوکار آن در لحظه فراهم نمی‌‌شود و دفاتر اسناد خریدار و فروشنده را به انجام مقدمات ارجاع می‌دهد که در این حالت هم مشکلات بالقوه‌ای وجود دارد، مانند رد و بدل کردن بخشی از پول معامله و انجام نشدن معامله به هر دلیلی که بازپس گیری پول شاید به راحتی ممکن نباشد. برای این مشکلات راه حلی پیش‌بینی شده است؟

اتفاقاً ماده چهار طرح به این موضوع پرداخته است؛ وقتی گفته می‌شود که تنظیم سند رسمی واجب است، باید شرایط طوری رقم بخورد که طرفین معامله هر وقت خواستند، سند رسمی تنظیم شود، وگرنه اگر قرار باشد ما برویم دفتر اسناد و سردفتر از ما مفاصا حساب مالیات و شهرداری و استعلام دارایی و ... را بخواهد، نیازمند یک زمانی است که شاید در همین فاصله اتفاقات دیگری رخ دهد و معامله به سرانجام نرسد. باید ترتیبی اتخاذ شود که همه این استعلامات در همان دفتر اسناد اخذ شوند و در نهایت بعد از یک تا دو ساعت، سند رسمی تنظیم شود و به امضا برسد. در این ماده چهار طرح تصریح شده که سازمان‌هایی مانند مالیات و شهرداری به صورت برخط میزان مالیات و عوارض را اعلام کنند و مبالغ دریافت شده به حساب سازمان مربوطه واریز شود.

سازمان تأمین اجتماعی هم طبق ماده 5 این طرح، بدهی احتمالی ملک اداری یا کارگاهی به این سازمان را باید به صورت برخط اعلام کند.

تسنیم: زیرساخت آن فراهم هست؟

سال 94 مرکز پژوهش‌های مجلس پیشنهاد داد که این موضوع در قانون مالیات‌ها لحاظ شود و سازمان مالیاتی برخط شدن اعلام مبالغ مالیاتی را سازماندهی کند که اخیراً شنیدم انجام شده است. از طرفی سازمان ثبت اسناد و املاک کشور در حال حاضر کاملاً الکترونیک است و کافی است یک لینک به این سازمان‌ها بدهیم. قوه قضائیه هم الکترونیک شده و کافی است یک لینک برقرار کند برای استعلامات لازم.

تسنیم: یک اختلافی بین کانون سردفتران و دفتریاران با پلیس راهور است، موضوع سند رسمی خودرو که ناجا برگ سبز را کافی می‌داند اما دفاتر اسناد معتقدند که فقط سند تنظیم شده از سوی آنها سند رسمی است؛ نظر شما در این باره چیست؟

راهکار اعلامی ما این است که صدور سند رسمی را نیروی انتظامی انجام دهد.

مجلس شورای اسلامی ایران , مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی , کانون سردفتران و دفتریاران , رئیس پلیس راهور ناجا , سازمان ثبت اسناد و املاک کشور ,

تسنیم: پس نظر شما، نظر ناجاست؟

بله! نظر ما با ناجا یکی است و هیچ عارضه‌ای هم برای مردم ندارد چون ما هدف اصلی در واقع تسهیل امور برای مردم است و معامله‌ای که در ناجا انجام می‌شود هیچ ریسکی ندارد البته بحث درآمد دولت هم در میان است و این درآمد از طریق تنظیم اسناد در دفاتر اسناد حاصل می‌شود که می‌توان وظیفه دریافت آن را به ناجا سپرد!

تسنیم: در این مصاحبه گفتید که ممکن است تا تنظیم سند رسمی و پس از رد و بدل شدن پول بین خریدار و فروشنده و یا واریز حقوق دولتی، معامله فسخ شود؛ در این صورت تکلیف پول‌های مبادله شده چه می‌شود؛ در طرح، این مشکل را پیش‌بینی کرده‌اید؟

در ماده 13 این را مورد نظر داشته‌ایم و می‌توان آن را از طریق قراردادهای بیمه‌ای جبران کرد. انجام معامله بر اساس این طرح، بیمه است و از طریق بیمه تمامی ضررها جبران می‌شود. حالا یک نوع فسخ و ابطال در معاملات عموماً آپارتمان داریم که به صورت پیش‌فروش معامله می‌شود. ما یک بازار مصیبت‌باری در بحث پیش‌فروش داریم که ماده چهارده طرح به آن هم ورود کرده و گفته همه پیش‌فروش‌ها باید به صورت رسمی ثبت شوند. به این نحو که؛ از اول که فردی جواز ساخت می‌گیرد به هر واحدی مسکونی یک پلاک ثبتی اختصاص پیدا می‌کند و نقل و انتقال با آن پلاک ثبتی صورت می‌گیرد.

مجلس شورای اسلامی ایران , مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی , کانون سردفتران و دفتریاران , رئیس پلیس راهور ناجا , سازمان ثبت اسناد و املاک کشور ,

تسنیم: در بحث معاملات اموال غیرمنقول، اگر بخواهیم اسناد عادی را کنار بگذاریم، نیازمند تعداد دفاتر رسمی زیادی هستیم. این خلأ را چگونه می‌توان جبران کرد؟

اجرای سریع قانون اعتبارزدایی از اسناد عادی نیازمند برخی زیرساخت‌هاست، مانند افزایش تدریجی تعداد دفاتر اسناد رسمی که بر اساس تعداد معاملات در هر استان باید افزایش یابد.

تسنیم: این طرح در حال حاضر چه سرنوشتی پیدا کرده است؟

طرح اعتبارزدایی از اسناد عادی یک بار در کمیسیون قضائی و بعد در صحن علنی به تصویب رسید که شورای نگهبان به آن ایراد گرفت و به مجلس بازگشته که در حال حاضر باز هم در کمیسیون قضائی در حال بررسی و رفع ایراد است.

انتهای پیام/

منبع : خبرگزاری تسنیم


کلمات کلیدی :
اشتراک گذاری :

آخرین اخبار اجتماعی

نماینده آتش‌نشان‌های تهران با زاکانی دیدار کردند+عکس

 نماینده آتش‌نشان‌های تهران با زاکانی دیدار کردند+عکس
2022-01-21T20:40:26+03:30
نمایندگان آتش‌نشان‌های تهرانی امروز برای بیان مشکلات خود با علیرضا زاکانی شهردار تهران دیدار کردند.

جمع آوری پلاک قرمزها در دره فرحزاد و خلازیر

جمع آوری پلاک قرمزها در دره فرحزاد و خلازیر
2022-01-21T17:27:07+03:30
شهردار منطقه ۲ با اعلام اینکه جمع آوری معتادان در دره فرحزاد به زودی به پایان می رسد، گفت: امنیت بخشی دره رود فرحزاد در دستور کار قرار دارد.

غفلت از مخاطرات سوخت  و ادامه رویکرد فعلی رسانه‌ای، بحران‌زا است/ تعرض به امنیت روانی مردم با تناقض در اظهارنظر مسئولان

 غفلت از مخاطرات سوخت  و ادامه رویکرد فعلی رسانه‌ای، بحران‌زا است/ تعرض به امنیت روانی مردم با تناقض در اظهارنظر مسئولان
2022-01-21T16:53:46+03:30
رئیس دانشکده علوم اجتماعی، ارتباطات و رسانه دانشگاه آزاد، نقش روابط عمومی‌ها  و  رسانه‌ها  را در  اجرای راهبردهای کلان کشور و  ...

نجات ۵ نفر از حادثه آتش سوزی میدان هفت تیر تهران

نجات ۵ نفر از حادثه آتش سوزی میدان هفت تیر تهران
2022-01-21T16:20:29+03:30
سخنگوی سازمان آتش نشانی از آتش سوزی ساختمانی واقع در میدان هفت تیر تهران خبر داد و گفت: در این آتش سوزی پنج نفر دچار حادثه شدند اما خوشبختانه مشکل جدی نداشتند.

لزوم تملک باغات و افزایش سرانه‌های خدماتی در  مناطق کم برخوردار

لزوم تملک باغات و افزایش سرانه‌های خدماتی در  مناطق کم برخوردار
2022-01-21T16:10:27+03:30
معاون خدمات شهری شهرداری تهران در جریان بازدید از منطقه ۱۰ و احصاء موارد و موضوعات مختلف مصوباتی را در حوزه خدمات شهری در این منطقه به تصویب رساند و بر لزوم ...

اختصاص ۲ خط معاینه فنی خودرو به بانوان

اختصاص ۲ خط معاینه فنی خودرو به بانوان
2022-01-21T16:10:26+03:30
روابط عمومی ستاد معاینه فنی شهر تهران از اختصاص دو خط معاینه فنی خودرو به بانوان به مناسبت ولادت حضرت زهرا(س) خبر داد.

جمع‌آوری پلاک قرمزها در دره فرحزاد و خلازیر

جمع‌آوری پلاک قرمزها در دره فرحزاد و خلازیر
2022-01-21T16:10:26+03:30
جلسه ساماندهی معتادان متجاهر در رود دره فرحزاد و خلازیر در راستای برگزاری جلسات قرارگاه اجتماعی معاونت اجتماعی و فرهنگی شهرداری با حضور حسین نظری، معاون هماه...

بیشترین میزان بارش استان تهران طی ۲۴ ساعت اخیر در ایستگاه آبعلی

بیشترین میزان بارش استان تهران طی ۲۴ ساعت اخیر در ایستگاه آبعلی
2022-01-21T16:10:26+03:30
معاون اداره کل هواشناسی استان تهران گفت:طی۲۴ساعت گذشته بیشترین میزان بارش استان تهران در ایستگاه آبعلی ثبت شده و در ایستگاه‌های فرودگاه امام، ورامین، و ایستگ...

مرد معلول تونگایی "قهرمان" حادثه سونامی نام گرفت

مرد معلول تونگایی "قهرمان" حادثه سونامی نام گرفت
2022-01-21T16:10:26+03:30
یک مرد ۵۷ ساله اهل تونگا که گفته می‌شود بعد از ۲۷ ساعت شنا کردن در دریا به دنبال سونامی ویرانگر اخیر در این کشور جزیره‌ای زنده مانده، به عنوان "آکوامن و...

بازدید نماینده ویژه وزیر بهداشت از مناطق سیل زده

بازدید نماینده ویژه وزیر بهداشت از مناطق سیل زده
2022-01-21T15:57:06+03:30
نماینده ویژه وزیر بهداشت و رییس اداره اورژانس بیمارستانی معاونت درمان وزارت بهداشت از مناطق سیل زده جنوب و شرق استان کرمان بازدید کردند. ...

نجات ۵ نفر از حادثه آتش سوزی میدان هفت تیر

نجات ۵ نفر از حادثه آتش سوزی میدان هفت تیر
2022-01-21T15:40:34+03:30
سخنگوی سازمان آتش نشانی از آتش سوزی ساختمانی واقع در میدان هفت تیر خبر داد و گفت: در این آتش سوزی پنج نفر دچار حادثه شدند اما خوشبختانه مشکل جدی نداشتند.

دستبند پلیس بر دستان سارق مسلح منزل در ولنجک

دستبند پلیس بر دستان سارق مسلح منزل در ولنجک
2022-01-21T14:07:12+03:30
رئیس پلیس پیشگیری پایتخت از دستگیری سارق مسلح منزل در ولنجک خبر داد.

ترس غربی ها از ارائه الگوی زن مسلمان

ترس غربی ها از ارائه الگوی زن مسلمان
2022-01-21T12:47:15+03:30
معاون رئیس جمهور در امور زنان و خانواده گفت: تعدادی از کشورهای غربی حضور زنان با حجاب و ورزشکار را در میادین ورزشی ممنوع کردند. این ممنوعیت بیانگر شدت ترس آن...

ازدحام جمعیت در کلیسایی در لیبریا، ۲۹ کشته داد

ازدحام جمعیت در کلیسایی در لیبریا، ۲۹ کشته داد
2022-01-21T12:37:10+03:30
مقامات لیبریا از کشته شدن ۲۹ نفر از جمله ۱۱ کودک بر اثر ازدحام جمعیت در یک کلیسا در پایتخت این کشور خبر دادند.

خزعلی: امروز بیش از هر زمان دیگر نیازمند حضور زنان در مشارکت اجتماعی هستیم

خزعلی: امروز بیش از هر زمان دیگر نیازمند حضور زنان در مشارکت اجتماعی هستیم
2022-01-21T12:37:10+03:30
معاون امور زنان و خانواده رئیس جمهوری گفت: شاهدیم بر خلاف تمام جنگ ها و درگیری ها در راس عالم که زنان مشکل و مانع و موجب کندی و مقاومت در جنگ اند، در ایران و...

درخواست سلاجقه برای ادغام سازمان محیط زیست و سازمان جنگل‌ها!

 درخواست سلاجقه برای ادغام سازمان محیط زیست و سازمان جنگل‌ها!
2022-01-21T12:40:25+03:30
رئیس سازمان محیط زیست طی نامه ای خطاب به رئیس جمهور، خواستار ادغام سازمان محیط زیست و سازمان جنگل‌ها شده است!

دستیابی ایران به فناوری تولید "سوخت کشتی‌ها و نانومکمل روی دامی"

 دستیابی ایران به فناوری تولید "سوخت کشتی‌ها و نانومکمل روی دامی"
2022-01-21T12:27:04+03:30
دانش‌بنیان‌های کشورمان در نمایشگاه محصولات دانش‌بنیان و نانوفناوری، از محصولی رونمایی کردند که نشان می‌دهد که ایران به دانش فنی تولید سوخت کشتی‌ها دست پیدا ...

برپایی طولانی‌ترین نورافشانی کشور به طول ۳ کیلومتر در جنوب تهران

 برپایی طولانی‌ترین نورافشانی کشور به طول ۳ کیلومتر در جنوب تهران
2022-01-21T12:27:04+03:30
شهردار منطقه۱۷ گفت: همزمان با شب ولادت حضرت فاطمه (س) طولانی‌ترین نورافشانی کشور در مسیر ۳ کیلومتری باغ راه حضرت فاطمه زهرا(س) به اجرا در می‌آید.

ثبت بالاترین آمار ابتلای روزانه به کرونا در پاکستان

ثبت بالاترین آمار ابتلای روزانه به کرونا در پاکستان
2022-01-21T11:43:46+03:30
پاکستان امروز (جمعه) بالاترین موارد ابتلای روزانه به کووید ۱۹ را از زمان شروع همه گیری گزارش کرد.

جانمایی مخازن و دپوی شن و نمک در ۹۰۰۰ نقطه از پایتخت

جانمایی مخازن و دپوی شن و نمک در ۹۰۰۰ نقطه از پایتخت
2022-01-21T11:43:45+03:30
معاون خدمات شهری و امور خودرویی سازمان مدیریت پسماند شهرداری تهران از جانمایی مخازن و دپوی شن و نمک در حدود ۹ هزار نقطه از پایتخت همزمان با بارش برف خبر داد....

بازگشایی محور کرج_ چالوس /ترافیک نیمه سنگین محور هراز

بازگشایی محور کرج_ چالوس /ترافیک نیمه سنگین محور هراز
2022-01-21T11:13:50+03:30
رئیس مرکز اطلاعات و کنترل ترافیک پلیس راهور کشور از بازگشایی محور کرج_ چالوس و آزادراه تهران_ شمال خبر داد.

توصیه‌های پیشگیرانه و درمان کننده طب ایرانی در کووید ۱۹

توصیه‌های پیشگیرانه و درمان کننده طب ایرانی در کووید ۱۹
2022-01-21T11:03:46+03:30
معاون درمان وزارت بهداشت، توصیه‌های پیشگیرانه و درمان کننده طب ایرانی در «کووید ۱۹» را به دانشگاه های علوم پزشکی ابلاغ کرد.

جامعه ایثارگری علی‌رغم همه مشکلات همچنان آماده فداکاری است

جامعه ایثارگری علی‌رغم همه مشکلات همچنان آماده فداکاری است
2022-01-21T11:00:28+03:30
رئیس بنیاد شهید و امور ایثارگران در مراسم سی و پنجمین سالگرد شهادت سردار سرافراز سپاه اسلام شهید «علی‌اصغر حسینی محراب» گفت: جامعه ایثارگری علی‌رغم همه مشکلا...

بازگشایی محورهای چالوس و تهران-شمال  

بازگشایی محورهای چالوس و تهران-شمال  
2022-01-21T10:37:06+03:30
رییس مرکز اطلاعات و کنترل ترافیک پلیس راهور ناجا از بازگشایی دو محور کرج-چالوس و تهران-شمال خبر داد.

دمای هوا تا ۱۲ درجه سردتر می شود

دمای هوا تا ۱۲ درجه سردتر می شود
2022-01-21T10:20:28+03:30
امروز جمعه (اول بهمن‌ماه) در نیمه غربی و نواحی مرکزی کشور و روزهای جمعه و شنبه (۱و۲ بهمن‌ماه) در نیمه شرقی کشور، کاهش محسوس دما بین ۵ تا ۱۲ درجه رخ خواهد داد.

آمار جهانی کرونا؛ آمریکا با بیش از ۷۰ میلیون مبتلا بازهم رکورد زد

آمار جهانی کرونا؛ آمریکا با بیش از ۷۰ میلیون مبتلا بازهم رکورد زد
2022-01-21T10:10:27+03:30
مجموع مبتلایان به بیماری «کووید-۱۹» در جهان تاکنون به ۳۴۳ میلیون و ۳۲۳ هزار و ۳۶۴ نفر رسیده، مرگ پنج میلیون و ۵۹۳ هزار و ۶۴۶ نفر بر اثر این بیماری تأیید شده ...

دبیرخانه‌ دائمی "شکوه مادری" تشکیل می‌شود

 دبیرخانه‌ دائمی "شکوه مادری" تشکیل می‌شود
2022-01-21T10:13:47+03:30
در نشست مسئول امور بانوان و خانواده آستان قدس رضوی و دبیر مجمع ملی فعالان جمعیت مقرر شد دبیرخانه‌ دائمی شکوه مادری با حضور مجمع ملی فعالان جمعیت و امور بانو...

کرونا در جهان/ مرگ ۸۳۲۲ نفر در ۲۴ ساعت گذشته + جدول تغییرات

 کرونا در جهان/ مرگ ۸۳۲۲ نفر در ۲۴ ساعت گذشته + جدول تغییرات
2022-01-21T10:13:47+03:30
طبق آخرین آمار جهانی در شبانه روز گذشته ۳ میلیون و ۲۲۶ هزار نفر در سراسر جهان به ویروس کرونا مبتلا شده و همچنین ۸ هزار و ۳۲۲ نفر جان خود را از دست دادند.

آزادراه تهران ـ شمال و جاده چالوس بازگشایی شد

 آزادراه تهران ـ شمال و جاده چالوس بازگشایی شد
2022-01-21T10:13:47+03:30
رئیس مرکز اطلاعات و کنترل ترافیک پلیس راهور از بازگشایی آزادراه تهران - شمال و جاده چالوس خبر داد.

ایران به جمع ۹ کشور دارنده فناوری "حفظ جان انسان‌ها در زلزله" پیوست

 ایران به جمع ۹ کشور دارنده فناوری "حفظ جان انسان‌ها در زلزله" پیوست
2022-01-21T10:13:47+03:30
فناوران یکی از شرکت‌های مستقر در پارک علم و فناوری دانشگاه تهران به دانش بومی طراحی و ساخت "میراگر ویسکوز" برای دست یافتند. ایران نهمین کشوری است ...
X فیلم جدید دانلود فیلم و سریال تبلیغات شما (پیام به تلگرام)