میرنیوز

رویه غلط سازمان محیط زیست برای توسعه "قرق‌های شکار"

 رویه غلط سازمان محیط زیست برای توسعه "قرق‌های شکار" 2024-04-14T12:38:23+03:30

به گزارش خبرنگار اجتماعی خبرگزاری تسنیم، دفاع تمام‌قد سلاجقه به عنوان رئیس سازمان محیط زیست از پروژه تبدیل اراضی ملی کشور به قرق خصوصی شکار که اخیراً از آنتن شبکه خبر منتشر شد برای آنها که اخبار مربوط به این شکارگاه‌های خصوصی را دنبال می‌کنند غافلگیرکننده است.

این طرح که در سال 46 توسط مدافعان شکار تدوین شد و اجرای آن در دولت روحانی با واگذاری 5 قرق اختصاصی آغاز شد، تا به امروز انتقادات بسیاری را رقم زد که هیچ‌کدام توضیحات قانع‌کننده‌ای را به دنبال نداشتند و به توقف اجرای این طرح انجامیدند.

اما حالا شاهد استقبال کم‌نظیر مسئولان محیط زیست دولت سیزدهم از این پروژه هستیم. مسئولانی که بدون توجه به انتقادات و هشدارهای بی‌پاسخ مطرح شده در خصوصی این طرح، درصدد واگذاری 45 قرق اختصاصی یعنی 9 برابر فاز یک این پروژه به بخش خصوصی هستند! طرحی که بیش از  3 میلیون هکتار از اراضی ملی کشورمان را به حیاط خلوت شکارفروشان و ذی‌نفعان تورهای شکار اتباع خارجی تبدیل خواهد کرد.

موضوع فروش مجوز شکار گونه‌های مختلف حیات وحش ایران به شکارچیان خارجی به ویژه در سال‌های اخیر، به یکی از  پرحاشیه‌ترین موضوعات محیط زیستی تبدیل شده است.

شکارچیانی با ملیت‌های مختلف از آمریکایی و مکزیکی گرفته تا روس و اسپانیایی که با پرداخت ده‌ها هزار دلار به بخش خصوصی، مجوز شکار گونه‌هایی مانند کل، قوچ و آهو را می‌خرند و با هماهنگی آژانس‌های برگزارکننده تورهای شکار، وارد خاک ایران می‌شوند تا با ریختن خون این جانوران ارزشمند و تشویق شدن توسط قرقبانان ایرانی ساعاتی به تفریح و خوشگذرانی پبردازند.

سود چندین هزار دلاری این تفریح خونین هم سهم بخش خصوصی می‌شود: قرق‌داران و برگزارکنندگان تورهای شکار که به عنوان مثال، پروانه شکار قوچ کرمان را با واریز 3 هزار دلار به خزانه دولت می‌خرند، به قیمت 30 هزار دلار به شکارچی خارجی می‌فروشد.

شکار , شکارفروشی , حیات وحش , سازمان محیط زیست ,

شکار , شکارفروشی , حیات وحش , سازمان محیط زیست ,

تصاویر و فیلم‌های منتشرشده از کشتار حیات وحش ایران به دست شکارچیان خارجی که نه تنها دوستداران محیط زیست بلکه غرور ملی هر ایرانی را جریحه‌دار می‌کند، بارها با اعتراض کاربران فضای مجازی همراه شده و به امضای طومار و ارسال نامه به نهادهای مختلف دولتی و دستگاه‌های نظارتی انجامیده و مراجع تقلید، هم بارها شکار حیوانات با هدفی به جز تامین خوراک را جایز ندانسته‌ و رهبر انقلاب نیز صریحاً سفر شکار را سفر حرام اعلام کرده‌اند.

شکار , شکارفروشی , حیات وحش , سازمان محیط زیست ,

به علاوه بارها نشست‌های تخصصی با حضور متخصصان و دانشگاهیان برگزار شده و پس از بررسی وضعیت حیات وحش، نسبت به پیامدهای بعضاً جبران‌ناپذیر شکارفروشی و برگزاری تورهای شکار بر جمعیت‌های وحوش هشدار داده شده  است. وحوشی که برای حفاظت از آنها تا به حال بیش از 145 محیط‌بان به شهادت رسیده‌اند.

حسن آقاشیرمحمدی؛ فرمانده یگان حفاظت محیط زیست استان خوزستان، شکارفروشی به اتباع خارجی را عامل ایجاد احساس تبعیض در میان بومیان و افزایش تخلفات دانسته و می‌گوید: در حالی که بسیاری از محیط‌بانان شریف ما سال‌هاست با درآمد اندک، امکانات محدود و شرایط دشوار از صمیم قلب به طبیعت خدمت می‌کنند، واداشتن آنها به همراهی شکارچیان، در آنها نگاهی ابزاری نسبت به حیات وحش ایجاد خواهد کرد. به علاوه بومیانی که طی چند سال گذشته آموخته بودند که شکار وحوش تخلف است حالا با حضور شکارچیان خارجی در مناطق مواجه می‌شوند. شکارچیانی که ماموران محیط زیست همراهی‌شان می‌کنند از بین رفتن قبح شکار و ایجاد حس تبعیض بدون شک، افزایش تخلفات را در مناطق به همراه خواهد داشت.

استدلال‌های مسئولان محیط زیست برای توجیه شکارفروشی، هم که خود، عذر بدتر از گناه است! مثلاً عیسی کلانتری، رئیس پیشین سازمان حفاظت محیط زیست گفته بود که قوچ‌های پیر زیاد آب می‌خورند و اگر شکار کنیم آب به ماده‌ها بیشتر می‌رسد!

علی سلاجقه هم اسفند 1401 ساعاتی پس از تاکید رهبر انقلاب بر حرمت شکار، شکار را یک روش مدیریتی برای تعدیل جمعیت حیات وحش عنوان کرد که با انتقادات بسیاری از کارشناسان محیط زیست واقع شد.

شکار , شکارفروشی , حیات وحش , سازمان محیط زیست ,

بهرام کیابی؛ دکترای آبزیان و حیات وحش از دانشگاه ایالتی میشیگان و عضو هیئت علمی دانشگاه شهید بهشتی در رشته اکولوژی و مدیریت حیات وحش در واکنش به این قبیل استدلال‌ها می‌گوید: طبیعت نیازی به این دخالت‌ها ندارد چه آنکه همان جانوران مسن که شکارچیان به دلیل بلندی شاخشان به شکار آنها علاقه دارند برای حفظ ترکیب سنی مناسب جمعیت لازم است جفتگیری کنند و ژن خود را به نسل‌های بعدی انتقال دهند؛ پس اینکه جانوران مسن را حذف می‌کنیم تا جوان‌ها جفتگیری کنند یک توجیه غیرقابل قبول است که به هیچ وجه صدور مجوز شکار را توجیه نمی‌کند. اینکه در وضعیت کنونی زیستگاه‌های کشور که شرایط برای بقای حیات وحش دشوار است، مجوز شکار پستانداران بزرگ را صادر کنیم، ضربه‌ای جبران‌ناپذیر به جمعیت این گونه‌هاست.

کیابی اضافه می‌کند: وقتی معدود حیوانات مسن را هم با شلیک گلوله از میان برداریم ساختار (ترکیب) سنی جمعیت چنان دگرگون می شود که جمعیت تا مدت‌ها از عوارض آسیب وارده قادر به احیاء خود نخواهد بود چرا که مدت زمان جفتگیری چهارپایان محدود و در بسیاری موارد حدود یک ماه است و وقتی تمامی جانوران نر، جوان باشند، مبارزه و قدرت‌نمایی برای جفت‌یابی میان آنها طولانی شده و گاه به حدی می‌رسد که در یک فصل جفتگیری، هیچ‌کدام نمی‌توانند جفتگیری کنند که این خود یکی از عوامل عمده کاهش تعداد جمعیت خواهد شد.

محمود کلنگری؛ کارشناس محیط زیست هم کلنگری راه‌اندازی قرق‌های اختصاصی را به معنی اعلام وشکستگی سازمان محیط زیست دانسته و می‌گوید: سازمان حفاظت محیط زیست برای آنکه از زیر بار حفاظت از عرصه‌های ملی شانه خالی کند این وظیفه را به جمعی شکارچی واگذار کرده و عرصه‌های ملی را به قرق خصوصی تغییر عنوان می‌دهد. قرار است خروجی این قرق‌ها مشارکت جوامع محلی در حفاظت از منطقه باشد و درآمد حاصل از صدور پروانه شکار در این مناطق به جوامع محل برسد. اما تا به حال چه ارزیابی در این زمینه صورت گرفته، اینکه افرادی مانند خان بیایند و در برخی مناطق سرمایه گذاری و به گفته خودشان با صدور پروانه شکار، از منطقه بهره برداری کنند چه تاثیری در اقتصاد کلان منطقه به جا گذاشته؟ آیا بومیان از این رویه رضایت دارند؟

با این همه و در حالی که شکار و شکارفروشی طی سالهای اخیر، در سراسر دنیا به یک ضد ارزش تبدیل شده امروز  علاوه بر شکارفروشی سازمان محیط زیست، ناباورانه شاهد ضربه‌ای غیرقابل جبران به سرمایه‌های ملی کشور هستیم: تبدیل 3 میلیون هکتار از اراضی ملی کشور به حیات خلوت شکارفروشان و ذی‌نفعان تورهای شکار اتباع خارجی.

پیشینه تبدیل اراضی ملی کشورمان به جولانگاهی محبوب برای شکارچیان خارجی به دهه 40 بازمی‌گردد. قانون شکار وصید که در سال 46 توسط ذی‌نفعان شکارفروشی تدوین شد و به تصویب رسید نام این حیاط خلوت‌ها را قرق اختصاصی گذاشت و به آنها رسمیت بخشید. کانون شکار ایران به ریاست عبدالرضا پهلوی هم که توسط مدافعان شکار راه‌اندازی شده بود در سال 46 به سازمان شکاربانی تغییر نام داد  و به صورت رسمی برای شکار اتباع خارجی در قرق‌های اختصاصی مجوز صادر کرد. برای خدمات‌رسانی به شکارچیان و برگزاری تورهای شکار هم شرکتی خصوصی تحت عنوان ایران سافاری تاسیس شد.

با پیروزی انقلاب 57 شکارفروشی و برگزاری تورهای شکار چند سالی از رونق افتاد اما پروژه تبدیل اراضی ملی کشور به قرق‌های اختصاصی شکار، سال 92 با حمایت معصومه ابتکار و یک موسسه خصوصی کلید خورد و در سال95  با تایید شورای عالی محیط زیست به ریاست حسن روحانی، 3 قرق اختصاصی در یزد، یک قرق در کرمان و یک قرق در سمنان مجموعا به مساحت 275هزار هکتار به بخش خصوصی واگذار شد.

شکار , شکارفروشی , حیات وحش , سازمان محیط زیست ,

شکار , شکارفروشی , حیات وحش , سازمان محیط زیست ,

پس از بازداشت دست‌اندرکاران این موسسه با اتهامات امنیتی که بخشی از آنها همان دست‌اندرکاران ایران سافاری قبل از انقلاب هستند، روند واگذاری قرق‌های جدید متوقف شد اما یک سالی است که سازمان محیط زیست با نادیده گرفتن حکم شرعی شکار و تاکید رهبر انقلاب بر لزوم توقف شکار بدون پاسخگویی به نقدهای دانشگاهیان و بی‌توجه به ابعاد اجتماعی راه‌اندازی قرق‌های شکار خصوصاً در نگاه جوامع بومی، برای واگذاری بیش از 45 قرق اختصاصی جدید به بخش خصوصی تلاش می‌کند!

تلاشی که اگر به تایید شورای عالی محیط زیست به ریاست رئیس‌جمهور منجر شود برگ سیاهی در کارنامه دولت به جا خواهد گذاشت.

شکار , شکارفروشی , حیات وحش , سازمان محیط زیست ,

خبرگزاری تسنیم طی روزهای آینده ضمن دعوت از مسئولان محیط زیست به پاسخویی، به طرح انتقادات، ابهامات و پرسش‌ها در خصوص قرق‌های شکار خواهد پرداخت؛ انتقاداتی که حسن اکبری، معاون سلاجقه آنها را ناشی از ناآگاهی دانست و پرسش‌هایی که هیچکدام، از علی سلاجقه پرسیده نشدند!

انتهای پیام/

منبع : خبرگزاری تسنیم


کلمات کلیدی :
اشتراک گذاری :

آخرین اخبار اجتماعی

استقراض ۹۱ همت وام برای پرداخت حقوق بازنشستگان کذب است

استقراض ۹۱ همت وام برای پرداخت حقوق بازنشستگان کذب است
2024-07-15T15:02:59+03:30
معاون برنامه‌ریزی، مالی و پشتیبانی سازمان تأمین‌اجتماعی ضمن تکذیب ادعای دریافت ۹۱ هزار میلیارد تومان وام بانکی، گفت: هیچ‌گونه تسهیلاتی برای پرداخت مستمری باز...

ضرورت تشکیل کمیته نظارت بر داده‌های دستگاه قضایی

ضرورت تشکیل کمیته نظارت بر داده‌های دستگاه قضایی
2024-07-15T13:29:38+03:30
معاون اول قوه قضاییه بر ضرورت همکاری مرکز آمار و فناوری اطلاعات و پژوهشگاه قوه قضاییه برای شناسایی چالش‌ها و تحلیل داده‌های دستگاه قضائی و نیز تشکیل کمیته نظ...

تعطیلی چند ساعته ایستگاه مترو ۱۵ خرداد در روز عاشورا

تعطیلی چند ساعته ایستگاه مترو ۱۵ خرداد در روز عاشورا
2024-07-15T11:02:58+03:30
مدیر ارتباطات و امور بین‌الملل شرکت بهره‌برداری مترو تهران و حومه از تعطیلی چندساعته ایستگاه مترو ۱۵ خرداد همزمان با برگزاری مراسم خیمه‌سوزان در ظهر عاشورا خ...

تکذیب شکسته شدن حکم متهم پرونده آزار و اذیت بانوان در پارک مهرگان

تکذیب شکسته شدن حکم متهم پرونده آزار و اذیت بانوان در پارک مهرگان
2024-07-15T09:42:59+03:30
بنابر اعلام دیوان عالی کشور، حکم متهم پرونده آزار و اذیت بانوان در پارک مهرگان شکسته نشده و پرونده صرفاً برای نقص در تحقیقات به دادگاه ارسال شده است.

اجرای تمهیدات ترافیکی در تاسوعا و عاشورای حسینی

اجرای تمهیدات ترافیکی در تاسوعا و عاشورای حسینی
2024-07-14T20:36:18+03:30
همزمان با تاسوعا و عاشورای حسینی، پلیس راهور تهران بزرگ، تمهیدات ترافیکی در اطراف هیات‌های عزاداری اجرا می‌کند.

بازیابی پرونده ثبت‌جهانی هگمتانه در معاونت میراث‌فرهنگی

بازیابی پرونده ثبت‌جهانی هگمتانه در معاونت میراث‌فرهنگی
2024-07-14T19:56:19+03:30
ملاحظات یونسکو در پرونده ثبت‌جهانی «هگمتانه و مرکز تاریخی همدان» با تمرکز بر ثبت‌جهانی «هگمتانه»، مرتفع و پرونده آن در معاونت میراث‌فرهنگی تکمیل شد.

کاهش ۱۷ درصدی سرقت با استفاده از پابند الکترونیکی در پایتخت

کاهش ۱۷ درصدی سرقت با استفاده از پابند الکترونیکی در پایتخت
2024-07-14T18:49:40+03:30
رییس پلیس آگاهی پایتخت با اشاره به کنترل هوشمندانه متهمان سابقه دار گفت: امسال در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته شاهد کاهش ۱۷ درصدی وقوع سرقت در پایتخت به علت...

صندوق تامین اجتماعی ۲ سال «جوان‌تر» شد

صندوق تامین اجتماعی ۲ سال «جوان‌تر» شد
2024-07-14T18:49:40+03:30
مدیرعامل سازمان تأمین‌اجتماعی گفت: ۸۸ هزار میلیارد تومان درآمد بیمه‌ای جدید به منابع سازمان تأمین‌اجتماعی اضافه و سن صندوق حدود ۲ سال جوان‌تر شد.

نقاشی عصر عاشورا ثبت ملی شد

نقاشی عصر عاشورا ثبت ملی شد
2024-07-14T15:36:19+03:30
مدیرکل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی خراسان رضوی از ثبت ملی اثر فاخر عصر عاشورای استاد محمود فرشچیان در فهرست میراث‌فرهنگی منقول کشور خبر داد.

آغاز پویش «نذر زندگی» برای فرهنگ‌سازی اهدای عضو از روز تاسوعا

آغاز پویش «نذر زندگی» برای فرهنگ‌سازی اهدای عضو از روز تاسوعا
2024-07-14T15:23:00+03:30
انجمن اهدای عضو ایرانیان با راه‌اندازی پویش «نذر زندگی» که از تاسوعا آغاز می‌شود و تا اربعین ادامه دارد گام دیگری در فرهنگ‌سازی اهدای عضو برداشته است.

کاهش ۵۰ درصدی زمان انتظار در داروخانه‌های هلال احمر

کاهش ۵۰ درصدی زمان انتظار در داروخانه‌های هلال احمر
2024-07-14T14:43:02+03:30
در پی بازسازی داروخانه شبانه روزی مرکزی هلال احمر، مراجعین با رفاه بیشتر و مدت زمان انتظار کمتری داروهای خود را دریافت می‌کنند.

کاهش پرونده‌های تغییر غیرمجاز کاربری اراضی با سامانه مدیریت زمین

کاهش پرونده‌های تغییر غیرمجاز کاربری اراضی با سامانه مدیریت زمین
2024-07-14T14:43:01+03:30
معاون اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم دادگستری استان تهران گفت: با راه اندازی سامانه پنجره واحد مدیریت زمین در سال ۱۴۰۲ شاهد کاهش ورودی پرونده‌های تغییر غیرمجا...

از تعطیلی شرکت صنایع سیم و کابل مشهد و بیکاری ۴۰۰ نفر جلوگیری شد

از تعطیلی شرکت صنایع سیم و کابل مشهد و بیکاری ۴۰۰ نفر جلوگیری شد
2024-07-14T14:29:42+03:30
مدیرکل دفتر حمایت از سرمایه گذاری و تولید ملی سازمان بازرسی کل کشور گفت: با رفع مشکلات پیش روی شرکت صنایع سیم و کابل مشهد از تعطیلی این واحد تولیدی با ۴۰۰ نی...

تخلف نکنید تا با جریمه‌های سنگین مواجه نشوید/نقش بازدارنده جرایم رانندگی در کاهش تصادفات

تخلف نکنید تا با جریمه‌های سنگین مواجه نشوید/نقش بازدارنده جرایم رانندگی در کاهش تصادفات
2024-07-14T14:16:20+03:30
جانشین پلیس راهور تهران بزرگ با اشاره به افزایش جریمه‌های رانندگی، گفت: پلیس این موضوع را نقطه عطفی برای کاهش تخلفات رانندگی و کاهش تصادفات می‌داند.

راه درست منجر به ماندگاری نام نیک می‌شود

راه درست منجر به ماندگاری نام نیک می‌شود
2024-07-14T14:16:20+03:30
مدیرعامل سازمان تامین‌اجتماعی در دیدار با خانواده شهید ابوالفضل زارعی گفت: راه درست منجر به ماندگاری نام نیک می‌شود و این سنت الهی است که راه حق ماندگار است ...

دستگیری سارقان محتویات خودرو در خیابان ابوذر تهران

دستگیری سارقان محتویات خودرو در خیابان ابوذر تهران
2024-07-14T14:03:05+03:30
سرکلانتر دهم پلیس پیشگیری تهران بزرگ از دستگیری سارقان لوازم و محتویات خودرو در محدوده خیابان ابوذر خبر داد.

امروز کربلای معاصر در غزه مقتدر تجلی پیدا کرده است

امروز کربلای معاصر در غزه مقتدر تجلی پیدا کرده است
2024-07-14T14:03:04+03:30
معاون رییس جمهور در پیامی ضمن تسلیت ایام تاسوعا و عاشورای حسینی به مردم آزاده جهان گفت: امروز کربلای معاصر در غزه مقتدر تجلی پیدا کرده است.

پرداخت کامل پاداش پایان خدمت بازنشستگان هلال احمر

پرداخت کامل پاداش پایان خدمت بازنشستگان هلال احمر
2024-07-14T14:03:03+03:30
رییس جمعیت هلال احمر در دیدار با جمعی از بازنشستگان این جمعیت قول مساعد برای پرداخت ۱۰۰ درصدی پاداش پایان خدمت داد.

دستگیری شرور نارمک به همراه سلاح گرم

دستگیری شرور نارمک به همراه سلاح گرم
2024-07-14T14:03:03+03:30
معاون اجتماعی پلیس اطلاعات پایتخت از دستگیری یکی از اشرار محله نارمک خبر داد و گفت: از این متهم در هنگام دستگیری یک قبضه سلاح گرم کشف شد.

اعمال قانون ۴۳ هزار وسیله نقلیه تحت عنوان پوشش پلاک

اعمال قانون ۴۳ هزار وسیله نقلیه تحت عنوان پوشش پلاک
2024-07-14T14:03:02+03:30
جانشین پلیس راهور تهران بزرگ، با اشاره به اجرای طرح ویژه برخورد با پوشش پلاک در تهران، گفت: رانندگان ۴۳ هزار وسیله نقلیه تحت عنوان پوشش پلاک در شهر تهران اعم...

ادعای اخذ رشوه در ازای اعطای پست در شهرداری صحت‌سنجی شود

ادعای اخذ رشوه در ازای اعطای پست در شهرداری صحت‌سنجی شود
2024-07-14T13:49:40+03:30
دادگستری استان تهران اعلام کرد: ادعای اخذ رشوه در ازای اعطای پست در شهرداری صحت‌سنجی شود.

سیاستگذاری و راهبری در سه قلمرو بیمه‌ای، درمانی و اقتصادی

سیاستگذاری و راهبری در سه قلمرو بیمه‌ای، درمانی و اقتصادی
2024-07-14T13:36:20+03:30
هیات‌مدیره سازمان تامین‌اجتماعی با صدور پیامی به مناسبت هفته تأمین‌اجتماعی بر سیاستگذاری و راهبری در سه قلمرو بیمه‌ای، درمانی و اقتصادی در راستای رسیدن به اه...

چند پیشنهاد به سفیر هند/برپایی نمایشگاه موزه‌ای مشترک

چند پیشنهاد به سفیر هند/برپایی نمایشگاه موزه‌ای مشترک
2024-07-14T13:36:19+03:30
معاون میراث فرهنگی به سفیر هند پیشنهاد کرد: شب فرهنگی ایران و هند برگزار شود، همچنین نمایشگاه‌های موزه‌ای مشترک، می‌تواند یکی دیگر از همکاری‌های فرهنگی میان ...

تاسوعا و عاشورای حسینی مراکز معاینه فنی خودرو در تهران تعطیل است

تاسوعا و عاشورای حسینی مراکز معاینه فنی خودرو در تهران تعطیل است
2024-07-14T13:23:01+03:30
تاسوعا و عاشورای حسینی همه مراکز معاینه فنی خودرو در شهر تهران تعطیل است.

دستگیری صیادان و شکارچیان غیرمجاز در دماوند

دستگیری صیادان و شکارچیان غیرمجاز در دماوند
2024-07-14T13:23:00+03:30
رئیس اداره حفاظت محیط زیست شهرستان دماوند گفت: طی ۲۴ ساعت گذشته محیط بانان موفق به دستگیری یک گروه شکارچی و دو گروه صیاد غیر مجاز در گشت و کنترل مناطق این شه...

تمدید مهلت فراخوان شناسایی ایده‌های نوآورانه در حوزه پزشکی قانونی

تمدید مهلت فراخوان شناسایی ایده‌های نوآورانه در حوزه پزشکی قانونی
2024-07-14T12:56:19+03:30
تمدید مهلت فراخوان شناسایی ایده‌های نوآورانه در حوزه پزشکی قانونی به منظور شناسایی و جذب افراد دارای ایده‌های نوآورانه در این حوزه تا ۳۰ تیر ماه سال جاری تم...

توزیع دارو طی تاسوعا و عاشورا در داروخانه‌ مرکزی هلال احمر

توزیع دارو طی تاسوعا و عاشورا در داروخانه‌ مرکزی هلال احمر
2024-07-14T12:43:00+03:30
داروخانه‌ مرکزی هلال احمر در روزهای تاسوعا و عاشورای حسینی به صورت شبانه روزی دایر است.

افتتاح همزمان ۵ هزار پروژه و دو سامانه برای مددجویان در هفته بهزیستی

افتتاح همزمان ۵ هزار پروژه و دو سامانه برای مددجویان در هفته بهزیستی
2024-07-14T12:43:00+03:30
سازمان بهزیستی اعلام کرد: افتتاح همزمان ۵ هزار پروژه و دو سامانه برای مددجویان در هفته بهزیستی صورت می‌گیرد.

زیستگاه لک‌لک‌ها در کردستان ثبت ملی شد

زیستگاه لک‌لک‌ها در کردستان ثبت ملی شد
2024-07-14T12:16:20+03:30
براساس ابلاغ قائم مقام وزیر میراث‌فرهنگی به استاندار کردستان، زیستگاه لک‌لک‌ها در روستای دره تفی مریوان کردستان پس از طی تشریفات قانونی به شماره ١٢٣٦ در فهرس...

تعطیلی سه روزه کاخ مرمر

تعطیلی سه روزه کاخ مرمر
2024-07-14T12:03:01+03:30
موزه هنر ایران (کاخ مرمر) امروز ۲۴ تیر ماه به جهت عملیات سم پاشی و در روزهای ۲۵ و ۲۶ تیر به دلیل همزمانی با روزهای عزاداری تاسوعا و عاشورای حسینی تعطیل خواهد...
X فیلم جدید فیلم جدید دانلود فیلم و سریال تبلیغات شما (پیام به تلگرام)