میرنیوز

طرح کالا برگ فجرانه در ایستگاه پایانی

 طرح کالا برگ فجرانه در ایستگاه پایانی 2024-04-14T11:58:29+03:30

به گزارش خبرنگار اجتماعی خبرگزاری تسنیم، در راستای اجرای سیاست‌های حمایتی دولت سیزدهم و ضرورت تأمین بستر فنی مطمئن و فراگیر برای اجرای آن، طرح فناورانه و نوین با عنوان سامانه «شما» (شبکه ملی اعتبار) شکل گرفته، آزمایش خود را به‌خوبی پس داده و در سطح ملی (شهر و روستا) تثبیت شده است.

دولت سیزدهم با شناسایی اعتبار برای اقشار مختلف جامعه و به‌ویژه قشر آسیب‌پذیر اولین گام را در توسعه شبکه اعتباری در کشور برداشته است.

طرح کالابرگ الکترونیک به‌صورت کامل عملیاتی شده است و در طرح فعلی (طرح فجرانه) مشارکت میلیونی مردم ثبت شده است.

این طرح برای نخستین بار در اسفندماه سال 1401 در سطح کشور اجرایی شد، به طوری‌که تراکنش 1 روز طرح فجرانه با تراکنش 6 ماه ابتدایی طرح کالابرگ برابری می‌کند.

در سال‌های اخیر به دلایل مختلفی سرانه مصرف کالاهای اساسی کاهش یافته و این مهم در دهک‌های پایین جامعه جدی‌تر است، در راستای حمایت غذایی از خانوار یارانه بگیر با اولویت خانوار دهک‌های پایین جامعه (1 تا7) در ایام دهه مبارک فجر و تداوم طرح حمایتی تا ماه مبارک رمضان و عید نوروز، وزارت تعاون کار و رفاه اجتماعی بیش از 20 مدل حمایتی طراحی و تدوین کرد، ابعاد مادی و معنوی طرح‌ها به دقت و در چندین جلسه با هماهنگی و همکاری متخصصان بررسی و در نهایت توسط معاون اول رئیس جمهور جمع‌بندی و ابلاغ شد.

طرح فجرانه در راستای تهیه 11 قلم کالای اساسی شامل گوشت مرغ، گوشت قرمز، برنج، روغن، ماکارونی، شیر، پنیر، ماست، قند و شکر، تخم‌مرغ و حبوبات است. قیمت روز سبد مشتمل بر 11 قلم 743,750 تومان بوده که خانوار دهک‌های اول تا هفتم در صورت خرید بسته می‌بایست قیمت سال 1401 را به مبلغ 523,300 تومان از جیب خودپرداخت کنند و مابه‌التفاوت آن تا قیمت روز به مبلغ 220,450 تومان از محل اعتبار جدید دولت تأمین می‌شود. اعتبار جدید (220 هزار تومانی) علاوه بر یارانه 300 و 400 هزار تومانی فعلی بوده و میزان حمایت دولت از 120 هزار تومان (اعتبار تشویقی کالابرگی) به 220 هزار تومان افزایش‌یافته است و در 3 ماه متوالی اجرایی خواهد شد.

با آماده‌باش حداکثری و درگیری تمام عوامل فنی و اجرایی در سراسر کشور مرحله اول طرح بزرگ فجرانه 18 بهمن‌ماه 1402 ساعت 11:00 شروع به کار کرد و تا ساعت 24:00 شب 18 اسفندماه ادامه داشت. مرحله دوم این طرح بزرگ از 20 اسفند شروع شده و تا 18 فرودین ماه ادامه داشت. مرحله سوم نیز از تاریخ 20 فروردین شروع خواهد شد و برابر برنامه ریزی انجام شده تا 18 اردیبهشت ادامه خواهد داشت.

از زمان شروع طرح (18 بهمن ماه) تا پایان مرحله دوم (18 فروردین ماه ساعت 24:00) به صورت میانگین روزانه بیش از 730 هزار خرید کالابرگی توسط مردم انجام شده است و این یعنی موفقیت بالای طرح در جلب مشارت مردم و حمایت از سبد غذایی خانوار در مقابل تورم و گرانی.

طی دو دوره فجرانه بیش از 98 میلیون بسته غذایی توزیع شده است و اثر بسیار خوبی در رونق بازار و تولید کارخانجات صنایع غذایی گذاشته است.

خرید 98 میلیون بسته غذایی در طول دو ماه یک رکورد بی‌سابقه و تاریخی در خرید فروش کالا بوده و نشان از آمادگی خوب کشور در تامین مایحتاج مردم دارد. برای تهیه این بسته‌های غذایی در حدود 83.1همت (19.4همت آورده دولت + 63.7 همت آورده مردمی) منابع مالی مصرف شده است. به عبارتی می‌توان گفت که 83.1 همت پول به سمت سفره مردم، امنیت غذایی و تامین حداقل کالری مورد نیاز هر فرد هدایت شده است.

در این طرح مردم نیز در حدود 63.7 همت آورده نقدی داشته‌اند و این یعنی مشارکت 3.3 برابری مردم نسبت به دولت، در اجرای یک طرح دولتی و اعتماد بالا به دولت و خدمات آن، در مرحله اول طرح فجرانه شاهد استقبال بی‌نظیر مردم (در حدود 86 درصد مشارکت) بوده‌ایم.

در مرحله دوم با توجه به اینکه 7روز در ایام تعطیل عید نوروز بوده و در این ایام مشارکت پایین بوده است، شاهد 74.8 درصد مشارکت بوده‌ایم.

بیشترین مشارکت از طرح مربوط به خانوار دهک‌های پایین جامعه (دهک اول تا سوم درآمدی) بوده و به طور میانگین 88.6 درصد خانوار این دهک‌ها در طرح مشارکت کرده‌اند و این موضوع نشان از هدف گذاری و نقطه‌زنی دقیق طرح در حمایت مستقیم و آبرومندانه از سفره این جمعیت آسیب‌پذیر دارد.

در 58 روز اجرای طرح در حدود 19.4 همت منابع مالی جدید با خطای بسیار پایین و با دقت بالا به سفره مردم تزریق شده است.

تامین کالا در سقف نیاز طرح و همچنین اختیار عمل در انتخاب نوع کالا و کیفیت آن توسط مردم در کنار فرایند آسان خرید اعتباری تجربه خوبی را در اذهان عمومی شکل داده و رفتار خرید اعتباری برای مردم و فروش اعتباری برای صاحبان فروشگاه‌ها شکل گرفته است و این مهم یکی از دستاوردهای بزرگ طرح می‌باشد.

با جرات می‌توان گفت امروز شبکه اعتباری را در کنار شبکه نقدی کل گرفته است. این سامانه بستری مناسب جهت مدیریت و اختصاص کلیه اعتبارهای حمایتی دولت بر اساس هر کد ملی است و در طرح اخیر شمولیت و توانایی خود را ثابت کرد.

طرح به گونه‌ای طراحی شده که به دلیل اقدامات فنی و مدیریتی گسترده به هیچ وجه امکان تشکیل صف وجود ندارد و صف محدود ایجاد شده در چند روز ابتدایی مرحله اول صرفا به دلیل شایعه گسترده مبنی بر محدود بودن زمان اجرای طرح فجرانه در ایام مبارک دهه فجر بود که با اطلاع رسانی به موقع این موضوع مرتفع شد.

در مجموع بیش از 1.1 میلیون تن مواد غذایی به سفره مردم هدایت شده است. این طرح درکنار مزیت اصلی آن که یکپارچه سازی و شخصی سازی خدمات و همچنین درک عینی خدمات نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران در حوزه رفاه عمومی توسط مردم است، مزایای زیر را نیز به همراه داشته است:

افزایش تولید درکشور از مسیر تحریک تقاضا، بهینه‌سازی خدمات دولت از‌محل مدیریت متمرکز‌بر‌امور‌اعتباری و‌تولید داشبورد مدیریتی، افزایش تاب‌آوری دولت در ارائه خدمات با استفاده اعتباری مردم از خدمات، عدم ایجاد بار مالی جدیدِ بیش از توان برای دولت، پرداخت یارانه‌های پیدا وپنهان از حالت نقدی به اعتباری، اعتبارات خرد غیرمتمرکز به جای اعتبارات کلان متمرکز فسادزا، حفظ کرامت انسانی در موقع دریافت اعتبار و جلوگیری از انحراف یارانه ها و نقطه زنی برای رسیدن به مقصود.

براساس این گزارش، به دلیل توسعه طرح تا سطح روستا و تثبیت شبکه ملی اعتبار موضوع اضافه‌کردن افزونه‌های مختلف بر روی شبکه و ارائه خدمات دیگر در دستور کار وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی قرار گرفته است، در همین راستا تیم تحقیق و توسعه طرح و یک مجموعه شتاب‌دهنده به‌صورت تمام‌وقت برای توسعه سوئیچ و طراحی و نصب افزونه‌های مختلف شکل‌گرفته و در صورت پیاده‌سازی سایر طرح‌های حمایتی در این بستر، هم می‌توان میزان نقدینگی در کشور را هدایت و کنترل کرد و هم می‌توان طرح‌های بزرگ را با هزینه بسیار کم و ریسک پایین اجرایی کرد.

انتهای پیام/

منبع : خبرگزاری تسنیم


کلمات کلیدی :
اشتراک گذاری :

آخرین اخبار اجتماعی

استقراض ۹۱ همت وام برای پرداخت حقوق بازنشستگان کذب است

استقراض ۹۱ همت وام برای پرداخت حقوق بازنشستگان کذب است
2024-07-15T15:02:59+03:30
معاون برنامه‌ریزی، مالی و پشتیبانی سازمان تأمین‌اجتماعی ضمن تکذیب ادعای دریافت ۹۱ هزار میلیارد تومان وام بانکی، گفت: هیچ‌گونه تسهیلاتی برای پرداخت مستمری باز...

ضرورت تشکیل کمیته نظارت بر داده‌های دستگاه قضایی

ضرورت تشکیل کمیته نظارت بر داده‌های دستگاه قضایی
2024-07-15T13:29:38+03:30
معاون اول قوه قضاییه بر ضرورت همکاری مرکز آمار و فناوری اطلاعات و پژوهشگاه قوه قضاییه برای شناسایی چالش‌ها و تحلیل داده‌های دستگاه قضائی و نیز تشکیل کمیته نظ...

تعطیلی چند ساعته ایستگاه مترو ۱۵ خرداد در روز عاشورا

تعطیلی چند ساعته ایستگاه مترو ۱۵ خرداد در روز عاشورا
2024-07-15T11:02:58+03:30
مدیر ارتباطات و امور بین‌الملل شرکت بهره‌برداری مترو تهران و حومه از تعطیلی چندساعته ایستگاه مترو ۱۵ خرداد همزمان با برگزاری مراسم خیمه‌سوزان در ظهر عاشورا خ...

تکذیب شکسته شدن حکم متهم پرونده آزار و اذیت بانوان در پارک مهرگان

تکذیب شکسته شدن حکم متهم پرونده آزار و اذیت بانوان در پارک مهرگان
2024-07-15T09:42:59+03:30
بنابر اعلام دیوان عالی کشور، حکم متهم پرونده آزار و اذیت بانوان در پارک مهرگان شکسته نشده و پرونده صرفاً برای نقص در تحقیقات به دادگاه ارسال شده است.

اجرای تمهیدات ترافیکی در تاسوعا و عاشورای حسینی

اجرای تمهیدات ترافیکی در تاسوعا و عاشورای حسینی
2024-07-14T20:36:18+03:30
همزمان با تاسوعا و عاشورای حسینی، پلیس راهور تهران بزرگ، تمهیدات ترافیکی در اطراف هیات‌های عزاداری اجرا می‌کند.

بازیابی پرونده ثبت‌جهانی هگمتانه در معاونت میراث‌فرهنگی

بازیابی پرونده ثبت‌جهانی هگمتانه در معاونت میراث‌فرهنگی
2024-07-14T19:56:19+03:30
ملاحظات یونسکو در پرونده ثبت‌جهانی «هگمتانه و مرکز تاریخی همدان» با تمرکز بر ثبت‌جهانی «هگمتانه»، مرتفع و پرونده آن در معاونت میراث‌فرهنگی تکمیل شد.

کاهش ۱۷ درصدی سرقت با استفاده از پابند الکترونیکی در پایتخت

کاهش ۱۷ درصدی سرقت با استفاده از پابند الکترونیکی در پایتخت
2024-07-14T18:49:40+03:30
رییس پلیس آگاهی پایتخت با اشاره به کنترل هوشمندانه متهمان سابقه دار گفت: امسال در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته شاهد کاهش ۱۷ درصدی وقوع سرقت در پایتخت به علت...

صندوق تامین اجتماعی ۲ سال «جوان‌تر» شد

صندوق تامین اجتماعی ۲ سال «جوان‌تر» شد
2024-07-14T18:49:40+03:30
مدیرعامل سازمان تأمین‌اجتماعی گفت: ۸۸ هزار میلیارد تومان درآمد بیمه‌ای جدید به منابع سازمان تأمین‌اجتماعی اضافه و سن صندوق حدود ۲ سال جوان‌تر شد.

نقاشی عصر عاشورا ثبت ملی شد

نقاشی عصر عاشورا ثبت ملی شد
2024-07-14T15:36:19+03:30
مدیرکل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی خراسان رضوی از ثبت ملی اثر فاخر عصر عاشورای استاد محمود فرشچیان در فهرست میراث‌فرهنگی منقول کشور خبر داد.

آغاز پویش «نذر زندگی» برای فرهنگ‌سازی اهدای عضو از روز تاسوعا

آغاز پویش «نذر زندگی» برای فرهنگ‌سازی اهدای عضو از روز تاسوعا
2024-07-14T15:23:00+03:30
انجمن اهدای عضو ایرانیان با راه‌اندازی پویش «نذر زندگی» که از تاسوعا آغاز می‌شود و تا اربعین ادامه دارد گام دیگری در فرهنگ‌سازی اهدای عضو برداشته است.

کاهش ۵۰ درصدی زمان انتظار در داروخانه‌های هلال احمر

کاهش ۵۰ درصدی زمان انتظار در داروخانه‌های هلال احمر
2024-07-14T14:43:02+03:30
در پی بازسازی داروخانه شبانه روزی مرکزی هلال احمر، مراجعین با رفاه بیشتر و مدت زمان انتظار کمتری داروهای خود را دریافت می‌کنند.

کاهش پرونده‌های تغییر غیرمجاز کاربری اراضی با سامانه مدیریت زمین

کاهش پرونده‌های تغییر غیرمجاز کاربری اراضی با سامانه مدیریت زمین
2024-07-14T14:43:01+03:30
معاون اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم دادگستری استان تهران گفت: با راه اندازی سامانه پنجره واحد مدیریت زمین در سال ۱۴۰۲ شاهد کاهش ورودی پرونده‌های تغییر غیرمجا...

از تعطیلی شرکت صنایع سیم و کابل مشهد و بیکاری ۴۰۰ نفر جلوگیری شد

از تعطیلی شرکت صنایع سیم و کابل مشهد و بیکاری ۴۰۰ نفر جلوگیری شد
2024-07-14T14:29:42+03:30
مدیرکل دفتر حمایت از سرمایه گذاری و تولید ملی سازمان بازرسی کل کشور گفت: با رفع مشکلات پیش روی شرکت صنایع سیم و کابل مشهد از تعطیلی این واحد تولیدی با ۴۰۰ نی...

تخلف نکنید تا با جریمه‌های سنگین مواجه نشوید/نقش بازدارنده جرایم رانندگی در کاهش تصادفات

تخلف نکنید تا با جریمه‌های سنگین مواجه نشوید/نقش بازدارنده جرایم رانندگی در کاهش تصادفات
2024-07-14T14:16:20+03:30
جانشین پلیس راهور تهران بزرگ با اشاره به افزایش جریمه‌های رانندگی، گفت: پلیس این موضوع را نقطه عطفی برای کاهش تخلفات رانندگی و کاهش تصادفات می‌داند.

راه درست منجر به ماندگاری نام نیک می‌شود

راه درست منجر به ماندگاری نام نیک می‌شود
2024-07-14T14:16:20+03:30
مدیرعامل سازمان تامین‌اجتماعی در دیدار با خانواده شهید ابوالفضل زارعی گفت: راه درست منجر به ماندگاری نام نیک می‌شود و این سنت الهی است که راه حق ماندگار است ...

دستگیری سارقان محتویات خودرو در خیابان ابوذر تهران

دستگیری سارقان محتویات خودرو در خیابان ابوذر تهران
2024-07-14T14:03:05+03:30
سرکلانتر دهم پلیس پیشگیری تهران بزرگ از دستگیری سارقان لوازم و محتویات خودرو در محدوده خیابان ابوذر خبر داد.

امروز کربلای معاصر در غزه مقتدر تجلی پیدا کرده است

امروز کربلای معاصر در غزه مقتدر تجلی پیدا کرده است
2024-07-14T14:03:04+03:30
معاون رییس جمهور در پیامی ضمن تسلیت ایام تاسوعا و عاشورای حسینی به مردم آزاده جهان گفت: امروز کربلای معاصر در غزه مقتدر تجلی پیدا کرده است.

پرداخت کامل پاداش پایان خدمت بازنشستگان هلال احمر

پرداخت کامل پاداش پایان خدمت بازنشستگان هلال احمر
2024-07-14T14:03:03+03:30
رییس جمعیت هلال احمر در دیدار با جمعی از بازنشستگان این جمعیت قول مساعد برای پرداخت ۱۰۰ درصدی پاداش پایان خدمت داد.

دستگیری شرور نارمک به همراه سلاح گرم

دستگیری شرور نارمک به همراه سلاح گرم
2024-07-14T14:03:03+03:30
معاون اجتماعی پلیس اطلاعات پایتخت از دستگیری یکی از اشرار محله نارمک خبر داد و گفت: از این متهم در هنگام دستگیری یک قبضه سلاح گرم کشف شد.

اعمال قانون ۴۳ هزار وسیله نقلیه تحت عنوان پوشش پلاک

اعمال قانون ۴۳ هزار وسیله نقلیه تحت عنوان پوشش پلاک
2024-07-14T14:03:02+03:30
جانشین پلیس راهور تهران بزرگ، با اشاره به اجرای طرح ویژه برخورد با پوشش پلاک در تهران، گفت: رانندگان ۴۳ هزار وسیله نقلیه تحت عنوان پوشش پلاک در شهر تهران اعم...

ادعای اخذ رشوه در ازای اعطای پست در شهرداری صحت‌سنجی شود

ادعای اخذ رشوه در ازای اعطای پست در شهرداری صحت‌سنجی شود
2024-07-14T13:49:40+03:30
دادگستری استان تهران اعلام کرد: ادعای اخذ رشوه در ازای اعطای پست در شهرداری صحت‌سنجی شود.

سیاستگذاری و راهبری در سه قلمرو بیمه‌ای، درمانی و اقتصادی

سیاستگذاری و راهبری در سه قلمرو بیمه‌ای، درمانی و اقتصادی
2024-07-14T13:36:20+03:30
هیات‌مدیره سازمان تامین‌اجتماعی با صدور پیامی به مناسبت هفته تأمین‌اجتماعی بر سیاستگذاری و راهبری در سه قلمرو بیمه‌ای، درمانی و اقتصادی در راستای رسیدن به اه...

چند پیشنهاد به سفیر هند/برپایی نمایشگاه موزه‌ای مشترک

چند پیشنهاد به سفیر هند/برپایی نمایشگاه موزه‌ای مشترک
2024-07-14T13:36:19+03:30
معاون میراث فرهنگی به سفیر هند پیشنهاد کرد: شب فرهنگی ایران و هند برگزار شود، همچنین نمایشگاه‌های موزه‌ای مشترک، می‌تواند یکی دیگر از همکاری‌های فرهنگی میان ...

تاسوعا و عاشورای حسینی مراکز معاینه فنی خودرو در تهران تعطیل است

تاسوعا و عاشورای حسینی مراکز معاینه فنی خودرو در تهران تعطیل است
2024-07-14T13:23:01+03:30
تاسوعا و عاشورای حسینی همه مراکز معاینه فنی خودرو در شهر تهران تعطیل است.

دستگیری صیادان و شکارچیان غیرمجاز در دماوند

دستگیری صیادان و شکارچیان غیرمجاز در دماوند
2024-07-14T13:23:00+03:30
رئیس اداره حفاظت محیط زیست شهرستان دماوند گفت: طی ۲۴ ساعت گذشته محیط بانان موفق به دستگیری یک گروه شکارچی و دو گروه صیاد غیر مجاز در گشت و کنترل مناطق این شه...

تمدید مهلت فراخوان شناسایی ایده‌های نوآورانه در حوزه پزشکی قانونی

تمدید مهلت فراخوان شناسایی ایده‌های نوآورانه در حوزه پزشکی قانونی
2024-07-14T12:56:19+03:30
تمدید مهلت فراخوان شناسایی ایده‌های نوآورانه در حوزه پزشکی قانونی به منظور شناسایی و جذب افراد دارای ایده‌های نوآورانه در این حوزه تا ۳۰ تیر ماه سال جاری تم...

توزیع دارو طی تاسوعا و عاشورا در داروخانه‌ مرکزی هلال احمر

توزیع دارو طی تاسوعا و عاشورا در داروخانه‌ مرکزی هلال احمر
2024-07-14T12:43:00+03:30
داروخانه‌ مرکزی هلال احمر در روزهای تاسوعا و عاشورای حسینی به صورت شبانه روزی دایر است.

افتتاح همزمان ۵ هزار پروژه و دو سامانه برای مددجویان در هفته بهزیستی

افتتاح همزمان ۵ هزار پروژه و دو سامانه برای مددجویان در هفته بهزیستی
2024-07-14T12:43:00+03:30
سازمان بهزیستی اعلام کرد: افتتاح همزمان ۵ هزار پروژه و دو سامانه برای مددجویان در هفته بهزیستی صورت می‌گیرد.

زیستگاه لک‌لک‌ها در کردستان ثبت ملی شد

زیستگاه لک‌لک‌ها در کردستان ثبت ملی شد
2024-07-14T12:16:20+03:30
براساس ابلاغ قائم مقام وزیر میراث‌فرهنگی به استاندار کردستان، زیستگاه لک‌لک‌ها در روستای دره تفی مریوان کردستان پس از طی تشریفات قانونی به شماره ١٢٣٦ در فهرس...

تعطیلی سه روزه کاخ مرمر

تعطیلی سه روزه کاخ مرمر
2024-07-14T12:03:01+03:30
موزه هنر ایران (کاخ مرمر) امروز ۲۴ تیر ماه به جهت عملیات سم پاشی و در روزهای ۲۵ و ۲۶ تیر به دلیل همزمانی با روزهای عزاداری تاسوعا و عاشورای حسینی تعطیل خواهد...
X فیلم جدید فیلم جدید دانلود فیلم و سریال تبلیغات شما (پیام به تلگرام)