میرنیوز

سیره عملی مرحوم آیت الله ضیاء‌آبادی

سیره عملی مرحوم آیت الله ضیاء‌آبادی 2021-02-12T17:59:59+03:30

وی در این یادداشت با عنوان "سیره عملی آیت الله ضیاء آبادی (ره) استاد اخلاق و تفسیر قرآن" خاطرنشان کرد: مرحوم آیت الله ضیاء آبادی  وظیفه شناس بود، برای تحصیل فقاهت به قم آمد و وقتی به قدر کفایت رسید دیگر در قم نماند و به تهران رفت و مشغول وعظ، منبر، مسجد،  تبلیغ و بیان تفسیر قرآن شد، کاری که باید همه روحانیون انجام بدهند و به قدر لازم در قم بمانند و به فکر تبلیغ دین باشند.

نجفی قدسی در ادامه این یادداشت اظهار داشت: جای تأسف است که بگوییم برخی شهرهای کشور که زمانی مهد عالمان و مجتهدان بوده است هم اکنون از این سطح از عالمان خالی است.

این فعال قرآنی ابراز امیدواری کرد که خدای متعال تفضل کند و به دل بعضی از بزرگان در قم بیندازد تا مهاجرت به شهرها را در کشور آغاز کنند تا بخشی از خلاهای پیش آمده، جبران شود.

گفتنی است: آیت الله ضیاءآبادی هفته گذشته ( ۲۰ بهمن ماه) دعوت حق را لبیک گفت و پیکر وی بعد از تشییع در حرم حضرت عبدالعظیم حسنی در شهر ری به خاک سپرده شد. 

امامت، تفسیر سوره انفال، تفسیر سوره یونس، شب مردان خدا، آداب و فضیلت نماز شب، شرح و تفسیر دعای توبه از صحیفه سجادیه و در جست‌وجوی دین از جمله آثار این استاد اخلاق است. این عالم برجسته که از علمای به نام استان قزوین بود، در نزد اساتید بزرگی همچون آیت‌الله سید حسین بروجردی، آیت الله سده‌ی اصفهانی، امام خمینی (ره) و آیت‌الله سید محمد حسین طباطبایی تحصیل کرده بود. وی از سال ۱۳۴۰ در تهران ساکن شد و از روحانیان و مبلغان موفق در امر وعظ و تبلیغ در تهران بوده و مشتاقان زیادی داشت.

متن کامل یادداشت نجفی قدسی به شرح زیر است:

بسم الله الرحمن الرحیم

«وَمَا کَانَ الْمُؤْمِنُونَ لِیَنفِرُواْ کَآفَّةً فَلَوْلاَ نَفَرَ مِن کُلِّ فِرْقَةٍ مِّنْهُمْ طَآئِفَةٌ لِّیَتَفَقَّهُواْ فِی الدِّینِ وَلِیُنذِرُواْ قَوْمَهُمْ إِذَا رَجَعُواْ إِلَیْهِمْ لَعَلَّهُمْ یَحْذَرُونَ» (سوره توبه، آیه ۱۲۲)

لازم نیست مؤمنان، همگی به راه افتند و لکن چرا از هر جماعتی، عده ای کوچ نمی کنند تا به فهم دین دست یابند (فقیه شوند) و وقتی که به نزد قوم خود باز می گردند، آنان را بیم دهند، باشد که از نافرمانی خدا حذر کنند.

*آیه‌ای در اثبات فلسفه وجودی روحانیت و حوزه های علمیه

یکی از آیاتی که فلسفة وجودی روحانیت و تشکیلات حوزه های علمیه را اثبات می کند همین آیه است که دستور می دهد از مؤمنان کسانی باید بروند و در فهم دین فقیه شوند و سپس به اوطان خود برگردند و مردم را هدایت کنند.

مرحوم آیت الله سید محمد ضیاء آبادی (رحمت الله علیه) دقیقاً به همین‌ آیه شریفه عمل کرد و پس از گذراندن تحصیلات مقدماتی در قزوین در سال ۱۳۲۸ شمسی به حوزه علمیه قم آمد و به مدت ۱۲ سال از محضر بزرگانی چون آیت الله العظمی بروجردی، آیت الله العظمی امام خمینی و علامه طباطبایی مفسر کبیر قرآن بهره مند شد و پس از ارتحال آیت الله بروجردی راهی تهران شد و دیگر در قم ماندن را برای خود جایز ندانست و تصمیم گرفت که به همین آیة شریفه (فلولا نفر) عمل کند و اکنون که فقیه در دین شده است به میان مردم برود و آنان را با معارف الهی آشنا کند و وظیفة اصلی و ذاتی یک روحانی که تبلیغ دین است را به صورت علمی و عملی به انجام رساند.

بهره مردم از ضیاء وجود آیت الله ضیاءآبادی

او حدود شصت سال امام جماعت مسجد بود، مدرس حوزه بود، بر منبر وعظ و خطابه می نشست و ارشاد می کرد و از ضیاء وجودش مردم بهره مند می شدند.او عالمی ربّانی، متقی و رفتار و گفتار و کردارش عملاً درس اخلاق و دین بود و مانند چراغی پیرامون خود را روشن می کرد و علاقمندان به کسب فضائل و مکارم اخلاق را سیراب می نمود.توجه به اخلاقیات و ساختن انسان‌های مهذب و باتقوی و بیان تفسیر قرآن دو بُعد اصلی و مهم سخنرانی های مرحوم آیت الله ضیاء آبادی بود و لذا کتاب‌های تفسیری و اخلاقی متعددی هم از ایشان منتشر شده است.

اُنس به قرآن نکته کلیدی در سیره علماء

نکتة مهمی که متأسفانه در زندگی اکثر ما وجود دارد، عدم توجه به قرآن کریم است و حال آنکه ائمه اطهار علیهم السلام که خود قرآن مجسم بودند، آنچنان با قرآن مأنوس بودند که غالباً هر سه روز یکبار یک ختم قرآن می کردند و ما از تلاوت روزی یک جزء‌ هم دریغ می کنیم! سیرة علماء بزرگ ما هم همینطور بوده است که پیوسته قرآن می خواندند، در احوالات حضرت امام خمینی (رض) هست که روزی چندین بار مشغول تلاوت قرآن می شدند، ایشان که هر یک دقیقه وقتش بسیار ارزش داشت و رهبر کبیر انقلاب بود، چرا اینقدر وقت برای قرائت و تلاوت و تدبر در قرآن می گذاشت؟! مرحوم آیت الله العظمی سید محمد رضا گلپایگانی (ره) نیز در طول شب و روز مکرر قرآن می خواندند، مگر قرآن کریم نمی فرماید که «فَاقْرَءُوا مَا تَیَسَّرَ مِنَ الْقُرْآنِ» یعنی هر چه می توانید قرآن بخوانید.

توصیه امام المتقین به تلاوت و عمل به قرآن

امیر المؤمنین (ع) خطاب به فرزندشان محمد بن حنفیه می فرمایند: فرزندم! قرآن بخوان و به آنچه در آن است عمل کن و واجبات، احکام حلال و حرام و امر و نهی آن را لازم بشمار و با قرآن شب زنده داری کن و شب و روز قرآن بخوان، پس بر هر مسلمانی واجب است هر روز به این پیمان نامه نگاه کند هر چند پنجاه آیه باشد، ‌پسرم! این را بدان که درجات بهشت به تعداد آیه های قرآن است و هنگامی که قیامت فرا رسید به قاری قرآن گفته می شود بخوان و بالا برو، پس در بهشت بعد از پیامبران و صدیقان، درجه کسی بالاتر از قاریان و تلاوت کنندگان قرآن نیست. (وسائل الشیعه، جهاد با نفس، ص ۱۹)

 امّا ظاهراً بی توجهی به قرآن در بین امت پیامبر اکرم (ص) آنقدر زیاد است که حضرتش در روز قیامت از این بی توجهی و مهجوریتی که بر قرآن کریم رفته است به درگاه الهی شکایت می کنند و عرضه می دارند: «وَقَالَ الرَّسُولُ یَا رَبِّ إِنَّ قَوْمِی اتَّخَذُوا هَذَا الْقُرْآنَ مَهْجُورًا» (سورة فرقان، آیة ۳۰).

اهمیت منبرهای قرآنی توسط وعاظ روحانی

به هر حال برای یک روحانی که در حوزه تحصیل کرده است، تسلط به تفسیر قرآن امر لازم و ضروری است و مردم هم انتظار دارند که روحانیون در منابر و سخنرانی ها از آیات قرآن و احادیث مسلم اهل بیت (ع) که مبین قرآن هستند، آنان را بهره مند سازند یعنی کاری که شهید بهشتی و شهید مطهری انجام می دادند و تمام بیاناتشان را عملاً تفسیر قرآن فرا می گرفت و مرحوم آیت الله ضیاء آبادی هم از ابتدا محوریت تبلیغش را بر بیان تفسیر قرآن گذاشت و در این راه حق شاگردی علامه طباطبایی احیاگر تفسیر قرآن در عصر حاضر را بخوبی ادا کرد و بسیار خوش درخشید.نوع صدا و بیان ایشان هم فوق العاده جذاب بود و طنین صدایش بسیار اثر گذار بود.

تأکید قرآن به تلاوت و تدبر در آن

در قرآن کریم در موارد متعدد سفارش به قرائت و تلاوت و تدبر در قرآن شده است که نمونة مهم آن، آیات ابتدایی سورة مزمل است که تأکید می کند که بخشی از شب را، نصف از شب را یا کمتر و یا بیشتر، به تلاوت قرآن اختصاص دهید و این نشان می دهد که تلاوت قرآن مخصوصاً در سحرگاهان اثر بهتری بر انسان دارد و بسا درهای شهودی را هم به روی انسان باز کند چرا که فرموده است «ان قرآن الفجر کان مشهوداً».

آیت الله ضیاءآبادی انیس و عامل به قرآن

بحث و سخن در این مقوله بسیار است و لیکن لازم بود به مناسبت بیان سیرة عملی مرحوم آیت الله ضیاء آبادی به انس ایشان با قرآن و تفسیر آن اشاره شود که در طول شصت سال عمر تبلیغی ایشان بسیار پر رنگ بود، یعنی برای همه روشن بود که آیت الله ضیاء آبادی یک انسان عامل به قرآن و دین شناس واقعی است و منبرهایش مشحون از تفسیر قرآن کریم است و البته به همین سبب سال‌ها پیش جزء خادمان قرآن کریم هم معرفی شد.

چرایی هجرت آیت الله ضیاءآبادی از قم به تهران

نکتة مهم دیگری که لازم است به آن اشاره کنم این است که چرا آیت الله ضیاء آبادی در قم نماند؟! آیا او نمی توانست به فکر آینده خود باشد؟‍! باید بگوئیم که او وظیفه شناس بود، برای تحصیل فقاهت به قم آمد و وقتی به قدر کفایت رسید دیگر در قم نماند و به تهران رفت و مشغول وعظ و منبر و مسجد و تبلیغ و بیان تفسیر قرآن شد، کاری که باید همة روحانیون انجام بدهند و به قدر لازم در قم بمانند و به فکر تبلیغ دین باشند.

هجرت آیت الله حق شناس به تهران به دستور آیت الله بروجردی

متأسفانه امروزه بسیاری از شهرها حتی شهرهای بزرگ از وجود عالمان دینی خالی شده است! از جمله اقدامات بسیار ارزشمند مرحوم آیت الله العظمی بروجردی اعزام علماء حوزه به بلاد مختلف ایران بود، مثلاً مرحوم آیت الله میرزا عبدالکریم حق شناس به دستور حضرت آیت الله بروجردی به تهران آمدند و در آن هنگام دل از قم کندن هم برای ایشان سخت بود و در این موضوع با حضرت امام خمینی هم که در آن زمان در دستگاه و تشکیلات مرجعیّت آیت الله بروجردی فعال بودند، مشورت می کنند و حضرت امام هم می فرمایند اگر آیت الله بروجردی به من هم فرموده بودند من اجابت می کردم و دستور ایشان را انجام می دادم و پس از این مشورت بود که حضرت آیت الله حق شناس تأمل را جایز ندانسته و بلافاصله به تهران می آیند و بحمد الله در طول سالیان متمادی چراغ پرفروغی برای طلاب، مردم، بازاریان، جوانان و علاقمندان به معارف اسلامی در تهران بودند.

هجرت آیت الله مظاهری به اصفهان نمونه ای دیگر از هجرت بزرگان از قم

زمانی در اصفهان دهها مجتهد مسلم وجود داشت و در این اواخر بعد از ارتحال حضرات آیات سید محمد علی صادقی و شیخ حسن صافی که زعامت حوزه اصفهان را بر عهده داشتند، حوزة اصفهان یکباره دچار خلأ شدید شد و بحمدالله با چاره جویی که رهبر معظم انقلاب اسلامی حضرت آیت الله خامنه ای (مد ظلة العالی) داشتند و از حضرت آیت الله العظمی مظاهری که در حوزة علمیه قم جایگاه بسیار والایی داشتند و در زمان درس اخلاق ایشان تمام مسجد اعظم قم و صحن های حرم پر از جمعیت می شد دعوت کردند که به اصفهان هجرت کنند و مسئولیت زعامت حوزة علمیه کهن اصفهان را تقبل فرمایند و خوشبختانه با تشریف فرمایی ایشان به اصفهان چراغ پرفروغ حوزة اصفهان همچنان پر تلألؤ ماند.

در مشهد مقدس زمانی چندین مرجع مسلم حضور داشتند و این شهر از عالمان برجسته ای مانند حضرات آیات: میرزا علی آقا فلسفی، میرزا علی اکبر مروارید، و میرزا جواد آقا تهرانی و دیگران برخوردار بود که همه رفتند ولی متأسفانه جای آنان پر نشد و این شهر مهم نیازمند آن است که یکی از بزرگان مانند آیت الله مظاهری که از قم هجرت کردند و به اصفهان رفتند، همت والایی کرده و قطع تعلق از قم نموده و به مشهد مشرف شوند و حوزة کهن و روحانیت معظم آن ارض اقدس را رونق بخشند.

حضور سه عالم بزرگ در یک شهر کوچک

زمانی در شوشتر در همین دوران جنگ تحمیلی، سه عالم بزرگ و برجسته می درخشیدند که مرحوم آیت الله حاج محمد تقی شیخ شوشتری صاحب قاموس الرجال، مرحوم آیت الله آل طیب و مرحوم آیت الله جزایری (پدر آیت الله جزایری اهواز) هر کدام در بین مردم شوشتر وجاهت عجیبی داشتند. از اعتقاد و ایمان مردم شوشتر به علماء و مخصوصاً آیت الله حاج محمد تقی شیخ شوشتری یا تستری هر چه بگویم کم است و همین قدر بگویم هم اکنون مرقد ایشان به مثابه یک حرم و بارگاهی مورد زیارت عموم مردم شوشتر است و آنقدر مردم شوشتر به ایشان اعتقاد عمیق داشتند که حتی هم اکنون بعد از گذشت سالها از ارتحال آن مرحوم بسیاری از مردم بالای ماشینهایشان می نویسند: یا شیخ شوشتر‍!

حضور عالمان برجسته و مجتهد در شهرهای کشور

ایمان و اعتقاد مردم از این عالمان ربانی است و حیف است که شهرهای ما خالی از عالمان برجسته باشد، شاید بعضی بگویند ائمه جمعه که هستند، امّا اینها مانعة الجمع نیست و جایگاه ائمه محترم جمعه در جای خود محفوظ است ولی باید این را بدانیم که هر شهری عالم برجسته و مجتهد می خواهد و این موضوع در روایات هم آمده است.

جای تأسف است بگوئیم در شهر تبریزی که زمانی مهد عالمان و مجتهدان بوده است هم اکنون از این سطح از عالمان خالی است و دیگر شهرها هم همین وضعیت را دارند و اگر بخواهیم یک به یک را نام ببریم شرح مستوفایی می شود.

اهمیت مسئله هجرت علماء از قم از منظر مقام معظم رهبری

مسئله مهم هجرت علماء و طلاب از مسائل مهم و مد نظر رهبر معظم انقلاب و مراجع معظم تقلید است، تا جایی که رهبر معظم انقلاب حضرت آیت الله خامنه ای (مد ظلة العالی) در ۱۴ مهرماه ۱۳۷۹ در دیدار جمعی از علماء، اساتید، فضلا و طلاب حوزه علمیه قم در مدرسه فیضیه، ایشان‌ مسأله‌ هجرت‌ در حوزه‌های‌ علمیه‌ به‌ منظور تعلیم‌ و تزکیه‌ را نیز مسأله‌ای‌ مهم‌ برشمردند و تصریح‌ کردند: باید افرادی‌ که‌ در حوزه‌ به‌ حد قابل‌ قبولی‌ از آگاهی‌ و علم‌ برسند با هجرت‌ به‌ مناطق‌ مختلف‌ و شهرها، ضمن‌ ارتباط بیشتر با مردم‌، موجب‌ بهره‌مندی‌ آن‌ مناطق‌، از علم‌ و دانش‌ و برکات‌ معنوی‌ حضور علما شوند.امیدوارم که خدای متعال تفضل کند و به دل بعضی از بزرگان در قم بیندازد تا مهاجرت به شهرها را در کشور آغاز کنند تا انشاء‌الله بخشی از خلایی که پیش آمده جبران شود.

فعال قرآنی

منبع : خبرگزاری ایسنا


کلمات کلیدی :
اشتراک گذاری :

آخرین اخبار استان ها

خداحافظی سعید معروف از تیم ملی والیبال

خداحافظی سعید معروف از تیم ملی والیبال
2021-08-03T18:36:19+04:30
پس از ناکامی تیم ملی در المپیک توکیو، سعید معروف از تیم ملی والیبال خداحافظی کرد.

اعزام بالگرد به ارتفاعات فیروزآباد/ آتش در حال پیش روی است

اعزام بالگرد به ارتفاعات فیروزآباد/ آتش در حال پیش روی است
2021-08-03T18:36:18+04:30
فیروزآباد- آتش سوزی ارتفاعات تنگ هایقر فیروزآباد در حال پیش روی است و برای اطفای آن بالگرد نیز به منطقه اعزام شد.

خسارت ۴۳۷۰ میلیارد ریالی سیلاب در مازندران

خسارت ۴۳۷۰ میلیارد ریالی سیلاب در مازندران
2021-08-03T18:36:18+04:30
بابل- معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری مازندران میزان خسارت سیلاب را در استان چهار هزار و ۳۷۰ میلیارد ریال اعلام کرد.

ایده‌های جوانان فعال در مرکز منش مسیر توسعه هرمزگان را محقق می‌کند

ایده‌های جوانان فعال در مرکز منش مسیر توسعه هرمزگان را محقق می‌کند
2021-08-03T18:26:48+04:30
مدیرکل ورزش و جوانان هرمزگان گفت: فعالیت‌های مرکز منش نشان داد که جوانان مستعد فراوانی در سطح استان هستند که ایده‌های آنان مسیر توسعه هرمزگان در حوزه‌های شیل...

ارتش پشت‌گرمی نیروهای سیاسی و اجرایی است

ارتش پشت‌گرمی نیروهای سیاسی و اجرایی است
2021-08-03T18:26:46+04:30
استاندار فارس با تاکید بر اینکه آمادگی ارتش از الزامات توفیق آنان است، گفت: هرچه نیروهای سیاسی و اجرایی کشور، نیروهای ارتشیان را آماده‌تر ببینند، پشت‌گرمی بی...

افتتاح اولین خانه بهداشت عشایری استان /آخرین آمار کرونایی‌ها در علوم پزشکی سمنان

افتتاح اولین خانه بهداشت عشایری استان /آخرین آمار کرونایی‌ها در علوم پزشکی سمنان
2021-08-03T18:26:45+04:30
رئیس دانشگاه علوم پزشکی سمنان از بستری شدن 47 بیمار جدید مثبت با تشخیص قطعی ابتلا به کووید۱۹ در شبانه‌روز گذشته در مناطق تحت پوشش دانشگاه علوم پزشکی و خدمات ...

اختصاص اعتبار ۲.۵ میلیاردی برای راه‌اندازی مرکز تحقیقات انار جهاددانشگاهی استان مرکزی

اختصاص اعتبار ۲.۵ میلیاردی برای راه‌اندازی مرکز تحقیقات انار جهاددانشگاهی استان مرکزی
2021-08-03T18:26:42+04:30
نماینده ساوه و زرندیه در مجلس گفت: برای فعالیت مرکز تحقیقات انار ساوه که قرار است توسط جهاد دانشگاهی راه اندازی شود، از سوی کمیسیون کشاورزی مجلس ۲.۵ میلیارد ...

آخرین وضعیت پیگیری مطالبات کارکنان آبفا و خسارات کشاورزان خوزستان

آخرین وضعیت پیگیری مطالبات کارکنان آبفا و خسارات کشاورزان خوزستان
2021-08-03T18:26:41+04:30
استاندار خوزستان در حاشیه آئین بهره برداری از پروژه خطوط انتقال تامین آب تاسیسات امام علی (ع) و جنوب هویزه در خصوص پیگیری مطالبات معوق آبداران و کارگران آبفا...

سلامت قلب و عروق سالمندان با کاهش میزان کالری دریافتی در روز

سلامت قلب و عروق سالمندان با کاهش میزان کالری دریافتی در روز
2021-08-03T18:26:40+04:30
نتایج تحقیقات جدید نشان می‌دهد که کاهش ۲۰۰ کالری در روز و ورزش متوسط می‌تواند نه تنها باعث کاهش وزن شود بلکه سلامت عروق افراد مسن چاق را افزایش می‌دهد. این ت...

اسامی کلینیک‌های تزریق رمدسیور در مشهد اعلام شد

اسامی کلینیک‌های تزریق رمدسیور در مشهد اعلام شد
2021-08-03T18:26:36+04:30
قائم مقام رئیس دانشگاه علوم پزشکی مشهد برنامه فعالیت کلینیک‌های رمدسیور در بیمارستان‌های شهر مشهد را اعلام کرد.

پاساژهای زنجان ساعت ۲۰ بسته می‌شود

پاساژهای زنجان ساعت ۲۰ بسته می‌شود
2021-08-03T18:26:36+04:30
فرماندار زنجان گفت: فعالیت اصناف در پاساژها و فضاهای مسقف زنجان حداکثر تا ساعت ۲۰ امکان‌پذیر است.

اجرای طرح "نذر آب چهار" در سیستان و بلوچستان

اجرای طرح "نذر آب چهار" در سیستان و بلوچستان
2021-08-03T18:26:35+04:30
مدیرعامل جمعیت هلال احمر سیستان و بلوچستان گفت: طرح "نذر آب چهار" به منظور ارتقای سطح سلامت و رفع مشکلات زیستی خانوارهای مناطق محروم درگیر خشکسالی ...

حدود ۱۲ میلیارد تومان کمک اتاق بازرگانی به سیستان‌وبلوچستان رسید

حدود ۱۲ میلیارد تومان کمک اتاق بازرگانی به سیستان‌وبلوچستان رسید
2021-08-03T18:26:33+04:30
مدیرکل دفتر مدیریت بحران سیستان و بلوچستان گفت: اتاق بازرگانی ایران و مجموعه‌ای از تجار و سرمایه‌گذاران استان با اقدامی ارزشمند در حوزه بهداشت و درمان امروز ...

تهران از ۱۶ مردادماه سیاهپوش می شود

تهران از ۱۶ مردادماه سیاهپوش می شود
2021-08-03T18:26:31+04:30
رییس شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی استان تهران گفت: تهران از روز شنبه ۱۶ مردادماه به مناسبت ماه محرم سیاهپوش شده و پرچم عزای حسینی به اهتزاز در خواهد آمد.

کشف محموله ۱۱ تنی ضایعات مرغ فاسد هنگام ورود به آستارا

کشف محموله ۱۱ تنی ضایعات مرغ فاسد هنگام ورود به آستارا
2021-08-03T18:26:27+04:30
فرمانده هنگ مرزی آستارا از توقیف خودروی حامل ۱۱ تن ضایعات مرغی فاسد توسط مرزداران این شهرستان خبر داد.

تجلیل از خانواده شهید مدافع سلامت به همت جهاد دانشگاهی چهارمحال و بختیاری

تجلیل از خانواده شهید مدافع سلامت به همت جهاد دانشگاهی چهارمحال و بختیاری
2021-08-03T18:26:24+04:30
در آستانه چهل و یکمین سالگرد تأسیس جهاد دانشگاهی، رییس و جمعی از اعضای این واحد به همراه رییس نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌های چهارمحال و بختیاری...

تصویب پرداخت بیش از ۱۰۰ میلیارد تومان اعتبار در زمینه خشکسالی و سیل اخیر استان کرمان

تصویب پرداخت بیش از ۱۰۰ میلیارد تومان اعتبار در زمینه خشکسالی و سیل اخیر استان کرمان
2021-08-03T18:26:21+04:30
رییس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی گفت: از محل اعتبارات مصوب وزارت جهاد کشاورزی در بخش خشکسالی و سیل به میزان بیش از ۱۰۰ میلیارد تومان ظرف چند روز آینده ...

تامین اعتبار و تکمیل ۳ پروژه اولویت‌دار شهرستان پیشوا در سال ۱۴۰۰

تامین اعتبار و تکمیل ۳ پروژه اولویت‌دار شهرستان پیشوا در سال ۱۴۰۰
2021-08-03T18:26:18+04:30
رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان تهران  در خصوص تکمیل سه پروژه اولویت‌دار شهرستان پیشوا در سال ۱۴۰۰ قول مساعد داد.

توزیع ۲۹ پکیج برق خورشیدی ۱۰۰ واتی در بین عشایر شهرستان شهرکرد

توزیع ۲۹ پکیج برق خورشیدی ۱۰۰ واتی در بین عشایر شهرستان شهرکرد
2021-08-03T18:26:14+04:30
مدیرکل شرکت توزیع برق چهارمحال و بختیاری با بیان اینکه تعداد ۲۹ پکیج خورشیدی ۱۰۰ واتی ( قابل حمل) در بین عشایر شهرستان شهرکرد توزیع شد، گفت: از این تعداد، ۲۱...

حریق در ارتفاعات فیروزآباد ٣ کشته و یک مصدوم برجا گذاشت

حریق در ارتفاعات فیروزآباد ٣ کشته و یک مصدوم برجا گذاشت
2021-08-03T18:22:53+04:30
شیراز - مدیرکل مدیریت بحران استانداری فارس از حریق در ارتفاعات تنگ هایقر فیروزآباد خبر دادوگفت: نیروهای امدادی به منطقه اعزام شدند ولی آتش سوزی سه جان باخته ...

آتش سوزی تنگ هایقر سه قربانی گرفت/نیاز به کمک داریم

آتش سوزی تنگ هایقر سه قربانی گرفت/نیاز به کمک داریم
2021-08-03T18:13:13+04:30
فرماندار فیروزآباد اعلام کرد که در پی آتش سوزی بسیار گسترده در ارتفاعات صعب العبور هایقر، متاسفانه سه نفر از ساکنین عشایر جان خود را از دست دادند.

افزایش تخت‌های بیمارستانی و احداث پایگاه‌های فوریت پزشکی قرچک با جدیت در دست پیگیری است

افزایش تخت‌های بیمارستانی و احداث پایگاه‌های فوریت پزشکی قرچک با جدیت در دست پیگیری است
2021-08-03T18:13:03+04:30
فرماندار شهرستان قرچک گفت: با توجه به کاستی‌های حوزه بهداشت و درمان و عدم پاسخگویی امکانات موجود به نیازها و مطالبات بحق مردمی، افزایش تخت‌های بیمارستان برکت...

افزایش تصاعدی ابتلای خانوادگی به کرونا دلتا در تالش / بستری ۵۱ بیمار

افزایش تصاعدی ابتلای خانوادگی به کرونا دلتا در تالش / بستری ۵۱ بیمار
2021-08-03T18:13:01+04:30
مدیر شبکه بهداشت و درمان تالش گفت: متأسفانه شاهد افزایش تصاعدی ابتلای خانوادگی به کرونا دلتا در این شهرستان هستیم.

علی هاشمی: سرگیجه داشتم و آسیب دیدم/تمام زورم را زدم اما نشد

علی هاشمی: سرگیجه داشتم و آسیب دیدم/تمام زورم را زدم اما نشد
2021-08-03T18:09:41+04:30
وزنه بردار دسته ۱۰۹ کیلوگرم ایران گفت: قبل از زدن وزنه کمی سرگیجه داشتم و هنگام بلند کردن وزنه آسیب دیدم. تمام زورم را زدم اما نشد.

آتش در فیروزآباد سه کشته و یک مصدوم برجای گذاشت

آتش در فیروزآباد سه کشته و یک مصدوم برجای گذاشت
2021-08-03T18:09:41+04:30
شیراز - مدیرکل مدیریت بحران استانداری فارس گفت: نیروهای امدادی به فیروزآباد اعزام شده ولی این آتش سوزی سه جان باخته و یک مصدوم به همراه داشته است.

حریق گسترده در هایقر فیروزآباد / مردم به کمک فراخوانده شدند

 حریق گسترده در هایقر فیروزآباد / مردم به کمک فراخوانده شدند
2021-08-03T18:16:12+04:30
گروه استان‌ها_ آتش‌سوزی گسترده در منطقه هایقر شهرستان فیروزآباد تلفات جانی داشته است.

۱۱۰دانشکده و مدرسه عالی مهارت در دانشگاه آزاد راه‌اندازی شد

 ۱۱۰دانشکده و مدرسه عالی مهارت در دانشگاه آزاد راه‌اندازی شد
2021-08-03T18:02:42+04:30
گروه استان‌ها - معاون آموزش عمومی و مهارتی دانشگاه آزاد اسلامی گفت: برای سال تحصیلی پیش‌رو ۷۰ دانشکده مهارت و کارآفرین و ۴۰ مدرسه عالی مهارت در دانشگاه آزاد...

معاون اقتصادی وزیر کشور: ۱۶ بانک ۱۸۰۰ واحد تولیدی را تحت تملک دارند/ ۵۸ درصد این واحدها تعطیل شده‌اند

 معاون اقتصادی وزیر کشور: ۱۶ بانک ۱۸۰۰ واحد تولیدی را تحت تملک دارند/ ۵۸ درصد این واحدها تعطیل شده‌اند
2021-08-03T18:02:41+04:30
گروه استان ها_ معاون اقتصادی وزیر کشور گفت: ۱۶ بانک کشور در حدود ۱۸۰۰ واحد تولیدی را تحت تملک دارند.

سرگردانی بیماران کرونایی ‌گلستان در مراکز درمانی/ کمبود سرم در داروخانه‌ها ‌/ مردم روزهای سختی را پشت سر می‌گذارند

 سرگردانی بیماران کرونایی ‌گلستان در مراکز درمانی/ کمبود سرم در داروخانه‌ها ‌/ مردم روزهای سختی را پشت سر می‌گذارند
2021-08-03T17:49:21+04:30
گروه استان‌ها - با افزایش شدید تعداد موارد ابتلا به کرونا در استان گلستان برخی داروها و تجهیزات در استان کمیاب شده و علاوه بر محدودیت‌هایی که در ارائه خدمات...

ادامه روند صعودی کرونا در بزرگ‌ترین استان کشور / ۲۶ فوتی و شناسایی ۲۷۵ بیمار جدید در کرمان

 ادامه روند صعودی کرونا در بزرگ‌ترین استان کشور / ۲۶ فوتی و شناسایی ۲۷۵ بیمار جدید در کرمان
2021-08-03T17:36:05+04:30
گروه استان‌ها- در شرایطی است که به نظر می‌رسد اراده‌ای نه از سمت مردم و نه از سمت مسئولان برای مهار کرونا وجود ندارد دلتا همچنان قربانی می‌گیرد.
X فیلم جدید دانلود فیلم و سریال تبلیغات شما (پیام به تلگرام)