میرنیوز

تعیین مسیر سبز بدون آلودگی با سامانه‌های محققان کشور/رشد بی‌نظیر اقتصاد پایین‌دست فضایی

تعیین مسیر سبز بدون آلودگی با سامانه‌های محققان کشور/رشد بی‌نظیر اقتصاد پایین‌دست فضایی 2021-10-10T15:42:13+03:30

به گزارش ایسنا مهندس مهدی ابوالقاسمی امروز در وبینار کاربرد داده‌های ماهواره‌ای در توسعه کسب و کارهای فضا پایه با اشاره به برخی باورها در زمینه لوکس بودن فناوری‌های فضایی، گفت: این در حالی است که امروزه با پیشرفت فناوری‌ها در حوزه‌های مختلف، تقریبا حوزه‌ای نداریم که از فواید فناوری‌های فضایی بی بهره باشد.

وی نمونه آن را ماهواره‌های موقعیت‌یابی دانست که این سیستم‌ها بر روی اکثر سیستم‌ها نصب شده است و در صورتی که خدمات موقعیت‌یابی در اختیار نداشته باشیم، از مزایای این فناوری بی‌نصیب خواهیم ماند.

ابوالقاسمی، پوشش گسترده، در دسترس بودن در همه جا و در هر زمان، دسترسی سریع و به موقع، عدم آسیب پذیر در برابر حوادث طبیعی و هزینه کم را از مزایای فناوری‌های فضایی نام برد و یادآور شد: در زمانی که مخاطرات طبیعی و یا انسان ساز رخ می‌دهد، اکثر زیر ساخت‌های زیر زمینی متاثر آن می‌شوند، ولی فناوری‌های فضایی در هر زمانی قادر به ارائه خدمات به کاربران هستند.

مشاور رییس سازمان فضایی، با اشاره به انواع ماهواره‌ها، گفت:"ماهواره‌های بزرگ" که شامل ماهواره‌های مخابراتی و تلویزیونی می‌شوند، دسته دیگر "ماهواره‌های متوسط" هستند که بین ۵۰۰ تا هزار کیلوگرم وزن دارند که شامل ماهواره‌های تصویربرداری با کاربردهای وسیعی هستند.

وی ماهواره‌های "مینی ماهواره"‌با وزن حدودی ۱۰۰ کیلوگرم را دسته دیگری از ماهواره‌ها دانست و خاطر نشان کرد: دسته دیگر از ماهواره‌ها "میکروماهواره‌ها" هستند که وزن آنها ۱۰ تا ۱۰۰ کیلوگرم است و با توجه به تغییرات ایجادشده صنعت فضایی به سمت ساخت ماهواره‌های میکرو حرکت شده است؛ چرا که این ماهواره‌ها دارای وزن کم و هزینه پایینی هستند.

وی پنجمین دسته ماهواره‌ها را "ماهواره‌های نانویی" عنوان کرد که وزن آنها بین یک تا ۱۰ کیلوگرم است و ادامه داد: در ۱۵ سال قبل اگر گفته می‌شد که ماهواره یک کیلوگرمی نیاز است، کسی تصور ساخت ماهواره‌ای با این ابعاد را نداشت، ولی با گذشت زمان و توسعه فناوری، اکثر ماهواره‌های کوچکی که ساخته می‌شوند، در ۱۰ کیلوگرم است که از نمونه این ماهواره‌ها می‌توان به ماهواره‌های "کیوب ست" یا "ماهواره‌های مکعبی" اشاره کرد.

به گفته این فعال حوزه فضایی، ماهواره‌های مکعبی دارای ابعاد ۱۰ در ۱۰ در ۱۰ سانتی‌متر است که وزن یک واحد آن‌ها یک کیلوگرم است و بر اساس نیاز می‌توان بر حسب نیاز این ماهواره‌ها را در کنار هم قرار داد و یونیت‌های ماهواره‌ای را تشکیل داد.

ابوالقاسمی، با اشاره به توسعه کاربردهای این ماهواره‌ها، گفت: یکی از مسایلی که در حوزه ماهواره‌ها وجود دارد، هزینه‌های پرتاب است و این هزینه‌ها بر اساس وزن بیشتر خواهد شد، ولی با کوچک شدن ماهواره‌ها هزینه‌های پرتاب به شدت کاهش می‌یابد.

وی به کاربردهای منظومه ماهواره‌ای اشاره کرد و گفت: منظومه ماهواره‌ای مجموعه‌ای از ماهواره‌ها است که در یک یا چند مدار برای ارائه یک سرویس در حرکت هستند. نمونه این خدمات GPS است که چندین ماهواره در مدار در حال چرخش هستند و در هر نقطه زمین که گیرنده GPS روشن شود، از سوی این ماهواره‌ها سرویس‌هایی ارائه خواهد شد ‌که این امر به این دلیل است که همیشه حداقل ۳ ماهواره از این منظومه ماهواره‌ای به کاربران داده‌ ارسال می‌کند.

ابوالقاسمی با بیان اینکه مدیریت منظومه ماهواره‌ای دشوار است، اظهار کرد: از جمله منظومه‌های معروف می‌توان به منظومه ماهواره‌ای "استارلینک" شرکت اسپیس ایکس اشاره کرد که حدود ۱۲ هزار ماهواره در برنامه پرتاب دارد و تاکنون بیش از ۲ هزار ماهواره پرتاب کرده است.

وی افزود: زمانی که ماهواره‌های کوچک در منظومه‌ها قرار می‌گیرند، مزایایی چون کاهش هزینه‌ ارائه خدمات، کاهش هزینه‌های ساخت و طراحی را در پی دارند. ماهواره‌ها دارای عمر ۳ تا ۵ سال هستند و نیاز است که همواره ماهواره‌هایی به عنوان پشتیبان در اختیار باشد که هر زمانی یکی از آنها از مدار خارج شدند، ماهواره دیگری جایگزین آن‌ها شود و زمانی که ماهواره‌ها کوچک شوند، اجرای این امر ساده‌تر خواهد شد.

وی به سرویس خدمات ماهواره‌ای اشاره کرد و گفت: بخشی از این خدمات "مخابراتی" است و نوع دیگر ماهواره‌های "تصویربرداری" است که از طریق دوربینی که بر روی آن نصب شده، تصویربرداری می‌کند؛ ضمن آنکه از آن برای پایش زمین نیز استفاده می‌شود.

مشاور رییس سازمان فضایی، موقعیت یابی را از دیگر خدمات فضایی نام برد و خاطر نشان کرد: وظیفه آنها ارسال سیگنال‌هایی به زمین است و با پردازش آن برای موقعیت‌یابی بهره‌برداری می‌شود و خدمت دیگر ماهواره‌ای علمی و اکتشافی هستند که بر اساس مقاصد مختلف که دانشمندان نیاز است طراحی و بر روی آن سنجنده‌ها و سنسورهای مختلفی نصب می‌شود. از نمونه‌های آن می‌توان به ماهواره‌هایی مجهز به سنجنده‌هایی برای بررسی تشعشعات خورشید اشاره کرد.

رشد اقتصاد فضایی

وی به ضرورت توسعه اقتصاد فضا اشاره کرد و گفت: اقتصاد حوزه فضایی در سال ۲۰۱۷ در دنیا بالغ بر ۳۰۰ میلیارد دلار بوده است و این اقتصاد در حال تجربه رشد ۱۵ درصدی است. از این میزان ۳۰۰ میلیارد دلار بخشی به بخش طراحی و ساخت ماهواره مربوط است، ولی بیشتر این میزان که ۲۹۰ میلیارد دلار می‌شود، متعلق به حوزه پایین دست حوزه فضایی است که شامل ارائه سرویس‌های مختلف می‌شود.

ابوالقاسمی، پهنای باند، پوشش تلویزیونی و سنجش از دور و پایش زمین را از جمله این سرویس‌های فضایی دانست که در سال‌های اخیر رشد فزاینده‌ای داشته‌اند و گفت: در سال ۲۰۲۰ اقتصاد ۳۰۰ میلیارد دلاری فضایی به اقتصاد ۳۸۵ دلاری تبدیل شد.

وی به بیان کاربردهای فناوری فضایی پرداخت و افزود: هواشناسی، مدیریت شهری، پایش ساخت و سازهای غیر مجاز، کشاورزی، پایش محیط زیست و منابع طبیعی، نفت و گاز، بانکداری، حمل و نقل و بیمه از جمله کاربردهای فناوری فضایی به شمار می‌رود.

فناوری‌هایی که از سوی استارت‌آپ‌ها توسعه یافتند

مشاور رییس سازمان فضایی ایران به برخی از زمینه فعالیت‌های استارت‌آپ‌های فعال در حوزه فضایی اشاره کرد و یادآور شد: یکی از استارت‌آپ‌های این حوزه در زمینه مدیریت هوشمند شهری و فضای سبز، سامانه‌ای را عرضه کرده است که قادر به اندازه گیری اکسیژن تولید شده از طریق فضای سبز، جلوگیری از افزایش گرد و غبار و فیلتر نویزهای صوتی در فضای شهری است.

وی بررسی کیفیت هوا را از دیگر خدمات ارائه شده از سوی استارت‌آپ‌های این حوزه ذکر کرد و ادامه داد: این استارت‌آپ با نصب سنسورها و داده‌های ماهواره‌ای سرویس‌هایی در زمینه پایش کیفیت هوا ارائه می‌کند.

ابوالقاسمی، تعیین مسیر سبز را عنوان خدمت دیگر این استارت‌آپ‌های حوزه فضایی نام برد و گفت: با استفاده از سنسورهایی که در خودرو نصب می‌شود، مسیری که دارای کمترین آلودگی هوا است، به کاربر معرفی می‌شود.

انتهای پیام

منبع : خبرگزاری ایسنا


کلمات کلیدی :
اشتراک گذاری :

آخرین اخبار علمی

واردات واکسن هلال‌احمر ۱۰۰ میلیون دُزی شد

واردات واکسن هلال‌احمر ۱۰۰ میلیون دُزی شد
2021-10-26T07:49:08+03:30
سی ویکمین محموله واکسن کرونا تهیه شده از سوی جمعیت هلال احمر حاوی ۶ میلیون دُز واکسن، امروز سه شنبه (۴ آبان) در فرودگاه امام خمینی (ره) به وزارت بهداشت تحویل...

تولید اولین داروی مکمل نانویی برای دام در کشور/تولید ۲۱ داروی جدید در سال ۱۴۰۰

تولید اولین داروی مکمل نانویی برای دام در کشور/تولید ۲۱ داروی جدید در سال ۱۴۰۰
2021-10-26T07:39:05+03:30
نانو امولسیون تزریقی طولانی اثر حاوی ۳ نوع ویتامین‌، محصول دارویی یکی از شرکت‌های دانش‌بنیان است که برای اولین بار با کاربرد برای انواع دام‌های سبک و سنگین و...

ارتباط مشارکت مردان در امور خانه و افزایش جمعیت

ارتباط مشارکت مردان در امور خانه و افزایش جمعیت
2021-10-26T06:45:46+03:30
پژوهشگران مطالعات خانواده و جمعیت‌شناسی با انجام یک مطالعه تاثیر تقسیم کار و نگرش‌های جنسیتی را بر فاصله تولد فرزند اول و دوم و متعاقب آن، افزایش سطح باروری ...

معیار ارتقاء اساتید نوآوری و نظریه پردازی آنها باشد/آیین نامه ارتقاء اساتید نیازمند اصلاح است

معیار ارتقاء اساتید نوآوری و نظریه پردازی آنها باشد/آیین نامه ارتقاء اساتید نیازمند اصلاح است
2021-10-26T06:45:45+03:30
معاون علوم انسانی و هنر دانشگاه آزاد اسلامی با بیان اینکه معیار ارتقاء اساتید باید، نوآوری و نظریه پردازی آنها باشد نه تعداد کمّی مقالات، افزود: برای فاصله گ...

کووید-۱۹ چطور سلول‌های مغزی را تخریب می‌کند؟

کووید-۱۹ چطور سلول‌های مغزی را تخریب می‌کند؟
2021-10-26T06:45:45+03:30
تحقیقات جدیدی که در مجله‌ی "Nature Neuroscience" منتشر شده است اولین مطالعاتی است که نشان می‌دهد چگونه ویروس سارس-کوو-۲ به طور مستقیم به سلول‌های م...

ارتباط ناشنوایی با زوال عقل

ارتباط ناشنوایی با زوال عقل
2021-10-26T00:42:30+03:30
کاهش شنوایی بخشی طبیعی از افزایش سن است و نادیده گرفتن آن می تواند فرد را در معرض خطر دیگری از پیامدهای پیری یعنی زوال عقل قرار دهد.

۸۱ میلیون و ۵۰۰ هزار دوز واکسن کرونا تزریق شده است

۸۱ میلیون و ۵۰۰ هزار دوز واکسن کرونا تزریق شده است
2021-10-26T00:42:30+03:30
رئیس اداره بیماری‌های قابل پیشگیری با واکسن وزارت بهداشت گفت: سرعت واکسیناسیون در کشور بهتر شده و در وضعیت قابل قبولی قرار دارد.

چاقی و دیابت از علل اصلی شیوع خاموش بیماری کبد چرب

چاقی و دیابت از علل اصلی شیوع خاموش بیماری کبد چرب
2021-10-26T00:42:29+03:30
نتایج یک مطالعه نشان می دهد افرادی که دچار زخم های کبدی پیشرفته ناشی از چاقی، دیابت و اختلالات مربوط به آن هستند، در اثر بیماری کبدی، جان شان را از دست می دهند.

شیردهی به نوزاد از زوال شناختی پیشگیری می کند

شیردهی به نوزاد از زوال شناختی پیشگیری می کند
2021-10-26T00:42:29+03:30
نتایج یک مطالعه جدید نشان می دهد زنانی که به نوزادان خود شیر داده اند در مقایسه با زنانی که شیر نداده بودند، بعد از سن ۵۰ سالگی در آزمایش های شناختی عملکرد ش...

خوابیدن با دهان باز نشانه اختلال تنفسی است/عوارض خشکی گلو

خوابیدن با دهان باز نشانه اختلال تنفسی است/عوارض خشکی گلو
2021-10-26T00:42:28+03:30
متخصص گوش، حلق و بینی، باز گذاشتن دهان به‌ ویژه در زمان خوابیدن را نشانه اختلال تنفسی دانست.

آب چغندر برای فشارخون مفید است

آب چغندر برای فشارخون مفید است
2021-10-26T00:42:28+03:30
اگرچه فشار خون به طور طبیعی در طول روز بالا و پایین می شود، اما فشار خون بالا به طور مداوم فشار بر قلب وارد می کند. این امر در صورت عدم درمان می تواند راه را...

ارتباط عفونت ویروسی در نوجوانی با افزایش ریسک بیماری ام اس

ارتباط عفونت ویروسی در نوجوانی با افزایش ریسک بیماری ام اس
2021-10-26T00:42:27+03:30
تحقیقات جدید نشان می دهد که عفونت در سنین نوجوانی ممکن است خطر تشخیص بیماری ام اس را در بزرگسالی افزایش دهد.

پوشش واکسیناسیون در ایران از میانگین جهانی بیشتر است

پوشش واکسیناسیون در ایران از میانگین جهانی بیشتر است
2021-10-26T00:42:26+03:30
یک اپیدمیولوژیست، پوشش واکسیناسیون در ایران را نسبت به میانگین جهانی بیشتر دانست.

آنفلوانزا می تواند خطر کووید ۱۹ را افزایش دهد

آنفلوانزا می تواند خطر کووید ۱۹ را افزایش دهد
2021-10-25T20:02:27+03:30
یک فوق تخصص ریه با اشاره به شیوع آنفلوانزا، نسبت به مصرف بی رویه داروها و به ویژه آنتی بیوتیک ها که منجر به مقاومت دارویی می شود، هشدار داد.

طرح ممنوعیت تردد شبانه کارایی ندارد/تجمعات کرونایی در روز اتفاق می‌افتد

طرح ممنوعیت تردد شبانه کارایی ندارد/تجمعات کرونایی در روز اتفاق می‌افتد
2021-10-25T19:09:09+03:30
فرمانده ستاد مقابله با کرونا در کلانشهر تهران، گفت: طرح ممنوعیت تردد شبانه، اثربخشی ندارد.

ثبت ۱۴۰ هزار طرح و پایان‌نامه در پورتال کمیته ملی اخلاق در پژوهش

ثبت ۱۴۰ هزار طرح و پایان‌نامه در پورتال کمیته ملی اخلاق در پژوهش
2021-10-25T16:42:28+03:30
دبیر کارگروه وزارت بهداشت اخلاق در پژوهش گفت: از ابتدای مهرماه سال ۹۷ تاکنون نتایج مصوبات بالغ بر ۱۴۰ هزار طرح و پایان‌نامه در پورتال کمیته ملی اخلاق در پژوه...

انتشار مقاله‌ای درباره کاربرد ساختارهای جبری در نشریه بین‌المللی

انتشار مقاله‌ای درباره کاربرد ساختارهای جبری در نشریه بین‌المللی
2021-10-25T16:32:25+03:30
مقاله علمی دکتر علی مجیدی‌نیا، عضو هیئت‌علمی رشته ریاضی دانشگاه سلمان فارسی کازرون، در مجله بین‌المللی Linear and Multi Linear Algebra منتشر شد. ...

تفاهم‌نامه همکاری بین دانشگاه آزاد و مؤسسه آموزشی و پژوهشی امام خمینی

تفاهم‌نامه همکاری بین دانشگاه آزاد و مؤسسه آموزشی و پژوهشی امام خمینی
2021-10-25T16:32:25+03:30
تفاهم‌نامه همکاری های علمی، آموزشی، پژوهشی و فرهنگی بین دانشگاه آزاد اسلامی و مؤسسه آموزشی و پژوهشی امام خمینی (ره) به امضا رسید. ...

فرصت‌های همکاری فناوری میان چین و ایران بیشتر می‌شود

فرصت‌های همکاری فناوری میان چین و ایران بیشتر می‌شود
2021-10-25T15:49:06+03:30
فراخوان فرصت‌های همکاری تجاری و فناوری ایران و چین در حوزه هوش مصنوعی منتشر شد. این همکاری‌ها منجر به توسعه این فناوری و تعریف طرح‌های مشترک میان دو کشور می ...

پرداخت ۱۵۰ میلیارد تومان هزینه کرونا/حذف کامل نسخه کاغذی از دی

پرداخت ۱۵۰ میلیارد تومان هزینه کرونا/حذف کامل نسخه کاغذی از دی
2021-10-25T15:35:46+03:30
سرپرست اداره کل بیمه سلامت استان تهران از پرداخت ۱۵۰ میلیارد تومان هزینه بستری در بیمارستان‌ها به دلیل شیوع کرونا خبرداد.

کمک لیزر "آرگون فلورید" به توسعه رآکتورهای همجوشی

کمک لیزر "آرگون فلورید" به توسعه رآکتورهای همجوشی
2021-10-25T15:25:45+03:30
آزمایشگاه تحقیقات نیروی دریایی ایالات متحده(AFL) در حال توسعه یک لیزر "آرگون فلورید"(ArF) است که ممکن است روزی نیروی همجوشی هسته‌ای را به یک فناوری...

صدای لرزش و بادهای مریخ را بشنوید

صدای لرزش و بادهای مریخ را بشنوید
2021-10-25T15:25:45+03:30
میکروفن‌های موجود در سطح‌نشین "اینسایت"(InSight) ناسا امکان شنیدن صدای مریخ‌لرزه‌ها و بادهای سرگردان در سیاره سرخ را فراهم کرده‌اند. ...

واکسن پاستوکووک مجاز برای تزریق در سنین ۳ تا ۱۸ سال

واکسن پاستوکووک مجاز برای تزریق در سنین ۳ تا ۱۸ سال
2021-10-25T15:22:28+03:30
رئیس انستیتو پاستور ایران گفت: اگر سیاست‌های کشوری به طرفی پیش برود که قرار باشد افراد زیر ۱۲ سال هم واکسینه شوند، واکسن پاستوکووک می‌تواند مورد استفاده قرار...

با احداث پردیس کیش، بخش‌های آموزشی دانشگاه هنر گسترش می‌یابد

با احداث پردیس کیش، بخش‌های آموزشی دانشگاه هنر گسترش می‌یابد
2021-10-25T15:12:25+03:30
رئیس دانشگاه هنر گفت: ارتباطات و تعاملاتی میان دانشگاه هنر و سایر نهادها و سازمان‌ها ایجاد شده است. همچنین طی تفاهم نامه‌ای با سازمان منطقه آزاد کیش ساختمان...

۸۰۰ محقق در حوزه فناوری نانو حمایت شدند

۸۰۰ محقق در حوزه فناوری نانو حمایت شدند
2021-10-25T15:09:07+03:30
معاونت علمی اعلام کرد، ستاد توسعه فناوری نانو طی یک سال گذشته بیش از ۲۷ میلیارد ریال حمایت تشویقی از ۸۰۰ محقق داشته است.

یک استاد دانشگاه صنعتی شریف درگذشت

یک استاد دانشگاه صنعتی شریف درگذشت
2021-10-25T15:09:06+03:30
دکتر احمد ارفعی استاد دانشگاه صنعتی شریف و از بنیانگذران دانشکده شیمی این دانشگاه درگذشت.

هیچ منعی برای توسعه ارتباطات بین‌الملل وجود ندارد/ عدم کاهش پهنای باند اینترنت در کشور

هیچ منعی برای توسعه ارتباطات بین‌الملل وجود ندارد/ عدم کاهش پهنای باند اینترنت در کشور
2021-10-25T14:55:47+03:30
مرکز ملی فضای مجازی در واکنش به اخباری مبنی بر افت کیفیت اینترنت به دلیل مخالفت این مرکز با توسعه پهنای باند اینترنت زیرساخت، اعلام کرد که هیچ منعی برای توسع...

آغاز کلاس‌های نودانشجویان ارشد از ۸ آبان/ اعلام بازه زمانی امتحانات در نیمسال اول

آغاز کلاس‌های نودانشجویان ارشد از ۸ آبان/ اعلام بازه زمانی امتحانات در نیمسال اول
2021-10-25T14:55:47+03:30
دانشگاه صنعتی شریف در اطلاعیه ای زمان‌بندی انتخاب واحد دانشجویان کارشناسی ارشد ورودی ۱۴۰۰ را اعلام کرد.

اسکان دانشجویان در نیمی از ظرفیت خوابگاه‌ها

اسکان دانشجویان در نیمی از ظرفیت خوابگاه‌ها
2021-10-25T14:45:46+03:30
معاون فرهنگی و دانشجویی دانشگاه علوم پزشکی تهران با تاکید بر اینکه ظرفیت ایده آل برای اسکان دانشجویان این دانشگاه باید ۳۳۰۰ نفر باشد،‌گفت: باتوجه به شرایط فع...

فراز و نشیب‌های اجرای قانون بیمه همگانی سلامت

فراز و نشیب‌های اجرای قانون بیمه همگانی سلامت
2021-10-25T14:42:28+03:30
مدیر کل بیمه گری و درآمد سازمان بیمه سلامت ایران، فراز و نشیب‌های اجرای قانون بیمه همگانی سلامت را تشریح کرد.
X فیلم جدید دانلود فیلم و سریال تبلیغات شما (پیام به تلگرام)