میرنیوز

قطعی اینستاگرام و واتس اپ چه بر سر فیس بوک آورد/ احتمال تجزیه قوت گرفت/ فرصت توسعه پلتفرمهای داخلی

قطعی اینستاگرام و واتس اپ چه بر سر فیس بوک آورد/ احتمال تجزیه قوت گرفت/ فرصت توسعه پلتفرمهای داخلی 2021-10-10T08:32:16+03:30

به گزارش خبرنگار مهر، دوشنبه شب هفته گذشته فیس بوک حدود ۶ ساعت قطع شد و سرویس‌های زیر مجموعه آن یعنی اینستاگرام و واتس اپ نیز در سکوت و سیاهی فرو رفتند. طی این ۶ ساعت ارزش ثروت مارک زاکربرگ ۷ میلیارد دلار کاهش یافت، ارزش سهام فیس بوک سقوط کرد و هزاران نظریه مختلف درباره هک فیس بوک، حمله سایبری و غیره مطرح شد.

بالاخره پس از ۶ ساعت سرویس‌های این شرکت دوباره فعال شدند و دلیل این امر نیز تغییری اشتباه در پیکربندی روترها اعلام شد. اما این پایان ماجرا نبود. سرویس‌های اینستاگرام و مسنجر جمعه شب نیز حدود ۲ ساعت مختل شدند.

این سرآغاز چالش‌هایی جدید برای یکی از بزرگترین شرکت‌های فناوری دنیا است که هم اکنون با پرونده افشاگری یکی از کارمندان سابق خود درباره ارجحیت درآمدزایی به سلامت ذهنی نوجوانان روبرو است.

پس از این اختلال ۶ ساعته بسیاری از کارشناسان و رسانه‌های مختلف از زوایای مختلف پیامدهای آن را بررسی کردند.

یکی از نتایج مورد بررسی این رویداد این بود که اتکای بیش از حد به چند سرویس خاص ممکن است دردسر ساز باشد و به کسب و کارهای کوچک خسارت بزند. از سوی دیگر این اتفاق مجددا بحث تجزیه فیس بوک را تقویت کرد.

آنچه در زیر می‌خوانید تحلیل برخی رسانه‌ها از این رویداد و پیامدهای احتمالی آن است.

نمایان شدن چالش حفظ امنیت در پی اتکای بیش از حد به فیس بوک

به نوشته نشریه تایمز، اختلال اخیر در سرویس‌های فیس بوک، ادعای این شرکت که گستره فعالیت‌ها و نفوذ آن مزایای زیادی برای جهان دارد را تا حدودی نقض کرد.

شرکت نت بلاکس در لندن با توجه به برنامه‌های شرکت برای یکپارچه سازی فناوری پلتفرم هایش (که در ۲۰۱۹ میلادی اعلام شد)، به ریسک‌های چنین اقدامی اشاره می‌کند. به عقیده کارشناسان این شرکت هرچند چنین متمرکزسازی سرویس‌ها یک دید واحد در مورد عادات استفاده از اینترنت کاربران در اختیار شرکت قرار می‌دهد، اما آنها را نیز در برابر خطاهای واحد آسیب پذیر می‌کند.

داگ مادوری میر تحلیلگر اینترنت Kentik Inc ( مؤسسه رصد شبکه) می‌گوید: این رویداد عجیب بود. تأثیر این قطعی از جهات مختلف برای ۲.۸ میلیارد کاربر فیس بوک بسیار بد بود و نشان داد جهان بیش از اندازه به فیس بوک و زیرمجموعه‌های آن برای اداره کسب و کارها، برقراری ارتباط میان جوامع، ورود به وب سایت‌های دیگر و غیره وابسته است.

از سوی دیگر ریچل توباک هکر و مدیر ارشد اجرایی مؤسسه سوشال پروف سکیوریتی می‌گوید: بسیاری از افراد از فیس بوک، واتس اپ یا اینستاگرام برای برقراری ارتباط استفاده می‌کنند و قطع دسترسی به این سرویس‌ها آنها را معرض خطر کلاهبردارانی قرار می‌دهد که سعی دارند از قطعی سرویس‌ها سواستفاده کنند.

او در ادامه می‌افزاید: آنها نمی‌دانند بدون سرویس‌های مذکور چگونه با اطرافیانشان تماس بگیرند. همچنین کاربران در معرض خطر هک قرار می‌گیرند.

به گفته توباک در خاموشی‌های قبلی، برخی از افراد ایمیل‌هایی دریافت کرده‌اند که به آنها وعده می‌داد با کلیک روی یک لینک مخرب حساب‌هایشان در شبکه اجتماعی را بازیابی کنند اما در واقع اطلاعات خصوصی آنها در اختیار هکرها قرار می‌گرفت.

با کلیک روی پیوند مخرب که می‌تواند داده‌های شخصی آنها را افشا کند، حساب رسانه اجتماعی خود را بازیابی کنند.

تقویت احتمال تجزیه فیس بوک

از سوی دیگر نشریه تحلیلی تک مانیتور در گزارشی به سلطه این شرکت در دنیای فناوری و احتمال تجزیه زیر مجموعه‌های آن اشاره می‌کند. در بخشی از گزارش آمده است: قطعی هفته گذشته نشان می‌دهد واتس اپ و فیس بوک مسنجر در بازار پیام رسان ها سلطه وسیعی دارند.

لورا پترون تحلیلگر ارشد شرکت گلوبال دیتا می‌گوید: این رویداد سوالاتی درباره قدرت شرکت‌هایی مانند فیس بوک به وجود می‌آورد. این شرکت‌ها که قدرت و نفوذ بسیار زیادی در سراسر جهان دارند، در معرض خطر اختلال در سرویس نیز قرار دارند و ممکن است زندگی میلیون‌ها نفر را تحت تأثیر خود قرار دهند.

قطعی اینستاگرام و واتس اپ چه بر سر فیس بوک می آورد/تجزیه قوت گرفت

پترون در این باره می‌افزاید: با وقوع چنین رویدادهایی احتمالاً ضرورت بررسی چالش‌های آنتی تراست فیس بوک با گفتگوهایی پیرامون تجزیه این شرکت (که در حال حاضر کمیسیون فدرال تجارت نیز مشغول بررسی آن) ضروری‌تر می‌شود.

فرصت برای توسعه شبکه‌های اجتماعی و سرویس‌های داخلی

مؤسسه مشاوره انگلیسی تلیمر ( Tellimer) نیز در یادداشتی به این نکته اشاره می‌کند که قطعی فیس بوک به رگولاتورها، کسب وکارها و مشتریان دلیلی می‌دهد تا اپ های مورد استفاده شان را گسترده کنند. بنابراین شاهد نوآوری بیشتری در حوزه حاکمیت فناوری خواهیم بود و اپ های مختلفی که داخل کشورها توسعه یافته‌اند نیز می‌توانند از این روند سود ببرند.

در این گزارش آمده است: قطعی سرویس‌های فیس بوک توجهات مشتریان این شرکت و رگولاتورهای کشورهای در حال توسعه را به متنوع سازی محصولات جلب می‌کند. علاوه بر آن ممکن است فیس بوک تصمیم بگیرد یا مجبور شود مدلی از کسب وکار با تمرکزیافتگی کمتر در بازارهایی مانند برزیل و هند ایجاد کند.

هر دو بخش این تحولات به توسعه اپ های داخلی در کشورها مانند فلیپ کارت (خرده فروشی آنلاین در هند)، جی کش (کیف پول موبایل در فیلیپین) و گرب (تاکسی اینترنتی در سنگاپور) کمک می‌کند.

مهر تأیید بر سیاست توسعه پلتفرم‌های داخلی در روسیه

اختلال در فیس بوک سبب شد کاربران به توئیتر، تلگرام و شبکه‌های اجتماعی دیگر رجوع کنند. در این میان روسیه نیز اعلام کرد در پی این رویداد شبکه‌های اجتماعی داخلی کشورش با افزایش فعالیت روبرو شده بودند. به گفته مقامات روسیه این رویداد حاکی از آن است که برای توسعه پلتفرم‌ها و شبکه‌های اجتماعی داخلی، فرایند درست و به جایی است.

اکنون سال هاست که روسیه سعی دارد نظارت خود بر اینترنت را گسترده‌تر کند و به شرکت‌های فناوری خارجی درباره حذف محتوای غیرقانونی و ذخیره داده‌ها داخل خاک این کشور دستورات مختلفی داده است.

در همین راستا ماریا زاخاروفا سخنگوی وزیر امور خارجه این کشورطی قطع ۶ ساعته سرویس‌های فیس بوک گفت: این رویداد پاسخی برای این سوال فراهم می‌کند که آیا باید پلتفرم‌های پیام رسان و اینترنتی خود را ارتقا دهیم یا خیر.

Vkonatake بزرگترین شبکه اجتماعی داخلی روسیه است که تعداد کاربران روزانه آن در کشور بیشتر از فیس بوک است. طی قطعی مذکور نیز تعداد پیام‌ها و کاربران آن نیز بیشتر شد.

مارینا کرانوا مدیر این شبکه اجتماعی می‌گوید: تعداد بازدید ویدئوهای Vkonatake ۱۸ درصد افزایش یافت و تعداد پیام‌های ارسالی در مسنجر آن نیز ۲۱ درصد رشد کرده است.

دیگر شبکه اجتماعی محبوب در روسیه به نام Odnoklssiniki نیز اعلام کرد میزان فعالیت در وب سایتش طی بازه قطعی سرویس‌های فیس بوک افزایش یافته است.

کسب و کارهای کوچک قربانی سلطه فیس بوک

نیویورک تایمز نیز در گزارشی به دیگر پیامد این روند اشاره می‌کند. به نوشته این شرکت قطعی سرویس‌ها به چالش‌های پیش روی فیس بوک افزود. این شرکت طی هفته‌های اخیر به دلیل گزارش‌های افشا شده از سوی فرانسیس هوگن با انتقادات گسترده‌ای روبرو بود.

کارین دافی استاد ارتباطات در دانشگاه کرنل در این باره می‌گوید: اختلال سرویس‌ها نشان دهنده اتکای بیش از حد ما به فیس بوک و اپ های زیر مجموعه آن یعنی واتس اپ و اینستاگرام است.

تأثیر این اختلال به سرعت نمایان شد زیرا بسیاری از کاربران در سراسر جهان برای زندگی روزمره خود به این اپ ها اتکا دارند.

مارک دانلی بنیانگذار استارت آپ یک برند لباس در ایرلند می‌گوید: با قطع شدن فیس بوک ما با کاهش فروش روبرو می‌شویم. شاید کاهش فروش برای بقیه شرکت‌ها چندان زیاد نباشد، اما از دست دادن ۴ یا ۵ ساعت فروش برای ما مهم است و هزینه برق یا اجاره را تأمین می‌کند.

سمیر منیر صاحب یک سرویس ارسال غذا در دهلی نیز نتوانست با مشتریانش تماس برقرار کند یا سفارش‌های آنان را تحویل دهد زیرا کسب و کارش از طریق صفحه فیس بوک فعال است و با کمک واتس اپ سفارش دریافت می‌کند.

او می‌گوید: وقتی همه چیز قطع می‌شود، کل کسب و کار من از کار می افتد.

منبع : خبرگزاری مهر


کلمات کلیدی :
اشتراک گذاری :

آخرین اخبار علمی

گرمای قابل حمل در یک مچ‌بند حرارتی!

گرمای قابل حمل در یک مچ‌بند حرارتی!
2021-10-21T09:12:26+03:30
پژوهشگران آمریکایی، نوعی نخ مبتنی بر یک پلیمر ویژه ابداع کرده‌اند و مچ‌بندی را با استفاده از آن ساخته‌اند که می‌تواند گرمای پایداری را برای کاربر خود فراهم ک...

چهارمین دوره جایزه مصطفی (ص) امروز برگزار می شود/ آشنایی با ۱۴ برنده نوبل اسلامی

چهارمین دوره جایزه مصطفی (ص) امروز برگزار می شود/ آشنایی با ۱۴ برنده نوبل اسلامی
2021-10-21T08:42:30+03:30
تاکنون ۹ دانشمند مسلمان، جایزه مصطفی(ص) را طی ۳ دوره دریافت کرده اند و امروز ۵ برگزیده دیگر معرفی و تقدیر می شوند.

نحوه تعیین بدهی و چگونگی بازپرداخت وامهای دانشجویی در دوران کرونا

نحوه تعیین بدهی و چگونگی بازپرداخت وامهای دانشجویی در دوران کرونا
2021-10-21T08:42:30+03:30
نحوه تعیین بدهی و چگونگی بازپرداخت وام‌های دانشجویی در دوران شیوع و ادامه بیماری کرونا توسط هیأت امنای صندوق رفاه دانشجویان مصوب و اعلام شد.

پنجمین گذر کاوشگر خورشیدی "پارکر" از کنار سیاره زهره

پنجمین گذر کاوشگر خورشیدی "پارکر" از کنار سیاره زهره
2021-10-21T08:32:27+03:30
کاوشگر خورشیدی "پارکر" در روز ۱۶ اکتبر از کنار سیاره زهره گذشت و با موفقیت از گرانش این سیاره برای جهت‌گیری به سمت خورشید استفاده کرد تا دوباره به ...

بیست‌ونهمین محموله واکسن کرونا وارد کشور شد/ هلال‌احمر ۸۸ میلیون دز واکسن وارد کرد

بیست‌ونهمین محموله واکسن کرونا وارد کشور شد/ هلال‌احمر ۸۸ میلیون دز واکسن وارد کرد
2021-10-21T08:02:28+03:30
بیست‌ونهمین محموله واکسن کرونا تهیه شده از سوی هلال‌احمر حاوی ۶ میلیون دُز واکسن، به وزارت بهداشت تحویل داده شد.

ناچیز بودن حق‌الزحمه دستیاران /این دانشجویان تحت فشار روحی و روانی هستند

ناچیز بودن حق‌الزحمه دستیاران /این دانشجویان تحت فشار روحی و روانی هستند
2021-10-21T07:52:27+03:30
دبیر شورای مرکزی مجمع دبیران شوراهای صنفی دستیاران و دانشجویان دکتری تخصصی با بیان اینکه دستیاران تحت فشار روحی و روانی بسیاری هستند، گفت: باید بین کشیک‌های ...

بازیابی اقلیم زمین با چه سرعتی رخ می‌دهد؟

بازیابی اقلیم زمین با چه سرعتی رخ می‌دهد؟
2021-10-21T07:52:27+03:30
پژوهشگران آلمانی در پروژه جدید خود، به بررسی این موضوع پرداخته‌اند که با توجه به افزایش دمای جهان، سرعت بازیابی اقلیمی زمین در آینده چقدر خواهد بود. ...

۵ برگزیده امسال جایزه مصطفی (ص) چه کسانی هستند؟

۵ برگزیده امسال جایزه مصطفی (ص) چه کسانی هستند؟
2021-10-21T07:12:25+03:30
امروز پنج‌شنبه ۲۹ مهر ماه طی مراسمی از پنج برگزیده جایزه مصطفی ۲۰۲۱ تقدیر می‌شود، در حالی که اعطای این جایزه با سال‌های گذشته متفاوت است؛ چون در حوزه نانو و ...

چین و آمریکا دارای شورترین غذاهای فرآوری شده در جهان

چین و آمریکا دارای شورترین غذاهای فرآوری شده در جهان
2021-10-21T02:29:10+03:30
دو رهبر جهان با بالاترین میزان نمک در گوشت فرآوری شده و محصولات ماهی در میان پنج کشور موردمطالعه قرار گرفته، ظاهر شدند.

واکسن استنشاقی کرونا آنتی بادی ها را تا ۳۰۰ برابر افزایش می دهد

واکسن استنشاقی کرونا آنتی بادی ها را تا ۳۰۰ برابر افزایش می دهد
2021-10-21T02:29:10+03:30
طبق گزارش جدید محققان، واکسن قابل استنشاق کووید ۱۹ چین، با افزایش ۲۵۰ تا ۳۰۰ برابری سطح آنتی بادی به عنوان تزریق تقویت کننده (بوستر) بسیار موثر است.

روغن کانابیدیول می تواند تومورهای سرطان ریه را کوچک کند

روغن کانابیدیول می تواند تومورهای سرطان ریه را کوچک کند
2021-10-21T02:29:09+03:30
نتایج یک مطالعه موردی نشان می دهد استفاده روزانه از روغن کانابیدیول (CBD) منجر به از بین رفتن سرطان ریه در زنی ۸۰ ساله که از درمان رایج خودداری کرده بود، شد.

حفظ قندخون ایده آل به کاهش ریسک سکته و حملات قلبی مکرر کمک می کند

حفظ قندخون ایده آل به کاهش ریسک سکته و حملات قلبی مکرر کمک می کند
2021-10-21T02:29:09+03:30
نتایج تحقیق جدید نشان داده است که برای افراد دیابتی که دچار سکته مغزی هستند، سطح قند خون ایده آل می تواند خطر انواع مختلف بیماری های عروقی مانند سکته مغزی یا...

عدم افشای برخی مواد شیمیایی در سیگارهای الکترونیکی توسط سازندگان

عدم افشای برخی مواد شیمیایی در سیگارهای الکترونیکی توسط سازندگان
2021-10-21T02:29:08+03:30
بیشتر جوانان از سیگارهای الکترونیکی به عنوان گزینه ای بی خطرتر از سیگار سنتی استفاده می کنند.

ارتباط اختلال در خواب با خطر ابتلا به افسردگی و شیزوفرنی

ارتباط اختلال در خواب با خطر ابتلا به افسردگی و شیزوفرنی
2021-10-21T02:29:08+03:30
در یک مطالعه منحصر به فرد، دانشمندان ابعاد مختلف اختلال خواب را در افراد مبتلا به مشکلات روانی، مورد مطالعه قرار دادند.

سلامت زنان در پاندمی کووید ۱۹/ اهمیت واکسیناسیون مادران شیرده

سلامت زنان در پاندمی کووید ۱۹/ اهمیت واکسیناسیون مادران شیرده
2021-10-21T02:29:07+03:30
دانشجوی دکترای سلامت در بلایا و فوریت‌های دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، در ارتباط با سلامت زنان باردار در پاندمی کووید ۱۹، توصیه هایی مطرح کرد.

توضیحات شرکت مهندسی آب و فاضلاب کشور درباره یک خبر

توضیحات شرکت مهندسی آب و فاضلاب کشور درباره یک خبر
2021-10-20T18:45:45+03:30
در پی انتشار نتایج یک مقاله با عنوان «بررسی وجود آمیب‌های آزادزی و بیماری‌زا در بطری‌های آب معدنی، آب شرب و سطحی در شمال و شمال شرق ایران با استفاده از روش ک...

وزارت علوم برای رفع تصرف ۶ هزار متر از اراضی دانشگاه الزهرا کمک کند

وزارت علوم برای رفع تصرف ۶ هزار متر از اراضی دانشگاه الزهرا کمک کند
2021-10-20T18:42:28+03:30
رئیس سابق دانشگاه الزهرا گفت: وزیر علوم برای رفع تصرف اراضی دانشگاه الزهرا که با سیاسی کاری جلوی آن گرفته شد، کمک کند.

برنامه وزارت علوم برای ایجاد تغییرات در شیوه پذیرش دانشجویان ارشد و دکتری

برنامه وزارت علوم برای ایجاد تغییرات در شیوه پذیرش دانشجویان ارشد و دکتری
2021-10-20T18:32:27+03:30
وزیر علوم با بیان اینکه شیوه پذیرش دانشجو استاد محور می شود، توضیح داد: در این صورت هر استاد در سازمان سنجش کد خواهد داشت و دانشجو، مستقیم و از طریق سازمان س...

لزوم تدوین ساز و کار نظام مند برای اجرای مصوبات شورای عالی انقلاب فرهنگی

لزوم تدوین ساز و کار نظام مند برای اجرای مصوبات شورای عالی انقلاب فرهنگی
2021-10-20T18:05:46+03:30
دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی از ابلاغ ۱۱ مصوبه این شورای طی سال های اخیر خبر داد و گفت: باید در اجرایی شدن مصوبات شورای عالی انقلاب فرهنگی ساز و کار نظام‌م...

ایجاد سیستم جدید پذیرش دانشجوی ارشد و دکتری به شیوه استاد محور/ تخصیص اعتبار ویژه به ۱۳ دانشگاه بزرگ

ایجاد سیستم جدید پذیرش دانشجوی ارشد و دکتری به شیوه استاد محور/ تخصیص اعتبار ویژه به ۱۳ دانشگاه بزرگ
2021-10-20T17:02:29+03:30
وزیر علوم از تغییر سیستم پذیرش دانشجوی ارشد و دکتری خبر داد و گفت: تصمیم گرفتیم در کنار سیستم پذیرش فعلی، سیستم جدید پذیرش ارشد و دکتری را به صورت استاد محور...

ابداع یک حسگر زیستی که فعالیت کلسیم را در سلول بررسی می‌کند

ابداع یک حسگر زیستی که فعالیت کلسیم را در سلول بررسی می‌کند
2021-10-20T16:52:26+03:30
پژوهشگران آمریکایی، نوعی حسگر زیستی ابداع کرده‌اند که می‌تواند فعالیت کلسیم را در سلول‌ها تشخیص دهد.

«محمد سعیدی کیا» مشاور و نماینده رئیس جهاد دانشگاهی شد

«محمد سعیدی کیا» مشاور و نماینده رئیس جهاد دانشگاهی شد
2021-10-20T16:35:47+03:30
رئیس جهاددانشگاهی در حکمی مشاور و نماینده رئیس جهاددانشگاهی را منصوب کرد.

هنوز به دنبال توجیه اعضای هیات علمی برای انتقال از عصر آموزشی به پژوهشی هستیم

هنوز به دنبال توجیه اعضای هیات علمی برای انتقال از عصر آموزشی به پژوهشی هستیم
2021-10-20T16:25:45+03:30
رییس سابق دانشگاه الزهرا گفت: در حال حاضر و هنوز به دنبال توجیه برخی اعضای هیات علمی برای انتقال از عصر آموزشی به پژوهشی هستیم.

مهندس محمد سعیدی کیا مشاور و نماینده رییس جهاددانشگاهی شد

مهندس محمد سعیدی کیا مشاور و نماینده رییس جهاددانشگاهی شد
2021-10-20T16:12:25+03:30
مهندس محمد سعیدی کیا به‌عنوان مشاور و نماینده رییس جهاددانشگاهی جهت هماهنگی امور و اجرای طرح‌های آبادانی و پیشرفت در مناطق محروم کشور منصوب شد. ...

حضور بیش از ۴۰ دانشمند برجسته جهان اسلام در پارک فناوری پردیس

حضور بیش از ۴۰ دانشمند برجسته جهان اسلام در پارک فناوری پردیس
2021-10-20T16:09:08+03:30
پارک فناوری پردیس اعلام کرد بیش از ۴۰ دانشمند برجسته جهان اسلام از دستاوردهای پارک فناوری پردیس بازدید خواهند کرد.

دانشگاه الزهرا از دانشگاه های دورافتاده محروم تر است/ «الزهرا» اندیشکده حل مسائل زنان است

دانشگاه الزهرا از دانشگاه های دورافتاده محروم تر است/ «الزهرا» اندیشکده حل مسائل زنان است
2021-10-20T16:09:07+03:30
سرپرست دانشگاه الزهرا گفت: جای تاسف دارد دانشگاهی که در قلب تهران واقع شده اما به لحاظ برخورداری از امکانات و اعتبارات از دانشگاه های دورافتاده محروم تر است ...

گردش مالی ۱۸۰ هزار میلیارد تومانی توسط فعالان زیست بوم نوآوری

گردش مالی ۱۸۰ هزار میلیارد تومانی توسط فعالان زیست بوم نوآوری
2021-10-20T15:55:50+03:30
مشاور معاون علمی و فناوری گفت: فعالان زیست‌بوم نوآوری ۱۸۰ هزار میلیارد تومان گردش مالی ایجاد کردند.

سرپرست دانشگاه علوم پزشکی شهیدصدوقی یزد منصوب شد

سرپرست دانشگاه علوم پزشکی شهیدصدوقی یزد منصوب شد
2021-10-20T15:55:49+03:30
وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در حکمی دکتر «عمیدالدین خطیبی» را به عنوان سرپرست دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی شهیدصدوقی یزد منصوب کرد.

آزمایش موفقیت‌آمیز "کلیه" خوک روی انسان

آزمایش موفقیت‌آمیز "کلیه" خوک روی انسان
2021-10-20T15:45:46+03:30
جراحان آمریکایی برای نخستین بار در جهان موفق به انجام عمل پیوند کلیه حیوان به انسان شدند.

از "برمن" به فلوریدا؛ مقصد بعدی کره ماه!

از "برمن" به فلوریدا؛ مقصد بعدی کره ماه!
2021-10-20T15:45:46+03:30
دومین "ماژول خدمات اروپا"(European Service Module) که متعلق به فضاپیمای "اوریون" ناسا است از آلمان به ایالات متحده آمریکا رسید. این آخرین...
X فیلم جدید دانلود فیلم و سریال تبلیغات شما (پیام به تلگرام)