میرنیوز

۵ دستاورد بزرگ فناوری که در سال ۲۰۲۲ ظاهر می‌شوند

۵ دستاورد بزرگ فناوری که در سال ۲۰۲۲ ظاهر می‌شوند 2021-10-09T08:43:33+03:30

به گزارش ایسنا و به نقل از فوربس، همه‌گیری کووید-۱۹ در سال ۲۰۲۲، تاثیر خود را از راه‌های گوناگون بر زندگی ما ادامه خواهد داد. این بدان معناست که ما شاهد افزایش سرعت دیجیتالی شدن و مجازی شدن کار و جامعه خواهیم بود. با ورود به سال جدید، نیاز به پایداری، افزایش حجم داده‌ها، افزایش سرعت محاسبه و شبکه احساس خواهد شد.

مهم‌ترین درس دو سال اخیر برای بسیاری از افراد و سازمان‌ها این بوده که اگر انگیزه وجود داشته باشد، تغییرات تحول‌آمیز آن قدر که پیشتر تصور می‌شد، دشوار نیست. ما به عنوان اعضای یک جامعه، بدون شک از این راهگشایی جدید برای انعطاف‌پذیری و چابکی تفکر نوین استفاده می‌کنیم زیرا تمرکز ما از تلاش برای بقا در جهان، به شکوفایی در آن تغییر می‌کند.

پیش‌بینی‌های ارائه شده در این گزارش، در مورد روندهای ویژه‌ای است که به احتمال زیاد، بیشترین تاثیر را در سال ۲۰۲۲ خواهند داشت. شاید مردم درباره محاسبات کوانتومی، رابط‌های عصبی یا نانوفناوری، نظری نداشته باشند اما یقینا این فناوری‌ها تاثیر خود را در آینده نشان خواهند داد. در عوض در سال ۲۰۲۲، بیشترین تمرکز بر همگرایی روندهای فناوری خواهد بود زیرا ابزارهایی رونمایی می‌شوند که به ما امکان می‌دهند تا آنها را به روش‌های جدید و شگفت‌انگیزی ادغام کنیم.

هوش مصنوعی در همه جا!

واژه "هوشمند" پیشتر فقط به معنای متصل به اینترنت به کار می‌رفت. تلفن‌های هوشمند، تلویزیون‌های هوشمند و سایر فناوری‌های مشابه، فقط ابزارهایی بودند که قابلیت اتصال به اینترنت را داشتند. "هوشمند" در حال حاضر مفهوم مبتنی بر هوش مصنوعی را نیز در بردارد که عموما الگوریتم‌های یادگیری ماشینی را نیز شامل می‌شود و می‌تواند به واسطه روش‌های گوناگون به ما کمک کند.

خودروهای هوشمند، از الگوریتم‌های تشخیص چهره برای درک این موضوع استفاده می‌کنند که آیا کاربر به جاده توجه دارد یا خیر و اگر کاربر خسته به نظر برسد، به او هشدار می‌دهند. تلفن‌های همراه هوشمند از الگوریتم‌های هوش مصنوعی برای انجام دادن کارهای بسیار، از حفظ کیفیت تماس گرفته تا ثبت تصاویر بهتر استفاده می‌کنند و همچنین به اپلیکیشن‌هایی مجهز هستند که به کاربر در انجام دادن هر کاری کمک می‌رسانند. حتی توالت‌های هوشمند نیز می‌توانند کارهای بسیاری انجام دهند. برای مثال، نمونه مدفوع را با استفاده از بینش رایانه‌ای تجزیه و تحلیل کنند و مشکلات گوارشی را تشخیص دهند.

هوش مصنوعی، به ابزارهایی نفوذ کرده است که ما از آنها برای انجام دادن کارهای روزمره استفاده می‌کنیم؛ از دستیارهای صوتی گرفته تا اپلیکیشن‌های ترجمه و ابزارهایی که به ما امکان می‌دهند تا داده‌های ساختاربندی‌شده را از تصاویر و یادداشت‌های دست‌نویس استخراج کنیم. همچنین، هوش مصنوعی با خودکارسازی فرآیندهای رباتیک کمک می‌کند تا حجم کار در بخش‌های مدیریت، حسابداری و منابع انسانی کاهش یابد. برای هر حرفه‌ای، احتمالا می‌توان راه‌حلی پیدا کرد که با کمک هوش مصنوعی طراحی شده است تا زندگی را ساده‌تر کند.

این روند گسترده‌، هوش مصنوعی، اینترنت اشیا و شبکه‌های در حال ظهور فوق سریع مانند ۵G را در بر می‌گیرد که همه آنها گردهم آمده‌اند تا قابلیت‌هایی را ارائه دهند که تا چند سال پیش فاقد آنها بودیم. افزایش حجم داده‌ها، سرعت بیشتر شبکه‌ها و پردازنده‌ها گردهم می‌آیند تا جامعه را طوری تحت تاثیر قرار دهند که بیشتر از تاثیر هر یک از آنها به تنهایی است.

همه چیز در قالب یک سرویس

یکی دیگر از محرک‌های قوی، دموکراتیزه کردن مداوم داده‌ها و فناوری است. در سال‌های اخیر، صنعتی ظهور کرده که هدف آن، قرار دادن مهارت‌ها و ابزارهای لازم برای نوآوری در اختیار بخش گسترده‌ای از افراد جامعه بدون در نظر گرفتن تخصص یا تجربه آنها است. راه‌حل‌های فضای ابری برای ذخیره‌سازی، شبکه و پردازش، هزینه دارند و خطرات ایجاد زیرساخت‌های پرهزینه به منظور آزمایش ایده‌های جدید، به شدت کاهش می‌یابد. راه‌حل‌های ترکیبی برای زمانی که سرویس‌های فضای ابری کاملا مناسب نیستند، به سطحی رسیده‌اند که اغلب قابل اجرا هستند.

نوآوری در برخی از زمینه‌ها به دلیل بحران مهارت‌ها محدود شده است و این یک مشکل به نظر می‌رسد اما محرک آن، راه‌حل‌ "خودت انجام بده" است. زمانی که هر شرکت می‌تواند یک نفر را برای انجام دادن کارهای مورد نیاز خود به کار بگیرد، به استخدام یک ارتش از نوابغ رایانه نیاز ندارد تا مغز دیجیتالی خود را بسازد. راه‌حل‌های مبتنی بر هوش مصنوعی، برای همه چیز از بازاریابی و منابع انسانی گرفته تا مدیریت پروژه، برنامه‌ریزی و طراحی روند تولید وجود دارند. در سال ۲۰۲۲، شاهد عملکرد شرکت‌هایی خواهیم بود که زیرساخت‌های هوش مصنوعی و اینترنت اشیا را بدون داشتن یک سرور مستقل یا یک رمز اختصاصی به کار می‌گیرند.

رابط‌های بدون رمز، محبوبیت بیشتری خواهند یافت و فقدان دانش برنامه‌نویسی یا درک دقیق آمار و ساختار داده‌ها، مانعی برای تحقق ایده تغییر جهان به شمار نخواهد رفت. شرکت پژوهشی موسوم به "اوپن ای‌آی"(Open AI) که توسط "ایلان ماسک"(Elon Musk) بنیانگذاری شده است و شرکت "مایکروسافت"(Microsoft) از منابع مالی آن به شمار می‌رود، از "کدکس"(Codex) رونمایی کرده که یک مدل برنامه‌ریزی است و می‌تواند از زبان گفتار طبیعی انسان، رمز تولید کند. با بلوغ فناوری‌هایی از این دست که در سال ۲۰۲۲ شاهد آنها خواهیم بود و همچنین امکانات زیرساخت‌های فضای ابری، نوآوری‌های ما به ندرت با کمبود منابع یا مهارت‌های فنی محدود می‌شوند.

دیجیتالی‌سازی، داده‌سازی و مجازی‌سازی

بسیاری از ما طی سال‌های ۲۰۲۰ و ۲۰۲۱، مجازی‌سازی ادارات و محل کار خود را تجربه کرده‌ایم و هماهنگی دورکاری، به سرعت انجام شد. این تنها یک موج بحران‌محور از یک روند بلندمدت بود. ما در سال ۲۰۲۲، با مفهوم "متاورس" یا "جهان مجازی"(Metaverse) به صورت فزاینده‌ای آشنا خواهیم شد. به گفته "مارک زاکربرگ"(Mark Zuckerberg)، بنیان‌گذار فیس‌بوک، بسیاری از کارهایی را انجام خواهیم داد که در جهان واقعی به آنها عادت کرده‌ایم؛ مانند بازی کردن و معاشرت کردن.

با افزایش دیجیتالی شدن، متاورس‌ها می‌توانند جهان واقعی را با دقت روزافزون مدل‌سازی و شبیه‌سازی کنند و به ما امکان دهند تا تجربیات همه‌جانبه، قانع‌کننده و نهایتا ارزشمندی را در حوزه دیجیتال داشته باشیم. در حالی که بسیاری از ما واقعیت مجازی را تا حدودی به واسطه هدست تجربه کرده‌ایم، مجموعه‌ای از دستگاه‌های جدید که به بازار می‌آیند، به زودی تجربه بازخورد لمسی و حتی بو را فراهم خواهند کرد. شرکت "اریکسون"(Ericsson) که هدست‌های واقعیت مجازی را برای دورکاری کارمندان در دوره همه‌گیری کووید-۱۹ ارائه داده است، سعی دارد یک فناوری جدید موسوم به "اینترنت حواس"(Internet of Senses) ارائه دهد و زمان عرضه آن را ۲۰۳۰ پیش‌بینی کرده است. با کمک اینترنت حواس، تجربیات مجازی طوری خواهند بود که از واقعیت، قابل تفکیک نیستند.

شفافیت، حکمرانی و مسئولیت

برای این که فناوری بتواند کار کند، انسان‌ها باید به آن اطمینان داشته باشند. در حال حاضر شاهد واکنش‌های منفی هستیم که نسبت به روش‌های به کارگیری فناوری نشان داده می‌شوند و آنها را مخرب، خطرناک یا غیر مسئولانه قلمداد می‌کنند. به ویژه، هوش مصنوعی گاهی اوقات مانند یک "جعبه سیاه" نشان داده می‌شود که ما نمی‌توانیم داخل آن را ببینیم و نحوه عملکرد آن را درک کنیم. این موضوع، اغلب به دلیل پیچیدگی هوش مصنوعی است نه طرح بدخواهانه برای محدود کردن درک ما؛ با وجود این، اثر هر دو مورد یکسان است.

ایده هوش مصنوعی شفاف و قابل توضیح، در سال‌های اخیر محبوبیت خود را افزایش داده زیرا مشخص شده است که بخش‌هایی از جامعه نسبت به آن بی‌اعتماد هستند و به نظر می‌رسد که دلایل خوبی دارند. دولت‌ها نیز به وضوح درک می‌کنند که نیاز به داشتن یک چارچوب نظارتی احساس می‌شود. 

قانون پیشنهادی، مقامات را از به کارگیری هوش مصنوعی برای ایجاد سیستم‌های رتبه‌بندی اجتماعی و همچنین استفاده از ابزارهای تشخیص چهره در مکان‌های عمومی منع می‌کند. همچنین، فهرستی از اثرات خطرناک بالقوه وجود دارد که سوءاستفاده از آسیب‌پذیری و ایجاد آسیب‌های فیزیکی و روانی را شامل می‌شود و ارائه‌دهندگان راه‌حل‌های مبتنی بر هوش مصنوعی باید پیش از فروش سیستم‌های خود نشان دهند که سیستم‌ها چنین مشکلاتی را در بر ندارند. با وجود این، برخی ادعا می‌کنند که پیشبرد این موضوع به قدر کافی نیست زیرا در شرایط کنونی، هیچ شرطی مبنی بر این که کاربران باید از تصمیم‌گیری‌های مبتنی بر هوش مصنوعی آگاه باشند، وجود ندارد.

"سوندار پیچای"(Sundar Pichai)، مدیرعامل گوگل می‌گوید، اگرچه تنظیم هوش مصنوعی به نظر وی لازم است اما باید تعادلی وجود داشته باشد تا اطمینان حاصل شود که نوآوری از بین نرفته است.  این اقدام متعادل‌کننده، به احتمال زیاد طی سال ۲۰۲۲ به موضوعی برجسته برای بحث تبدیل خواهد شد زیرا افراد بیشتری از تأثیرات مثبت و منفی بالقوه هوش مصنوعی و سایر روندهای فناوری بر جامعه آگاه می‌شوند.

انرژی پایدار

انرژی تجدیدپذیر طی دوره همه‌گیری کووید-۱۹، با افزایش مصرف روبرو شد. مصرف انرژی تجدیدپذیر در آمریکا طی ۱۰ هفته نخست قرنطینه، تا ۴۰ درصد افزایش یافت. مصرف انرژی تجدیدناپذیر در سراسر جهان، به خاطر تعطیلی صنایع و خانه‌نشین شدن مردم، کاهش پیدا کرد. با توجه به‌ این آمار انتظار می‌رود که در سال‌های آینده، سرمایه‌گذاری بیشتری برای تولید انرژی از منابع تجدیدپذیر صورت بگیرد.

"آژانس بین‌المللی انرژی"(IEA) تخمین می‌زند که انرژی‌ تجدیدپذیر در سال ۲۰۲۰ نسبت به سال پیش، ۴۰ درصد بیشتر تولید و استفاده شده‌ است. پیش‌بینی‌ می‌شود که این افزایش تا سال ۲۰۲۲ ادامه داشته باشد. این موضوع، یک کمک بزرگ برای کشورها و کسب و کارهایی خواهد بود که سعی دارند به اهدافی مانند خنثی کردن انتشار کربن یا حتی به صفر رساندن انتشار کربن برسند. به علاوه، منابع در حال ظهور انرژی مانند سوخت‌های زیستی، هیدروژن مایع و حتی همجوشی هسته‌ای، پیشرفت بیشتری خواهند کرد.

با وجود این، پیشرفت در همه زمینه‌ها به احتمال زیاد خبرساز خواهد شد. شرکت آمریکایی "هلیون انرژی"(Helion Energy) که در زمینه انرژی همجوشی پیشگام است، انتظار دارد که بتواند جدیدترین نمونه ژنراتور همجوشی را طی سال ۲۰۲۲ معرفی کند.

همچنین انتظار می‌رود که کاربردهای عملی، در زمینه انرژی "هیدروژن سبز" ظاهر شوند. این روش برخلاف فرآیندهای اثبات‌شده تولید انرژی از هیدروژن که انرژی کثیف سوخت‌های فسیلی را به کار می‌گیرند، از انرژی تجدیدپذیر استفاده می‌کند و اثر زیست‌محیطی را کاهش می‌دهد.

انتهای پیام

منبع : خبرگزاری ایسنا


کلمات کلیدی :
اشتراک گذاری :

آخرین اخبار علمی

نحوه اداره جلسات کمیسیون حمایت از کاربران تصویب شد

نحوه اداره جلسات کمیسیون حمایت از کاربران تصویب شد
2021-10-19T19:15:47+03:30
نایب رئیس کمیسیون مشترک طرح حمایت از حقوق کاربران در فضای مجازی از تصویب بخشی از آئین نامه نحوه اداره جلسات این کمیسیون خبر داد.

ابداع یک بالگرد کوچک تمام برقی ۸ ملخه!

ابداع یک بالگرد کوچک تمام برقی ۸ ملخه!
2021-10-19T16:12:26+03:30
یک بالگرد کوچک تمام الکتریکی با ۷ ملخ در قسمت انتهایی و یک ملخ اصلی در بالای خود، هدایتی کامل را ممکن می‌کند و می‌تواند تا ۲۷ دقیقه پرواز کند. ...

به صدای مریخ گوش دهید

به صدای مریخ گوش دهید
2021-10-19T16:12:26+03:30
دو میکروفن تعبیه شده بر روی مریخ‌نورد شش چرخ استقامت ناسا به دانشمندان و مهندسان کمک شایانی در کشف سیاره سرخ می‌کنند.

ساخت مواد توپولوژیک با خاصیت آهن‌ربایی

ساخت مواد توپولوژیک با خاصیت آهن‌ربایی
2021-10-19T16:09:09+03:30
پروفسور زاهد حسن، برگزیده چهارمین دوره جایزه مصطفی(ص) پروژه خود را تشریح کرد.

جشنواره نشریات «قلم» آغاز شکل‌گیری شبکه‌های دانشجویی است

جشنواره نشریات «قلم» آغاز شکل‌گیری شبکه‌های دانشجویی است
2021-10-19T16:09:08+03:30
رئیس دانشگاه آزاد با اشاره به اینکه جشنواره نشریات «قلم» شروع حرکتی برای شکل‌گیری شبکه‌های دانشجویی است، گفت: فعالیت دانشجویان در نشریات باید به تربیت اجتماع...

مصوبه جدید هیات عالی جذب درباره تبدیل وضعیت اعضای هیأت علمی

مصوبه جدید هیات عالی جذب درباره تبدیل وضعیت اعضای هیأت علمی
2021-10-19T16:09:08+03:30
مرکز جذب هیات علمی وزارت علوم اعلام کرد: شرایط علمی اعضای هیأت علمی متقاضی تبدیل وضعیت پیمانی به رسمی آزمایشی و نیز رسمی آزمایشی به رسمی قطعی تا تاریخ ۳۰ مهر...

تشخیص اصالت برنج با انگشت‌نگاری ژنتیکی

تشخیص اصالت برنج با انگشت‌نگاری ژنتیکی
2021-10-19T15:55:48+03:30
محققان پارک علم وفناوری دانشگاه شهید بهشتی موفق به تشخیص برنج تقلبی با انگشت‌نگاری ژنتیکی شدند.

ایران رتبه چهارم در انتشار مقالات طب مکمل

ایران رتبه چهارم در انتشار مقالات طب مکمل
2021-10-19T15:45:45+03:30
بر اساس گزارش تحلیل علم‌سنجی وضعیت انتشار مقالات حوزه طب مکمل و جایگزین در پایگاه اینترنتی معتبر سایمگو (Scimago)، ایران رتبه چهارم جهان را در تولید دانش این...

هکرهای ترکیه وب سایت ترامپ را مخدوش کردند

هکرهای ترکیه وب سایت ترامپ را مخدوش کردند
2021-10-19T15:42:29+03:30
صبح روز گذشته وب سایت کمپین انتخاباتی دونالد ترامپ (رئیس جمهور پیشین آمریکا) مخدوش شده بود.

دانش بنیان‌ها نقش موثری در افزایش بهره‌وری کشور دارند

دانش بنیان‌ها نقش موثری در افزایش بهره‌وری کشور دارند
2021-10-19T15:42:29+03:30
رئیس صندوق نوآوری و شکوفایی گفت: شرکت‌های دانش بنیان به واسطه خدمت و ارزش افزوده‌ای که ایجاد می‌کنند، در افزایش بهره‌وری بسیار موثر هستند.

اطلاعیه دانشگاه علامه درباره ضرورت واکسیناسیون کارمندان

اطلاعیه دانشگاه علامه درباره ضرورت واکسیناسیون کارمندان
2021-10-19T15:42:28+03:30
دانشگاه علامه طباطبایی در اطلاعیه ای بر واکسیناسیون کارمندان به عنوان وظیفه سازمانی و یک تکلیف اجتماعی تاکید کرد.

کرونا با واکسن نابود نمی شود/پیک ششم در آبان می آید

کرونا با واکسن نابود نمی شود/پیک ششم در آبان می آید
2021-10-19T15:29:09+03:30
وزیر بهداشت با بیان اینکه کرونا همچنان در کشورها وجود خواهد داشت، گفت: باید عادت کنیم با این ویروس زندگی کنیم.

همکاری وزارت ارتباطات و سازمان بازرسی برای توسعه دولت الکترونیکی

همکاری وزارت ارتباطات و سازمان بازرسی برای توسعه دولت الکترونیکی
2021-10-19T15:29:09+03:30
رئیس بازرسی کل کشور با حضور در جلسه شورای معاونان وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات و ارائه گزارشی از مسائل پیش روی این حوزه، برای ارائه راهکارهای رفع مسائل اع...

سرپرست اداره کل امور دانشجویان غیرایرانی منصوب شد

سرپرست اداره کل امور دانشجویان غیرایرانی منصوب شد
2021-10-19T15:29:08+03:30
رئیس سازمان امور دانشجویان با صدور حکمی سرپرست اداره کل امور دانشجویان غیرایرانی این سازمان را منصوب کرد.

سرپرست حوزه ریاست معاونت علمی ریاست جمهوری منصوب شد

سرپرست حوزه ریاست معاونت علمی ریاست جمهوری منصوب شد
2021-10-19T15:05:46+03:30
سرپرست حوزه ریاست معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری و بنیاد ملی نخبگان منصوب شد.

کرونا با واکسن نابود نمی‌شود/ باید به زندگی با این ویروس عادت کنیم

کرونا با واکسن نابود نمی‌شود/ باید به زندگی با این ویروس عادت کنیم
2021-10-19T15:02:31+03:30
وزیر بهداشت با بیان اینکه کرونا همچنان در کشورها وجود خواهد داشت، گفت: باید عادت کنیم با این ویروس زندگی کنیم.

فضاپیمای لوسی در فضا دچار مشکل شد

فضاپیمای لوسی در فضا دچار مشکل شد
2021-10-19T15:02:30+03:30
فضاپیمای رباتیکی که ناسا برای اکتشافات درباره خوشه‌ای از سیارک‌های اطراف مشتری به فضا فرستاده بود، اکنون با چالشی در سفر خود روبرو و یکی از پنل‌های خورشیدی ا...

۲ عضو هیات امنای صندوق نوآوری و شکوفایی منصوب شدند

۲ عضو هیات امنای صندوق نوآوری و شکوفایی منصوب شدند
2021-10-19T15:02:30+03:30
رئیس جمهور، دو عضو حقیقی هیات امنای صندوق نوآوری و شکوفایی را منصوب کرد.

زمان صدور مجوز نشریات دانشجویی دانشگاه آزاد به ۵ روز کاهش یافت

زمان صدور مجوز نشریات دانشجویی دانشگاه آزاد به ۵ روز کاهش یافت
2021-10-19T15:02:29+03:30
معاون فرهنگی و دانشجویی دانشگاه آزاد اسلامی گفت: فرآیند صدور مجوز نشریات دانشجویی دانشگاه آزاد اسلامی از ۳ ماه به ۵ روز کاهش یافته که از اهمیت بسزایی برخوردا...

مهلت ارسال پایان نامه‌های برتر دینی و قرآنی تا آخر مهر تمدید شد

مهلت ارسال پایان نامه‌های برتر دینی و قرآنی تا آخر مهر تمدید شد
2021-10-19T15:02:28+03:30
معاون فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم اعلام کرد: با توجه به شرایط شیوع بیماری و مجازی بودن دانشگاه‌ها مهلت ارسال پایان نامه‌های برتر دینی و قرآنی تا پایان مهرماه...

سرپرست جدید بنیاد ملی نخبگان منصوب شد

سرپرست جدید بنیاد ملی نخبگان منصوب شد
2021-10-19T14:52:26+03:30
سرپرست حوزه ریاست معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری و بنیاد ملی نخبگان منصوب شد.

نشان «سرو سپید» در بیمارستان لبافی نژاد رونمایی شد

نشان «سرو سپید» در بیمارستان لبافی نژاد رونمایی شد
2021-10-19T14:49:08+03:30
نشان «سرو سپید» به پاس فداکاری‌های دکتر محمد زارع جوشقانی شهید مدافع سلامت رونمایی شد.

حوزه «توانبخشی» بازار مناسبی برای شرکتهای دانش بنیان دارد

حوزه «توانبخشی» بازار مناسبی برای شرکتهای دانش بنیان دارد
2021-10-19T14:49:08+03:30
معاون علمی و فناوری با بیان اینکه حوزه توانبخشی یکی از بخش‌های مغفول مانده در کشور  است، گفت: این حوزه بازار مناسبی برای شرکتهای دانش بنیان محسوب می شود.

کرونا با واکسن نابود نمی شود/باید به زندگی با این ویروس عادت کنیم

کرونا با واکسن نابود نمی شود/باید به زندگی با این ویروس عادت کنیم
2021-10-19T14:35:49+03:30
وزیر بهداشت با بیان اینکه کرونا همچنان در کشورها وجود خواهد داشت، گفت: باید عادت کنیم با این ویروس زندگی کنیم.

تولید ربات‌های مورچه‌ای متصل شونده برای عبور از موانع

تولید ربات‌های مورچه‌ای متصل شونده برای عبور از موانع
2021-10-19T14:22:29+03:30
مورچه‌ها برای عبور از دره‌های عریض پلی از بدن‌های متصل به هم می‌سازند و همین امر الهام بخش محققان برای تولید ربات‌های مورچه‌ای متصل شونده بوده است.

سرپرست حوزه ریاست معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری منصوب شد

سرپرست حوزه ریاست معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری منصوب شد
2021-10-19T14:22:28+03:30
معاون علمی و فناوری رئیس جمهوری در حکمی پرویز کرمی را به عنوان سرپرست حوزه ریاست معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری و بنیاد ملی نخبگان منصوب کرد.

انتصاب مشاوران جدید در حوزه‌ علمیه خواهران

انتصاب مشاوران جدید در حوزه‌ علمیه خواهران
2021-10-19T14:22:28+03:30
مشاوران جدید مدیر حوزه‌های علمیه خواهران در جلسه شورای علمی تربیتی این نهاد حوزوی معرفی شدند.

وارد مرحله حذف و اصلاح مفاد طرح حمایت از کاربران نشده‌ایم/ امروز کلیات طرح تصویب می‌شود

وارد مرحله حذف و اصلاح مفاد طرح حمایت از کاربران نشده‌ایم/ امروز کلیات طرح تصویب می‌شود
2021-10-19T14:09:09+03:30
سخنگوی کمیسیون طرح حمایت از کاربران فضای مجازی گفت: هنوز کلیات طرح «حمایت از کاربران فضای مجازی و خدمات پایه کاربردی» تصویب نشده و وارد بررسی و حذف و اصلاح م...

آزمون زبان انگلیسی «جی آر ای» اول آبان برگزار می شود

آزمون زبان انگلیسی «جی آر ای» اول آبان برگزار می شود
2021-10-19T14:09:08+03:30
آزمون زبان انگلیسی GRE (SUBJECT) در موعد مقرر در اول آبان ۱۴۰۰ مقارن ۲۳ اکتبر ۲۰۲۱ برگزار می شود.

مجموع واکسن‌های تزریق شده در ایران از ۷۵ میلیون دوز گذشت

مجموع واکسن‌های تزریق شده در ایران از ۷۵ میلیون دوز گذشت
2021-10-19T13:55:51+03:30
وزارت بهداشت اعلام کرد با تزریق یک میلیون و ۲۶۶ هزار دوز واکسن جدید در شبانه روز گذشته، مجموع واکسن‌های کرونا تزریق شده در ایران از ۷۵ میلیون دوز گذشت.
X فیلم جدید دانلود فیلم و سریال تبلیغات شما (پیام به تلگرام)