میرنیوز

اخرین وضعیت تولید واکسن انگلی در کشور/ارائه روش‌های نوین تشخیص

اخرین وضعیت تولید واکسن انگلی در کشور/ارائه روش‌های نوین تشخیص 2021-09-13T14:11:59+04:30

به گزارش ایسنا، عامل انتشار انگل لیشمانیا، حشره‌ای به نام پشه خاکی است. میزبانان این انگل به‌ طور عمومی مهره داران و به‌طور ویژه سگ سانان،  جوندگان، خرگوش کوهی و انسان هستند. دو شکل از بیماری با عامل لیشمانیا وجود دارد که یک نوع آن "لیشمانیوز جلدی" است که بر غشاء پوست و مخاط تاثیر می گذارد و منجر به پدید آمدن زخم در محل گزش پشه خاکی می‌شود و  شکل جدی‌تر آن باعث تب و آسیب کبدی می‌شود و ممکن است کشنده باشد. 

تشخیص و درمان بیماری "لیشمانیا" یا "سالک" بسیار درد آور و آسیب رسان است و به منظور رفع آلام مبتلایان به این بیماری، تیم تحقیقاتی بخش ایمونولوژی مولکولی و تحقیقات واکسن انستیتو پاستور ایران به سرپرستی دکتر سیما رافتی، از سال ۷۴ در زمینه‌های تشخیص، درمان و اخیرا تولید واکسن سالک مطالعات وسیعی را انجام داده‌اند.

این محققان مطالعات بر روی فعل و انفعالاتی که پشه خاکی بر روی بدن انسان ایجاد می‌کند، متمرکز شدند و در طی آن توانستند از پشه خاکی و پپتیدهایی که با انگل لیشمانیا به انسان منتقل می‌شود، به عنوان ابزاری برای پیشگیری و درمان استفاده کنند.

شناسایی سه آنتی ژن کاندیدا برای ساخت واکسن علیه لیشمانیا از دیگر دستاوردهای این محققان است و توانستند واکسن‌های ژنتیکی کاندیدا علیه بیماری لیشمانیوز احشایی را در سگ تولید کنند و به ثبت برسانند.

به گفته دکتر رافتی، در این مطالعات از نوعی انگل غیر بیماری‌زا برای انسان به نام "لیشمانیا تارنتولی" استفاده شده است و می‌تواند به عنوان حامل و ارائه دهنده کاندیدای واکسن استفاده شود. این روش یکی از ابداعات محققان این موسسه تحقیقاتی است و در آن ژن‌های ایمونوژنیک مربوط به انگل لیشمانیا و یا پشه خاکی را تعبیه کرده و این مولکول‌ها و یا کاندیداهای واکسن به صورت پایدار قادر به ترشح هستند. این روش نوین مورد توجه زیادی قرار گرفته و کارایی‌های خاصی را به ارمغان آورده است.

علیرغم این موفقیت‌ها، مجری طرح تاکید دارد به اندازه‌ای این انگل پیچیده است که مطالعات برای تولید واکسن انگلی برای آن نه در تحقیقات محققان کشورهای پیشرفته و نه در مطالعات متخصصان و شرکت‌های دانش بنیان به نتیجه‌ای نرسیده است، ولی وی تاکید دارد که بعد از سال‌ها مطالعه می‌توانیم گام‌های محکم‌تری برای تولید واکسن این بیماری برداریم.

معرفی ابزار جدید برای تولید واکسن سالک

دکتر سیما رافتی سیدی یزدی در گفت‌وگو با ایسنا، تمرکز تحقیقات خود را بر روی بیماری "لیشمانیوز" دانست و گفت: بیماری لیشمانیای پوستی یا سالک یکی از بیماری‌های اندمیک کشور و بیماری است که در هر گروه سنی زنان و مردان را درگیر می‌کند. لیشمانیا به غیر از آنکه یک بیماری است، مسائل اجتماعی زیادی را برای فرد ایجاد خواهد کرد.

وی با تاکید بر اینکه این بیماری درمان مشخص و موثری ندارد و درمان‌های بسیار توکسیکی دارد، افزود: من سال‌های زیادی است که بر روی این بیماری با هدف تولید واکسن، تحقیقات در زمینه واکسن سالک، ایمنوتراپی و تشخیص تحقیق می‌کنم و به عنوان یکی از برگزیدگان دومین دوره جایزه فرزانه در حوزه علوم زیست‌پزشکی انتخاب شدم و دلیل آن تحقیقات وسیعی بوده که در این زمینه داشته‌ام.

رافتی به بیان جزئیات این تحقیقات پرداخت و یادآور شد: من از سال ۱۳۷۵ تاکنون بعد از اخذ PHD در انستیتوپاستور، روی واکسن لیشمانیا کار می‌کنم و هر برهه از زمان بر اساس تحقیقات روز دنیا این مطالعات در جریان بود و بر این اساس در زمینه‌های واکسن‌های DNA  یا (DNA Vaccines)، پروتئین‌های نوترکیب تحقیقاتی را آغاز و مقالات خوبی را در این زمینه منتشر کردیم و در حال حاضر از ابزارهایی استفاده می‌کنیم که بسیار نزدیک به انگل لیشمانیا است.

مجری طرح با بیان اینکه فرمی از انگل لیشمانیا به نام "لیشمانیا تارنتولی" و از مارمولک جداسازی می‌شود، بسیار شبیه به انگل پاتوژن (انگل لیشمانیا ماژور) است، خاطر نشان کرد: ما در این مطالعات با استفاده از تکنیک‌های ژنتیکی، ژنوم مختلفی را که می‌دانیم این ژن‌ها به عنوان کاندیدای واکسن لیشمانیا است، در این ابزار تعبیه کردیم و در مدل موش، سگ (به عنوان مدل حیوانی بزرگ) استفاده کردیم و نتایج خوبی در زمینه واکسن این بیماری به دست آوردیم.

روش نوین تشخیص لیشمانیا

این محقق، تحقیقات در زمینه تشخیص این بیماری را از دیگر مطالعات خود در انستیتوپاستور نام برد و ادامه داد: تشخیص بیماری سالک تا سال‌ها در دنیا بسیار آسیب زا بوده و در صورتی که فرد مبتلا کودک باشد، بسیار آزرده می‌شود؛ چرا که باید نمونه‌ای از پوست فرد دریافت شود.

وی با تاکید بر اینکه ما روش غیر تهاجمی برای تشخیص سالک ارائه کردیم، خاطر نشان کرد: ما با این روش نمونه را از روی پوست بر می‌داریم و DNA آن استخراج خواهد شد و تشخیص دهیم که آیا فرد واقعا لیشمانیوز پوستی دارد یا خیر. این یکی از دستاوردهای مهم ما به شمار می‌رود؛ چرا که اکنون شاهدیم که کودکان مبتلا از این بیماری رنج نمی‌برند.

به گفته این محقق با برداشت نمونه‌ای از پوست، عفونت دیگری بر روی پوست باقی خواهد ماند و این روش ما توانسته در این زمینه کمک کننده باشد.

رافتی خاطر نشان کرد: اگر ما واقعا از این انگل غیر پاتوژن به عنوان ابزار استفاده کنیم و بتوانیم بعد از تحقیقات حیوانی بر روی انسان پیاده کنیم، گام بزرگی در درمان این بیماری برداشته خواهد شد، هر چند که از این ترفند برای سایر بیماری‌ها مانند بیماری مالاریا استفاده می‌شود.

وی یادآور شد: راهی که ما آن را طی کردیم، راهکار نوینی است؛ چون می‌توانیم پروتئین‌های کاندیدا را از درون این انگل تغذیه کنیم.

ضرورت ساخت و تولید واکسن

رافتی به ضرورت تولید واکسن لیشمانیا اشاره کرد و گفت: واکسن سالک برای ما یک ضرورت است، چون این بیماری، بیماری است که درمان آن بسیار آسیب رسان است و زمانی که درمان‌های این بیماری به ویژه بر روی کودکان اعمال می‌شود، چالش‌های زیادی را به همراه دارد. ضمن آنکه ما شاهدیم افرادی که درگیر این بیماری می‌شوند، برای سال‌های سال و در طول سال نسبت به این بیماری مصونیت دارند، از این رو این اطمینان را برای ما ایجاد کرده است که واکسن می‌تواند در پیشگیری از این بیماری موثر باشد.

وی با تاکید بر اینکه بر این اساس دستیابی به واکسن سالک برای ما به "باید" تبدیل شده است، گفت: به عنوان مثال در حوالی مشکین‌شهر لیشمانیای احشامی به عنوان نوع دیگری از انگل لیشمانیا شایع است و این انگل کشنده نیز هست و اگر تشخیص سریع داده نشود، فرد فوت خواهد کرد.

رافتی اضافه کرد: ولی لیشمانیای پوستی که در شهرهایی چون "مشهد"، "اصفهان" و "قم" شایع است، ایجاد زخم می‌کند و این تنها به زخم پوست منتهی نمی‌شود، بلکه مسائل اجتماعی بسیار زیادی را به همراه دارد.

مجری طرح با اشاره به تولید دارو برای درمان بیماری سالک از سوی برخی از شرکت‌های دانش بنیان، افزود: محققان شرکت‌های دانش بنیان در این زمینه تحقیقات وسیعی را اجرایی کردند، ولی نباید انتظار داشت که همه این تحقیقات به سرعت به نتیجه برسند؛ چرا که این بیماری بسیار پیچیده‌تر از آن است که بتواند بعد از ۵ تا ۱۰ سال به نتیجه برسد، وگرنه محققان کشورهای پیشرفته دنیا که در این زمینه در حال مطالعه هستند، به دستاوردی رسیده بودند.

وی با بیان اینکه مطالعات در این زمینه در دنیا تاکنون به نتیجه‌ای نرسیده است، توضیح داد: تولید واکسن‌های انگلی دشوار است، ولی اینکه بتوانیم تشخیص درستی از این بیماری داشته باشیم، گام بزرگی در درمان آن خواهد بود و در راستای آن نیز تحقیقات محققان برای رسیدن به واکسن بسیار ارزشمند است که در این زمینه همه متخصصان و شرکت‌های دانش بنیان ایرانی نیز در این زمینه در حال تحقیق هستند و امیدوارم در این زمینه به دستاوردهای خوبی نایل شوند.

آخرین اخبار در زمینه تولید واکسن سالک

رافتی، در خصوص اینکه مطالعات برای ساخت واکسن سالک در چه مرحله‌ای قرار دارد، اظهار کرد: این مطالعات از سال‌های قبل آغاز شده و در حال حاضر تنها می‌توانم بگویم که درباره این بیماری شناخت بهتری دارم و شاید بتوانم بگویم برای تولید واکسن گام‌های محکم‌تری برمی‌دارم. اینکه موفق خواهم شد یا خیر، مشخص نیست، چون از هر راهی که ما می‌رویم، انگل مسیر خود را ادامه می‌دهد؛ از این رو نمی‌توانم زمان مشخصی برای رسیدن به واکسن لیشمانیا اعلام کنم، ولی با تیم تحقیقاتی خود در حال تلاش هستیم.

مجری طرح، در پاسح به این سوال که آیا انگل لیشمانیا همانند ویروس‌ها جهش می‌یابند، گفت: یکسری از آنها جهش می‌یابند، ولی نه به شدت ویروس.

وی خاطر نشان کرد: این انگل یک "یوکریوت" بسیار فهمیده است که سالیان سال با انسان زیسته و چون یوکریوت است، همانند ویروس بسیار هوشمند است و مانند ویروس دائما موتاسیون‌های زیادی تولید می‌کند؛ همانطور که اگر کشت انگل به صورت ممتد انجام شود، مشاهده خواهد شد که infectivity  (عفونت) آن کاهش یافته است و دلیل آن ایجاد یکسری تغییرات در آن است، ولی این تغییرات به شدت ویروس نیست.

انتهای پیام

منبع : خبرگزاری ایسنا


کلمات کلیدی :
اشتراک گذاری :

آخرین اخبار علمی

حل یک میلیون بار سریع‌تر یک مسئله پیچیده ریاضی

حل یک میلیون بار سریع‌تر یک مسئله پیچیده ریاضی
2021-09-25T11:25:27+03:30
یک پیشرفت کامپیوتری به حل یک مسئله پیچیده ریاضی با سرعت یک میلیون بار بیشتر کمک می‌کند و می‌تواند پیش بینی‌های آب و هوایی را دقیق‌تر کند. ...

آیفون ۱۳ پرو سرعت نمایش تصاویر برخی برنامه‌های ثالث را کند کرد

آیفون ۱۳ پرو سرعت نمایش تصاویر برخی برنامه‌های ثالث را کند کرد
2021-09-25T11:22:09+03:30
اپل در مورد برخی برنامه‌های تولیدی شرکت‌های ثالث دست به اقدام عجیبی زده و سرعت نمایش آنها را بر روی نمایشگر ۱۲۰ هرتز آیفون ۱۳ پرو به ۶۰ هرتز کاهش داده است.

ارائه اینترنت رایگان برای دانشجویان و اساتید دانشگاه‌ها

ارائه اینترنت رایگان برای دانشجویان و اساتید دانشگاه‌ها
2021-09-25T11:22:09+03:30
وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در خصوص اینترنت رایگان ۶ ماهه اساتید دانشگاه‌ها، معلمان و دانشجویان و طلاب گفت: طی این هفته بسته‌های رایگان در اختیار آنها قرا...

استفاده از موبایل برای چک کردن آلاینده‌های آب

استفاده از موبایل برای چک کردن آلاینده‌های آب
2021-09-25T11:08:49+03:30
کمبود تجهیزات گران قیمت در برخی کشورها برای شناسایی آلاینده‌های موجود در آب باعث استفاده از گوشی‌های هوشمند بدین منظور شده است.

چرخش مالی کلاسهای کنکور سالانه حدود ۲۰میلیارد تومان است/ نابرابری طبقاتی در ورود به دانشگاه

چرخش مالی کلاسهای کنکور سالانه حدود ۲۰میلیارد تومان است/ نابرابری طبقاتی در ورود به دانشگاه
2021-09-25T11:08:48+03:30
عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی گفت: نزدیک به ۲۰ هزار میلیارد تومان سالیانه چرخش مالی کلاس های کنکور می باشد و این نشان دهنده تحمیل بسیار سنگین هزینه های کلاس ه...

ناسا برای بررسی سیارات فراخورشیدی یک ماهواره ۴ میلیون‌دلاری به فضا می‌فرستد

ناسا برای بررسی سیارات فراخورشیدی یک ماهواره ۴ میلیون‌دلاری به فضا می‌فرستد
2021-09-25T10:58:47+03:30
یک ماهواره چهار میلیون دلاری که اندازه‌ای مشابه جعبه برشتوک صبحانه دارد اواخر این ماه به فضا می‌رود تا به رصد ویژگی‌های فیزیکی سیارات فراخورشیدی موسوم به &qu...

رشد و سعادت یک ملت از رهگذر آگاهی میسر می‌ شود/ امکان حضور دوباره دانشجویان در حال فراهم شدن است

رشد و سعادت یک ملت از رهگذر آگاهی میسر می‌ شود/ امکان حضور دوباره دانشجویان در حال فراهم شدن است
2021-09-25T10:55:29+03:30
وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی به مناسبت آغاز سال تحصیلی جدید دانشگاه‌ ها و مراکز آموزش عالی کشور در پیامی گفت: رشد و سعادت یک ملت از رهگذر آگاهی میسر می‌ ...

سال تحصیلی جدید دانشگاهها ترکیبی است/ مصوبات شورای عالی انقلاب فرهنگی درباره کنکور باید اجرا شود

سال تحصیلی جدید دانشگاهها ترکیبی است/ مصوبات شورای عالی انقلاب فرهنگی درباره کنکور باید اجرا شود
2021-09-25T10:55:28+03:30
وزیر علوم گفت: شورای عالی انقلاب فرهنگی در خصوص کنکور مصوباتی دارد که باید اجرایی شود و ما با همکاران کمیسیون آموزش مجلس سعی بر پیگیری ساماندهی آموزش عالی را...

موشک "SLS" یک قدم به پرتاب نزدیک شد

موشک "SLS" یک قدم به پرتاب نزدیک شد
2021-09-25T10:45:27+03:30
موشک موسوم به "سیستم پرتاب فضایی"(SLS) متعلق به ناسا فقط یک قدم دیگر تا پرتاب به فضا در پیش دارد و احتمالا زودتر از آنچه تصور می‌شد، قدم به کره ماه...

داروی امام کاظم، بخور جوش شیرین، عنبرنسارا و ... در پیشگیری و درمان کرونا موثرند؟!

داروی امام کاظم، بخور جوش شیرین، عنبرنسارا و ... در پیشگیری و درمان کرونا موثرند؟!
2021-09-25T10:45:26+03:30
پژوهشگران پزشکی قانونی، طب سنتی و داروسازی سنتی در یک مطالعه مروری بررسی کردند که آیا توصیه‌هایی مانند داروی امام کاظم، برخی گیاهان دارویی، زهر زنبور عسل، بخ...

ماهواره کوچک به جستجوی سیارات خارج از منظومه شمسی می رود

ماهواره کوچک به جستجوی سیارات خارج از منظومه شمسی می رود
2021-09-25T10:42:12+03:30
ناسا یک ماهواره کوچک برای مطالعه گروهی از سیارات خارج از منظومه شمسی به نام ژوپیتر داغ به فضا ارسال می کند.

آخرین وضعیت فرار مالیاتی شرکتهای بزرگ فناوری/ ۳ تغییر قانونی برای مقابله با شرکت‌ها

آخرین وضعیت فرار مالیاتی شرکتهای بزرگ فناوری/ ۳ تغییر قانونی برای مقابله با شرکت‌ها
2021-09-25T10:42:11+03:30
فعالیت اقتصادی و مالیات شرکت های بزرگی چون گوگل، آمازون، فیسبوک، مایکروسافت و اپل، طی سال های اخیر به چالشی جدی برای متخصصان فضای مجازی و دولت های جهان بدل ش...

سرپرست دانشگاه علوم پزشکی مشهد منصوب شد

سرپرست دانشگاه علوم پزشکی مشهد منصوب شد
2021-09-25T10:42:11+03:30
وزیر بهداشت درمان و آموزش پزشکی، در حکمی، دکتر «محمدعلی کیانی» را به عنوان سرپرست دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی مشهد، منصوب کرد.

حضور ۴۸ شرکت دانش‌بنیان در تابلوی بورس و فرابورس

حضور ۴۸ شرکت دانش‌بنیان در تابلوی بورس و فرابورس
2021-09-25T10:32:08+03:30
۴۸ شرکت دانش‌بنیان به تابلوهای بورس و فرابورس راه یافتند و عمده فعالیت آنها در حوزه فناوری اطلاعات است.

برچسب واکسن، جایگزین بدون درد واکسن‌های تزریقی می‌شود!

برچسب واکسن، جایگزین بدون درد واکسن‌های تزریقی می‌شود!
2021-09-25T10:32:08+03:30
پژوهشگران آمریکایی، نوعی برچسب چاپ سه‌بعدی ابداع کرده‌اند که می‌تواند یک جایگزین بدون درد برای واکسن‌های تزریقی باشد.

همکاری ۱۳۶۴ دفتر پیشخوان با بیمه سلامت/تعریف ماموریت جدید سازمانی

همکاری ۱۳۶۴ دفتر پیشخوان با بیمه سلامت/تعریف ماموریت جدید سازمانی
2021-09-25T10:28:49+03:30
معاون برنامه ریزی، مدیریت و توسعه منابع سازمان بیمه سلامت ایران گفت: با توجه به الکترونیکی شدن اقدامات، از این پس فعالیت دفاتر پیشخوان براساس ماموریت جدید سا...

سرپرست مرکز توسعه فناوری‌ راهبردی معاونت علمی و فناوری منصوب شد

سرپرست مرکز توسعه فناوری‌ راهبردی معاونت علمی و فناوری منصوب شد
2021-09-25T10:28:48+03:30
معاون علمی و فناوری رئیس جمهور سرپرست مرکز توسعه فناوری‌های راهبردی این معاونت را منصوب کرد.

آخرین وضعیت فرار مالیاتی شرکتهای بزرگ فناوری/ ۳ تغییر قانونی برای مقابله با شرکتها

آخرین وضعیت فرار مالیاتی شرکتهای بزرگ فناوری/ ۳ تغییر قانونی برای مقابله با شرکتها
2021-09-25T10:28:48+03:30
فعالیت اقتصادی و مالیات شرکت های بزرگی چون گوگل، آمازون، فیسبوک، مایکروسافت و اپل، طی سال های اخیر به چالشی جدی برای متخصصان فضای مجازی و دولت های جهان بدل ش...

حذف صندوق در فروشگاه‌ها میسر شد

حذف صندوق در فروشگاه‌ها میسر شد
2021-09-25T10:18:47+03:30
گروهی از محققان بر اساس سیستم "آمازون گو" سامانه خرید هوشمند را عرضه کرده که به گفته آنها در این روش صندوق از فروشگاه‌ها حذف خواهد شد. ...

فعالیت های جهادی و خیریه دانشجویان «علوم توانبخشی» تخصصی می شود

فعالیت های جهادی و خیریه دانشجویان «علوم توانبخشی» تخصصی می شود
2021-09-25T10:15:28+03:30
ستاد اردوهای جهادی دانشگاه علوم توانبخشی و سلامت اجتماعی مصوب کرد: برنامه ریزی برای فعالیت های جهادی و خیریه دانشجویان در ترم جدید با توجه به رسالت و تخصص دا...

اجرای کامل اسناد کلان علم و آموزش کشور چراغ راه تحول نظام آموزشی است

اجرای کامل اسناد کلان علم و آموزش کشور چراغ راه تحول نظام آموزشی است
2021-09-25T10:05:27+03:30
دکتر سعیدرضا عاملی دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی در پیامی به مناسبت آغاز سال تحصیلی اظهار داشت: تقویت خلاقیت‌های دانشی برای پیشرفت علمی و فناوری با نگاه دستی...

ارتقای استحکام قطعات خودرو با پلیمرهای نانویی

ارتقای استحکام قطعات خودرو با پلیمرهای نانویی
2021-09-25T09:52:07+03:30
گرانول پلی‌پروپیلن تقویت‌شده یکی از محصولات محققان کشور است که برای افزایش مقاومت قطعات در اختیار قطعه سازان داخلی خودرو قرار گرفته است. ...

درخشش یک خوشه کیهانی در قلب کهکشان راه شیری

درخشش یک خوشه کیهانی در قلب کهکشان راه شیری
2021-09-25T09:52:07+03:30
تلسکوپ فضایی هابل تصویری از یک خوشه کهکشانی در قلب کهکشان راه شیری ثبت کرده است.

وضعیت عدالت آموزشی در مدارس دولتی تهران چگونه است؟

وضعیت عدالت آموزشی در مدارس دولتی تهران چگونه است؟
2021-09-25T09:52:06+03:30
پژوهشگران با انجام یک مطالعه میزان عدالت آموزشی در مدارس دولتی مقطع متوسطه شهر تهران را از نظر امکانات آموزشی، امکانات کمک‌آموزشی و امکانات فیزیکی بررسی کردن...

تعداد صندلی‌های خالی دانشگاه‌ها رو به افزایش است/ آموزش دانشجویان کارشناسی این ترم"مجازی" است

تعداد صندلی‌های خالی دانشگاه‌ها رو به افزایش است/ آموزش دانشجویان کارشناسی این ترم"مجازی" است
2021-09-25T09:52:06+03:30
وزیر علوم با تاکید بر این که علاوه بر دوره کارشناسی، آموزش دروس نظری تحصیلات تکمیلی نیز به صورت مجازی خواهد بود، گفت: امیدوارم با تسریع واکسیناسیون دانشجویان...

پویش مجازی «در مسیر حسین(ع)» آغاز شد

پویش مجازی «در مسیر حسین(ع)» آغاز شد
2021-09-25T09:35:34+03:30
جاماندگان از اجتماع عظیم اربعین حسینی می‌توانند با امضای میثاق‌نامه مجازی #درمسیرحسین در پیاده‌روی مجازی شرکت کنند.

راهکار جدید برای ساخت واکسن «هپاتیت ب» ارائه شد

راهکار جدید برای ساخت واکسن «هپاتیت ب» ارائه شد
2021-09-25T09:35:34+03:30
محققان کشور راهکار جدیدی را برای ساخت واکسن هپاتیت ب ارائه کردند.

۴۸ شرکت دانش‌بنیان به تابلوهای بورس و فرابورس راه یافتند

۴۸ شرکت دانش‌بنیان به تابلوهای بورس و فرابورس راه یافتند
2021-09-25T09:35:33+03:30
معاونت علمی و فناوری اعلام کرد ۴۸ شرکت دانش‌بنیان به تابلوهای بورس و فرابورس راه یافتند تا تامین مالی زیست‌بوم فناوری و نوآوری رونق بگیرد.

زمان کلاس دانشگاه‌ها کوتاه شد/ ممنوعیت حضور استاد و دانشجوی کرونایی

زمان کلاس دانشگاه‌ها کوتاه شد/ ممنوعیت حضور استاد و دانشجوی کرونایی
2021-09-25T09:35:32+03:30
پروتکل بهداشتی مبارزه با بیماری کرونا در دانشگاه‌ها، مراکز آموزشی و تحقیقاتی کشور منتشر شد و بر اساس آن حضور استاد و دانشجوی مبتلا به کرونا تحت هر شرایطی در ...

تجارب موفق کاربردهای صنعتی فناوری نانو بررسی می‌شود

تجارب موفق کاربردهای صنعتی فناوری نانو بررسی می‌شود
2021-09-25T09:18:41+03:30
وبینار کاربردهای صنعتی نانو همزمان با نمایشگاه صنعت، معدن، فولاد، ماشین آلات و تجهیزات وابسته استان یزد امروز برگزار می‌شود.
X فیلم جدید دانلود فیلم و سریال تبلیغات شما (پیام به تلگرام)