میرنیوز

کشور دچار بیماری «فناوری شیفتگی» و «حکمرانی هراسی» است/ اینترنت آزاد افسانه ای بیش نیست

کشور دچار بیماری «فناوری شیفتگی» و «حکمرانی هراسی» است/ اینترنت آزاد افسانه ای بیش نیست 2021-09-11T08:29:38+04:30

به گزارش خبرنگار مهر، دومین نشست سمینار علمی حکمرانی فضای مجازی در ایران با موضوع «ابعاد حکمرانی – سیاستی طرح حمایت از حقوق کاربران و خدمات پایه کاربردی فضای مجازی» توسط دانشگاه امام صادق، پژوهشگاه فضای مجازی و واحد الکترونیکی دانشگاه آزاد اسلامی برگزار شد.

در این نشست که با مدیریت محمدصادق نصراللهی عضو هیأت علمی دانشکده معارف اسلامی و فرهنگ و ارتباطات دانشگاه امام صادق برگزار شد، امیر ناظمی معاون وزیر ارتباطات و رئیس سازمان فناوری اطلاعات ایران، محمدرضا بهمنی رئیس مرکز توسعه فرهنگ و هنر در فضای مجازی و عزیز نجف پور آقابیگلو دبیر شورای عالی فضای مجازی دانشگاه آزاد اسلامی و سرپرست واحد الکترونیکی این دانشگاه حضور داشتند.

در ابتدای این جلسه محمدصادق نصراللهی با طرح مساله ضرورت حکمرانی فضای مجازی با توجه به تجربه ۸ سال گذشته کشور در این حوزه، از حاضران در این نشست خواست که به بررسی موضوع طرح صیانت از منظر حکمرانی و مباحث سیاسی و تصمیم سازی حاکمیتی بپردازند و به این سوال پاسخ دهند که آیا حکمرانی را ضروری می‌دانند و یا با توجه به ماهیت فضای مجازی آن را غیرممکن و یا ممتنع تلقی می‌کنند.

در این جلسه حاضران به نقاط قوت و ضعف طرح حمایت از حقوق کاربران و خدمات پایه کاربردی فضای مجازی از منظر حکمرانی پرداختند و اینکه در صورت اجرای این طرح، چه آینده‌ای را می‌توان برای کشور ترسیم کرد.

بی سوادی در حکمرانی فضای مجازی گریبانگیر طرح صیانت

عزیز نجف پور آقابیگلو دبیر شورای عالی فضای مجازی دانشگاه آزاد اسلامی در این نشست با تاکید بر اینکه در باب موضوعات مربوط به فضای مجازی نیازمند گفتگوهای روش‌مند ملی هستیم تا به یک مفاهمه جمعی برسیم، گفت: این مفاهمه می‌تواند مقدمه اتفاقات مثبت بعدی باشد. در غیر این‌صورت شاهد بروز حکمرانی فردی خواهیم بود؛ اتفاقی که طی ۸ سال گذشته شاهد آن بودیم.

وی با بیان اینکه مخالفان و موافقان طرح حمایت از کاربران فضای مجازی عموماً از بی سوادی حکمرانی فضای مجازی رنج می‌برند، گفت: ما در حوزه فضای مجازی در طلیعه استعمار هستیم چرا که با آن آشنا نیستیم.

این پژوهشگر حکمرانی فضای مجازی با تاکید بر اینکه در فضای مجازی شاهد قدرت گرفتن ذی‌نفعان خارج از حاکمیت هستیم، ادامه داد: باید ادبیات مربوط به حکمرانی و حاکمیت را از هم متمایز کرد.

وی با بیان اینکه در ادبیات حکمرانی ملزم نیستیم که به آخرین ویرایش بانک جهانی مبنی بر «حکمرانی خوب» تن دهیم، اضافه کرد: به کار بردن واژه «حکمرانی خوب» نباید ما را به اشتباه بیاندازد. چرا که این واژه بعد از سیاست‌های موسوم به اجماع واشنگتن و تلاش برای کوچک سازی و تضعیف کشورهای در حال توسعه، باب شده است. به همین دلیل نباید از مفهوم حکمرانی به «حکمرانی خوب» سقوط آزاد داشته باشیم.

نجف پور ادامه داد: مشکل ما در باب فضای مجازی و فناوری اطلاعات این است که ناخودآگاه کلماتی را به زبان می‌آوریم که عمق مفهومی آن را نشناخته ایم. به دلیل این ناآشنایی است که اغلب، فضای مجازی را با فناوری اطلاعات و ارتباطات یکسان تلقی می‌کنند.

دبیر شورای عالی فضای مجازی دانشگاه آزاد اسلامی با تاکید بر اینکه مدل مفهومی فضای مجازی را نباید فقط به شکل مهندسی دید، افزود: فضای مجازی در ساده‌ترین مفهوم یک جامعه و عرصه دوم زندگی محسوب می‌شود و هر نظام سیاسی با هر مدل حاکمیتی، بر اساس بدیهیات عقلی ناچار است که به سمت حکمرانی این فضا حرکت کند.

کشور با بیماری «فناوری شیفتگی» و «حکمرانی هراسی» مواجه است

وی گفت: متأسفانه در کشور علاوه بر بی سوادی در خصوص موضوع حکمرانی، با بیماری «فناوری شیفتگی» هم مواجه هستیم. «فناوری هراسی» و «فناوری شیفتگی» هر دو دو روی سکه فناوری ناشناختگی هستند.

نجف پور ادامه داد: بیماری بعدی که کشور با آن مواجه است مربوط به «حکمرانی هراسی» است و فکر می‌کنیم هر گونه اعمال حاکمیت نگران کننده است و باید از آن عبور کرد.

وی گفت: برای حل بسیاری از چالش‌ها و تنش‌های موجود در طرح حمایت از کاربران فضای مجازی، ابتدا بهتر است به چند سوال جدی پاسخ دهیم و آن را اثبات کنیم؛ مبنی بر اینکه آیا در جامعه ایرانی نیازمند حکمرانی در فضای مجازی و یا حکمرانی با و از طریق فضای مجازی هستیم یا خیر؟ و اینکه آیا لازم به ورود کشور با رویکرد سیاستی در این عرصه هستیم یا خیر؟

این پژوهشگر فضای مجازی با اشاره به اینکه در عرصه فضای مجازی متأسفانه کشور با چند افسانه مواجه شده است، خاطرنشان کرد: آزاد و دموکراتیک بودن اینترنت افسانه‌ای بیش نیست؛ تمام کسانی که از الگوریتم، پلتفرم و حکمرانی صحبت می‌کنند نیز به این نکته اذعان دارند که بی طرفی در این فضا یک افسانه است؛ کما اینکه شاهد هستیم که پلتفرمی مانند اینستاگرام به خود اجازه می‌دهد که انتشار محتوای کاربران ایرانی را با رویکرد خود تنظیم و رگولاتوری کند. پس باید قبول کنیم که نبود حکمرانی در فضای مجازی افسانه است و تا زمانی که این موضوعات شفاف نشود نمی‌توان از مشکلات عبور کرد.

وی اضافه کرد: در این فضا شاهد هستیم که حکمرانان خارجی (پلتفرم‌های خارجی) خارج از چارچوب کشور روی کاربران اعمال حکمرانی می‌کنند.

نجف پور گفت: باید پذیرفت که بدون صیانت از منافع ملی، مردم را به سمت پلتفرم‌های خارجی سوق می‌دهیم. وظیفه حاکمیت این است که امکان تحقق آزادی مردم را فراهم کند اما تحقق دموکراسی شرایط دارد.

وی با اشاره به اینکه سوق دادن مردم به سمت پلتفرم خارجی و عدم هشدار درباره آن، اشتباهی کلان است، تصریح کرد: کسانی که از پلتفرم بومی و تحقق حکمرانی فضای مجازی حرف می‌زنند به دنبال ایجاد ساختاری روشمند هستند تا حقوق اقشار جامعه در آن محفوظ شود.

عدم پیشبرد اهداف شورای عالی فضای مجازی به دلیل منافع حزبی

نجف پور با بیان اینکه ما در سربالایی مدرنیته قرار داریم و نباید به عقب بازگردیم و نه تن به تمدن دنیای غرب دهیم، ادامه داد: خوشبختانه با تدبیر رهبری، نطفه اولیه مشارکت ذی‌نفعان در مدیریت اینترنت پایه گذاری شد و شورای عالی فضای مجازی در راستای این تدبیر شکل گرفت. اما متأسفانه در ۸ سال گذشته این حکمرانی شورایی در ابعاد مختلف تبدیل به حکومت تک بعدی و پیشبرد منویات دولت شد.

وی گفت: شورای عالی فضای مجازی به درستی تشکیل نشد و روال مناسبی را طی نکرد و دستگاه‌ها نیز مصوبات شورا را اجرا نکردند. دلیل آن نیز باز می‌گردد به اینکه عده‌ای منافع ملی را فدای منافع حزبی و گروهی کرده اند. عده‌ای به دنبال این بودند که به دور از دسترسی نظارت و کنترل دستگاه‌های نظارتی، فضای سیاسی مطلوب خود را پیش ببرند.

نجف پور با بیان اینکه به دلیل این نگرش بود که تلگرام در کشور فیلتر شد اما پس از آن تلاشی برای جلوگیری از فروش ابزارهای فیلترشکن صورت نگرفت، ادامه داد: به دلیل این نگرش است که وزرا و مجلسیان در توئیتری حضور دارند که فیلتر است.

وی تاکید کرد: به طور کل اولویت منافع حزبی بر منافع ملی ریشه اصلی عدم پیشبرد اهداف شورای عالی فضای مجازی بوده است.

دبیر شورای عالی فضای مجازی دانشگاه آزاد اسلامی با اشاره به اینکه سیاستگذاری کلان، سیاستگذاری تقنینی و سیاستگذاری اجرایی باید از هم تفکیک شوند، خاطرنشان کرد: در طرح صیانت، مجلس سعی کرده در سیاستگذاری تقنینی ورود کند و این اقدام قابل دفاع است.

نیازمند کمیسیون تخصصی فضای مجازی در مجلس هستیم

وی گفت: ما از ابتدای آغاز به کار مجلس یازدهم گفته ایم که جای خالی کمیسیون تخصصی فضای مجازی که نگاه کلان به معماری فضای مجازی داشته باشد و در راستای مصوبات شورای عالی فضای مجازی اقدام به قانونگذاری و سیاستگذاری تقنینی کند احساس می‌شود اما متأسفانه این اتفاق نیافتاد.

نجف پور تصریح کرد: طرح صیانت توسط برخی رسانه‌های روشنفکر به معنای قطع اینترنت مطرح و بازنمایی شد و به همین دلیل توده مردم که حتی یک بند از طرح را ندیده اند فکر کردند که اینترنت قرار است قطع شود. به همین علت است که معتقدم توده جامعه ما در بعد حکمرانانه فضای مجازی، سواد کافی وجود ندارد. حتی این کم سوادی و ضعف در معلومات حکمرانی در میان مسئولان دولتی و مجلسیان هم دیده می‌شود.

وی با اشاره به اینکه صحبت از بی اعتمادی مردم به خدمات بومی مانند پیام رسان های داخلی تنها یک پروپاگاندا است، گفت: پس از فیلتر شدن تلگرام یک نظرسنجی توسط مرکز پژوهش‌های مجلس انجام شد که در آن تنها یک نهم از مخاطبان برای استفاده از پیام رسان های بومی نگران امنیت بودند و مابقی به دنبال سرویس خوب بودند که به پیام رسان های خارجی مراجعه می‌کردند.

نجف پور خاطرنشان کرد: ما با دنیا قهر نیستیم؛ بلکه به دنبال داشتن هویت اصیل ایرانی در فضای مجازی هستیم.

منبع : خبرگزاری مهر


کلمات کلیدی :
اشتراک گذاری :

آخرین اخبار علمی

راه اندازی دوره دکتری "مطالعات زنان و خانواده" در دانشگاه شهید بهشتی

راه اندازی دوره دکتری "مطالعات زنان و خانواده" در دانشگاه شهید بهشتی
2021-09-23T14:11:43+03:30
برای اولین بار دوره دکتری رشته "مطالعات زنان و خانواده" در دانشگاه شهید بهشتی راه اندازی شد.

تزریق یک میلیون و ۳۸۲ هزار دوز واکسن کرونا در شبانه روز گذشته

تزریق یک میلیون و ۳۸۲ هزار دوز واکسن کرونا در شبانه روز گذشته
2021-09-23T14:08:18+03:30
بنابر اعلام وزارت بهداشت، یک میلیون و ۳۸۲ هزار دوز واکسن کرونا در شبانه روز گذشته تزریق شد.

شناسایی ۱۶۳۶۲ بیمار جدید کرونایی/۳۱۷ نفر دیگر فوت شدند

شناسایی ۱۶۳۶۲ بیمار جدید کرونایی/۳۱۷ نفر دیگر فوت شدند
2021-09-23T14:08:18+03:30
بنابر اعلام وزارت بهداشت، در شبانه روز گذشته ۳۱۷ بیمار کووید ۱۹ در کشور فوت شدند.

مهلت ثبت ایده در پنجمین جشنواره اندیشمندان و دانشمندان جوان تمدید شد

مهلت ثبت ایده در پنجمین جشنواره اندیشمندان و دانشمندان جوان تمدید شد
2021-09-23T13:44:57+03:30
مهلت ثبت ایده در «جشنواره قرن»، پنجمین جشنواره اندیشمندان و دانشمندان جوان تا ۱۰ مهرماه سال جاری تمدید شد.

ورود ۵ میلیون دوز واکسن کرونا به کشور/واردات واکسن هلال احمر از ۴۰ میلیون دوز فراتر رفت

ورود ۵ میلیون دوز واکسن کرونا به کشور/واردات واکسن هلال احمر از ۴۰ میلیون دوز فراتر رفت
2021-09-23T13:41:45+03:30
رئیس جمعیت هلال احمر گفت: بیست‌ و یکمین محموله واکسن کرونا تهیه شده از سوی جمعیت هلال‌ احمر حاوی ۵ میلیون دوز واکسن، امروز در فرودگاه امام خمینی (ره) به وزار...

رتبه بندی آموزش عالی وال استریت ژورنال و تایمز برای ۲۰۲۲ اعلام شد

رتبه بندی آموزش عالی وال استریت ژورنال و تایمز برای ۲۰۲۲ اعلام شد
2021-09-23T13:41:41+03:30
روزنامه وال استریت ژورنال به همراه تایمز هر ساله کالج های آموزش عالی در آمریکا را رتبه بندی می کنند. رتبه بندی سال ۲۰۲۲ این دو مرکز منتشر شده است.

ولخرجی کم سابقه گوگل برای خرید ملک در منهتن

ولخرجی کم سابقه گوگل برای خرید ملک در منهتن
2021-09-23T13:01:58+03:30
گوگل از برنامه‌های خود برای خرید ساختمانی به قیمت ۲.۱ میلیارد دلار در منهتن نیویورک خبر داده است. این کار همزمان با سرمایه گذاری‌های مشابه برخی شرکت‌های دیگر...

معاون تحقیقات و فناوری دانشگاه علوم پزشکی تهران منصوب شد

معاون تحقیقات و فناوری دانشگاه علوم پزشکی تهران منصوب شد
2021-09-23T11:55:02+03:30
سرپرست دانشگاه علوم پزشکی تهران در احکام جداگانه دکتر اکبر فتوحی را به عنوان معاون تحقیقات و فناوری و دکتر محمدعلی صحرائیان را به عنوان مشاور رئیس دانشگاه در...

شرایط انتقال مشروط فرزندان اعضای هیات علمی ابلاغ شد/ ممنوعیت تغییر رشته پابرجاست

شرایط انتقال مشروط فرزندان اعضای هیات علمی ابلاغ شد/ ممنوعیت تغییر رشته پابرجاست
2021-09-23T11:41:43+03:30
رئیس سازمان سنجش آموزش کشور در نامه ای به معاونان دانشگاه ها و مراکز آموزش عالی کشور دستورالعمل اجرایی نقل و انتقال فرزندان اعضای هیات علمی برای پذیرفته شدگا...

نشست مجازی کاخ سفید برای رسیدگی به مشکل کمبود تراشه

نشست مجازی کاخ سفید برای رسیدگی به مشکل کمبود تراشه
2021-09-23T11:15:11+03:30
پت گلسینگر مدیر اجرایی اینتل به همراه نمایندگانی از اپل، مایکروسافت، سامسونگ، جنرال موتورز، فورد و استلانتیس در یک نشست مجازی در کاخ سفید در مورد کمبود جهانی...

تداوم لجبازی اپل با اپیک گیمز

تداوم لجبازی اپل با اپیک گیمز
2021-09-23T11:01:40+03:30
شرکت اپل در واکنش به تجدیدنظر خواهی شرکت اپیک گیمز در پرونده درگیری حقوقی دو طرف اعلام کرد تا پایان رسیدگی به این موضوع بازی فورتنایت آن را از فروشگاه آنلاین...

ورود ۵ میلیون دُز واکسن کرونا به کشور/واردات واکسن هلال احمر از ۴۰ میلیون دُز فراتر رفت

ورود ۵ میلیون دُز واکسن کرونا به کشور/واردات واکسن هلال احمر از ۴۰ میلیون دُز فراتر رفت
2021-09-23T10:48:25+03:30
رئیس جمعیت هلال احمر گفت: بیست‌ و یکمین محموله واکسن کرونا تهیه شده از سوی جمعیت هلال‌ احمر حاوی ۵ میلیون دُز واکسن، امروز در فرودگاه امام خمینی (ره) به وزار...

٧ دوره آموزش مهارتی و حرفه ای علوم پزشکی مصوب شد

٧ دوره آموزش مهارتی و حرفه ای علوم پزشکی مصوب شد
2021-09-23T10:48:24+03:30
مرکز ملی آموزش های مهارتی و حرفه ای علوم پزشکی در بیست و دومین نشست کمیسیون خود با ایجاد ٧ دوره آموزش مهارتی و حرفه ای علوم پزشکی و تاسیس ٢ مرکز غیر دولتی مو...

کوچکترین سازه پرنده ساخته دست بشر که به اندازه یک دانه ماسه است!

کوچکترین سازه پرنده ساخته دست بشر که به اندازه یک دانه ماسه است!
2021-09-23T10:38:24+03:30
پژوهشگران "دانشگاه نورث‌وسترن" در بررسی جدید خود، قابلیت پرواز کردن را به میکروتراشه‌ها بخشیده‌اند تا آنها را برای نظارت بر آلودگی هوا و بیماری‌های...

قیمت واکسن آنفلوانزا در داروخانه ها اعلام شد

قیمت واکسن آنفلوانزا در داروخانه ها اعلام شد
2021-09-23T10:35:21+03:30
مدیرکل امور دارویی سازمان غذا و دارو، قیمت واکسن آنفلوانزا در سطح داروخانه‌ها را اعلام کرد.

کوچک‌ترین پرنده جهان یک ریزتراشه است

کوچک‌ترین پرنده جهان یک ریزتراشه است
2021-09-23T10:08:22+03:30
یک ریزتراشه با ظاهری شبیه به پره های هلیکوپتر کوچک‌ترین محصول در دنیا است که از قابلیت برخاستن از زمین و پرواز برخوردار است.

تامین نیاز صنعت نفت با تولید ۸ محصول کاربردی توسط محققان کشور

تامین نیاز صنعت نفت با تولید ۸ محصول کاربردی توسط محققان کشور
2021-09-23T10:08:21+03:30
محققان در یک شرکت دانش بنیان مستقر در پارک علم و فناوری دانشگاه تهران ۸ محصول کاربردی در صنعت نفت را به تولید رساندند.

مرحله دوم سیزدهمین المپیاد علمی دانشجویان علوم پزشکی برگزار شد

مرحله دوم سیزدهمین المپیاد علمی دانشجویان علوم پزشکی برگزار شد
2021-09-23T09:55:02+03:30
آزمون های مرحله دوم سیزدهمین المپیاد علمی دانشجویان علوم پزشکی کشور امروز اول مهرماه در ۱۰ دانشگاه علوم پزشکی کشور برگزار شد.

نقش کووید-۱۹ در تشدید یک بیماری نادر عصبی

نقش کووید-۱۹ در تشدید یک بیماری نادر عصبی
2021-09-23T09:44:58+03:30
پژوهشگران "دانشگاه آکسفورد" در بررسی جدید خود دریافته‌اند که کووید-۱۹ ممکن است به تشدید یک بیماری نادر عصبی منجر شود.

دادگاه آمریکایی فیس‌بوک را مجبور به انتشار اسناد یک نسل‌کشی کرد

دادگاه آمریکایی فیس‌بوک را مجبور به انتشار اسناد یک نسل‌کشی کرد
2021-09-23T09:28:31+03:30
یک قاضی فدرال در آمریکا به فیس‌بوک دستور داد تا اسناد مربوط به برخی حساب‌های کاربری را منتشر کند. این حساب ها محتوایی در حمایت از خشونت برعلیه اقلیت روهینگیا...

آخرین وضعیت پیشرفت ۲۳ پروژه اولویت دار الکترونیکی/ عملکرد نیمی از پروژه ها قابل قبول نیست

آخرین وضعیت پیشرفت ۲۳ پروژه اولویت دار الکترونیکی/ عملکرد نیمی از پروژه ها قابل قبول نیست
2021-09-23T09:15:18+03:30
گزارش رصد و پایش پیشرفت ۲۳ پروژه اولویت دار الکترونیکی همزمان با سومین سال ابلاغ این طرح، در راستای اعلام چالش‌ها برای رفع موانع و پیشبرد آن توسط سازمان فناو...

استفاده از حق التدریس در دانشگاه های دولتی ممنوع شد

استفاده از حق التدریس در دانشگاه های دولتی ممنوع شد
2021-09-23T09:15:17+03:30
رئیس هیأت عالی جذب شورای عالی انقلاب فرهنگی گفت: در راستای همسان سازی و کیفی سازی آموزش، حق التدریس بین دانشگاه های دولتی ممنوع شده و دانشگاه های مبداء و مقص...

اولین عامل کاهش مرگ های کرونایی/سهمگین ترین پیک را تجربه کردیم

اولین عامل کاهش مرگ های کرونایی/سهمگین ترین پیک را تجربه کردیم
2021-09-23T08:48:27+03:30
رئیس بخش عفونی بیمارستان مسیح دانشوری، اثر بخشی واکسن های کرونا را مورد تاکید قرار داد و گفت: هرگز برای واکسن زدن درنگ نکنید و در ساعات خلوت تر به مراکز واکس...

درست ترین رفتار مسئولانه افراد برای اهدای خون

درست ترین رفتار مسئولانه افراد برای اهدای خون
2021-09-23T08:35:00+03:30
پویش اهدای خون جامعه ورزشی و جوانان که با همکاری فدراسیون پزشکی ورزشی و سازمان انتقال خون برگزار شد.

نوبت واکسن ۱۵ ساله ها رسید/سرعت واکسیناسیون در کشور

نوبت واکسن ۱۵ ساله ها رسید/سرعت واکسیناسیون در کشور
2021-09-23T08:08:19+03:30
بر اساس اعلام وزارت بهداشت، متولدین ۱۳۸۵ و قبل از آن می توانند برای تزریق واکسن کرونا اقدام کنند.

راهی برای کاهش مشکلات جنسی پس از جراحی قلب

راهی برای کاهش مشکلات جنسی پس از جراحی قلب
2021-09-23T07:04:58+03:30
در یک مطالعه با بررسی تاثیر توانبخشی قلبی پس از جراحی قلب در بیماران، عنوان شد که این روش می‌تواند به افزایش رضایت جنسی بیماران کمک کند. ...

نقش پررنگ فناوری "واقعیت مجازی" در ایستگاه فضایی بین‌المللی

نقش پررنگ فناوری "واقعیت مجازی" در ایستگاه فضایی بین‌المللی
2021-09-23T07:04:58+03:30
با تجربه‌ترین افراد نیز گاهی نیاز به کمک دارند. این کمک برای فضانوردان ایستگاه فضایی بین‌المللی از طرف سایر خدمه، متخصصان در زمین و واقعیت افزوده و واقعیت مج...

برترین دانشگاه‌های دنیا در رشته روانشناسی معرفی شدند

برترین دانشگاه‌های دنیا در رشته روانشناسی معرفی شدند
2021-09-23T07:04:58+03:30
نظام رتبه‌بندی تایمز، اخیرا رتبه بندی برترین دانشگاه‌های دنیا در زمینه روانشناسی را منتشر کرد.

از تولید کیت‌های تشخیص بیماری تا صادرات کیت کرونا

از تولید کیت‌های تشخیص بیماری تا صادرات کیت کرونا
2021-09-23T07:04:57+03:30
یکی از شرکت‌های دانش‌بنیان در کنار تولید ۵۰ نوع کیت‌ تشخیص بیماری‌های عفونی و ژنتیکی، موفق به تولید و صادرات کیت تشخیص کرونا شده است. ...

امکان آموزش حضوری برای دانشجویان همه مقاطع فراهم نیست

امکان آموزش حضوری برای دانشجویان همه مقاطع فراهم نیست
2021-09-23T06:51:38+03:30
سرپرست سازمان امور دانشجویان با بیان اینکه امکان آموزش حضوری برای دانشجویان همه مقاطع تحصیلی فراهم نیست، گفت: اولویت ارائه خدمات خوابگاهی و تغذیه با دانشجو...
X فیلم جدید دانلود فیلم و سریال تبلیغات شما (پیام به تلگرام)