میرنیوز

طرح حمایت از کاربران فضای مجازی یک مانیفست سیاسی است/صیانت از حریم خصوصی اتفاق نمی افتد

طرح حمایت از کاربران فضای مجازی یک مانیفست سیاسی است/صیانت از حریم خصوصی اتفاق نمی افتد 2021-09-11T08:29:34+04:30

به گزارش خبرنگار مهر، دومین نشست سمینار علمی حکمرانی فضای مجازی در ایران با موضوع «ابعاد حکمرانی – سیاستی طرح حمایت از حقوق کاربران و خدمات پایه کاربردی فضای مجازی» توسط دانشگاه امام صادق، پژوهشگاه فضای مجازی و واحد الکترونیکی دانشگاه آزاد اسلامی برگزار شد.

در این نشست که با مدیریت محمدصادق نصراللهی عضو هیأت علمی دانشکده معارف اسلامی و فرهنگ و ارتباطات دانشگاه امام صادق برگزار شد، امیر ناظمی رئیس سازمان فناوری اطلاعات ایران، محمدرضا بهمنی رئیس مرکز توسعه فرهنگ و هنر در فضای مجازی و عزیز نجف پور آقابیگلو دبیر شورای عالی فضای مجازی دانشگاه آزاد اسلامی و سرپرست واحد الکترونیکی این دانشگاه حضور داشتند.

در ابتدای این جلسه محمدصادق نصراللهی با طرح مساله ضرورت حکمرانی فضای مجازی با توجه به تجربه ۸ سال گذشته کشور در این حوزه، از حاضران در این نشست خواست که به بررسی موضوع طرح صیانت از منظر حکمرانی و مباحث سیاسی و تصمیم سازی حاکمیتی بپردازند و به این سوال پاسخ دهند که آیا حکمرانی را ضروری می‌دانند و یا با توجه به ماهیت فضای مجازی آن را غیرممکن و یا ممتنع تلقی می‌کنند.

در این جلسه حاضران به نقاط قوت و ضعف طرح حمایت از حقوق کاربران و خدمات پایه کاربردی فضای مجازی از منظر حکمرانی پرداختند و اینکه در صورت اجرای این طرح، چه آینده‌ای را می‌توان برای کشور ترسیم کرد.

مفهوم حکمرانی متفاوت از حاکمیت است

در این نشست امیر ناظمی رئیس سازمان فناوری اطلاعات با اشاره به اینکه مفهوم حکمرانی از ساختارها و فرآیندهای یک تصمیم تا اجرا و مؤلفه‌های آن را دربرمی گیرد، گفت: در این مفهوم باید به این سوالات پاسخ داد که چه کسانی و چگونه تصمیم می‌گیرند و چه کسانی و چگونه آن را اجرا می‌کنند و چه کسانی و چگونه این تصمیمات را نظارت و کنترل می‌کنند. حتی امروز در نظامات حکمرانی منوط به این تعریف، مفاهیم دیگری نیز شکل گرفته است.

وی با تاکید بر اینکه مفهوم حکمرانی متفاوت از حاکمیت است، خاطرنشان کرد: حکمرانی از زمانی مورد توجه قرار گرفته است که حاکمیت دیگر در قلمروهای ملی فعال نیست. به بیان دیگر جهانی شدن در حکمرانی ویژگی ذاتی مفهوم حکمرانی در دنیای امروز است و نمی‌توان بدون توجه به جهانی شدن در مورد حکمرانی حرف زد.

ناظمی با تعمیم این مفاهیم به موضوع حکمرانی فضای مجازی اشاره کرد و گفت: در این زمینه نیز باید ابتدا به این سوال پاسخ دهیم که می‌خواهیم در کشور حکمرانی بر فضای مجازی داشته باشیم و یا اینکه حکمرانی از طریق فضای مجازی؟ به نظر می‌رسد گزینه دوم مدنظر است و کشور قصد دارد از ابزار فضای مجازی برای بهینه سازی حکمرانی استفاده کند.

شورای فضای مجازی در حیطه تئوری‌های حاکمیتی قرار می‌گیرد نه حکمرانی

رئیس سازمان فناوری اطلاعات ایران با تاکید بر اینکه دنیا موضوع حکمرانی فضای مجازی را تجربه کرده و ما پذیرفته ایم که دیگر تصمیم گیری را دولت انجام نمی‌دهد و تاثیرگذاران و ذی‌نفعان نیز در این تصمیم گیری میل به مشارکت دارند؛ مانند اکوسیستم استارت‌آپی، ادامه داد: اگر قرار است در کشور حکمرانی با فضای مجازی اتفاق بیافتد یعنی پای بازیگران خارج از حاکمیت، باید به مساله حکمرانی باز شود. اما در طرح حمایت از کاربران فضای مجازی این بدیهیات نادیده گرفته شده است.

وی با اشاره به اینکه در ادبیات «حکمرانی خوب» شاهد موضوعاتی مانند شفافیت و مشارکت جویی در فرآیندها و ساختارها هستیم. به نظر می‌رسد سیاست شورای عالی فضای مجازی مبتنی بر حکمرانی از طریق فضای مجازی است. اما سوال اینجاست که آیا اعضایی که در این شورا تصمیم می‌گیرند دارای شفافیت هستند و پاسخگوی موفقیت و عدم موفقیت سیاست‌هایشان در فضای مجازی بوده‌اند؟ آیا در این شورا نماینده ذی‌نفعان بخش خصوصی حضور دارد؟

رئیس سازمان فناوری اطلاعات با انتقاد از عملکرد شورای عالی فضای مجازی که با مفهوم حکمرانی فاصله دارد، خاطرنشان کرد: حتی اعضای حقیقی این شورا هم بر اساس حکم حاکمیتی انتخاب می‌شوند و کسب و کارها در این شورا حق رأی ندارند. با این وجود بهتر است بگوییم که شورای عالی فضای مجازی در حیطه تئوری‌های حاکمیتی قرار می‌گیرد نه حکمرانی.

ناظمی بیان اینکه اگر شورای عالی فضای مجازی بخواهد حکمرانی را از طریق فضای مجازی گسترش دهد باید مکانیزم شفاف سازی و پاسخگویی داشته باشد، تاکید کرد: زایش اولیه شورای عالی فضای مجازی با این هدف بوده که چگونه تصمیمات بهتر اتخاذ و چگونه به صورت بهتری اجرا شود. اما به مرور زمان می‌بینیم که این شورا بدون مشارکت ذی‌نفعان تصمیم می‌گیرد و روز به روز با کاهش اختیارات دستگاه‌های اجرایی از دولت توانمند می‌کاهد. این موضوع در هیچ کشوری سابقه ندارد.

وی با اشاره به اینکه در اغلب کشورها شاهد وجود تنها ۳ یا ۴ شورای عالی برای امنیت، اقتصاد و علم و فناوری هستیم، گفت: اما در کشور ما متأسفانه با تعدد شوراهایی مواجه هستیم که در تعارض با یکدیگر هستند و تصمیماتشان بنای قانون اساسی ندارد. این در حالی است که در مفهوم اولیه شورا باید ویژگی مشورتی داشته باشد. در غیر این‌صورت حکمرانی شورایی نتیجه‌ای جز کاهش توانمندی حکمرانی در پی نخواهد داشت.

وی با تاکید بر اینکه منظورم از واژه «حکمرانی خوب» با آنچه که در اجماع واشنگتن بر آن تاکید شده است، متفاوت است، گفت: من مخالف آن حکمرانی خوبی هستم که به تضعیف کشورهای در حال توسعه می‌انجامد. بلکه منظورم از حکمرانی خوب توسعه کشورها بر مبنای مشارکت و شفافیت است و توانمندسازی دولت‌ها و حاکمیت‌ها مدنظر است. اما در عملکرد شورای عالی فضای مجازی شاهد کاهش توانمندی دولت و حکومت در اعمال حاکمیت و کند شدن فرآیندها هستیم.

نصب ۴۰ میلیون فیلترشکن امنیت را به مخاطره می‌اندازد

وی گفت: متأسفانه در شورای عالی فضای مجازی عده‌ای در یک حاشیه امن تصمیمی می‌گیرند و به کسی پاسخگو نیستند و در مورد تصمیماتشان مسئولیت نمی‌پذیرند. مثال این موضوع، تصمیم برای فیلتر تلگرام است که باعث نصب ۴۰ میلیون فیلترشکن روی گوشی‌های مردم شد که بدافزارهایی است که امنیت کشور را به مخاطره می‌اندازد. اما کسی مسئولیت این تصمیم را برعهده نگرفت.

وی با بیان اینکه فرآیند تصمیم گیری و گزارش خروجی مصوبات شورای عالی فضای مجازی به عنوان یک شورای فراقوه ای شفاف نیست، گفت: ممکن است نیت خیر باشد اما الزاماً نتیجه خوب نخواهد بود.

ناظمی با اشاره به اینکه اصلی ترین دستگاه اجرایی فناوری اطلاعات کشور که سازمان فناوری اطلاعات ایران است در این شورا عضو نیست، ادامه داد: کارکردهای مناسبی از این شورا انتظار می‌رود اما به نظر می‌رسد با توجه به فرآیندهای موجود و ساختار فعلی، این کارکردها به نتیجه نرسیده است.

طرح صیانت روی اعتماد و سرمایه اجتماعی دست گذاشته است

ناظمی با انتقاد از طرح حمایت از کاربران فضای مجازی گفت: این طرح روی بزرگترین چالش فعلی نظام حکمرانی ایران که همان اعتماد و سرمایه اجتماعی است دست گذاشته است و این هم راستا با خواسته مخالفان نظام در خارج کشور است.

وی با اشاره به پیامدهای اجرای این طرح، گفت: از فردا شاهد تعارض بین شرکت‌ها و مردم و شرکت‌ها با حاکمیت خواهیم بود. به نظر می‌رسد آنهایی که این طرح را نوشته اند در این جامعه زندگی نمی‌کنند. این موضوع واضح است که مادامی که در مردم اعتماد ایجاد نشود نمی‌توان توقع داشت که مردم به پیام رسان های بومی اعتماد کرده و جایگزینی بومی برای اینستاگرام را بپذیرند.

رئیس سازمان فناوری اطلاعات ایران با بیان اینکه با این طرح تنها شکاف بین مردم و حکمرانان و شرکت‌ها را افزایش می‌دهیم، گفت: باید توجه داشته باشیم که هر فیلترینگ که روی یک پلتفرم خارجی صورت می‌گیرد، میزان استفاده مردم از پلتفرم‌های داخلی کاهش می‌یابد.

وی با انتقاد از سیاستگذاری شورای عالی فضای مجازی در خصوص خدمات پایه کاربردی شبکه ملی اطلاعات، گفت: این خدمات پایه شامل ۴ موضوع مسیریاب، خدمات ابری، جستجوگر و پیام رسان است که دو خدمت از آن با روش مدنظر این شورا پیش رفته و شاهد عدم موفقیت پیام رسان و جستجوگر بومی به دلیل این تقسیم کار بوده ایم. اما برای دو خدمت دیگر، روش دیگری اتخاذ شد و بخش خصوصی واقعی توانست دو خدمات مسیریاب و ابری را با موفقیت پیاده سازی کند و هم اکنون نیز کاربران آن را پذیرفته اند و استفاده می‌کنند.

ناظمی با بیان اینکه طرح صیانت، دوگانگی ایجاد می‌کند، به ترکیب اعضای کمیسیون عالی تنظیم مقررات مدنظر در این طرح نیز انتقاد کرد و گفت: از میان ۳۰ عضو تنها یک صندلی برای مشروعیت بخشی مردم درنظر گرفته شده است. ایجاد صندوق حمایتی جدید در این طرح نیز به ایجاد رانت می‌انجامد. چرا این مدل حمایتی را از طریق صندوق‌های موجود پیش نمی‌برند؟

وی گفت: برخلاف آنچه که مطرح می‌شود طرح حمایت از کاربران فضای مجازی اصلاً حقوق کاربران را به رسمیت نشناخته و بیشتر یک مانیفست سیاسی است که نه تنها از حریم خصوصی صیانت نمی‌کند بلکه یک اکوسیستم مناسب و منصفانه را نیز شکل نداده است و برخلاف آنکه نام این طرح مربوط به خدمات پایه کاربردی است اما قابلیت تعمیم به کل اینترنت را دارد.

منبع : خبرگزاری مهر


کلمات کلیدی :
اشتراک گذاری :

آخرین اخبار علمی

مسئول جدید بسیج دانشجویی واحد پردیس دانشگاه آزاد معرفی شد

مسئول جدید بسیج دانشجویی واحد پردیس دانشگاه آزاد معرفی شد
2021-09-19T17:14:57+04:30
مراسم تکریم و معارفه مسئول بسیج دانشجویی دانشگاه آزاد اسلامی واحد پردیس در این واحد دانشگاهی برگزار شد.

نوعی چربی مسئول انتقال پروتئین ایجاد کننده آلزایمر به مغز است

نوعی چربی مسئول انتقال پروتئین ایجاد کننده آلزایمر به مغز است
2021-09-19T16:38:14+04:30
محققان شواهد جالبی در موش‌ها یافته‌اند که نشان می‌دهد یک مسیر خونی به مغز می‌تواند مسئول رسیدن ذرات سمی به ماده خاکستری و ایجاد آلزایمر باشد. ...

چالش های «تولید، پشتیبانی‌ها و مانع زدایی ها» در بخش ICT / فهرست ۷ مانعی که جلوی تولید را گرفت

چالش های «تولید، پشتیبانی‌ها و مانع زدایی ها» در بخش ICT / فهرست ۷ مانعی که جلوی تولید را گرفت
2021-09-19T16:34:57+04:30
مرکز پژوهش های مجلس در گزارشی چالش ها و موانع موجود بر سر راه تحقق شعار «تولید، پشتیبانی‌ها و مانع زدایی ها» در بخش فناوری اطلاعات و ارتباطات را منتشر کرد.

نتایج تحقیق کمیسیون فدرال تجارت از ادغام شرکت های فناوری

نتایج تحقیق کمیسیون فدرال تجارت از ادغام شرکت های فناوری
2021-09-19T16:21:38+04:30
تحقیق کمیسیون فدرال تجارت از معاملات ادغام آمازون، فیس بوک، مایکروسافت، گوگل و اپل حاکی از ۶۱۶ قرارداد با ارزش بیش از یک میلیون دلار است که به مقامات گزارش ن...

امکان گفتگوی مستقیم صوتی با وزیر ارتباطات فراهم شد

امکان گفتگوی مستقیم صوتی با وزیر ارتباطات فراهم شد
2021-09-19T16:08:16+04:30
وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات در سایت اطلاع رسانی خود امکان گفتگوی مستقیم صوتی مردم با عیسی زارع پور وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات را فراهم کرد.

شناسایی تومور با کمک یک دستگاه کوچک

شناسایی تومور با کمک یک دستگاه کوچک
2021-09-19T15:44:56+04:30
محققان "دانشگاه فناوری کمنیتس" آلمان در مطالعه اخیرشان از توسعه دستگاه کوچک زیست سازگاری خبر داده‌اند که که با ورود به بدن قادر به شناسایی تومورها ...

تغییر مخفیانه الگوریتم فیس بوک را خشن تر کرد

تغییر مخفیانه الگوریتم فیس بوک را خشن تر کرد
2021-09-19T15:41:40+04:30
براساس گزارشی جدید، فیس بوک در سال ۲۰۱۸ الگوریتم های خود را تغییر داد تا به محتوای بازنشر شده اولویت دهد. اما این امر به گسترش اخبار جعلی و محتوای تفرقه انگی...

هشدار مرکز ماهر به شرکتهای بازرگانی برای تبادلات مالی بین‌المللی

هشدار مرکز ماهر به شرکتهای بازرگانی برای تبادلات مالی بین‌المللی
2021-09-19T15:14:58+04:30
مرکز ماهر به شرکت‌های بازرگانی که تبادلات مالی بین‌المللی دارند در خصوص امکان هک ایمیل طرفین قرارداد و بروز خسارت های میلیون دلاری هشدار داد.

دستور زارع پور برای اصلاح بخشنامه های داخلی پست/ تبدیل پست به پیشران کسب‌وکارهای مجازی

دستور زارع پور برای اصلاح بخشنامه های داخلی پست/ تبدیل پست به پیشران کسب‌وکارهای مجازی
2021-09-19T14:48:20+04:30
وزیر ارتباطات در بازدید سرزده از منطقه پانزده پستی تهران با بیان اینکه پست به پیشران کسب‌وکارهای مجازی در دوره کرونا تبدیل شده است، دستور اصلاح برخی بخشنامه‌...

اجرای طرح «سرباز ماهر» به جهاد دانشگاهی واگذار شد

اجرای طرح «سرباز ماهر» به جهاد دانشگاهی واگذار شد
2021-09-19T14:48:20+04:30
طی تفاهم‌نامه به امضا رسیده میان قرارگاه مرکز مهارت‌آموزی کارکنان وظیفه نیروهای مسلح با معاونت امور جوانان وزارت ورزش اجرای طرح «سرباز ماهر» به جهاد دانشگاهی...

اعطای کمک هزینه سفر اربعین به دانشجویان علوم پزشکی

اعطای کمک هزینه سفر اربعین به دانشجویان علوم پزشکی
2021-09-19T14:48:19+04:30
رئیس صندوق رفاه دانشجویان وزارت بهداشت از اعطای کمک هزینه سفر به دانشجویان علوم پزشکی متقاضی سفر به عتبات عالیات در اربعین حسینی خبر داد.

رشته «تاریخ علم در دوره اسلامی» به کنکور دکتری ۱۴۰۱ اضافه شد

رشته «تاریخ علم در دوره اسلامی» به کنکور دکتری ۱۴۰۱ اضافه شد
2021-09-19T14:34:57+04:30
اصلاحات و تغییرات دو مجموعه امتحانی آزمون ورودی نیمه متمرکز دکتری (Ph.D) سال ۱۴۰۱ اعلام شد.

ضرورت وجود برنامه جامع پزشکی/ ظرفیت پزشکی را افزایش می دهیم

ضرورت وجود برنامه جامع پزشکی/ ظرفیت پزشکی را افزایش می دهیم
2021-09-19T14:34:56+04:30
وزیر بهداشت دراولین نشست مشترک با دبیر و اعضای شورای عالی انقلاب فرهنگی گفت: شخصا معتقدم که کیفیت در گرو کمیت است و همزمان باید نظام بخشی به آموزش پزشکی، ظرف...

ورود به منازل برای لکه‌گیری واکسیناسیون/ محدودیت‌ها هوشمند می‌شود

ورود به منازل برای لکه‌گیری واکسیناسیون/ محدودیت‌ها هوشمند می‌شود
2021-09-19T14:21:37+04:30
وزیر بهداشت گفت: با انجام واکسیناسیون بسیاری از محدودیت ها تغییر کرده و قرنطینه هوشمند عملی می‌شود و مردم می‌توانند هر اقدامی را به شرط تزریق واکسن انجام دهند.

شناسایی ۱۵۹۷۵ بیمار جدید کرونایی/ ۳۹۱ نفر دیگر فوت شدند

شناسایی ۱۵۹۷۵ بیمار جدید کرونایی/ ۳۹۱ نفر دیگر فوت شدند
2021-09-19T14:08:17+04:30
بر اساس اعلام وزارت بهداشت، آمار فوتی های کرونا در کشور به ۱۱۷ هزار و ۱۸۲ نفر رسید.

ورود به منازل برای لکه گیری واکسیناسیون/محدودیت ها هوشمند می شود

ورود به منازل برای لکه گیری واکسیناسیون/محدودیت ها هوشمند می شود
2021-09-19T14:08:17+04:30
وزیر بهداشت گفت: با انجام واکسیناسیون بسیاری از محدودیت ها تغییر کرده و قرنطینه هوشمند عملی می شود و مردم می توانند هر اقدامی را به شرط تزریق واکسن انجام دهند.

نامه رئیس سازمان سنجش به قالیباف/ قصد خروج از کشور ندارم

نامه رئیس سازمان سنجش به قالیباف/ قصد خروج از کشور ندارم
2021-09-19T14:08:16+04:30
رئیس سازمان سنجش آموزش کشور در نامه ای به رئیس مجلس شورای اسلامی ادعای یک نماینده مبنی بر قصد وی در خروج از کشور را تکذیب کرد.

۱۳ میلیون و ۹۰۴ هزار ایرانی ۲ دوز واکسن کرونا دریافت کرده اند

۱۳ میلیون و ۹۰۴ هزار ایرانی ۲ دوز واکسن کرونا دریافت کرده اند
2021-09-19T13:54:57+04:30
گزارش های روزانه وزارت بهداشت نشان می دهد که تا روز گذشته ۱۳ میلیون و ۹۰۴ هزار نفر در کشور موفق به دریافت ۲ دوز واکسن کرونا شده اند.

شناسایی ۱۵۹۷۵ بیمار جدید کرونایی/۳۹۱ نفر دیگر فوت شدند

شناسایی ۱۵۹۷۵ بیمار جدید کرونایی/۳۹۱ نفر دیگر فوت شدند
2021-09-19T13:41:36+04:30
بر اساس اعلام وزارت بهداشت، آمار فوتی های کرونا در کشور به ۱۱۶ هزار و ۱۸۲ نفر رسید.

تشخیص زودهنگام اوتیسم با اسکن ۳بعدی چهره

تشخیص زودهنگام اوتیسم با اسکن ۳بعدی چهره
2021-09-19T13:31:34+04:30
محققان در استرالیا از اسکن سه‌بعدی پیشرفته چهره برای درک بهتر عوامل ژنتیکی ایجاد کننده اوتیسم استفاده کردند.

کمیته تخصصی ارزیابی سطح فناوری استانداردسازی آغاز به کار کرد

کمیته تخصصی ارزیابی سطح فناوری استانداردسازی آغاز به کار کرد
2021-09-19T13:28:19+04:30
نخستین جلسه کمیته تخصصی ارزیابی سطح فناوری استانداردسازی با هدف تسریع در صدور گواهینامه‌های انطباق و محصول ویژه دستاوردهای فناورانه، آغاز به کار کرد.

حمایت ۱۰ شتابدهنده از ایده‌های نوآورانه امنیت غذایی

حمایت ۱۰ شتابدهنده از ایده‌های نوآورانه امنیت غذایی
2021-09-19T13:28:18+04:30
ستاد توسعه زیست فناوری معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری از حمایت ۱۰ شتابدهنده برای پرورش ایده های نوآورانه در راستای تضمین امنیت غذایی خبر داد.

تغییرات ۷ مجموعه امتحانی در کنکور کارشناسی ارشد ۱۴۰۱ منتشر شد

تغییرات ۷ مجموعه امتحانی در کنکور کارشناسی ارشد ۱۴۰۱ منتشر شد
2021-09-19T13:28:18+04:30
اصلاحات و تغییرات ۷ مجموعه امتحانی در آزمون کارشناسی ارشد ناپیوسته سال ۱۴۰۱ اعلام شد.

جزئیات آزمون های مهم ۱۴۰۱ اعلام شد/ثبت نام کنکور از ۱۰ بهمن

جزئیات آزمون های مهم ۱۴۰۱ اعلام شد/ثبت نام کنکور از ۱۰ بهمن
2021-09-19T13:04:56+04:30
تاریخ‌ ثبت نام و برگزاری آزمون های ورودی به دانشگاه‌ها و موسسات آموزشی در سال ۱۴۰۱ اعلام شد.

تاریخ‌ ثبت نام آزمون های کشوری سال ۱۴۰۱ اعلام شد/ کنکور سراسری ۱۴۰۱ تیرماه برگزار می شود

تاریخ‌ ثبت نام آزمون های کشوری سال ۱۴۰۱ اعلام شد/ کنکور سراسری ۱۴۰۱ تیرماه برگزار می شود
2021-09-19T13:01:38+04:30
تاریخ‌ های ثبت نام و برگزاری آزمون های ورودی به دانشگاه‌ها و موسسات آموزشی در سال ۱۴۰۱ اعلام شد.

حذف ۶۰۰ برند چینی از آمازون به دلیل نقض قوانین

حذف ۶۰۰ برند چینی از آمازون به دلیل نقض قوانین
2021-09-19T12:21:42+04:30
آمازون ۶۰۰ برند چینی را در پلتفرم خود ممنوع کرده است زیرا آنها قوانین شرکت از جمله سوءاستفاده از نقدهای کاربران درباره محصولات را نقض کرده اند.

فاز آزمایشی اینترنت استارلینک ماه آینده پایان می یابد

فاز آزمایشی اینترنت استارلینک ماه آینده پایان می یابد
2021-09-19T12:21:42+04:30
ایلان ماسک در توئیتی اعلام کرد پروژه آزمایش اینترنت ماهواره ای استارینک در ماه اکتبر پایان می یابد. در نتیجه سرویس برای کاربران در کشورهای بیشتری مهیا می شود.

سرای نوآوری تولیدات کشاورزی و فرآورده‌های ارگانیک ایجاد می‌شود

سرای نوآوری تولیدات کشاورزی و فرآورده‌های ارگانیک ایجاد می‌شود
2021-09-19T11:58:17+04:30
از سوی مشاور معاونت تحقیقات، فناوری و نوآوری و مجری سامانه مدیریت فعالیت های دانش بنیان دانشگاه آزاد اسلامی، موافقت با ایجاد سرای نوآوری تولیدات کشاورزی و فر...

تا پایان هفته همه انتصابات دانشگاه انجام خواهد شد

تا پایان هفته همه انتصابات دانشگاه انجام خواهد شد
2021-09-19T11:44:56+04:30
سرپرست دانشگاه علوم پزشکی تهران با بیان اینکه تا پایان هفته همه انتصابات این دانشگاه انجام خواهد شد، گفت: متأسفانه یکی از عادت‌های بد این‌ است که وقتی رئیس ج...

ماهیچه‌های پلاستیکی جدید با قدرت بلند کردن ۵۰۰۰ برابر وزن خود

ماهیچه‌های پلاستیکی جدید با قدرت بلند کردن ۵۰۰۰ برابر وزن خود
2021-09-19T11:44:56+04:30
محققان موفق به ساخت ماهیچه‌های پلاستیکی جدیدی شده‌اند که با گرما فعال می‌شود و می‌تواند تا ۵۰۰۰ برابر وزن خود را بلند کند و تقریباً شش برابر بیشتر از نسخه‌ها...
X فیلم جدید دانلود فیلم و سریال تبلیغات شما (پیام به تلگرام)