میرنیوز

پتانسیل‌ علمی دانشگاه‌ها در راستای نیاز جامعه تعریف شود/ مراکز بهداشت برای واکسیناسیون فعال شوند

پتانسیل‌ علمی دانشگاه‌ها در راستای نیاز جامعه تعریف شود/ مراکز بهداشت برای واکسیناسیون فعال شوند 2021-09-11T08:28:59+04:30

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از وزارت علوم، دکتر محمدعلی زلفی‌گل، در سی‌ و سومین اجلاس رؤسای دانشگاه‌های بزرگ کشور که امروز ۱۸ شهریور) به میزبانی دانشگاه علم و صنعت برگزار شد، ضمن قدردانی از تلاش‌های رؤسای دانشگاه‌ها و دانشگاهیان گفت: به لطف مدیریت خوب همه رؤسای دانشگاه‌ها و تلاش‌های جهادی دانشگاهیان و خانواده بزرگ وزارت علوم، امروزه در عرصه‌های علمی، فناوری، آموزشی و پژوهشی حرف برای زدن داریم.

وی گفت: شما رؤسای دانشگاه ها به خوبی توانستید دانشگاه‌ها را مدیریت و هدایت کنید و بهترین دلیل آن پذیرفتن محصولات دانشگاه‌های ایران در سراسر دنیا است، که نشان‌دهنده آن است استانداردها در دانشگاه‌های بزرگ کشور رعایت شده است.

زلفی گل افزود: اگر چه این مسأله که ما نخبگان خود را تحویل کشورهای پیشرفته بدهیم حسن محسوب نمی‌شود، اما می‌خواهم این نتیجه را بگیرم که مدیریت شایسته دانشگاه‌ها، تلاش خانواده بزرگ دانشگاهیان و رعایت استانداردهای علمی در وزارت علوم یک واقعیت است. به همین دلیل من تمام مدیریت‌های دوره‌های گذشته را تقدیر می‌کنم و خدمتشان دست مریزاد عرض می‌کنم.

وی یادآور شد: ما یادمان نرفته از کجا شروع کرده‌ایم و الان به کدام نقطه رسیده‌ایم یک زمانی ۱۷۰ هزار دانشجوی کارشناسی‌ارشد، کارشناسی و کاردانی داشتیم و دوره‌های دکتری در کشور نبود، الان در اکثر دانشگاه‌های مراکز استان‌ها و دانشگاه‌های بزرگ تقریباً در بیشتر رشته‌ها مقاطع دکتری وجود دارد. همچنین در زمینه علمی برج علم ایران در منطقه خودنمایی می‌کند و همه اینها نشان می‌دهد که وزرا و مدیریت‌های پیشین به خوبی کار خود را انجام داده‌اند و من قدردان همه تلاش‌های صورت گرفته هستم.

وزیر علوم با بیان اینکه ما اعتقاد به پژوهش آموزش محور داریم، خاطرنشان کرد: عمده‌ترین وظیفه دانشگاه‌های ما بحث آموزش است، آموزش پژوهش محور و پژوهش آموزش محور، حتی ما اگر بحث پژوهش را هم مد نظر داشته باشیم باید گفت از طریق پژوهش داریم شیوه پژوهش و کار علمی را به دانشجویان یاد می‌دهیم، به همین دلیل ما اعتقاد به پژوهش آموزش محور داریم.

وی گفت: از طریق رساله کارشناسی‌ارشد و دکتری باید به دانشجویان بیاموزیم که چگونه پژوهش و مسأله تعریف کنند، به پیشینه تحقیق دست یابند، راه‌های متفاوت را بیازمایند، از مشورت اهل فن استفاده کنند و راهکارهای دیپلماسی علمی و کار تیمی را فرا بگیرند. دانشجویان ما اگر می‌خواهند موفق شوند باید بتوانند از دانش افراد مختلف بهره‌مند شوند، پس ما نباید اجازه دهیم که هیچگاه نگاه مصرفی به دانشگاه‌ها وجود داشته باشد.

پتانسیل‌های علمی و تحقیقاتی دانشگاه‌ها در راستای نیازهای جامعه تعریف شود

زلفی گل اظهار داشت: اگر چه این حرف درستی است که باید نقش دانشگاه‌ها در جامعه پررنگ‌تر و قوی‌تر باشد، اما سخت اعتقاد دارم که در طی سالیان گذشته و بر اساس اهداف وزارت علوم، خوب کار شده است و از این به بعد نوع نگاه ما تغییر پیدا خواهد کرد و می‌گوئیم افزون‌بر تولید علم، آموزش پژوهش محور و پژوهش آموزش محور انتظار داریم بخش قابل توجهی از پتانسیل‌های علمی و تحقیقاتی دانشگاه‌ها در راستای نیازهای جامعه تعریف شود.

وزیر علوم، تحقیقات و فناوری ادامه داد: برای اینکه این هدف تحقق پیدا کند باید برنامه‌ریزی کرد و سیستم ارائه داد، ما دانشگاهیان باید به دیگر نهادها و سازمان‌ها یاد دهیم که اگر می‌خواهیم موفق شویم باید سیستم‌های مورد نظر را ایجاد کنیم. بنابراین، با کمک همه دانشگاهیان و خانواده بزرگ آموزش عالی کشور تلاش خواهم کرد که سیستمی را در وزارت علوم ایجاد کنم که این سیستم سنجشی و انگیزشی کمک کند که بخش قابل توجهی از رساله‌های دکتری و پایان‌نامه‌های کارشناسی‌ارشد در راستای نیازهای جامعه باشد.

دانشمندان ما در دنیا حرف برای زدن دارند

وی با بیان اینکه پیشرفت و توسعه با توصیه به دست نمی‌آید و توسعه با قانون و سیستم تحقق پیدا می‌کند، تصریح کرد: با یک نگاه اجمالی در پایگاه‌های استنادی متوجه می‌شویم که دانشمندان ما در دنیا حرف برای زدن دارند، بیش از ۷۰ هزار سند علمی منتشر می‌شود و یافته‌های استادان و دانشمندان ایرانی در کتاب‌های درسی بین‌المللی وجود دارد، پس ما نمی‌توانیم این همه زحمات دانشمندان و دانشجویان را نادیده بگیریم.

زلفی گل افزود: اما برای اینکه بخش قابل توجهی از پتانسیل‌های جامعه را جهت نیازهای آن هدایت کنیم به دنبال این هستیم که ضمن تکریم و صیانت از برنامه‌ها و یافته‌های گذشته یک سیستم و نظام انگیزشی جدیدی را ایجاد کنیم. به‌رغم همه محدودیت‌ها، امکانات بسیاری در دانشگاه‌ها ایجاد شده است که از توفیقات بزرگ نظام بوده است که نباید نادیده گرفته شود.

وی گفت: به لطف خداوند و با کمک همه دانشگاهیان تلاش می‌کنیم تا در این دوره سیستمی را ایجاد کنیم که در زمینه تحقیقات کاربردی و فناوری نیز بتوانیم موفقیت‌هایی را همچون عرصه تولیدات علمی داشته باشیم.

وظیفه داریم از ساحت دانشگاه و دانشگاهیان نه تنها به خوبی دفاع بلکه تبیین نیز بکنیم

وزیر علوم با تأکید بر اینکه وظیفه داریم از ساحت دانشگاه و دانشگاهیان نه تنها به خوبی دفاع بلکه تبیین نیز بکنیم، گفت: کسانی‌که نوع نگاه آنها شایسته دانشگاهیان نیست، باید دید خود را تغییر دهند و به آنها بگوییم که شما مجوز قرار گرفتن در مسندهای اجرایی و مسئولیتی را از همین دانشگاه‌ها و وزارتخانه‌های متولی علم و آموزش به دست آورده‌اید و هیچ موقع نمی‌توانید نسبت به دانشگاه‌ها نگاه دیگری داشته باشید.

وی افزود: همچنین به بحث فرهنگی و سیاسی دانشگاه‌ها باید توجه ویژه کرد چرا که آینده‌سازان کشور در دانشگاه‌ها تجربه کسب می‌کنند. همه بزرگان کشور را دانشگاه‌ها تحویل جامعه می‌دهند، سرکلاس درس ما انسان‌های بسیار بزرگی می‌نشینند، مسئولان کشور باید نوع نگاه خود را نسبت به دانشگاه‌ها تغییر دهند.

وزیر علوم، تحقیقات و فناوری با اشاره به طرح همسان‌سازی تصریح کرد: تلاش خود را خواهیم کرد تا اگر شرایط آن هم وجود داشته باشد کمک کنیم تا مسأله همسان‌سازی پیگیری و این مشکل حل شود.

درمانگاه‌ها و مراکز بهداشت دانشگاه‌ها برای واکسیناسیون فعال باشند

زلفی گل یادآور شد: همچنین لازم است در این دوره درمانگاه‌ها و مراکز بهداشت دانشگاه‌ها فعال باشند تا با هماهنگی وزیر بهداشت، واکسن در اختیار این درمانگاه‌ها قرار داده شود تا در این زمینه کمک شود تا سرعت واکسیناسیون افزایش پیدا کند تا بتوانیم در اولین فرصت تعداد بیشتری از دانشجویان را به‌صورت تدریجی در دانشگاه‌ها و تلفیقی از آموزش حضوری و مجازی داشته باشیم.

وی گفت: از این تجربیات دوران کرونا سعی می‌کنیم تا در پساکرونا به خوبی استفاده کنیم و از شیوه تدریس مجازی می‌توان به‌عنوان بسته‌های کمک آموزشی برای ارتقای کیفیت آموزش و پژوهش بهره‌مند شد.

وزیر علوم گفت: نگاه من به همه رؤسای دانشگاه‌ها در ادوار مختلف نگاه سرمایه‌ای است و شما سرمایه‌های نمادین کشور هستید. سرمایه نمادین یعنی هر شخص تأثیرگذار و دانشمندی که در هر جایی قرار بگیرد آنجا ارزش پیدا می‌کند و من برای همه آرزوی توفیق دارم و این واقعیت را باید پذیرفت که با تغییر دولت‌ها طبیعی است که تغییراتی صورت بگیرد.

وی خاطرنشان کرد: ما همانند ورزشکاری هستیم که مشعل المپیک را تا جایی که توان دارد می‌دود و تحویل نفر بعدی می‌دهد، طبیعی است توان افراد متفاوت است، اما آنچه که باید به آن توجه کرد این است که در این تغییرات باید حواسمان باشد تا احترام یکدیگر را حفظ کنیم و بدانیم که این عزیزان بهترین سال‌های عمر خود را برای تربیت فرزندان این مرز و بوم صرف کرده‌اند این احترام را باید حفظ کنیم و دیدگاه ما به تغییر مدیریت‌ها دمیدن روح و انرژی تازه باشد و زحمات و تلاش‌های انجام شده را پاس بداریم.

زلفی گل خاطرنشان کرد: من به همه شما رؤسای دانشگاه‌ها خسته نباشید عرض می‌کنم و آرزوی توفیق دارم.

سی‌ و سومین اجلاس رؤسای دانشگاه‌ها با حضور رؤسای دانشگاه ها، رئیس کمیسیون آموزش مجلس شورای اسلامی، مسئولان وزارت علوم، تحقیقات و فناوری و با دستور جلسه بررسی مسائل بودجه سال ۱۴۰۰، نامه دیوان محاسبات و مسأله همسان‌سازی و سقف حقوق و چالش‌های پیش رو در ترم جدید تحصیلی برگزار شد و در حاشیه آن از زحمات و تلاش‌های دکتر مسعود شمس‌بخش و دکتر عبدالرضا باقری تقدیر و تشکر به‌عمل آمد.

منبع : خبرگزاری مهر


کلمات کلیدی :
اشتراک گذاری :

آخرین اخبار علمی

نوبت دهی دوز دوم واکسن کرونا هوشمند شد

نوبت دهی دوز دوم واکسن کرونا هوشمند شد
2021-09-16T18:41:46+04:30
مرکز مدیریت آمار و فناوری اطلاعات وزارت بهداشت، در اطلاعیه ای از راه اندازی نوبت‌ دهی هوشمند دوز دوم واکسن خبر داد.

بیماری های نوپدید جان مردم را تهدید می کند/نیاز به مراقبت های پیش بیمارستانی

بیماری های نوپدید جان مردم را تهدید می کند/نیاز به مراقبت های پیش بیمارستانی
2021-09-16T17:08:28+04:30
وزیر بهداشت گفت: نیاز به مراقبت های پیش بیمارستانی برای مقابله با بیماری های نوپدید در آینده، بیش از پیش احساس می شود.

نوبت دهی دوز دوم واکسن کرونا هوشمند می شود

نوبت دهی دوز دوم واکسن کرونا هوشمند می شود
2021-09-16T16:55:07+04:30
مرکز مدیریت آمار و فناوری اطلاعات وزارت بهداشت، در اطلاعیه ای از راه اندازی نوبت‌ دهی هوشمند دوز دوم واکسن خبر داد.

ورود به ورزشگاه ها از اواخر مهر/اثربخشی واکسن اسپوتنیک لایت

ورود به ورزشگاه ها از اواخر مهر/اثربخشی واکسن اسپوتنیک لایت
2021-09-16T16:41:48+04:30
فرمانده ستاد مقابله با کرونا در کلانشهر تهران، حضور تماشاگران در ورزشگاه ها را از اواخر مهر ۱۴۰۰ امکان پذیر دانست.

حضور تماشاگران در ورزشگاه ها از اواخر مهر امکان پذیر است

حضور تماشاگران در ورزشگاه ها از اواخر مهر امکان پذیر است
2021-09-16T16:28:25+04:30
فرمانده ستاد مقابله با کرونا در کلانشهر تهران، حضور تماشاگران در ورزشگاه ها را از اواخر مهر ۱۴۰۰ امکان پذیر دانست.

سن واکسیناسیون کرونا به ۳۷ ساله ها رسید/ متولدین ۱۳۶۳ ثبت نام کنند

سن واکسیناسیون کرونا به ۳۷ ساله ها رسید/ متولدین ۱۳۶۳ ثبت نام کنند
2021-09-16T15:21:45+04:30
مرکز مدیریت آمار و فناوری اطلاعات وزارت بهداشت، در اطلاعیه‌ای اعلام کرد: حداقل سن ثبت‌ نام و دریافت نوبت واکسن کرونا، ۳ سال دیگر کاهش یافت.

اسپیس ایکس ۴ شهروند را به مدار زمین برد

اسپیس ایکس ۴ شهروند را به مدار زمین برد
2021-09-16T15:21:45+04:30
بامداد امروز ۴ شهروند آمریکایی همراه کپسول کرو دراگون اسپیس ایکس سفری ۳ روزه به مدار زمین را آغاز کردند.

عواقب تعارض منافع در حوزه سلامت/ رانت اطلاعاتی شرکت های دارویی

عواقب تعارض منافع در حوزه سلامت/ رانت اطلاعاتی شرکت های دارویی
2021-09-16T14:55:06+04:30
عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس، تبعیض در حوزه سلامت را آزار دهنده خواند و گفت: مصادیق تعارض منافع در حوزه سلامت بیشتر از حوزه های دیگر است.

مطالبه گری در حوزه سلامت هزینه دارد/سلامت کالای عمومی است

مطالبه گری در حوزه سلامت هزینه دارد/سلامت کالای عمومی است
2021-09-16T14:28:28+04:30
وزیر بهداشت دولت نهم، به تشریح ابعاد و اهمیت مطالبه گری در حوزه سلامت کشور پرداخت.

ضرورت استفاده از ظرفیت ارتباطات روستایی برای توسعه اقتصاد دیجیتال

ضرورت استفاده از ظرفیت ارتباطات روستایی برای توسعه اقتصاد دیجیتال
2021-09-16T14:28:28+04:30
وزیر ارتباطات با تاکید بر سرعت بخشیدن به ایجاد دسترسی همه روستاها به شبکه ملی اطلاعات، بر ضرورت استفاده از این امکانات برای آبادانی و توسعه اقتصاد دیجیتال در...

۴۰ میلیون و ۳۲۰ هزار دوز واکسن کرونا در کشور مصرف شده است

۴۰ میلیون و ۳۲۰ هزار دوز واکسن کرونا در کشور مصرف شده است
2021-09-16T14:01:45+04:30
گزارش وزارت بهداشت از روند واکسیناسیون در کشور نشان می‌دهد که تا روز گذشته بیش از ۴۰ میلیون و ۳۲۰ هزار دوز واکسن کرونا تزریق شده است.

شناسایی ۱۸۰۲۱ بیمار جدید کرونایی/فوتی های روزانه هنوز ۳ رقمی است

شناسایی ۱۸۰۲۱ بیمار جدید کرونایی/فوتی های روزانه هنوز ۳ رقمی است
2021-09-16T14:01:45+04:30
آمار وزارت بهداشت نشان می‌دهد در شبانه روز گذشته ۱۸ هزار و ۲۱ نفر دیگر به تعداد مبتلایان کووید ۱۹ در کشور افزوده شد.

مهلت انتخاب رشته در مقطع کارشناسی علوم پزشکی آزاد تمدید شد

مهلت انتخاب رشته در مقطع کارشناسی علوم پزشکی آزاد تمدید شد
2021-09-16T13:48:24+04:30
مهلت انتخاب رشته داوطلبان آزمون کارشناسی ناپیوسته رشته های علوم پزشکی دانشگاه آزاد اسلامی تا ساعت ۲۴ روز جمعه ۲۶ شهریور ماه تمدید شد.

برخورد یک شی‌ء عجیب به سیاره مشتری

برخورد یک شی‌ء عجیب به سیاره مشتری
2021-09-16T13:38:22+04:30
اخیرا دو ستاره‌شناس آماتور موفق به ثبت تصویری از لحظه برخورد یک شی‌ء مرموز به سیاره مشتری شده‌اند.

تاکید بر زایمان ایمن مادران در بیمارستان

تاکید بر زایمان ایمن مادران در بیمارستان
2021-09-16T13:35:06+04:30
ارتقا ایمنی بیماران یکی از مهم ترین دغدغه های بدنه مدیریتی بیمارستان است.

تاکید بر زایمان ایمن در بیمارستان

تاکید بر زایمان ایمن در بیمارستان
2021-09-16T13:21:45+04:30
ارتقا ایمنی بیماران یکی از مهم ترین دغدغه های بدنه مدیریتی بیمارستان است.

تاکید مدیریت بیمارستان بر ارتقا ایمنی بیماران

تاکید مدیریت بیمارستان بر ارتقا ایمنی بیماران
2021-09-16T12:55:05+04:30
ارتقا ایمنی بیماران یکی از مهم ترین دغدغه های بدنه مدیریتی بیمارستان است.

فردا آخرین مهلت انتخاب رشته آزمون کارشناسی ارشد در دانشگاه آزاد

فردا آخرین مهلت انتخاب رشته آزمون کارشناسی ارشد در دانشگاه آزاد
2021-09-16T12:41:53+04:30
آخرین مهلت انتخاب رشته داوطلبان آزمون کارشناسی ارشد سال ۱۴۰۰ دانشگاه آزاد اسلامی فردا جمعه ۲۶ شهریورماه به پایان می رسد.

راه اندازی پویش عمود ۱۴۵۲ توسط ستاد عمره و عتبات دانشگاهیان

راه اندازی پویش عمود ۱۴۵۲ توسط ستاد عمره و عتبات دانشگاهیان
2021-09-16T12:41:52+04:30
رئیس ستاد عمره و عتبات دانشگاهیان با اشاره به پویش عمود ۱۴۵۲ گفت: این پویش باهدف سمت و سو دادن به تولیدات پژوهشی، ادبی و هنری اربعین و هم افزایی با مخاطبان ب...

تمدید مهلت انتخاب رشته کارشناسی ناپیوسته علوم‌پزشکی دانشگاه آزاد

تمدید مهلت انتخاب رشته کارشناسی ناپیوسته علوم‌پزشکی دانشگاه آزاد
2021-09-16T12:31:42+04:30
مهلت انتخاب رشته داوطلبان آزمون کارشناسی ناپیوسته ۱۴۰۰ رشته‌های علوم پزشکی دانشگاه آزاد اسلامی تمدید شد.

توسعه پهپادی با اهداف نظامی

توسعه پهپادی با اهداف نظامی
2021-09-16T12:31:42+04:30
با توجه به اینکه در حال حاضر از پهپادهای کوچک برای حمل بسته‌های کوچک استفاده می‌شود، تصور کنید اگر بتوان از پهپادهای غول‌پیکر برای حمل بسته‌های عظیم استفاده ...

پدر دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی دارفانی را وداع گفت

پدر دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی دارفانی را وداع گفت
2021-09-16T12:05:06+04:30
دکتر سعیدرضا عاملی، دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی در سوگ پدر نشست.

فراخوان دانشگاه تهران برای همکاری با دانشجویان

فراخوان دانشگاه تهران برای همکاری با دانشجویان
2021-09-16T12:05:06+04:30
مرکز بهداشت و سلامت دانشگاه تهران، به منظور بهره‌مند شدن از توانمندی‌های دانشجویان دانشگاه تهران و دانشگاه علوم پزشکی تهران، در قالب کار دانشجویی دعوت به همک...

آخرین مهلت ارسال آثار به چهاردهمین جشنواره بین‌المللی حرکت

آخرین مهلت ارسال آثار به چهاردهمین جشنواره بین‌المللی حرکت
2021-09-16T12:05:05+04:30
چهاردهمین جشنواره بین‌المللی حرکت با میزبانی دانشگاه تهران برگزار می‌شود و امکان ارسال آثار در حوزه‌های رقابتی مختلف و طبق ضوابط دستورالعمل جشنواره در سامانه...

پویشی برای حمایت از دانش‌آموزان مستعد مناطق کم‌برخوردار

پویشی برای حمایت از دانش‌آموزان مستعد مناطق کم‌برخوردار
2021-09-16T11:51:42+04:30
پویش حمایت از دانش‌آموزان استعداد درخشان مناطق کم‌برخوردار از سوی دانشگاه تهران آغاز شد.

فراخوان همکاری باشگاه دانش‌آموزی دانشگاه تهران برای ارائه خدمات به دانش‌آموزان کم‌برخوردار

فراخوان همکاری باشگاه دانش‌آموزی دانشگاه تهران برای ارائه خدمات به دانش‌آموزان کم‌برخوردار
2021-09-16T11:11:46+04:30
باشگاه دانش‌آموزی دانشگاه تهران به منظور شناسایی و ارائه خدمات به دانش‌آموزان کم‌برخوردار در سراسر کشور فراخوان همکاری منتشر کرد. ...

تشریح ماموریت‌های شبکه بین‌المللی نانوفناوری ایمن و پایدار در روز ۳۱ شهریور

تشریح ماموریت‌های شبکه بین‌المللی نانوفناوری ایمن و پایدار در روز ۳۱ شهریور
2021-09-16T11:11:45+04:30
وبیناری برای معرفی شبکه بین‌المللی نانوفناوری ایمن و پایدار در روز ۳۱ شهریور ماه جاری برگزار می‌شود.

اطلاعیه دبیرخانه بهداشت، ایمنی و محیط‌ زیست دانشگاه تهران برای همکاری با دانشجویان

اطلاعیه دبیرخانه بهداشت، ایمنی و محیط‌ زیست دانشگاه تهران برای همکاری با دانشجویان
2021-09-16T11:11:44+04:30
مرکز بهداشت و سلامت دانشگاه تهران، به منظور بهره‌مند شدن از توانمندی‌های دانشجویان دانشگاه تهران و دانشگاه علوم پزشکی تهران، در قالب کار دانشجویی دعوت به همک...

نانو رنگ‌های ضدخوردگی راهکاری برای محافظت از سازه‌های فلزی

نانو رنگ‌های ضدخوردگی راهکاری برای محافظت از سازه‌های فلزی
2021-09-16T11:11:44+04:30
یکی از شرکت‌های فناور با استفاده از نانو ورقه‌های اکسید گرافن در رنگ‌ها، مقاومت خوردگی سطوح مختلف را افزایش داده و موفق به تولید رنگ آلکیدی ضدخوردگی شده است....

ناسا ۵ شرکت را برای پیشرفت پروژه آرتمیس انتخاب کرد

ناسا ۵ شرکت را برای پیشرفت پروژه آرتمیس انتخاب کرد
2021-09-16T11:11:44+04:30
ناسا پنج شرکت را در جهت توسعه پروژه آرتمیس انتخاب کرده است که دو شرکت اسپیس ایکس و بلو اوریجین نیز در میان آن شرکت‌ها هستند.
X فیلم جدید دانلود فیلم و سریال تبلیغات شما (پیام به تلگرام)