میرنیوز

روش های کمک باروری را بشناسیم/ درمان های جایگزین باروری

روش های کمک باروری را بشناسیم/ درمان های جایگزین باروری 2021-04-09T10:54:20+04:30

به گزارش خبرگزاری مهر، محمدرضا صادقی، گفت: ناباروری علل گوناگونی دارد که می‌تواند مردانه، زنانه و یا مشترک باشد و حدود ۱۰ درصد از موارد ناباروری نیز فاقد علت مشخص هستند. بر اساس بررسی‌های تشخیصی و مشخص شدن علت یا علل ناباروری، روش کمک باروری مناسب به زوجین پیشنهاد می‌شود.

وی با اشاره به روش آی یو آی به عنوان ساده‌ترین روش کمک باروری، توضیح داد: روش آی یو آی (IUI) یا تزریق داخل رحمی اسپرم ساده‌ترین تکنیک کمک باروری است که در آن، اسپرم‌های سالم و متحرک موجود در نمونه مایع منی آقا در محیط مخصوص آزمایشگاهی جداسازی و شستشو می‌شوند و توسط متخصص زنان به طور مستقیم به داخل رحم خانم تزریق یا انتقال داده می‌شوند. این روش در مواردی همچون ناباروری با علل ناشناخته، ابتلای خانم به اندومتریوز خفیف، اختلالات مخاط دهانه رحم، تعداد کم اسپرم، تحرک کم اسپرم و اختلالات نعوظ و انزال کاربرد دارد.

صادقی خاطرنشان کرد: متأسفانه گاهی می‌شنویم که روش آی یو آی در مطب‌ها یا مراکز غیرتخصصی انجام می‌شود. در حالی که زوج‌های عزیز باید بدانند که سلول اسپرم بسیار حساس و در برابر عوامل محیطی آسیب‌پذیر است و از آنجا که یک اسپرم قرار است تخمک را بارور کند و خصوصیات ژنتیکی پدری را به جنین منتقل کند، باید محیط و شرایطی فراهم شود که در روند استحصال، جداسازی و آماده‌سازی اسپرم کمترین آسیب به اسپرم وارد شود. در حالی که در مطب‌ها و مراکز غیرتخصصی چنین شرایط و تجهیزاتی وجود ندارد.

وی در ادامه با اشاره به روش آی وی اف (IVF)، گفت: منظور از آی وی اف، لقاح برون‌تنی یا لقاح آزمایشگاهی یا لقاح مصنوعی است که در ابتدا به همه روش‌های کمک‌باروری اطلاق می‌شد، اما با گذشت زمان به یک روش کمک‌باروری خاص اطلاق شد. در این روش، تخمک از خانم و اسپرم از آقا گرفته می‌شود و این گامت‌ها در محیط کشت آزمایشگاهی که مشابه محیط رحم طراحی شده است، کنار یکدیگر قرار داده می‌شوند تا اسپرم تخمک را بارور کند و در مرحله بعد جنین پس از سه تا پنج روز کشت به داخل رحم خانم منتقل می‌شود. این روش در مواردی همچون تعداد اندک اسپرم، اندومتریوز متوسط و شدید، انسداد لوله‌های فالوپ، اختلالات تخمک‌گذاری و احتمال انتقال بیماری یا ناهنجاری ژنتیکی به جنین کاربرد دارد.

این جنین‌شناس سپس با اشاره به روش میکرواینجکشن به عنوان انقلابی در فناوری‌های تولیدمثلی، توضیح داد: روش آی وی اف برای نخستین بار در سال ۱۹۷۶ در انگلستان انجام شد اما انقلاب اصلی در این حوزه در سال ۱۹۹۳ در بلژیک رقم خورد؛ جایی که روش کمک‌باروری میکرواینجکشن به جهان عرضه شد. روش میکرواینجکشن یعنی تزریق میکروسکوپی اسپرم به داخل سیتوپلاسم تخمک. سلول تخمک لایه‌های محافظ متعددی دارد که برای تحقق لقاح، اسپرم باید بتواند از این لایه‌ها بگذرد و به داخل تخمک نفوذ کند. در برخی موارد اسپرم قادر به این کار نیست و بنابراین، روش آی وی اف نمی‌تواند کمک‌کننده باشد. در چنین مواردی، سلول اسپرم زیر میکروسکوپ با سوزن بسیار بسیار ریز (در مقیاس میکرون) به داخل تخمک تزریق می‌شود.

صادقی در ادامه افزود: از آنجا که در این روش اسپرم توسط متخصص جنین‌شناس و با امکان بزرگ‌نمایی ۴۰۰ تا ۶۰۰ برابر انتخاب می‌شود، شانس تشکیل جنین با کیفیت و در نتیجه، موفقیت درمان افزایش می‌یابد. از جمله کاربردهای مهم روش میکرواینجکشن مواردی از آزواسپرمی (فقدان اسپرم در نمونه مایع منی) است که در نمونه‌برداری از بیضه یا اپیدیدیم اسپرم استحصال می‌شود و همچنین مواردی که ناهنجاری شکل (مورفولوژی) اسپرم شدید است. در روش آی وی اف این اسپرم‌ها کاربردی نداشتند، زیرا توانایی لازم برای بارورسازی تخمک را حتی در محیط آزمایشگاهی نداشتند. اما در روش میکرواینجکشن حتی اگر چند عدد اسپرم زنده و سالم در نمونه بافت بیضه یا اپیدیدیم یافت شود، با تزریق مستقیم آنها به تخمک امکان تشکیل جنین وجود دارد. امروزه به دلیل دقت و نرخ موفقیت بالاتر روش میکرواینجکشن، اغلب مراکز جهان از این روش استفاده می‌کنند.

این جنین‌شناس درمان‌های جایگزین را ایستگاه آخر مسیر درمان ناباروری دانست و گفت: منظور از درمان‌های جایگزین ناباروری، روش‌های اهدای تخمک، اهدای جنین و رحم جایگزین است که می‌توان آنها را پیچیده‌ترین و آخرین مرحله از درمان ناباروری دانست. در مواردی که خانم فاقد تخمک است یا تخمک او کیفیت لازم برای باروری را ندارد و یا خطر انتقال بیماری یا ناهنجاری ژنتیکی از مادر به فرزند وجود دارد، از تخمک اهدایی، یعنی تخمک باکیفیت یک خانم دیگر برای آی وی اف استفاده می‌شود. همچنین در مواردی که آقا فاقد اسپرم مناسب برای باروری است، یا هم آقا و خانم فاقد گامت مناسب‌اند و یا خطر بروز ناهنجاری ژنتیکی در جنین وجود دارد، از جنین اهدایی، یعنی جنین سالم و باکیفیت یک زوج دیگر استفاده می‌شود.

وی یادآور شد: کلینیک درمان‌های جایگزین مرکز درمان ناباروری ابن‌سینا در زمینه این خدمات ساز و کار بسیار دقیق و کارآمدی دارد. مهم‌ترین اصل در اهدای تخمک و جنین محرمانگی است. متأسفانه در برخی مراکز درمانی به زوجین متقاضی اهدا گفته می‌شود که خودشان اهداکننده را معرفی کنند، در حالی که این رویکرد کاملاً مغایر اصل
محرمانگی است. مصالح و سلامت روانی و عاطفی فرزند حاصل از اهدا در آینده و همچنین، پیچیدگی‌های مربوط به ارث و نسب ایجاب می‌کند که هیچ‌کس، حتی خانواده‌های زوجین از این مسئله مطلع نباشند و طرفین اهداکننده و اهدا گیرنده نیز به هیچ‌وجه یکدیگر را نشناسند و هیچ‌گونه اطلاعاتی درباره یکدیگر نداشته باشند. این موازین با دقت و جدیت در کلینیک درمان‌های جایگزین مرکز ابن‌سینا رعایت می‌شود و حتی پرونده‌های مربوط به اهدا در سیستمی جداگانه بایگانی می‌شوند و دسترسی مدیران مجموعه به این سیستم نیز محدود است.

صادقی درباره روش رحم جایگزین عنوان کرد: گاهی خانم به دلایلی همچون بیماری‌های زمینه‌ای، ناهنجاری‌های ساختاری رحم، سابقه ابتلاء به بدخیمی و جراحی و…، قادر به بارداری نیست. یعنی زوجین از نظر توان باروری و تولید اسپرم و تخمک مشکلی ندارند، اما خانم توان حمل نگهداری جنین در نه ماه بارداری را ندارد. در چنین مواردی، خانمی که مادر جایگزین نامیده می‌شود، می‌پذیرد که جنین این زوج را در رحم خود حمل کند و پس از زایمان فرزند را به پدر و مادر بیولوژیک تحویل دهد.

وی افزود: از آنجا که قرار است جنین یک زوج به مدت نه ماه در رحم خانم دیگری باشد و طرفین مناسبات پیچیده و متعددی دارند، لازم است یکدیگر را بشناسند و یک قرارداد دقیق و کامل برای تبیین شرایط گوناگون این ارتباط، از جمله چگونگی انجام مراقبت‌های بارداری، مسائل مالی و…، بین دو طرف تنظیم شود. همچنین، بارداری تجربه‌ای دشوار است که برای مادر جایگزین به مراتب دشوارتر است زیرا در نهایت فرزند را به والدینش تحویل خواهد داد، بنابراین به مشاوره‌ها و حمایت‌های روانی و عاطفی نیاز دارد. خوشبختانه در کلینیک درمان‌های جایگزین مرکز درمان ناباروری ابن‌سینا همه ابعاد این روش درمانی به دقت پوشش داده شده است؛ مادر جایگزین از نظر سلامت جسمی و روانی به دقت پایش می‌شود، مشاوران حقوقی این کلینیک ابعاد حقوقی این روش را برای طرفین تبیین می‌کنند و با توجه به شرایط دو طرف قرارداد دقیق و جامعی تنظیم می‌کنند و همچنین، مشاوران و روانپزشکان این کلینیک خدمات مشاوره‌ای و حمایتی لازم را به ایشان ارائه می‌کنند.

صادقی در پایان یادآور شد: همان‌طور که گفته شد طیف متنوعی از روش‌های کمک‌باروری و درمان‌های جایگزین برای ناباروری وجود دارد که خوشبختانه همه این روش‌ها با کیفیت ممتاز و در استانداردهای جهانی در کشور ما و مرکز ابن‌سینا در دسترس زوج‌های عزیز قرار دارد. بنابراین، با توجه به تنوع روش‌های موجود و اینکه برای هر نوع علت ناباروری، حتی فقدان اسپرم و تخمک، روش درمانی متناسب وجود دارد، می‌توانیم بگوییم ناباروری به پایان رسیده است. البته شرط رسیدن به پایان ناباروری، صبر و پشتکار و تداوم و نیز انتخاب یک مرکز درمانی جامع و کارآمد است و زوج‌های عزیز نابارور باید بدانند که برای رسیدن به پایان ناباروری لازم این مسیر را با همدلی و امید طی کنند.

منبع : خبرگزاری مهر


کلمات کلیدی :
اشتراک گذاری :

آخرین اخبار علمی

مشخصات گوشی «موتو جی ۲۰» فاش شد

مشخصات گوشی «موتو جی ۲۰» فاش شد
2021-04-14T17:34:16+04:30
گزارشی جدید رندرها و مشخصاتی از موبایل موتوجی ۲۰ از جمله نمایشگر ۶.۵ اینچی، باتری ۵ هزار میلی آمپری و ماژول دوربین پشتی ۴ تایی را فاش کرده است.

۳۸۰ هزار پایان نامه ۴ میلیون بار دانلود شدند/ جدول دانشگاهها و رشته های نخست در دانلود پایان نامه

۳۸۰ هزار پایان نامه ۴ میلیون بار دانلود شدند/ جدول دانشگاهها و رشته های نخست در دانلود پایان نامه
2021-04-14T17:34:16+04:30
پژوهشگاه علوم و فناوری اطلاعات ایران از ۴ میلیون بار دانلود متن بیش از ۳۸۰ هزار پایان نامه و رساله طی سالهای ۹۵ تا ۹۹ توسط ۲۸۵ هزار کاربر در پایگاه اطلاعات ع...

تغییر عنوان و زبان مجله "پژوهش‌های آسیب‌شناسی زیستی" به انگلیسی

تغییر عنوان و زبان مجله "پژوهش‌های آسیب‌شناسی زیستی" به انگلیسی
2021-04-14T17:10:55+04:30
مجله "پژوهش های آسیب شناسی زیستی" با مجوز رسمی کمیسیون نشریات وزارت بهداشت با عنوان pathobiology research و به زبان انگلیسی چاپ خواهد شد. ...

حمایت‌های شبکه آزمایشگاهی در سال ۱۴۰۰ اعلام شد

حمایت‌های شبکه آزمایشگاهی در سال ۱۴۰۰ اعلام شد
2021-04-14T16:57:34+04:30
سال ۱۴۰۰ با طرح‌های ویژه شبکه آزمایشگاهی، گامی مؤثر برای توسعه پژوهش‌های آزمایشگاهی در کشور برداشته می‌شود.

تقدیر از پدر بلوط ایران؛ الگوسازی برای مستعدان‌برتر

تقدیر از پدر بلوط ایران؛ الگوسازی برای مستعدان‌برتر
2021-04-14T16:44:15+04:30
مراسم تکریم و تقدیر از مهندس مظفر افشار، پدر بلوط ایران به همت بنیاد نخبگان لرستان برگزار شد.

اسامی چند برابر ظرفیت آزمون استخدامی اعلام شد

اسامی چند برابر ظرفیت آزمون استخدامی اعلام شد
2021-04-14T16:27:37+04:30
اسامی چند برابر ظرفیت هشتمین آزمون استخدامی متمرکز دستگاه های اجرایی کشور در سال ۱۳۹۹ به منظور انجام سایر مراحل جذب و انجام مصاحبه استخدامی امروز ۲۵ فروردین ...

سفر به ۳۴۰۰ سال قبل با بررسی مدفوع خفاش!

سفر به ۳۴۰۰ سال قبل با بررسی مدفوع خفاش!
2021-04-14T16:00:56+04:30
دانشمندان از سال‌ها قبل برای مطالعات باستان شناسی به بررسی نمونه‌های خاک و یخ می‌پرداختند و حالا با بررسی انبوه مدفوع سه هزار ساله خفاش‌ها به نتایج جالبی رسی...

شرکت‌های توسعه‌دهنده پروژه‌های متن‌باز مورد حمایت قرار می گیرند

شرکت‌های توسعه‌دهنده پروژه‌های متن‌باز مورد حمایت قرار می گیرند
2021-04-14T16:00:56+04:30
ستاد توسعه فناوری‌های حوزه اقتصاد دیجیتال و هوشمندسازی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، فراخوان حمایت از شرکت‌های توسعه‌دهنده پروژه‌های متن‌باز را منتشر کرد.

هیات بازبینی فیس بوک درخواست های حذف محتوا را بررسی می کند

هیات بازبینی فیس بوک درخواست های حذف محتوا را بررسی می کند
2021-04-14T15:47:36+04:30
از این پس کاربران فیس بوک می توانند با ارائه درخواستی به هیات بازبینی آن خواستار حذف محتوایی شوند که مایل نیستند در شبکه اجتماعی قرار بگیرد.

تصفیه آب با آب شیرین کن ایرانی با یک سوم قیمت بین المللی

تصفیه آب با آب شیرین کن ایرانی با یک سوم قیمت بین المللی
2021-04-14T15:34:19+04:30
یک شرکت دانش‌بنیان موفق شد تا آب دریا را با یک سوم قیمت بین‌المللی تصفیه کند.

نابودی باکتری‌های جان سخت با پوشش فسفری

نابودی باکتری‌های جان سخت با پوشش فسفری
2021-04-14T15:34:18+04:30
محققان با تولید نوعی پوشش زیستی با استفاده از فسفر سیاه مقابله با باکتری‌های جان سخت را ممکن کرده‌اند. این پوشش بعد از نابودی باکتری‌ها خود نیز به طور خودکار...

پیام تسلیت رییس علوم پزشکی تهران در پی درگذشت یک مسئول بر اثر کرونا

پیام تسلیت رییس علوم پزشکی تهران در پی درگذشت یک مسئول بر اثر کرونا
2021-04-14T15:24:16+04:30
دکتر مجید شریف نیا مسئول فنی آزمایشگاه مرکز خدمات جامع سلامت  فرمانفرمائیان دانشگاه علوم پزشکی تهران درگذشت.

بازگشت ۱۱ عضو هیات علمی به دانشکده حقوق و علوم سیاسی

بازگشت ۱۱ عضو هیات علمی به دانشکده حقوق و علوم سیاسی
2021-04-14T15:24:15+04:30
رییس دانشگاه علامه طباطبایی از بازگشت ۱۱ عضو هیات علمی به دانشکده حقوق و علوم سیاسی این دانشگاه خبر داد و گفت: علاوه بر این بیش از ۲۰ هیات علمی جدید نیز در ا...

دانشگاه های ایران از ۱۳۳ کشور دنیا پذیرش دانشجو دارند

دانشگاه های ایران از ۱۳۳ کشور دنیا پذیرش دانشجو دارند
2021-04-14T15:20:56+04:30
سرپرست اداره کل امور دانشجویان غیرایرانی سازمان امور دانشجویان گفت: در حال حاضر از ۱۳۳ کشور دنیا در دانشگاه‌های کشورمان مشغول به تحصیل و زبان آموزی هستند.

امید به درمان چاقی با کشف منبع سلول چربی قهوه‌ای و بژ

امید به درمان چاقی با کشف منبع سلول چربی قهوه‌ای و بژ
2021-04-14T15:10:56+04:30
کشف منبع سلول‌های چربی قهوه‌ای گرفته شده از سلول‌های بیان کننده ژن گیرنده "Trpv1" ‌که در تصویر به رنگ سبز دیده می‌شود، مسیرهای جدید و جالب توجهی را...

تبدیل ماسک و تجهیزات حفاظتی شخصی به صندلی مدرسه

تبدیل ماسک و تجهیزات حفاظتی شخصی به صندلی مدرسه
2021-04-14T15:10:55+04:30
سرویس سلامت ملی(NHS) در حال استفاده از فناوری جدیدی است که تجهیزات حفاظتی شخصی(PPE) مانند ماسک و روپوش استفاده شده طی همه‌گیری را به پلاستیک برای ایجاد صندلی...

اقدام جالب دانشگاه آمریکایی برای دانشجویان مسلمان در "ماه مبارک رمضان"

اقدام جالب دانشگاه آمریکایی برای دانشجویان مسلمان در "ماه مبارک رمضان"
2021-04-14T15:10:55+04:30
دانشگاه ایلینوی آمریکا اعلام کرد که دانشجویان مسلمان در ماه مبارک رمضان می‌توانند یک روش جایگزین برای تست سواب درخواست کنند.

مصرف ماری‌جوانا به نقص بینایی منجر می‌شود

مصرف ماری‌جوانا به نقص بینایی منجر می‌شود
2021-04-14T15:10:55+04:30
پژوهشگران اسپانیایی در بررسی جدید خود نشان داده‌اند که مصرف ماری‌جوانا می‌تواند به بروز نقص بینایی منجر شود.

تشکیل دفاتر تجاری‌سازی و سرمایه‌گذاری در دانشگاه‌ها و پژوهشگاه‌ها

تشکیل دفاتر تجاری‌سازی و سرمایه‌گذاری در دانشگاه‌ها و پژوهشگاه‌ها
2021-04-14T15:10:54+04:30
معاون پژوهش و فناوری وزیر علوم، تحقیقات و فناوری با اشاره به تصویب کلیات طرح «جهش تولید دانش بنیان» در مجلس شورای اسلامی از تشکیل دفاتر تجاری سازی و سرمایه‌گ...

ربات ساختمانی به جوشکاری و آجرچینی کمک می کند

ربات ساختمانی به جوشکاری و آجرچینی کمک می کند
2021-04-14T15:07:37+04:30
یک ربات ساختمان سازی رونمایی شده که قادر به حمل ۵۰۰ کیلوگرم بار است، می تواند از پله ها بالا برود و در جوشکاری و آجرچینی کمک کند.

راه اندازی خانه های خلاق حمایت می شود

راه اندازی خانه های خلاق حمایت می شود
2021-04-14T14:54:17+04:30
معاونت علمی و فناوری اعلام کرد از راه اندازی خانه های خلاق حمایت می کند.

پژوهشگاه‌ها برای جذب پژوهشگر پسادکتری آماده می شوند

پژوهشگاه‌ها برای جذب پژوهشگر پسادکتری آماده می شوند
2021-04-14T14:54:17+04:30
معاون پژوهشی وزیر علوم گفت: در نامه‌ای از معاون آموزشی وزارت علوم درخواست شده پذیرش دانشجو مانند سال قبل ادامه داشته باشد تا پژوهشگاه‌ها برای جذب پژوهشگر پسا...

مدل های جدید آی پد پرو ۳۱ فروردین رونمایی می شود

مدل های جدید آی پد پرو ۳۱ فروردین رونمایی می شود
2021-04-14T14:40:56+04:30
اپل قصد دارد در ۳۱ فروردین مراسمی برگزار کند که به طور زنده پخش خواهد شد و احتمالا از آی پد پرو جدید نیز در این مراسم رونمایی می کند.

تاکنون چه مقدار واکسن کرونا در کشور تزریق شده است

تاکنون چه مقدار واکسن کرونا در کشور تزریق شده است
2021-04-14T14:14:16+04:30
بنابر اعلام روابط عمومی وزارت بهداشت، تاکنون تا کنون ۳۶۱ هزار و ۹۵۱ نفر در کشور دوز اول واکسن کرونا را تزریق کرده اند.

اسامی چند برابر ظرفیت آزمون استخدامی امروز اعلام می شود

اسامی چند برابر ظرفیت آزمون استخدامی امروز اعلام می شود
2021-04-14T14:14:15+04:30
اسامی چند برابر ظرفیت هشتمین آزمون استخدامی متمرکز دستگاه های اجرایی کشور در سال ۱۳۹۹ به منظور انجام سایر مراحل جذب و انجام مصاحبه استخدامی امروز ۲۵ فروردین ...

فوت ۳۰۴ بیمار کرونایی در ۲۴ ساعت/شناسایی ۲۵۵۸۲ مبتلای جدید

فوت ۳۰۴ بیمار کرونایی در ۲۴ ساعت/شناسایی ۲۵۵۸۲ مبتلای جدید
2021-04-14T14:00:57+04:30
بنابر اعلام مرکز روابط عمومی وزارت بهداشت، در شبانه روز گذشته ۳۰۴ بیمار کرونایی فوت شدند.

تخلف ۳ پلتفرم در محاسبه اینترنت کاربران/ ضرب الاجل ۱۰ روزه به رگولاتوری برای پاسخگویی

تخلف ۳ پلتفرم در محاسبه اینترنت کاربران/ ضرب الاجل ۱۰ روزه به رگولاتوری برای پاسخگویی
2021-04-14T13:47:36+04:30
رئیس ‏کمیسیون اصل نود مجلس شورای اسلامی گفت: بررسی ها نشان می دهد که ۲ پلتفرم اشتراک فیلم و یک پیام رسان داخلی در فروش پهنای باند تخلف کرده و ۵۰ درصد هزینه ا...

وام ویژه دانشجویان دکتری افزایش یافت

وام ویژه دانشجویان دکتری افزایش یافت
2021-04-14T13:47:35+04:30
وام ویژه دکتری از ابتدای سال ۱۴۰۰ با تصویب هیئت امنای صندوق رفاه دانشجویان وزارت علوم به ۱ میلیون تومان در ماه افزایش یافت.

مسئولان‌ نهاد دانشگاه ها در فضای مجازی حضور داشته باشند

مسئولان‌ نهاد دانشگاه ها در فضای مجازی حضور داشته باشند
2021-04-14T13:34:16+04:30
رئیس نهاد نمایندگی‌مقام‌معظم رهبری در دانشگاه‌ها گفت: مسئولان‌ نهاد بهتر است در فضای مجازی حضور داشته و به نشر معارف و به‌روزرسانی ماموریت‌های خود بپردازند.

عرضه آنلاین داروهای بدون نسخه

عرضه آنلاین داروهای بدون نسخه
2021-04-14T13:07:37+04:30
نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی، بر لزوم استفاده از ظرفیت فروشگاه های آنلاین در حوزه سلامت تاکید کرد و گفت: می‌توان داروهای بدون نسخه و کالاهای غیردا...
X فیلم جدید کلیپ جدید دانلود فیلم و سریال تبلیغات شما (پیام به تلگرام)