میرنیوز

دکتر شاهدی: ما انقلاب کردیم ولی به آموزش و فرهنگ توجه نکردیم/علم و پژوهش ما صوری شده!

دکتر شاهدی: ما انقلاب کردیم ولی به آموزش و فرهنگ توجه نکردیم/علم و پژوهش ما صوری شده! 2021-04-09T07:50:57+04:30

دکتر محمد شاهدی عضو هیات علمی دانشگاه صنعتی اصفهان و مشاور پژوهشی فرهنگستان علوم در گفت‌ و گو با ایسنا، با انتقاد نسبت به رویکرد مدرک گرایی در کشور، گفت: در این رویکرد، بیشتر مدرک ارزشمند است تا علم؛ به این معنا که اگر فردی علم نداشته باشد ولی مدرک داشته باشد استخدام می‌شود و هیچ ارگانی مدرک افراد را بررسی نمی‌کند و مشاهده می‌کنیم که متاسفانه چنین افرادی در مقام استاد دانشگاهی هم جذب شده‌اند!

وی با بیان اینکه ما به مدرکی بها می‌دهیم که قابل خرید و فروش است، اظهار کرد: در حال حاضر شرکت‌هایی در کشور پدید آمده است که مدارک دانشگاه‌های ایرانی و خارجی را جعل و به فروش می‌رسانند و متاسفانه برخی از مسوولان کشور اقدام به خرید این مدارک می‌کنند و کشور نیز در این باره زیاد سخت‌گیری نمی‌کند که چون فرد با خرید مدرک دچار فساد شده است، از مقامش عزل شود.

شاهدی، اضافه کرد: این شرکت‌ها به صورت علنی در قبال دریافت مبالغی، مقاله تهیه می‌کنند و مشخص است که این نوع مقالات جعلی در کجاها به چاپ می‌رسد و کسی نسبت به تشکیل چنین شرکت‌هایی اعتراض نمی‌کند.  این نشان می‌دهد که در کشور بر روی اعمال خلاف خیلی کنترل و نظارت نمی‌شود و افراد خاطی نیز بازخواست نمی‌شوند!

این عضو فرهنگستان علوم با بیان اینکه قرار بوده که با انقلاب اسلامی ارزش‌های اسلامی را حاکم کنیم و سرمایه‌گذاری‌های زیادی شده ولی به مورد اصلی که شامل آموزش صحیح و فرهنگ صحیح است، توجه نشد، گفت: کشورهایی که در گذشته بسیار ضعیف بودند مانند سنگاپور که کشور مالزی آن را قبول نداشت ولی امروز در زمره کشورهای پیشرفته قرار گرفته‌اند چون به علم و آموزش توجه بسیاری کردند و افرادی را مسوول کردند که در کارنامه علمی و عملکردی آنها فساد درج نشده است.

ثروت آفرینی به معنی علم خوب نیست

این استاد نمونه کشوری با اشاره به تجارب سایر کشورها در برخورد با فساد و تقلب مسوولان، با تاکید بر اینکه وقتی چنین برخوردهایی در کشوری حاکم باشد، موفق خواهد شد، ادامه داد: ما انقلاب کردیم ولی به آموزش و فرهنگ توجه نکردیم ضمن آنکه مقام معظم رهبری در بیانیه گام دومشان بر علم و پژوهش تاکید کردند و این در حالی است که علم و پژوهش ما صوری شده و از نظر آماری اعلام می‌کنیم که از بسیاری از کشورها جلو هستیم و این سوال مطرح می‌شود که از علم تولید شده در کجاها استفاده کردیم؟!

دکتر شاهدی اضافه کرد: در هرجا که خواستیم از علم تولید شده استفاه شد که نمونه آن ساخت پهپاد، رادار و موشک است که ساخت این تجهیزات بدون علم میسر نبود ولی در بسیاری جاها از علم تولید شده بهره‌ای نبردیم.

عضو هیات علمی دانشگاه صنعتی اصفهان اضافه کرد: در حال حاضر تعریف کشور از علم خوب این است که "ثروت آفرینی" کند در حالی که من معتقدم علمی خوب است که همراه با ثروت، اخلاق و عدالت را نیز گسترش دهد تا مردم مستضعف در کشور نداشته باشیم. علمی خوب است که به دانش‌آموزان و دانشجویان بیاموزانیم که محیط زیست باید پاک نگه‌ داشته شود و به طور کلی علم خوب علمی است که "خوب زیستن" و "متعالی جُستن" را به همراه داشته باشد.

دکتر شاهدی، تاکید کرد: وقتی تعریف ما از علم، ثروت آفرینی باشد، همه از هر راهی به دنبال ثروت می‌روند چون ما برای مردم بد آموزی داشتیم و به آنها یاد دادیم که ثروت خوشبختی می‌آورد نه اخلاق، فرهنگ و خوب زیستن.

مشاور پژوهشی فرهنگستان علوم، اصلاح آموزش‌ها از دوران دبستان را راهکار موثر در کاهش بداخلاقی‌های حوزه علم و فناوری دانست و یادآور شد: علاوه بر آن در دانشگاه‌ها نیز نه تنها باید آموزش و پژوهش را به دانشجویان بیاموزاند بلکه فرهنگ و اخلاق را به دانشجویان آموزش دهند؛ چراکه استاد دانشگاه هم الگوی آموزشی، پژوهشی و علمی و هم الگوی اخلاقی از نظر انسانیت و آموزش دادن اصالت‌های اخلاقی است. اگر ما همه اینها را درست رعایت کنیم دیگر کسب مدرک ارزشی نخواهد داشت و علم ارزشمند خواهد شد و در این مسیر، علمی ارزشمند است که در نهایت شرکت‌هایی تشکیل نمی‌شود که مدرک بفروشند، پایان نامه تهیه کنند و یا برای کسی در ازای دریافت پولی مقاله‌ای بنویسند که سوادی ندارد.

جلوگیری از بداخلاقی‌های علمی با قوانین

شاهدی با تاکید بر اینکه قوانین موجود قادر خواهد بود که جلوی تشکیل شرکت‌های مقاله فروش را بگیرد، تاکید کرد: حتی اگر قوانینی در کشور موجود نیست؛ چون وقتی در کشوری علمش فساددار می‌شود، قدرتی که کسب می‌کند نیز فساددار است از این رو اولین قانونی که باید داشته باشیم این است که به تولید علم صوری و پایان‌نامه جعلی پایان دهیم.

وی وجود تقلبات علمی را در عدم ایجاد زیر ساخت‌های آن دانست و در این باره توضیح داد: به عنوان مثال در حوزه کشاورزی تعداد زیادی دانشگاه و دانشکده و دانشجو داریم ولی راندمان تولید ما از کشورهایی مانند ترکیه و مصر پایین‌تر است چون ساز و کار استفاده از علم در صحنه تولید را جدی نگرفتیم. من تلاش کردم تا سازمان نظام مهندسی ایجاد کنیم و قرار بود شرکت‌های خدماتی و مشاوره‌ای قوی‌ای را ایجاد کند. هدف هم برای خدمت‌گذاری به کشاورزان و بردن علم به سمت تولید بود ولی این حرکت جدی گرفته نشد و روسای این شرکت‌ها به استخدام دولت درآمدند.

شاهدی با بیان اینکه وقتی افراد فاقد اخلاق اجتماعی شوند، قوانین اثری ندارد، ادامه داد: از این رو اگر می‌خواهیم مسئولی را انتخاب کنیم باید سابقه کاری وی را بررسی کنیم نه سابقه شعاری وی را. هر فردی که کار علمی انجام می‌دهد دارای کارنامه علمی وابسته به مرکز علمی است و می‌توان سوابق وی را از طریق دانشگاهی که در آن بوده مورد بررسی قرار گیرد که آیا فرد خودش مدرک را دریافت کرده و یا مدرک خریده است.

عضو فرهنگستان علوم در پایان با بیان اینکه بسیاری از کشورها در این زمینه اقدام کرده‌اند، گفت: کشور سنگاپور اعلام کرده که برای توسعه، تلاش‌هایی کرده است که یکی از آنها اصلاح آموزش بوده که ما نیز باید در این زمینه اقدام کنیم و هر فرد ضعیفی را وارد عرصه آموزش نکنیم و به معلمان، اخلاقیات آموزش داده شود. در واقع از این طریق است که می‌توان کودکان از سنین ابتدایی مدرسه بیاموزند که دروغ نگویند؛ همان کاری در بسیاری از کشورها اجرایی شده است.

انتهای پیام

منبع : خبرگزاری ایسنا


کلمات کلیدی :
اشتراک گذاری :

آخرین اخبار علمی

حمایت‌های شبکه آزمایشگاهی در سال ۱۴۰۰ اعلام شد

حمایت‌های شبکه آزمایشگاهی در سال ۱۴۰۰ اعلام شد
2021-04-14T16:57:34+04:30
سال ۱۴۰۰ با طرح‌های ویژه شبکه آزمایشگاهی، گامی مؤثر برای توسعه پژوهش‌های آزمایشگاهی در کشور برداشته می‌شود.

تقدیر از پدر بلوط ایران؛ الگوسازی برای مستعدان‌برتر

تقدیر از پدر بلوط ایران؛ الگوسازی برای مستعدان‌برتر
2021-04-14T16:44:15+04:30
مراسم تکریم و تقدیر از مهندس مظفر افشار، پدر بلوط ایران به همت بنیاد نخبگان لرستان برگزار شد.

اسامی چند برابر ظرفیت آزمون استخدامی اعلام شد

اسامی چند برابر ظرفیت آزمون استخدامی اعلام شد
2021-04-14T16:27:37+04:30
اسامی چند برابر ظرفیت هشتمین آزمون استخدامی متمرکز دستگاه های اجرایی کشور در سال ۱۳۹۹ به منظور انجام سایر مراحل جذب و انجام مصاحبه استخدامی امروز ۲۵ فروردین ...

سفر به ۳۴۰۰ سال قبل با بررسی مدفوع خفاش!

سفر به ۳۴۰۰ سال قبل با بررسی مدفوع خفاش!
2021-04-14T16:00:56+04:30
دانشمندان از سال‌ها قبل برای مطالعات باستان شناسی به بررسی نمونه‌های خاک و یخ می‌پرداختند و حالا با بررسی انبوه مدفوع سه هزار ساله خفاش‌ها به نتایج جالبی رسی...

شرکت‌های توسعه‌دهنده پروژه‌های متن‌باز مورد حمایت قرار می گیرند

شرکت‌های توسعه‌دهنده پروژه‌های متن‌باز مورد حمایت قرار می گیرند
2021-04-14T16:00:56+04:30
ستاد توسعه فناوری‌های حوزه اقتصاد دیجیتال و هوشمندسازی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، فراخوان حمایت از شرکت‌های توسعه‌دهنده پروژه‌های متن‌باز را منتشر کرد.

هیات بازبینی فیس بوک درخواست های حذف محتوا را بررسی می کند

هیات بازبینی فیس بوک درخواست های حذف محتوا را بررسی می کند
2021-04-14T15:47:36+04:30
از این پس کاربران فیس بوک می توانند با ارائه درخواستی به هیات بازبینی آن خواستار حذف محتوایی شوند که مایل نیستند در شبکه اجتماعی قرار بگیرد.

تصفیه آب با آب شیرین کن ایرانی با یک سوم قیمت بین المللی

تصفیه آب با آب شیرین کن ایرانی با یک سوم قیمت بین المللی
2021-04-14T15:34:19+04:30
یک شرکت دانش‌بنیان موفق شد تا آب دریا را با یک سوم قیمت بین‌المللی تصفیه کند.

نابودی باکتری‌های جان سخت با پوشش فسفری

نابودی باکتری‌های جان سخت با پوشش فسفری
2021-04-14T15:34:18+04:30
محققان با تولید نوعی پوشش زیستی با استفاده از فسفر سیاه مقابله با باکتری‌های جان سخت را ممکن کرده‌اند. این پوشش بعد از نابودی باکتری‌ها خود نیز به طور خودکار...

پیام تسلیت رییس علوم پزشکی تهران در پی درگذشت یک مسئول بر اثر کرونا

پیام تسلیت رییس علوم پزشکی تهران در پی درگذشت یک مسئول بر اثر کرونا
2021-04-14T15:24:16+04:30
دکتر مجید شریف نیا مسئول فنی آزمایشگاه مرکز خدمات جامع سلامت  فرمانفرمائیان دانشگاه علوم پزشکی تهران درگذشت.

بازگشت ۱۱ عضو هیات علمی به دانشکده حقوق و علوم سیاسی

بازگشت ۱۱ عضو هیات علمی به دانشکده حقوق و علوم سیاسی
2021-04-14T15:24:15+04:30
رییس دانشگاه علامه طباطبایی از بازگشت ۱۱ عضو هیات علمی به دانشکده حقوق و علوم سیاسی این دانشگاه خبر داد و گفت: علاوه بر این بیش از ۲۰ هیات علمی جدید نیز در ا...

دانشگاه های ایران از ۱۳۳ کشور دنیا پذیرش دانشجو دارند

دانشگاه های ایران از ۱۳۳ کشور دنیا پذیرش دانشجو دارند
2021-04-14T15:20:56+04:30
سرپرست اداره کل امور دانشجویان غیرایرانی سازمان امور دانشجویان گفت: در حال حاضر از ۱۳۳ کشور دنیا در دانشگاه‌های کشورمان مشغول به تحصیل و زبان آموزی هستند.

امید به درمان چاقی با کشف منبع سلول چربی قهوه‌ای و بژ

امید به درمان چاقی با کشف منبع سلول چربی قهوه‌ای و بژ
2021-04-14T15:10:56+04:30
کشف منبع سلول‌های چربی قهوه‌ای گرفته شده از سلول‌های بیان کننده ژن گیرنده "Trpv1" ‌که در تصویر به رنگ سبز دیده می‌شود، مسیرهای جدید و جالب توجهی را...

تبدیل ماسک و تجهیزات حفاظتی شخصی به صندلی مدرسه

تبدیل ماسک و تجهیزات حفاظتی شخصی به صندلی مدرسه
2021-04-14T15:10:55+04:30
سرویس سلامت ملی(NHS) در حال استفاده از فناوری جدیدی است که تجهیزات حفاظتی شخصی(PPE) مانند ماسک و روپوش استفاده شده طی همه‌گیری را به پلاستیک برای ایجاد صندلی...

اقدام جالب دانشگاه آمریکایی برای دانشجویان مسلمان در "ماه مبارک رمضان"

اقدام جالب دانشگاه آمریکایی برای دانشجویان مسلمان در "ماه مبارک رمضان"
2021-04-14T15:10:55+04:30
دانشگاه ایلینوی آمریکا اعلام کرد که دانشجویان مسلمان در ماه مبارک رمضان می‌توانند یک روش جایگزین برای تست سواب درخواست کنند.

مصرف ماری‌جوانا به نقص بینایی منجر می‌شود

مصرف ماری‌جوانا به نقص بینایی منجر می‌شود
2021-04-14T15:10:55+04:30
پژوهشگران اسپانیایی در بررسی جدید خود نشان داده‌اند که مصرف ماری‌جوانا می‌تواند به بروز نقص بینایی منجر شود.

تشکیل دفاتر تجاری‌سازی و سرمایه‌گذاری در دانشگاه‌ها و پژوهشگاه‌ها

تشکیل دفاتر تجاری‌سازی و سرمایه‌گذاری در دانشگاه‌ها و پژوهشگاه‌ها
2021-04-14T15:10:54+04:30
معاون پژوهش و فناوری وزیر علوم، تحقیقات و فناوری با اشاره به تصویب کلیات طرح «جهش تولید دانش بنیان» در مجلس شورای اسلامی از تشکیل دفاتر تجاری سازی و سرمایه‌گ...

ربات ساختمانی به جوشکاری و آجرچینی کمک می کند

ربات ساختمانی به جوشکاری و آجرچینی کمک می کند
2021-04-14T15:07:37+04:30
یک ربات ساختمان سازی رونمایی شده که قادر به حمل ۵۰۰ کیلوگرم بار است، می تواند از پله ها بالا برود و در جوشکاری و آجرچینی کمک کند.

راه اندازی خانه های خلاق حمایت می شود

راه اندازی خانه های خلاق حمایت می شود
2021-04-14T14:54:17+04:30
معاونت علمی و فناوری اعلام کرد از راه اندازی خانه های خلاق حمایت می کند.

پژوهشگاه‌ها برای جذب پژوهشگر پسادکتری آماده می شوند

پژوهشگاه‌ها برای جذب پژوهشگر پسادکتری آماده می شوند
2021-04-14T14:54:17+04:30
معاون پژوهشی وزیر علوم گفت: در نامه‌ای از معاون آموزشی وزارت علوم درخواست شده پذیرش دانشجو مانند سال قبل ادامه داشته باشد تا پژوهشگاه‌ها برای جذب پژوهشگر پسا...

مدل های جدید آی پد پرو ۳۱ فروردین رونمایی می شود

مدل های جدید آی پد پرو ۳۱ فروردین رونمایی می شود
2021-04-14T14:40:56+04:30
اپل قصد دارد در ۳۱ فروردین مراسمی برگزار کند که به طور زنده پخش خواهد شد و احتمالا از آی پد پرو جدید نیز در این مراسم رونمایی می کند.

تاکنون چه مقدار واکسن کرونا در کشور تزریق شده است

تاکنون چه مقدار واکسن کرونا در کشور تزریق شده است
2021-04-14T14:14:16+04:30
بنابر اعلام روابط عمومی وزارت بهداشت، تاکنون تا کنون ۳۶۱ هزار و ۹۵۱ نفر در کشور دوز اول واکسن کرونا را تزریق کرده اند.

اسامی چند برابر ظرفیت آزمون استخدامی امروز اعلام می شود

اسامی چند برابر ظرفیت آزمون استخدامی امروز اعلام می شود
2021-04-14T14:14:15+04:30
اسامی چند برابر ظرفیت هشتمین آزمون استخدامی متمرکز دستگاه های اجرایی کشور در سال ۱۳۹۹ به منظور انجام سایر مراحل جذب و انجام مصاحبه استخدامی امروز ۲۵ فروردین ...

فوت ۳۰۴ بیمار کرونایی در ۲۴ ساعت/شناسایی ۲۵۵۸۲ مبتلای جدید

فوت ۳۰۴ بیمار کرونایی در ۲۴ ساعت/شناسایی ۲۵۵۸۲ مبتلای جدید
2021-04-14T14:00:57+04:30
بنابر اعلام مرکز روابط عمومی وزارت بهداشت، در شبانه روز گذشته ۳۰۴ بیمار کرونایی فوت شدند.

تخلف ۳ پلتفرم در محاسبه اینترنت کاربران/ ضرب الاجل ۱۰ روزه به رگولاتوری برای پاسخگویی

تخلف ۳ پلتفرم در محاسبه اینترنت کاربران/ ضرب الاجل ۱۰ روزه به رگولاتوری برای پاسخگویی
2021-04-14T13:47:36+04:30
رئیس ‏کمیسیون اصل نود مجلس شورای اسلامی گفت: بررسی ها نشان می دهد که ۲ پلتفرم اشتراک فیلم و یک پیام رسان داخلی در فروش پهنای باند تخلف کرده و ۵۰ درصد هزینه ا...

وام ویژه دانشجویان دکتری افزایش یافت

وام ویژه دانشجویان دکتری افزایش یافت
2021-04-14T13:47:35+04:30
وام ویژه دکتری از ابتدای سال ۱۴۰۰ با تصویب هیئت امنای صندوق رفاه دانشجویان وزارت علوم به ۱ میلیون تومان در ماه افزایش یافت.

مسئولان‌ نهاد دانشگاه ها در فضای مجازی حضور داشته باشند

مسئولان‌ نهاد دانشگاه ها در فضای مجازی حضور داشته باشند
2021-04-14T13:34:16+04:30
رئیس نهاد نمایندگی‌مقام‌معظم رهبری در دانشگاه‌ها گفت: مسئولان‌ نهاد بهتر است در فضای مجازی حضور داشته و به نشر معارف و به‌روزرسانی ماموریت‌های خود بپردازند.

عرضه آنلاین داروهای بدون نسخه

عرضه آنلاین داروهای بدون نسخه
2021-04-14T13:07:37+04:30
نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی، بر لزوم استفاده از ظرفیت فروشگاه های آنلاین در حوزه سلامت تاکید کرد و گفت: می‌توان داروهای بدون نسخه و کالاهای غیردا...

مطالعه بالینی یکی از جدیدترین داروهای درمان اعتیاد اجرا می شود

مطالعه بالینی یکی از جدیدترین داروهای درمان اعتیاد اجرا می شود
2021-04-14T13:07:37+04:30
برای اولین بار در کشور مطالعه بالینی یکی از جدیدترین داروهای درمان اعتیاد در دانشگاه علوم پزشکی تهران اجرا می شود.

۸۴ فارغ‌التحصیل به مراکز علمی داخلی پیوستند

۸۴ فارغ‌التحصیل به مراکز علمی داخلی پیوستند
2021-04-14T13:07:36+04:30
معاونت علمی و فناوری اعلام کرد ۸۴ فارغ‌التحصیل از یکصد دانشگاه برتر دنیا به مراکز علمی داخلی پیوستند.

آمار آلودگی سایبری یک سال اخیر در کشور/ ۷۶ میلیون آدرس اینترنتی آسیب پذیر شناسایی شد

آمار آلودگی سایبری یک سال اخیر در کشور/ ۷۶ میلیون آدرس اینترنتی آسیب پذیر شناسایی شد
2021-04-14T13:07:36+04:30
سامانه رصد مرکز مدیریت امداد و هماهنگی عملیات رخدادهای رایانه ای آمار آلودگی یکسال اخیر کشور را اعلام کرد. طبق این گزارش بیش از ۱۲۸ میلیون بات و ۷۶ میلیون IP...
X فیلم جدید کلیپ جدید دانلود فیلم و سریال تبلیغات شما (پیام به تلگرام)