میرنیوز

هزار راه نرفته دولت در مدیریت فضای مجازی/ کدام وعده‌های «ارتباطاتی» محقق نشدند

هزار راه نرفته دولت در مدیریت فضای مجازی/ کدام وعده‌های «ارتباطاتی» محقق نشدند 2021-04-07T05:47:36+04:30

به گزارش خبرنگار مهر، عملکرد وزارت ارتباطات در ۴ سال دولت دوازدهم در حوزه مدیریت و حاکمیت بر فضای مجازی به دلایلی که در ادامه این گزارش می‌آید قابل دفاع نیست.

وعده‌های آذری جهرمی از جمله تکمیل شبکه ملی اطلاعات، ارتباط رسانی ۱۰۰ درصدی به روستاها، توسعه موتور جستجوی ملی، پیام رسان های بومی، دولت الکترونیک ، توسعه شبکه پهن باند ثابت با فناوری VDSL و نیز پیاده سازی ابررایانه سیمرغ برای نیازهای پردازشی فوق سریع در شبکه ملی اطلاعات به طور کامل محقق نشده است.

وزیر ارتباطات وعده داده بود که این اهداف تا پایان سال ۹۹ محقق می‌شود اما به دلیل عدم تحقق آنها باید منتظر ماند تا در ماههای اندک باقی مانده از دولت به این وعده‌ها جامه عمل پوشانده شود.

وعده‌های ارتباطاتی که به عمر سال ۹۹ قد نداد

یکی از وعده‌های آذری جهرمی که در شروع به کار دولت در سال ۹۶ و در صحن مجلس نیز بر آن تاکید شد، راه‌اندازی رایانش ابری ملی بر بستر مراکز داده استانی بود. این پروژه با تعریف ابررایانه سیمرغ در دولت دوازدهم آغاز به کار کرد تا نیازهای پردازشی فوق سریع در شبکه ملی اطلاعات را رفع کند. قرار بود ابررایانه سیمرغ که ایران را در زمره کشورهای صاحب این تکنولوژی قرار می‌دهد، در دهه فجر افتتاح رسمی شود اما هنوز این پروژه به مرحله تکمیل نرسیده است.

تسریع در ارتباط رسانی به روستاها و برقراری اتصال روستاها به شبکه اینترنت، در سال ۹۹ و پس از انتقاداتی که به مشکلات آموزش مجازی روستاها وارد شد، در دستور کار آذری جهرمی قرار گرفت و وی و معاونانش بارها تاکید کردند که ۱۰۰ درصد روستاها تا پایان سال به اینترنت مجهز می‌شود.

اگرچه بخشی از وعده اتصال روستاها به اینترنت محقق شده اما پایان اجرای این پروژه به دلیل عدم انجام در سال ۹۹ به اتمام دولت موکول شد.

از سوی دیگر با وجود نصب و راه اندازی آنتن‌های BTS در روستاها و نیز توسعه شبکه اینترنت ثابت اما همچنان بسیاری از روستاییان از کیفیت اینترنت همراه اظهار نارضایتی می‌کنند و بازهم دانش آموزان و دانشجویان بسیاری مجبور هستند به بالاترین منطقه روستا و یا در کنار جاده اصلی دنبال آنتن موبایل بگردند.

مشکل رفع کیفیت شبکه اینترنت ثابت نیز از دیگر وعده‌های وزیر ارتباطات در سال ۹۹ بود که به دلیل مشکلات کیفیت اینترنت خانگی در ایام کرونا، قول پیاده سازی فناوری VDSL و جایگزینی آن با ADSL داده شد.

آذری جهرمی گفته بود که تا پایان سال ۹۹ پنج میلیون پورت اینترنت خانگی پرسرعت با فناوری VDSL در کشور واگذار می‌شود که برای این پروژه دو شهر قم و تهران هدفگذاری اولیه شده‌اند.

با این فناوری قرار بود سرعت اینترنت خانگی حداقل ۴ برابر شود اما در پایان سال ۹۹ وزارت ارتباطات از شکست این پروژه خبر داد و راه اندازی ۵G را جایگزینی برای این پروژه شکست خورده عنوان کرد!

هزار راه نرفته دولت در مدیریت فضای مجازی/ کدام وعده‌های «ارتباطاتی» محقق نشدند

سورپرایز وزیر ارتباطات در مورد راه اندازی پهپاد پستی را نیز می‌توان در زمره وعده‌های محقق نشده وی به شمار آورد. چرا که آذری جهرمی در حرکتی نمایشی در سال ۹۸ از یک پهپاد پستی صرفاً تبلیغاتی و با ابتدایی‌ترین عملکرد رونمایی کرد که پس از آن هیچگاه خبری از فعالیت‌ها و اقدامات این ربات پرنده که سجاد نام گرفت، به میان نیامد.

تکمیل شبکه ملی اطلاعات در حوزه خدمات کاربردی مانند توسعه پیام رسان های بومی، موتور جستجوی ملی و سیستم عامل نیز به سال ۹۹ نرسید و همچنان پیام رسان های بومی امکان رقابت با پیام رسان های خارجی را ندارند و فضای مجازی کشور ساماندهی نیست و حاکمیتی بر آن اعمال نمی‌شود.

با وجودی که در سال ۹۹ و پس از ابلاغ رهبری، وزارت ارتباطات مسئولیت خدمات پایه شبکه ملی اطلاعات را که شامل موتور جستجو، ایمیل، سیستم عامل، خدمات ابری و پیام‌رسان بومی می‌شود را برعهده گرفت و برای خلاصی از انحصار سلطه گرایانه آمریکا، پیاده سازی سیستم عامل ملی و موتور جویشگر بومی به این وزارتخانه سپرده شد اما در این سال هیچ اقدامی برای راه اندازی این خدمات توسط دولت صورت نگرفت و همچنان کشور در حوزه سیستم عامل، موتور جستجو، ایمیل و شبکه‌های پیام رسانی وابستگی تام به سکوها و پلتفرم‌های خارجی دارد.

در حوزه فناوری فضایی نیز عملکرد آذری جهرمی در وعده‌هایی که داده قابل دفاع نیست و به رغم تبلیغات گسترده‌ای که وی از آغاز در زمینه توسعه فناوری فضایی و ساخت و پرتاب ماهواره داشت اما بسیاری از این وعده‌ها عملی نشد و ماهواره‌هایی که قول پرتاب آنها داده شد، همچنان بر زمین مانده اند.

وزیر ارتباطات انتهای سال ۹۸ با بیان اینکه سرعت ساخت ماهواره در کشور افزایش یافته، گفت که ۶ ماهواره آماده ارسال به مدار زمین داریم. پس از آن نیز تاکید کرد که سال آینده (۹۹) چندین ماهواره به فضا پرتاب می‌کنیم.

وی در هفته دولت از پرتاب ۵ ماهواره تا پایان سال ۹۹ خبر داد و در مراسم روز ملی فناوری فضایی (بهمن ۹۹) نیز گفت: برنامه ریزی برای پرتاب ماهواره «طلوع»، «پارس یک» و «ظفر ۲» با پرتابگر سیمرغ در دست انجام است و در همین حال ماهواره‌های «ناهید یک و دو» با ماهواره بر ذوالجناح در مدار قرار می‌گیرند که هیچکدام از این وعده‌ها عملی نشد.

دولت دوازدهم به ادبیات قدرت در فضای مجازی اعتقادی نداشت

محمدمهدی حبیبی پژوهشگر فضای مجازی در همین باره در گفتگو با خبرنگار مهر، با اشاره به نقاط قوت و ضعف دولت دوازدهم به ویژه وزارت ارتباطات در عرصه فضای مجازی می‌گوید: دولت در حوزه فضای مجازی رویکرد صحیحی را پیش نگرفت و به ادبیات قدرت در فضای مجازی اعتقادی نداشت.

وی گفت: اگر هم دستاوردهایی در این حوزه محقق شده است، به دلیل آنکه رویکرد دولت صحیح نبوده، نمی‌توان از آن به دستاورد موفق تعبیر کرد. آنچه واضح است این است که دولت دوازدهم و به معنای اخص وزارت ارتباطات، بیشتر به دنبال این بود که ما کاربران و استفاده کنندگان خوبی از فضای مجازی باشیم تا اینکه بخواهیم به عنوان قدرت در فضای مجازی مطرح باشیم.

حبیبی ادامه داد: به همین دلیل وزارت ارتباطات به جای آنکه سرویس‌های پایه را قوی کند بیشتر به دنبال توسعه زیرساخت‌ها بود تا برای مثال، اینستاگرام سرویس دهی بهتری داشته باشد. ثمره این رویکرد اشتباه سرویس دهی بهتر برای سرویس‌های خارجی بود.

این فعال فضای مجازی با بیان اینکه متأسفانه نسخه دولت نسخه خوبی برای فضای مجازی نبوده است، گفت: کارنامه دولت در فضای مجازی را باید در ۳ بحث محتوا، زیرساخت و خدمات کاربردی مطابق با اهداف شبکه ملی اطلاعات ارزیابی کرد که در بحث محتوا با توجه به اینکه هیچ اقدامی صورت نگرفت، نمی‌توان به آن نمره داد.

وی افزود: در بحث توسعه زیرساخت شبکه، پیشرفت خوبی صورت گرفت و اقدام وزارت ارتباطات به ویژه در پوشش و ارتباط رسانی روستاهای دورافتاده، قابل تقدیر است اما در لایه خدمات کاربردی باید نمره رفوزگی به وزارت ارتباطات داد چرا که رویکردی که این وزارتخانه در پیش گرفت به نفع سرویس دهندگان داخلی نبود و در برخورد با سرویس‌های خارجی نیز رویکرد مناسبی نداشتیم.

هزار راه نرفته دولت در مدیریت فضای مجازی/ کدام وعده‌های «ارتباطاتی» محقق نشدند

این کارشناس با اشاره به تکالیف وزارت ارتباطات در خصوص شبکه ملی اطلاعات نیز گفت: مطابق آنچه که اعلام شده، وزارت ارتباطات در بحث زیرساخت شبکه ملی اطلاعات مطابق با وظایف و حد و حدودی که برایش مشخص شده، عمل کرده است اما در لایه خدمات کاربردی این شبکه، موفقیتی حاصل نشده است.

وی گفت: وزارت ارتباطات توسعه لایه خدمات کاربردی را وظیفه خودش نمی دانسته و کار به جایی رسید که مقام معظم رهبری در این زمینه ورود پیدا کردند و تعیین تکلیف کردند که این مساله به عهده وزارت ارتباطات است. با تمام این تفاسیر این سوال مطرح است که با وجود شبکه ملی اطلاعات، در صورتی که مشکلی در کشور به وجود بیاید و نخواهیم به هر دلیل از سرویس‌های خارجی مانند موتور جستجوی گوگل استفاده کنیم، آیا این شبکه امکان سرویس دهی دارد و ما چیزی به عنوان جایگزین گوگل داریم یا خیر؟ اگر جواب خیر است یعنی اینکه ما به یک سیستم کارآمد دست نیافته‌ایم.

مطالبات رهبری در فضای مجازی بر زمین ماند

حبیبی با تاکید بر اینکه مطالبات رهبری در فضای مجازی بر زمین مانده است، می‌گوید: در لایه تولید محتوا تأکیدات رهبر انقلاب بر جوانان و فعالان فرهنگی بوده است که در بستر فضای مجازی تولید محتوا داشته باشند و ادبیات انقلاب و دین را انتشار دهند. اما ما یک شبکه سازی برای تولید محتوا در این فضا نمی‌بینیم. در حوزه خدمات هم منویات رهبری بر زمین است و خدمات داخلی کاربردی نمی‌تواند همه نیازهای مردم را پاسخگو باشد.

وی با اشاره به نبود لزوم حکمرانی بر فضای مجازی و عملکرد منفعلانه وزارت ارتباطات در این حوزه گفت: تا مفهوم حکمرانی تبیین نشود نمی‌توان در این زمینه کاری را پیش برد. حکمرانی یا باید از طریق ارائه خدمات خوب به کاربر و برطرف کردن نیازمندی‌های وی، صورت گیرد و یا از طریق برخوردهای سلبی؛ متأسفانه با فضای رسانه‌ای ایجاد شده در کشور برخوردهای سلبی به عنوان ضد ارزش مطرح شده و نمی‌تواند درصدی از قدرت در فضای مجازی باشد. در حوزه ایجابی نیز دولت مسئولیتی را گردن نمی‌گیرد تا نیازهای افراد را پاسخگو باشد و اعمال حکمرانی کند.

این کارشناس با بیان اینکه به نظر نمی‌رسد تا پایان دولت، مساله حکمرانی فضای مجازی و مدیریت صحیح بر این فضا به جای مشخصی برسد، تاکید کرد: مفهوم حکمرانی در کشور به خوبی درک نشده و عواملی که می‌تواند ما را در جایگاه حکمران قرار دهد وجود ندارد. به طور کل مدلی برای مدیریت این فضا نداریم.

حبیبی افزود: اوج تصوری که از حکمرانی فضای مجازی در کشور مطرح می‌شود به فعالیت پیام رسان های داخلی بر می‌گردد اما هیچ گاه این موضوع مورد بررسی قرار نگرفته که چه تفاوتی میان پیام رسانی مانند تلگرام با یک پیام رسان بومی است؛ جز اینکه پیام رسان بومی می‌تواند تحت قدرت ما فعالیت کند. اما سوال اینجاست که آیا پیام رسان های بومی می‌خواهند با مدل متفاوتی بر فضای مجازی کشور مدیریت کرده و اعمال حکمرانی کنند؟ این‌طور به نظر نمی‌رسد و ما شاهد کپی از مدل پیام رسان های خارجی و مدل اقتصادی آنها در بحث محتوا و سرویس در حوزه پیام رسان های بومی هستیم.

وی تاکید کرد: کل منطق حکمرانی فضای مجازی در کشور، حتی اگر بتوانیم قدرت آن را به دست بیاوریم مدل کپی شده از خدمات خارجی است و ما مدل حکمرانی مستقلی در این فضا نداریم. بر این اساس نیاز است که کارشناسان حوزه و دانشگاه و صاحبنظران این بخش، در این باره نظریه پردازی کنند و یک طرح کلی تدوین شود که به تصویب شورای عالی فضای مجازی به عنوان سیاستگذار کلان این حوزه برسد.

فرافکنی این بار در مساله «ولنگاری فضای مجازی»

سابقه وعده‌های عمل نشده در حوزه فضای مجازی تنها به سال گذشته بر نمی‌گردد و کارنامه بی حاکمیتی دولت در فضای مجازی تا جایی نمره قبولی نمی‌گیرد که بارها در برهه‌های مختلف از سوی بالاترین مقام کشور نیز مورد تأکید و تذکر قرار گرفته است.

آخرین تذکر جدی رهبر انقلاب در این زمینه به شروع سال ۱۴۰۰ بر می‌گردد. ایشان وضعیت موجود را در عرصه سایبری کشور به «ولنگاری» تعبیر کردند و نسبت به آن انتقادات صریح و جدی داشته‌اند.

ایشان در این سخنرانی فرمودند که «متأسفانه در فضای مجازی کشور ما آن رعایت‌های لازم با وجود آنهمه تأکیدی که داشته‌ام، صورت نمی‌گیرد و در یک جهاتی واقعاً «ول» است. باید کسانی که مسئول هستند حواسشان باشد. همه دنیا و همه کشورهای دنیا روی فضای مجازی خودشان دارند اعمال مدیریت می‌کنند. اما ما افتخار می‌کنیم به اینکه فضای مجازی را «ول» کردیم. این افتخار ندارد. این به هیچ وجه افتخار ندارد؛ فضای مجازی را باید مدیریت کرد.»

در واکنش به این تأکیدات، مسئولات وزارت ارتباطات یا آدرس غلط دادند و یا فرافکنی کردند…

از جمله اینکه مطلبی در سایت وزارت ارتباطات منتشر شد که در آن بر اجرای سند مصوب مقابله با اخبار جعلی تأکید داشت و انتقادات رهبری را به بحث شیوع اخبار جعلی در فضای مجازی تعبیر کرده بود! این موضوع با انتقادات بسیاری همراه شد. رسول جلیلی عضو حقیقی شورای عالی فضای مجازی این اقدام وزارت ارتباطات را دور از شأن و بیراهه ای در جواب فرمایشات رهبری عنوان کرد و گفت: این وزارتخانه برای آنکه بگوید در ارتباط با فرمایشات رهبری پاسخ مثبت می‌دهیم، اعلام کرد که سند شورای عالی فضای مجازی در خصوص اخبار جعلی را اجرا می‌کنیم. این اقدام شأن وزارت ارتباطات را پایین آورد.

وی با بیان اینکه حتی شبکه ملی اطلاعات هم از درد «رها بودن» و «ول بودن» رنج می‌برد، خاطرنشان کرد: به همین ترتیب توسعه فضای مجازی نیز که از نظر ابعاد چند برابر شبکه ملی اطلاعات است به طور قطع و یقین، درگیر این رها بودن است. با این حال شاهد هستیم که رئیس جمهور به عنوان رئیس شورای عالی فضای مجازی در ارتباط با چنین توسعه‌ای بسیار دور از درک عمیق موضوع صحبت می‌کند.

تیر اتهام به «ولنگاری فضای مجازی» و عدم مدیریت بر فضای مجازی در حالی به سمت وزیر ارتباطات نشانه می‌رود که وی آنطور که باید تقصیر را بر گردن نمی‌گیرد و در این زمینه مانند سایر موضوعات فرافکنی می‌کند.

وی به تازگی در یکی از شبکه‌های اجتماعی در پاسخ به اینکه سهم شما از قصور در زمینه اعمال حکمرانی فضای مجازی و ول بودن این فضا چیست، گفت: اگر بخواهیم در رابطه با فرمایش رهبری و مدیریت فضای مجازی صحبت کنیم باید مفهوم حکمرانی «در فضای مجازی»، «بر فضای مجازی» و «با فضای مجازی» را تشریح و نگاه‌های موجود در کشور را بررسی کنیم. این موضوع نیازمند بررسی مطالعات میدانی و تطبیقی است که می‌تواند شامل بررسی مدل کشورهایی مانند چین، روسیه و اروپا نیز باشد.

وی گفت: موضوع حکمرانی مساله جزئی نیست و نمی‌توان آن را به این موضوع تنزیل داد که فلان مسئول و فلان دستگاه چقدر در این زمینه عمل کرده است؛ یکبار برای همیشه باید بحث حکمرانی در فضای مجازی را در کشور مطرح و فرمایشات رهبری و نگاه ایشان به مدیریت این فضا را بررسی کنیم.

وی با تاکید بر اینکه مدیریت فضای مجازی را نیز نباید به یک پروژه تقلیل داد، افزود: دوستان فکر می‌کنند که شبکه ملی اطلاعات یک کلید است که اگر آن را بچرخانیم اتفاقات مهمی می‌افتد.

جهرمی ادامه داد: به نظر من اینها فراتر از این است که ما بخواهیم آن را به یک سوال تقلیل دهیم که آقای جهرمی در حوزه شما آیا ولنگاری اتفاق افتاده یا نیافتاده است؟ به هر ترتیب ما آمادگی داریم که در این زمینه بحث کنیم و از صاحبنظران این حوزه دعوت می‌کنیم که بیایند و پای صحبت و بحث بنشینند.

اظهارات فرافکنانه این مسئول اجرایی کشور در حالی صورت می‌گیرد که نبود مدیریت و اعمال حاکمیت در فضای مجازی در سال‌های اخیر بارها مورد انتقاد صاحبنظران حوزه فضای مجازی قرار گرفته و گلایه‌های زیادی به همراه داشته است به طوری که برخی از آنها خواستار عذرخواهی وزیر ارتباطات و سایر مسئولان بابت «ول بودن» و «رهاشدگی» فضای مجازی کشور شدند.

منبع : خبرگزاری مهر


کلمات کلیدی :
اشتراک گذاری :

آخرین اخبار علمی

حمایت صندوق نوآوری از حضور دانش‌بنیان‌ها در نمایشگاه تخصصی سوریه

حمایت صندوق نوآوری از حضور دانش‌بنیان‌ها در نمایشگاه تخصصی سوریه
2021-04-11T16:24:14+04:30
صندوق نوآوری و شکوفایی از حضور شرکت‌های دانش‌بنیان در نمایشگاه تخصصی ۱×۴ سوریه می‌شود، حمایت می‌کند.

منتظر خیز سنگین تر کرونا در هفته آینده هستیم/به سمت سیاهی می‌رویم

منتظر خیز سنگین تر کرونا در هفته آینده هستیم/به سمت سیاهی می‌رویم
2021-04-11T16:07:37+04:30
وزیر بهداشت با اشاره به وضعیت خطرناک کرونا در کشور، گفت: منتظر خیز سنگین تر کرونا در هفته آینده هستیم.

قاعدگی سنگین، عارضه جدید واکسن کرونا

قاعدگی سنگین، عارضه جدید واکسن کرونا
2021-04-11T15:44:17+04:30
یک نظرسنجی و بررسی که به تازگی راه‌اندازی شده است، سعی دارد این موضوع را کشف کند که چرا یکی از عوارض جانبی تزریق واکسن کووید-۱۹ در بانوان می‌تواند تجربه عادت...

توسعه حسگر طلا برای اندازه‌گیری دارو و نشانگر زیستی

توسعه حسگر طلا برای اندازه‌گیری دارو و نشانگر زیستی
2021-04-11T15:44:16+04:30
محققان "دانشگاه یوهانس گوتنبرگ ماینتس آلمان" یک حسگر زیستی قابل کاشت تولید کرده‌اند که می‌تواند غلظت نشانگرهای زیستی و داروهای مختلف را در بدن اندا...

نهاد نباید صرفاً به رویکرد فرهنگی در فضای دانشگاهی کشور اکتفا کند

نهاد نباید صرفاً به رویکرد فرهنگی در فضای دانشگاهی کشور اکتفا کند
2021-04-11T15:40:56+04:30
رئیس نهاد نمایندگی رهبری در دانشگاه‌ها تاکید کرد:نهاد نباید صرفاً به رویکرد فرهنگی در فضای آموزش عالی کشور اکتفا کند.

نحوه فعالیت مراکز آموزشی و درمانی علوم پزشکی دانشگاه آزاد اعلام شد

نحوه فعالیت مراکز آموزشی و درمانی علوم پزشکی دانشگاه آزاد اعلام شد
2021-04-11T15:17:36+04:30
نحوه فعالیت مراکز آموزشی و درمانی در حوزه علوم پزشکی دانشگاه آزاد اسلامی با توجه به مصوبه ستاد ملی مدیریت کرونا اعلام شد.

اعطای تسهیلات به شرکتهای ایرانی حاضر در نمایشگاه هوافضای روسیه

اعطای تسهیلات به شرکتهای ایرانی حاضر در نمایشگاه هوافضای روسیه
2021-04-11T15:17:35+04:30
کارگروه ارزیابی و تشخیص صلاحیت شرکتها و مؤسسات دانش‌بنیان از شرکت‌های حاضر در نمایشگاه بین‌المللی هوافضای روسیه (maks 2021) حمایت می‌کند. ...

حفاری چاه‌های نفت و گاز با امنیت بیشتری انجام می شود

حفاری چاه‌های نفت و گاز با امنیت بیشتری انجام می شود
2021-04-11T14:47:37+04:30
محققان کشور موفق شدند تا با تولید محصولاتی عملیات حفاری چاه‌های نفت و گاز، با امنیت بیشتری انجام شود.

توسعه ایده‌های نوآورانه و هدایت در مسیر تجاری‌سازی به کمک خدمات آزمایشگاهی کارآمد

توسعه ایده‌های نوآورانه و هدایت در مسیر تجاری‌سازی به کمک خدمات آزمایشگاهی کارآمد
2021-04-11T14:37:36+04:30
مدیر آزمایشگاه مرکزی پژوهشگاه پلیمر و پتروشیمی ایران با اشاره به توسعه ایده‌های نوآورانه و هدایت در مسیر تجاری‌سازی به کمک خدمات آزمایشگاهی کارآمد، گفت: پژوه...

منتظر خیز سنگین تر کرونا در هفته آینده هستیم/شرایط بدتر می شود

منتظر خیز سنگین تر کرونا در هفته آینده هستیم/شرایط بدتر می شود
2021-04-11T14:20:59+04:30
وزیر بهداشت با اشاره به وضعیت خطرناک کرونا در کشور، گفت: منتظر خیز سنگین تر کرونا در هفته آینده هستیم.

فناوری موتور «چرخ عکس العملی ماهواره» تجاری سازی شد

فناوری موتور «چرخ عکس العملی ماهواره» تجاری سازی شد
2021-04-11T14:20:59+04:30
فناوری موتور براشلس چرخ‌های عکس العملی مورد استفاده در سیستم کنترل وضعیت ماهواره تجاری ‎سازی شد.

آغاز مهلت مجدد ثبت نام آزمون کارشناسی ارشد گروه پزشکی از فردا

آغاز مهلت مجدد ثبت نام آزمون کارشناسی ارشد گروه پزشکی از فردا
2021-04-11T14:07:35+04:30
جزئیات تمدید مھلت ثبت نام، ویرایش مجدد، سھمیه بومی قانون برقراری عدالت آموزشی آزمون کارشناسی ارشد رشته ھای گروه پزشکی سال ۱۴۰۰ اعلام شد.

پای سگ های رباتیک به ارتش فرانسه باز شد

پای سگ های رباتیک به ارتش فرانسه باز شد
2021-04-11T13:54:16+04:30
ارتش فرانسه مشغول آزمایش سگ های رباتیک شرکت بوستون دینامیکز است و از آنها برای ارتقای آگاهی سربازان از چالش های آینده استفاده می کند.

تبدیل ضایعات تخمیر جو به سوخت زیستی

تبدیل ضایعات تخمیر جو به سوخت زیستی
2021-04-11T13:44:17+04:30
به نظر می‌رسد که می‌توان از ضایعات تخمیر جو که از فرآیند تولید نوشیدنی باقی می‌ماند، برای تولید سوخت زیستی استفاده کرد. 

تجهیز بیش از ۳۰ آزمایشگاه و مرکز تحقیقاتی به محصولات "ایران‌ساخت"

تجهیز بیش از ۳۰ آزمایشگاه و مرکز تحقیقاتی به محصولات "ایران‌ساخت"
2021-04-11T13:44:15+04:30
بیش از ۳۰ آزمایشگاه و مرکز تحقیقاتی در کشور با حمایت ستاد توسعه علوم و فناوری‌های شناختی به تجهیزات ساخت ایران مجهز شدند.

شناسایی ۲۱۰۶۳بیمار جدید کرونایی/ ۲۵۸ نفر دیگر فوت شدند

شناسایی ۲۱۰۶۳بیمار جدید کرونایی/ ۲۵۸ نفر دیگر فوت شدند
2021-04-11T13:40:56+04:30
سخنگوی وزارت بهداشت، آمار کرونا در شبانه روز گذشته را اعلام کرد و گفت: ۲۵۸ نفر دیگر از هموطنان در اثر ابتلا به کرونا فوت شدند.

شرکتهای دانش بنیان در «چاینا پلاس ۲۰۲۱» حاضر می شوند

شرکتهای دانش بنیان در «چاینا پلاس ۲۰۲۱» حاضر می شوند
2021-04-11T13:40:55+04:30
شرکت‌های فعال حوزه لاستیک و پلاستیک می‌توانند به صورت آنلاین در نمایشگاه چاینا پلاس ۲۰۲۱ شهر شنزن چین مشارکت کنند.

تمدید مهلت ثبت‌ درخواست برای شرکت در جلسات پیش‌دفاع دکتری

تمدید مهلت ثبت‌ درخواست برای شرکت در جلسات پیش‌دفاع دکتری
2021-04-11T13:27:36+04:30
مشاور رئیس دانشگاه و مجری طرح پایش دانشگاه آزاد از تمدید مهلت ثبت‌ درخواست برای شرکت در دومین دوره جلسات پیش‌دفاع دکتری دانشجویان دانشگاه آزاد اسلامی خبر داد.

مهلت شرکت در دومین دوره جلسات پیش‌دفاع دکتری دانشگاه آزاد تمدید شد

مهلت شرکت در دومین دوره جلسات پیش‌دفاع دکتری  دانشگاه آزاد تمدید شد
2021-04-11T13:17:35+04:30
مشاور رئیس دانشگاه آزاد از تمدید مهلت ثبت‌ درخواست برای شرکت در دومین دوره جلسات پیش‌دفاع دکتری دانشجویان این دانشگاه خبر داد. ...

دسترسی به مقالات مرکز منطقه‌ای اطلاع‌ رسانی علوم و فناوری رایگان شد

دسترسی به مقالات مرکز منطقه‌ای اطلاع‌ رسانی علوم و فناوری رایگان شد
2021-04-11T13:17:35+04:30
به مناسبت آغاز سال ۱۴۰۰ دسترسی به مقالات مرکز منطقه‌ای اطلاع‌ رسانی علوم و فناوری تا پایان فروردین ماه جاری رایگان شد.

ارائه کلیه خدمات دانشگاه پیام نور الکترونیکی شد

ارائه کلیه خدمات دانشگاه پیام نور الکترونیکی شد
2021-04-11T13:04:14+04:30
خدمات اداری و آموزشی تمامی مراکز و واحدهای دانشگاه پیام نور در شهرهای قرمز در قالب دورکاری و به صورت کاملا الکترونیکی ارائه می شود. ...

شرکت‌های پارک پردیس و شرکت‌های عراقی در تولید محصولات فناورانه همکاری می‌کنند

شرکت‌های پارک پردیس و شرکت‌های عراقی در تولید محصولات فناورانه همکاری می‌کنند
2021-04-11T13:04:14+04:30
به منظور تولید مشترک محصولات فناورانه بین یکی از جدیدترین کارگزاران صادراتی تبادل فناوری فعال در حوزه کشور عراق با مرکز توسعه تجارت فناوری تفاهم‌نامه‌ای امضا...

نحوه فعالیت مراکز آموزشی و درمانی علوم پزشکی آزاد اعلام شد

نحوه فعالیت مراکز آموزشی و درمانی علوم پزشکی آزاد اعلام شد
2021-04-11T13:00:56+04:30
نحوه فعالیت مراکز آموزشی و درمانی در حوزه علوم پزشکی دانشگاه آزاد اسلامی با توجه به مصوبه ستاد ملی مدیریت کرونا اعلام شد.

تخصیص بیش از ۸۹ درصد اعتبارات سال ۹۹ دانشگاه‌ها/اعلام زمان افتتاح پروژه‌های عمرانی

تخصیص بیش از ۸۹ درصد اعتبارات سال ۹۹ دانشگاه‌ها/اعلام زمان افتتاح پروژه‌های عمرانی
2021-04-11T12:50:55+04:30
معاون اداری، مالی و مدیریت منابع وزارت علوم از تخصیص بیش از ۸۹ درصدی اعتبارات مصوب دانشگاه‌ها و موسسات آموزش عالی کشور در سال ۱۳۹۹ خبر داد و گفت:در سال گذشته...

خشکه رودهای کشور احیا می‌شود

خشکه رودهای کشور احیا می‌شود
2021-04-11T12:34:17+04:30
معاونت علمی از طرحی در راستای جلوگیری از فرسایش خاک مبنی بر احیای خشکه رودهای کشور حمایت کرد.

۱۰۰ هزار گوشی در کشور آلوده به بدافزارهای شایع اندرویدی شدند

۱۰۰ هزار گوشی در کشور آلوده به بدافزارهای شایع اندرویدی شدند
2021-04-11T12:34:17+04:30
مرکز ماهر در گزارشی با بررسی ۵ بدافزار شایع اندرویدی اعلام کرد: بیش از ۱۰۰ هزار گوشی تلفن همراه در کشور آلوده به یکی از این بدافزارها هستند.

"ایلان ماسک" می‌گوید فناوری کاملاً خودران "تسلا" تقریباً آماده است

"ایلان ماسک" می‌گوید فناوری کاملاً خودران "تسلا" تقریباً آماده است
2021-04-11T12:24:15+04:30
"ایلان ماسک" بنیان‌گذار و مدیرعامل شرکت خودروسازی "تسلا" اعلام کرد که فناوری کاملا خودران این شرکت که بسیاری از مردم در انتظار عرضه آن هس...

کشف یک پادتن موثر برای درمان التهاب مغز ناشی از کنه

کشف یک پادتن موثر برای درمان التهاب مغز ناشی از کنه
2021-04-11T12:24:15+04:30
پژوهشگران آمریکایی در بررسی جدید خود دریافته‌اند که شاید نوعی پادتن بتواند به محافظت از مغز در برابر التهاب ناشی از کنه و درمان آن کمک کند. ...

نوع جدیدی از باتری لیتیوم-یونی، ۱۰ برابر سریع‌تر شارژ می‌شود

نوع جدیدی از باتری لیتیوم-یونی، ۱۰ برابر سریع‌تر شارژ می‌شود
2021-04-11T12:10:56+04:30
باتری‌های قابل شارژ لیتیوم-یونی در همه جا وجود دارند از تلفن‌های همراه گرفته تا ایربادها و تجهیزات بازی‌های ویدیویی اما سرعت شارژ شدن این باتری‌ها کم است. ...

آغاز پژوهش برای رمزگشایی از جسد مومیایی

آغاز پژوهش برای رمزگشایی از جسد مومیایی
2021-04-11T12:10:55+04:30
پژوهش و تحقیقات برای شناسایی رابطه جسد مومیایی موزه ملی تاریخ پزشکی با دیگر مومیایی‌های کشور، برای کشف رمزهای نهفته مومیایی آغاز شد. ...
X کلیپ جدید دانلود فیلم و سریال تبلیغات شما (پیام به تلگرام)