میرنیوز

حرکت به‌سمت مگاپروژه‌ها همراه با خصوصی‌سازی

حرکت به‌سمت مگاپروژه‌ها همراه با خصوصی‌سازی 2020-10-04T13:45:43+03:30

به گزارش بازرگانی خبرگزاری مهر، پرتوهای خورشید نیمه‌جان، در هشتمین روز پاییز ۱۳۹۹، در شصت کیلومتری تهران، از مشرق برخاسته بود و از لای پرده‌کرکره پنجره‌ای در طبقه سوم ساختمان رد می‌شد و بر اتاق کنفرانس کارخانه دلپذیر می‌تابید؛ جایی که رؤسای اتاق بازرگانی ایران، اتاق بازرگانی ایران و ایتالیا، و اتاق بازرگانی استان البرز، در کنار مدیرعامل و اعضای هیأت‌مدیره شرکت کدبانو (دلپذیر) دور هم نشسته بودند و از دغدغه‌های اقتصادی مشترک حرف می‌زدند.

نهر روان

کامیون‌ها و وانت‌ها به‌صف ایستاده‌اند. بارشان پر از گوجه‌هایی است که از قزوین و زنجان و کرمانشاه و همدان و دیگر شهرها به سمت کارخانه آمده‌اند تا پس از فرآوری به رُب گوجه تبدیل شوند. گوجه‌فرنگی‌های قرمز از پشت ماشین‌ها با فشار آب به داخل کانالی طویل ریخته می‌شوند و نهری روان شکل می‌گیرد. نهر سرخ به داخل کارخانه می‌رود و فرآیند طبخ و بسته‌بندی رب آغاز می‌شود. غلامحسین شافعی، رئیس اتاق بازرگانی ایران، احمد پورفلاح، رئیس اتاق بازرگانی ایران و ایتالیا، و پرهام رضایی، رئیس اتاق بازرگانی استان البرز که میهمان شرکت دلپذیر و محمد اسماعیل قدس، رئیس هیأت‌مدیره این شرکت بودند، بر تمامی فرآیند دقیق می‌شوند. شافعی می‌گوید: آماری که از تولید گوجه‌فرنگی کشور، مربوط به حدود یک‌سال و نیم پیش دارم، شش میلیون و پانصد هزار تُن است. سه میلیون و پانصد هزار تن از این رقم مربوط به تازه‌خوری است. از سه میلیون باقی‌مانده حدود پانصد هزار تن رب گوجه تولید می‌شود. تعداد واحدهای موجود در سراسر کشور ظرفیت تولید دو میلیون و پانصد هزار تُن رب گوجه دارند. اینها نه‌تنها نمی‌توانند اقتصادی کار کنند بلکه بعد از مدتی تعطیل می‌شوند و بر واحدهای سرپا و فعال هم اثر منفی می‌گذارند. غیر از بحث رب گوجه‌فرنگی در مسائل دیگر هم همین آش و همین کاسه است.

نگرانی اصلی

هیچ پسابی از کارخانه دلپذیر در چرخه آلاینده‌های محیط‌زیست وارد نمی‌شود. تمامی پساب مجموعه در حوضچه‌هایی بزرگ ریخته می‌شوند و در چند مرحله تصفیه می‌شوند و دوباره برای استفاده به مخازن کارخانه بازمی‌گردند. از هوا فقط بوی گوجه تازه می‌آید.

همه ریل‌های کارخانه در حرکتند. ریلی رب‌ها را جابه‌جا می‌کند، آن‌یکی کنسرو لوبیا، دیگری سس هزارجزیره و باقی ریل‌ها هم دیگر محصولات را. همه فرآیند بدون دخالت دست طی می‌شود و دستگاه‌ها کاملاً اتوماتیک کار می‌کنند. حتی در بخش بسته‌بندی کارتن‌ها خودکار وارد دستگاه می‌شوند. بازویی فلزی لبه کارتن‌ها را خم می‌کند و بازویی دیگر محصولات را به داخلش روانه.

قدس روند کار را با دقت به میهمانان توضیح می‌دهد و می‌گوید که دستگاه‌های کارخانه پیشرفته‌ترین دستگاه‌های جهان محسوب می‌شوند و بزرگترین تولیدکنندگان سس و کنسرو و مطرح‌ترین برندهای حال حاضر جهان نیز از همین دستگاه‌ها بهره می‌گیرند. او گریزی هم به مشکلات و موانع موجود می‌زند. از مرحوم کاظم‌پور اردبیلی، به‌عنوان یکی از یاران و بنیان‌گذاران مجموعه، یاد می‌کند و به این موضوع اشاره می‌کند که چگونه توانسته‌اند به‌عنوان بخش خصوصی از پس مشکلات بربیایند: مجموعه‌ ما واحدی است که در شرایط فعلی کشور همچنان دارد کار می‌کند. خودم و همکارانم در هیأت مدیره، آقایان محمدرضا ظروفی و مجید اکحوان به‌دلیل اینکه از پیش از انقلاب در بخش خصوصی کار می‌کنیم. ما خیلی متکی به کمک‌های بیرونی نیستیم و خودمان به‌دنبال رفع موانع هستیم. من به‌دلیل حضور در شورای هم‌اندیشی از مشکلات خبر دارم و می‌دانم که خیلی از آقایان در تلاش هستند که باب گفت‌وگو باز شود و همانطور که آقای شافعی گفتند بتوان واحدها را از کوچک بودن به سمت کلان بودن پیش برد. ولی تصمیم‌ها را کسان دیگری می‌گیرند.

رئیس هیأت‌مدیره شرکت دلپذیر به تجربه تحریم‌ها و مشکلات ارزی نیز اشاره می‌کند: مدیران ما با توجه به تحریم‌های چهل‌ساله، در زمینه نبود مواد اولیه و نبود پول و ارز، چنان باتجربه شده‌اند که پاندمی کرونا اثری را که بر دیگر شرکت‌ها گذاشته بر ما نگذاشته است. به هر حال توانسته‌ایم ادامه بدهیم. آنچه من را، به‌عنوان تولیدکننده و توزیع‌کننده، نگران می‌کند نرخ افسارگسیخته ارز است و تحریم‌هایی که حتی در همین دو هفته گذشته اتفاق افتاده است. این موضوع باعث شده واردات مواد اولیه و بسته‌بندی به حداقل ممکن برسد. ما نگران تولید داخلی نیستیم ولی اگر کالایی حتی نیم درصد هم وابستگی ارزی داشته باشد، در تولید دچار مشکل خواهد شد. نگرانی اصلی ما این است.

یک قطره در دل کویر

شافعی قوطی رب گوجه تازه را از دستان قدس می‌گیرد و نگاه می‌کند. آنچه در دست اوست تکه‌ای است کوچک از تولید ملی. می‌گوید: ما تعریف درستی از تولید در کشور نداریم. هدف اصلی تولید باید بالابردن بهره‌وری باشد یا بالابردن اشتغال؟ پاسخ قطعاً بالا بردن بهره‌وری است. آنچه در بحث توسعه تولید در کشور رواج دارد متأسفانه بر این مبنا نیست.

رب را دوباره می‌گذارد روی ریل و بین رب‌های دیگر جا می‌دهد. کارگرها در انتهای خط منتظرند تا رب‌های بسته‌بندی شده را به انبار و بخش توزیع منتقل کنند. شافعی ادامه می‌دهد: از سوی دیگر ما برای تولید در کشور هدف مشخص نداریم و با چشمان بسته داریم در این مسیر حرکت می‌کنیم. همواره تأکید بر واحدهای کوچک و متوسط است. در حالیکه تعریف درستی از واحدهای کوچک و متوسط نداریم. همین امر باعث شده این همه منابع کشور در خاک فرو رفته و چیزی از آن بیرون نمی‌آید. بالاخره یک لکوموتیو باید تعداد زیادی واگن را دنبال خودش بکشد. این در حالیست که ما برای هر واگن یک موتور کوچک نصب کرده‌ایم که در هر دو قدم خراب می‌شود. باید در کشور مگاپروژه‌ها راه بیفتند و در این مگاپروژه‌ها خصوصی‌سازی اتفاق بیفتد. اکنون در کشور بیش از آنکه با محدودیت منابع مواجه باشیم، با مشکل چگونگی تخصیص منابع مواجه هستیم. نتیجه‌اش می‌شود توزیع قطره‌چکانی؛ یعنی در دل کویر یک قطره آب بریزی که هیچ محصولی نمی‌دهد.

حرکت به‌سمت مگاپروژه‌ها همراه با خصوصی‌سازی

کمک‌های دولت ناکافی بود

بازدید در قسمت ساخت ظروف پلاستیکی تمام می‌شود. «دلپذیر» ظرف‌های محصولاتش را هم خودش می‌سازد تا به قول رئیس هیأت‌مدیره این مجموعه «هم بهداشتی باشد و هم کمترین میزان آلودگی زیست‌محیطی» را داشته باشد. قدس همچنان انرژی دارد، نکاتی به مدیر کارخانه می‌گوید و روپوش و کلاه بهداشتی محافظ را در می‌آورد. گفت‌وگو بین میزبان و میهمانان ادامه دارد. پورفلاح، رئیس اتاق بازرگانی ایران و ایتالیا، می‌گوید: در شرایط فعلی باید به محدودیت‌های دولت هم توجه کنیم. پس از فشارهای چند ساله تحریم، کرونا هم آمد و دست دولت خیلی باز نبود. ما درخواست کردیم به همه‌ واحدهای صنعتی وام بلاعوض بدهند که البته این اتفاق نیفتاد. سرویس‌هایی که دولت داد ناکافی بود. فعالیت‌های اتاق ایران بی‌تأثیر نبود اما آن چیزی که انتظار داشتیم، برای صنایع آسیب‌دیده اتفاق نیفتاد.

پورفلاح ادامه می‌دهد: وضعیت واحدهای اقتصادی در شرایط پاندمی خیلی بدتر از سال گذشته نیست. به این معنا که نسبت به پارسال خیلی سقوط نکرده است. شرایط تولید، پارسال هم به خاطر تحریم‌ها و مشکلات اقتصادی دولت بد بود. من فکر می‌کردم شرایط بدتر از اینها شود.

میهمان‌ها باید بروند. وقت به پایان رسیده. رودخانه گوجه‌های قرمز همچنان به‌سمت کارخانه و دیگ در حرکتند. یک عدد گوجه سرخ، تنها و پنهان از نظرها خودش را از بقیه جدا کرده است.

این مطلب، یک خبر آگهی بوده و  خبرگزاری مهر در محتوای آن هیچ نظری ندارد.

منبع : خبرگزاری مهر


کلمات کلیدی :
اشتراک گذاری :

آخرین اخبار بازار

قیمت دلار و قیمت یورو در صرافی‌ها امروز ۹۹/۰۸/۱۰|کاهش قیمت ارز در بازار؛ دلار به کانال ۲۶ هزار تومان بازگشت

 قیمت دلار و قیمت یورو در صرافی‌ها امروز ۹۹/۰۸/۱۰|کاهش قیمت ارز در بازار؛ دلار به کانال ۲۶ هزار تومان بازگشت
2020-10-31T21:46:44+03:30
قیمت دلار در صرافی‌های بانکی با کاهش نسبت به قیمت‌های پایانی روز کاری قبل ۲۶ هزار و ۸۷۰ تومان تعیین شده است.

عرضه سه محصول در ششمین مرحله فروش فوق العاده ایران خودرو

عرضه سه محصول در ششمین مرحله فروش فوق العاده ایران خودرو
2020-10-31T18:26:20+03:30
گروه صنعتی ایران خودرو ششمین مرحله فروش فوق العاده محصولات خود را از فردا یکشنبه ۱۱ آبان ماه به مدت سه روز اجرا می‌کند.

جاذبه های زیارتی و تاریخی مشهد

جاذبه های زیارتی و تاریخی مشهد
2020-10-31T16:16:20+03:30
مشهد دومین کلان شهر ایران و پایتخت معنوی جهان اسلام که با توجه به اینکه در مسیر جاده ی ابریشم واقع شده، دارای پیشینه تاریخی و مذهبی قابل توجهی است. ...

آسان ترین راه خرید موتورسیکلت

آسان ترین راه خرید موتورسیکلت
2020-10-31T15:49:44+03:30
خرید موتورسیکلت یکی از کلید واژه هایی است که در ایران به تعداد بسیار زیادی توسط کاربران در موتورهای جستجوگر مانند گوگل جستجو شده و این آمار بالای جستجو ما را...

معرفی محبوب ترین سبک های کاغذ دیواری

معرفی محبوب ترین سبک های کاغذ دیواری
2020-10-31T15:49:43+03:30
کاغذ دیواری ساده یکی از انواع کاغذ دیواری می باشد که بسیار مورد توجه طراحانان داخلی قرار دارد. این محصولات را می توان به راحتی در بسیاری از محل های اداری، تج...

معرفی مرکز خدمات و تعمیرات ماشین‌های اداری فالنیک

معرفی مرکز خدمات و تعمیرات ماشین‌های اداری فالنیک
2020-10-31T15:33:02+03:30
مرکز خدمات ماشین‌های اداری فالنیک با ۲۴ سال سابقه‌ و با داشتن تکنسین‌هایی مجرب به تعمیر ماشین‌های اداری ایرانی و خارجی می‌پردازد.

چرا باید فلوت ریکوردر یاماها را انتخاب کرد؟

چرا باید فلوت ریکوردر یاماها را انتخاب کرد؟
2020-10-31T15:23:02+03:30
اگر به دنبال خرید فلوت ریکوردر هستید حتما در بازار با نام‌های متنوعی مواجه شدید.

آنر ۱۰X Lite با دوربین ۴۸ مگاپیکسلی و فست شارژ از راه می‌رسد

آنر ۱۰X Lite با دوربین ۴۸ مگاپیکسلی و فست شارژ از راه می‌رسد
2020-10-31T14:53:03+03:30
گوشی جدید آنر ۱۰X Lite قرار است به عنوان نخستین عضو خانواده ۱۰X در بازارهای جهانی عرضه شود.

«پیمان پور ایواز» برنده خودرو کیا ریو از سومین جشنواره طلایی

«پیمان پور ایواز» برنده خودرو کیا ریو از سومین جشنواره طلایی
2020-10-31T14:53:03+03:30
پیمان پور ایواز برنده خودرو کیا ریو از سومین جشنواره طلایی ایران کیش و بانک تجارت در منطقه آزاد بندر انزلی شد.

معرفی مرکز خدمات و تعمیرات ماشین‌های اداری

معرفی مرکز خدمات و تعمیرات ماشین‌های اداری
2020-10-31T14:53:02+03:30
مرکز خدمات ماشین‌های اداری فالنیک با ۲۴ سال سابقه‌ و با داشتن تکنسین‌هایی مجرب به تعمیر ماشین‌های اداری ایرانی و خارجی می‌پردازد.

تاکسی اینترنتی اسنپ به کیش می‌رود

تاکسی اینترنتی اسنپ به کیش می‌رود
2020-10-31T14:53:01+03:30
جزیره کیش به عنوان تازه‌ترین مقصد تاکسی اینترنتی اسنپ انتخاب شد. شرکت اسنپ و شرکت عمران، آب و خدمات کیش برای راه‌اندازی تاکسی‌ اینترنتی در جزیره کیش تفاهم‌نا...

قیمت دلار با کاهش ۸۵۰ تومانی وارد کانال ۲۶ هزار تومانی شد/ نرخ یورو هم کاهش یافت

قیمت دلار با کاهش ۸۵۰ تومانی وارد کانال ۲۶ هزار تومانی شد/ نرخ یورو هم کاهش یافت
2020-10-31T14:39:40+03:30
قیمت دلار آمریکا در صرافی‌های بانکی که صبح امروز نسبت به روز پنج شنبه ۳۰ تومان کاهش یافته بود، اکنون و در میانه معاملات ۸۵۰ تومان دیگر کاهش یافت و به ۲۶ هزار...

ویژگی های یک کاتالوگ تاثیرگذار

ویژگی های یک کاتالوگ تاثیرگذار
2020-10-31T14:16:24+03:30
کاتالوگ یکی از محبوب ترین ابزارهای تبلیغاتی است که شاید همه ما برای یک بار هم که شده از کاتالوگ برای انتخاب محصولات مختلف استفاده کرده باشیم. ...

کفپوش اپوکسی ثمین سبکی نو در کیفیت و سرعت اجرا

کفپوش اپوکسی ثمین سبکی نو در کیفیت و سرعت اجرا
2020-10-31T14:13:05+03:30
با توجه به شیوع ویروس کرونا، این روزها محصولات کفپوش اپوکسی بهداشتی یا همان کفپوش های آنتی باکتریال مورد توجه جدی قرار گرفته است.

محصولات ایران خودرو با قوای محرکه توسعه یافته در راه بازار

محصولات ایران خودرو با قوای محرکه توسعه یافته در راه بازار
2020-10-31T13:19:42+03:30
معاون ایران خودرو گفت: در راستای کاهش مصرف سوخت و آلایندگی محصولات، ارتقای موتورهای جاری، تولید موتور سه‌استوانه و عرضه خودرو با گیربکس های جدید در دستور کار...

خرید برنج هاشمی از گیلان کشت

خرید برنج هاشمی از گیلان کشت
2020-10-31T13:09:47+03:30
خرید برنج هاشمی یکی از گزینه هایی است که در فروش برنج ایرانی طرفداران زیادی دارد.

قیمت جهانی طلا امروز ۹۹/۰۸/۰۹| بازگشت طلا به زیر ۱۹۰۰ دلار

 قیمت جهانی طلا امروز ۹۹/۰۸/۰۹| بازگشت طلا به زیر ۱۹۰۰ دلار
2020-10-31T12:59:59+03:30
در حالی که افزایش موارد جهانی ابتلا به کرونا و نگرانی ها از تنش آلود شدن انتخابات ریاست جمهوری آمریکا سبب افزایش تقاضا برای خرید طلا شده است، قیمت فلز زرد پ...

کفش ملی ماسک به قیمت دولتی عرضه می کند

 کفش ملی ماسک به قیمت دولتی عرضه می کند
2020-10-31T12:59:59+03:30
در راستای عمل به مسوولیت اجتماعی کفش ملی ماسک به قیمت دولتی عرضه می کند.

قیمت دلار و قیمت یورو در صرافی‌ها امروز ۹۹/۰۸/۱۰|کاهش قیمت ارز در بازار؛ دلار در آستانه بازگشت به کانال ۲۶ هزار تومان

 قیمت دلار و قیمت یورو در صرافی‌ها امروز ۹۹/۰۸/۱۰|کاهش قیمت ارز در بازار؛ دلار در آستانه بازگشت به کانال ۲۶ هزار تومان
2020-10-31T12:59:59+03:30
قیمت دلار در صرافی‌های بانکی با کاهش نسبت به قیمت‌های پایانی روز کاری قبل ۲۷ هزار و ۲۰ تومان تعیین شده است.

قیمت طلا، قیمت سکه، قیمت دلار و قیمت ارز امروز ۹۹/۰۸/۱۰؛ کاهش قیمت طلا و ارز در بازار/ سکه ۱۲ میلیونی شد

 قیمت طلا، قیمت سکه، قیمت دلار و قیمت ارز امروز ۹۹/۰۸/۱۰؛ کاهش قیمت طلا و ارز در بازار/ سکه ۱۲ میلیونی شد
2020-10-31T12:59:59+03:30
هم‌اکنون در بازار آزاد قیمت طلای ۱۸عیار هرگرم یک‌میلیون و ۱۷۷ هزار تومان، قیمت سکه تمام‌بهار آزادی طرح جدید ۱۲ میلیون و ۸۰۰ هزار تومان و قیمت دلار ۲۷ هزار و...

کالای خواب و نکات طلایی در هنگام خرید تشک

کالای خواب و نکات طلایی در هنگام خرید تشک
2020-10-31T12:43:04+03:30
سایت هایی هستند که نیاز افراد را برای خرید تشک تامین می کنند. بهترین سایت ارائه انواع تشک و لوازم دیگر، سایت تشک مشک می باشد.

گذر زمان توقف غیرکارشناسی معاملات آتی سکه را نمایان کرد/ فعالیت در بورس قمار و ربا نیست

گذر زمان توقف غیرکارشناسی معاملات آتی سکه را نمایان کرد/ فعالیت در بورس قمار و ربا نیست
2020-10-31T12:39:44+03:30
رئیس اسبق سازمان بورس گفت: توقف قراردادهای آتی سکه، سبب شده تا بازار نقدی سکه و ارز، همچنان راه خود را بروند؛ درحالیکه قراردادهای آتی سکه به بازار نقدی سکه ...

راهنمای خرید لوستر ارزان قیمت

راهنمای خرید لوستر ارزان قیمت
2020-10-31T12:29:40+03:30
نور و روشنایی، یکی از مهمترین المان های هر محیطی می باشد.

نرم افزار مدیریت بنگاه املاک

نرم افزار مدیریت بنگاه املاک
2020-10-31T12:03:09+03:30
نرم افزارهای مدیریت بنگاههای املاک نقش بسیار موثری در مدیریت بهتر بنگاه معاملاتی شما ایفا می نمایند.

قیمت سکه ۱۰ آبان ۱۳۹۹ حدود ۵۰۰ هزار تومان کاهش یافت/ نرخ به ۱۳ میلیون و ۳۰۰ هزار تومان رسید

قیمت سکه ۱۰ آبان ۱۳۹۹ حدود ۵۰۰ هزار تومان کاهش یافت/ نرخ به ۱۳ میلیون و ۳۰۰ هزار تومان رسید
2020-10-31T11:59:44+03:30
قیمت هر قطعه سکه تمام بهار آزادی طرح جدید، امروز شنبه ۱۰ آبان ۹۹ در بازار آزاد تهران با کاهش نیم میلیون تومانی مواجه شد و نرخ آن به ۱۳ میلیون و ۳۰۰ هزار توما...

خرید هدایای سازمانی شب یلدا به سبکی متفاوت و هیجان انگیز!

خرید هدایای سازمانی شب یلدا به سبکی متفاوت و هیجان انگیز!
2020-10-31T10:56:32+03:30
شب یلدا از دیر باز در فرهنگ ایرانیان جای داشته و هر ساله در بین قومیت های مختلف مراسم خاصی برای آن اجرا می شود. وجه مشترک مراسم های ایرانی مهمانی و جشن شب یل...

قیمت دلار ۱۰ آبان ۱۳۹۹ به روند کاهشی خود ادامه داد/ نرخ به ۲۷۷۲۰ تومان رسید

قیمت دلار ۱۰ آبان ۱۳۹۹ به روند کاهشی خود ادامه داد/ نرخ به ۲۷۷۲۰ تومان رسید
2020-10-31T10:53:05+03:30
قیمت هر دلار آمریکا(اسکناس)، امروز شنبه ۱۰ آبان ۱۳۹۹ با کاهش ۲۰ تومانی نسبت به روز پنجشنبه، به ۲۷ هزار و ۷۲۰ تومان رسید.

سمفونی که نوازندگان آن مردگان متحرک هستند!

سمفونی که نوازندگان آن مردگان متحرک هستند!
2020-10-31T10:16:28+03:30
نسخه صوتی سمفونی مردگان توسط نشر صوتی آوانامه دانش گستر منتشر و با صدای حسین پاکدل روایت می شود. البته نشر چاپی این کتاب نیز انتشارات ققنوس است. ...

نرم افزار یکپارچه مالی با کیفیت چیست؟

نرم افزار یکپارچه مالی با کیفیت چیست؟
2020-10-31T09:36:21+03:30
در دیدگاه ما ایرانیان هرموقع که صحبت از کیفیت می‌شود، ناخودآگاه ذهن ما به سمت محصولات خارجی می‌رود و کیفیت را مساوی با محصولی که خارج از ایران تولید شده باشد...

اوراق تسهیلات مسکن رکورد زد/ انجام معامله محدود روی قیمت ۲۲۴ هزار تومان برای هر برگه!

اوراق تسهیلات مسکن رکورد زد/ انجام معامله محدود روی قیمت ۲۲۴ هزار تومان برای هر برگه!
2020-10-31T09:33:05+03:30
در معاملات امروز فرابورس، یکی از نمادهای زیرمجموعه اوراق تسهیلات مسکن بانک ملی به تعداد محدود تا ۲۲۴ هزار تومان به فروش رسید.