میرنیوز

بررسی تجهیزات انتقال آب و فاضلاب

بررسی تجهیزات انتقال آب و فاضلاب 2023-02-05T12:55:55+03:30

به گزارش بازرگانی خبرگزاری مهر، تجهیزات صنعتی در انتقال آب و فاضلاب در سال‌های اخیر بسیار مورداستفاده قرار گرفته و با پیشرفت‌های خوبی همراه بوده است. از این تجهیزات برای انتقال آب و فاضلاب خانگی و شهری استفاده می‌شود. همچنین بخشی از این تجهیزات در واحدهای تصفیه‌خانه کاربرد دارد تا فاضلاب‌های خانگی تصفیه شوند و مورداستفادهٔ کشاورزان و صنعت قرار بگیرد. با انجام این کار، تا حد زیادی در مصرف آب آشامیدنی صرفه‌جویی می‌شود. در ادامه تجهیزات انتقال آب و فاضلاب پرکاربرد معرفی شده است.

تجهیزات انتقال آب

خطوط انتقال آب مجموعه‌ای از تأسیسات، لوله‌ها، اتصالات و شیرآلات است که به منظور انتقال آب بین دو منطقه احداث می‌شود. در واقع از تجهیزات صنعتی در انتقال آب و فاضلاب برای جابه‌جایی و انتقال آب از یک نقطه به نقطه‌ای دیگر استفاده می‌شود. خطوط انتقال آب و شبکهٔ توزیع، کاربردهای گسترده‌ای دارند. شبکهٔ پخش آب شهری، برداشت آب از چاه‌ها و چشمه‌ها، فرآیند تصفیهٔ آب و تأسیسات ذخیره‌سازی ازجمله کاربردهای خطوط انتقال آب هستند. از تجهیزات مهمی در که در انتقال آب بخصوص در مزارع از آن استفاده می‌شود لوله کاروگیت است که در ادامه به طور خلاصه معرفی می‌شود. جهت بررسی بیشتر و همچنین استعلام قیمت انواع لوله کاروگیت می‌توانید با سایت شرکت پایپ صنعت خاورمیانه مراجعه کنید. پایپ صنعت شرکتی به نسبت کوچک است که در انواع لوله‌های کاروگیت را تولید و توزیع می‌کند. البته برج خنک کننده، سپتیک تانک و همچنین انواع دریچه‌های منهول از تولیدات این شرکت می‌باشد. جهت کسب اطلاعات بیشتر می‌توانید به آدرس اینترنتی https://pipe-sanat.com/ مراجعه کنید.

یکی از مهم‌ترین تجهیزات انتقال آب، دستگاه‌های پمپاژ هستند که در محل ذخیرهٔ آب نصب می‌شوند. این پمپ‌ها وظیفهٔ ایجاد فشار مناسب جهت انتقال آب و جلوگیری از پدیدهٔ ضربه قوچی را بر عهده دارند. پدیدهٔ ضربه قوچی زمانی اتفاق میفتد که در مسیر انتقال آب، یک توقف یا تغییر ناگهانی به‌وجود بیاید. این توقف و یا تغییر مسیر، یک افزایش فشار ناگهانی را ایجاد می‌کند که سبب آسیب‌دیدگی لوله و سایر تجهیزات می‌شود. به همین منظور، از مخزن فلزی مقاوم یا سرج تانک در مسیر انتقال آب استفاده می‌شود. کار اصلی سرج تانک، جلوگیری از ایجاد فشارهای نامطلوب است. زمانی که فشار آب زیاد می‌شود، سرج تانک آب را به درون مخزن خود هدایت می‌کند تا میزان فشار آب تنظیم شود. همین اتفاق در زمان کاهش فشار آب نیز می‌افتد. در زمان کاهش فشار، آب از درون منبع ذخیره به درون لوله‌ها هدایت می‌شود تا میزان فشار آب تنظیم شود.

علاوه‌بر سرج تانک، از دیگر تجهیزات صنعتی در انتقال آب و فاضلاب استفاده می‌شود. لوله‌ها و شیرها مهم‌ترین تجهیزات در فرآیند انتقال آب هستند. لوله‌های انتقال با جنس‌ها و ابعاد مختلف وجود دارند که هرکدام ویژگی‌های خاص خود را دارند و بسته به شرایط به‌کار می‌روند. انتخاب نوع و ابعاد لوله‌ها برعهدهٔ طراح خطوط انتقال است. شیرها نیز دو نوع خانگی و صنعتی دارند که از آن‌ها جهت قطع و وصل کردن یا کم‌وزیاد کردن آب استفاده می‌شود.

تجهیزات انتقال فاضلاب

تجهیزات فاضلاب یکی از نیازهای اساسی هر شهری است. با نصب تجهیزات صنعتی در انتقال آب و فاضلاب در شهرها و انتقال و جمع‌آوری آن‌ها، علاوه‌بر پاکیزگی محیط شهری، می‌توان فاضلاب را به جهت بهره‌برداری آب کشاورزی تصفیه کرد. انجام این کار انقلابی در شهرسازی مدرن محسوب می‌شود. تجهیزات فاضلاب به ۴ دستهٔ تجهیزات فاضلاب خانگی، صنعتی و شهری و تجهیزات تصفیه‌خانه تقسیم می‌شوند.

تجهیزات فاضلاب خانگی

همان‌طور که از نام این تجهیزات مشخص است، کاربرد آن خانگی است و شامل لوله‌های جمع‌آوری، سپتیک تانک و چاه‌های فاضلاب می‌شود. کار لوله‌های جمع‌آوری که مشخص است؛ فاضلاب و گندآب‌های منازل از طریق این لوله‌ها وارد چاه‌های فاضلاب یا فاضلاب شهری می‌شود. البته با گسترش امکانات و زیرسازی‌ها، گندآب‌ها مستقیماً به فاضلاب شهری سرازیر می‌شوند و به‌ندرت از چاه‌های فاضلاب استفاده می‌شود. سپتیک تانک دستگاه دیگری است که در تجهیزات فاضلاب خانگی مورداستفاده قرار می‌گیرد. کار این دستگاه، جمع‌آوری فاضلاب جامد خروجی ساختمان است. کاربرد اصلی این دستگاه، توانایی کاهش بار آلودگی تا ۶۰% است تا درصد خلوص فاضلاب خانگی را به سطح فاضلاب شهری برساند.

تجهیزات فاضلاب شهری

تجهیزات فاضلاب شهری یکی از نیازهای اولیه هر شهر مدرن و امروزی است. با استفاده از تجهیزات صنعتی در انتقال آب و فاضلاب شهری، فاضلاب‌های خانگی جمع‌آوری و تصفیه می‌شود. انجام این کار سبب سلامتی شهروندان و کمک به محیط‌زیست و بازیافت آب جهت مصارف غیرخانگی مانند کشاورزی می‌شود که انجام این کار مصرف آب آشامیدنی تصفیه‌شده را تا حد زیادی کاهش می‌دهد و بدین سبب، هدررفت آب کمتر می‌شود. مهم‌ترین تجهیزات فاضلاب شهری شامل موارد زیر می‌شود:

۱. لوله کاروگیت

لوله کاروگیت و اتصالات مربوط به آن، بخش اصلی تجهیزات فاضلاب شهری است. این لوله‌ها که به آن لوله‌های فاضلاب نیز می‌گویند، از جنس پلاستیک بوده و در برابر فشار و خورندگی بسیار مقاوم هستند.

بررسی تجهیزات انتقال آب و فاضلاب

۲. دریچه منهول

یکی دیگر از تجهیزات مهم فاضلاب شهری، دریچه منهول است که به جهت بازدید و رفع گرفتگی لوله‌های فاضلاب کاربرد دارد. این دریچه‌ها جنس‌های مختلفی از چدن، پلاستیک یا بتن دارند که در فواصل معینی بر روی لوله‌های فاضلاب نصب می‌شوند.

۳. کنتور فاضلاب

بااین‌که استفاده از کنتور فاضلاب در ایران مرسوم نیست اما این دستگاه جزو مهمی در صنعت فاضلاب شهری محسوب می‌شود. کار اصلی این کنتورها، محاسبهٔ آب ورودی به فاضلاب است که براساس آن مالیات دریافت می‌شود.

تجهیزات فاضلاب استفاده‌شده در ایستگاه‌های تصفیه

کار ایستگاه‌های تصفیه، جمع‌آوری فاضلاب و تبدیل آن به آب قابل‌استفاده برای مصارف کشاورزی و صنعتی است که برای انجام این کار، از دستگاه‌های پیشرفتهٔ زیادی مانند چربی گیر استفاده می‌شود. در ادامه چند نمونه از تجهیزات صنعتی در انتقال آب و فاضلاب در ایستگاه‌های تصفیه را معرفی می‌کنیم:

پمپ مکش فاضلاب؛

بلوئرهای هوادهی؛

تجهیزات اندازه‌گیری فشار، دبی، دما و …؛

انواع دستگاه‌های پیش‌تصفیه فاضلاب؛

انواع دستگاه‌های تصفیه فاضلاب صنعتی و نیمه‌صنعتی؛

پمپ‌های تزریق مواد شیمیایی؛

آشغال‌گیرها؛

انواع چربی گیر؛

تجهیزات هوادهی؛

انواع دستگاه‌های گندزدایی و ضدعفونی‌کننده.

انواع لوله‌های انتقال آب و فاضلاب

لوله‌کشی آب و فاضلاب یکی از مهم‌ترین زیرسازی‌ها در شهرسازی مدرن است که با استفاده از تجهیزات صنعتی در انتقال آب و فاضلاب انجام می‌شود. برای ایجاد شبکه‌های خطوط آب‌رسانی و انتقال فاضلاب، از لوله‌های مختلفی استفاده می‌شود. این لوله‌ها به سبب کاربردی که دارند، در نقاط خاصی از سیستم انتقال آب و فاضلاب به‌کار گرفته می‌شوند. انتخاب جنس لوله‌ها و نقاط به کار بردن آن‌ها کار هرکسی نیست و باید توسط متخصص این کار انجام شود تا کوچک‌ترین اختلالی در شبکهٔ توزیع و انتقال آب و فاضلاب ایجاد نشود. پرکاربردترین لوله‌های مصرفی در انتقال آب و فاضلاب به شرح زیر است:

لوله‌های آب

لوله سفالی؛

لوله فولادی؛

لوله گالوانیزه؛

لوله‌های مسی؛

لوله چدنی؛

لوله پلیکا PVC؛

لوله U-PVC؛

لوله پلی‌پروپیلن؛

لوله چندلایه.

لوله‌های فاضلاب

لوله فاضلاب چدنی و مسی؛

انواع لوله‌های فاضلاب گالوانیزه؛

لوله‌های فاضلاب پلیکا یا PVC؛

لوله‌های پلی‌اتیلن یا PE؛

لوله‌های فاضلاب بتنی؛

لوله فاضلاب پوشیفت؛

لوله فاضلاب سفالی.

بررسی تجهیزات انتقال آب و فاضلاب

کلام آخر

در سال‌های اخیر اتصال فاضلاب خانگی به فاضلاب شهری با پیشرفت زیادی همراه بوده‌است. تجهیزات انتقال آب و فاضلاب شامل موارد مختلفی می‌شود که برای بهبود و گسترش شبکهٔ آب‌رسانی و انتقال فاضلاب کاربرد دارد. مزایای استفاده از این تجهیزات این است که شبکهٔ آب‌رسانی به منازل گسترش پیدا می‌کند. همچنین فاضلاب‌ها به یکدیگر متصل شده و به تصفیه‌خانه منتقل می‌شوند. در تصفیه‌خانه، گندآب‌ها با روش‌های اصولی تصفیه‌شده و به جهت مصارف غیرخانگی مورداستفاده قرار می‌گیرند.

این مطلب، یک خبر آگهی بوده و خبرگزاری مهر در محتوای آن هیچ نظری ندارد.

منبع : خبرگزاری مهر


کلمات کلیدی :
اشتراک گذاری :

آخرین اخبار بازار

قبل از خواندن این نکات کاغذ دیواری نخرید!

قبل از خواندن این نکات کاغذ دیواری نخرید!
2023-03-19T09:43:25+03:30
برای آشنایی با انواع کاغذ دیواری و ویژگی های آن ها با این مطلب که به کمک کاغذنت نوشته شده همراه باشید.

خانه در خیابان دماوند چند؟ + جدول

خانه در خیابان دماوند چند؟ + جدول
2023-03-19T09:30:18+03:30
برای خرید یک خانه ۹۰ متری درمحله نظام آباد محدوده دماوند حدود ۳ میلیارد و 240 میلیون تومان نقدینگی نیاز است.

رهن یک میلیارد تومانی در خیابان دماوند +جدول

رهن یک میلیارد تومانی در خیابان دماوند +جدول
2023-03-19T09:30:17+03:30
رهن یک واحد آپارتمان ۹۰ متری در محله تهران نو محدوده دماوند حدود ۱ میلیارد تومان است.

قیمت ارزها در مرکز مبادلات/ دلار ثابت ماند

 قیمت ارزها در مرکز مبادلات/ دلار ثابت ماند
2023-03-18T19:03:44+03:30
در تابلوی معاملاتی مرکز مبادله ارز و طلای ایران امروز چهارشنبه ۲۴ اسفندماه قیمت هر اسکناس دلار ۴۰هزار و ۳۰۰ تومان و نرخ حواله دلار ۳۶هزار و ۷۰۰ تومان اعلام ...

قیمت طلا، قیمت دلار، قیمت سکه و قیمت ارز ۱۴۰۱/۱۲/۲۴

 قیمت طلا، قیمت دلار، قیمت سکه و قیمت ارز ۱۴۰۱/۱۲/۲۴
2023-03-18T19:03:44+03:30
امروز در بازار آزاد تا این لحظه قیمت طلای ۱۸عیار هر گرم ۲میلیون و ۲۶۰ هزار تومان و قیمت سکه تمام‌بهار آزادی طرح جدید ۲۹میلیون و ۴۰۰هزار تومان است.

کلیه خدمات بیمه‌ای شرکت انبارهای عمومی و خدمات گمرکی ایران در سال ۱۴۰۲ به شرکت بیمه ملت سپرده شد

 کلیه خدمات بیمه‌ای شرکت انبارهای عمومی و خدمات گمرکی ایران در سال ۱۴۰۲ به شرکت بیمه ملت سپرده شد
2023-03-18T19:03:44+03:30
در راستای راهبرد مشارکت درون گروهی با امضای تفاهم‌نامه همکاری؛ کلیه خدمات بیمه‌ای شرکت انبارهای عمومی و خدمات گمرکی ایران به بیمه ملت سپرده شد.

موافقت سهام‌داران با افزایش سرمایه بانک رفاه کارگران به میزان ۶۶۰ هزار میلیارد ریال

 موافقت سهام‌داران با افزایش سرمایه بانک رفاه کارگران به میزان ۶۶۰ هزار میلیارد ریال
2023-03-18T19:03:43+03:30
در مجمع عمومی عادی به طور فوق‌العاده صاحبان سهام بانک رفاه کارگران افزایش سرمایه این بانک به میزان ۶۶۰ هزار میلیارد ریال به تصویب رسید.

قیمت جهانی طلا امروز ۱۴۰۱/۱۲/۲۷/ گام بلند طلا به سمت ۲۰۰۰ دلار

 قیمت جهانی طلا امروز ۱۴۰۱/۱۲/۲۷/ گام بلند طلا به سمت ۲۰۰۰ دلار
2023-03-18T19:03:43+03:30
قیمت هر اونس طلا امروز با ۳.۶۳ درصد افزایش به ۱۹۸۹ دلار و ۲۵ سنت رسید.

عبور از رکورد قبلی سالیانه تولید به میزان ۱ میلیون و ۵۲۱ هزار تن در فولاد هرمزگان

 عبور از رکورد قبلی سالیانه تولید به میزان ۱ میلیون و ۵۲۱ هزار تن در فولاد هرمزگان
2023-03-18T19:03:43+03:30
دقایقی پیش سختکوشان فولاد هرمزگان با عبور از رکورد قبلی سالیانه تولید به میزان ۱ میلیون و ۵۲۱ هزار تن، افتخاری دیگر آفریدند و در آستانه ثبت رکوردی جدید در ت...

جهش بانک ایران زمین در سال جدید با زیرساخت های ایجاد شده بانکداری دیجیتال

 جهش بانک ایران زمین در سال جدید با زیرساخت های ایجاد شده بانکداری دیجیتال
2023-03-18T19:03:42+03:30
هم زمان با فرارسیدن ۲۴ اسفند دوازدهمین سالروز تاسیس بانک ایران زمین، مدیران ارشد بانک طی مراسمی این روز را گرامی داشتند.

قیمت بیت کوین ۹.۲ درصد افزایش یافت و به ۲۷۳۵۹ دلار رسید

 قیمت بیت کوین ۹.۲ درصد افزایش یافت و به ۲۷۳۵۹ دلار رسید
2023-03-18T19:03:42+03:30
قیمت بیت کوین ۹.۲ درصد در روز جمعه افزایش یافت و به ۲۷۳۵۹ دلار رسید.

تبلیغات هدفمند پیامکی؛ نحوه استفاده از سامانه پیامکی در بازاریابی

تبلیغات هدفمند پیامکی؛ نحوه استفاده از سامانه پیامکی در بازاریابی
2023-03-18T14:43:32+03:30
سامانه پیامکی یکی از شیوه‌های فوق العاده برای برقراری ارتباط با مشتریان، جلب توجه آن‌ها و افزایش فروش است. برای استفاده از این سامانه باید استراتژی خاص خود ر...

پیشگامان توسعه ارتباطات تجلیل شدند

پیشگامان توسعه ارتباطات تجلیل شدند
2023-03-18T14:43:31+03:30
پیشگامان توسعه ارتباطات در آیین اختتامیه جشنواره ملی انتخاب کارفرمایان برتر کشور، توسط سازمان تامین اجتماعی کشور به عنوان کارفرمای برتر استان یزد برگزیده شد.

مزایا و معایب حمل و نقل کالا به صورت هوایی

مزایا و معایب حمل و نقل کالا به صورت هوایی
2023-03-18T12:16:46+03:30
در ادامه با مزایا و معایب حمل و نقل کالا به صورت هوایی بیشتر آشنا خواهید شد.

خرید انواع لوله فلزی با قیمت مناسب از دکتر تامین

خرید انواع لوله فلزی با قیمت مناسب از دکتر تامین
2023-03-18T12:16:45+03:30
در ادامه این مطلب، می‌خواهیم نگاهی به قیمت انواع لوله‌های فلزی داشته باشیم.

همه کارهایی که باید در فرودگاه انجام دهیم

همه کارهایی که باید در فرودگاه انجام دهیم
2023-03-18T12:16:45+03:30
در این مقاله قصد داریم تمام کارهایی که باید در فرودگاه انجام دهید را به شما یادآوری کنیم تا بدون آن‌که مشکلی برایتان در فرودگاه پیش بیاید یا از پروازتان جا ب...

خرید خانه با ۳ میلیارد تومان در افسریه + جدول

خرید خانه با ۳ میلیارد تومان در افسریه + جدول
2023-03-18T09:10:15+03:30
برای خرید یک خانه ۹۰ متری درمحله شهید بروجردی محدوده افسریه حدود ۳ میلیارد و ۳۳۰ میلیون تومان نقدینگی نیاز است.

رهن ۹۰۰ میلیون تومانی در محله افسریه +جدول

رهن ۹۰۰ میلیون تومانی در محله افسریه +جدول
2023-03-18T09:10:14+03:30
رهن یک واحد آپارتمان ۹۰ متری در محله آهنگ محدوده افسریه حدود ۹۰۰ میلیون تومان است.

ادامه سیر نزولی قیمت‌ها در مرکز مبادلات/ دلار ۴۰ هزار و ۳۰۰ تومان شد

  ادامه سیر نزولی قیمت‌ها در مرکز مبادلات/ دلار ۴۰ هزار و ۳۰۰ تومان شد
2023-03-16T17:23:48+03:30
در تابلوی معاملاتی مرکز مبادله ارز و طلای ایران امروز دوشنبه ۲۲ اسفندماه قیمت هر اسکناس دلار ۴۰هزار و ۳۰۰ تومان و نرخ حواله دلار ۳۶هزار و ۷۰۰ تومان اعلام شد.

علت شارژ نشدن ایرپاد؛ معرفی چند راهکار موثر

علت شارژ نشدن ایرپاد؛ معرفی چند راهکار موثر
2023-03-15T17:10:09+03:30
در ادامه چندین راهکار را برای شارژ کردن ایرپاد به شما معرفی خواهیم کرد.

قیمت آجر نما در فروردین ۱۴۰۲ از درب کارخانه

قیمت آجر نما در فروردین ۱۴۰۲ از درب کارخانه
2023-03-15T17:10:09+03:30
به طور کلی، قیمت آجر نما به عوامل مختلفی مانند نوع آجر، ابعاد آن، کیفیت ساخت، منطقه جغرافیایی و شرایط بازار بستگی دارد که در ادامه به آنها اشاره خواهیم کرد.

چطور بلیط ارزان مشهد به استانبول بخریم؟

چطور بلیط ارزان مشهد به استانبول بخریم؟
2023-03-14T12:23:27+03:30
در ادامه همراه ما باشید تا به شما راه های خرید بلیط ارزان مشهد به استانبول را بگوییم.

آموزش فتوشاپ؛ تبدیل عکس به نقاشی در فتوشاپ

آموزش فتوشاپ؛ تبدیل عکس به نقاشی در فتوشاپ
2023-03-14T12:23:27+03:30
در اینجا برخی از ساده ترین و مهم ترین روش ها را برای تبدیل عکس به نقاشی در پلتفرم فتوشاپ نام می بریم.

خرید خانه نوساز با ۱۹ میلیارد تومان در شهرک غرب + جدول

خرید خانه نوساز با ۱۹ میلیارد تومان در شهرک غرب + جدول
2023-03-14T09:57:07+03:30
برای خرید یک خانه ۹۰ متری نوساز در محدود شهرک غرب حدود ۲۰ میلیارد تومان است.

لوکس نشینان شهرک غرب + جدول اجاره بها

لوکس نشینان شهرک غرب + جدول اجاره بها
2023-03-14T09:57:06+03:30
رهن یک واحد آپارتمان ۱۰۰ متری در محدوده شهرک غرب حدود ۱ میلیارد و ۸۰۰ میلیون تومان است.

پرواز با کدام ایرلاین های داخلی در اولویت است؟

 پرواز با کدام ایرلاین های داخلی در اولویت است؟
2023-03-14T09:23:55+03:30
از سال ۱۳۴۰ که خطوط هوایی مختلف به صورت خصوصی، دولتی و نظامی در ایران فعالیت خود را آغاز کردند، به تدریج بر تعداد آنها افزوده شد و با پیشرفته شدن تکنولوژی ص...

حمایت بانک رفاه کارگران از کودکان سندرم داون

 حمایت بانک رفاه کارگران از کودکان سندرم داون
2023-03-14T09:23:54+03:30
دومین همایش فرصت کودکی به مناسبت آیین بزرگداشت روز جهانی سندرم داون، با حمایت اثربخش و مشارکت فعال بانک رفاه کارگران برگزار شد.

ریزش قیمت‌ها در مرکز مبادلات ارزی/ دلار به کانال ۴۰هزارتومانی بازگشت

 ریزش قیمت‌ها در مرکز مبادلات ارزی/ دلار به کانال ۴۰هزارتومانی بازگشت
2023-03-14T09:23:54+03:30
در تابلوی معاملاتی مرکز مبادله ارز و طلای ایران امروز یک‌شنبه ۲۱ اسفندماه قیمت هر اسکناس دلار ۴۰هزار و ۵۹۰ تومان و نرخ حواله دلار ۳۶هزار و ۹۰۰ تومان اعلام شد.

افزایش سرمایه ۹۶ درصدی فولاد هرمزگان

 افزایش سرمایه ۹۶ درصدی فولاد هرمزگان
2023-03-14T09:23:53+03:30
سهامداران فولاد هرمزگان با افزایش سرمایه ۹۶ درصدی شرکت از محل سود انباشته موافقت کردند.

تاکسی سمند با یک میلیون کیلومتر پیمایش به موزه ایران خودرو رفت

 تاکسی سمند با یک میلیون کیلومتر پیمایش به موزه ایران خودرو رفت
2023-03-14T09:23:53+03:30
در راستای ایفای مسوولیت های اجتماعی ایران خودرو، در مراسمی با حضور مدیرعامل این گروه صنعتی، تاکسی سمند دوگانه سوز با یک میلیون کیلومتر پیمایش با سورن پلاس د...
X فیلم جدید فیلم جدید دانلود فیلم و سریال تبلیغات شما (پیام به تلگرام)