میرنیوز

درب خزانه و گاوصندوق بانکی

درب خزانه و گاوصندوق بانکی 2021-10-06T12:23:00+03:30

به گزارش بازرگانی خبرگزاری مهر، از این درها در مکان‌های نگهداری برخی اشیا مهم یا پول، طلا، اسلحه، اسناد و هر چیز دیگری که نیاز به تأمین امنیت در سطح بالا دارد استفاده می‌شود.

شاید نمونه‌هایی از این نوع درب‌ها را در بانک‌ها و طلا فروشی‌ها دیده باشید که برای تأمین امنیت اموال و طلا و سایر چیزهای مهم در یک چهارچوب فولادین به‌اندازه یک در معمولی نصب شده‌اند.

همچنین این‌گونه درب‌ها سبک‌وزن بوده و بدون به خطر انداختن مقاومت در برابر سرقت به‌خوبی عمل می‌کنند.

درب خزانه و گاوصندوق بانکی به طور خاص طراحی شده برای تجهیز اتاق‌های قوی یا مناطق امن در جواهرفروشی‌ها، مکان‌های خرده‌فروشی یا کارگاه‌های لوکس است.

برای تهیه و خرید این‌گونه درها باید به نکاتی مانند نوع سیستم قفل و همچنین درجه استحکام آن در برابر شعله آتش و فشار انفجار است.

همچنین به دلیل ساختار خاص و مهندسی شده این درب‌ها امکان جداسازی درب به‌وسیله سارق وجود ندارد.

انواع درب خزانه و گاوصندوق بانکی

به‌طورکلی این درها به دو نوع تک درب و دو درب تقسیم می‌شوند. معمولاً در اکثر اوقات از درب‌های تکی استفاده می‌شود اما در جاهایی که عرض ورودی آن زیاد است مانند انبارهای اسلحه و … از نوع دو درب آن نیز استفاده می‌شود.

همچنین درب خزانه و گاوصندوق بانکی از نظر کارایی و نوع قفل و رمزگذاری در انواع مختلفی وجود دارد مانند:

درب خزانه بانک

درب خزانه طلافروشی

درب محل نگهداری اسلحه و انبار مهمات

تفاوت درب خزانه و گاوصندوق بانکی

مهم‌ترین نکته در تهیه یک درب خزانه و گاوصندوق بانکی، غیرقابل‌نفوذ بودن و قابلیت مقاومت در برابر انفجار و انواع برش است.

در مکان‌هایی که لازم است از مقدار زیادی اموال قیمتی و یا مدارک مهم و راهبردی حفاظت شود وجود یک درب مقاوم و گاوصندوقی از اهمیت بالایی برخوردار است زیرا در تأمین امنیت این مکان نقش بسیار تعیین‌کننده‌ای دارد.

ویژگی‌های امنیتی بسیار بالا در تولید این‌گونه درب‌ها آنها را بسیار متفاوت‌تر از درب‌های ضد سرقت معمولی می‌کند زیرا آنها چیزی بیشتر از یک درب ضد سرقت هستند.

درب خزانه بانک

سیستم رمزگذاری در درب‌های خزانه و گاوصندوق بانکی

ساختار این‌گونه درب‌ها بسیار پیچیده و متفاوت است و همچنین متریال به‌کاررفته در تولید درب خزانه و گاوصندوق بانکی با سایر درب‌ها تفاوت دارد.

همچنین یکی از مهم‌ترین نکات و ویژگی‌های درب‌های خزانه سیستم رمزگذاری و قفل در این‌گونه درب‌ها است. سیستم رمزگذاری در درب‌های خزانه دارای انواع مختلفی همچون:

قفل‌های مکانیکی

قفل‌های دیجیتالی

قفل‌های بیومتریک

قفل‌های مکانیکی

درگذشته برای تجهیزات امنیتی درب‌ها، در اتاق‌های امنیتی از قفل‌های مکانیکی استفاده می‌کردند. این قفل‌ها دارای کلید چرخان و اهرم بودند و ساختار پیچیده‌ای نداشتند.

این قفل‌ها به دلیل زمان‌بر بودن بازکردن درب و همچنین سطح امنیتی پایین خیلی زود جای خود را به نمونه‌های جدیدتر دادند.

قفل‌های دیجیتالی

این نوع قفل‌ها به دلیل ساختار امنیتی پیچیده‌تر و استفاده راحت از آن، خیلی زود جایگزین قفل‌های مکانیکی در روی درب‌های خزانه شدند.

استفاده از این نوع قفل در کنار قفل‌های مکانیکی و اهرمی در درب خزانه و گاوصندوق بانکی می‌تواند ضریب امنیتی بالاتری را برای اتاق خزانه ایجاد کند.

قفل‌های بیومتریک

قفل‌های بیومتریک جدیدترین و بهترین نوع قفل‌های موجود در بازار برای استفاده در درب خزانه و گاوصندوق بانکی هستند که به‌صورت اسکن از عنبیه و همچنین تطابق اثر انگشت کار می‌کنند.

این قفل‌ها به دلیل نوع رمزگذاری و استفاده از اسکن و اثر انگشت، بالاترین امنیت را به کاربر ارائه می‌دهد و ضریب سرقت را به صفر می‌رساند.

قیمت خرید این‌گونه قفل‌ها به نصبت مدل مکانیکی و دیجیتالی بسیار بالاتر بوده اما به دلیل ایجاد امنیت صددرصدی برای کاربر می‌تواند یک گزینه عالی باشد.

ویژگی‌های کاربردی

درب خزانه و گاوصندوق بانکی دارای ویژگی‌های خاصی است که آن را از دیگر نمونه‌های خود متمایز مکند این ویژگی‌ها عبارت‌اند از:

ابعاد گاوصندوق

وزن گاوصندوق

ورقه استفاده شده در بدنه گاوصندوق

زبانه‌های گاوصندوق

یراق‌آلات

لولاها

خزانه گاوصندوق بانکی

برای نگهداری از پول‌ها و اسناد در بانک‌ها یک اتاق وجود دارد که همه چیزهای مهم را از چشم مراجعه‌کنندگان پنهان می‌کند.

این اتاق به هیچ کجا راه ندارد و فاقد پنجره و هرگونه دسترسی بوده به جز درب اصلی آن که همان درب خزانه و گاوصندوق بانکی است.

درب خزانه از همه چیزهای مهم، اموال و اسناد و همچنین اماناتی که به‌صورت طلا یا جواهر در اختیار بانک قرار داده می‌شوند نگهداری می‌کند.

این درب معمولاً تنها توسط رئیس بانک و یا معاون شعبه باز و بسته می‌شود. هیچ فرد دیگری نمی‌تواند به آن دسترسی داشته باشد و همچنین غیرقابل‌دسترسی برای سارقان است.

ساخت این‌چنین درب مهم و مستحکمی نیازمند تخصص و تجربه بسیار بالایی است تا آن را مطابق با بالاترین استانداردهای امنیتی نصب و اجرا کنند.

بخش بایگانی در گاوصندوق بانک

در بخش بایگانی در گاوصندوق هیچ‌گونه پول و یا طلایی نگهداری نمی‌شود و تنها لبریز از اسناد و پرونده‌های مالی است.

بسیاری از اسنادی را که از نظر امنیتی بسیار مهم تلقی می‌شوند را معمولاً در بایگانی گاوصندوق بانک نگهداری می‌کنند تا از هرگونه دسترسی بیگانه در امان باشند.

شرکت گاوصندوق گنجینه مهر پارس که در سال ۱۳۶۴ تأسیس شده است به طور تخصصی در زمینه تولید انواع درب خزانه و درب ضد انفجار مناسب بانک‌ها پتروشیمی‌ها فعال است.

مقاومت درب‌ها

بسیاری از درب خزانه و گاوصندوق بانکی برای دستیابی به بهترین رتبه امنیتی تحت آزمایشاتی قرار می‌گیرند. هرکدام از این درب‌ها بر حسب مقاومت در مقابل شعله و انفجار به انواع مختلفی تقسیم می‌شوند.

دسته‌بندی درب‌ها از نظر زمان نفوذ شعله و انفجار به‌صورت ۳۰ دقیقه، ۶۰ دقیقه و ۱۲۰ دقیقه است.

مطابقت نوع درب با کاربری

برای انتخاب درب خزانه لازم است به نوع اشیایی که قرار است از آنها محافظت شود توجه کنیم. انتخاب یک درب کوچک برای نگهداری از اشیا بزرگ نمی‌تواند کار درستی باشد و ممکن است در آینده برای جابه‌جا کردن اشیا دچار مشکل شوید.

همچنین میزان اهمیت اشیا و قیمت آنها نیز می‌تواند در اندازه هزینه‌های شما برای خرید یک درب دخیل باشد.

نوع سیستم قفل و رمزگذاری

خرید نوع مناسب قفل برای درب خزانه و گاوصندوق بانکی از مهم‌ترین نکات است که لازم است به آن توجه کنید. استفاده از قفل‌های بیومتریک برای نگهداری از اشیا مهم می‌تواند بهترین گزینه باشد.

کلام آخر

در بسیاری از جاها لازم است در کنار تدابیر امنیتی متداول مکان‌هایی برای حفظ و نگهداری برخی اشیا و یا مدارک مهم و گران‌قیمت وجود داشته باشد که بتواند امنیت لازم را برای نگهداری هر چه‌بهتر آن اشیا هم فراهم کند.

وجود حجم بالای اموال طلا و … در مکان‌هایی مانند بانک‌ها، نیاز به داشتن یک مکان بزرگ‌تر از یک گاوصندوق معمولی را می‌طلبد.

درب‌های بزرگ خزانه برای نگهداری هرچه بهتر این اموال تولید و بر چارچوب‌های بزرگ و فولادی برای محافظت از اتاق‌های نگهداری اموال در بانک‌ها و جاهای دیگر تولید می‌شوند.

همچنین ازاین‌گونه درب‌ها در ورودی انبارهای اسلحه و مهمات نیز استفاده می‌شود. این درها به‌گونه‌ای طراحی می‌شوند که در برابر فشار انفجار بهترین مقاومت را نشان دهند.

نوع سیستم رمزگذاری در درب خزانه و گاوصندوق بانکی نیز بسیار پراهمیت است و انتخاب هر یک از انواع آن می‌تواند درصد امنیتی اتاق خزانه را به شکلی متفاوتی بالا ببرد.

این مطلب، یک خبر آگهی بوده و خبرگزاری مهر در محتوای آن هیچ نظری ندارد.

منبع : خبرگزاری مهر


کلمات کلیدی :
اشتراک گذاری :

آخرین اخبار بازار

قیمت دلار ۲۹ مهر ۱۴۰۰ به ۲۶ هزار و ۶۹۰ تومان رسید

قیمت دلار ۲۹ مهر ۱۴۰۰ به ۲۶ هزار و ۶۹۰ تومان رسید
2021-10-21T15:09:15+03:30
قیمت هر دلار آمریکا (اسکناس) امروز پنجشنبه ۲۹ مهر ۱۴۰۰ در صرافی‌های بانکی به ۲۶ هزار و ۶۹۰ تومان رسید.

قیمت سکه ۲۹ مهر ۱۴۰۰ به ۱۱ میلیون و ۶۲۰ هزار تومان رسید

قیمت سکه ۲۹ مهر ۱۴۰۰ به ۱۱ میلیون و ۶۲۰ هزار تومان رسید
2021-10-21T15:09:15+03:30
قیمت هر قطعه سکه تمام بهار آزادی طرح جدید امروز پنجشنبه ۲۹ مهر ۱۴۰۰ در بازار آزاد تهران به ۱۱ میلیون و ۶۲۰ هزار تومان رسید.

هرگونه افزایش قیمت بنزین تکذیب شد

هرگونه افزایش قیمت بنزین تکذیب شد
2021-10-21T12:42:30+03:30
سخنگوی شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی ایران خبر افزایش قیمت بنزین به ۱۴ هزار تومان را تکذیب کرد و گفت: خبری از گرانی بنزین نیست و هیچ تصمیمی در این باره گرفت...

هر گونه افزایش قیمت بنزین تکذیب شد

هر گونه افزایش قیمت بنزین تکذیب شد
2021-10-21T12:15:51+03:30
سخنگوی شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی ایران خبر افزایش قیمت بنزین به ۱۴ هزار تومان را تکذیب کرد و گفت: خبری از گرانی بنزین نیست و هیچ تصمیمی در این باره گرفت...

نرخ رسمی ۲۶ ارز افزایش یافت/‬ کاهش نرخ ۷ ارز

نرخ رسمی ۲۶ ارز افزایش یافت/‬ کاهش نرخ ۷ ارز
2021-10-21T10:55:50+03:30
بانک مرکزی نرخ رسمی ۴۶ ارز در ۲۹ مهر ماه را اعلام کرد که بر اساس آن نرخ ۷ ارز کاهش و ۲۶ ارز افزایش یافته است. همچنین نرخ ۱۳ ارز نیز بدون تغییر باقی مانده است.

ریزش ۱۰ هزار تومانی تسه/ هیجان وام مسکن نیم میلیاردی فروکش کرد

ریزش ۱۰ هزار تومانی تسه/ هیجان وام مسکن نیم میلیاردی فروکش کرد
2021-10-21T05:35:49+03:30
اوراق تسهیلات مسکن که همزمان با اعلام افزایش سقف وام خرید مسکن تا ۴۸۰ میلیون تومان، به مرز ۸۰ هزار تومان رسیده بود، در روزهای اخیر به ۶۵ تا ۷۰ هزار تومان کاه...

داروتو از داروخانه آنلاین بخر!

داروتو از داروخانه آنلاین بخر!
2021-10-20T18:05:48+03:30
طبق آخرین آمار انجمن داروسازان هر فرد ایرانی به صورت میانگین حداقل یکبار در ماه به داروخانه مراجعه می‌کند. این مراجعه می‌تواند هم درصدد رفع نیازهای دارو و در...

با هتل‌های 2، 3 و 4 ستاره مشهد بیشتر آشنا شوید

با هتل‌های 2، 3 و 4 ستاره مشهد بیشتر آشنا شوید
2021-10-20T17:25:52+03:30
یکی از چالش‌ برانگیزترین فاکتورهای سفر به مشهد انتخاب اقامتگاهی متناسب با شرایط و بودجه مورد نظر ما در سفر می‌باشد.

قیمت هتل های تهران در پاییز ۱۴۰۰

قیمت هتل های تهران در پاییز ۱۴۰۰
2021-10-20T16:52:28+03:30
قیمت هتل های تهران بستگی به امکانات و خدمات آن‌ها دارد. هتل اسپیناس پالاس با ارائه بهترین خدمات، قیمت بالایی را نیز ارائه می‌دهد. ...

چگونه خرید ارزان‌تری از فروشگاه های اینترنتی داشته باشیم؟

چگونه خرید ارزان‌تری از فروشگاه های اینترنتی داشته باشیم؟
2021-10-20T15:29:12+03:30
با موپن همراه باشید تا درباره این پلتفرم‌ها و مزایای آنها بیشتر بدانید.

چگونه عفونت را در بدن تشخیص دهیم؟

چگونه عفونت را در بدن تشخیص دهیم؟
2021-10-20T15:19:11+03:30
تشخیص عفونت در بدن اهمیت بسیار زیادی دارد؛ زیرا عفونت به سرعت می‌تواند از طریق خون به تمام بدن انتشار پیدا کند و شرایط اضطراری خاصی را برای فرد ایجاد کند. عف...

انتخاب بهترین اره و تیغ اره در نجاری

انتخاب بهترین اره و تیغ اره در نجاری
2021-10-20T15:15:55+03:30
می‌توان انواع ابزار و ماشین آلات را به راحتی و با چند کلیک ساده تهیه و خریداری کرد.

با کدام واکسن به کدام کشور می توانیم سفر کنیم؟

با کدام واکسن به کدام کشور می توانیم سفر کنیم؟
2021-10-20T14:39:08+03:30
با شتاب روند واکسیناسیون، بسیاری از کشورهای جهان محدودیت‌های دوران کرونا را کاهش داده‌اند و حالا بعد از حدود ۱۸ ماه، دوباره امکان سفر به صورت محدود برای افرا...

سه نکته برای تامین امنیت گوشی‌های هوشمند

سه نکته برای تامین امنیت گوشی‌های هوشمند
2021-10-20T14:25:49+03:30
در دنیای دیجیتال امروزی، هر فردی یک گوشی هوشمند در دست دارد؛ افراد تمامی اطلاعات مهم‌شان را از اطلاعات بانکی گرفته تا عکس‌های شخصی در آن ذخیره می‌کنند. پس تا...

محافظت از فیلتر ممبران تصفیه آب صنعتی

محافظت از فیلتر ممبران تصفیه آب صنعتی
2021-10-20T14:22:33+03:30
در این مطلب قصد داریم مراحل شستشوی CIP فیلترهای ممبران را با هم بررسی کنیم.

باشگاه لوازم خانگی کن نایب قهرمان شد

باشگاه لوازم خانگی کن نایب قهرمان شد
2021-10-20T13:55:54+03:30
در دهمین دوره مسابقات جام باشگاه‌های آسیا تکواندوکاران ایرانی با کسب هشت مدال طلا و هزار و چهار امتیاز توانستند جام قدیمی‌ترین تورنمنت تکواندو را بالای سر ب...

امکان ثبت نام مجردها در نهضت ملی مسکن فراهم شد + متراژ واحدها

امکان ثبت نام مجردها در نهضت ملی مسکن فراهم شد + متراژ واحدها
2021-10-20T13:55:54+03:30
معاون مسکن وزارت راه و شهرسازی از امکان ثبت نام برخی از مجردها با شرایط خاص در نهضت ملی مسکن خبر داد.

مشاوران املاک تلاش می‌کنند حتی الامکان قیمت را پایین‌تر بیاورند

مشاوران املاک تلاش می‌کنند حتی الامکان قیمت را پایین‌تر بیاورند
2021-10-20T13:55:53+03:30
رئیس اتحادیه مشاوران املاک با بیان اینکه اعضای این صنف مقصر گرانی مسکن نیستند گفت: مشاوران املاک قیمت‌ها را حتی الامکان پایین‌تر هم می‌آورند تا زودتر به سود...

خرید کاشی سرامیک از کارخانه منطقی تر است یا از فروشگاه ها و حراجی ها؟

خرید کاشی سرامیک از کارخانه منطقی تر است یا از فروشگاه ها و حراجی ها؟
2021-10-20T13:19:11+03:30
خرید کاشی سرامیک ارزان یکی از چالش­هایی بوده که همواره در سر راه افرادی که می­ خواهند این مصالح را تهیه کنند، قرار داشته است. طبیعتاً با خرید کاشی سرامیک از ...

خرید دستگاه تصفیه آب خانگی چه مزیت‌هایی دارد؟

خرید دستگاه تصفیه آب خانگی چه مزیت‌هایی دارد؟
2021-10-20T13:19:11+03:30
در حال حاضر خرید دستگاه تصفیه آب خانگی از مواردی است که اجتناب ناپذیر به نظر می رسد. اما خرید آب تصفیه کن چه مزایایی دارد؟ در خرید تصفیه آب خانگی به چه موارد...

چرا به وان ترکیه سفر کنیم؟

چرا به وان ترکیه سفر کنیم؟
2021-10-20T13:05:50+03:30
شهر وان ترکیه در نزدیک مرز غربی ایران از جذاب ترین و ارزان ترین تورهای خارجی است که بدون نیاز به ویزا می توانید به آن سفر کنید.مجموعه نوراسیر تابع مصوبات و س...

احتمال 90 درصد سطح زبانت المنتریه!

احتمال 90 درصد سطح زبانت المنتریه!
2021-10-20T13:05:50+03:30
شاید شما هم جزو آن دسته از زبان آموزانی باشید که سالهاست در حال یادگیری زبان انگلیسی هستید، ولی پیشرفتی احساس نمی کنید. یا فکر می کنید در یک سطح گیر افتاده ا...

راهنمای کامل خرید مودم در سال 1400

راهنمای کامل خرید مودم در سال 1400
2021-10-20T12:25:50+03:30
امروزه با گستردگی دنیای اینترنت و فضاهای مجازی، در هر خانه حداقل یک اشتراک پرسرعت اینترنت نیاز است. اگر قصد خرید اشتراک اینترنت و خرید مودم داشته باشید با ای...

آشنایی با کاربردها و انواع کابل برق

آشنایی با کاربردها و انواع کابل برق
2021-10-20T12:25:50+03:30
کابل برق (Power Cable) از قرار گرفتن یک یا چند رشته سیم در کنار یکدیگر ساخته می شود که از آن به جهت انتقال و هدایت جریان های الکتریکی و یا سیگنال ها استفاده ...

طرز تهیه سالاد الویه

طرز تهیه سالاد الویه
2021-10-20T12:25:49+03:30
یکی از سالادهای بسیار خوشمزه و محبوب در بین ما ایرانی ها سالاد الویه است که با توجه به محتویات مقوی و فراوانی که در آن به کار می رود می توانید به عنوان وعده ...

گوشی شیائومی بخرم یا سامسونگ؟

گوشی شیائومی بخرم یا سامسونگ؟
2021-10-20T12:22:33+03:30
اگر شما هم در انتخاب گوشی موبایل از برندهای شیائومی یا سامسونگ تردید دارید، این مطلب به شما در تصمیم گیری بهتر کمک می کند.

شرکت ایران استنلس؛ سازنده اتصالات جوشی استیل

شرکت ایران استنلس؛ سازنده اتصالات جوشی استیل
2021-10-20T12:22:32+03:30
شرکت ایران استنلس، تولید کننده انواع اتصالات زانوجوشی استیل اینچی، درزدار و مانیسمان و ... است.

با پرکاربردترین مقاطع فولادی در صنعت مخابرات آشنا شوید

با پرکاربردترین مقاطع فولادی در صنعت مخابرات آشنا شوید
2021-10-20T12:22:32+03:30
در این مطلب به معرفی مهم‌ترین تجهیزات مخابراتی ساخته‌شده از فولاد و مقاطع فولادی به کار رفته در آن‌ها، پرداخته شده است.

ثبت نام از متقاضیان «نهضت ملی مسکن» آغاز شد

ثبت  نام از متقاضیان «نهضت ملی مسکن» آغاز شد
2021-10-20T12:22:31+03:30
سامانه ثمن از دقایقی قبل برای ثبت نام در طرح مسکن حمایتی دولت سیزدهم بازگشایی شد اما به دلیل برخی مشکلات زیرساختی، هنوز امکان ورود کاربر فراهم نیست.

نگاهی کلی به جارو شیائومی

نگاهی کلی به جارو شیائومی
2021-10-20T12:09:13+03:30
در این مطلب قصد داریم ویژگی‌ های بی‌نظیر جاروی شیائومی را برای شما بیان کنیم.
X فیلم جدید دانلود فیلم و سریال تبلیغات شما (پیام به تلگرام)