میرنیوز

واکنش‌های بین‌المللی به سانحه بالگرد حامل رئیس جمهور

 واکنش‌های بین‌المللی به سانحه بالگرد حامل رئیس جمهور 2024-05-19T22:58:40+03:30

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری تسنیم، الهام علی‌اف رئیس جمهوری آذربایجان که امروز یکشنبه پیش از سانحه برای این بالگرد با رئیسی دیدار کرده بود، در حساب ایکس خود نوشت که پس از دیدار دوستانه با رئیس جمهوری اسلامی ایران، از خبر فرود اضطراری بالگرد حامل هیئت عالی در ایران به شدت نگران شده است.

وی در این پیام تاکید کرد: دعای ما از خداوند متعال با رئیس جمهور ابراهیم رئیسی و هیئت همراه وی است. جمهوری آذربایجان به عنوان کشوری همسایه، دوست و برادر، آماده هرگونه حمایت است.

بالگرد بل 212 حامل آیت الله رئیسی در منطقه ورزقان آذربایجان شرقی دچار سانحه شده است. در کاروان همراه وی، 3 هلیکوپتر حضور داشته‌اند که دو هلیکوپتر که برخی وزرا و مسئولان در آن بودند، سالم به مقصد رسیده‌اند.

حسین امیرعبداللهیان وزیر امورخارجه، مالک رحمتی استاندار آذربایجان شرقی و آیت‌الله آل هاشم امام جمعه تبریز و نماینده ولی فقیه در آذربایجان شرقی و نیز در بالگرد حامل رئیس جمهور‌ حضور داشته‌اند.

شهباز شریف نخست‌وزیر پاکستان با ابراز نگرانی از این سانحه، گفت: فکر و دعای من با رئیس‌جمهور رئیسی و ملت ایران است.

وزارت خارجه ارمنستان هم ضمن اعلام اینکه ایروان از اخبار واصله از ایران شوکه شده است، در بیانیه‌ای عنوان کرد: فکر و دعاهای ما با رئیس جمهور رئیسی، وزیر خارجه امیرعبداللهیان و افراد دیگری است که حضور آنها در بالگرد گزارش شده است.

ایروان تاکید کرد: درحالیکه عملیات نجات ادامه دارد، ارمنستان به عنوان یک همسایه دوست و نزدیک ایران آماده ارائه تمام حمایت‌های لازم است.

وزارت‌خارجه طالبان با صدور بیانیه‌ای نوشت که گزارش‌های پیرامون این مساله را با بیم و امید دنبال می‌نماید و ابراز امیدواری کرد که گروه‌های نجات بتوانند به طور موفق سرنشینان را نجات دهند.

در این بیانیه همچنین تاکید شده است: امارت اسلامی افغانستان در این وضعیت دشوار در کنار حکومت و ملت برادر و همسایه ایران قرار دارد و امیدواریم اتفاق ناخوشایندی صورت نگرفته باشد.

در همین راستا محمد شیاع السودانی نخست وزیر عراق، دستور کمک به ایران برای یافتن بالگرد حامل مقام‌های تهران را صادر کرده است.

 عبداللطیف رشید، رئیس جمهور عراق هم در صفحه ایکس خود با اشاره به حادثه رخ داده از گفتگوی تلفنی خود با سید محمدکاظم آل صادق سفیر ایران در بغداد به منظور اطلاع از آخرین وضعیت این سانحه خبر داد و از پشتیبانی عراق و آمادگی کشورش به منظور ارائه کلیه کمک‌های ممکن در عملیات جستجو سخن گفت.

سخنگوی وزارت امور خارجه قطر اعلام کرد که دوحه برای رئیس جمهور ایران، وزیر امور خارجه و هیئت همراهشان آرزوی سلامتی و امنیت می‌کند.

وزارت امور خارجه قطر آمادگی این کشور برای ارائه هر گونه حمایت در جستجوی بالگرد رئیس جمهور ایران را اعلام کرد.

 رجب طیب اردوغان رئیس جمهور ترکیه در واکنش به سانحه رخ داده برای بالگرد رئیسی گفت: از حادثه بالگرد ایران بسیار ناراحت هستم و هماهنگی کامل با مقامات ایرانی وجود دارد.

 وزارت امور خارجه ترکیه هم اعلام کرد: تحولات مربوط به سقوط بالگرد در ایران را با ناراحتی دنبال می‌کنیم، امیدواریم رئیس جمهور رئیسی و مسئولان سلامت باشند.

وزارت خارجه عربستان اعلام کرد که این کشور با نگرانی شدید آنچه را که در رسانه‌ها در خصوص بالگرد حامل رئیس جمهور ایران و هیئت همراه منتشر شده است دنبال می کند.

ریاض در ادامه تاکید کرد: عربستان بر حمایت خود از جمهوری اسلامی ایران در این شرایط سخت و همچنین آمادگی برای ارائه هر گونه کمک مورد نیاز ایران، تاکید می‌کند.

مهدی المشاط رئیس شورای عالی سیاسی یمن اعلام کرد: با نگرانی شدید حادثه بالگرد رئیس جمهور ایران و تعدادی از مقامات ایرانی را دنبال می‌کنیم.

وی در ادامه تاکید داشت: رهبری و مردم یمن در شرایط سختی که دارند در کنار مردم ایران و رهبری آنها ایستاده‌اند. از خداوند می خواهیم که ابراهیم رئیسی رئیس جمهور ایران و همراهانش را به سلامت بازگرداند.

 ماریا زاخارووا سخنگوی وزارت امور خارجه روسیه گفت کشورش آماده ارائه کمک برای یافتن بالگرد حادثه دیده رئیس جمهور ایران است.

جنبش مقاومت اسلامی حماس طی بیانیه‌ای اعلام کرد: ما در جنبش مقاومت اسلامی حماس با اهتمام و نگرانی فراوان پیگیر اخبار مربوط به حادثه فرود اضطراری بالگرد حامل جناب آقای سید ابراهیم رئیسی رئیس جمهور ایران، حسین امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه و هیئت همراه ایشان در شمال غرب ایران و قطع ارتباط با آن‌ها هستیم.

حماس افزود: ما به دنبال این حادثه دردناک و ناگوار، همدردی کامل خود را با رهبری، دولت و ملت ایران اعلام کرده و از درگاه خداوند مسئلت داریم رئیس جمهور ایران و هیئت همراه ایشان را محفوظ و سلامت نگاه داشته و هرگونه بدی و آسیبی را از ملت عزیز ایران دور نماید.

 اخوان المسلمین مصر نیز ضمن ابراز تاسف از حادثه رخ داده برای بالگرد رئیس جمهوری اسلامی ایران با ابراز همبستگی با ملت ایران برای رئیس جمهور ایران و هیئت همراه آرزوی سلامتی کرد.

وزارت خارجه سوریه با انتشار بیانیه ای ضمن ابراز نگرانی از حادثه فرود اضطراری بالگرد حامل ابراهیم رئیسی رئیس جمهور اسلامی ایران اعلام کرد تلاش های های نهادها و تیم های امداد و نجات برای دسترسی به محل این حادثه را دنبال می کند.

 وزارت خارجه سوریه در ادامه ضمن اعلام همبستگی کامل با جمهوری اسلامی ایران ابراز امیدواری کرد که رئیس جمهور ایران و دیگر مسئولین ایرانی حاضر در این بالگرد در سلامت باشند.

سخنگوی دبیرکل سازمان ملل متحد اعلام کرد آنتونیو گوترش دبیرکل این سازمان با نگرانی اخبار مربوط به سانحه بالگرد رئیس جمهور ایران را دنبال می‌کند.

نومان کورتولموش در پیامی توئیتری نوشت: با اندوهی فراوان حادثه بالگرد برای جناب رئیس جمهور و هیئت همراه دریافت کردم. به ملت و دولت دوست و برادر سلامتی آرزومندم و تمنای دریافت اخبار خوب را دارم.

 سید عمار حکیم، رهبر جریان حکمت ملی عراق در پیامی نسبت به اخبار مربوط به وضعیت ابراهیم رئیسی، رئیس جمهور ایران و هیئت وزارتی و دولتی همراهش ابراز نگرانی کرد. وی در این پیام برای ایشان و همراهانشان صحت و سلامت آرزو کرد.

 وزارت خارجه مصر در بیانیه‌ای نگرانی خود را در رابطه با اخبار منتشر شده حول سانحه رخ داده برای رئیس جمهور اسلامی ایران ابراز داشت.

وزارت خارجه کویت در بیانیه‌ای در واکنش به خبر حادثه بالگرد ریاست جمهوری ایران تاکید کرد: ما با نگرانی اخبار منتشر شده در زمینه سانحه برای بالگرد رئیس جمهور ایران و هیات همراه را دنبال می‌کنیم.

وزارت خارجه اردن اعلام کرد: ما بر آمادگی خود برای ارائه حمایت و کمک‌های لازم به ایران در تلاش برای جستجوی بالگرد حامل رئیس جمهور ایران تاکید می کنیم.
 
اردن در این بیانیه عنوان کرد: ما با نگرانی سانحه بالگرد رئیس جمهور ایران را دنبال می کنیم و آماده ارائه هرگونه حمایت و کمک هستیم.

نیچیروان بارزانی رئیس اقلیم کردستان عراق در توئیتی در شبکه اجتماعی X نوشت: من با نگرانی عمیق، اخبار سقوط هلیکوپتر ریاست جمهوری ایران را دنبال می کنم. از خداوند بزرگ می خواهم که حالشان و همراهانشان، خوب و سلامت باشند، دلمان پیش آنهاست و برایشان دعای خیر می کنیم. در این لحظات سخت، فکر ما با ریاست و ملت دوست و همسایەمان ایران است.

نهضت جهاد اسلامی در بیانیه‌ای اعلام کرد: با نگرانی شدید خبر سانحه به بالگرد حامل رئیس جمهور ایران، وزیر امور خارجه و هیئت همراه را دریافت کردیم.
 
این گروه مقاومت در این بیانیه عنوان کرد: در پرتو این حادثه دردناک، همبستگی کامل خود را با برادران ایرانی، مردم، رهبری و دولت اعلام می‌داریم.
 
همچنین در این بیانیه آمده است: از خداوند متعال سلامتی و عافیت رئیس جمهور و یارانش را مسئلت می نماییم.

طبق اعلام وزیر امور خارجه ونزوئلا رئیس جمهور نیکلاس مادورو از نزدیک حوادث مربوط به سقوط بالگرد ابراهیم رئیسی رئیس جمهوری اسلامی ایران را دنبال می‌کند.

 مردم و دولت بولیواری همچنان دعا می‌کنند که تیم‌های امداد و نجات و همه مسافران بالگرد بتوانند به زودی سالم و سلامت بازگردند.

 وزارت امور خارجه امارات متحده عربی طی بیانیه‌ای اعلام کرد: ما در کنار ایران هستیم و آماده حمایت از تلاش‌ها برای جستجوی هواپیمای رئیس جمهور هستیم.

وزارت امور خارجه لبنان با نگرانی شدید اخبار منتشر شده در خصوص سانحه بالگرد حامل رئیس جمهور ایران را دنبال می‌کند.

دستگاه دیپلماسی لبنان افزود: ما بر همدردی خود با دولت، مردم و ایران در این سانحه تاکید می‌کنیم و برای رئیس جمهور ایران و اطرافیانش آرزوی سلامتی داریم.

محمد عبدالسلام سخنگوی انصارالله یمن در حساب ایکس خود نوشت: ما از حادثه دردناکی که برای بالگرد حامل رئیس جمهور ایران رخ داد عمیقا متاسفیم.

عبدالسلام اضافه کرد: در این سختی قلب ما با ملت عزیز مسلمان ایران است و آنها در انتظار و امید به بازگشت رئیس جمهور، وزیر امور خارجه و همراهانشان به طور صحیح و سالم هستند.

انتهای پیام/

منبع : خبرگزاری تسنیم


کلمات کلیدی :
اشتراک گذاری :

آخرین اخبار جهانی

وقوع حادثه جدید دریایی در سواحل یمن 

وقوع حادثه جدید دریایی در سواحل یمن 
2024-07-15T17:03:02+03:30
آژانس تجارت دریایی انگلیس از وقوع یک حادثه دریایی جدید در سواحل  یمن خبر داد. 

بورل: فاجعه در غزه از همه مرزها فراتر رفته است

بورل: فاجعه در غزه از همه مرزها فراتر رفته است
2024-07-15T16:23:04+03:30
مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا درباره وضعیت فاجعه بار نوار غزه هشدار داد.

لیبرمن: نتانیاهو پارلمان را منحل خواهد کرد

لیبرمن: نتانیاهو پارلمان را منحل خواهد کرد
2024-07-15T16:09:43+03:30
یکی از مخالفان نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی گفت که نتانیاهو در نوامبر آینده پارلمان این رژیم را منحل خواهد کرد.

برپایی تظاهرات ضد صهیونیستی در کره جنوبی

برپایی تظاهرات ضد صهیونیستی در کره جنوبی
2024-07-15T15:29:42+03:30
مردم کره جنوبی در اعتراض به جنایات و نسل کشی مستمر رژیم صهیونیستی در غزه به خیابان‌ها آمدند. 

تحریم‌های اتحادیه اروپا علیه ایران تمدید شد

تحریم‌های اتحادیه اروپا علیه ایران تمدید شد
2024-07-15T14:49:43+03:30
شورای اتحادیه اروپا در اقدامی خصمانه و یک‌جانبه گرایانه تحریم‌های خود علیه ایران را به بهانه‌های واهی تمدید کرد.

واشنگتن پست: حزب‌الله ۴ برابر حماس سلاح و موشک دارد

واشنگتن پست: حزب‌الله ۴ برابر حماس سلاح و موشک دارد
2024-07-15T14:49:43+03:30
یک روزنامه آمریکایی حزب الله را بسیار حرفه‌ای تر و مجهزتر از حماس دانست و تصریح کرد که ارتش اسرائیل به شدت فرسوده شده و آماده جنگ در لبنان نیست.

تخریب بیش از ۱۹۰ ساختمان متعلق به نهادهای بین المللی در غزه

تخریب بیش از ۱۹۰ ساختمان متعلق به نهادهای بین المللی در غزه
2024-07-15T13:56:24+03:30
آژانس امدادرسانی و کاریابی سازمان ملل برای آوارگان فلسطینی «آنروا» در نوار غزه اعلام کرد که رژیم صهیونیستی بیش از ۱۹۰ ساختمان و تاسیسات متعلق به سازمان ملل ر...

شهادت ۳۸ هزار و ۶۶۴ نفر در غزه/ شمار مجروحان از ۸۹ هزار نفر گذشت

شهادت ۳۸ هزار و ۶۶۴ نفر در غزه/ شمار مجروحان از ۸۹ هزار نفر گذشت
2024-07-15T13:43:04+03:30
وزارت بهداشت فلسطین در نوار غزه اعلام کرد که شمار شهدای حملات ارتش رژیم صهیونیستی به نوار غزه به ۳۸ هزار و ۶۶۴ نفر رسیده است.

گاردین: تخلیه ۴۰ میلیون تُن آوار انباشته شده در غزه ۱۵ سال زمان می‌برد

گاردین: تخلیه ۴۰ میلیون تُن آوار انباشته شده در غزه ۱۵ سال زمان می‌برد
2024-07-15T13:03:03+03:30
یک روزنامه انگلیسی از حجم گسترده ویرانی ها در نوار غزه خبر داد که تنها تخلیه آن به ۱۵ سال زمان نیاز دارد.

بازگشایی سفارت جمهوری آذربایجان در تهران+ عکس

بازگشایی سفارت جمهوری آذربایجان در تهران+ عکس
2024-07-15T11:56:24+03:30
یک منبع خبری از بازگشایی سفارت جمهوری آذربایجان در ایران خبر داد.

حادثه جدید دریایی در ۷۰ مایلی سواحل یمن

حادثه جدید دریایی در ۷۰ مایلی سواحل یمن
2024-07-15T10:23:02+03:30
آژانس تجارت دریایی انگلیس از وقوع حادثه جدیدی در ۷۰ مایلی سواحل یمن خبر داد.

انتخابات پارلمانی سوریه آغاز شد+ تصاویر

انتخابات پارلمانی سوریه آغاز شد+ تصاویر
2024-07-15T09:56:23+03:30
منابع رسمی در سوریه از آغاز انتخابات پارلمانی در این کشور از نخستین ساعات صبح امروز خبر دادند.

شهادت ۷۹ امدادگر فلسطینی از آغاز جنگ علیه غزه

شهادت ۷۹ امدادگر فلسطینی از آغاز جنگ علیه غزه
2024-07-15T09:43:03+03:30
منابع فلسطینی از شهادت ۷۹ نیروی امدادرسان فلسطینی در غزه از ابتدای جنگ در این باریکه خبر می دهند.

قتل عام گسترده ورزشکاران فلسطینی در آستانه المپیک پاریس

قتل عام گسترده ورزشکاران فلسطینی در آستانه المپیک پاریس
2024-07-15T09:16:25+03:30
مقامات ورزشی در غزه از کشتار گسترده ورزشکاران و مقامات ورزشی فلسطینی از سوی صهیونیست‌ها خبر می‌دهند.

تداوم حملات سنگین علیه نوار غزه/ المواصی همچنان زیر بمباران شدید

تداوم حملات سنگین علیه نوار غزه/ المواصی همچنان زیر بمباران شدید
2024-07-15T08:36:22+03:30
ارتش رژیم صهیونیستی امروز دوشنبه در دویست و هشتاد و سومین روز جنگ غزه، این باریکه را آماج حملات سنگین خود قرار داده است.

کاهش بهای نفت همزمان با ابهامات سیاسی به دلیل ترور ترامپ

کاهش بهای نفت همزمان با ابهامات سیاسی به دلیل ترور ترامپ
2024-07-15T05:43:01+03:30
بهای طلای سیاه در معاملات امروز بازار انرژی شاهد روند نزولی به دلیل مسائل سیاسی بود.

جهان نباید در برابر قتل عام بی پایان فلسطینیان سکوت کند

جهان نباید در برابر قتل عام بی پایان فلسطینیان سکوت کند
2024-07-15T04:23:01+03:30
رئیس جمهور برزیل با حمایت از فلسطینیان، خواستار استقرار آتش بس فوری در غزه شد.

مواضع دشمن صهیونیست را در 4 محور هدف قرار دادیم

مواضع دشمن صهیونیست را در 4 محور هدف قرار دادیم
2024-07-15T03:16:22+03:30
حزب الله لبنان با صدور یک بیانیه از حمله به مواضع دشمن صهیونیست در محورهای مختلف خبر داد.

انهدام ۳ پهپاد و قایق بدون سرنشین نیروهای انصارالله

انهدام ۳ پهپاد و قایق بدون سرنشین نیروهای انصارالله
2024-07-15T02:09:43+03:30
مرکز فرماندهی ارتش آمریکا در خاورمیانه مدعی شد پهپادهای نیروهای انصارالله یمن را هدف قرار داده است.

حملات صهیونیست ها در غزه نشان دهنده جنایات سازمان یافته است

حملات صهیونیست ها در غزه نشان دهنده جنایات سازمان یافته است
2024-07-14T23:56:22+03:30
شورای همکاری خلیج فارس با صدور بیانیه ای حملات رژیم صهیونیستی به غزه را محکوم کرد.

قتل عام گسترده وزرشکاران فلسطینی در آستانه المپیک پاریس

قتل عام گسترده وزرشکاران فلسطینی در آستانه المپیک پاریس
2024-07-14T23:56:21+03:30
مقامات ورزشی در غزه از کشتار گسترده ورزشکاران و مقامات ورزشی فلسطینی از سوی صهیونیست‌ها خبر می‌دهند.

افزایش خدمت اجباری نظامی در سرزمین های اشغالی

افزایش خدمت اجباری نظامی در سرزمین های اشغالی
2024-07-14T23:03:02+03:30
کابینه رژیم صهیونیستی، لایحه افزایش خدمت اجباری نظامی را تصویب و به کنست ارائه کرد.

ویرانی گسترده اماکن وابسته به آنروا در غزه

ویرانی گسترده اماکن وابسته به آنروا در غزه
2024-07-14T22:49:42+03:30
آنروا از نابودی بیش از ۱۹۰ مورد از اماکن و تأسیسات وابسته به سازمان ملل در حمله ارتش صهیونیست خبر داد.

خواستار استقرار فوری آتش بس در غزه و تبادل اسرا هستیم

خواستار استقرار فوری آتش بس در غزه و تبادل اسرا هستیم
2024-07-14T22:49:42+03:30
وزیر خارجه جدید انگلیس پس از دیدار با مقامات ارشد صهیونیست و فلسطینی، خواستار استقرار فوری آتش بس در غزه شد.

پیروزی کامل در نوار غزه ممکن نیست/ نتانیاهو موانع بزرگی را در مسیر توافق ایجاد می‌کند

پیروزی کامل در نوار غزه ممکن نیست/ نتانیاهو موانع بزرگی را در مسیر توافق ایجاد می‌کند
2024-07-14T21:56:22+03:30
مقام نظامی پیشین ارتش رژیم صهیونیستی اذعان کرد که این رژیم نمی‌تواند آن چنان که نتانیاهو وعده می‌دهد، پیروزی کامل را در نوار غزه محقق کند.

بایدن: تحقیقات «اف‌بی‌آی» درباره سوء قصد به ترامپ در مراحل اولیه است/ دستور تقویت تدابیر امنیتی

بایدن: تحقیقات «اف‌بی‌آی» درباره سوء قصد به ترامپ در مراحل اولیه است/ دستور تقویت تدابیر امنیتی
2024-07-14T21:43:03+03:30
رئیس جمهور آمریکا در سخنانی پیرامون سوءقصد به ترامپ بدون اشاره به آزادی حمل سلاح و تعداد بالای آمار جرم و جنایت در کشورش ادعا کرد: در آمریکا جایی برای این نو...

بایدن: در آمریکا جایی برای این نوع خشونت وجود ندارد!

بایدن: در آمریکا جایی برای این نوع خشونت وجود ندارد!
2024-07-14T21:29:48+03:30
رئیس جمهور آمریکا در سخنانی پیرامون سوءقصد به ترامپ بدون اشاره به آزادی حمل سلاح و تعداد بالای آمار جرم و جنایت در کشورش ادعا کرد: در آمریکا جایی برای این نو...

حمله موشکی قسام به نظامیان متجاوز صهیونیست

حمله موشکی قسام به نظامیان متجاوز صهیونیست
2024-07-14T21:16:23+03:30
گردان‌های قسام (شاخه نظامی جنبش مقاومت اسلامی فلسطین حماس) اعلام کرد که نظامیان ارتش رژیم صهیونیستی را در نوار غزه با موشک هدف قرار داده است.

مسکو: انبار مهمات اوکراین توسط یگان غرب نیروهای روسیه منهدم شد

مسکو: انبار مهمات اوکراین توسط یگان غرب نیروهای روسیه منهدم شد
2024-07-14T21:03:06+03:30
وزارت دفاع روسیه امروز در بیانیه‌ای از انهدام انبار مهمات اوکراین از سوی یگان واحد غرب این کشور خبر داد.

گردان‌های المجاهدین مسئولیت عملیات «الرمله» را برعهده گرفت

گردان‌های المجاهدین مسئولیت عملیات «الرمله» را برعهده گرفت
2024-07-14T20:49:43+03:30
گردان‌های المجاهدین با صدور بیانیه‌ای مسئولیت عملیات ضدصهیونیستی «الرمله» را برعهده گرفت.
X فیلم جدید فیلم جدید دانلود فیلم و سریال تبلیغات شما (پیام به تلگرام)