میرنیوز

دومین نشست نافرجام مجلس عراق؛ تداوم بلاتکلیفی در تعیین رئیس

 دومین نشست نافرجام مجلس عراق؛ تداوم بلاتکلیفی در تعیین رئیس 2024-05-19T20:32:04+03:30

 به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری تسنیم، پس از لغو عضویت محمد الحلبوسی، رئیس سابق پارلمان عراق از نمایندگی به دلیل جعل نامه استعفای لیث الدلیمی، کرسی ریاست مجلس به طور موقت به محسن المندلاوی، نایب رئیس اول واگذار گردید.  

محمد الحلبوسی که پس از عزل از مقام ریاست پارلمان عراق در انتخابات مجالس استانی پرشور ظاهر شده بود، در اظهاراتی اعلام کرد: «همه را خانه نشین خواهم کرد.» مقصود او از این تهدید، انتقام از رهبران کارکشته سنی بود که قصد داشتند ائتلافی علیه او شکل دهند. اما جنجال دو طیف بیت سنی به اینجا ختم نشد.

 دو ماه بعد، در دی ماه سال گذشته مقرر شد تا ریاست پارلمان تعیین تکلیف شود. سنی‌ها با سه نامزد اصلی وارد رقابت شدند، سالم العیساوی (نامزد ائتلاف السیاده به رهبری خمیس الخنجر)، محمود المشهدانی (نامزد ائتلاف عزم به رهبری مثنی السامرائی) و شعلان الکریم (نامزد حزب تقدم به رهبری محمد الحلبوسی).

 

کشور عراق , انتخابات عراق , رئیس پارلمان عراق ,

شعلان الکریم، نماینده پارلمان و رئیس سابق فراکسیون تقدم

 

اظهاراتی که رهبران احزاب شیعی و منابع نزدیک به آن ها بروز می‌دادند، رسانه‌های عراقی را به سمتی سوق داد که رقابت، منحصر به سالم العیساوی و محمود المشهدانی خواهد بود. اما پس از آغاز دور اول رای‌گیری، اعضای بارز احزاب درون مجلس تعجب خود را از نتیجه بدست آمده ابراز کردند؛ چرا که شعلان الکریم که ریاست فراکسیون تقدم در پارلمان را به عهده داشت، توانست 152 رای بدست آورد؛ در سوی مقابل، سالم العیساوی 97 و محمود المشهدانی 48 رای کسب کردند.

 

زوایای پنهان دور اول انتخاب رئیس پارلمان عراق

در این میان، پیش از جلسه رای گیری دور اول، بین مسعود بارزانی، رهبر حزب دموکرات کردستان عراق و خمیس الخنجر، رهبر ائتلاف السیاده توافقی صورت گرفته بود. بارزانی با هدف اتحاد بیت سنی به خمیس الخنجر اعلام کرد، هر کدام از نامزدها که بتواند در دور اول رای بالاتری کسب کند، از دیگر نامزدهایی که حمایت کرده اید بخواهید که در دور دوم کنار بکشند و آرا به نفع فرد پیروز، هدایت شود.

اما در اتفاقی دور از انتظار در حالیکه رئیس فراکسیون تقدم به یک قدمی کرسی ریاست رسیده بود، نمایندگانی از حزب تقدم موفق شدند تا مانع از برگزاری دور دوم رای گیری شوند.

طبق قانون، انتخابات دور دوم بین نفراتی که بیشترین آرا را در دور اول کسب کرده‌اند، برگزار می شود اما نمایندگانی از بصره در تلاش بودند سالم العیساوی را از شرکت در دور دوم منصرف کنند تا بدین شکل رقابت نهایی بین محمود المشهدانی و شعلان الکریم برگزار شود. با این حال این تلاش‌ها با مخالفت العیساوی ناکام ماند.

 

اختلاف در حزب حلبوسی

با تعلیق برگزاری جلسه دور دوم انتخاب رئیس پارلمان به دلیل اخلال از سوی چند نماینده حزب تقدم، دور بعدی انتخابات ریاست پارلمان برای نزدیک به چهار ماه به تعویق افتاد. اعضای حزب تقدم، پس از کنار رفتن الحلبوسی، کرسی ریاست پارلمان را سهم خود می‌دانند و می‌گویند تحت هر شرایطی تنها فردی می‌تواند بر کرسی ریاست تکیه زند که از حمایت حزب تقدم برخوردار بوده باشد. همین مسئله اختلافات در بیت سنی را تشدید کرد.

 

 

رخدادهای پیش از دور دوم انتخابات

در فاصله زمانی دور اول و دور دوم، احزاب سنی به شکلی پراکنده تر از قبل به جابجایی بین ائتلاف‌ها پرداختند. شعلان الکریم در حالیکه تنها نامزد تقدم برای ریاست پارلمان بود از این حزب استعفا و از رقابت بر سر کرسی پارلمان کنار کشید. همچنین تعدادی از اعضای حزب تقدم به دنبال استعفای شعلان الکریم، خود را نماینده مستقل معرفی کردند.

در طرف دیگر نیز محمود المشهدانی از ائتلاف عزم تحت رهبری مثنی السامرائی خارج شد و ائتلافی چهارگانه به نام «الصداره» را تشکیل داد و سپس حمایت حزب تقدم را به سوی خود جلب کرد. تقدم که دیگر نامزدی برایش نمانده بود به ناچار از نامزدی المشهدانی حمایت کرد تا برای اولین بار نوری المالکی (رئیس ائتلاف دولت قانون) و محمد الحلبوسی بر سر یک گزینه به اجماع برسند.

ائتلاف سه‌گانه سنی‌ها با مشارکت حسم (به رهبری ثابت العباسی، وزیر دفاع و اسامه النجیفی، رئیس اسبق پارلمان)، عزم (مثنی السامرائی) و السیاده (خمیس الخنجر) سالم العیساوی را به عنوان تنها گزینه خود برای ریاست پارلمان معرفی کردند.

 

کشور عراق , انتخابات عراق , رئیس پارلمان عراق ,

محمود المشهدانی، نامزد ریاست پارلمان از طرف ائتلاف عزم (سمت راست) و سالم العیساوی، نامزد ریاست پارلمان از طرف ائتلاف السیاده (سمت چپ)

نهایتا گزینه‌ها بین دو نفر محدود شد، اما حتی این مسئله نیز به کاهش اختلافات در بیت اهل سنت منجر نشد. دعوای جریان های سنی- سنی این بار بر سر داشتن اکثریت عددی (در بیت سنی) کلید خورد. حزب تقدم ادعا می‌کرد اکثریت عددی باید بر اساس نتایج انتخابات باشد. از سمت دیگر ائتلاف سه‌گانه به اکثریت فعلی پس از اعلان خروج برخی از اعضای حزب تقدم از این حزب اعتقاد داشت ولی هیچ کدام از افراد جداشده حاضر نشدند در مقابل رسانه‌ها اعلام کنند که در کدام یک از ائتلاف ها مشارکت داشته و در کدام فراکسیون عضویت دارند.

 

موضع چارچوب هماهنگی

رهبران بارز چارچوب هماهنگی همچون سید عمار الحکیم، نوری المالکی و هادی العامری با دو طرف رقابت بر سر کرسی ریاست پارلمان عراق (از یک سمت، ائتلاف سه گانه و از سمت دیگر حزب تقدم) وارد مذاکره شدند. با در نظر گرفتن سهم سنی‌ها در رقابت بر سر کرسی مزبور، نظر اجمالی چارچوب هماهنگی بر این بود که مستقیما وارد این درگیری نشوند تا زمانیکه احزاب سنی بر سر گزینه مدنظر خود به اجماع برسند.

 

حواشی دور دوم انتخابات

روز گذشته، دور دوم انتخابات پس از 4 ماه وقفه، بدون هیچ توافقی میان احزاب، در پارلمان برگزار شد. در این دور، سالم العیساوی توانست 158 رای و محمود المشهدانی 137 رای از مجموع 322 نفر را کسب کنند. با این وجود، هیچ کدام از دو نامزد نتوانستند اکثریت مطلق را بدست آورند. حداقل رای لازم برای رسیدن به کرسی ریاست پارلمان، کسب آرای 166 نماینده است که هیچ کدام از این دو تا به اکنون نتوانستند به این عدد دست پیدا کنند.

 

کشور عراق , انتخابات عراق , رئیس پارلمان عراق ,

 

پس از اعلام نتایج دور دوم، محسن المندلاوی، نایب رئیس اول مجلس که چند ماهی است مسئولیت ریاست موقت را عهده دار شده است، ختم جلسه را اعلام و اضافه کرد به زودی بر سر برگزاری دور سوم تصمیم می گیریم. اما طولی نکشید که نمایندگان مجلس، درباره برگزاری مرحله سوم انتخابات به توافق رسیدند، با این تفاوت که 132 نماینده شامل حزب تقدم و ائتلاف دولت قانون و برخی دیگر از جریانات، شرکت در دور سوم را تحریم کردند.

پارلمان عراق مصمم بود تا با مشارکت 190 نماینده مرحله طاقت فرسای انتخاب رئیس خود را پشت سر بگذارد، اما ورود نمایندگان حزب تقدم و ایجاد مزاحمت، جلسه رای گیری را وارد حواشی چون زد و خورد، درگیری و توهین بین نمایندگان کرد. در نهایت، رئیس موقت پارلمان در اظهاراتی گفت: «تا زمانیکه بر روی یک نفر اجماع صورت نگیرد به هیچ عنوان اجازه برگزاری دور بعدی انتخابات ریاست پارلمان را نخواهم داد.»

 

کشور عراق , انتخابات عراق , رئیس پارلمان عراق ,

تصویری از مورد اصابت قرار گرفتن هیبت الحلبوسی، عضو حزب تقدم

در نتیجه درگیری‌های نمایندگان در صحنه پارلمان، جلسه انتخاب رئیس پارلمان برای دومین بار ناتمام ماند تا محسن المندلاوی همچنان به عنوان نایب رئیس اول مسئولیت ریاست موقت پارلمان را عهده دار باشد.

انتهای پیام/

منبع : خبرگزاری تسنیم


کلمات کلیدی :
اشتراک گذاری :

آخرین اخبار جهانی

حملات حزب‌الله به مواضع رژیم صهیونیستی

حملات حزب‌الله به مواضع رژیم صهیونیستی
2024-07-15T18:09:43+03:30
حزب الله لبنان در بیانیه ای از حمله پهپادی به یک مقر نظامی ارتش صهیونیستی و تجمع نظامیان صهیونیست در نزدیکی مرزهای جنوبی لبنان خبر داد.

شرط «بشار اسد» برای بهبود روابط با ترکیه

شرط «بشار اسد» برای بهبود روابط با ترکیه
2024-07-15T17:43:01+03:30
رئیس جمهور سوریه ملاحظات خود را درباره عادی سازی روابط بین آنکارا و دمشق اعلام کرد.

وقوع حادثه جدید دریایی در سواحل یمن 

وقوع حادثه جدید دریایی در سواحل یمن 
2024-07-15T17:03:02+03:30
آژانس تجارت دریایی انگلیس از وقوع یک حادثه دریایی جدید در سواحل  یمن خبر داد. 

بورل: فاجعه در غزه از همه مرزها فراتر رفته است

بورل: فاجعه در غزه از همه مرزها فراتر رفته است
2024-07-15T16:23:04+03:30
مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا درباره وضعیت فاجعه بار نوار غزه هشدار داد.

لیبرمن: نتانیاهو پارلمان را منحل خواهد کرد

لیبرمن: نتانیاهو پارلمان را منحل خواهد کرد
2024-07-15T16:09:43+03:30
یکی از مخالفان نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی گفت که نتانیاهو در نوامبر آینده پارلمان این رژیم را منحل خواهد کرد.

برپایی تظاهرات ضد صهیونیستی در کره جنوبی

برپایی تظاهرات ضد صهیونیستی در کره جنوبی
2024-07-15T15:29:42+03:30
مردم کره جنوبی در اعتراض به جنایات و نسل کشی مستمر رژیم صهیونیستی در غزه به خیابان‌ها آمدند. 

تحریم‌های اتحادیه اروپا علیه ایران تمدید شد

تحریم‌های اتحادیه اروپا علیه ایران تمدید شد
2024-07-15T14:49:43+03:30
شورای اتحادیه اروپا در اقدامی خصمانه و یک‌جانبه گرایانه تحریم‌های خود علیه ایران را به بهانه‌های واهی تمدید کرد.

واشنگتن پست: حزب‌الله ۴ برابر حماس سلاح و موشک دارد

واشنگتن پست: حزب‌الله ۴ برابر حماس سلاح و موشک دارد
2024-07-15T14:49:43+03:30
یک روزنامه آمریکایی حزب الله را بسیار حرفه‌ای تر و مجهزتر از حماس دانست و تصریح کرد که ارتش اسرائیل به شدت فرسوده شده و آماده جنگ در لبنان نیست.

تخریب بیش از ۱۹۰ ساختمان متعلق به نهادهای بین المللی در غزه

تخریب بیش از ۱۹۰ ساختمان متعلق به نهادهای بین المللی در غزه
2024-07-15T13:56:24+03:30
آژانس امدادرسانی و کاریابی سازمان ملل برای آوارگان فلسطینی «آنروا» در نوار غزه اعلام کرد که رژیم صهیونیستی بیش از ۱۹۰ ساختمان و تاسیسات متعلق به سازمان ملل ر...

شهادت ۳۸ هزار و ۶۶۴ نفر در غزه/ شمار مجروحان از ۸۹ هزار نفر گذشت

شهادت ۳۸ هزار و ۶۶۴ نفر در غزه/ شمار مجروحان از ۸۹ هزار نفر گذشت
2024-07-15T13:43:04+03:30
وزارت بهداشت فلسطین در نوار غزه اعلام کرد که شمار شهدای حملات ارتش رژیم صهیونیستی به نوار غزه به ۳۸ هزار و ۶۶۴ نفر رسیده است.

گاردین: تخلیه ۴۰ میلیون تُن آوار انباشته شده در غزه ۱۵ سال زمان می‌برد

گاردین: تخلیه ۴۰ میلیون تُن آوار انباشته شده در غزه ۱۵ سال زمان می‌برد
2024-07-15T13:03:03+03:30
یک روزنامه انگلیسی از حجم گسترده ویرانی ها در نوار غزه خبر داد که تنها تخلیه آن به ۱۵ سال زمان نیاز دارد.

بازگشایی سفارت جمهوری آذربایجان در تهران+ عکس

بازگشایی سفارت جمهوری آذربایجان در تهران+ عکس
2024-07-15T11:56:24+03:30
یک منبع خبری از بازگشایی سفارت جمهوری آذربایجان در ایران خبر داد.

حادثه جدید دریایی در ۷۰ مایلی سواحل یمن

حادثه جدید دریایی در ۷۰ مایلی سواحل یمن
2024-07-15T10:23:02+03:30
آژانس تجارت دریایی انگلیس از وقوع حادثه جدیدی در ۷۰ مایلی سواحل یمن خبر داد.

انتخابات پارلمانی سوریه آغاز شد+ تصاویر

انتخابات پارلمانی سوریه آغاز شد+ تصاویر
2024-07-15T09:56:23+03:30
منابع رسمی در سوریه از آغاز انتخابات پارلمانی در این کشور از نخستین ساعات صبح امروز خبر دادند.

شهادت ۷۹ امدادگر فلسطینی از آغاز جنگ علیه غزه

شهادت ۷۹ امدادگر فلسطینی از آغاز جنگ علیه غزه
2024-07-15T09:43:03+03:30
منابع فلسطینی از شهادت ۷۹ نیروی امدادرسان فلسطینی در غزه از ابتدای جنگ در این باریکه خبر می دهند.

قتل عام گسترده ورزشکاران فلسطینی در آستانه المپیک پاریس

قتل عام گسترده ورزشکاران فلسطینی در آستانه المپیک پاریس
2024-07-15T09:16:25+03:30
مقامات ورزشی در غزه از کشتار گسترده ورزشکاران و مقامات ورزشی فلسطینی از سوی صهیونیست‌ها خبر می‌دهند.

تداوم حملات سنگین علیه نوار غزه/ المواصی همچنان زیر بمباران شدید

تداوم حملات سنگین علیه نوار غزه/ المواصی همچنان زیر بمباران شدید
2024-07-15T08:36:22+03:30
ارتش رژیم صهیونیستی امروز دوشنبه در دویست و هشتاد و سومین روز جنگ غزه، این باریکه را آماج حملات سنگین خود قرار داده است.

کاهش بهای نفت همزمان با ابهامات سیاسی به دلیل ترور ترامپ

کاهش بهای نفت همزمان با ابهامات سیاسی به دلیل ترور ترامپ
2024-07-15T05:43:01+03:30
بهای طلای سیاه در معاملات امروز بازار انرژی شاهد روند نزولی به دلیل مسائل سیاسی بود.

جهان نباید در برابر قتل عام بی پایان فلسطینیان سکوت کند

جهان نباید در برابر قتل عام بی پایان فلسطینیان سکوت کند
2024-07-15T04:23:01+03:30
رئیس جمهور برزیل با حمایت از فلسطینیان، خواستار استقرار آتش بس فوری در غزه شد.

مواضع دشمن صهیونیست را در 4 محور هدف قرار دادیم

مواضع دشمن صهیونیست را در 4 محور هدف قرار دادیم
2024-07-15T03:16:22+03:30
حزب الله لبنان با صدور یک بیانیه از حمله به مواضع دشمن صهیونیست در محورهای مختلف خبر داد.

انهدام ۳ پهپاد و قایق بدون سرنشین نیروهای انصارالله

انهدام ۳ پهپاد و قایق بدون سرنشین نیروهای انصارالله
2024-07-15T02:09:43+03:30
مرکز فرماندهی ارتش آمریکا در خاورمیانه مدعی شد پهپادهای نیروهای انصارالله یمن را هدف قرار داده است.

حملات صهیونیست ها در غزه نشان دهنده جنایات سازمان یافته است

حملات صهیونیست ها در غزه نشان دهنده جنایات سازمان یافته است
2024-07-14T23:56:22+03:30
شورای همکاری خلیج فارس با صدور بیانیه ای حملات رژیم صهیونیستی به غزه را محکوم کرد.

قتل عام گسترده وزرشکاران فلسطینی در آستانه المپیک پاریس

قتل عام گسترده وزرشکاران فلسطینی در آستانه المپیک پاریس
2024-07-14T23:56:21+03:30
مقامات ورزشی در غزه از کشتار گسترده ورزشکاران و مقامات ورزشی فلسطینی از سوی صهیونیست‌ها خبر می‌دهند.

افزایش خدمت اجباری نظامی در سرزمین های اشغالی

افزایش خدمت اجباری نظامی در سرزمین های اشغالی
2024-07-14T23:03:02+03:30
کابینه رژیم صهیونیستی، لایحه افزایش خدمت اجباری نظامی را تصویب و به کنست ارائه کرد.

ویرانی گسترده اماکن وابسته به آنروا در غزه

ویرانی گسترده اماکن وابسته به آنروا در غزه
2024-07-14T22:49:42+03:30
آنروا از نابودی بیش از ۱۹۰ مورد از اماکن و تأسیسات وابسته به سازمان ملل در حمله ارتش صهیونیست خبر داد.

خواستار استقرار فوری آتش بس در غزه و تبادل اسرا هستیم

خواستار استقرار فوری آتش بس در غزه و تبادل اسرا هستیم
2024-07-14T22:49:42+03:30
وزیر خارجه جدید انگلیس پس از دیدار با مقامات ارشد صهیونیست و فلسطینی، خواستار استقرار فوری آتش بس در غزه شد.

پیروزی کامل در نوار غزه ممکن نیست/ نتانیاهو موانع بزرگی را در مسیر توافق ایجاد می‌کند

پیروزی کامل در نوار غزه ممکن نیست/ نتانیاهو موانع بزرگی را در مسیر توافق ایجاد می‌کند
2024-07-14T21:56:22+03:30
مقام نظامی پیشین ارتش رژیم صهیونیستی اذعان کرد که این رژیم نمی‌تواند آن چنان که نتانیاهو وعده می‌دهد، پیروزی کامل را در نوار غزه محقق کند.

بایدن: تحقیقات «اف‌بی‌آی» درباره سوء قصد به ترامپ در مراحل اولیه است/ دستور تقویت تدابیر امنیتی

بایدن: تحقیقات «اف‌بی‌آی» درباره سوء قصد به ترامپ در مراحل اولیه است/ دستور تقویت تدابیر امنیتی
2024-07-14T21:43:03+03:30
رئیس جمهور آمریکا در سخنانی پیرامون سوءقصد به ترامپ بدون اشاره به آزادی حمل سلاح و تعداد بالای آمار جرم و جنایت در کشورش ادعا کرد: در آمریکا جایی برای این نو...

بایدن: در آمریکا جایی برای این نوع خشونت وجود ندارد!

بایدن: در آمریکا جایی برای این نوع خشونت وجود ندارد!
2024-07-14T21:29:48+03:30
رئیس جمهور آمریکا در سخنانی پیرامون سوءقصد به ترامپ بدون اشاره به آزادی حمل سلاح و تعداد بالای آمار جرم و جنایت در کشورش ادعا کرد: در آمریکا جایی برای این نو...

حمله موشکی قسام به نظامیان متجاوز صهیونیست

حمله موشکی قسام به نظامیان متجاوز صهیونیست
2024-07-14T21:16:23+03:30
گردان‌های قسام (شاخه نظامی جنبش مقاومت اسلامی فلسطین حماس) اعلام کرد که نظامیان ارتش رژیم صهیونیستی را در نوار غزه با موشک هدف قرار داده است.
X فیلم جدید فیلم جدید دانلود فیلم و سریال تبلیغات شما (پیام به تلگرام)