میرنیوز

مجلس برای قانون تسهیل ازدواج چه اقدامی کرده است؟/کمبود بودجه عذر ناموجه دولت

مجلس برای قانون تسهیل ازدواج چه اقدامی کرده است؟/کمبود بودجه عذر ناموجه دولت 2019-12-30T12:41:47+03:30

به گزارش خبرنگار مهر، میزگرد بررسی مسائل و مشکلات بانوان کشور در حوزه قوانین و اجرا عصر روز گذشته با حضور فریده اولاد قباد رئیس فراکسیون زنان مجلس، فاطمه ذوالقدر عضو فراکسیون زنان مجلس، فرشته روح افزا معاون فرهنگی اجتماعی زنان در شورای عالی انقلاب فرهنگی، فاطمه رهبر رئیس فراکسیون زنان مجلس در ادوار گذشته و توران ولی‌مراد فعال حقوق زنان در دانشگاه علوم پزشکی تهران برگزار شد.

هر چند که این میزگرد با جای خالی معصومه ابتکار معاون امور زنان و خانواده رئیس جمهور همراه بود و علیرغم دعوت کتبی از وی و وعده ابتکار مبنی بر حضور خود یا نماینده‌اش، هیچیک در این برنامه حضور نیافتند.

در این میزگرد پیرامون عملکرد فراکسیون زنان و معاونت زنان برای بهبود وضعیت بانوان و موضوعاتی نظیر افزایش حداقل سن ازدواج، قانون تسهیل ازدواج، اعطای تابعیت به فرزندان مادر ایرانی، مرخصی زایمان، شاخص‌های عدالت جنسیتی، اشتغال و سیاست‌های کلی جمعیت بحث و گفتگو شد.

مشکلات زنان در حوزه قوانین ناشی از چیست؟

اولاد قباد در پاسخ به این سوال که آیا مشکلات حوزه زنان به دلیل قانون گذاری نامناسب است یا اجرای نامناسب قانون، گفت: در اوایل مجلس دهم، فراکسیون زنان، با دو عملکرد قانون گذاری و نظارت بر اجرای قانون، فعالیت خود را شروع کرد. یکی از مهم‌ترین لوایح ما، اعطای تابعیت به فرزندانی بود که مادر ایرانی و پدر غیر ایرانی داشتند، که مرتبط با آن، جلسات کارشناسی گذاشته شد و جلساتی را در خود فراکسیون داشتیم و لایحه مصوب شد.

وی افزود: لایحه دوم، لایحه حمایت از کودکان و نوجوانان بود و در ارتباط با آن، مکاتباتی با قوه قضاییه برگزار شد؛ همچنین در این باره جلساتی را آقای رئیسی رئیس قوه قضائیه داشتیم.

ذوالقدر نیز در پاسخ به این سوال گفت: در مورد زنان و درخواست‌های آنها به مسائل مختلفی پرداختیم. کاهش ساعت اداری بانوان و بازنشستگی با ۲۰ سال بدون محدودیت سنی ازجمله این موارد بود ولی شورای نگهبان به خاطر مشخص نبودن محل ردیف بودجه و صندوق بازنشستگی قبول نکردند.

وی افزود: بارها کاهش ساعت اداری خانم‌ها برای آنان که زایمان و شرایط خاص دارند را پیگیری کردیم اما به نتیجه نرسید هرچند که باز هم دیوان عدالت اداری در حال پیگیری آن است.

عضو فراکسیون مجلس با اشاره بر حمایت از کودک و نوجوان، تلاش برای تصویب قانون مجازات اسید پاشی و اختصاص بودجه به بهداشت بانوان، اظهار داشت: برای تسهیل ازدواج پیگیری‌های زیادی انجام دادیم. در مورد ازدواج، اشتغال و فرزندآوری وظیفه ما تذکر است و آن را انجام داده‌ایم.

روح افزا: معضل اصلی ضعف نظارت است

روح افزا نیز در واکنش به علت مشکلات حوزه زنان ابراز داشت: این نیست که قانون نداشته باشیم اما چون در مجلس تعداد خانم‌ها کمتر است، وقت کمتری هم برای آنها گذاشته می‌شود. مشکل ما در حوزه قانون نیست بلکه نظارت بسیار ضعیف است.

وی افزود: کمبود بودجه عذر ناموجه دولت است از سوی دیگر ضعف عدم نظارت و عدم اجرا داریم. حتی در صورت اجرا هم بی نظمی در اجرا وجود دارد و هیچکدام از افراد مجرم محاکمه نمی‌شوند.

رهبر، نماینده ادوار مجلس نیز درباره این پرسش، اظهار داشت: قوانینی بوده که در مجلس‌ها مطرح و تصویب شده است اما باید در نظر گرفت که نظارت بر اجرای قانون اهمیت و اولویت بیشتری دارد. مقام معظم رهبری تاکید بر اصلاح ساختار دارد که این ساختار به این معنی است که در حال حاضر ارگان‌ها و سازمان‌های زیادی از قبیل زنان، خانواده، ورزش و جوانان وجود دارند اما عملکرد زیادی دیده نمی‌شود.

وی ادامه داد: منظور مقام معظم رهبری همین است که این ساختارها به گونه‌ای اصلاح شود که منجر به عملکرد شود. سیاست‌ها و قانون گذاری ها در زمینه خانواده و جمعیت وجود دارد اما متاسفانه اقدامی در راستای اجرای آنها انجام نمی‌شود.

ولی مراد: در حوزه زنان خط مشی مشخصی نداریم

ولی مراد نیز در این باره گفت: بحث من فراتر از قانون گذاری و اجرا است. در بحث زنان با دو آسیب رو به رو هستیم؛ اول اینکه امور زنان و خانواده از زمان تشکیل چشم‌انداز و ماموریت مشخصی نداشته در نتیجه خطی مشی مشخصی هم وجود ندارد. ما این مسیر را در حوزه زنان و خانواده نه در بخش قانون گذاری و نه در نظارت بر اجرا داریم.

این فعال حوزه زنان تصریح کرد: مسیر برنامه ریزی و مدیریت استراتژیک در حوزه زنان و امور خانواده وجود ندارد. دلیل مشخص نشدن این موارد این است که ما تعارض داریم. در صحبت چیزی میگوییم و در عمل متفاوت هستیم. آسیب دوم، نظارت بر اجراست. ما در حوزه زنان چون وظیفه و ماموریت مشخصی نداریم، نظارتی هم نمی‌تواند انجام شود.

۱۱ تا ۱۳ میلیون جوان پشت سد ازدواج

سوال بعدی دانشجویان درباره علت عدم اجرای قانون تسهیل ازدواج بود.

ذوالقدر در پاسخ به این سوال که با وجود گذشت ۱۴ سال از اجرایی نشدن این قانون، دولت چه اقدامی در این راستا و برای ازدواج جوانان انجام داده است، تصریح کرد: در مورد قانون تسهیل ازدواج که در مجلس هفتم مطرح شد، آقای پیمان فر مسئولیت آن را داشتند، وزارت خانه‌ها هم همکاری کردند و کارهایی همچون مسکن ملی درحال انجام است. در مورد وام ازدواج نیز کمیسیون فرهنگی سال گذشته ۱۵ میلیون و امسال هم پیشنهاد ۵۰ میلیون وام را داده است.

وی افزود: اعمال ماده ۲۰۶ ای ین نامه را پیگیری کرده و مذاکراتی ازجمله نامه به اقای نوبخت را انجام داده‌ایم. مساله ازدواج اولویت اول است و نمایندگان مجلس از همان ابتدا پیگیری می‌کردند اما متاسفانه هنوز در این زمینه مشکلاتی داریم.

رهبر: سلیقه‌ای رفتار کردن، علت عدم اجرای قوانین

رهبر نیز با بیان اینکه بزرگترین مشکل موجود برای اجرا نشدن قوانین، سلیقه‌ای رفتار کردن است، خاطرنشان کرد: مشکل به ساختار اداری برمی‌گردد و اصلاح ساختار اداری مانع سلیقه‌ای رفتار کردن است و باعث عدم اجرای صحیح قوانین به بهانه‌های مختلف می‌شود.

اولادقباد نیز با بیان اینکه یکی از رسالت‌های مجلس نظارت بر حسن اجرای قانون است، در پاسخ به این پرسش عنوان کرد: هدف کشور و همه جناح‌ها، حمایت از منافع ملی و مصالح عمومی کشور است. در قانون برنامه بودجه ۹۷، ۹۸ و ۹۹ با یک فشار انقباضی روبرو هستیم و باید الویت بندی کرد. ما در برنامه ششم توسعه، در ماده ۱۰۲ به تحکیم بنیان خانواده پرداختیم. از دانشجوهای فرهیخته می‌خواهم تا اخبار خانه ملت رو دنبال کنند چراکه ما باید پاسخگوی مردم باشیم.

روح افزا: ترویج ازدواج سفید در دانشگاه‌ها به بهانه عدم تخصیص بودجه

روح افزا نیز دراین خصوص گفت: تابه حال شنیده‌اید که شهرداری به جوانان وام ازدواج بدهد؟. مقدار پولی که برای وام داده می‌شود بسیار ناچیز است. در حال حاضر علاوه بر اینکه ازدواج را سخت کرده‌اند حتی شغل هم از جوانان گرفته‌اند.

وی تاکید کرد: متاسفانه در بسیاری از دانشگاه‌ها برای اینکه بودجه اختصاص ندهند، شاهد تلاش برای ترویج ازدواج سفید هستیم.

منبع : خبرگزاری مهر


کلمات کلیدی :
اشتراک گذاری :

آخرین اخبار اجتماعی

نماینده آتش‌نشان‌های تهران با زاکانی دیدار کردند+عکس

 نماینده آتش‌نشان‌های تهران با زاکانی دیدار کردند+عکس
2022-01-21T20:40:26+03:30
نمایندگان آتش‌نشان‌های تهرانی امروز برای بیان مشکلات خود با علیرضا زاکانی شهردار تهران دیدار کردند.

جمع آوری پلاک قرمزها در دره فرحزاد و خلازیر

جمع آوری پلاک قرمزها در دره فرحزاد و خلازیر
2022-01-21T17:27:07+03:30
شهردار منطقه ۲ با اعلام اینکه جمع آوری معتادان در دره فرحزاد به زودی به پایان می رسد، گفت: امنیت بخشی دره رود فرحزاد در دستور کار قرار دارد.

غفلت از مخاطرات سوخت  و ادامه رویکرد فعلی رسانه‌ای، بحران‌زا است/ تعرض به امنیت روانی مردم با تناقض در اظهارنظر مسئولان

 غفلت از مخاطرات سوخت  و ادامه رویکرد فعلی رسانه‌ای، بحران‌زا است/ تعرض به امنیت روانی مردم با تناقض در اظهارنظر مسئولان
2022-01-21T16:53:46+03:30
رئیس دانشکده علوم اجتماعی، ارتباطات و رسانه دانشگاه آزاد، نقش روابط عمومی‌ها  و  رسانه‌ها  را در  اجرای راهبردهای کلان کشور و  ...

نجات ۵ نفر از حادثه آتش سوزی میدان هفت تیر تهران

نجات ۵ نفر از حادثه آتش سوزی میدان هفت تیر تهران
2022-01-21T16:20:29+03:30
سخنگوی سازمان آتش نشانی از آتش سوزی ساختمانی واقع در میدان هفت تیر تهران خبر داد و گفت: در این آتش سوزی پنج نفر دچار حادثه شدند اما خوشبختانه مشکل جدی نداشتند.

لزوم تملک باغات و افزایش سرانه‌های خدماتی در  مناطق کم برخوردار

لزوم تملک باغات و افزایش سرانه‌های خدماتی در  مناطق کم برخوردار
2022-01-21T16:10:27+03:30
معاون خدمات شهری شهرداری تهران در جریان بازدید از منطقه ۱۰ و احصاء موارد و موضوعات مختلف مصوباتی را در حوزه خدمات شهری در این منطقه به تصویب رساند و بر لزوم ...

اختصاص ۲ خط معاینه فنی خودرو به بانوان

اختصاص ۲ خط معاینه فنی خودرو به بانوان
2022-01-21T16:10:26+03:30
روابط عمومی ستاد معاینه فنی شهر تهران از اختصاص دو خط معاینه فنی خودرو به بانوان به مناسبت ولادت حضرت زهرا(س) خبر داد.

جمع‌آوری پلاک قرمزها در دره فرحزاد و خلازیر

جمع‌آوری پلاک قرمزها در دره فرحزاد و خلازیر
2022-01-21T16:10:26+03:30
جلسه ساماندهی معتادان متجاهر در رود دره فرحزاد و خلازیر در راستای برگزاری جلسات قرارگاه اجتماعی معاونت اجتماعی و فرهنگی شهرداری با حضور حسین نظری، معاون هماه...

بیشترین میزان بارش استان تهران طی ۲۴ ساعت اخیر در ایستگاه آبعلی

بیشترین میزان بارش استان تهران طی ۲۴ ساعت اخیر در ایستگاه آبعلی
2022-01-21T16:10:26+03:30
معاون اداره کل هواشناسی استان تهران گفت:طی۲۴ساعت گذشته بیشترین میزان بارش استان تهران در ایستگاه آبعلی ثبت شده و در ایستگاه‌های فرودگاه امام، ورامین، و ایستگ...

مرد معلول تونگایی "قهرمان" حادثه سونامی نام گرفت

مرد معلول تونگایی "قهرمان" حادثه سونامی نام گرفت
2022-01-21T16:10:26+03:30
یک مرد ۵۷ ساله اهل تونگا که گفته می‌شود بعد از ۲۷ ساعت شنا کردن در دریا به دنبال سونامی ویرانگر اخیر در این کشور جزیره‌ای زنده مانده، به عنوان "آکوامن و...

بازدید نماینده ویژه وزیر بهداشت از مناطق سیل زده

بازدید نماینده ویژه وزیر بهداشت از مناطق سیل زده
2022-01-21T15:57:06+03:30
نماینده ویژه وزیر بهداشت و رییس اداره اورژانس بیمارستانی معاونت درمان وزارت بهداشت از مناطق سیل زده جنوب و شرق استان کرمان بازدید کردند. ...

نجات ۵ نفر از حادثه آتش سوزی میدان هفت تیر

نجات ۵ نفر از حادثه آتش سوزی میدان هفت تیر
2022-01-21T15:40:34+03:30
سخنگوی سازمان آتش نشانی از آتش سوزی ساختمانی واقع در میدان هفت تیر خبر داد و گفت: در این آتش سوزی پنج نفر دچار حادثه شدند اما خوشبختانه مشکل جدی نداشتند.

دستبند پلیس بر دستان سارق مسلح منزل در ولنجک

دستبند پلیس بر دستان سارق مسلح منزل در ولنجک
2022-01-21T14:07:12+03:30
رئیس پلیس پیشگیری پایتخت از دستگیری سارق مسلح منزل در ولنجک خبر داد.

ترس غربی ها از ارائه الگوی زن مسلمان

ترس غربی ها از ارائه الگوی زن مسلمان
2022-01-21T12:47:15+03:30
معاون رئیس جمهور در امور زنان و خانواده گفت: تعدادی از کشورهای غربی حضور زنان با حجاب و ورزشکار را در میادین ورزشی ممنوع کردند. این ممنوعیت بیانگر شدت ترس آن...

ازدحام جمعیت در کلیسایی در لیبریا، ۲۹ کشته داد

ازدحام جمعیت در کلیسایی در لیبریا، ۲۹ کشته داد
2022-01-21T12:37:10+03:30
مقامات لیبریا از کشته شدن ۲۹ نفر از جمله ۱۱ کودک بر اثر ازدحام جمعیت در یک کلیسا در پایتخت این کشور خبر دادند.

خزعلی: امروز بیش از هر زمان دیگر نیازمند حضور زنان در مشارکت اجتماعی هستیم

خزعلی: امروز بیش از هر زمان دیگر نیازمند حضور زنان در مشارکت اجتماعی هستیم
2022-01-21T12:37:10+03:30
معاون امور زنان و خانواده رئیس جمهوری گفت: شاهدیم بر خلاف تمام جنگ ها و درگیری ها در راس عالم که زنان مشکل و مانع و موجب کندی و مقاومت در جنگ اند، در ایران و...

درخواست سلاجقه برای ادغام سازمان محیط زیست و سازمان جنگل‌ها!

 درخواست سلاجقه برای ادغام سازمان محیط زیست و سازمان جنگل‌ها!
2022-01-21T12:40:25+03:30
رئیس سازمان محیط زیست طی نامه ای خطاب به رئیس جمهور، خواستار ادغام سازمان محیط زیست و سازمان جنگل‌ها شده است!

دستیابی ایران به فناوری تولید "سوخت کشتی‌ها و نانومکمل روی دامی"

 دستیابی ایران به فناوری تولید "سوخت کشتی‌ها و نانومکمل روی دامی"
2022-01-21T12:27:04+03:30
دانش‌بنیان‌های کشورمان در نمایشگاه محصولات دانش‌بنیان و نانوفناوری، از محصولی رونمایی کردند که نشان می‌دهد که ایران به دانش فنی تولید سوخت کشتی‌ها دست پیدا ...

برپایی طولانی‌ترین نورافشانی کشور به طول ۳ کیلومتر در جنوب تهران

 برپایی طولانی‌ترین نورافشانی کشور به طول ۳ کیلومتر در جنوب تهران
2022-01-21T12:27:04+03:30
شهردار منطقه۱۷ گفت: همزمان با شب ولادت حضرت فاطمه (س) طولانی‌ترین نورافشانی کشور در مسیر ۳ کیلومتری باغ راه حضرت فاطمه زهرا(س) به اجرا در می‌آید.

ثبت بالاترین آمار ابتلای روزانه به کرونا در پاکستان

ثبت بالاترین آمار ابتلای روزانه به کرونا در پاکستان
2022-01-21T11:43:46+03:30
پاکستان امروز (جمعه) بالاترین موارد ابتلای روزانه به کووید ۱۹ را از زمان شروع همه گیری گزارش کرد.

جانمایی مخازن و دپوی شن و نمک در ۹۰۰۰ نقطه از پایتخت

جانمایی مخازن و دپوی شن و نمک در ۹۰۰۰ نقطه از پایتخت
2022-01-21T11:43:45+03:30
معاون خدمات شهری و امور خودرویی سازمان مدیریت پسماند شهرداری تهران از جانمایی مخازن و دپوی شن و نمک در حدود ۹ هزار نقطه از پایتخت همزمان با بارش برف خبر داد....

بازگشایی محور کرج_ چالوس /ترافیک نیمه سنگین محور هراز

بازگشایی محور کرج_ چالوس /ترافیک نیمه سنگین محور هراز
2022-01-21T11:13:50+03:30
رئیس مرکز اطلاعات و کنترل ترافیک پلیس راهور کشور از بازگشایی محور کرج_ چالوس و آزادراه تهران_ شمال خبر داد.

توصیه‌های پیشگیرانه و درمان کننده طب ایرانی در کووید ۱۹

توصیه‌های پیشگیرانه و درمان کننده طب ایرانی در کووید ۱۹
2022-01-21T11:03:46+03:30
معاون درمان وزارت بهداشت، توصیه‌های پیشگیرانه و درمان کننده طب ایرانی در «کووید ۱۹» را به دانشگاه های علوم پزشکی ابلاغ کرد.

جامعه ایثارگری علی‌رغم همه مشکلات همچنان آماده فداکاری است

جامعه ایثارگری علی‌رغم همه مشکلات همچنان آماده فداکاری است
2022-01-21T11:00:28+03:30
رئیس بنیاد شهید و امور ایثارگران در مراسم سی و پنجمین سالگرد شهادت سردار سرافراز سپاه اسلام شهید «علی‌اصغر حسینی محراب» گفت: جامعه ایثارگری علی‌رغم همه مشکلا...

بازگشایی محورهای چالوس و تهران-شمال  

بازگشایی محورهای چالوس و تهران-شمال  
2022-01-21T10:37:06+03:30
رییس مرکز اطلاعات و کنترل ترافیک پلیس راهور ناجا از بازگشایی دو محور کرج-چالوس و تهران-شمال خبر داد.

دمای هوا تا ۱۲ درجه سردتر می شود

دمای هوا تا ۱۲ درجه سردتر می شود
2022-01-21T10:20:28+03:30
امروز جمعه (اول بهمن‌ماه) در نیمه غربی و نواحی مرکزی کشور و روزهای جمعه و شنبه (۱و۲ بهمن‌ماه) در نیمه شرقی کشور، کاهش محسوس دما بین ۵ تا ۱۲ درجه رخ خواهد داد.

آمار جهانی کرونا؛ آمریکا با بیش از ۷۰ میلیون مبتلا بازهم رکورد زد

آمار جهانی کرونا؛ آمریکا با بیش از ۷۰ میلیون مبتلا بازهم رکورد زد
2022-01-21T10:10:27+03:30
مجموع مبتلایان به بیماری «کووید-۱۹» در جهان تاکنون به ۳۴۳ میلیون و ۳۲۳ هزار و ۳۶۴ نفر رسیده، مرگ پنج میلیون و ۵۹۳ هزار و ۶۴۶ نفر بر اثر این بیماری تأیید شده ...

دبیرخانه‌ دائمی "شکوه مادری" تشکیل می‌شود

 دبیرخانه‌ دائمی "شکوه مادری" تشکیل می‌شود
2022-01-21T10:13:47+03:30
در نشست مسئول امور بانوان و خانواده آستان قدس رضوی و دبیر مجمع ملی فعالان جمعیت مقرر شد دبیرخانه‌ دائمی شکوه مادری با حضور مجمع ملی فعالان جمعیت و امور بانو...

کرونا در جهان/ مرگ ۸۳۲۲ نفر در ۲۴ ساعت گذشته + جدول تغییرات

 کرونا در جهان/ مرگ ۸۳۲۲ نفر در ۲۴ ساعت گذشته + جدول تغییرات
2022-01-21T10:13:47+03:30
طبق آخرین آمار جهانی در شبانه روز گذشته ۳ میلیون و ۲۲۶ هزار نفر در سراسر جهان به ویروس کرونا مبتلا شده و همچنین ۸ هزار و ۳۲۲ نفر جان خود را از دست دادند.

آزادراه تهران ـ شمال و جاده چالوس بازگشایی شد

 آزادراه تهران ـ شمال و جاده چالوس بازگشایی شد
2022-01-21T10:13:47+03:30
رئیس مرکز اطلاعات و کنترل ترافیک پلیس راهور از بازگشایی آزادراه تهران - شمال و جاده چالوس خبر داد.

ایران به جمع ۹ کشور دارنده فناوری "حفظ جان انسان‌ها در زلزله" پیوست

 ایران به جمع ۹ کشور دارنده فناوری "حفظ جان انسان‌ها در زلزله" پیوست
2022-01-21T10:13:47+03:30
فناوران یکی از شرکت‌های مستقر در پارک علم و فناوری دانشگاه تهران به دانش بومی طراحی و ساخت "میراگر ویسکوز" برای دست یافتند. ایران نهمین کشوری است ...
X فیلم جدید دانلود فیلم و سریال تبلیغات شما (پیام به تلگرام)