میرنیوز

مشاهده خانواده جدید پلنگ ایرانی در پارک ملی تندوره

 مشاهده خانواده جدید پلنگ ایرانی در پارک ملی تندوره 2024-02-19T12:28:36+03:30

به گزارش خبرگزاری تسنیم از مشهد، مهدی اله پور مدیرکل حفاظت محیط زیست خراسان رضوی از مشاهده خانواده جدید پلنگ ایرانی در پارک ملی تندوره خبر داد و اظهار داشت: این چهاردهمین مشاهده پلنگ در مناطق تحت مدیریت حفاظت محیط زیست خراسان رضوی از ابتدای سال است، که با جایگذاری مناسب دوربین تله‌ای در پارک ملی تندوره توسط محیط‌بانان پارک، موفق به ثبت تصویر خانواده جدیدی از پلنگ ایرانی مادر و توله در پارک ملی تندوره شدند.

پارک ملی تندوره میزبان 5 گربه سان از 8 گربه‌سان کشور

این مقام مسئول اظهار داشت: پارک ملی تندوره از جمله مناطقی است که به دلیل تنوع زیستگاهی از تعداد 8 گربه سان موجود در ایران تعداد 5 گربه سان را در خود جای داده است بر اساس بررسی های صورت گرفته در سالیان اخیر، مشاهدات عینی محیط بانان و کارشناسان در زمان گشت و کنترل مناطق و با استفاده از ابزارهای جدید از جمله دوربین های تله ای، گربه سانان موجود در پارک ملی تندوره شامل: پلنگ، سیاه گوش ( لینکس )، گربه پالاس، گربه وحشی، گربه جنگلی مشاهده شده و به ثبت رسیدند و با توجه به ضریب امنیت بالا ، طعمه فراوان و دسترسی راحت به منابع آبی جمعیت قابل قبولی از این گربه سانان در پارک ملی تندوره زیست می کند، هر چند برای برآورد جمعیت نیاز به ارزیابی تخصصی دارد که برای جمعیت پلنگ طی سالیان گذشته این امر صورت گرفته به نحوی که در پایان مطالعات انجام شده در پارک تندوره قریب به بیش از 40 قلاده پلنگ شناسنامه دار و ثبت شده است.           

رشد 70 درصدی جمعیت علفخوار در پارک ملی تندوره 

مهدی اله پور در ادئامه عنوان داشت: با تلاش محیط بانان سختکوش پارک ملی تندوره ضریب امنیت مجموعه تحت حفاظتی پارک بسیار بالا و این امر باعث ایجاد امینت برای حیات وحش شده است و طی سه سال گذشته جمعیت حیات وحش علفخوار در پارک تندوره قریب به 70 درصد افزایش داشته که این موضوع برای گوشت خوارانی نظیر پلنگ شرایط ایده آلی ایجاد نموده است.

وضعیت زاد‌آوری پلنگ در پارک ملی تندوره

مدیر کل حفاظت محیط زیست خراسان رضوی بیان کرد: طبق بررسی های صورت گرفته توسط محققین و مشاهدات توسط ابزار های تخصصی و دوربین های تله ای، بیانگر این است که جمعیتی پویا از پلنگ ایرانی در پارک ملی تندوره زیست می کند  و طی سه سال اخیر خوشبختانه هر ساله خانواده های جدیدی از پلنگ مشاهده و زادآوری آنها به ثبت رسیده، که حکایت از پویایی منطقه دارد و این موضوع باعث شده که پارک ملی تندوره به بهشت پلنگ های ایرانی شهرت یابد.

عوامل تهدید پلنگ

وی افزود: از عوامل تهدید گونه ارزشمند پلنگ را می توان به: کمبود منابع آبی با عنایت به خشکسالی ها، تخریب و آسیب به زیستگاه و گدار حیات وحش به خارج از پارک، تعارضات دام در منطقه، توسعه فضای روستایی در حاشیه مناطق حفاظت شده، شکارچیان غیر مجاز و ... اشاره نمود.

مقایسه قلمرو پلنگ در پارک ملی تندوره و مناطق دیگر

مدیر کل حفاظت محیط زیست خراسان رضوی بیان داشت: براساس تحقیقات محققین و داشته های علمی و تحقیقات میدانی صورت پذیرفته، یک پلنگ می تواند تا بیش از 60 هزار هکتار قلمرو داشته باشد، اما بهشت پلنگ های ایرانی با ایجاد شرایط ایده آلی همچون افزایش ضریب امنیت منطقه، وجود جمعیت مناسب طعمه و دسترسی به منابع آبی طبیعی و ایجاد شده توسط محیط بانان، توانسته تمام معادلات این گونه را تغییر دهد و قلمرو هر پلنگ در پارک ملی تندوره به میزان قابل توجهی کاهش پیدا کرده است.

این موضوع باعث شده محققین ، مستندسازان ، عکاسان و علاقمندان به محیط زیست برای مشاهده ی پلنگ جذب این منطقه شده و در کوتاهترین زمان بصورت مستقیم این گونه ارزشمند و چتر کشور را رؤیت کنند.

لازم بذکر است جمعیت پلنگ ایرانی در پارک ملی تندوره بالاترین جمعیت این گونه در خاورمیانه محسوب می شود .

دستگیری 270 شکارچی از ابتدای سال در شهرستان درگز

مدثر تیموری رئیس پارک ملی تندوره گفت: وجود پارک ملی تندوره و مناطق چهارگانه پشتیبان آن نظیر الله اکبر و زرین کوه علیرغم جذابیتهای اکولوژیکی، باعث دست اندازی عده ای ناآگاه به این مناطق شده اما رصد و پایش مستمر این مناطق توسط محیط بانان همواره مانعی برای تخلفات بوده و هست و با پشتکار این عزیزان طی یکسال گذشته حدود 270 نفر متخلف دستگیر که باعث تشکیل حدود 160 پرونده ی تخلف در دادسرا و دادگستری شهرستان شده است.

وی افزود: در این بازه زمانی، محیط بانان از متخلفین موفق به کشف 31 راس قوچ و میش وحشی ، 4 راس کل و بز وحشی، 2 راس گراز، 2 سر تشی، حدود 200 قطعه ماهی، 40 قطعه انواع پرنده مانند قرقاول، کبک، سهره و  مینا شده اند، ضمن اینکه در 16 مورد موفق به پیشگیری قبل از شکار متخلفین شده اند.

این مقام مسئول اظهار داشت: از دیگر کشفیات این شهرستان توسط مامورین یگان حفاظت پارک ملی تندوره، 25 قبضه سلاح مجاز و غیرمجاز به همراه مهمات مربوطه نیز از ید متخلفین می توان اشاره کرد و در 10 فقره تخلف تخریب و تصرف اقدامات لازم صورت گرفته است ، همچنین قریب به 15000 واحد دامی که بصورت غیرمجاز وارد منطقه شده بودند به خارج از محدوده تحت مدیریت هدایت شدند . کارشناسان و ماموین یگان پارک ملی تندوره از ابتدای سال با 55 فقره آلودگی مواجه که منجر به صدور 53 اخطار کتبی برای رفع آلودگی شد.

حفاظت از حیات وحش با امن سازی جاده ها

رئیس پارک ملی تندوره در ادامه بیان داشت: با توجه به عبور حدود 25 کیلومتر از مسیر جاده اصلی شهرستان درگز- قوچان از مرز پارک ملی و منطقه حفاظت شده تندوره و اهمیت قابل توجه این منطقه، مناطق آسیب پذیر و نقاط پر حادثه تلفات حیات وحش شناسایی شد و تعدادی تابلو هشدار حیات وحش تهیه و نصب شد و همچنین تابلوهای اطلاع رسانی و معرفی منطقه و نیز تابلوهای هشدار برخورد با حیات وحش در مسیر از ضروریات بوده و بر این اساس تعداد 21  تابلو معرفی پارک ملی و تعداد 14 تابلو هشدار عبور حیات وحش در مسیر این جاده نصب شده است و طی سال جاری تمام این تابلوها نوسازی، رنگ آمیزی و در معرض دید همگان قرار گرفته و تقریبا اکثر مسافرین عبوری با توجه به اینکه تابلوهای معرفی پارک از زمان احداث جاده نصب شده نسبت به وضعیت پارک ملی تندوره اشراف کامل دارند.  

آموزش جوامع، یکی از موثرترین راه های خروج پلنگ ایرانی از فهرست قرمز انقراض

مدثر تیموری گفت: پارک ملی تندوره از جمله مناطقی است که فاقد سکونتگاه انسانی می باشد و بیشتر روستاهای حاشیه پارک نیز با فاصله از مرز پارک استقرار دارند، درحال حاضر با عنایت به لزوم فرهنگ سازی و آموزش محیط زیستی تمامی روستاها و جوامع محلی حاشیه پارک تحت آموزش محیط بانان و کارشناسان محیط زیست قرار گرفته و کلیه محیط بانان در گشت و کنترل حوزه تحت پوشش خود بطور پیوسته با جوامع محلی و اقشار مختلف اعم از دامدار و کشاورز در ارتباط و مواجهه بوده و از کوچکترین فرصت ها جهت آموزش بهره می برند.

در همین راستا در 12 روستای حاشیه پارک ملی تندوره 951 نفر ساعت آموزش محیط زیستی از قبیل: آموزش تعارضات حیات وحش، قوانین پارک ملی و تخلفات شکار و صید، تخریب و تصرف غیر مجاز، خسارت های حیات وحش و میرشکاران، خشکسالی و تخلفات تعلیف غیر مجاز دام، آتش سوزی و سوزاندن پسماندهای کشاورزی، و... را فرا گرفته اند.

جدا از آموزش جوامع محلی برنامه های یکساعت با محیط بان ویژه دانش آموزان با همکاری مدیریت آموزش و پرورش شهرستان طی یکسال گذشته در حال برگزاری می باشد، به نحوی که در این مدت بیش از 1000 نفر ساعت دانش آموزان مدارس حاشیه ی پارک ملی تندوره تحت آموزشهای محیط زیستی قرار گرفته اند .

تهدید های خشکسالی و تلاش های خیرین و حفاظت محیط زیست

تیموری ادامه داد: شهرستان درگز در اقلیم سرد و خشک قرار گرفته و طی یک دهه ی گذشته متاسفانه هر سال فرآیند خشکسالی نسبت به گذشته شدیدتر و این مهم باعث کاهش شدید منابع آبی پارک ملی تندوره شده است . قابل ذکر است طی یکسال گذشته نیز کاهش شدید بارندگی و نزولات جوی در شهرستان درگز بویژه در ماه های اخیر به نحوی است، که میزان بارش ها حدود 60 درصد نسبت به میانگین دراز مدت کاهش داشته و مطابق بررسی های صورت گرفته در پارک ملی تندوره این کاهش چشمگیر بارندگی بر میزان آبدهی چشمه ها و منابع آب های زیر زمینی تاثیر مستقیمی داشته وموجب افت شدید منابع آبی پارک شده است.

این خشکسالی ها منجر به خشکیده شدن و یا کم آبی شدید چشمه های مهم و حیاتی منطقه شده و در صورت تداوم این وضعیت با خطر خشک شدن اندک چشمه های باقی مانده مواجه خواهند بود و ادامه این روند تبعات جبران ناپذیری را برای وحوش منطقه و زیست بوم با ارزش پارک ملی تندوره در پی خواهد داشت.

در این راستا و به منظور پیشگیری از وقوع بحران در منطقه در قالب ارائه پیشنهادات خشکسالی مکاتبات متعددی با اداره کل متبوع و مدیریت بحران شهرستان صورت گرفته و در سال جاری با پیگیری های اداره کل حفاظت محیط زیست خراسان رضوی، پارک ملی تندوره موفق به اخذ اعتبارات ملی شده و در این راستا یک باب مخزن 200 متر مکعبی ذخیره آب در منطقه شکرآب در داخل پارک ملی با اعتبار 9500 میلیون ریال و پروژه پایگاه اطفاء حریق در فاز اول با اعتبار 12000 میلیون ریال احداث و در دهه فجر امسال توسط معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان حفاظت محیط زیست به بهره برداری رسید، که این پروژه ها از جمله مهمترین اقدامات مقابله با خشکسالی است.

طی یکسال گذشته خیرین محیط زیست به یاری حیات وحش شتافته و برای مقابله با خشکسالی با خرید علوفه، خرید تانکر ، تامین آب حیات وحش و لایروبی و بازسازی و ساخت آبشخور با محیط بانان پارک همکاری کردند.

انتهای پیام/

منبع : خبرگزاری تسنیم


کلمات کلیدی :
اشتراک گذاری :

آخرین اخبار استان ها

زاینده‌رود در آستانه احیاست

زاینده‌رود در آستانه احیاست
2024-07-13T21:23:05+03:30
اصفهان- استاندار اصفهان گفت: با اجرای عملیات تأمین و انتقال آب اصفهان از چند منبع مختلف در دولت سیزدهم، اکنون در آستانه احیای زاینده‌رود هستیم.

تداوم بادهای ۱۲۰روزه در سیستان

تداوم بادهای  ۱۲۰روزه در سیستان
2024-07-13T21:09:43+03:30
زاهدان_رییس اداره پیش بینی و مدیریت بحران مخاطرات وضع هوای هواشناسی سیستان و بلوچستان از تداوم بادهای ۱۲۰روزه در سیستان خبر داد.

بسکتبالیست های زیر ١٨ سال ایران به مرحله نیمه نهایی صعود کردند

بسکتبالیست های زیر ١٨ سال ایران به مرحله نیمه نهایی صعود کردند
2024-07-13T20:29:46+03:30
تیم بسکتبال زیر ١٨ سال پسران ایران با دو پیروزی در مرحله مقدماتی رقابت های انتخابی کاپ آسیا به مرحله نیمه نهایی راه یافت.

افت فشار آب در منطقه عین ۲ اهواز/ استاندار وعده حل مشکل داد

افت فشار آب در منطقه عین ۲ اهواز/ استاندار وعده حل مشکل داد
2024-07-13T19:09:45+03:30
اهواز - استاندار خوزستان گفت: مشکل افت فشار آب منطقه عین ۲ اهواز برطرف می‌شود.

جاده کندوان روز یکشنبه مسدود و یکطرفه نمی شود

جاده کندوان روز یکشنبه مسدود و یکطرفه  نمی شود
2024-07-13T18:56:25+03:30
چالوس- رییس پلیس راه کندوان از لغو یکطرفه شدن جاده کندوان برای عملیات جاده ای در روز یکشنبه خبر داد.

‌فهرست ‌۱۲۰ ‌تروریست‌ برای استرداد به عراق ارسال شد / محاکمه به زودی برگزار می‌شود

‌فهرست ‌۱۲۰ ‌تروریست‌ برای استرداد به عراق ارسال شد / محاکمه به زودی برگزار می‌شود
2024-07-13T18:29:44+03:30
کرج- معاون امور بین‌الملل قوه قضائیه گفت: فهرست نزدیک به ۱۲۰ نفر از تروریست‌هایی که خود را به قوم شریف کرد منتسب می‌کنند برای استرداد به عراق ارسال شده و به ...

دستگیری عاملان شهادت ماموران پلیس در شهرستان کنارک

دستگیری عاملان شهادت ماموران پلیس در شهرستان کنارک
2024-07-13T18:29:43+03:30
زاهدان_فرمانده انتظامی سیستان و بلوچستان از دستگیری عاملان شهادت ماموران پلیس در شهرستان کنارک خبر داد.

ایران با تداوم فعالیت ۳ سال اخیر به صادرکننده برق تبدیل می‌شود

ایران با تداوم فعالیت ۳ سال اخیر به صادرکننده برق تبدیل می‌شود
2024-07-13T17:36:24+03:30
یزد- یک استاد دانشگاه استان یزد گفت: تأمین برق در اوج‌بار ۷۷ هزار مگاواتی یک هنر است و تداوم دست‌فرمان سه سال گذشته ایران را به یک صادرکننده برق تبدیل می‌کند.

اعطای تسهیلات به کشاورزان برای نصب پنل خورشیدی

اعطای تسهیلات به کشاورزان برای نصب پنل خورشیدی
2024-07-13T17:09:45+03:30
اراک-نماینده مردم اراک، کمیجان و خنداب در مجلس شورای اسلامی از اعطای تسهیلات به کشاورزان برای نصب پنل خورشیدی خبر داد.

قطار «کاروان عشق» ویژه یوم‌العباس زنجان راه اندازی شد

قطار «کاروان عشق» ویژه یوم‌العباس زنجان راه اندازی شد
2024-07-13T17:09:45+03:30
زنجان- مدیرکل راه‌آهن شمالغرب از تدارک یک قطار با عنوان «کاروان عشق» برای رفت و آمد زائران در یوم‌العباس خبر داد.

قهرمان شدیم اما کسب تجربه مهم‌تر بود/گام به گام پیش می رویم

قهرمان شدیم اما کسب تجربه مهم‌تر بود/گام به گام پیش می رویم
2024-07-13T17:09:44+03:30
سرمربی تیم فوتبال فوتبال جوانان ایران گفت: مرحله به مرحله پیش می رویم تا به هدف اصلی خود برسیم.

برنامه‌ریزی برای معرفی ظرفیت‌های تبریز به گردشگران چینی

برنامه‌ریزی برای معرفی ظرفیت‌های تبریز به گردشگران چینی
2024-07-13T16:56:26+03:30
تبریز-سفیر جمهوری خلق چین در ایران بر لزوم توسعه روابط با کلان شهر تبریز به ویژه از طریق ایجاد مناسبات خواهرخواندگی تاکید کرد.

شهید رییسی امورات حکومت را فقیهانه دنبال می کرد/ دعا برای دختر رییس جمهور منتخب

شهید رییسی امورات حکومت را فقیهانه دنبال می کرد/ دعا برای دختر رییس جمهور منتخب
2024-07-13T16:56:26+03:30
قم- دختر شهید رییسی گفت: آیت الله رییسی چه در زمانی که رییس قوه قضاییه و چه در زمانی که رییس قوه مجریه بود، امورات حکومت را فقیهانه دنبال می کرد.

جریان عاشورا و کربلا بهترین الگو برای بشریت است

جریان عاشورا و کربلا بهترین الگو برای بشریت است
2024-07-13T16:56:25+03:30
قم- استاد حوزه علمیه قم گفت: جریان عاشورا و کربلا بهترین الگو برای بشریت و بهترین درس برای تمام عالم است.

مهاجم فصل گذشته ذوب آهن شاگرد گل محمدی شد

مهاجم فصل گذشته ذوب آهن شاگرد گل محمدی شد
2024-07-13T16:16:27+03:30
مهاجم فصل گذشته ذوب آهن با قراردادی به مدت دو فصل به فولاد خوزستان پیوست و شاگرد یحیی گل‌محمدی شد.

سیاست شهید رییسی در راستای تحقق حکومت اسلامی بود

سیاست شهید رییسی در راستای تحقق حکومت اسلامی بود
2024-07-13T15:49:47+03:30
قم- عضو مجلس خبرگان رهبری گفت: اگر بخواهیم حکومت ما اسلامی و الهی باشد، باید تسلیم امر خداوند باشیم و سیاست شهید رییسی هم در این راستا بود.

جریمه ۲۵۰ هزار دلاری فدراسیون فوتبال در صورت عدم تایید آزادی

جریمه ۲۵۰ هزار دلاری فدراسیون فوتبال در صورت عدم تایید آزادی
2024-07-13T15:23:08+03:30
به گفته نایب رییس فدراسیون فوتبال اگر نمایندگان کنفدراسیون آسیا در بازدید شهریور خود، شرایط ورزشگاه آزادی را تایید نکنند این فدراسیون ۲۵۰ هزار دلار جریمه می ...

خطر پدیده گرد و غبار در استان تهران هر روز بیشتر لمس می شود

خطر پدیده گرد و غبار در استان تهران هر روز بیشتر لمس می شود
2024-07-13T15:23:08+03:30
تهران- مدیرکل مدیریت بحران استان تهران بر ضرورت اختصاص اعتبارات ماده ۱۷ قانون مدیریت بحران برای رفع معضل گردو غبار تاکید کرد و گفت: خطر این پدیده در استان ت...

اماکن تفریحی اصفهان تعطیل است

اماکن تفریحی اصفهان تعطیل است
2024-07-13T15:23:07+03:30
اصفهان-مدیرعامل شرکت توسعه مجتمع‌های سیاحتی، فرهنگی و ورزشی سپاهان شهرداری اصفهان گفت: اماکن تفریحی و گردشگری کوه صفه در ایام تاسوعا و عاشورای حسینی از ۲۳ لغ...

راه‌اندازی کارخانه تولید آب خارگ پس از ۱۲ سال

راه‌اندازی کارخانه تولید آب خارگ پس از ۱۲ سال
2024-07-13T15:23:06+03:30
بوشهر- مدیرعامل شرکت پایانه‌های نفتی ایران از راه اندازی کارخانه تولید آب پس از ۱۲ سال تعطیلی خبر داد و گفت: قرار است این کارخانه روزی ۶ هزار متر مکعب آب دری...

تکلیف ملی‌پوشان سرباز فوتبال هفته آینده مشخص می‌شود

تکلیف ملی‌پوشان سرباز فوتبال هفته آینده مشخص می‌شود
2024-07-13T15:09:47+03:30
در نشستی که دوشنبه هفته آینده برگزار خواهد ش در خصوص بازیکنان سرباز تیم ملی فوتبال تصمیم گیری می‌شود.

نشست علمی «سبک زندگی ایرانیان» ثمره یک پژوهش است

نشست علمی «سبک زندگی ایرانیان» ثمره یک پژوهش است
2024-07-13T15:09:46+03:30
مشهد- مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان رضوی گفت: نشست علمی «سبک زندگی ایرانیان» ثمره یک پژوهش است و نتایجی کاربردی خواهد داشت.

اولین سیلوی دولتی روغن مازندران در دست ساخت است

اولین سیلوی دولتی روغن مازندران در دست ساخت است
2024-07-13T14:56:27+03:30
نکا- مدیرکل غله و خدمات بازرگانی مازندران گفت: در پی ساخت اولین مخزن دولتی روغن در استان به ظرفیت ۲۵ هزار تن هستیم.

راه اندازی بیمارستان سرطان یزد تا ۳ سال آینده/ تکمیل فاز نخست

راه اندازی بیمارستان سرطان یزد تا ۳ سال آینده/ تکمیل فاز نخست
2024-07-13T14:56:27+03:30
یزد- مدیر درمان تامین اجتماعی یزد از راه اندازی بیمارستان ۱۵۰ تختخوابی سرطان یزد در مقابل پارک کوهستان تا سه سال آینده خبر داد که فاز اول آن تکمیل شده است.

تیم ملی کار آسانی ندارد/ورزشگاه آزادی مطابق AFC بازسازی می‌شود

تیم ملی کار آسانی ندارد/ورزشگاه آزادی مطابق AFC بازسازی می‌شود
2024-07-13T14:43:10+03:30
نایب رییس فدراسیون فوتبال گفت: بازسازی ورزشگاه آزادی در دو شیفت انجام می شود و مطابق خواسته های AFC این ورزشگاه را بازسازی می کنیم.

استفاده از دوربین خط دروازه در لیگ برتر فوتبال

استفاده از دوربین خط دروازه در لیگ برتر فوتبال
2024-07-13T14:43:09+03:30
قرار است درون دروازه ها برای هر بازی تعدادی دوربین گذاشته شود تا سیستم VAR برای خطوط دروازه ها در لیگ برتر ایران رعایت شود.

خانه‌های بهداشت فلاورجان فرسوده است / قهدریجان بیمارستان ندارد

خانه‌های بهداشت فلاورجان فرسوده است / قهدریجان بیمارستان ندارد
2024-07-13T14:43:09+03:30
اصفهان - نماینده مردم فلاورجان در مجلس گفت: خانه‌های بهداشت و مراکز جامع سلامت در فلاورجان فرسوده هستند و نیاز به بازسازی و نوسازی دارند.

شهید رییسی به دوگانه مقاومت و توسعه خاتمه داد

شهید رییسی به دوگانه مقاومت و توسعه خاتمه داد
2024-07-13T14:43:08+03:30
قم- عضو مجلس خبرگان رهبری گفت: شهید رییسی به دوگانه مقاومت و توسعه خاتمه داد و این امر نشان می دهد من می توان با پایبندی به مقاومت اقتصاد را سامان داد.

آرای مردم در انتخابات اخیر به بهترین نحو صیانت شد

آرای مردم در انتخابات اخیر به بهترین نحو صیانت شد
2024-07-13T13:49:49+03:30
سمنان- معاون سیاسی وزیر کشور بابیان اینکه اقدام تروریستی حمله به صندوق اخذ رای در دور اول انتخابات محکوم است، گفت: آرای مردم در دور اول و دوم به بهترین نحو ص...

فعالیت ادارات و بانک‌های مرکزی فردا یکشنبه تا ساعت ۱۱ صبح است

فعالیت ادارات و بانک‌های مرکزی فردا یکشنبه تا ساعت ۱۱ صبح است
2024-07-13T13:36:26+03:30
اراک-معاون توسعه مدیریت و منابع استانداری مرکزی از کاهش ساعت کاری ادارات و بانک‌های استان مرکزی خبر داد و افزود: فعالیت ادارات و بانک‌های مرکزی فردا( یکشنبه)...
X فیلم جدید فیلم جدید دانلود فیلم و سریال تبلیغات شما (پیام به تلگرام)