میرنیوز

جام جهانی خطر ۲۰۲۲

جام جهانی خطر ۲۰۲۲ 2021-03-08T17:56:12+03:30

به گزارش خبرگزاری مهر، جام جم نوشت: مردم و مقامات این کشور کوچک در حوزه خلیج‌فارس از همان زمان تاکید داشتند که می‌خواهند یک جام‌جهانی بی‌نظیر برگزار کنند. پروژه‌های ساختمانی و ورزشگاه‌های جدید مدنظر قطری‌ها، نشان می‌داد آنها در این تصمیم خود بسیار هم جدی هستند. صحبت از بهترین میزبانی تاریخ است. می‌گویند وقتی قطر می‌تواند دمای ۴۲ یا ۴۳ درجه‌ای ورزشگاه‌های دوحه را در زمان بازی‌های جام‌جهانی به زیر ۲۰ درجه برساند، پس خیلی کارهای دیگر هم از دستش بر می‌آید. با آن ورزشگاه‌های فوق مدرن، صحبت بر این است که قطر با میزبانی از جام‌جهانی فوتبال، دنیا را متحیر خواهد کرد. با این حال همین الان و در فاصله ۶۲۳ روز تا بازی افتتاحیه جام‌جهانی ۲۰۲۲، بسیاری از منتقدان می‌گویند قطر دنیا را به گونه‌ای دیگر متحیر کرده است. با استثمار کارگران، بیگاری کشیدن از آنها، بی‌توجهی به حق و حقوق‌شان و از همه تلخ‌تر، با فرستادن آنها به آغوش مرگ. در این ۱۰ سال، میزان ساخت و ساز در این کشور رشد چشم‌گیری داشته و ورزشگاه‌هایی هم که تاکنون ساخته شده، به روزترین امکانات را دارد. اما پشت این ظاهر زیبا، روایت تلخی وجود دارد که بهایش از دست رفتن جان انسان‌ها بوده است. طی این مدت، سازمان‌ها و نهادهای حقوق بشری بارها نسبت به وضعیت کارگران مهاجری که در این پروژه‌ها مشغول بوده‌اند، شکایت و انتقاد کرده‌اند. اما تنها چیزی که در این مدت تغییر کرده، بالا رفتن میزان مرگ و میر همین کارگران بوده است. این داستان دراماتیک نزدیک‌ترین جام‌جهانی فوتبال به مرزهای ایران است. داستان اولین میزبانی یک کشور عرب زبان از بزرگترین رویداد فوتبالی دنیا. فریب زیبایی ورزشگاه‌های قطر را نباید خورد چون این سازه‌های عظیم‌الجثه و مدرن بوی خون می‌دهند؛ بوی مرگ کارگران و مهاجران پرشماری که انگار پشت مرزهای این کشور کوچک محبوس شده‌اند. تقارن بیست و دومین دوره جام‌جهانی فوتبال با سال ۲۰۲۲ میلادی و نام قطر، تا الان تقارن زیبایی نبوده و این یک حقیقت تلخ و کتمان‌ناپذیر است که خودش را پشت چهره جهانی فوتبال مخفی کرده است. در همین خصوص روزنامه گاردین در گزارشی به این موضوع پرداخت که در ادامه بخش‌هایی از آن را می‌خوانید.

به روایت شاهدان

در پشت این آمار تلخ، داستان خانواده‌هایی وجود دارد که با از دست دادن عزیزان خود، دچار فروپاشی شده یا روزهای سختی را پشت سر می‌گذارند. یکی از این کارگران، گال‌سینگ نپالی بود که حدود چند سال پیش و با پرداخت حدود ۱۰۰۰ پوند قرار شد به عنوان نظافت‌چی در پروژه ساخت استادیوم اجوکیشن‌سیتی مشغول کار شود. اما هنوز یک هفته از رسیدنش به قطر نگذشته بود که خبر خودکشی این جوان به خانواده‌اش رسید. یکی دیگر از این کارگرها مادهو بولاپالی بود که خانواده‌اش را در هند ترک کرد و به امید درآمد بیشتر راهی قطر شد. در حالی که این پدر ۴۳ ساله در سلامت کامل بود، جنازه‌اش یک روز صبح جلوی در محل اسکانش پیدا شد.

دینش رجیمی، خبرنگار نپالی روایت‌های دست اولی در این زمینه دارد. او برای بررسی وضعیت کارگران نپالی حدود سه سال را در قطر گذراند و داستان‌های تلخی را در این زمینه روایت می‌کند. او به گوشه‌ای از آنها اشاره کرده و می‌گوید: «تنها چیزی که هزاران کارگر نپالی در قطر با آن روبه‌رو بودند، روزهای سخت و طاقت‌فرسا بود. آنها کمترین حقوق را دریافت می‌کردند، محل سکونت‌شان بسیار بد بود و همیشه صفی طولانی از آنها مقابل سفارت نپال در قطر به چشم می‌خورد که خواستار دخالت دولت‌مردان‌شان بودند و هیچ وقت هم حمایتی دریافت نمی‌کردند.» حقیقت تلخ دیگری که رجیمی به آن اشاره می‌کند این که این کارگران حتی تا پایان پروژه‌ها نیز حق بازگشت به کشورهای خود را ندارند و به نوعی در این وضعیت اسفبار گیر افتاده‌اند. رجیمی در ادامه کارهای تحقیقاتی خود، به کشورش بازگشت تا شرایط خانواده این کارگران فوت شده را از نزدیک ببیند. یکی از این افراد کیشور تامانگ بود که سال ۲۰۱۵ و برای پرداخت بدهی‌های خانواده‌اش راهی قطر شد، اما یک سال بعد و بعد از سقوط از روی دیوارهای ساخت یکی از استادیوم‌ها، کشته شد. نکته تلخ این‌که تلاش خانواده تامانگ برای دریافت غرامت هیچ نتیجه‌ای به همراه نداشته است.

مرگ بیش از ۶۵۰۰ انسان

گاردین در گزارش تازه خود این مساله را افشا کرد که در فاصله سال ۲۰۱۰ تا ۲۰۲۰ بیش از ۶۵۰۰ کارگر مهاجر از کشورهای هند، پاکستان، نپال، بنگلادش و سریلانکا که در قطر کار می‌کردند، جان خود را از دست داده‌اند. این آمار که از طریق منابع مختلف از جمله گزارش‌های دولت قطر به دست آمده، می‌گوید که از زمان آغاز این پروژه‌ها هر هفته حدود ۱۲ نفر از مهاجران این پنج کشور در قطر جان‌شان را از دست داده‌اند.

با این حال، این گزارش می‌گوید که آمار کلی به مراتب بیشتر از این رقم افشا شده است زیرا از یک طرف آمار کارگران مربوط به کشورهایی همچون فیلیپین و کنیا در این گزارش لحاظ نشده است. از طرف دیگر، مرگ و میر کارگران مهاجر در ماه‌های پایانی سال ۲۰۲۰ در این گزارش نیامده است. نیک مک‌گیهان، مدیر گروه «پروژه‌های منصفانه» (یک سازمان فعال در زمینه حقوق بشر در منطقه خلیج‌فارس) می‌گوید گرچه شغل و محل کار این کارگران فوت شده مشخص نیست، اما بسیاری از آنها در پروژه‌های مربوط به جام‌جهانی مشغول فعالیت بوده‌اند.

دستکاری واژه‌ها

یکی دیگر از نکاتی که این گزارش به آن اشاره می‌کند، این است که بنا بر آمار کمیته سازمان‌دهنده مسابقات جام‌جهانی، فقط مرگ ۳۷‌ نفر مرتبط با ساخت ورزشگاه‌های جام‌جهانی قطر بوده است. نکته عجیب اینجاست که گزارش‌های دولتی در قطر علت مرگ بسیاری از کارگران مهاجر در این سال‌ها را «عوامل طبیعی» اعلام کرده که بیشتر آنها هم سکته و نارسایی قلبی عنوان شده است.

بنا بر گزارش گاردین، ۶۹‌ درصد مرگ کارگران هندی، نپالی و بنگلادشی با همین عنوان ذکر شده است. این آمار برای کارگران هندی حدود ۸۰‌ درصد بوده است. گزارش‌های متعددی که قبلاً هم منتشر شده بود، به این مساله اشاره داشت که در بسیاری از موراد کالبدشکافی صورت نگرفته و دلیل علمی مشخصی برای این مرگ و میرها اعلام نشده است. در این میان، گروهی از وکلای دولت قطر در سال ۲۰۱۴ پیشنهاد کردند که کمیسیونی مطالعاتی تشکیل شده و ضمن بررسی کارگرانی که به دلیل سکته فوت کرده‌اند، با اصلاح قانون اجازه دهند برای تمام چنین مرگ و میرهایی کالبدشکافی صورت بگیرد. البته دولت قطر از آن زمان تاکنون هیچ اقدامی در این زمینه نکرده است.

آمارهای دروغ

مخفی‌کاری قطری‌ها فقط به آمار کشته‌شدگان در پروژه‌های عمرانی جام‌جهانی ۲۰۲۲ خلاصه نمی‌شود. چندی پیش شرکت عمرانی «کورنر استون» در سندی ۱۰ برگی ادعا کرد مقامات قطر اطلاعات درستی را در مورد شمار قربانیان بیماری کرونا ارائه نداده و گزارش‌های آن کشور برای سازمان بهداشت جهانی گمراه‌کننده بوده است. در گزارش شرکت لندنی آمده بود، شماری از کارگرانی که در قطر مشغول کار بودند در اثر ابتلاء به ویروس کرونا جان خود را از دست داده‌اند، اما به منظور جلوگیری از افزایش نگرانی در مورد پروژه‌های ساختمانی مربوط به جام‌جهانی، این جان‌باختگان به عنوان قربانیان بیماری کرونا شمرده نشده‌اند!

یک انتخاب پررشوه

فیفا در سال ۲۰۱۰ در شرایطی به میزبانی قطر رأی داد که آمریکا، کره‌جنوبی، ژاپن و استرالیا هم برای میزبانی جام‌جهانی فوتبال اعلام آمادگی کرده بودند. بعد از سه مرحله رأی‌گیری ابتدا استرالیا، بعد ژاپن و بعد هم کره‌جنوبی از جمع نامزدها خارج شدند تا آمریکا جدی‌ترین رقیب قطر برای میزبانی لقب بگیرد. در نهایت هم قطر با توجه به لابی‌های خود، ثروت عظیم گازی و رسانه‌هایش به عنوان میزبان جام جهانی بعدی معرفی شد. انتخابی که باعث شد بسیاری از نمایندگان فیفا خیلی زود به دریافت رشوه‌های کلان از سوی قطر متهم شوند. این تازه شروع ماجرا بود. یکی از نام‌هایی که در ۱۰ سال اخیر و بعد از معرفی قطر به عنوان میزبان جام‌جهانی زیاد به گوش خورد، نام میشل پلاتینی، رئیس فرانسوی و سابق اتحادیه فوتبال اروپا بود. پلاتینی قبل از رأی‌گیری بر سر میزبانی قطر، به دعوت نیکلا سارکوزی، رئیس جمهور وقت فرانسه با امیر قطر در کاخ الیزه ملاقات کرده بود که سایه این دیدار و زمزمه رشوه‌های کلان امیر قطر، تا همیشه بر سر اسطوره فوتبال فرانسه سنگین خواهد ماند. تاوان دادن دست برادری با قطری‌ها، برای پلاتینی این بود که او ساعت‌ها و روزهای بسیاری از عمر دوران مدیریتش را تحت بازجویی اداره مبارزه با فساد فرانسه و کمیته اخلاق فیفا سپری کرد و دست آخر هم به اتهام فساد مالی و دریافت رشوه از ریاست یوفا کنار گذاشته شد و حکم محرومیت ۸ ساله از هر گونه فعالیت فوتبالی را پیش روی خود دید.

معضل نبود شفافیت

بخش نهایی گزارش گاردین به این مساله اشاره می‌کند که به نتیجه نرسیدن تمام گزارش‌ها به دلیل عدم وجود شفافیت بوده است. سفارتخانه کشورهایی که کارگران‌شان به قطر آمده‌اند، بنا به دلایل سیاسی به هیچ وجه تمایلی به انتشار این آمار و ارقام ندارند. از طرف دیگر، در حالی که طی این سال‌ها مرگ این کارگران روند صعودی داشته است، هیچ ساختار استانداردی برای ثبت علت مرگ و میرها به وجود نیامده است. نوع واکنش دولت قطر به این فاجعه هم نشان می‌دهد اراده‌ای برای تغییر این وضعیت وجود نداشته است. دولت قطر چند سال پیش اعلام کرد که تعداد مرگ و میرها در مقایسه با تعداد کل کارگران حاضر در این کشور، رقم ناچیزی است. با این حال، آنها با بیان این‌که مرگ هر کارگر خارجی برای آنها یک تراژدی است، ادعا کردند تمامی این افراد همچون شهروندان قطری به بالاترین مراقبت‌های بهداشتی دسترسی دارند و این آمار نیز هر روز کمتر می‌شود. گزارش گاردین و دیگر سازمان‌های حقوق بشری که طی این سال‌ها منتشر شده، دقیقاً عکس این گفته‌ها را نشان داده است.

منبع : خبرگزاری مهر


کلمات کلیدی :
اشتراک گذاری :

آخرین اخبار مجازی

تحلیلی از درگیری مقاومت و رژیم صهیونیستی

تحلیلی از درگیری مقاومت و رژیم صهیونیستی
2021-05-13T21:13:22+04:30
مهدی محمدی کارشناس مسائل هسته‌ای و منطقه‌ای در کانال تلگرامی خود نسبت به درگیری مقاومت و رژیم صهیونیستی تحلیل راهبردی ارائه کرد.

تحلیل مهدی محمدی از درگیری مقاومت و رژیم صهیونیستی

تحلیل  مهدی محمدی از درگیری مقاومت و رژیم صهیونیستی
2021-05-13T10:06:47+04:30
مهدی محمدی کارشناس مسائل هسته‌ای و منطقه‌ای در کانال تلگرامی خود نسبت به درگیری مقاومت و رژیم صهیونیستی تحلیل راهبردی ارائه کرد.

دل‌خوشی صهیونیست‌ها به گنبد پوشالی/ حباب امنیتی عسقلان ترکید

دل‌خوشی صهیونیست‌ها به گنبد پوشالی/ حباب امنیتی عسقلان ترکید
2021-05-12T15:06:44+04:30
خبر تکمیل شدن ظرفیت پناهگاه‌های تل‌آویو به خاطر در امان ماندن جان اسقاطیلی‌ها از ترس باران راکت‌های نیروهای مقاومت، حقیقت پوشالی بودن گنبد آهنین را بر ملا کرد.

گنبدآهنین یا گنبد پوشالی؟!

گنبدآهنین یا گنبد پوشالی؟!
2021-05-12T14:26:45+04:30
خبر تکمیل شدن ظرفیت پناهگاه‌های تل‌آویو به خاطر در امان ماندن جان اسقاطیلی‌ها از ترس باران راکت‌های نیروهای مقاومت، تمام قلدری‌های مقامات رسمی رژیم صهیونیستی...

ادعای پوشالی گنبدآهنین توسط رژیم صهیونیستی

ادعای پوشالی گنبدآهنین توسط رژیم صهیونیستی
2021-05-12T13:47:43+04:30
خبر تکمیل شدن ظرفیت پناهگاه‌های تل‌آویو به خاطر در امان ماندن جان اسقاطیلی‌ها از ترس باران راکت‌های نیروهای مقاومت، تمام قلدری‌های مقامات رسمی رژیم صهیونیستی...

سرود غم‌انگیز ناصرخسرو

سرود غم‌انگیز ناصرخسرو
2021-05-11T12:06:46+04:30
داستان واکسن، طولانی و پرسوزوگداز است. یک روز سوءاستفاده و بروز تخلف در این حوزه ما را متأثر می‌سازد و روز دیگر عدم ثبت شناسه‌های واکسن در سامانه تیتک و عرضه...

استثمار کودکان کار در پروژه‌های شهری

استثمار کودکان کار در پروژه‌های شهری
2021-05-10T21:33:23+04:30
با قانون و بخشنامه، همین طور خالی خالی، کاری از پیش نمی‌رود. خریدوفروش زباله و اساسا پدیده زباله گردی، هم برای زباله گرد و هم برای پیمانکار و منتفع نهایی، پر...

جانِ مادر کجاستی؟

جانِ مادر کجاستی؟
2021-05-10T15:06:43+04:30
سیدبشیر حسینی در پست اینستاگرامی خود با اشاره به حادثه تروریستی مدرسه سیدالشهدا (ع) در دشت برچی کابل و شهادت بیش از ۸۰ نفر که عمدتا دختران دانش‌آموز دبیرستان...

انتفاضه نقطه‌زن

انتفاضه نقطه‌زن
2021-05-10T11:06:43+04:30
اسماعیل هنیه در نامه‌ای به رهبر انقلاب: ملت فلسطین تا تشکیل کشور مستقل فلسطین به پایتختی قدس شریف باز نمی‌ایستد.

آتش به قبر بانیان این افکار تروریستی

آتش به قبر بانیان این افکار تروریستی
2021-05-10T10:26:54+04:30
حجت الاسلام حامد کاشانی پژوهشگر تاریخ طی توییتی نسبت به انفجار تروریسیتی مقابل مدرسه دخترانه روز گذشته در کابل واکنش نشان داد.

کفش‌هایت بود، پاهایت را از کجا پیدا کنم؟

کفش‌هایت بود، پاهایت را از کجا پیدا کنم؟
2021-05-09T18:00:06+04:30
باز اخبار افغانستان با داغ‌هایی که خنج بر دل می‌کشد، تیتر اول خبرگزاری‌ها و شبکه‌های مجازی شد که در ساعات اول صحت و سقمش را به راحتی نمی‌شد باور کرد...

کفش هایت بود، پاهایت را از کجا پیدا کنم؟

کفش هایت بود، پاهایت را از کجا پیدا کنم؟
2021-05-09T17:46:53+04:30
حوالی ساعت۱۷ بود که خبر انفجار دشت‌پرچی به نقل از خبرگزاری‌مهر در شبکه‌های مجازی وایرال شد. شاید اگردر یکی از کشورهای آن‌ور آبی اتفاق افتاده بوده در کمتر از ...

اضطراب تصمیم‌گیری؛ امتحانات را حضوری یا غیرحضوری برگزار کنیم؟

اضطراب تصمیم‌گیری؛ امتحانات را حضوری یا غیرحضوری برگزار کنیم؟
2021-05-09T11:40:09+04:30
روزهای گرم سال که فرا می‌رسد، تب امتحانات بالا می‌گیرد و همواره این ایام با اضطراب دانش‌آموزان و خانواده‌هایشان توأم است.

شکاف عمیق بین دولت و کتاب

شکاف عمیق بین دولت و کتاب
2021-05-09T11:40:09+04:30
با وضع ناگوار اقتصاد در بازارهای مختلف مرتبط با کتاب، به نظر می‌رسد ناشران و نویسندگان و کتاب‌فروش‌ها در این هشت سال با دفاعی همه‌جانبه از مرگ خود جلوگیری کر...

روایت زهره الهیان از خود تحریمی دولت

روایت زهره الهیان از خود تحریمی دولت
2021-05-08T11:46:48+04:30
زهره الهیان عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس کاهش قیمت دلار و طلا و سکه را در حالیکه هنوز هیچ تحریمی لغو نشده نشانه خود تحریمی دولت و جنبه تبلیغاتی و...

دو صد گفته چون نیم‌کردار نیست

دو صد گفته چون نیم‌کردار نیست
2021-05-08T10:00:10+04:30
حناچی بیش از سه ساعت در کلاب‌هاوس به جای ارائه کارنامه اصلاح‌طلبان در شهرداری به دستاوردهای مدیریت شهری اصولگرایان حمله کرد.

مذاکرات وین طبق «سیاست قطعی» جلو می‌رود؟

مذاکرات وین طبق «سیاست قطعی» جلو می‌رود؟
2021-05-06T12:20:04+04:30
برخی اخبار و مواضع دیپلمات‌های حاضر در مذاکرات وین، نگرانی‌ها درباره احتمال عبور از سیاست‌های نظام را پررنگ کرده است.

غفـلت بنیـادیـن در تولید محتوای اسلامی- ایرانی در فرهنـگ و هنـر

غفـلت بنیـادیـن در تولید محتوای اسلامی- ایرانی در فرهنـگ و هنـر
2021-05-06T12:20:03+04:30
نکته قابل تأمل درباره عنوان «تولید، پشتیبانی‌ها، مانع‌زدایی‌ها» اینکه پنجمین بار است که «تولید» در عنوان سال به چشم می‌خورد.

زحمات معلمان در دوران بیماری همه‌گیر مضاعف شد

زحمات معلمان در دوران بیماری همه‌گیر مضاعف شد
2021-05-03T14:12:28+04:30
صفحه توئیتر ریحانه منتسب به دفتر حفظ و نشر آثار مقام معظم رهبری به نقل از ایشان از نقش ستودنی معلمان در دوران این بیماری همه‌گیر یاد کرد.

خبرهای خوبی از وین نمی رسد

خبرهای خوبی از وین نمی رسد
2021-05-03T10:25:45+04:30
محسن زنگنه نماینده مجلس طی توییتی نسبت به جریانات اخیر مذاکرات وین واکنش نشان داد.

دور جدید اتهام زنی برای فرار از رسوایی واکسن

دور جدید اتهام زنی برای فرار از رسوایی واکسن
2021-05-03T10:25:44+04:30
وقتی درباره مدیریت شهری تهران صحبت می‌کنیم باید کمی با مکث و تامل صحبت کنیم. چون قرار است درباره یک ابر شهر نگاه و نظر داشته باشیم. مسلما مدیریت چنین شهری با...

حال دل‌های بارانی در اولین شب قدر

حال دل‌های بارانی در اولین شب قدر
2021-05-02T15:19:05+04:30
۱۱ مراسم احیا شروع می‌شد. اینطور که آسمان می‌بارید و صفحه میثم مطیعی هم استوری کرد چتر همراه داشته باشید،مثل اینکه حالا حالاها باران ادامه‌دار بود.مردد بودم ...

گر برانند و گر ببخشایند ره به جـای دگر نمی‌دانیـم

گر برانند و گر ببخشایند ره به جـای دگر نمی‌دانیـم
2021-05-02T10:59:03+04:30
«قدر» در لغت به معنای‌اندازه واندازه‌گیری است و «تقدیر» نیز به معنای ‌اندازه‌گیری و تعیین است؛ اما معنای اصطلاحی «قدر»، عبارت است از ویژگی هستی و وجود هر چیز...

جزئیاتی از آخرین وضعیت مذاکرات وین

جزئیاتی از آخرین وضعیت مذاکرات وین
2021-05-01T15:25:42+04:30
مالک شریعتی نماینده تهران در کانال تلگرامی خود در یادداشتی با عنوان «طرح انتخاباتی به جای دستاورد اقتصادی» جزئیاتی از آخرین وضعیت مذاکرات وین را منتشر کرد.

حال و هوای شب‌های رمضان امامزاده اسماعیل

حال و هوای شب‌های رمضان امامزاده اسماعیل
2021-05-01T10:59:07+04:30
برای ما که یک سال و خرده‌ای است همه چیز از ما دریغ شده همین یک ساعت یک ساعت‌های روضه و هیئت و مناجات، با تمام فاصله‌ها و رعایت پروتکل‌هایش هم غنیمت است...

مذاکرات وین باید نقد شود

مذاکرات وین باید نقد شود
2021-05-01T10:05:42+04:30
مذاکرات وین برای احیای توافق هسته‌ای روز سه‌شنبه گذشته بار دیگر از سرگرفته شد. اما این‌بار یک کارگروه به رفع تحریم‌ها و اقدامات هسته‌ای اضافه شد، تا نحوه باز...

بازخوانی یک پروژه‌ تبلیغاتی که به شکل فاجعه‌باری ضدتبلیغ شد

بازخوانی یک پروژه‌ تبلیغاتی که به شکل فاجعه‌باری ضدتبلیغ شد
2021-04-28T11:32:23+04:30
شهاب اسفندیاری رئیس دانشگاه صدا و سیما طی رشته توئیتی تحت عنوان «آرایش غلیظ» به بازخوانی یک پروژه‌ تبلیغاتی که به شکل فاجعه‌باری ضدتبلیغ شد، پرداخت.

«هم‌سفره»؛ غذای توأمان روح و جسم

«هم‌سفره»؛ غذای توأمان روح و جسم
2021-04-28T10:25:46+04:30
تا قبل از پویش هم‌سفره این تصور دور از ذهن بود که غذای اضافه‌ای که بعد از جمع شدن سفره به ناچار در ظرف‌های پلاستیکی جاگیر می‌شدند، می‌توانستند وعده غذایی یک...

هزینه میدان برای دیپلماسی ...

هزینه میدان برای دیپلماسی ...
2021-04-28T10:12:23+04:30
 با گذشت بیش از ۴۸ ساعت از انتشار مصاحبه محمدجواد ظریف و ادعاهای ضدملی که در این مصاحبه پیرامون سردار شهید حاج‌قاسم سلیمانی مطرح شده بود، کماکان واکنش‌ها به ...

آغاز مرحله دوم واکسیناسیون عمومی به سالمندان بالای ۸۰ سال

آغاز مرحله دوم واکسیناسیون عمومی به سالمندان بالای ۸۰ سال
2021-04-27T14:16:47+04:30
علیرضا وهاب زاده، مشاور وزیر بهداشت با انتشار عکسی در صفحه توییتر خود از آغاز مرحله دوم واکسیناسیون عمومی به سالمندان بالای ۸۰ سال خبر داد.
X فیلم جدید کلیپ جدید دانلود فیلم و سریال تبلیغات شما (پیام به تلگرام)