میرنیوز

یک شیفت کاری همراه با سرپرستار بخش کرونا

یک شیفت کاری همراه با سرپرستار بخش کرونا 2021-02-18T13:44:18+03:30

خبرگزاری مهر؛ مجله مهر_ مرضیه کیان: «کرونا! هم نام تو و هم نام مدافعان سلامت، هر دو در تاریخ ثبت می‌شود، اما چیزی که جاودان باقی می‌ماند، قطعاً نام مدافعان سلامت است.»

این جمله‌ای بود که اعظم قربانی، سرپرستار بخش کرونایی بیمارستان سینای تبریز بعد از یک شیفت کاری، با تمام خستگی که از چشمانش پیدا بود، گفت.

قربانی ۴۶ سال دارد و با ۲۲ سال سابقه خدمت پرستاری، الان یک سال می‌شود که با بستری شدن اولین مریض کرونایی در تبریز، سرپرستاری بخش کرونایی را به عهده گرفته. یک ساله شدن کرونا با تمام وقایع تلخی که در تقویم به جا گذاشته بهانه شد تا با اعظم قربانی از اول صبح تا پایان شیفت کاری‌اش همراه شویم؛ یک روز کاری را همراه بانویی بودیم که علاوه بر مسئولیت مادری، مسئولیت اجتماعی بزرگی را هم در این روزهای کرونایی به گردن دارد.

شروع یک شیفت کاری

ساعت ۷ صبح است که کرکره پارکینگ را بالا می‌دهد و راهی محل کارش می‌شود؛ هنوز هوا گرگ‌ومیش است و بدون روشن کردن چراغ اتومبیل نمی‌توان در خیابان‌های تاریک تبریز تردد کرد؛ شاید یکی از ویژگی‌های شهر در روزهای کوتاه زمستان همین دیر روشن شدن آسمان باشد!

قربانی از همان اول صبح که می‌خواهد از خانه بیرون بزند، ماسک روی صورت دارد. در این شرایط اسفباری که کرونا به بار آورده اوضاع از این بهتر نمی‌شود، قربانی یک نمونه از میلیون‌ها نفری است که به ناچار سخت تنفس کشیدن زیر ماسک‌های چند لایه را تحمل می‌کند؛ بماند که با این همه رعایت کردن پروتکل‌ها و محدودیت‌های کرونایی که اعمال شد تا وضعیت شهرها از قرمز به زرد برسد و تعداد زیادی از کادر درمان به شهادت رسیدند حالا باید میزبان ویروس جهش‌یافته باشیم.

اعظم قربانی بعد از طی کردن مسافت ۱۵ دقیقه‌ای خانه تا بیمارستان، روز کاری‌اش از ساعت حدود ۷:۲۰، وقتی که تصویر چهره‌اش در اتوماسیون ثبت می‌شود، شروع می‌شود.

بعد از گپ‌وگفتی کوتاه با پرستاران ایستگاه پرستاری و خدا قوت گفتن به نیروهای شیفت شب و خوش‌وبش گذری با پرستاران شیفت صبح که قرار است شیفت را تحویل بگیرند، راهی می‌شود تا خودش را برای حضور در بخش کرونا آماده کند.

بعد از رسیدن به بخش بیماران کرونایی، در ایستگاه پرستاری همراه همکارانش که شامل ۱۲ پرستار می‌شوند، منتظر اعلام بخش می‌مانند تا به محض اعلام، لباس‌های مخصوص را بپوشند و بعد از توکل به خدا، در بخش حاضر شوند.

یک شیفت کاری همراه با سرپرستار بخش کرونا

قربانی می‌گوید: «چند وقت گذشته که تعداد بیماران کم شد، از سه بخش بیمارستان که مخصوص بیماران کرونایی بود و با حداکثر نیرو در حال خدمات بودند، دو بخش تعطیل شده بود و فقط بخش ما فعال بود، اما دوباره تعداد مبتلایان زیاد شده و فعالیت همکاران شروع شده!»

سرپرستار خوشرو و پرانرژی بخش کرونای بیمارستان سینا از لباس‌های مخصوصی که به تن می‌کند، می‌گوید: «تحمل کردن این لباس‌ها یکی از سختی‌های حضور در این بخش است، البته الان در فصل سرما هستیم و گرمای لباس‌ها زیاد حس نمی‌شود؛ اوج کلافگی در فصل تابستان بود. همیشه با خودم می‌گفتم «وقتی ما با آب و هوای نسبتاً خنک تبریز اینطوری در این لباس‌ها خیس عرق می‌شیم، پرستارانی که تو شهرهای جنوبی هستن چی می‌کشن؟!»

تمام خستگی‌ها پشت لحن مهربانشان پنهان می‌ماند

تمام این چشم‌انتظاری‌ها و تحمل گرمای بیش از حد لباس‌های مخصوص بخش، در کنار استرس دائمی مبتلا نشدن خودشان به این ویروس لعنتی با این امید سپری می‌شود که هرچه زودتر بیماران بخش را از شر بیماری رهایی دهند که بتوانند دوباره با سلامت کامل در کنار خانواده‌هایشان حاضر شوند.

البته ناگفته نماند که قربانی دو بار به کرونا مبتلا شده و خودش پرستار خودش بوده! یکی از این دو بار را هم ناقل کرونا به دخترش سلوی بوده. بعد از مبتلا شدن تصمیم می‌گیرد خودشان را در خانه قرنطینه کنند و خودش هم پرستار خودش باشد و هم پرستار دخترش. او می‌گوید: «همسرم خارج از شهر تبریز کار می‌کند و به دلیل شرایط کاری که دارد به ناچار دیر به دیر به خانه می‌آید، ولی اینبار جدای از تمام سختی این دوری‌ها، خوبی دور بودن این بود که ناقل بیماری برای او نبودم!»

قربانی در کنار همکارانش با تمام خستگی‌هایی که طی این چند ماهه به دوش کشیدند، هنوز هم تمام توانشان را می‌گذارند و همه خستگی‌هایشان را پشت لحن محبت‌آمیزشان پنهان می‌کنند تا ذره‌ای انرژی منفی به بیماران منتقل نکنند. او مابین ملاقات بیمارانش و بررسی وضعیت سلامتشان یاد برادر و مادر خود می‌افتد که ۱۵ روز در بیمارستان بستری بودند و کرونا شرایط سختی را برایشان به وجود آورده بود؛ پرستاری خیلی از بیماران کرونایی را در بیمارستان تبریز کرده بود، اما در طی بیماری مادر و برادرش نتوانسته بود حتی برای ملاقات به محل سکونتشان، یعنی میاندوآب برود.

یک شیفت کاری همراه با سرپرستار بخش کرونا

جبران روزهای دور از خانواده

عصر است و شیفت کاری خانم قربانی تمام شده. ماسک مخصوص بیمارستان را که از روی صورت برمی‌دارد، خطوط عمیقی روی چهره‌اش نقش بسته که خیلی از آن‌ها به رنگ کبود است، با تمام این اوصاف می‌گوید: «من عاشق کارم هستم و اگر غیر از این بود، تا الان بارها در شرایط سخت آن را کنار می‌گذاشتم.»

ساعت حدود ۳ بعد از ظهر است و حالا خانم قربانی بعد از تقریباً ۷ ساعت کار پر از مشغله راهی خانه شده. او یک بانوی ایرانی است و با وجود تمام خستگی‌های یک شیفت سخت کاری، بر خودش واجب می‌داند که وظیفه خانه‌داری‌اش را دنبال کند، البته ناگفته نماند که او عاشق خانواده و کارهای مربوط به خانه است و این کار را با عشق انجام می‌دهد.

یک شیفت کاری همراه با سرپرستار بخش کرونا

او از زمانی که از بیمارستان بیرون می‌آید شروع می‌کند به تهیه تدارکات خانه؛ از خرید مایحتاج خانه در طول مسیر گرفته تا آشپزی و رسیدگی به گل و گلدان خانه و خواندن کتاب مورد علاقه و گپ‌وگفت با دخترش سلوی. یکی از لذت‌بخش‌ترین لحظاتی که در طول روز برای قربانی اتفاق می‌افتد، همین ساعاتی است که در کنار دخترش می‌گذراند. او از روزهای سخت اوایل شیوع کرونا در کشور می‌گوید: «وقتی بحث کرونا جدی شد و صحبت از قرنطینه شد، دخترم را به مدت ۵۰ روز فرستادم پیش همسرم؛ چون آن روزها اطلاعات کاملی از ویروس کرونا در دسترس نبود و تنها حرفی که خیلی داغ بود، کشنده بودن این ویروس بود. من هم از استرس و ترس، دخترم را فرستادم در محلی که همسرم مشغول بود، اما بعد از ۵۰ روز سلوی حوصله‌اش سر رفته بود و دلتنگی‌ها هم اجازه دور بودن بیشتر از این را به ما نمی‌داد. همین باعث شد که برگردد.»

قربانی که حالا بعد از یک سال تلاش و تحمل کردن سختی مثل همه ما فکر می‌کرد که جشن پایان این ویروس منحوس نزدیک است، الان در اضطراب ویروس جهش یافته است که به جان مردم افتاده و برای التیام تمام دلشوره‌هایش وقتی پایان یک روز پر ماجرا، سرنماز می‌ایستد، از خدا طلب می‌کند که: «خدایا! روز بدون ماسک از راه برسد تا دوباره بتوانم لبخند همکاران و خانواده‌ام را ببینم و خبری از ویروس نباشد که دیگر توان آن را نداریم!»

منبع : خبرگزاری مهر


کلمات کلیدی :
اشتراک گذاری :

آخرین اخبار مجازی

تحلیلی از درگیری مقاومت و رژیم صهیونیستی

تحلیلی از درگیری مقاومت و رژیم صهیونیستی
2021-05-13T21:13:22+04:30
مهدی محمدی کارشناس مسائل هسته‌ای و منطقه‌ای در کانال تلگرامی خود نسبت به درگیری مقاومت و رژیم صهیونیستی تحلیل راهبردی ارائه کرد.

تحلیل مهدی محمدی از درگیری مقاومت و رژیم صهیونیستی

تحلیل  مهدی محمدی از درگیری مقاومت و رژیم صهیونیستی
2021-05-13T10:06:47+04:30
مهدی محمدی کارشناس مسائل هسته‌ای و منطقه‌ای در کانال تلگرامی خود نسبت به درگیری مقاومت و رژیم صهیونیستی تحلیل راهبردی ارائه کرد.

دل‌خوشی صهیونیست‌ها به گنبد پوشالی/ حباب امنیتی عسقلان ترکید

دل‌خوشی صهیونیست‌ها به گنبد پوشالی/ حباب امنیتی عسقلان ترکید
2021-05-12T15:06:44+04:30
خبر تکمیل شدن ظرفیت پناهگاه‌های تل‌آویو به خاطر در امان ماندن جان اسقاطیلی‌ها از ترس باران راکت‌های نیروهای مقاومت، حقیقت پوشالی بودن گنبد آهنین را بر ملا کرد.

گنبدآهنین یا گنبد پوشالی؟!

گنبدآهنین یا گنبد پوشالی؟!
2021-05-12T14:26:45+04:30
خبر تکمیل شدن ظرفیت پناهگاه‌های تل‌آویو به خاطر در امان ماندن جان اسقاطیلی‌ها از ترس باران راکت‌های نیروهای مقاومت، تمام قلدری‌های مقامات رسمی رژیم صهیونیستی...

ادعای پوشالی گنبدآهنین توسط رژیم صهیونیستی

ادعای پوشالی گنبدآهنین توسط رژیم صهیونیستی
2021-05-12T13:47:43+04:30
خبر تکمیل شدن ظرفیت پناهگاه‌های تل‌آویو به خاطر در امان ماندن جان اسقاطیلی‌ها از ترس باران راکت‌های نیروهای مقاومت، تمام قلدری‌های مقامات رسمی رژیم صهیونیستی...

سرود غم‌انگیز ناصرخسرو

سرود غم‌انگیز ناصرخسرو
2021-05-11T12:06:46+04:30
داستان واکسن، طولانی و پرسوزوگداز است. یک روز سوءاستفاده و بروز تخلف در این حوزه ما را متأثر می‌سازد و روز دیگر عدم ثبت شناسه‌های واکسن در سامانه تیتک و عرضه...

استثمار کودکان کار در پروژه‌های شهری

استثمار کودکان کار در پروژه‌های شهری
2021-05-10T21:33:23+04:30
با قانون و بخشنامه، همین طور خالی خالی، کاری از پیش نمی‌رود. خریدوفروش زباله و اساسا پدیده زباله گردی، هم برای زباله گرد و هم برای پیمانکار و منتفع نهایی، پر...

جانِ مادر کجاستی؟

جانِ مادر کجاستی؟
2021-05-10T15:06:43+04:30
سیدبشیر حسینی در پست اینستاگرامی خود با اشاره به حادثه تروریستی مدرسه سیدالشهدا (ع) در دشت برچی کابل و شهادت بیش از ۸۰ نفر که عمدتا دختران دانش‌آموز دبیرستان...

انتفاضه نقطه‌زن

انتفاضه نقطه‌زن
2021-05-10T11:06:43+04:30
اسماعیل هنیه در نامه‌ای به رهبر انقلاب: ملت فلسطین تا تشکیل کشور مستقل فلسطین به پایتختی قدس شریف باز نمی‌ایستد.

آتش به قبر بانیان این افکار تروریستی

آتش به قبر بانیان این افکار تروریستی
2021-05-10T10:26:54+04:30
حجت الاسلام حامد کاشانی پژوهشگر تاریخ طی توییتی نسبت به انفجار تروریسیتی مقابل مدرسه دخترانه روز گذشته در کابل واکنش نشان داد.

کفش‌هایت بود، پاهایت را از کجا پیدا کنم؟

کفش‌هایت بود، پاهایت را از کجا پیدا کنم؟
2021-05-09T18:00:06+04:30
باز اخبار افغانستان با داغ‌هایی که خنج بر دل می‌کشد، تیتر اول خبرگزاری‌ها و شبکه‌های مجازی شد که در ساعات اول صحت و سقمش را به راحتی نمی‌شد باور کرد...

کفش هایت بود، پاهایت را از کجا پیدا کنم؟

کفش هایت بود، پاهایت را از کجا پیدا کنم؟
2021-05-09T17:46:53+04:30
حوالی ساعت۱۷ بود که خبر انفجار دشت‌پرچی به نقل از خبرگزاری‌مهر در شبکه‌های مجازی وایرال شد. شاید اگردر یکی از کشورهای آن‌ور آبی اتفاق افتاده بوده در کمتر از ...

اضطراب تصمیم‌گیری؛ امتحانات را حضوری یا غیرحضوری برگزار کنیم؟

اضطراب تصمیم‌گیری؛ امتحانات را حضوری یا غیرحضوری برگزار کنیم؟
2021-05-09T11:40:09+04:30
روزهای گرم سال که فرا می‌رسد، تب امتحانات بالا می‌گیرد و همواره این ایام با اضطراب دانش‌آموزان و خانواده‌هایشان توأم است.

شکاف عمیق بین دولت و کتاب

شکاف عمیق بین دولت و کتاب
2021-05-09T11:40:09+04:30
با وضع ناگوار اقتصاد در بازارهای مختلف مرتبط با کتاب، به نظر می‌رسد ناشران و نویسندگان و کتاب‌فروش‌ها در این هشت سال با دفاعی همه‌جانبه از مرگ خود جلوگیری کر...

روایت زهره الهیان از خود تحریمی دولت

روایت زهره الهیان از خود تحریمی دولت
2021-05-08T11:46:48+04:30
زهره الهیان عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس کاهش قیمت دلار و طلا و سکه را در حالیکه هنوز هیچ تحریمی لغو نشده نشانه خود تحریمی دولت و جنبه تبلیغاتی و...

دو صد گفته چون نیم‌کردار نیست

دو صد گفته چون نیم‌کردار نیست
2021-05-08T10:00:10+04:30
حناچی بیش از سه ساعت در کلاب‌هاوس به جای ارائه کارنامه اصلاح‌طلبان در شهرداری به دستاوردهای مدیریت شهری اصولگرایان حمله کرد.

مذاکرات وین طبق «سیاست قطعی» جلو می‌رود؟

مذاکرات وین طبق «سیاست قطعی» جلو می‌رود؟
2021-05-06T12:20:04+04:30
برخی اخبار و مواضع دیپلمات‌های حاضر در مذاکرات وین، نگرانی‌ها درباره احتمال عبور از سیاست‌های نظام را پررنگ کرده است.

غفـلت بنیـادیـن در تولید محتوای اسلامی- ایرانی در فرهنـگ و هنـر

غفـلت بنیـادیـن در تولید محتوای اسلامی- ایرانی در فرهنـگ و هنـر
2021-05-06T12:20:03+04:30
نکته قابل تأمل درباره عنوان «تولید، پشتیبانی‌ها، مانع‌زدایی‌ها» اینکه پنجمین بار است که «تولید» در عنوان سال به چشم می‌خورد.

زحمات معلمان در دوران بیماری همه‌گیر مضاعف شد

زحمات معلمان در دوران بیماری همه‌گیر مضاعف شد
2021-05-03T14:12:28+04:30
صفحه توئیتر ریحانه منتسب به دفتر حفظ و نشر آثار مقام معظم رهبری به نقل از ایشان از نقش ستودنی معلمان در دوران این بیماری همه‌گیر یاد کرد.

خبرهای خوبی از وین نمی رسد

خبرهای خوبی از وین نمی رسد
2021-05-03T10:25:45+04:30
محسن زنگنه نماینده مجلس طی توییتی نسبت به جریانات اخیر مذاکرات وین واکنش نشان داد.

دور جدید اتهام زنی برای فرار از رسوایی واکسن

دور جدید اتهام زنی برای فرار از رسوایی واکسن
2021-05-03T10:25:44+04:30
وقتی درباره مدیریت شهری تهران صحبت می‌کنیم باید کمی با مکث و تامل صحبت کنیم. چون قرار است درباره یک ابر شهر نگاه و نظر داشته باشیم. مسلما مدیریت چنین شهری با...

حال دل‌های بارانی در اولین شب قدر

حال دل‌های بارانی در اولین شب قدر
2021-05-02T15:19:05+04:30
۱۱ مراسم احیا شروع می‌شد. اینطور که آسمان می‌بارید و صفحه میثم مطیعی هم استوری کرد چتر همراه داشته باشید،مثل اینکه حالا حالاها باران ادامه‌دار بود.مردد بودم ...

گر برانند و گر ببخشایند ره به جـای دگر نمی‌دانیـم

گر برانند و گر ببخشایند ره به جـای دگر نمی‌دانیـم
2021-05-02T10:59:03+04:30
«قدر» در لغت به معنای‌اندازه واندازه‌گیری است و «تقدیر» نیز به معنای ‌اندازه‌گیری و تعیین است؛ اما معنای اصطلاحی «قدر»، عبارت است از ویژگی هستی و وجود هر چیز...

جزئیاتی از آخرین وضعیت مذاکرات وین

جزئیاتی از آخرین وضعیت مذاکرات وین
2021-05-01T15:25:42+04:30
مالک شریعتی نماینده تهران در کانال تلگرامی خود در یادداشتی با عنوان «طرح انتخاباتی به جای دستاورد اقتصادی» جزئیاتی از آخرین وضعیت مذاکرات وین را منتشر کرد.

حال و هوای شب‌های رمضان امامزاده اسماعیل

حال و هوای شب‌های رمضان امامزاده اسماعیل
2021-05-01T10:59:07+04:30
برای ما که یک سال و خرده‌ای است همه چیز از ما دریغ شده همین یک ساعت یک ساعت‌های روضه و هیئت و مناجات، با تمام فاصله‌ها و رعایت پروتکل‌هایش هم غنیمت است...

مذاکرات وین باید نقد شود

مذاکرات وین باید نقد شود
2021-05-01T10:05:42+04:30
مذاکرات وین برای احیای توافق هسته‌ای روز سه‌شنبه گذشته بار دیگر از سرگرفته شد. اما این‌بار یک کارگروه به رفع تحریم‌ها و اقدامات هسته‌ای اضافه شد، تا نحوه باز...

بازخوانی یک پروژه‌ تبلیغاتی که به شکل فاجعه‌باری ضدتبلیغ شد

بازخوانی یک پروژه‌ تبلیغاتی که به شکل فاجعه‌باری ضدتبلیغ شد
2021-04-28T11:32:23+04:30
شهاب اسفندیاری رئیس دانشگاه صدا و سیما طی رشته توئیتی تحت عنوان «آرایش غلیظ» به بازخوانی یک پروژه‌ تبلیغاتی که به شکل فاجعه‌باری ضدتبلیغ شد، پرداخت.

«هم‌سفره»؛ غذای توأمان روح و جسم

«هم‌سفره»؛ غذای توأمان روح و جسم
2021-04-28T10:25:46+04:30
تا قبل از پویش هم‌سفره این تصور دور از ذهن بود که غذای اضافه‌ای که بعد از جمع شدن سفره به ناچار در ظرف‌های پلاستیکی جاگیر می‌شدند، می‌توانستند وعده غذایی یک...

هزینه میدان برای دیپلماسی ...

هزینه میدان برای دیپلماسی ...
2021-04-28T10:12:23+04:30
 با گذشت بیش از ۴۸ ساعت از انتشار مصاحبه محمدجواد ظریف و ادعاهای ضدملی که در این مصاحبه پیرامون سردار شهید حاج‌قاسم سلیمانی مطرح شده بود، کماکان واکنش‌ها به ...

آغاز مرحله دوم واکسیناسیون عمومی به سالمندان بالای ۸۰ سال

آغاز مرحله دوم واکسیناسیون عمومی به سالمندان بالای ۸۰ سال
2021-04-27T14:16:47+04:30
علیرضا وهاب زاده، مشاور وزیر بهداشت با انتشار عکسی در صفحه توییتر خود از آغاز مرحله دوم واکسیناسیون عمومی به سالمندان بالای ۸۰ سال خبر داد.
X فیلم جدید کلیپ جدید دانلود فیلم و سریال تبلیغات شما (پیام به تلگرام)