میرنیوز

گروهی که هوای دختران کم‌حجاب را دارد

گروهی که هوای دختران کم‌حجاب را دارد 2023-01-09T13:53:28+03:30

خبرگزاری مهر؛ گروه مجله - جواد شیخ الاسلامی: تقریباً همه نخبگان، اندیشمندان و فعالان فرهنگی و اجتماعی به اتفاق موافقند که با برخورد سخت، تند و سلبی نمی‌توان به نتیجه مثبت و دلخواه رسید؛ خاصه در موضوع حجاب و دختران. قدم اول و دوم و سوم و صدم در این مسأله کار فرهنگی مؤثر و عمیق و چندجانبه است. نمی‌توان بدون پیمودن این مسیر، سراغ برخوردهای سلبی رفت و انتظار نتیجه هم داشت.

«گروه دختران آفتاب کرمان» یکی از گروه‌هایی است که در شهر کرمان به فعالیت در حوزه عفاف و حجاب می‌پردازد. تجربه این گروه دخترانه و زنانه در نزدیکی، همدلی و پیوند با نسل جدید، تجربه‌ای است که نشان می‌دهد کار ایجابی در مقوله حجاب بسیار بیشتر از برخوردهای سخت و تند جواب می‌دهد. گروه «دختران آفتاب کرمان» یکی از گروه‌هایی بود که در ایام شهادت حاج قاسم و در مسیر گلزار شهدا کرمان حضور داشت، با دختران و زنان کم‌حجاب ارتباط می‌گرفت و با آنها طرح دوستی می‌ریخت. فعالیتی که به مذاق بسیاری از دختران و زنان خوش آمده بود و از آن استقبال می‌کردند. در روز شهادت حاج قاسم و در مسیر گلزار شهدا کرمان با خانم «حسینی رنجبر» مدیر گروه دختران آفتاب درباره فعالیت‌ها و بازخوردهایی که از مخاطبین گرفته‌اند گفتگو کردیم.

دختران کم‌حجاب را بغل می‌کنیم، می‌بوسیم و به آنها هدیه می‌دهیم

«حسینی رنجبر» درباره این گروه و فعالیتی که دارند می‌گوید: «فعالیت ما کار فرهنگی در حوزه عفاف و حجاب است. ما در این موکب سعی می‌کنیم با روی خوش با دختران خوب‌مان ارتباط بگیریم و درباره حجاب با آنها صحبت کنیم. کسانی که جلوی موکب ما می‌رسند ابتدا پرچم امیرالمومنین (ع) و حضرت ابوالفضل (ع) را زیارت می‌کنند و بسیاری از آنها منقلب می‌شوند. بعد آنها را دعوت می‌کنیم که توی غرفه بیایند. یک هدیه به آنها تقدیم می‌کنیم و به بچه‌هایی که کم‌حجاب هستند، ضمن اینکه آنها را توی بغل خودمان می‌گیریم و نوازش‌شان می‌کنیم و از خوبی‌ها و زیبایی‌هایشان تعریف می‌کنیم، پیشنهاد می‌دهیم که اگر دوست دارید و اشکال ندارد شال و روسری شما را با گیره‌ای که خودمان تقدیم می‌کنیم، مرتب کنیم. تعداد زیادی از این دخترها از پیشنهاد ما استقبال کردند. در این چند روز که در گلزار شهدا هستیم، نزدیک هزار تا گیره به روسری دختران‌مان زده‌ایم و با همراهی خودشان حجاب آنها را مرتب کرده‌ایم».

دخترها نیاز به خوش‌رویی و همدلی دارند / ‏‬دو دختر بی‌حجاب در موکب ما چادری شدند

رنجبر ادامه می‌دهد: «بعضی از این دخترها کشف حجاب کرده بودند، اما وقتی با محبت و خوش‌رویی با آنها صحبت کردیم، منقلب شدند و از پیشنهاد ما استقبال کردند. دو تا از همین دخترها چادری شدند و بعداً به موکب ما سر زدند. ما در این موکب عنایات حضرت زهرا (س) را دیده‌ایم. اینکه دل بچه‌ها در این موکب به حضرت زهرا (س) یا امیرالمومنین (ع) وصل می‌شود برای ما خیلی شیرین است و این حس همدلی که بین ما و بچه‌ها ایجاد می‌شود خیلی ارزش دارد. وقتی دخترها به آغوش بچه‌های ما می‌آیند خیلی گریه می‌کنند و احساس آرامش می‌کنند. البته بعضی هم بودند و هستند که می‌گفتند دوست نداریم به روسری ما گیره بزنید. ما به آنها هم هدیه‌ای تقدیم می‌کردیم، بغل‌شان می‌کردیم و مهربانانه آنها را بدرقه می‌کردیم. آنها هم به خاطر رفتار ما تشکر می‌کردند و می‌رفتند. تنها چیزی که برای ما مهم بود همین حس همدلی بین ما و بچه‌ها بود. بچه‌هایی که قلب‌شان پاک است و فطرت پاکی دارند. این عزیزان تنها آگاهی ندارند و از طرف ما محبت ندیده‌اند، وگرنه مانعی بین ما و آنها نیست».

از خانم رنجبر که خود بازنشسته آموزش و پرورش است و با دختران زیادی سر و کار داشته است می‌پرسم حرف دل دختران نسل جدید چیست؟ جواب می‌دهد: «حرف دل دخترها این است که ما هم مثل شما هستیم. واقعاً همینطور است؛ هیچ فاصله‌ای بین ما و دختران این نسل نیست. ما باید آنها را درک کنیم و با محبت با آنها برخورد کنیم. این حس همدلی نیاز امروز جامعه ماست».

گروهی که هوای دختران کم‌حجاب را دارد

دفتر دعا؛ ایده جالب و جذاب دختران آفتاب

این گروه یک ایده جذاب هم دارد؛ دفتر دعا! خانم رنجبر درباره دفتر دعایی که در موکب و غرفه خودشان دارند توضیح می‌دهد: «ما یک دفتر دعا داریم که به بچه‌ها می‌گوئیم اسم‌تان را توی این دفتر بنویسید تا ما آخر شب برای شما و عزیزان‌تان دعا کنیم. بچه‌ها از این کار خیلی خوششان آمده و برای آن ذوق دارند، برای همین با خوشحالی و گاهی اشک اسم‌شان را همراه با حاجتی که دارند می‌نویسند. ما هم آخرشب می‌نشینیم و برای تک تک کسانی که اسم خودشان یا عزیزان‌شان را نوشته‌اند دعا می‌کنیم. جالب است بدانید که خیلی‌ها به ما گفته‌اند ما از این دفتر حاجت گرفته‌ایم! من فکر می‌کنم چون آنها با دل شکسته و حضور قلب اسم‌شان را برای دعا می‌نویسند، خدا این دعا را می‌پذیرد. خلاصه اینکه دفتر دعای ما خودش یکی از راه‌های ارتباط‌گیری با دختران و خانم‌ها است. البته که به همین‌ها بسنده نکرده‌ایم و می‌خواهیم ارتباط با بچه‌هایی که به موکب ما آمده‌اند را حفظ کنیم. تعداد خیلی زیادی در موکب ما اسم نوشته‌اند تا در این دورهمی‌ها شرکت کنند. ما هم بنا داریم برای آنها به صورت رایگان کلاس‌های ورزشی، آموزشی، بهداشتی، طب اسلامی و مشاوره خانوادگی و تحصیلی برگزار کنیم».

دختران کم‌حجاب و بدحجاب در غرفه ما اشک می‌ریزند و منقلب می‌شوند

مدیر گروه دختران آفتاب کرمان در این مدت خاطرات زیاد و جالبی از صحبت با دختران نوجوان و جوان دارد. او تعریف می‌کند: «یکبار خانمی وارد موکب شد که کم‌حجاب بود. بچه‌ها می‌خواستند برای مرتب کردن روسری‌اش گیره ببرند که گفت دوست ندارم. من که متوجه شدم به بچه‌ها علامت دادم که رها کنید و اصرار نکنید؛ بعد خودم رفتم و او را توی بغل گرفتم و بوسیدم و گفتم می‌خواهم یک هدیه به شما بدهم. آنقدر این خانم گریه کرد و از رفتار ما تعریف کرد که حد ندارد. این اتفاق چندبار دیگر هم افتاد که خانم‌های کم‌حجاب به غرفه ما آمدند و با کمی محبت و همدلی اشک ریختند و با ما ارتباط گرفتند. آنها می‌گفتند ما اصلاً فکر نمی‌کردیم شما با ما این‌طوری رفتار کنید. من هم جواب می‌دادم که شما بچه‌های ما هستید، قلب ما هستید، ما و شما یکی هستیم، فقط نیاز است که همدیگر را درک کنیم و با هم ارتباط بگیریم».

از او می‌پرسم با تجربه‌ای که شما دارید، فکر می‌کنید برخوردهای تند درباره حجاب جواب می‌دهد یا نه؟ می‌گوید: «قطعا برخوردهای تند و سخت جواب نمی‌دهد. شک نکنید که با این برخوردها فاصله بچه‌ها با ما بیشتر می‌شود و به جای نزدیک شدن به ما، به دشمن نزدیک‌تر می‌شوند. ما می‌خواهیم این اتفاق نیفتد؛ به خاطر همین سعی می‌کنیم با محبت و همدلی به آنها نزدیک شویم و با صحبت کردن و محبت کردن فاصله‌ای که بین ماست را از بین ببریم».

گروهی که هوای دختران کم‌حجاب را دارد

می‌گفتند از محجبه‌ها متنفر بودیم، ولی حالا...

او با ذکر خاطره‌ای دیگر ادامه می‌دهد: «دو تا دختر خانم داشتیم که لباس پسرانه پوشیده بودند. طوری تیپ زده بودند که واقعاً ما فکر می‌کردیم آنها پسر هستند. مثلاً کلاه و جلیقه و کاپشن داشتند، آستین‌شان بالا بود، یا اینکه یک نفرشان شلوارک پوشیده بود. من متوجه نشدم اینها دختر هستند، ولی بچه‌ها از روی چهره و موی کوتاهی که داشتند، حدس زدند که احتمالاً دخترند. ما به استقبال‌شان رفتیم و دعوت‌شان کردیم که به پای میز ما بیایند. وقتی آمدند آنها را توی آغوش گرفتیم و بوسیدیم. خودشان می‌گفتند ما دختر هستیم ولی از بس که به خاطر بعضی برخوردها ناراحت بودیم، خودمان را شکل پسرها درآوردیم. می‌گفتند ما کلاً از خانم‌های چادری تنفر داشتیم ولی به خاطر برخورد خوب شما می‌خواهیم حس‌مان را توی دفترتان بنویسیم. بعد هم خیلی زیبا حس‌شان را توی دفتر ما نوشتند و رفتند. توی دفتر خاطراتی که در موکب و غرفه داریم، بسیاری از دخترها یادداشت نوشته‌اند و از حس خوبی که پیدا کرده‌اند حرف زده‌اند. همین یادداشت‌ها نشان می‌دهد که اگر با این دخترها صحبت کنیم، استقبال می‌کنند و گارد نمی‌گیرند. این اتفاقات است که در صورت استمرار نتیجه می‌دهد و همدلی بین مردم را بیشتر می‌کند و آنها را به حجاب علاقه‌مند می‌کند».

محجبه‌ها هم نیاز به تشویق و محبت دارند

رنجبر با بیان اینکه «ما محجبه‌ها را هم به غرفه دعوت می‌کنیم و تشویق‌شان می‌کنیم» ادامه می‌دهد: «یکسری لوازم تزئینی برای مو و روسری و… تهیه کرده‌ایم که به محجبه‌ها هدیه می‌دهیم. به خاطر حجابی که دارند سرشان را می‌بوسیم و تشویق‌شان می‌کنیم. شماره آنها را هم گرفته‌ایم تا ارتباط‌مان ادامه‌دار باشد. یعنی این‌طور نیست که ما فقط با غیرمحجبه‌ها ارتباط بگیریم. معتقدیم باید محجبه‌ها را هم تشویق کرد و در کنارشان بود تا در بالا و پایین زندگی به تصمیمی نرسند که منجر به کنار گذاشتن حجاب باشد».

منبع : خبرگزاری مهر


کلمات کلیدی :
اشتراک گذاری :

آخرین اخبار مجازی

فرهنگ جوامع محلی ایران با خطر مرگ رو به رو است!

فرهنگ جوامع محلی ایران با خطر مرگ رو به رو است!
2023-03-26T15:48:48+04:30
در سال‌های اخیر شاهد اختلافات زیادی بین گردشگران و جامعه محلی بوده‌ایم. اختلافاتی که اولین دلیل آن بیگانگی گردشگر با فرهنگ آن جامعه محلی است. امروز درباره اه...

مهدی گل‌فروش دنیا را زیبا می‌بیند

مهدی گل‌فروش دنیا را زیبا می‌بیند
2023-03-21T18:16:49+03:30
می‌توانند سبزه عید را از همین مغازه‌ها و دست‌فروش‌ها بخرند که دم عید همه جا هستند. ولی صفحه مهدی گل‌فروش را باز می‌کنند، سفارش سبزه می‌دهند و با تاکسی اینترن...

عید من با تحویل سال تمام می‌شود

عید من با تحویل سال تمام می‌شود
2023-03-19T13:43:26+03:30
درک شادی رسیدن بهار و عید نوروز در دوره‌های مختلف عمر، متفاوت است. نوروز جوانی فرق دارد با نوروز میانسالی. نوروز میانسالی غمی نهفته دارد که از ناممکنی بازگشت...

ایرانی که نمی‌بینند

ایرانی که نمی‌بینند
2023-03-17T13:30:08+03:30
در این گزارش نتایج یک افکارسنجی را مرور می‌کنیم که می‌گوید ۸۸ درصد بانوان کم‌حجاب تهرانی خداباورند.

بیم و امیدهای حفظ پرنده‌های مهاجر در ایران/ چرا امید تنها شد؟

بیم و امیدهای حفظ پرنده‌های مهاجر در ایران/ چرا امید تنها شد؟
2023-03-14T10:36:58+03:30
ایمان ابراهیمی سال‌هاست زندگی‌اش را وقف پرنده‌های ایران کرده است. امروز به سراغ او رفتیم تا درباره امید، تنها درنای باقی‌مانده در ایران حرف بزنیم.

زندگی به روایت مسعود دیانی

زندگی به روایت مسعود دیانی
2023-03-11T12:31:47+03:30
مرحوم مسعود دیانی شاعر، مجری، برنامه‌ساز و دین‌پژوه برجسته کشورمان بود که در ماه‌های اخیر با سرطان درگیر بود. مواجهه عاشقانه و مومنانه او با سرطان و روزنوشت‌...

بازنده بزرگ

بازنده بزرگ
2023-03-11T10:30:10+03:30
توافق ایران و عربستان در چین ضربه‌ای مهلک به صهیونیست‌ها و آمریکا بود و گفت‌وگوی نتانیاهو با ایران اینترنشنال تیر خلاص به حیثیت براندازان ایرانی.

تو دانشجوی دانشگاه امام حسین (ع) هستی، مراقب خودت باش!

تو دانشجوی دانشگاه امام حسین (ع) هستی، مراقب خودت باش!
2023-03-10T12:04:06+03:30
در این گزارش پای صحبت‌های اخلاقی و معرفتی حاج منصور ارضی در جمع مداحان جوان نشسته‌ایم.

تو شبیه هیچ کدام از تصورات ما نیستی

تو شبیه هیچ کدام از تصورات ما نیستی
2023-03-10T12:04:06+03:30
هزار و چند سال است که دعای شیعیان و مظلومان جهان به ظهور امام عصر (عجل الله فرجه) گره خورده است. امام حاضری که احتمالا با بسیاری از تعریف‌ها و معیارهای امروز...

قهرمانی که غریب مانده است

قهرمانی که غریب مانده است
2023-03-05T13:10:18+03:30
علی‌رغم عدم همراهی مسئولان آتش‌نشانی تهران برای گفت و گو با همکاران شهید رضا دارابی، آخرین شهید آتش‌نشانی کشورمان، مجله مهر در آستانه هفتم این شهید گفت و گوی...

«اعتدال» سعودی، اسم رمز راهبردهای تروریستی

«اعتدال» سعودی، اسم رمز راهبردهای تروریستی
2023-03-04T13:56:46+03:30
سال۲۰۱۷ را باید نقطه عطف جنگ‌های سایبری در جهان خواند. سالی که ترامپ به عربستان سفر می‌کند و با همراهی پادشاه عربستان و رئیس‌جمهور مصر مرکزی را در ریاض با عن...

توصیه‌های معرفتی حاج منصور ارضی به مداحان جوان

توصیه‌های معرفتی حاج منصور ارضی به مداحان جوان
2023-03-03T10:30:13+03:30
در این گزارش پای صحبت‌های اخلاقی و معرفتی حاج منصور ارضی در جمع مداحان جوان نشسته‌ایم.

چه قدر باید از مرگ پیروز ناراحت باشیم؟

چه قدر باید از مرگ پیروز ناراحت باشیم؟
2023-02-28T15:07:07+03:30
مرگ «پیروز» موجی از ابراز احساسات را در مردم و کاربران شبکه‌های اجتماعی ایرانی برانگیخته است. در این گزارش پای صحبت یکی از اعضای انجمن یوز ایرانی نشسته‌ایم ت...

خطای سلبریتی‌سازی از پیروز

خطای سلبریتی‌سازی از پیروز
2023-02-27T09:53:54+03:30
«پیروز، یوزپلنگ آسیایی ناخوش است». خبری که در روزهای گذشته موجی از بیم و نگرانی را میان دوستداران این توله‌یوز برانگیخته و ابهامات و نقدهای پیشین کارشناسان، ...

همسرم گفت النگوی من را بفروش و برای کمک برو ترکیه!

همسرم گفت النگوی من را بفروش و برای کمک برو ترکیه!
2023-02-25T12:53:50+03:30
داستان محمد عبداللهیان داستان جالبی است. او که در حوادث طبیعی بسیاری حضور داوطلبانه دارد، این بار تصمیم می‌گیرد برای سفر به ترکیه النگوی همسرش را بفروشد! با ...

مادرها هم فوتبال بازی می‌کنند

مادرها هم فوتبال بازی می‌کنند
2023-02-25T08:53:51+03:30
حضور فرزند یکی از بازیکنان در مراسم فینال رقابت‌های لیگ فوتبال زنان، سوژه خاص عکاسان شد.

از حل ۹۹ درصد پرونده‌های اختلافی تا برنامه‌های فرهنگی و مذهبی

از حل ۹۹ درصد پرونده‌های اختلافی تا برنامه‌های فرهنگی و مذهبی
2023-02-22T12:33:48+03:30
حجت‌الاسلام عظیمی زندگی‌اش را وقف مردم و تبلیغ کرده است. خودش می‌گوید خیلی از روزها ۲۴ساعته درحال پیگیری مشکلات مردم است و از اینکه مبلّغ است خوشحال است. این...

ماجرای مسمومیت‌های دانش‌آموزان قمی چیست؟

ماجرای مسمومیت‌های دانش‌آموزان قمی چیست؟
2023-02-21T14:52:07+03:30
از 9آذر تا پایان بهمن امسال، 217 دانش‌آموز قمی دچار مسمومیت‌هایی شده‌اند که به‌صورت سریالی در مدارس این استان تکرار می‌شود. ماجرایی که به بحث داغ شبکه‌های اج...

هیأت توییتری‌ها در خوی چه می‌کند؟!/ آخرین وضعیت خوی

هیأت توییتری‌ها در خوی چه می‌کند؟!/ آخرین وضعیت خوی
2023-02-19T15:16:53+03:30
گروه‌های جهادی زیادی در خوی به خدمات‌رسانی مشغول هستند. امروز با گروه جهادی شهید قربانخانی درباره فعالیت‌های این گروه و آخرین وضعیت زلزله‌زدگان خوی صحبت کردیم.

روایت هاروارد از روند غلط توسعه به سبک پهلوی

روایت هاروارد از روند غلط توسعه به سبک پهلوی
2023-02-16T10:43:29+03:30
در این گزارش سعی داریم با استناد به تجربیات کارشناسان دانشگاه هاروارد از حضور در ایران، به چرایی شکست سیاست‌های توسعه‌ای غربی در ایران در سال‌های پیش از انق...

اتحاد تروریست‌ها، تجزیه‌طلب‌ها و تحریم‌خواهان علیه ایران!

اتحاد تروریست‌ها، تجزیه‌طلب‌ها و تحریم‌خواهان علیه ایران!
2023-02-14T13:03:30+03:30
سه-چهار ماهی که گذشت، روزهای خاصی در تاریخ ایران بودند. جنبش زن زندگی آزادی، با نام ایران و حمایت از زنان ایرانی، تمام جنایتکاران و تروریست‌ها و تجزیه‌طلب‌ها...

من خلیل صراف، کهنه‌سرباز جمهوری اسلامی/ روایت یک ارتشی از انقلاب

من خلیل صراف، کهنه‌سرباز جمهوری اسلامی/ روایت یک ارتشی از انقلاب
2023-02-10T13:59:13+03:30
حتما درباره بیعت و دیدار همافران نیروی هوایی ارتش پهلوی با امام خمینی زیاد شنیده‌اید. مجله مهر در مصاحبه با خلیل صراف، از همافران حاضر در دیدار ۲۹ بهمن، به ر...

از «خوی» چه خبر؟ / آخرین وضعیت زلزله‌زدگان و امداد رسانی

از «خوی» چه خبر؟ / آخرین وضعیت زلزله‌زدگان و امداد رسانی
2023-02-06T13:29:16+03:30
این روزها اخبار متفاوتی از شهر زلزله‌زده خوی در رسانه‌ها منعکس می‌شود. برای پی بردن به وضعیت حقیقی مردم پای صحبت یکی از فعالان میدانی این روزهای امدادرسانی ن...

هم‌نوایی شاعران بزرگ زبان فارسی در وصف امیرالمومنین (ع)

هم‌نوایی شاعران بزرگ زبان فارسی در وصف امیرالمومنین (ع)
2023-02-04T10:55:55+03:30
در این مطلب نگاهی داریم به پنج عنوان از بهترین اشعار در وصف امیرالمومنین (علیه السلام).

با پیرهن عزای برادرم، ۵۰۰ متر جنگل را خاموش کردم

با پیرهن عزای برادرم، ۵۰۰ متر جنگل را خاموش کردم
2023-01-31T14:05:56+03:30
پرویز سلیمانی در یک روز دو داغ می‌بیند؛ اول برادری که او و پنج خواهر و برادرش را بزرگ کرده، بعد داغ مادر که بر سر جنازه برادر پر می‌کشد. پیرهن عزای آنان سه س...

اعتراض بخشی از حاکمیت علیه بخش دیگری از آن

اعتراض بخشی از حاکمیت علیه بخش دیگری از آن
2023-01-30T13:02:38+03:30
با علنی شدن متن نامه ریاست سازمان صدا و سیمای جمهوری اسلامی مبنی بر فیلتر کردن فیلیمو، رئیس دانشگاه صدا و سیما در توئیتر واکنش نشان داد.

برای کمک‌ به زلزله‌زدگان چه کارهایی نکنیم؟

برای کمک‌ به زلزله‌زدگان چه کارهایی نکنیم؟
2023-01-30T09:56:00+03:30
با شنیدن وقوع زلزله و سیل حس همدردی ما را آرام نمی گذارد و برای کمک به هموطنان‌مان و اطلاع از شرایطشان بی‌قراریم. اما آیا در این مواقع هر لباس یا هر خوراکی ب...

یک روحانی خوب می‌تواند مشکلات یک منطقه را حل کند

یک روحانی خوب می‌تواند مشکلات یک منطقه را حل کند
2023-01-29T13:29:19+03:30
حجت الاسلام حسین‌پور یکی از هزاران روحانی است که زندگی خودشان را وقف تبلیغ و مردم کرده‌اند. امروز پای صحبت‌های روحانی نشسته‌ایم که سال‌هاست زندگی‌اش در تبلیغ...

پرچمدار المپیک ایران پناهنده شد/ چرا ورزشکاران مهاجرت می‌کنند؟

پرچمدار المپیک ایران پناهنده شد/ چرا ورزشکاران مهاجرت می‌کنند؟
2023-01-28T16:15:57+03:30
امروز رسانه‌ها از مهاجرت و پناهندگی پرچمدار کاروان المپیکی ایران به کشور آلمان خبر دادند. در این گزارش نگاهی به دلایل مهاجرت ورزشی داشته‌ایم.

خبر ضد و نقیض مهاجرت المپین ایرانی/ چرا ورزشکاران مهاجرت می‌کنند؟

خبر ضد و نقیض مهاجرت المپین ایرانی/ چرا ورزشکاران مهاجرت می‌کنند؟
2023-01-28T15:49:22+03:30
امروز رسانه‌ها از مهاجرت و پناهندگی پرچمدار کاروان المپیکی ایران به کشور آلمان خبر دادند. خبری که هنوز از سمت خود ورزشکار رد یا تایید نشده. در این گزارش نگاه...
X فیلم جدید فیلم جدید دانلود فیلم و سریال تبلیغات شما (پیام به تلگرام)