میرنیوز

معروف شدن در اینستاگرام چه‌قدر خرج دارد؟!

معروف شدن در اینستاگرام چه‌قدر خرج دارد؟! 2022-01-20T09:47:13+03:30

خبرگزاری مهر؛ گروه مجله – محدث تک‌فلاح: تا چند سال پیش تبادل اطلاعات در فضای مجازی امری فانتزی بود که تنها به وبلاگ‌ها در صفحات نت و اپلیکیشن‌های انگشت‌شمار گوشی‌ها محدود می‌شد. اواخر دهه نود بود که فعالیت در وبلاگ‌ها اوج گرفت و کم‌کم اشتیاق به استفاده از فضاهایی مثل فیسبوک برای شبکه سازی و اشتراک اطلاعات و تبادل نظر بیشتر شد. دیگر در هر جمع کوچک و بزرگی که بودی اسم یکی از این شبکه‌ها را حتماً می‌شنیدی. از سال ۲۰۱۲ بود که در ایران هم زمزمه وجود یک اپلیکیشن جدید شنیده می‌شد اما هنوز به شکل امروزی نبود. اینستاگرامِ آن روزها با اینستاگرامی که امروز می‌شناسیم تفاوت زیادی داشت. اما در همان روزهای ابتدایی مورد توجه تعداد زیادی از فعالان فضای وبلاگ‌ها و سرویس‌های شبکه‌های اجتماعی گرفت. امروز در سال ۱۴۰۰ هجری شمسی اینستاگرام به فضایی پر رفت و آمد مبدل شده است که انتقال داده، تنها کار آن نیست. ترویج و تغییر سبک زندگی، تعاملات کاری و هر نوع خرید و فروش آنلاین، در کنار هزاران فعالیت دیگر در آن صورت می‌گیرد. این تبادلات در حدی است که حضور افراد در اینستاگرام روز به روز رو به افزایش است و در گشت و گذارهای اولیه و جذب شدن به این فضا، عطش بالا رفتن دنبال‌کننده‌ها (جذب فالور) به موضوعی چالشی تبدیل شده است چون در راستای این کار فعالیت‌ها و تبلیغات زیادی در ازای دریافت هزینه‌های عجیب صورت می‌گیرد. صفحات کاری یا شخصی در اینستاگرام برای جذب بیشتر دنبال کننده‌ها اغلب به هر دری می‌زنند تا فالور بالایی را برای خود داشته باشند. برای اطلاعات بیشتر در این زمینه سراغ چند نفر از فعالان اینستاگرام رفتیم تا از کم و کیف ماجرا باخبر شویم.

چند راه دارد؟

خانم فاطمه داداشی از جمله افرادی است که از سال ۸۶ فعالیت در فضای مجازی را با وبلاگ نویسی آغاز کرد و هم‌اکنون در اینستاگرام به عنوان یک فعال فرهنگی شناخته می‌شود. او در رابطه با این موضوع می‌گوید: بالا رفتن تعداد دنبال‌کننده به دو روش انجام می‌شود. یا با تبلیغات، و یا با محتوای خود صفحه. اگر نوع اول را بخواهم بررسی کنم این طور است که با مراجعه به صفحه‌های پرمخاطب که در آنها تبلیغ می‌پذیرند و این تبلیغ باعث دیده شدن آن صفحه می‌شود و تعداد دنبال‌کننده‌های صفحه بالا می‌رود. من در صفحه خودم تبلیغ خاصی نمی‌پذیرم مگر اینکه با کار و طرز فکر من هم‌راستا باشد. اگر از مبلغ تبلیغ هم بخواهید بدانید این است که من مبلغ را مشخص نمی‌کنم. یا خودشان پیشنهاد می‌دهند و یا نسبت به تبلیغات موازی در صفحات دیگر مقایسه می‌کنیم و توافق می‌کنیم ولی چون مدت‌هاست تبلیغ نگذاشته‌ام نمی‌توانم عدد به‌روزی را بگویم. اما در مورد نوع دوم جذب فالور که نوع بالا رفتن صفحه من هم از همین طریق بوده باید بگویم که مهم‌ترین عامل جذب، محتوای داخل صفحه است. اگر روی محتوای صفحه خوب تأمل شده باشد و برای آن فکر و پشتوانه فکری و مهارتی بوده باشد، در ابتدا علاقمندان به این موضوع و به مرور هم‌فکرها و رقبا حتماً سراغ این صفحه می‌آیند. پس در این نوع از کار مهم‌ترین رکن، تولید محتوای غنی و خوب است. چون کار و محتوای صفحه من فرهنگی است خیلی به اتفاقات روز اهمیت می‌دهم و تحلیل این اتفاقات از مهم‌ترین بخش محتواهای صفحه من است که صدالبته بخش قابل توجهی از مخاطبین طرفدار تحلیل مسائل، در این فضا نیستند و چون دید تفریح و سرگرمی به اینستاگرام دارند صفحه مرا دنبال نمی‌کنند اما با همه این توصیفات اغلب افرادی که مرا دنبال می‌کنند به‌عنوان دنبال‌کننده ثابت هستند.

تفاوت صفحه تجاری و شخصی

نسرین نراقی یک فعال دوسویه اینستاگرامی است. یک صفحه شخصی با شش هفت سال فعالیت دارد و یک صفحه کاری حدود سه سال است راه‌اندازی کرده است. «برای صفحه شخصی دلیل جذب فالور، محتواهای تولید شده بود. همزمان چند جا کار می‌کردم که فرزندم را خدا به من هدیه داد. تربیت فرزند و همزمان اشتغال یک زن برای اطرافیان و دوستان خیلی جالب بود. از طرفی من هم تجربیات خودم را در این صفحه به اشتراک می‌گذاشتم و این موضوع برای افراد خیلی جذاب بود و باعث شد صفحه مرا دنبال کنند و به مرور فالورها بالا بروند. بعضی اوقات تصویر پسرم که کوچک بود هم باعث بالا رفتن فالور می‌شد. در دوران قبل از کرونا که پسرم کوچک‌تر بود، دوتایی به طبیعت‌گردی می‌رفتیم. عکس‌ها را به عنوان تجربه در صفحه‌ام اشتراک‌گذاری می‌کردم و خیلی پیگیری می‌شد. حتی بعضی اوقات که از قبل اعلام می‌کردم که قرار است به جایی بروم و روز و ساعت می‌گفتم، هنگام مراجعه با افرادی مواجه می‌شدم که برای دیدن من به آنجا می‌آمدند و این یعنی به من و صفحه من اعتماد می‌کردند. خودم خیلی وارد شرایط پذیرش تبلیغات و کسب درآمد از این طریق نشدم اما برای صفحه کاری‌ام خیلی تبلیغ کردم. در صفحه‌های مختلف. اول صفحه‌ها را رصد می‌کردم و نشان می‌کردم. بعد از چند وقت سراغ آن صفحه‌ای که تبلیغ را دیده بودم می‌رفتم و تأثیر را می‌دیدم. از ادمین پیج هم در دایرکت پرس و جو می‌کردم.

اگر از قیمت بخواهید باید مبالغ مربوط به سال گذشته را بگویم. مثلاً به ازای هر نفر فالور هزار تومان پرداخت کردم. اگر ۵ هزار فالور بخواهم باید ۵ میلیون پرداخت داشته باشم. خوب است بگویم که یکسری از بالا رفتن‌های این فالورها فایده‌ای ندارد چون فالور مصنوعی (فیک) اگر باشد به مرور تعداد فالور اضافه شده افت می‌کند.

میانگین درآمد ماهانه اینفلوئنسرها

علیرضا علیین که ۶ سال است در حوزه «اینفلوئنسر مارکتینگ» کار می‌کند و مدیر این بخش در یکی از شرکت‌های تبلیغاتی است می‌گوید که برای بالا بردن تعداد فالور برای شخصی که بخواهد یک فعال اینستاگرامی معروف باشد، لازم است هزینه‌هایی انجام داد. از تأیید صحبت‌های خانم داداشی که اگر محتوا خوب باشد خودش فالور جذب می‌کند، گفت تا اینکه در حوزه‌هایی مثل لایف استایل، تنوع کار در آن زیاد است و رقابت سخت. نکته مهم در این نوع از ورود به فضای اینفوئنسلری این است که باید مورد اعتماد و تأیید شبکه اصلی و پرمخاطب حوزه انتخابی خودش باشد که برای ارتباط‌گیری و جلب اعتماد در همین زمینه هم قطعاً باید هزینه کنی! این هزینه بسته به خودت و مخاطبت دارد و قابل حدس زدن نیست. اما به طور کلی اگر استثنائات را کنار بزنیم می‌توان گفت که یک پیج شخصی برای بالا آمدن بین ۵ تا ۵۰ میلیون باید هزینه مشخص کند. همه این اتفاقات لازم است شکل بگیرد تا زمانی که تعداد فالورها تا ۱۵-۲۰ هزار نفر بالا برود. از اینجا به بعد علاوه بر تبلیغات، دیگر رشد این صفحه به هنر خود شخص بستگی دارد. محتوای جذاب، حتماً فالور را بالا می‌برد و نکته مهم اینکه اصلاً روی کیفیت بالای فنی محتواها صحبت نمی‌کنم. محتوا از هر روشی و به هر طریقی باید فقط و فقط جذاب باشد و مخاطب آن را بطلبد.

عرف صفحه‌های اینستاگرامی برای ارائه تبلیغ روزانه بین ۱ تا ۵ تبلیغ است. به ازای هر تبلیغ هم با توجه به مشخصه‌های درخواست کننده و تبلیغ‌کننده، این قیمت بین ۲ تا ۷ میلیون تومان متفاوت است. از طرفی ما بر اساس تحقیقاتی که انجام داده‌ایم آماری داریم مبنی بر اینکه هر بلاگر بین ۱۸ تا ۳۰ روز در ماه کار می‌کند و در صفحه خود تبلیغ ارائه می‌دهد. اگر اعداد میانگین را برای درآمد حاصل از تبلیغ ۲۴ روز در ماه و هر روز ۳ تبلیغ و هر تبلیغ را با قیمت ۴.۵ میلیون تومان در نظر بگیریم، یک اینفلوئنسر در ماه درآمدی حدود ۳۲۴ میلیون تومان را می‌تواند داشته باشد. البته توجه باید داشت که چه شرایطی در بالا و پایین آمدن این عدد مؤثر است. اول اینکه یک صفحه چند فالور دارد؟ دوم اینکه در چه دسته بندی کار می‌کند؟ و سوم آینکه در چه سطحی از مهارت کار می‌کند؟

البته برای بالا رفتن فالور گروه‌هایی هم هستند که با شخص قرارداد می‌بندند و به ازای تقبل تبلیغات برای مدت معلومی (مثلاً شش ماه یا دو سال) پیج او را بالا می‌برند. اما این روش کم به کار می‌رود.

صفحات اینفلوئنسرها چه‌قدر به زندگی واقعی نزدیک است؟

خیلی از کاربرها مخاطب را به ظاهر جذب می‌کند اما در واقع شخص دنبال‌کننده را مأیوس می‌کند. مثلاً بسیاری از صفحات اینستاگرام در حوزه سبک زندگی جذابیت‌های بصری دارند. رنگ و لعاب فراوان و تمیز و مرتب بودن دلچسب. اما از واقعیت زندگی که دور می‌شود بیشتر موجب یاس مخاطب می‌شود. بعد از دیدن این تصاویر حس ناتوانی و بی‌سلیقگی به بیننده صفحه القا می‌شود و از اینکه در روند زندگی شبیه صاحب صفحه نیست ناراحت می‌شود. اما در بعضی از صنایع بسیار هم مفید است. مثلاً بحث تکنولوژی. مخاطب که به اغلب صفحات این حوزه مراجعه می‌کند نه تنها یاس به دنبال ندارد بلکه باعث اضافه شدن دانشی به او می‌شود که اگر هم در آن لحظه به‌دردش نخورد حس خوب بالا رفتن اطلاعات اقناعش می‌کند.

قیمت‌گذاری تبلیغات با چه معیاری انجام می‌شود؟

برای قیمت‌گذاری و البته بالا رفتن بیش از حد قیمت‌ها در این تبلیغات دو گروه موثرند. یکی کارخانه‌های بزرگی که با ارائه تبلیغ به اینفلوئنسرها توقع رقابتی ایجاد می‌کنند و به افراد این تصور را القا می‌کنند که وقتی این تبلیغ با این مبلغ بالا را می‌توانم بپذیرم چرا تبلیغ شخصی با دست‌سازه‌های خانگی را با مبلغ ناچیز قبول کنم؟ در صورتی‌که باید در نظر داشت که برای یک اشتغال خانگی مبلغ یک تبلیغ با چه سختی بدست آمده و برای یک کارخانه به چه راحتی.

اما نوع دوم تأثیرگذاری در بالا رفتن قیمت‌ها را مافیای این کار به عهده دارند. مافیایی که در بخش اینفلوئنسر مارکتینگ با اجرای کمپین‌هایی برای انحصارطلبی و بالا رفتن این قیمت‌ها، باعث این اتفاق می‌شوند و مانع ثبات قیمت.

در این زمینه چه‌قدر امکان کلاه‌برداری وجود دارد؟

علیین می‌گوید در بین اشخاصی که به عنوان اینفلوئنسر معرفی شده‌اند کمتر کسی است که به سمت کلاهبرداری قدم برداشته باشد. حداقل در این چند سال من ندیدم. کلاهبرداری یعنی اینکه پول را بگیرد و تبلیغ را انجام ندهد. اما شیطنت‌هایی را دیده‌ام. از نظر آماری و تجربی بخواهم بگویم سه دسته کلاهبرداری داریم که نامحسوس است و اغلب مخاطبان متوجه نمی‌شوند و فقط اهل فن در این کار می‌توانند آن‌ها را بفهمند.

-گروه اول: تبلیغ را انجام می‌دهد ولی برای شخص درخواست کننده تبلیغ، فالور فیک می‌خرند و در نتیجه‌گیری، بسیار تبلیغ خوب جلوه می‌کند.

-گروه دوم: اطلاعات و آمار گزارش شده از طرف اینستاگرام را به صورت واقعی ارائه نمی‌دهد و« insight» ساختگی را به فالورها ارائه می‌دهد. این آمار شامل ورودی به استوری‌ها و محتواهایی که گذاشته است و اینکه لینک مورد نظر چقدر باز شده است و… می‌باشد.

-گروه سوم هم برای زمانی است که مثلاً ویدئوی ضبط شده با کیفیت نیست. انگار با بی‌حوصلگی و بی میلی ضبط شده است و یا در ساعت مقرر گذاشته نشده و یا… که این گروه را بیشتر با عبارت «کم‌کاری» می‌توان توصیف کرد تا کلاهبرداری!

منبع : خبرگزاری مهر


کلمات کلیدی :
اشتراک گذاری :

آخرین اخبار مجازی

مغازه‌ای که هر سال موکب می‌شود/ ما هنوز، یک ذره هم عاشق نیستیم!

مغازه‌ای که هر سال موکب می‌شود/ ما هنوز، یک ذره هم عاشق نیستیم!
2023-09-07T17:16:53+03:30
«هر چه داریم از امام حسین(ع) داریم. زندگی‌مان مال امام حسین(ع) است. این کار هم بساط هر سال است، این مغازه پدرمان است که خادم و عاشق امام حسین (ع) بود. ما هم ...

مردم کانادا امکان مشاهده این صفحه را ندارند/ فیلترینگ، به وسعت دو نیم‌کره!

مردم کانادا امکان مشاهده این صفحه را ندارند/ فیلترینگ، به وسعت دو نیم‌کره!
2023-09-04T15:36:59+03:30
فیلتر کردن بسترهای مختلف فضای مجازی در سطح جهان مسئله تازه‌ای نیست؛ از جنوب غرب آسیا که شدت فیلترینگ در آن بیشتر است گرفته تا چند قاره آن طرف‌تر در کشور کانادا.

دلتنگ‌ها یکدیگر را پیدا می‌کنند/ کربلایی‌شدن بدون نیت قبلی!

دلتنگ‌ها یکدیگر را پیدا می‌کنند/ کربلایی‌شدن بدون نیت قبلی!
2023-09-03T13:30:14+03:30
هنگام تماشای اعزام زائران افغانستانی اشک می‌ریختند؛ گویا دلتنگ‌ها یکدیگر را پیدا می‌کنند و انگار بدرقه اربعینی‌ها، به مناسک جاماندگان تبدیل شده باشد، جاماندگ...

خوش‌رویی، چاشنی میزبانی است/ از تأخیر در صدور ویزای عراق تا کمبود اتوبوس در مرز دوغارون

خوش‌رویی، چاشنی میزبانی است/ از تأخیر در صدور ویزای عراق تا کمبود اتوبوس در مرز دوغارون
2023-08-26T10:01:16+03:30
«مشکل زائران افغانستانی ارتباط چندانی به ایران ندارد؛ مربوط به دولت افغانستان است که اربعین برایش در اولویت نیست و متولی دولتی برای زیارت اربعین ندارد، بنابر...

دشمن آتش و تبر/ «من، حبیب‌الله؛ حبیب خدا و جنگل هستم!»

دشمن آتش و تبر/ «من، حبیب‌الله؛ حبیب خدا و جنگل هستم!»
2023-08-15T14:21:28+03:30
حبیب‌الله حاجی‌زاده، سال‌ها است بدون اینکه کسی از او بخواهد یا حقوقی دریافت کند از جنگل‌ها مراقبت می‌کند: «ما نه می‌گذاریم آتش به جان جنگل بیفتد، نه می‌گذاری...

گرداب روانشناسی زرد در «اینستاگرام»/ تن به هر چالشی ندهید!

گرداب روانشناسی زرد در «اینستاگرام»/ تن به هر چالشی ندهید!
2023-08-14T13:07:53+03:30
شبکه‌های اجتماعی این روزها چالش‌هایی را رواج می‌دهند که مبنای علمی ندارند، دنبال جذب مخاطب هستند و سعی دارند القا کنند: «شما تنها با شرکت در چالش‌ها، به یک ا...

چهل سال همسایگی با زندان و زندانی و زندان‌بان/ پارک و هتل نمی‌خواهیم؛ درخت‌ها را آب بدهید!

چهل سال همسایگی با زندان و زندانی و زندان‌بان/ پارک و هتل نمی‌خواهیم؛ درخت‌ها را آب بدهید!
2023-08-12T13:01:13+03:30
همسایگان زندان «رجایی شهر» بعد از تخلیه از این ندامتگاه، بیش از آنکه از سال‌ها همجواری با آن شکایت کنند، به فکر آینده بودند: «ما از مسئولان پارک و هتل نمی‌خو...

«باز هم دوست و دشمن را شوکه خواهیم کرد»/ جای خالی اهالی قلم و هنر در حماسه‌های نظامی

«باز هم دوست و دشمن را شوکه خواهیم کرد»/ جای خالی اهالی قلم و هنر در حماسه‌های نظامی
2023-08-07T20:23:55+03:30
بعد از پایان دیدار خودم را به امیر ایرانی می‌رسانم و می‌گویم بعد از این مأموریت چه برنامه‌ای دارید؟ مختصر جواب می‌دهد: «انشاالله دوستان و دشمنان را مثل مأمور...

«باز هم دوست و دشمن را شوکه خواهیم کرد»/ جای خالی اهالی قلم و هنر در حماسه‌های نظامی!

«باز هم دوست و دشمن را شوکه خواهیم کرد»/ جای خالی اهالی قلم و هنر در حماسه‌های نظامی!
2023-08-07T15:57:38+03:30
بعد از پایان دیدار خودم را به امیر ایرانی می‌رسانم و می‌گویم بعد از این مأموریت چه برنامه‌ای دارید؟ مختصر جواب می‌دهد: «انشاالله دوستان و دشمنان را مثل مأمور...

ماجرای شلغم‌های یک نماینده در توئیتر

ماجرای شلغم‌های یک نماینده در توئیتر
2023-08-01T14:43:59+03:30
روزنامه «جوان» در گزارشی به ماجرای جر و بحث اخیر نماینده مردم تربت‌جام در مجلس با کاربران توئیتری پرداخت.

سرنوشت عاشورایی دخترک ۱۱ماهه در روستایی مرزی/ «نارگل روی دست‌هایم در مسیر شهر جان داد!»

سرنوشت عاشورایی دخترک ۱۱ماهه در روستایی مرزی/ «نارگل روی دست‌هایم در مسیر شهر جان داد!»
2023-07-29T00:24:02+03:30
«تقریباً دو ساعت طول کشید تا نارگل را به شهر ببریم. در این مسیر دخترم روی دست من بود و آرام جان می‌داد! شاید اگر جاده آسفالت بود و مسیر رسیدن به شهر راحت‌ و ...

سرنوشت عاشورایی دخترک ۱۱ ماهه در روستایی مرزی/ «نارگل روی دست‌هایم در مسیر شهر جان داد!»

سرنوشت عاشورایی دخترک ۱۱ ماهه در روستایی مرزی/ «نارگل روی دست‌هایم در مسیر شهر جان داد!»
2023-07-26T10:37:22+03:30
«تقریباً دو ساعت طول کشید تا نارگل را به شهر ببریم. در این مسیر دخترم روی دست من بود و آرام جان می‌داد! شاید اگر جاده آسفالت بود و مسیر رسیدن به شهر راحت‌ و ...

سرنوشت دخترک ۱۱ماهه در روستای مرزی/ «نارگل روی دست‌هایم جان داد!»

سرنوشت دخترک ۱۱ماهه در روستای مرزی/ «نارگل روی دست‌هایم جان داد!»
2023-07-26T09:43:56+03:30
«تقریباً دو ساعت طول کشید که نارگل را به شهر ببریم. در این مسیر دخترم روی دست من بود و آرام جان می‌داد! شاید اگر جاده آسفالت بود و مسیر رسیدن به شهر راحت‌ و ...

دو هزار بیلبورد متحرک عاشورایی در شهر/ ۱۲ سال خط‌نویسی روی خط عاشقی!

دو هزار بیلبورد متحرک عاشورایی در شهر/ ۱۲ سال خط‌نویسی روی خط عاشقی!
2023-07-23T11:03:54+03:30
«مجید دستانی» از 12سال ماشین‌نویسی در محرم می‌گوید که با رفقایش، خودروها را با خط خوش مزین به نام اباعبدالله(ع) می‌کنند،خودروهایی که تا مدت‌ها مثل بیلبوردهای...

وام‌های راحت‌الحلقوم و ضمانت‌های ضربدری!

وام‌های راحت‌الحلقوم و ضمانت‌های ضربدری!
2023-07-20T12:18:55+03:30
روزنامه «همشهری» در گزارشی به تبلیغات اخیر برخی شرکت‌ها برای اعطای وام بدون ضامن پرداخت و ابعاد غیرقانونی بودن آن را شفاف کرد، این گزارش همچنین توضیحاتی دربا...

عاقبت بخیری یک پمپ بنزین! 

عاقبت بخیری یک پمپ بنزین! 
2023-07-20T11:38:56+03:30
خودرو را پارک کردم و به محل گودبرداری برگشتم و پرسیدم اینجا قبلاً پمپ بنزین نبود؟ جوابشان حافظه تصویری‌ام را تأیید کرد: «پمپ بنزین بود! دیگر نیست؛ حالا قرار ...

تماشای گذر عمر در سایه ایستگاه صلواتی/ چای همان چای و بیرق همان بیرق!

تماشای گذر عمر در سایه ایستگاه صلواتی/ چای همان چای و بیرق همان بیرق!
2023-07-19T13:19:04+03:30
می‌گویند نوشیدن چای داغ در لیوان‌های پلاستیکی احتمال ابتلاء به سرطان را افزایش می‌دهد؛ اعتراضی نیست! فقط ای کاش طعم چای بعد از روضه را عوض نکند. کافی است چای...

بازندگان کنکور!

بازندگان کنکور!
2023-07-16T13:07:00+03:30
روزنامه «جام جم» در گزارشی به تاثیر شرایط جغرافیایی و شکاف طبقات اجتماعی بر قبولی رشته‌های دانشگاهی در دهک‌های مختلف جامعه پرداخته و از دهک‌های ضعیف به عنوان...

جایی برای درمان درد دیدن!/ چشم‌ها؛ قدردان دست‌های روشنایی‌بخش

جایی برای درمان درد دیدن!/ چشم‌ها؛ قدردان دست‌های روشنایی‌بخش
2023-07-16T13:06:59+03:30
پیر و جوان ندارد، تقریباً همه باندی به چشم دارند و دستی به در و دیوار! اینجا همه درد چشم دارند؛ درد بینایی! و ضیا با تخصص خود به چشم‌ها نور روشنایی می‌بخشد، ...

چگونه دختران دهه‌هشتادی محله بانی برگزاری یک مراسم ازدواج شدند؟

چگونه دختران دهه‌هشتادی محله بانی برگزاری یک مراسم ازدواج شدند؟
2023-07-16T10:54:01+03:30
روزنامه «همشهری» به سراغ یکی از محله‌های تهران رفت که در آن دختران دهه هشتادی با برگزاری مراسم عروسی از آغاز سنین نوجوانی باعث و بانی امر خیر می‌شوند. ​​​​​​​

جهان‌شهر علوی/ غم و شادی شیعیان به هم گره خورده است

جهان‌شهر علوی/ غم و شادی شیعیان به هم گره خورده است
2023-07-11T14:22:15+03:30
تاجیک، تمام روز لحظه‌ای استراحت نکرده و در مسیر شلوغ «مهمونی ۱۰ کیلومتری» خدمت کرده اما در دل حسرت می‌خورد که کاش تمام شیعیان دنیا می‌توانستند در جشن بزرگ ام...

فعلا حرف خواب و خوراک نباشد؛ بعد از مراسم همه سِرُم می‌زنیم!

فعلا حرف خواب و خوراک نباشد؛ بعد از مراسم همه سِرُم می‌زنیم!
2023-07-07T14:28:52+03:30
حرف آخر را یکی از خادمان می‌زند: «یادتان نرود؛ قرار است یکی از بزرگ‌ترین کارهای دنیا را انجام بدهیم. تا صبح شنبه کسی حرف از خواب و خوراک نزند، بعد از مراسم ه...

«چند قطره باران» بر گونه آرزوهای کوچک/ پیتزای مهربانی بدون عکس!

«چند قطره باران» بر گونه آرزوهای کوچک/ پیتزای مهربانی بدون عکس!
2023-07-06T12:22:13+03:30
حسن صلواتی چند سالی است که با همراهی دوستان عکاس و هنرمندش یک حرکت جذاب را شروع کرده است؛ فروش عکس‌ها به نفع بچه‌های محروم! امسال هم سفره پیتزای آنها به عشق ...

«سر بر دامن ماه»؛ روایتی از زندگی تنها همسر امام هادی (ع)

«سر بر دامن ماه»؛ روایتی از زندگی تنها همسر امام هادی (ع)
2023-07-04T14:22:10+03:30
«سر بر دامن ماه» از طریق برش کمتر دیده‌شده تاریخ یعنی زندگی امام هادی (ع)، قدم به روایت غیبت امام زمان (عج) می‌گذارد و در این میان شخصیت «بانو حُدیث» مادربزر...

«سر بر دامن ماه»؛ روایتی مدرن از زندگی تنها همسر امام هادی (ع)

«سر بر دامن ماه»؛ روایتی مدرن از زندگی تنها همسر امام هادی (ع)
2023-07-04T09:42:14+03:30
«سر بر دامن ماه» از طریق برش کمتر دیده‌شده تاریخ یعنی زندگی امام هادی (ع)، قدم به روایت غیبت امام زمان (عج) می‌گذارد و در این میان شخصیت «بانو حُدیث» مادربزر...

کارت شما مسدود است!/ زخم رفتارهای سلیقه‌ای با مهاجران

کارت شما مسدود است!/ زخم رفتارهای سلیقه‌ای با مهاجران
2023-06-28T08:48:35+03:30
اواخر خرداد هر سال با پایان مهلت کارت‌های آمایش، حساب‌ بانکی مهاجران افغانستانی برای مدتی نامعلوم مسدود می‌شود؛ اقدامی که بیش از یک دستورالعمل مدیریتی، اعمال...

عروسی که صبح ازدواجش دوید/ می‌گفتند قدت کوتاه است، برو یک رشته دیگر!

عروسی که صبح ازدواجش دوید/ می‌گفتند قدت کوتاه است، برو یک رشته دیگر!
2023-06-27T01:41:38+03:30
سال‌های زیادی از زمانی که به اسماعیل‌نژاد می‌گفتند «قدت کوتاه است، به درد دویدن نمی‌خوری» می‌گذرد اما او امروز رکورددار دوی سرعت در ایران است و رویای کسب مدا...

عکاسان خبری، دشمن کسی نیستند!/ ثبت تاریخ از دل آتش تا قلب کرونا

عکاسان خبری، دشمن کسی نیستند!/ ثبت تاریخ از دل آتش تا قلب کرونا
2023-06-11T12:21:13+03:30
«عکاس خبری دشمن کسی نیست! باید به این آگاهی برسیم که عکاس، ثبت‌کننده تاریخ است و قرار نیست نگاه پررنگ سیاسی داشته باشد، دغدغه جدی عکاسان این است که در هر شرا...

غنی‌سازی با خلوص بالا برای رفع تحریم است/همچنان با آژانس بین‌المللی انرژی تعامل داریم

غنی‌سازی با خلوص بالا برای رفع تحریم است/همچنان  با آژانس بین‌المللی انرژی تعامل داریم
2023-06-11T00:00:47+03:30
محمد اسلامی رئیس سازمان انرژی اتمی گفت غنی‌سازی‌های با خلوص بالا برای این صورت گرفته تا تحریم‌ها لغو شوند، هدف قانونگذار هم همین بوده که اقدام راهبردی برای ل...

چرا راه آهن رشت - آستارا کلیدی‌ترین پروژه ریلی کشور است؟

چرا راه آهن رشت  - آستارا کلیدی‌ترین پروژه ریلی کشور است؟
2023-05-18T11:13:51+03:30
کریدور شمال - جنوب یک مسیر اقتصادی مهم و استراتژیک برای ترانزیت بار میان هند، روسیه و شمال اروپا از طریق ایران است که راه‌آهن رشت - آستارا به عنوان حلقه مفق...
X فیلم جدید فیلم جدید دانلود فیلم و سریال تبلیغات شما (پیام به تلگرام)