میرنیوز

شیوه مدیریت اکسپو اصلاح شود/ متناسب با شأن ایران شرکت نکردیم

شیوه مدیریت اکسپو اصلاح شود/ متناسب با شأن ایران شرکت نکردیم 2021-12-07T14:11:01+03:30

به گزارش خبرنگار مهر، مراسم رونمایی از کتاب «دنیای شیشه‌ای ۲/ اکسپوهای جهان از ۱۸۵۱ میلادی» نوشته علیرضا بهرامی صبح سه‌شنبه ۱۶ آذر ماه با حضور محمود شالویی سرپرست معاونت امور هنری، ایمان شمسایی مدیرکل مطبوعات داخلی، نیکنام حسینی‌پور مدیرعامل مؤسسه هنرمندان پیشکسوت، هادی مظفری مدیرکل هنرهای تجسمی، مهدی افضلی مدیرعامل بنیاد رودکی، احسان آقایی رئیس موزه هنرهای معاصر تهران، پری ملکی، علیرضا تابش، فاضل نظری، عبدالجبار کاکایی و جمعی از هیأت امنای بنیاد رودکی و خبرنگاران در تالار رودکی برگزار شد.

قرار بود در این مراسم محمدمهدی اسماعیلی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی نیز حضور داشته باشد که این اتفاق رخ نداد.

مهدی افضلی مدیرعامل بنیاد فرهنگی هنری رودکی در ابتدای مراسم با بیان اینکه باید توجه جدی به شأن فرهنگی اکسپو شود، گفت: در مورد اهمیت اکسپو به این نتیجه رسیدیم که این موضوع بیشتر مورد توجه خواص و مردم قرار بگیرد و به همین بهانه تصمیم گرفتیم از این کتاب رونمایی شود. غرض این‌گونه جلسات این است که در مورد اهمیت اکسپو صحبت شود. موضوع اکسپو آنقدر حائز اهمیت است که از سال ۱۸۵۱ تاکنون برگزار شده است. متأسفانه حضور ایران در اکسپوهای جهانی خیلی چشمگیر نبوده است و در حال حاضر در سه دوره متوالی به عنوان نماینده فرهنگی در اکسپوها شرکت می‌کنیم.

وی بیان کرد: اکسپو همان المپیک فرهنگی است و متأسفانه در کشور ما شناخته‌شده نیست، همچنان اینکه در مجلس شورای اسلامی نیز شناخت جامع و کاملی نسبت به موضوع اکسپو وجود ندارد. کشورها در اکسپوها سعی می‌کنند حضوری جدی با تم‌های مرتبط و متناسب با شعارهای هر دوره داشته باشند.

مدیرعامل بنیاد رودکی اظهار کرد: کشورها در اکسپوها دستاوردهای جدی بسیاری دارند به شکلی که محور حضور کشورهای دیگر، مقولات فرهنگی اجتماعی و گردشگری است اما متأسفانه ما در ایران به این مقوله نگاه تجاری داریم. این در حالی است که باید شیوه مدیریت اکسپو اصلاح شود. مدیریت برعهده وزارت صمت و شرکت نمایشگاه‌های بین‌المللی ایران است و به تبع آن، وزارتخانه‌های ذیربط دعوت به حضور می‌شوند. آنچه که مهم است اما به آن توجه نمی‌شود این است که به شعار فرهنگی ملت‌ها توجهی نمی‌شود.

وی تصریح کرد: جدی گرفتن اکسپو سبب می‌شود موضوع و شعار اکسپو متناسب با شأن و جایگاه کشورمان در آن مطرح شود تا بتوانیم در ۵ سال آینده در ژاپن حضوری جدی داشته باشیم، چراکه ما تاکنون در شأن و قواره فرهنگی در اکسپوها حضور پیدا نکرده‌ایم.

افضلی در پایان گفت: الان صدها کتاب درباره موضوع اکسپو هم نوشته شود، کم است و امیدوارم در اکسپوی آینده به صورت جدی و برنامه‌ریزی شده شرکت کنیم و دستگاه‌ها نیز به صورت جدی به این موضوع از جنبه فرهنگی و هنری توجه کنند.

کریمیان پژوهشگر هنری به عنوان سخنران بعدی عنوان کرد: دریچه جدیدی را در مطالعات علمی، فرهنگی و کاربردی را در ایران گشوده است. جلد دوم این کتاب را نیز همچون جلد اول خواندم و آن را بسیار جذاب و ارزشمند می‌دانم و پشتوانه‌ای برای پژوهشگران خواهد بود. در مقدمه مؤلف کتاب معرفی شده و در آن، بر دغدغه‌های اصلی مؤلف که توجه به اکسپوهای جهانی است، تاکید شده است.

وی همچنین تاکید کرد: نشان دادن و تاکید بر اهمیت اکسپوها در مبادلات علمی و فرهنگی و روابط بین‌الملل و همچنین اینکه ایران باید در این اکسپوها چه کند و چه نکند، تاکید شده است. افضلی: کشورها در اکسپوها دستاوردهای جدی بسیاری دارند به شکلی که محور حضور کشورهای دیگر، مقولات فرهنگی اجتماعی و گردشگری است اما متأسفانه ما در ایران به این مقوله نگاه تجاری داریم. این در حالی است که باید شیوه مدیریت اکسپو اصلاح شود

کریمیان درباره اکسپو نیز توضیح داد: اکسپو از اکسپوزیشن می‌آید و بر این اساس اکس یا اگزیت به معنای خارج شدن و پوزیشن به معنای مکان است به معنای اینکه هر ملتی از فضایی که در آن قرار گرفته خارج شود و خود را به نمایش بگذارد که به نظر من نامی بسیار بامسما است و ایران نیز با پیشینه فرهنگی که دارد می‌تواند پیشتاز در جهان باشد.

وی همچنین در مورد دیپلماسی فرهنگی گفت: در حوزه دیپلماسی فرهنگی بسیار نقصان داریم که فقط برعهده مسئولان نیست و از سوی قاطبه جامعه ایرانی در این حوزه خیلی ضعیف عمل شده است چراکه اعتقاد دارم دیپلماسی فرهنگی زیرساخت‌های دیپلماسی اقتصادی را می‌سازد.

علیرضا بهرامی مؤلف کتاب «دنیای شیشه ۲/ اکسپوهای جهان از ۱۸۵۱ میلادی» گفت: درباره هر دوره حضور ایران در اکسپوها شاید بتوان نگاه ارزیابی و تحلیلی نسبت به این موضوع داشت. به قول آقای بیضایی «این سرزمین نمانده مگر به جنبش‌های یک‌تنه و عمده حرکت‌های ایرانیان در زمینه‌های مختلفی چون دایره المعارف نویسی، همگی حاصل این جنبش‌های تک‌نفره است.» و باز هم تاکید می‌کنم حرکت‌های تک نفره دشواری‌های خاص خودش را دارد.

وی تصریح کرد: تجربه یازده ساله من درباره اکسپوها این نتیجه را در پی داشته که حضور ایران، ضمن اینکه جدی نبوده و خیلی کم اتفاق افتاده است، از عیوب ساختاری و فقدان فرهنگی رنج می‌برد در حالی که باید توجه لازم بر فعالیت‌های فرهنگی هنری ایران باشد.

بهرامی در ادامه ۲ نکته را به عنوان راه‌حل ضروری مطرح و بیان کرد: برای رفع این وضعیت، ۲ اقدام عاجل باید صورت گیرد، چراکه اگر با همین شیوه فعلی بخواهیم ادامه دهیم تا صد سال دیگر نیز حضور در اکسپوها، دستاوردی برای ما نخواهد داشت. اول، ارائه پیشنهاد رسمی در جهت تغییر ساختار در تولی‌گری برای حضور ایران در اکسپوها است. دوم، تأسیس دفتری دائمی در وزارتخانه ارشاد با همکاری ارگان‌هایی دیگر به منظور مطالعه و برنامه‌ریزی و مستندنگاری قاعده‌مند است.

وی در پایان گفت: اگر فرصت داشتم حتماً جلد سوم این کتاب را هم خواهم نوشت اما اگر نتوانستم امیدوارم این مسیر ادامه پیدا کند.

محمود شالویی سرپرست معاونت هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی نیز به عنوان سخنران پایانی بیان کرد: مراتب سلام و درود وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی را خدمت شما عرض می‌کنم که به دلیل حضور در جلسه‌ای نتوانستند در این مراسم حضور داشته باشند.

شیوه مدیریت اکسپو اصلاح شود/ متناسب با شان ایران شرکت نکردیم

وی گفت: من دوره طولانی را در وزارت ارشاد شاهد حضور بین‌المللی ایران بودم و هستم و در دوره‌ای که رایزن فرهنگی بودم نیز مشورت و رایزنی‌هایی برای حضور در اکسپو و برنامه‌های جهانی ارائه کردم. حقیقت این است که در کنار دیپلماسی فرهنگی، دیپلماسی هنری نیز مهم است چون اینها ۲ مقوله از هم جدا نیستند. از سویی دیگر باید به داشته‌هایمان و اهداف‌مان نیز توجه کنیم. وقتی قصد داریم خودمان را معرفی کنیم باید مشخص شود معرفی ما برای جهان از برای چیست؟

شالویی با اشاره به موافقت‌نامه‌ها و مبادلات چندین ساله به کشورها، اظهار کرد: علیرغم این موافقت‌نامه‌ها که سال‌ها نیز از آنها می‌گذرد، این مهم است که تا چه اندازه توانستیم خودمان را معرفی کنیم و از این المان‌ها، سود بجوییم.

وی تصریح کرد: گاهی ما می‌خواهیم اطلاعات در صدر جامعه منتشر شود اما وقتی به سطوح پایین‌تر که می‌رویم، این شناخت بسیار محدودتر می‌شود. اگر بخواهیم خودمان را معرفی کنیم باید با داشته‌های خودمان حضور پیدا کنیم و خیلی لازم نیست هزینه‌های هنگفتی صرف شود و بیشتر باید به محتوای آثار توجه کنیم.

شالویی بیان کرد: گاهی کشورها عالمی از ایده و اندیشه خودشان را مطرح می‌کنند که برای این منظور تنها با یک الی ۲ هنرمند حضور می‌یابند، بنابراین باید از قید و بندها رها شویم و توجه خودمان را معطوف به زبان مشترک برای معرفی بهتر کنیم.

سرپرست معاونت هنری در پایان گفت: موانعی برای حضور وجود دارد که باید این موانع نیز از سر راه برداشته شوند که باید این موانع نیز مورد بررسی دقیق صورت گیرد که نتوانستیم معرفی بایسته و شایسته‌ای داشته باشیم. حضور ما در اکسپوهای جهانی باید حضوری فرهنگی و هنری باشد. اعتقاد داریم نسبت به سایر کشورها، حضوری بهتری داشتیم اگرچه این انتقاد نیز به کیفیت حضور نیز مطرح بوده است.

در پایان مراسم، کتاب «دنیای شیشه ۲/ اکسپوهای جهان از ۱۸۵۱ میلادی» رونمایی شد.

منبع : خبرگزاری مهر


کلمات کلیدی :
اشتراک گذاری :

آخرین اخبار هنری

«مهربانو» هم جُنگ است و هم مطالبه‌گر/ پویش آزادسازی زنان زندانی

«مهربانو» هم جُنگ است و هم مطالبه‌گر/ پویش آزادسازی زنان زندانی
2022-01-21T15:53:44+03:30
مجری و تهیه‌کننده مجموعه مستند «مهربانو» که این شب‌ها در قالب ویژه‌برنامه ولادت حضرت زهرا (س) و روز مادر از شبکه پنج سیما روی آنتن می‌رود، از ویژگی‌های این ب...

دیوارنگاره تازه میدان ولیعصر(عج) برای مقاومت «یمن» رونمایی شد

دیوارنگاره تازه میدان ولیعصر(عج) برای مقاومت «یمن» رونمایی شد
2022-01-21T15:00:24+03:30
دیوارنگاره «️یمن قوی‌ و پابرجاست» پنجشنبه ۳۰ دی ماه در میدان ولیعصر (عج) نصب و رونمایی شد.

مسابقه بین الملل «تئاتر فجر» حذف شد/ تلاش برای ثبت تاریخ شفاهی

مسابقه بین الملل «تئاتر فجر» حذف شد/ تلاش برای ثبت تاریخ شفاهی
2022-01-21T13:27:04+03:30
حسین مسافر آستانه دبیر چهلمین جشنواره تئاتر فجر در برنامه «شهر فرنگ» از برگزاری کارگاه آموزشی «از ایده تا اجرا» و تلاش برگزارکنندگان این رویداد برای ثبت تاری...

«هزار و یک مکر» زنانه برای تصاحب انگشتر/ دست بالای دست بسیار است

«هزار و یک مکر» زنانه برای تصاحب انگشتر/ دست بالای دست بسیار است
2022-01-21T13:00:24+03:30
محمد علایی کارگردان نمایش «هزار و یک مکر» درباره ویژگی‌های این نمایش زنانه توضیحاتی ارائه داد.

تصویربرداری «ضد» به شهرک غرب رسید/ اضافه شدن بازیگران جدید

تصویربرداری «ضد» به شهرک غرب رسید/ اضافه شدن بازیگران جدید
2022-01-21T10:47:04+03:30
سریال «ضد» به کارگردانی ابراهیم شیبانی به تازگی به شهرک غرب رسید و سکانس‌هایی از آن در یک پاساژ تجاری تصویربرداری شد.

هیولاها به صفحه تلویزیون می‌آیند/ اپل سریال گودزیلا را می‌سازد

هیولاها به صفحه تلویزیون می‌آیند/ اپل سریال گودزیلا را می‌سازد
2022-01-21T10:33:45+03:30
دنیای هیولایی گودزیلا که تا به حال روی پرده‌های سینما بود حالا قرار است در یک همکاری بزرگ وارد صفحه کوچک هم بشود تا نبرد بین غول‌های برنامه‌های آنلاین را داغ...

«هتل پناهجویان» خوانش می‌شود/ روایت اتفاقاتی بعد از کودتای شیلی

«هتل پناهجویان» خوانش می‌شود/ روایت اتفاقاتی بعد از کودتای شیلی
2022-01-21T09:00:24+03:30
نمایشنامه «هتل پناهجویان» به کارگردانی بورژین عبدالرزاقی دوم و نهم بهمن ماه در تماشاخانه دیوار چهارم خوانش می‌شود.

برگزیدگان پانزدهمین جشنواره موسیقی جوان معرفی شدند

برگزیدگان پانزدهمین جشنواره موسیقی جوان معرفی شدند
2022-01-20T23:47:03+03:30
مراسم اختتامیه پانزدهمین جشنواره ملی موسیقی جوان شامگاه پنجشنبه سی ام دی ماه سال جاری در قالب یک رویداد آنلاین از تالار وحدت تهران پیش روی مخاطبان قرار گرفت.

«لانچر ۵» اثر برگزیده منتقدان تئاتر/ چهره‌ها تجلیل شدند

«لانچر ۵» اثر برگزیده منتقدان تئاتر/ چهره‌ها تجلیل شدند
2022-01-20T19:33:43+03:30
بیستمین جشن سالیانه انجمن منتقدان، نویسندگان و پژوهشگران خانه تئاتر شامگاه ۳۰ دی در موزه ملی برگزار شد.

رقابت «لاک‌پشت و حلزون» همزمان در جشنواره‌های بنگلادش و بلغارستان

رقابت «لاک‌پشت و حلزون» همزمان در جشنواره‌های بنگلادش و بلغارستان
2022-01-20T14:13:44+03:30
فیلم سینمایی «لاک‌پشت و حلزون» به کارگردانی رضا حماسی در جشنواره داکا در بنگلادش و جشنواره منار صوفیه در بلغارستان با دیگر آثار سینمایی جهان رقابت می‌کند.

معرفی آثار حاضر در بخش «دیگرگونه‌های اجرایی» جشنواره تئاتر فجر

معرفی آثار حاضر در بخش «دیگرگونه‌های اجرایی» جشنواره تئاتر فجر
2022-01-20T14:13:43+03:30
آثار حاضر در بخش «دیگرگونه‌های اجرایی» چهلمین جشنواره بین‌المللی تئاتر فجر از سوی هیأت انتخاب این بخش اعلام شد.

تمدید اکران آنلاین «خط باریک قرمز» تا ۸ بهمن

تمدید اکران آنلاین «خط باریک قرمز» تا ۸ بهمن
2022-01-20T13:20:23+03:30
اکران آنلاین مستند داستانی «خط باریک قرمز» ساخته فرزاد خوشدست تا روز جمعه ۸ بهمن تمدید شد.

روابط راهبردی ایران و روسیه در برنامه «رو در رو» بررسی می‌شود

روابط راهبردی ایران و روسیه در برنامه «رو در رو» بررسی می‌شود
2022-01-20T12:27:03+03:30
محسن پاک آئین از کارشناسان شناخته شده حوزه روابط بین الملل برای نقد و بررسی وضعیت رابطه راهبردی ایران و روسیه به «رو در رو» می‌آید.

«خاطره باز» رونمایی شد/ درخواست دادمان از رضا صنعتگر

«خاطره باز» رونمایی شد/ درخواست دادمان از رضا صنعتگر
2022-01-20T12:00:23+03:30
آلبوم موسیقی «خاطره باز» از محصولات جدید مرکز موسیقی حوزه هنری سازمان تبلیغات اسلامی با صدای غلامرضا صنعتگر طی مراسمی رونمایی شد.

میزبانی «فلسطین» از منتقدان هم لغو شد/ تراکم مهمانان در «میلاد»

میزبانی «فلسطین» از منتقدان هم لغو شد/ تراکم مهمانان در «میلاد»
2022-01-20T11:47:03+03:30
سینما فلسطین دیگر میزبان اعضای انجمن منتقدان نیست و آن‌ها برای تماشای آثار چهلمین جشنواره فیلم فجر در برج میلاد حضور پیدا می‌کنند.

روایت حبیب کاشانی از مدیریت در فوتبال تا مدیریت در شهر

روایت حبیب کاشانی از مدیریت در فوتبال تا مدیریت در شهر
2022-01-20T10:13:43+03:30
برنامه «دستخط» شبکه پنج سیما، جمعه اول بهمن با حضور حبیب‌ کاشانی عضو شورای اسلامی شهر تهران پیش روی مخاطبان قرار می گیرد.

تماشای آثار نگارگری، تذهیب و خوشنویسی در نگارخانه گلستان

تماشای آثار نگارگری، تذهیب و خوشنویسی در نگارخانه گلستان
2022-01-20T10:00:24+03:30
نمایشگاه «آوانگار» شامل مجموعه آثار گروهی نگارگری، تذهیب و خوشنویسی در نگارخانه فرهنگسرای گلستان به نمایش گذاشته می‌شود.

ماجرای دلخوری کامبیز دیرباز از «آقازاده»/ ۲ ماه آخر سر ضبط نرفتم

ماجرای دلخوری کامبیز دیرباز از «آقازاده»/ ۲ ماه آخر سر ضبط نرفتم
2022-01-20T10:00:23+03:30
کامبیز دیرباز از ماجرای دلخوری خود نسبت به سریال «آقازاده» گفت و اینکه باعث شده است ۲ ماه پایانی فیلمبرداری را سر ضبط نرود.

۳ جایزه از جشنواره پالم اسپرینگز به «قهرمان» اصغر فرهادی رسید

۳ جایزه از جشنواره پالم اسپرینگز به «قهرمان» اصغر فرهادی رسید
2022-01-20T09:47:04+03:30
«قهرمان» اصغر فرهادی ۳ جایزه از جشنواره فیلم بین‌المللی پالم اسپرینگز ۲۰۲۲ دریافت کرد.

«دن کیشوت» صاحب تیزر جدید شد/ گروتسکی براساس بیگانه‌سازی برشت

«دن کیشوت» صاحب تیزر جدید شد/ گروتسکی براساس بیگانه‌سازی برشت
2022-01-20T09:47:03+03:30
نمایش «دن کیشوت» به کارگردانی جواد مولانیا که دور تازه اجراهای خود را در تماشاخانه ایرانشهر آغاز کرده است تا اواخر بهمن روی صحنه خواهد بود.

تب «سزارین» چگونه ایران را گرفت؟/ وقتی پزشک «مادر» را فریب می‌دهد

تب «سزارین» چگونه ایران را گرفت؟/ وقتی پزشک «مادر» را فریب می‌دهد
2022-01-20T06:00:23+03:30
محمدعلی صادقی کارگردان مستند «چرا سزارین؟» ضمن ارائه توضیحاتی درباره این مستند، از پزشکانی گفت که برای سود بیشتر مادران را با هشدارهای نادرست، به عمل سزارین ...

رقبای دریافت خرس‌های طلایی و نقره‌ای برلیناله ۲۰۲۲ معرفی شدند

رقبای دریافت خرس‌های طلایی و نقره‌ای برلیناله ۲۰۲۲ معرفی شدند
2022-01-19T17:18:38+03:30
جشنواره فیلم برلین ۲۰۲۲ اسامی فیلم‌های بخش رقابتی این دوره خود را اعلام کرد.

امیر مهریزدان مدیر مرکز مستند سوره شد/خداحافظی یاسر فریادرس

امیر مهریزدان مدیر مرکز مستند سوره شد/خداحافظی یاسر فریادرس
2022-01-19T14:45:21+03:30
در مراسمی در حوزه هنری با تکریم و تودیع یاسر فریادرس از مرکز مستند سوره حوزه هنری، امیر مهریزدان جانشین وی شد.

ششمین دوره نمایشنامه‌خوانی مولوی از ۳۰ دی آغاز می‌شود

ششمین دوره نمایشنامه‌خوانی مولوی از ۳۰ دی آغاز می‌شود
2022-01-19T14:32:01+03:30
ششمین دوره نمایشنامه‌خوانی مرکز تئاتر مولوی از روز پنجشنبه ۳۰ دی با اجرای ۲ نمایشنامه‌خوانی آغاز می‌شود.

برگزاری جلسه هیات مدیره جدید آسیفا

برگزاری جلسه هیات مدیره جدید آسیفا
2022-01-19T14:05:21+03:30
هیأت مدیره جدید آسیفا، اولین جلسه رسمی خود را برگزار کرد.

نمایشگاه «بیگانه با دیگری» افتتاح می‌شود/ نقش کرونا و تاثیرات آن

نمایشگاه «بیگانه با دیگری» افتتاح می‌شود/ نقش کرونا و تاثیرات آن
2022-01-19T12:18:42+03:30
نمایشگاه «بیگانه با دیگری» با حضور ۶ هنرمند در رشته‌های مختلف برگزار می‌شود.

نمایشگاه «با دیگری» افتتاح می‌شود/ کرونا و تاثیرات آن

نمایشگاه «با دیگری» افتتاح می‌شود/ کرونا و تاثیرات آن
2022-01-19T11:25:22+03:30
نمایشگاه «با دیگری» با حضور ۶ هنرمندان در رشته‌های مختلف برگزار می‌شود.

ظرفیت ویژه همکاری سینمایی ایران و روسیه/ این یک بازار سودآور است

ظرفیت ویژه همکاری سینمایی ایران و روسیه/ این یک بازار سودآور است
2022-01-19T11:25:21+03:30
رائد فریدزاده معاون امور بین‌الملل بنیاد سینمایی فارابی بیان کرد که ایران و روسیه ظرفیت ویژه‌ای برای همکاری در حوزه سینما دارند.

بهترین‌های سینمای فرانسه معرفی شدند/ اعلام برندگان لومیر ۲۰۲۲

بهترین‌های سینمای فرانسه معرفی شدند/ اعلام برندگان لومیر ۲۰۲۲
2022-01-19T10:45:21+03:30
«اتفاق» و «آنت» به عنوان برندگان بزرگ جوایز لومیر فرانسه در سال ۲۰۲۲ انتخاب شدند.

به‌دنبال «مجری برتر» شدن نیستم/ رادیو و تلویزیون هر دو دلچسب است

به‌دنبال «مجری برتر» شدن نیستم/ رادیو و تلویزیون هر دو دلچسب است
2022-01-19T10:18:41+03:30
مجری رادیو صبا از ویژگی‌های این شبکه رادیویی که به دنبال طنز و سرگرمی است و حضورش در آن طی ۱۰ سال سخن گفت.
X فیلم جدید دانلود فیلم و سریال تبلیغات شما (پیام به تلگرام)