میرنیوز

آثار بخش «شبیه‌خوانی» با توجه به کیفیت اجراها انتخاب شدند

آثار بخش «شبیه‌خوانی» با توجه به کیفیت اجراها انتخاب شدند 2021-11-27T07:59:09+03:30

علی عزیزی عضو هیات انتخاب آثار بخش شبیه‌خوانی بیستمین جشنواره نمایش‌های آیینی و سنتی در گفت‌وگو با خبرنگار مهر درباره تاثیرات جشنواره نمایش‌های آیینی و سنتی بر هنر شبیه‌خوانی کشور طی نوزده دوره برگزاری گفت: جشنواره نمایش‌های آیینی و سنتی در برهه‌ای از تاریخ که بیم آن می‌رفت تا بسیاری از نسخ قدیمی و شیوه‌های اجرایی آن به فراموشی سپرده شود با هدف حفظ این میراث هنری و فرهنگی، سیاست تشویق و حمایت از اجرای مجالس غریب را در پیش گرفت و تا همین دوره نیز این سیاست پابرجا بوده است. در این مدت، بسیاری از نسخ قدیمی که در طول سال‌ها مجال اجرا نداشتند، توسط برجسته‌ترین هنرمندان شبیه‌خوانی کشور روی صحنه آمد.

وی افزود: این اجراها از همان دوره‌های نخستین ضبط شد و اکنون در آرشیو سمعی و بصری اداره کل هنرهای نمایشی در اختیار علاقه‌مندان، پژوهشگران و هنرمندان عرصه شبیه‌خوانی قرار دارد. از سوی دیگر نسخ بسیاری از این مجالس، با نام و موافقت خود صاحبان نسخ، توسط انتشارات نمایش در قالب دفترهای تعزیه یا سایر نشریات به چاپ رسید و همه این تلاش‌ها سبب شد تا اگر امروز بسیاری از اساتید گذشته در بین ما نیستند، اما آثار و گنجینه‌ای که در سینه یا در صندوقچه‌های نسخ تعزیه داشتند، ثبت و ضبط شود و برای آیندگان به یادگار بماند. نمی‌دانم که اگر دست‌اندرکاران جشنواره آیینی و سنتی این تدبیر را نداشتند، امروز چه بر سر هنر شبیه‌خوانی می‌آمد. معتقدم اگر جشنواره تا رسیدن به شرایط آرمانی هنوز فاصله زیادی دارد اما تا همین جا خدمات بسیار ارزنده‌ای را به هنر شبیه‌خوانی ارائه داده است.

تشویق به احیای سنت نگارش نسخ تعزیه

این پژوهشگر تشویق به احیای سنت نگارش نسخ تعزیه را از دیگر اقدامات جشنواره نمایش‌های آیینی و سنتی برشمرد و عنوان کرد: بسیاری از گروه‌ها که به نسخ قدیمی دسترسی نداشتند یا علاقه‌مند به ساخت مجالس جدید بودند با حمایت جشنواره و مشورت اساتید کانون نمایش‌های آیینی و سنتی موفق به خلق مجالس جدیدی شدند. و این خود حرکت بسیار ارزنده‌ای بود که زمینه آن را جشنواره و تصمیم‌گیرندگان آن ایجاد کردند.

برخی از متن‌هایی که به دبیرخانه جشنواره رسید یا متضمن خرافات و آموزه‌های نادرست بود و یا به اصطلاح مجالسی بزمی بود که بیش از جنبه‌های نمایشی به بکاء و سوزوگداز می‌پرداخت. برخی از متون، گویی توسط علاقه‌مندانی نگارش شده بود که با جهان نمایش‌های ایرانی و به طور خاص هنر شبیه‌خوانی آشنایی لازم را نداشتند. در برخی موارد نیز ایرادات فنی در شعر و شیوه قصه‌گویی مشاهده می‌شد عزیزی درباره کیفیت آثار رسیده به بخش شبیه‌خوانی بیستمین جشنواره نمایش‌های آیینی و سنتی اظهار کرد: در این دوره به نظر می‌رسد آثار رسیده به دبیرخانه از نظر تعداد، تنوع و کیفیت مجالس افت داشته است. البته این امر طبیعی است و قابل پیش‌بینی بود چون طی نوزده دوره گذشته، بسیاری از مجالس غریب که قابلیت حضور در جشنواره را داشته، اجرا شده‌اند و همین اندک مجالس باقیمانده نیز به دلایل متعدد مناسب حضور در جشنواره نیست. به هر حال جشنواره بین‌المللی اقتضائات خاص خود را دارد و متناسب با فضای جشنواره و مخاطب‌های آن بسیاری از مجالس ممکن است در مرحله انتخاب متون پذیرفته نشود.

وی ادامه داد: از سوی دیگر اگرچه در همین دوره چند مجلس به تازگی سروده شده بود اما اغلب کیفیت لازم برای حضور در جشنواره را نداشت. سرایش مجلس شبیه‌خوانی نیاز به مقدمات و توانمندی‌های متعددی دارد. داشتن طبع شعر، تسلط بر عروض و قافیه، شناخت شیوه داستان‌گویی و ساختارهای روایی نمایش ایرانی، شناخت موسیقی و تسلط بر شیوه‌های اجرا و شناخت جهان‌بینی حاکم بر هنر و نمایش ایرانی و حتی شناخت نیاز امروز مخاطب، تمامی مهارت‌هایی هستند که برای خلق یک مجلس جدید شبیه‌خوانی ضروری است.

این مدرس دانشگاه افزود: طبیعی است که بسیاری از دوستان در تجربه‌های نخستین به نتیجه مطلوب نرسند ولی قطعاً اگر تلاش‌های خود را هوشمندانه و با مشورت اساتید مشرف به این حوزه پیگیری کنند، ما در آینده‌ای نزدیک شاهد شکل‌گیری جریانی نو در احیای سنت تعزیه‌سرایی خواهیم بود.

عضو هیات انتخاب بخش شبیه‌خوانی جشنواره درباره مهمترین نقاط قوت و ضعف آثار رسیده به دبیرخانه تصریح کرد: مهمترین چالش امروز گروه‌ها، رسیدن به متن مناسب برای حضور در جشنواره است. برخی از متن‌هایی که به دبیرخانه جشنواره رسید یا متضمن خرافات و آموزه‌های نادرست بود و یا به اصطلاح مجالسی بزمی بود که بیش از جنبه‌های نمایشی به بکاء و سوزوگداز می‌پرداخت. برخی از متون، گویی توسط علاقه‌مندانی نگارش شده بود که با جهان نمایش‌های ایرانی و به طور خاص هنر شبیه‌خوانی آشنایی لازم را نداشتند. در برخی موارد نیز ایرادات فنی در شعر و شیوه قصه‌گویی مشاهده می‌شد.

راهنمایی هیأت انتخاب به صاحبان آثار قبول‌نشده

وی متذکر شد: البته برخی دوستان علت قبول نشدن متن خود را جویا شدند و هیات انتخاب به طور دقیق و مشفقانه راهنمایی‌های لازم را به آنها ارائه کرد تا در دوره‌های بعدی شاهد رفع این نقایص باشیم. اما علاوه بر متن، ایراداتی در اجرای مجالس نیز وجود داشت. در بخش بازبینی فیلم‌های ارسالی بیشترین ایرادات در مواردی چون؛ ضعف در کارگردانی، ریتم خسته‌کننده اجرا، ضعف در اجرای آواز (موافق‌خوان‌ها)، بازی ضعیف شبیه‌خوان‌ها، رعایت نکردن قراردادهای اصیل شبیه‌خوانی در اجرا و حتی لباس‌های نامناسب بود که به نظرم همه این موارد به سه نکته اصلی تسلط نداشتن شبیه گردان، انتخاب نادرست شبیه‌خوانان و تمرین ناکافی برمی‌گردد.

عزیزی افزود: جالب است که در برخی از گروه‌ها هنرمندان جوان یا کمتر شناخته شده‌ای حضور داشتند که اجراهای بسیار قابل قبولی ارائه دادند ولی در مواردی هنرمندان مطرح و شناخته شده در نقش خود خوب ظاهر نشدند از این‌رو هیات انتخاب نه براساس سابقه یا رزومه افراد که بر مبنای کیفیت اجرا گروه‌ها را انتخاب کردند.

این نویسنده و کارگردان در پایان صحبت‌هایش گفت: باید از همه هنرمندان و گروه‌های شرکت‌کننده که در این بخش حضور داشتند تشکر کنم. روشن نگاه داشتن چراغ این هنر بسیار ستودنی است و پژوهش و جستجوگری مهمترین کلید پیشرفت در این حوزه محسوب می‌شود. قطعاً جشنواره نمایش‌های آیینی و سنتی عرصه حضور حرفه‌ای و تجربه‌های جدی است و این حضور حرفه‌ای نیازمند تلاش مستمر و اهداف بلندمدت خواهد بود. استفاده از تجربیات اساتید کاردان و پیشکسوت و آشنایی با مبانی نظری هنر شبیه‌خوانی، مطالعه فراوان و شناخت نیازهای جامعه کنونی و همچنین کنار گذاشتن بهانه‌های واهی می‌تواند بهترین نتیجه را برای‌مان به ارمغان بیاورد.

بیستمین جشنواره نمایش‌های آیینی و سنتی از ۱۴ آذرماه سال جاری به دبیری داوود فتحعلی بیگی برگزار می‌شود.

منبع : خبرگزاری مهر


کلمات کلیدی :
اشتراک گذاری :

آخرین اخبار هنری

«مهربانو» هم جُنگ است و هم مطالبه‌گر/ پویش آزادسازی زنان زندانی

«مهربانو» هم جُنگ است و هم مطالبه‌گر/ پویش آزادسازی زنان زندانی
2022-01-21T15:53:44+03:30
مجری و تهیه‌کننده مجموعه مستند «مهربانو» که این شب‌ها در قالب ویژه‌برنامه ولادت حضرت زهرا (س) و روز مادر از شبکه پنج سیما روی آنتن می‌رود، از ویژگی‌های این ب...

دیوارنگاره تازه میدان ولیعصر(عج) برای مقاومت «یمن» رونمایی شد

دیوارنگاره تازه میدان ولیعصر(عج) برای مقاومت «یمن» رونمایی شد
2022-01-21T15:00:24+03:30
دیوارنگاره «️یمن قوی‌ و پابرجاست» پنجشنبه ۳۰ دی ماه در میدان ولیعصر (عج) نصب و رونمایی شد.

مسابقه بین الملل «تئاتر فجر» حذف شد/ تلاش برای ثبت تاریخ شفاهی

مسابقه بین الملل «تئاتر فجر» حذف شد/ تلاش برای ثبت تاریخ شفاهی
2022-01-21T13:27:04+03:30
حسین مسافر آستانه دبیر چهلمین جشنواره تئاتر فجر در برنامه «شهر فرنگ» از برگزاری کارگاه آموزشی «از ایده تا اجرا» و تلاش برگزارکنندگان این رویداد برای ثبت تاری...

«هزار و یک مکر» زنانه برای تصاحب انگشتر/ دست بالای دست بسیار است

«هزار و یک مکر» زنانه برای تصاحب انگشتر/ دست بالای دست بسیار است
2022-01-21T13:00:24+03:30
محمد علایی کارگردان نمایش «هزار و یک مکر» درباره ویژگی‌های این نمایش زنانه توضیحاتی ارائه داد.

تصویربرداری «ضد» به شهرک غرب رسید/ اضافه شدن بازیگران جدید

تصویربرداری «ضد» به شهرک غرب رسید/ اضافه شدن بازیگران جدید
2022-01-21T10:47:04+03:30
سریال «ضد» به کارگردانی ابراهیم شیبانی به تازگی به شهرک غرب رسید و سکانس‌هایی از آن در یک پاساژ تجاری تصویربرداری شد.

هیولاها به صفحه تلویزیون می‌آیند/ اپل سریال گودزیلا را می‌سازد

هیولاها به صفحه تلویزیون می‌آیند/ اپل سریال گودزیلا را می‌سازد
2022-01-21T10:33:45+03:30
دنیای هیولایی گودزیلا که تا به حال روی پرده‌های سینما بود حالا قرار است در یک همکاری بزرگ وارد صفحه کوچک هم بشود تا نبرد بین غول‌های برنامه‌های آنلاین را داغ...

«هتل پناهجویان» خوانش می‌شود/ روایت اتفاقاتی بعد از کودتای شیلی

«هتل پناهجویان» خوانش می‌شود/ روایت اتفاقاتی بعد از کودتای شیلی
2022-01-21T09:00:24+03:30
نمایشنامه «هتل پناهجویان» به کارگردانی بورژین عبدالرزاقی دوم و نهم بهمن ماه در تماشاخانه دیوار چهارم خوانش می‌شود.

برگزیدگان پانزدهمین جشنواره موسیقی جوان معرفی شدند

برگزیدگان پانزدهمین جشنواره موسیقی جوان معرفی شدند
2022-01-20T23:47:03+03:30
مراسم اختتامیه پانزدهمین جشنواره ملی موسیقی جوان شامگاه پنجشنبه سی ام دی ماه سال جاری در قالب یک رویداد آنلاین از تالار وحدت تهران پیش روی مخاطبان قرار گرفت.

«لانچر ۵» اثر برگزیده منتقدان تئاتر/ چهره‌ها تجلیل شدند

«لانچر ۵» اثر برگزیده منتقدان تئاتر/ چهره‌ها تجلیل شدند
2022-01-20T19:33:43+03:30
بیستمین جشن سالیانه انجمن منتقدان، نویسندگان و پژوهشگران خانه تئاتر شامگاه ۳۰ دی در موزه ملی برگزار شد.

رقابت «لاک‌پشت و حلزون» همزمان در جشنواره‌های بنگلادش و بلغارستان

رقابت «لاک‌پشت و حلزون» همزمان در جشنواره‌های بنگلادش و بلغارستان
2022-01-20T14:13:44+03:30
فیلم سینمایی «لاک‌پشت و حلزون» به کارگردانی رضا حماسی در جشنواره داکا در بنگلادش و جشنواره منار صوفیه در بلغارستان با دیگر آثار سینمایی جهان رقابت می‌کند.

معرفی آثار حاضر در بخش «دیگرگونه‌های اجرایی» جشنواره تئاتر فجر

معرفی آثار حاضر در بخش «دیگرگونه‌های اجرایی» جشنواره تئاتر فجر
2022-01-20T14:13:43+03:30
آثار حاضر در بخش «دیگرگونه‌های اجرایی» چهلمین جشنواره بین‌المللی تئاتر فجر از سوی هیأت انتخاب این بخش اعلام شد.

تمدید اکران آنلاین «خط باریک قرمز» تا ۸ بهمن

تمدید اکران آنلاین «خط باریک قرمز» تا ۸ بهمن
2022-01-20T13:20:23+03:30
اکران آنلاین مستند داستانی «خط باریک قرمز» ساخته فرزاد خوشدست تا روز جمعه ۸ بهمن تمدید شد.

روابط راهبردی ایران و روسیه در برنامه «رو در رو» بررسی می‌شود

روابط راهبردی ایران و روسیه در برنامه «رو در رو» بررسی می‌شود
2022-01-20T12:27:03+03:30
محسن پاک آئین از کارشناسان شناخته شده حوزه روابط بین الملل برای نقد و بررسی وضعیت رابطه راهبردی ایران و روسیه به «رو در رو» می‌آید.

«خاطره باز» رونمایی شد/ درخواست دادمان از رضا صنعتگر

«خاطره باز» رونمایی شد/ درخواست دادمان از رضا صنعتگر
2022-01-20T12:00:23+03:30
آلبوم موسیقی «خاطره باز» از محصولات جدید مرکز موسیقی حوزه هنری سازمان تبلیغات اسلامی با صدای غلامرضا صنعتگر طی مراسمی رونمایی شد.

میزبانی «فلسطین» از منتقدان هم لغو شد/ تراکم مهمانان در «میلاد»

میزبانی «فلسطین» از منتقدان هم لغو شد/ تراکم مهمانان در «میلاد»
2022-01-20T11:47:03+03:30
سینما فلسطین دیگر میزبان اعضای انجمن منتقدان نیست و آن‌ها برای تماشای آثار چهلمین جشنواره فیلم فجر در برج میلاد حضور پیدا می‌کنند.

روایت حبیب کاشانی از مدیریت در فوتبال تا مدیریت در شهر

روایت حبیب کاشانی از مدیریت در فوتبال تا مدیریت در شهر
2022-01-20T10:13:43+03:30
برنامه «دستخط» شبکه پنج سیما، جمعه اول بهمن با حضور حبیب‌ کاشانی عضو شورای اسلامی شهر تهران پیش روی مخاطبان قرار می گیرد.

تماشای آثار نگارگری، تذهیب و خوشنویسی در نگارخانه گلستان

تماشای آثار نگارگری، تذهیب و خوشنویسی در نگارخانه گلستان
2022-01-20T10:00:24+03:30
نمایشگاه «آوانگار» شامل مجموعه آثار گروهی نگارگری، تذهیب و خوشنویسی در نگارخانه فرهنگسرای گلستان به نمایش گذاشته می‌شود.

ماجرای دلخوری کامبیز دیرباز از «آقازاده»/ ۲ ماه آخر سر ضبط نرفتم

ماجرای دلخوری کامبیز دیرباز از «آقازاده»/ ۲ ماه آخر سر ضبط نرفتم
2022-01-20T10:00:23+03:30
کامبیز دیرباز از ماجرای دلخوری خود نسبت به سریال «آقازاده» گفت و اینکه باعث شده است ۲ ماه پایانی فیلمبرداری را سر ضبط نرود.

۳ جایزه از جشنواره پالم اسپرینگز به «قهرمان» اصغر فرهادی رسید

۳ جایزه از جشنواره پالم اسپرینگز به «قهرمان» اصغر فرهادی رسید
2022-01-20T09:47:04+03:30
«قهرمان» اصغر فرهادی ۳ جایزه از جشنواره فیلم بین‌المللی پالم اسپرینگز ۲۰۲۲ دریافت کرد.

«دن کیشوت» صاحب تیزر جدید شد/ گروتسکی براساس بیگانه‌سازی برشت

«دن کیشوت» صاحب تیزر جدید شد/ گروتسکی براساس بیگانه‌سازی برشت
2022-01-20T09:47:03+03:30
نمایش «دن کیشوت» به کارگردانی جواد مولانیا که دور تازه اجراهای خود را در تماشاخانه ایرانشهر آغاز کرده است تا اواخر بهمن روی صحنه خواهد بود.

تب «سزارین» چگونه ایران را گرفت؟/ وقتی پزشک «مادر» را فریب می‌دهد

تب «سزارین» چگونه ایران را گرفت؟/ وقتی پزشک «مادر» را فریب می‌دهد
2022-01-20T06:00:23+03:30
محمدعلی صادقی کارگردان مستند «چرا سزارین؟» ضمن ارائه توضیحاتی درباره این مستند، از پزشکانی گفت که برای سود بیشتر مادران را با هشدارهای نادرست، به عمل سزارین ...

رقبای دریافت خرس‌های طلایی و نقره‌ای برلیناله ۲۰۲۲ معرفی شدند

رقبای دریافت خرس‌های طلایی و نقره‌ای برلیناله ۲۰۲۲ معرفی شدند
2022-01-19T17:18:38+03:30
جشنواره فیلم برلین ۲۰۲۲ اسامی فیلم‌های بخش رقابتی این دوره خود را اعلام کرد.

امیر مهریزدان مدیر مرکز مستند سوره شد/خداحافظی یاسر فریادرس

امیر مهریزدان مدیر مرکز مستند سوره شد/خداحافظی یاسر فریادرس
2022-01-19T14:45:21+03:30
در مراسمی در حوزه هنری با تکریم و تودیع یاسر فریادرس از مرکز مستند سوره حوزه هنری، امیر مهریزدان جانشین وی شد.

ششمین دوره نمایشنامه‌خوانی مولوی از ۳۰ دی آغاز می‌شود

ششمین دوره نمایشنامه‌خوانی مولوی از ۳۰ دی آغاز می‌شود
2022-01-19T14:32:01+03:30
ششمین دوره نمایشنامه‌خوانی مرکز تئاتر مولوی از روز پنجشنبه ۳۰ دی با اجرای ۲ نمایشنامه‌خوانی آغاز می‌شود.

برگزاری جلسه هیات مدیره جدید آسیفا

برگزاری جلسه هیات مدیره جدید آسیفا
2022-01-19T14:05:21+03:30
هیأت مدیره جدید آسیفا، اولین جلسه رسمی خود را برگزار کرد.

نمایشگاه «بیگانه با دیگری» افتتاح می‌شود/ نقش کرونا و تاثیرات آن

نمایشگاه «بیگانه با دیگری» افتتاح می‌شود/ نقش کرونا و تاثیرات آن
2022-01-19T12:18:42+03:30
نمایشگاه «بیگانه با دیگری» با حضور ۶ هنرمند در رشته‌های مختلف برگزار می‌شود.

نمایشگاه «با دیگری» افتتاح می‌شود/ کرونا و تاثیرات آن

نمایشگاه «با دیگری» افتتاح می‌شود/ کرونا و تاثیرات آن
2022-01-19T11:25:22+03:30
نمایشگاه «با دیگری» با حضور ۶ هنرمندان در رشته‌های مختلف برگزار می‌شود.

ظرفیت ویژه همکاری سینمایی ایران و روسیه/ این یک بازار سودآور است

ظرفیت ویژه همکاری سینمایی ایران و روسیه/ این یک بازار سودآور است
2022-01-19T11:25:21+03:30
رائد فریدزاده معاون امور بین‌الملل بنیاد سینمایی فارابی بیان کرد که ایران و روسیه ظرفیت ویژه‌ای برای همکاری در حوزه سینما دارند.

بهترین‌های سینمای فرانسه معرفی شدند/ اعلام برندگان لومیر ۲۰۲۲

بهترین‌های سینمای فرانسه معرفی شدند/ اعلام برندگان لومیر ۲۰۲۲
2022-01-19T10:45:21+03:30
«اتفاق» و «آنت» به عنوان برندگان بزرگ جوایز لومیر فرانسه در سال ۲۰۲۲ انتخاب شدند.

به‌دنبال «مجری برتر» شدن نیستم/ رادیو و تلویزیون هر دو دلچسب است

به‌دنبال «مجری برتر» شدن نیستم/ رادیو و تلویزیون هر دو دلچسب است
2022-01-19T10:18:41+03:30
مجری رادیو صبا از ویژگی‌های این شبکه رادیویی که به دنبال طنز و سرگرمی است و حضورش در آن طی ۱۰ سال سخن گفت.
X فیلم جدید دانلود فیلم و سریال تبلیغات شما (پیام به تلگرام)