میرنیوز

مراسم وداع با کامبیز درمبخش برگزار شد/ هنرمندی که شاعر تصویر بود

مراسم وداع با کامبیز درمبخش برگزار شد/ هنرمندی که شاعر تصویر بود 2021-11-09T11:22:24+03:30

به گزارش خبرنگار مهر، مراسم وداع با کامبیز درمبخش صبح سه‌شنبه ۱۸ آبان از مقابل خانه هنرمندان ایران برگزار شد.

در این مراسم، محمدحسین نیرومند مشاور وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، سیدمسعود شجاعی طباطبایی مدیرکل مرکز هنرهای تجسمی حوزه هنری، نیکنام حسینی پور مدیرعامل مؤسسه هنرمندان پیشکسوت، مجید رجبی معمار مدیرعامل خانه هنرمندان، سیدعباس عظیمی مدیرعامل مجموعه فرهنگی برج آزادی، ابراهیم حقیقی، سیف الله صمدیان، لیلی گلستان و جمعی دیگر از هنرمندان حضور داشتند.

در ابتدای مراسم، حسین فردی قاری قرآن، آیاتی از کلام‌الله مجید را قرائت کرد.

سپس هادی حیدری هنرمند کاریکاتوریست که اجرای این مراسم را برعهده داشت، ضمن تسلیت درگذشت درمبخش در سخنانی گفت: امروز هنر ایران عزادار است و نقش‌ها رنگ تیره بر تن کردند. کامبیز درمبخش یگانه عصر ما بود، زلال همچون طرح‌هایش و صمیمی چون ایده‌هایش. ای کاش ایده‌ها به سخن در می‌آمدند. بار دیگر کرونا ما را در اندوهی سترگ فرونشاند. استاد درمبخش مرگ ایده‌های رنگی و یکی از مهمترین قله‌های هنر معاصر ایران در ۷۹ سالگی درگذشت و جهان تصویر را ماتم زده کرد.

سخنران اول، مجید رجبی معمار مدیرعامل خانه هنرمندان ایران بود که در سخنانی به تمجید از کامبیز درمبخش پرداخت و این غم بزرگ را تسلیت گفت.

احمد عربانی هنرمند کاریکاتوریست و از دوستان دیرینه درمبخش در سخنانی گفت: در سوگ فخر کاریکاتور ایران هستیم؛ این طفل شیرازی که تا آخرین لحظات حیاتش نوجوانی ماند. شاید بهتر است بگویم ایده‌ها به دنبال او بودند مانند حافظ که کلمات اسیر شاعر بودند. او بود که با دریافت جوایز مهم کاریکاتور، نام ایران در میان بزرگان کاریکاتور جهان حک شود.

وی با اشاره به روزگاری که درمبخش از آلمان به ایران بازگشت و در نشریه گل آقا مشغول به کار شد، افزود: کامبیز درمبخش در کنف حمایت آقای صابری مانند پرنده‌ای که به لانه برگشته، به چشمه سیال و تمام نشدنی تبدیل شد. نزدیک بود دشمنانی دوست نما، استاد را به ورطه خطرناکی بکشانند که باز هم کیومرث صابری جلوی این ماجرا را گرفت. کامبیز درمبخش محدودیت و حصار را بر نمی تافت و آثارش را جاودانه ساخت و همگان از آن بهره می‌بردند. با نگاهش در طبقه دوم نشر ثالث ماند و با آغوش پرمهرش همگان را با سخاوت ذاتی اش میزبانی می‌کرد. برای روح نجیب و باشکوه کامبیز خداحافظی می‌کنم و از خدا آرامش روحش را طلب دارم.

هادی حیدری سپس پشت تریبون آمد و اعلام کرد سیدمسعود شجاعی طباطبایی هنرمند کاریکاتوریست قرار است پیام ۲ تن از هنرمندان جهانی کاریکاتور آنجل بولیگان و آرس کاریکاتوریست های برزیلی و کوبایی را ترجمه کند.

سیدمسعود شجاعی طباطبایی گفت: صحبت کردن سخت است اما قرار است واسطه‌ای باشم تا سخنان ۲ تن از هنرمندان مطرح جهانی برزیلی و کوبایی را به گوش شما برسانم.

سپس شجاعی طباطبایی سخنان آرس کاریکاتوریست کوبایی و آنجل بولیگان کاریکاتوریست برزیلی را ترجمه کرد.

هنرمند کوبایی در پیام خود چنین نوشته بود: شنیدن خبر فوت کامبیز درمبخش بسیار غم انگیز است اما خوشحالم که کارهایش برای ما باقی و ماندگار خواهد شد.

آنجل بولیگان نیز به ذکر خاطراتی از اولین دیدارش با کامبیز درمبخش و همچنین خاطراتی از سفر پاریس و ناگهانی دیدن درمبخش در آن شهر پرداخته بود.

کامبیز شاعر تصویر بود و فقط کافی بود به او مداد یا خودکاری می‌دادید تا هوش سرشارش تبدیل به تصاویر ساده اما بسیار پیچیده و ممتنع بشود. کامبیز تمام زخم‌ها و دردها را نشان می‌داد و در یادگاری‌هایش نیز می‌توانیم رنج و خطاهایمان را پیدا کنیمابراهیم حقیقی هنرمند پیشکسوت و از دوستان صمیمی کامبیز درمبخش نیز در سخنانی گفت: خاطرم هست روزی که مراسم بدرقه مرتضی ممیز و در جمعیتی به همین شلوغی برگزار شده بود، آیدین آغداشلو شعر ملک الشعرای بهار را خواند و من نیز ترجیح می‌دهم چنین کنم.

وی در ادامه بیان کرد: کامبیز در گفتگویی که این روزها دست به دست می‌چرخد، همکاران خودش را دکترهایی که دارو نمی‌دهند، می‌داند. علاوه بر این گفته کامبیز، به نظر من باید کاریکاتوریست‌ها را با شاعران و رادیولوژیست‌ها قیاس کرد؛ کامبیز شاعر تصویر بود و فقط کافی بود به او مداد یا خودکاری می‌دادید تا هوش سرشارش تبدیل به تصاویر ساده اما بسیار پیچیده و ممتنع بشود. کامبیز تمام زخم‌ها و دردها را نشان می‌داد و در یادگاری‌هایش نیز می‌توانیم رنج و خطاهایمان را پیدا کنیم.

حقیقی عنوان کرد: تمام خوبی‌هایی که کامبیز در عین فروتنی داشت، می‌تواند آینه ما باشد و تا شاید بشود ما هم مثل کامبیز باشیم. یگانه و یکتا بود چون به شخصیت هنری خودش رسیده بود و حتی بدون امضا مشخص بود که متعلق به کامبیز است.

سخنران بعدی، محمدحسین نیرومند مشاور هنری و سینمایی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی بود که در سخنانی گفت: به خانواده استاد کامبیز درمبخش و اهالی هنر ایران تسلیت عرض می‌کنم. به من امر شده از طرف آقای اسماعیلی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی و محمود شالویی سرپرست معاونت هنری ارشاد، این ضایعه را به اهالی فرهنگ و هنر کشور عرض کنم.

وی بیان کرد: استاد عربانی از مرحوم درمبخش به عنوان فخر هنر ایران یاد کرد؛ اجازه بدهید من به دلیل شناختی که از حوزه کاریکاتور دارم، جمله ایشان را تکمیل کنم. استاد کامبیز درمبخش بزرگترین کاریکاتوریست صد و اندی ساله ایران هستند و این موضوع را اغراق نمی‌کنم و آگاهانه می‌گویم. این موضوع خیلی ساده اثبات می‌شود. استاد جدا از اینکه متواضع و فروتن و مهربان بود؛ خلاق‌ترین کاریکاتوریست ایران بود، همیشه قلم و کاغذ در دستش بود و همیشه ایده داشت که تنها برخی از ایده‌هایش اجرایی شدند. بنابراین می‌توانیم ایشان را پرکارترین کاریکاتوریست ایران و کسی که دارای ایده‌های متنوعی بود، نیز بدانیم و همچنین هنرمندترین کاریکاتوریست ایران.

نیرومند همچنین گفت: بسیاری کاریکاتور را هنر نمی‌دانند اما آثار آقای درمبخش اثبات می‌کند کاریکاتور هنر است و شاید آن ویژگی خاصی که آثار ایشان را متمایز می‌کند، ویژگی‌های زیبایی‌شناسانه طرح‌های ایشان به عنوان عناصر بصری است و شاید این ویژگی متمایزکننده است که استاد را در زمره یکی از کاریکاتوریست‌های برجسته ایران می‌کند. بسیاری از هنرمندان کاریکاتوریست جهان برای درگذشت استاد، پیام تسلیت فرستادند اما ما تنها توانستیم ۲ تن از آنها را اینجا برای شما پخش کنیم.

در ادامه، یاسمین مدقالچی خواهرزاده درمبخش پشت تریبون قرار گرفت و با تشکر از حضور حاضران در مراسم بدرقه، در سخنانی گفت: کامبیز ۲۰ سال پیش به ایران برگشت تا در کنار هموطنانش زندگی کند. همگان او را عمو کامبیز، استاد درمبخش و نابغه کاریکاتور ایران صدا می‌کنند اما من صدایش می‌کنم دایی کامبیز. دایی، اولین کارش را در ۱۴ سالگی و در روزنامه ارتش که پدربزرگم آنجا کار می‌کرد، منتشر کرد. برای هر نسل و ملیتی می‌کشید. سوژه‌های معروف کامبیز درباره صلح و انسانیت بود و مشکلات دنیا را با طنز و لطافت می‌کشید؛ آدمک‌های کامبیز هم گریه دار بود هم خنده‌دار.

وی با بیان اینکه دایی‌اش باعث شد وارد دنیای هنر شود، اظهار کرد: کامبیز می‌گفت «فرق من با یک نویسنده این است که من با چند خط ساده، تمام فلسفه دنیا را مطرح می‌کنم و من برای این کار خیلی زحمت کشیدم.» جای کامبیز درمبخش بسیار خالی خواهد بود اما کارهای پراحساسش و آدمک‌هایش جاودانه خواهد ماند.

همچنین رامین درمبخش فرزند درمبخش نیز در سخنانی بیان کرد: پدرم تا آخر عمرش در حال کار بود. آرزویم این است که چیزهایی که کامبیز می‌خواست برایش محقق شود و مادرم نیز می‌گفت می‌خواهد برای پدرم نمایشگاهی ترتیب دهد و من هم از این پیشنهاد مادرم استقبال کردم، چون دوست دارم عموم مردم نیز به دیدن کارهایش بیایند.

هادی حیدری در ادامه مراسم گفت: امشب ساعت ۱۹ مراسم شب وداع با استاد درمبخش در محل خانه هنرمندان ایران برگزار خواهد شد و به یاد استاد کامبیز درمبخش شمع روشن خواهیم کرد.

در پایان مراسم، نماز به امامت حجت الاسلام سیدمحمود دعایی بر پیکر کامبیز درمبخش خوانده و پیکر این هنرمند فقید به سمت بهشت زهرا (س) بدرقه شد.

منبع : خبرگزاری مهر


کلمات کلیدی :
اشتراک گذاری :

آخرین اخبار هنری

مسئولیت سامانه‌ها و پلتفرم‌ها مطلقاً صفر نیست/ مانع رقابت نشویم

مسئولیت سامانه‌ها و پلتفرم‌ها مطلقاً صفر نیست/ مانع رقابت نشویم
2021-12-05T15:12:31+03:30
امیر خوراکیان بیان کرد هیچوقت مسئولیت سامانه‌ها و پلتفرم‌ها صفر نیست زیرا محتوای مجرمانه مشخص است اما محتوایی که ظاهرش مجرمانه نیست ولی حقی از این طریق ضایع ...

هیات امنا و هیات مدیره انجمن سینمای جوانان ایران منصوب شدند

هیات امنا و هیات مدیره انجمن سینمای جوانان ایران منصوب شدند
2021-12-05T15:12:30+03:30
محمد خزاعی معاون وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی و رئیس سازمان سینمایی اعضای هیأت امنا و هیات مدیره انجمن سینمای جوانان ایران را منصوب کرد.

«نخ دندان» به ایتالیا می رود/ ۳۰ ثانیه حرف نزنیم!

«نخ دندان» به ایتالیا می رود/ ۳۰ ثانیه حرف نزنیم!
2021-12-05T13:39:10+03:30
فیلم کوتاه «نخ دندان» به کارگردانی سعید صادقی و فرشاد هاشمی به جشنواره «سدیچیکورتو» ایتالیا راه پیدا کرد.

«اِنکانتو» در صدر هفته کم رونق باکس آفیس آمریکا قرار گرفت

«اِنکانتو» در صدر هفته کم رونق باکس آفیس آمریکا قرار گرفت
2021-12-05T10:52:30+03:30
این هفته برای باکس آفیس آمریکا خوب نبود، اما ۲ فیلم بزرگ دیگر تا پایان سال جاری میلادی از راه می‌رسند.

«راه جنون» دو موزیسین ایرانی به بازار موسیقی می‌رسد

«راه جنون» دو موزیسین ایرانی به بازار موسیقی می‌رسد
2021-12-05T09:32:29+03:30
بهداد بابایی و نوید افقه از نوازندگان صاحب سبک و شناخته شده موسیقی ایرانی طی روزهای آینده از تازه‌ترین آلبوم موسیقایی خود به نام «راه جنون» رونمایی می‌کنند.

چالش دعوت از روان‌شناس متخصص/ مردم نمی‌دانند با اضطراب چه کنند؟

چالش دعوت از روان‌شناس متخصص/ مردم نمی‌دانند با اضطراب چه کنند؟
2021-12-05T07:59:10+03:30
تهیه‌کننده برنامه‌های مرتبط با حوزه روان‌شناسی در رادیو سلامت از چالش دعوت روان‌شناسان دوره دیده و باتجربه سخن گفت.

«چلچراغ» استادمحمد به محراب می‌رود/ خاموشی یک تماشاخانه قدیمی

«چلچراغ» استادمحمد به محراب می‌رود/ خاموشی یک تماشاخانه قدیمی
2021-12-05T07:59:09+03:30
رضا علوی از اجرای نمایش «چلچراغ» نوشته محمود استادمحمد در تماشاخانه محراب خبر داد.

«جنگ جهانی سوم» در شمال ادامه دارد/ مصائب پلتفرم‌ها برای سینما

«جنگ جهانی سوم» در شمال ادامه دارد/ مصائب پلتفرم‌ها برای سینما
2021-12-04T14:25:50+03:30
مهران ملکوتی صدابردار فیلم سینمایی «جنگ جهانی سوم» به کارگردانی هومن سیدی از ادامه تصویربرداری این پروژه در شمال خبر داد.

سیلوستر استالونه نمایشگاه هنری زد/ شاید باید نقاش می‌شدم!

سیلوستر استالونه نمایشگاه هنری زد/ شاید باید نقاش می‌شدم!
2021-12-04T14:25:49+03:30
نمایشگاه آثار نقاشی سیلوستر استالونه که به تازگی در آلمان افتتاح شده است جامع‌ترین نمایش از تمام آثار هنری بازیگر و کارگردان هالیوودی است که از ۶ دهه پیش شرو...

«جنگ جهانی سوم» در تهران ادامه دارد/ مصائب پلتفرم‌ها برای سینما

«جنگ جهانی سوم» در تهران ادامه دارد/ مصائب پلتفرم‌ها برای سینما
2021-12-04T14:12:29+03:30
مهران ملکوتی صدابردار فیلم سینمایی «جنگ جهانی سوم» به کارگردانی هومن سیدی از ادامه تصویربرداری این پروژه در شمال تهران خبر داد.

دانشگاه‌ها توجهی به نمایش‌های آیینی سنتی ندارند/ تبلیغ مجازی!

دانشگاه‌ها توجهی به نمایش‌های آیینی سنتی ندارند/ تبلیغ مجازی!
2021-12-04T12:39:09+03:30
دبیر بیستمین جشنواره بین‌المللی نمایش‌های آیینی و سنتی در نشست خبری این جشنواره نبود توجه لازم از سوی دانشگاه‌ها به نمایش‌های آیینی و سنتی را دلیل ضعف آموزش ...

«اپیدمی» و «نوار زرد۲» به تلویزیون می‌آیند/سریال ۴ قسمتی در شبکه۱

«اپیدمی» و «نوار زرد۲» به تلویزیون می‌آیند/سریال ۴ قسمتی در شبکه۱
2021-12-04T11:59:09+03:30
سه سریال جدید «خط مقدم»، «نوار زرد ۲» و «اپیدمی» به آنتن شبکه‌های یک، دو و سه می‌رسند.

کارگردان «لباس شخصی» با «ضد» به فجر می‌آید/ یک درام سیاسی و ملتهب

کارگردان «لباس شخصی» با «ضد» به فجر می‌آید/ یک درام سیاسی و ملتهب
2021-12-04T11:05:50+03:30
دومین فیلم سینمایی امیرعباس ربیعی با نام «ضد» این روزها در سکوت خبری پیش می‌رود تا برای چهلمین جشنواره فیلم فجر آماده شود.

افتتاح نمایشگاه «نغمه مانا»/ شجریان ادبیات را دوباره معنا کرد

افتتاح نمایشگاه «نغمه مانا»/ شجریان ادبیات را دوباره معنا کرد
2021-12-04T10:52:29+03:30
نمایشگاه پوستر، نشانه و خوشنویسی «نغمه مانا» ۱۲ آذرماه باحضور غلامحسین امیرخانی، حسین علیزاده و همایون شجریان توسط انجمن طراحان گرافیک، انجمن خوشنویسان و خان...

«هملت پشت‌کوهی» ارتباطی با «هملت» شکسپیر ندارد/ تم ۲ اثر یکی است

«هملت پشت‌کوهی» ارتباطی با «هملت» شکسپیر ندارد/ تم ۲ اثر یکی است
2021-12-04T08:52:29+03:30
ابراهیم پشت‌کوهی که نمایش «هملت پشت‌کوهی» را به عنوان جدیدترین اثر خود روی صحنه خواهد برد تأکید کرد این اثر به لحاظ قصه و داستان ارتباطی با «هملت» ویلیام شکس...

آلودگی هوای پایتخت بازیگر «پایتخت» را راهی بیمارستان کرد

آلودگی هوای پایتخت بازیگر «پایتخت» را راهی بیمارستان کرد
2021-12-04T07:32:29+03:30
خسرو امیرصادقی تهیه‌کننده سینما و بازیگر مجموعه تلویزیونی «‌پایتخت ۵» بیان کرد که به دلیل آلودگی هوای پایتخت حدود ۵ روز است که در بیمارستان بستری است.

جذب ۶۰ هزار مخاطب به سینما بدون بازیگر چهره/ «پوست» خط‌شکنی کرد

جذب ۶۰ هزار مخاطب به سینما بدون بازیگر چهره/ «پوست» خط‌شکنی کرد
2021-12-04T06:32:29+03:30
تهیه‌کننده «پوست» بیان کرد که باید به سمت سینمای قصه ‌گو و داستانی حرکت کرد تا قصه و محتوای فیلم مخاطب را جذب کند و انحصارهایی که روی اسم‌ها و افراد است، از ...

اکران «تی‌تی» به تعویق افتاد/ نمایش در زمان مناسب‌تر

اکران «تی‌تی» به تعویق افتاد/ نمایش در زمان مناسب‌تر
2021-12-03T19:39:09+03:30
اکران فیلم سینمایی «تی‌تی» به کارگردانی آیدا پناهنده به تعویق افتاد.

در جلسه مدیران جشنواره موسیقی فجر با سرپرست معاونت هنری چه گذشت؟

در جلسه مدیران جشنواره موسیقی فجر با سرپرست معاونت هنری چه گذشت؟
2021-12-03T16:32:29+03:30
جلسه دبیر و مدیران سی و هفتمین جشنواره بین‌المللی موسیقی فجر با سرپرست معاونت امور هنری برگزار شد.

پردیس «چارسو» خانه پانزدهمین جشنواره «سینماحقیقت» شد

پردیس «چارسو» خانه پانزدهمین جشنواره «سینماحقیقت» شد
2021-12-03T14:59:09+03:30
بخش‌هایی از برنامه‌های پانزدهمین جشنواره بین‌المللی «سینماحقیقت» به صورت محدود در پردیس سینمایی «چارسو» انجام می‌شود.

دوباره بچه‌دار شدن بد نیست/ وقت بها دادن به سریال‌سازی است

دوباره بچه‌دار شدن بد نیست/ وقت بها دادن به سریال‌سازی است
2021-12-03T14:19:09+03:30
حدیث میرامینی بازیگر سینما و تلویزیون با حضور در برنامه «سریالیست» به ارایه توضیحاتی درباره کارنامه کاری خود پرداخت.

روایت «حاج قاسم» از «حاج قاسم» تئاتر می‌شود/ «ژنرال» از کجا آمد؟

روایت «حاج قاسم» از «حاج قاسم» تئاتر می‌شود/ «ژنرال» از کجا آمد؟
2021-12-03T13:52:29+03:30
نمایش «ژنرال» در قالب برنامه‌های «کاروان هنری روایت حبیب» برای مردم ۱۰ استان کشورمان نمایش داده می‌شود.

«روایت حبیب» با ادای احترام به مقام شهید سلیمانی آغاز شد

«روایت حبیب» با ادای احترام به مقام شهید سلیمانی آغاز شد
2021-12-03T13:39:09+03:30
کاروان هنری روایت حبیب با ادای احترام و استعانت از شهید سردار حاج قاسم سلیمانی در گلزار شهدای کرمان کار خود را آغاز کرد.

تشکیل کمیته مشترک برای تبادل نظر و همبستگی بیشتر اصناف سینما

تشکیل کمیته مشترک برای تبادل نظر و همبستگی بیشتر اصناف سینما
2021-12-03T13:39:09+03:30
روسای صنوف کارگردانان و تهیه‌کنندگان سینما در جلسه‌ای مشترک با مدیرعامل خانه سینما و اعضای شورای مرکزی کانون کارگردانان سینمای ایران تصمیم به تشکیل کمیته‌ای ...

مراحل فنی «ملاقات خصوصی» آغاز شد/ انتشار تصاویری تازه

مراحل فنی «ملاقات خصوصی» آغاز شد/ انتشار تصاویری تازه
2021-12-03T12:59:09+03:30
همزمان با آغاز مراحل فنی فیلم سینمایی «ملاقات خصوصی»، تصاویری تازه از این فیلم منتشر شد.

سفر «آپارات» به ۲ جشنواره جهانی

سفر «آپارات» به ۲ جشنواره جهانی
2021-12-03T11:39:09+03:30
فیلم کوتاه «آپارات» به نویسندگی و کارگردانی حسن نجم‌آبادی به ۲ جشنواره جهانی راه یافت.

نخبگان فرهنگی زیر ذره‌بین «نگین» رفتند/ تلاش برای ۱۰۰ قسمتی شدن

نخبگان فرهنگی زیر ذره‌بین «نگین» رفتند/ تلاش برای ۱۰۰ قسمتی شدن
2021-12-03T10:45:49+03:30
برنامه «نگین» در رادیو ایران به واکاوی زندگی نخبگان فرهنگی می‌پردازد.

برای حفظ و اشاعه هنرهای آیینی هم صدا شویم/ ضرورت ایجاد یک بنیاد

برای حفظ و اشاعه هنرهای آیینی هم صدا شویم/ ضرورت ایجاد یک بنیاد
2021-12-03T10:32:30+03:30
داوود فتحعلی بیگی در پیامی بیان کرد وقت آن است که همه هم صدا شده و خواستار دایر کردن بنیاد ملی حفظ و اشاعه هنرهای آیینی و نمایش‌های سنتی ایرانی باشند.

رونمایی از «سرجوخه» در قسمت آخر سریال

رونمایی از «سرجوخه» در قسمت آخر سریال
2021-12-03T10:32:29+03:30
شنبه سیزدهم آذر ماه با پخش قسمت سی‌ام؛ سریال امنیتی_جاسوسی «سرجوخه» به کارگردانی احمد معظمی به پایان می‌رسد.

«عمار» جشنواره‌ای در تراز مردم است/ شانسی برای سینمای ایران

«عمار» جشنواره‌ای در تراز مردم است/ شانسی برای سینمای ایران
2021-12-03T10:05:49+03:30
هوشنگ توکلی بازیگر باسابقه سینما و تلویزیون بیان کرد که کارهای لوکس در جشنواره «عمار» تولید نمی‌شود، قصه‌ها، نگاه‌ها و اندیشه‌ها در آثار «عمار» بیشتر متوجه م...
X فیلم جدید دانلود فیلم و سریال تبلیغات شما (پیام به تلگرام)