میرنیوز

جزییات هفتمین جشنواره عکس «نورنگار» تشریح شد/ توجه به عکاسی خلاقه

جزییات هفتمین جشنواره عکس «نورنگار» تشریح شد/ توجه به عکاسی خلاقه 2021-11-02T12:42:26+03:30

به گزارش خبرنگار مهر، نشست خبری هفتمین جشنواره عکس «نورنگار» ظهر دوشنبه ۱۰ آبان ماه با حضور افشین بختیار، داریوش محمدخانی و محمد فروغی اعضای شورای سیاستگذاری، مسعود افشانی دبیر جشنواره و فاطمه بهبودی داور جشنواره برگزار شد.

محمد فروغی عضو شورای سیاستگذاری هفتمین جشنواره «نورنگار» در ابتدای نشست با انتقاد از پوشش اندک خبری از جشنواره‌هایی که در مباحث فرهنگی و هنری فعالیت دارند، گفت: ۷ سال است جشنواره عکس «نورنگار» بنیان نهاده شده است و افتخار می‌کنم تمام همت و تلاش‌مان را برای ایران گذاشتیم. افتخار می‌کنم بحث «ایران من» را به عنوان مرکز اصلی نگاه استراتژیک‌مان تعیین کردیم و در این راستا به خوبی‌های ایران می‌پردازیم. خوشحالم با وجود مشکلات ۷ ساله، توانستیم این کار را ادامه دهیم و امیدواریم باز به همت همگان، این روند ادامه پیدا کند.

وی افزود: این دوره با وجود شرایط اقتصادی، جایزه ۸۴ میلیونی داریم و در انتخاب داوران، به سوی جوان‌گرایی رفتیم.

فروغی در ادامه با انتقاد از وضعیت حاکم بر عکاسی در فضای هنری ایران، بیان کرد: جالب است بدانید انجمن‌های عکاسی داخل ایران اخبار جشنواره «نورنگار» را پوشش نمی‌دهند و به اعضای خود اطلاع‌رسانی نمی‌کنند. می‌گویند من دکان راه انداختم و این رویداد جشنواره نیست. وقتی نمی‌توانیم همدیگر را ببینیم، چنین وضعیتی نیز حاکم می‌شود. در واقع من شرکت خصوصی دارم که دغدغه فرهنگی دارد و چنین فعالیتی بیش از اینکه برایم از نظر معنوی آورده داشته باشد، برایم ضرر داشته است.

وی تصریح کرد: دوست دارم در نگاه بصری جامعه تأثیرگذار باشم و اندک تأثیری هم که این جشنواره داشته، به کسب و کارمان برکت داده است.

عضو شورای سیاستگذاری جشنواره عکس «نورنگار» گفت: در ادامه فعالیت‌های فرهنگی که داشتیم، برنامه برای هنرهای تجسمی داریم و بحث آموزش را راه‌اندازی کرده‌ایم و در حال حاضر نیز به صورت رایگان کلاس‌های لایو و حضوری را همزمان برگزار کردیم. برگزاری کلاس در دوران کرونا کمک کرد تا استریم را راه‌اندازی کنیم و ساختارهای استریم لایو را در حوزه عکاسی صنعتی و نورپردازی راه انداختیم.

مسعود افشانی دبیر هفتمین جشنواره عکس «نورنگار» نیز در ادامه بیان کرد: هفتمین جشنواره عکس «نورنگار» امسال در شرایط کرونا برگزار می‌شود، البته سال ۹۹ به دلیل اوج بیماری کرونا، جشنواره را برگزار نکردیم چون نمی‌خواستیم عکاسان را در شرایط سختی قرار دهیم و ترجیح دادیم جشنواره یک سال برگزار نشود. امسال در هفتمین دوره جشنواره با قدرت بیشتر کار را آغاز و سعی کردیم موضوعاتی روز مانند خدمات کادر درمان برای سوژه عکاسی در نظر گرفته شود تا نوعی ادای دین به کادر درمان داشته باشیم.فاطمه بهبودی: در ایران با جشنواره‌های عکس به صورت سطحی برخورد می‌شود اما در حالی که تحریم‌ها بر کشور ما اثرگذار است، عکس می‌تواند اثرات تحریم ها بر زندگی مردم را به جهانیان نشان دهد و قلب‌ها را به هم نزدیک کند

وی بیان کرد: بخش جنبی جشنواره شامل عکاسی خلاقانه است که در کمتر جشنواره‌ای به آن پرداخته شده است. در واقع، عکاسی رئال و پرتره نیست بلکه ترکیبی از خلاقیت در عکاسی است که بعضاً به آن پرداخته نشده است. در این زمینه با اختصاص جوایزی درخور، تلاش کردیم کمکی به رفع نیازهای عکاسان کرده باشیم.

افشانی با اشاره به تغییر رویه و نگاه هیأت داوران، توضیح داد: مجید سعیدی، ساتیار امامی و فاطمه بهبودی داوران جوان و صاحب سبکی هستند که در هفتمین جشنواره «نورنگار» داوری متفاوتی را انجام خواهند داد. خوشبختانه تاکنون استقبال خوبی از جشنواره شده است و ما نیز قصد داریم و دوست داریم یک حرکت فرهنگی انجام دهیم نه صرفا یک جشنواره عکاسی برگزار کنیم. آرشیوی که ما در اختیار داریم به کار پروژه‌ها و فعالیت‌های پژوهشی می‌آید. امیدواریم امسال با موضوعات انتخاب شده آرشیو غنی‌تر شود و آن را یک حرکت فرهنگی ریشه‌دار در نظر بگیرند.

وی همچنین از راه‌اندازی آژانس عکس «نورنگار» در آینده نزدیک خبر داد و افزود: دل‌مان پردرد است از دوستانی که از دست دادیم به ویژه دکتر عالمی که همیشه همراه ما بودند و حکم پدر معنوی ما را داشتند.

افشین بختیار عضو شورای سیاستگذاری جشنواره نیز در سخنانی گفت: من از ابتدای پیدایش «نورنگار» در کنارش بودم. من از دولت‌ها گلایه دارم چون وقتی به هر کدام از سازمان‌های دولتی برای انجام کار فرهنگی و هنری به ویژه عکاسی مراجعه کردم، من را نادیده گرفتند. تاکنون برای بیشتر شرکت‌های بزرگ خودروسازی، سدسازی، نفتی و … کار عکاسی صنعتی انجام داده‌ام اما هر وقت پیشنهاد دادم معمولاً اکثر آنها کاری برای هنر ایران نکردند اما مؤسسه «نورنگار» و آقای فروغی این‌طور نیستند و با وجود کارشکنی‌های بسیار، پشت جشنواره ایستاده‌اند.

داریوش محمدخانی عضو شورای سیاستگذاری جشنواره «نورنگار» نیز در ادامه بیان کرد: با فراگیری کرونا، تصمیم گرفتیم به‌جای نقمت، نعمت آن را یادآور شویم، مثلاً نعمت زندگی و امیدهای کوچک را عکاسی کنیم و یادآور شویم. به ویژه اینکه جشنواره عکس «نورنگار» قصد نمایش عکس ندارد و در جهت فرهنگسازی و آن هم فرهنگسازی مثبت و نه سیاه‌نمایی فعالیت می کند.

وی ادامه داد: از آنجایی که تکنیک‌هایی مانند HDR و پانوراما به دوربین‌ها اضافه شده است، ما نیز آنها را مدنظر قرار دادیم و بخش عکاسی خلاقانه را به عنوان بخش جنبی در نظر گرفتیم که در ۲ بخش تک عکس و مجموعه عکس (حداکثر ۸ قطعه) امکان شرکت در آن وجود دارد.

فاطمه بهبودی که یکی از داوران جشنواره عکس «نورنگار» است، در جلسه حاضر بود و به نمایندگی از دیگر داوران در سخنانی گفت: عکاسان خوبی در ایران داریم اما هنوز نتوانسته‌ایم در سطح بین‌الملل خودمان را به ویژه در عکاسی مستند بالا بکشیم. در ایران نیز با جشنواره‌های عکس به صورت سطحی برخورد می‌شود اما در حالی که تحریم‌ها بر کشور ما اثرگذار است، عکس می‌تواند اثرات تحریم ها بر زندگی مردم را به جهانیان نشان دهد و دیدگاه‌ها را تغییر دهد و قلب‌ها را به هم نزدیک کند. بنابراین هر جریان عکاسی باید مورد حمایت قرار گیرد تا بتواند ارتباطات ایجاد کند.

وی در مورد داوری جشنواره «نورنگار» توضیح داد: در داوری عکس‌ها، نام عکاسان مشخص نیست و ما نیز سعی می‌کنیم استقلال‌مان را حفظ کنیم. به شخصه دنبال عکس‌هایی هستم که خلاقیت و نگاه متفاوتی داشته باشد.

مسعود افشانی دبیر جشنواره در پایان در پاسخ به پرسش خبرنگار مهر درباره بخش جنبی جشنواره که عکاسی خلاقه است و اینکه آیا در این بخش به آثار بینارشته‌ای نیز توجه می‌شود، گفت: تعریف عکس خلاقه مشخص نیست؛ عکاسی خلاقانه بیشتر یک حس است تا یک چارچوب. آنچه که در عکاسی خلاقانه مطرح است، آن نگاه فراواقع‌گرایانه و متفاوت به یک سوژه است به همین دلیل ما دست عکاسان را باز گذاشته‌ایم. همچنین در سایت بخشی به عنوان راهنمایی قرار داده‌ایم که بسیار به عکاس‌ها برای تولید چنین آثاری کمک خواهد کرد. عکس‌های خلاقانه بی‌نظیری برای ما ارسال شده است و می‌دانم کار داوران خیلی سخت خواهد شد.

منبع : خبرگزاری مهر


کلمات کلیدی :
اشتراک گذاری :

آخرین اخبار هنری

حذف سکانس هاشمی رفسنجانی در «منصور» خودخواسته بود

حذف سکانس هاشمی رفسنجانی در «منصور» خودخواسته بود
2021-11-30T14:12:29+03:30
مدیرتولید فیلم سینمایی «منصور» می‌گوید حذف سکانس هاشمی رفسنجانی در «منصور» خودخواسته بود و نمی‌خواستیم دچار حاشیه شویم.

شرایط حذف محدودیت‌های کرونایی «تئاتر» به زودی تعیین می‌شود

شرایط حذف محدودیت‌های کرونایی «تئاتر» به زودی تعیین می‌شود
2021-11-30T13:32:29+03:30
مدیرکل هنرهای نمایشی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی اعلام کرد بحث حذف محدودیت‌های کرونایی تئاتر هنوز قطعی نشده ولی نگاه ستاد ملی مقابله با کرونا و همچنین وزارت ب...

فعالیت سینماها به وضعیت عادی بازگشت/ لغو محدودیت ۵۰ درصدی

فعالیت سینماها به وضعیت عادی بازگشت/ لغو محدودیت ۵۰ درصدی
2021-11-30T11:59:09+03:30
محمد خزاعی رئیس سازمان سینمایی اعلام کرد بعد از ۲ سال کرونایی، سرانجام محدویت‌های ۵۰ درصدی سینماها لغو شده است.

مستندی که ۹۰ درصد به واقعیت نزدیک است/ حاج قاسم در محاصره

مستندی که ۹۰ درصد به واقعیت نزدیک است/ حاج قاسم در محاصره
2021-11-30T11:59:09+03:30
نشست رونمایی از مستند «۳۶۰ درجه محاصره» در بنیاد «مکتب حاج قاسم» برگزار شد.

درگذشت یک پیشکسوت موسیقی بختیاری در سن ۹۵ سالگی

درگذشت یک پیشکسوت موسیقی بختیاری در سن ۹۵ سالگی
2021-11-30T11:19:09+03:30
علی فتحی‌پور از نوازندگان پیشکسوت موسیقی بختیاری در سن ۹۵ سالگی بر اثر ابتلا به بیماری ریوی دارفانی را وداع گفت.

«صبامک» قدیمی‌ترین برنامه رادیو صبا/ بدون پیامک شنوندگانم نگرانم

«صبامک» قدیمی‌ترین برنامه رادیو صبا/ بدون پیامک شنوندگانم نگرانم
2021-11-30T11:05:49+03:30
محمد اوزی گوینده و تهیه‌کننده برنامه «صبامک» در رادیو صبا، این برنامه را قدیمی‌ترین برنامه این شبکه معرفی کرد.

برندگان جوایز گاتهام ۲۰۲۱ معرفی شدند/ ۴ جایزه برای «دختر گمشده»

برندگان جوایز گاتهام ۲۰۲۱ معرفی شدند/ ۴ جایزه برای «دختر گمشده»
2021-11-30T09:32:29+03:30
سی و یکمین دوره اهدای جوایز گاتهام که قدمی کلیدی برای فصل جوایز سینمایی محسوب می‌شود برندگان خود را معرفی کرد.

«پرده» راهی ایتالیا می‌شود/ دوران قرنطینه آلمان از پنجره خوابگاه

«پرده» راهی ایتالیا می‌شود/ دوران قرنطینه آلمان از پنجره خوابگاه
2021-11-30T08:52:30+03:30
مستند کوتاه «پرده» به کارگردانی ایمان بهروزی برای حضور در بخش مسابقه فیلم‌های کوتاه چهل و ششمین جشنواره بین‌المللی «لاچنو دورو» ایتالیا انتخاب شد.

ساخت «عقاب ارس» منتفی شد/ بودجه «روایت فتح» نرسید

ساخت «عقاب ارس» منتفی شد/ بودجه «روایت فتح» نرسید
2021-11-30T08:52:29+03:30
ابراهیم اصغری تهیه‌کننده سینما بیان کرد که ساخت «عقاب ارس» به دلیل مباحث مالی امسال منتفی شد.

«لیر شاه» شکسپیر تله‌تئاتر می‌شود/ اجرای صحنه‌ای به شکل اینتراکتیو

«لیر شاه» شکسپیر تله‌تئاتر می‌شود/ اجرای صحنه‌ای به شکل اینتراکتیو
2021-11-30T08:25:49+03:30
شهرام گیل‌آبادی قصد دارد نمایشنامه «لیر شاه» ویلیام شکسپیر را هم در قالب تله‌تئاتر تولید و ضبط و هم به شکل اینتراکتیو روی صحنه ببرد.

واکنش پیمان جبلی به حواشی و شایعات/ هیچ‌کدام از شنیده‌ها صحت ندارد!

واکنش پیمان جبلی به حواشی و شایعات/ هیچ‌کدام از شنیده‌ها صحت ندارد!
2021-11-29T21:59:10+03:30
رئیس رسانه ملی در واکنش به برخی گمانه‌زنی‌ها درباره تغییرات ساختاری در سازمان صداوسیما، گفت: هیچ‌کدام از شنیده‌ها صحت ندارد.

واکنش پیمان جبلی به حواشی و شایعات/ هیچکدام از شنیده‌ها صحت ندارد!

واکنش پیمان جبلی به حواشی و شایعات/ هیچکدام از شنیده‌ها صحت ندارد!
2021-11-29T21:32:29+03:30
پیمان جبلی رئیس رسانه ملی در واکنش به برخی گمانه‌زنی‌ها درباره تغییرات ساختاری در سازمان صداوسیما تأکید کرد که هیچکدام از شنیده‌ها صحت ندارد.

چهار توصیف مقام معظم رهبری از صداوسیما/ اینجا سنگر مستندسازان است

چهار توصیف مقام معظم رهبری از صداوسیما/ اینجا سنگر مستندسازان است
2021-11-29T20:12:29+03:30
پیمان جبلی رئیس رسانه ملی ضمن تشریح دیدگاه مقام معظم رهبری درباره جایگاه صداوسیما،‌ تأکید کرد که مستندسازان در همه این جایگاه‌ها در این رسانه سنگر دارند.

نادر طالب‌زاده و علیرضا برازش بستری شدند/حسین قرایی به ملاقات رفت

نادر طالب‌زاده و علیرضا برازش بستری شدند/حسین قرایی به ملاقات رفت
2021-11-29T19:45:49+03:30
مدیرکل روابط عمومی صداوسیما از نادر طالب زاده مجری و برنامه‌ساز و علیرضا برازش از مدیران سابق تلویزیون عیادت کرد.

پنجمین جشنواره تلویزیونی مستند به ایستگاه پایانی رسید

پنجمین جشنواره تلویزیونی مستند به ایستگاه پایانی رسید
2021-11-29T18:12:30+03:30
پنجمین جشنواره تلویزیونی مستند امشب با معرفی برگزیدگان به کار خود پایان می‌دهد.

اقدام یک کارگردان تئاتر برای معضل حریم «تئاتر شهر»

اقدام یک کارگردان تئاتر برای معضل حریم «تئاتر شهر»
2021-11-29T12:39:09+03:30
ایوب آقاخانی که طی سال‌های اخیر طراحی و گویندگی برنامه رادیویی «دیالوگ» را برعهده دارد با انتشار متنی از پیگیری مجدانه دست‌اندرکاران این برنامه برای تعیین تک...

تصویربرداری «خوشنام» از نیمه گذشت/ سریال ما طنز صرف نیست

تصویربرداری «خوشنام» از نیمه گذشت/ سریال ما طنز صرف نیست
2021-11-29T09:25:51+03:30
تصویربرداری سریال «خوشنام» از نیمه گذشته است و این روزها در میدان قیام در حال ضبط است.

مهرگان دچار «فرگشت» شد/ وقتی آدمی مقهور اراده‌ خویش است

مهرگان دچار «فرگشت» شد/ وقتی آدمی مقهور اراده‌ خویش است
2021-11-29T08:32:31+03:30
مهدی خلیل‌زاده نویسنده و کارگردان نمایش «فرگشت» درباره ویژگی‌های این اثر نمایشی توضیحاتی ارائه داد.

«اکران مردمی» نقطه طلایی کارنامه «عمار»/ هشدار درباره یک انحراف

«اکران مردمی» نقطه طلایی کارنامه «عمار»/ هشدار درباره یک انحراف
2021-11-29T07:12:31+03:30
محمدتقی فهیم منتقد سینما بیان کرد که ویژگی اصلی «عمار» در حال حاضر همین شبکه توزیع و نمایش آثار است که می‌توان آن را نقطه مثبت و قابل دفاع کارنامه این رویداد...

«اکران مردمی» نقطه طلایی کارنامه «عمار»/ هشدار درباره یک ابتذال

«اکران مردمی» نقطه طلایی کارنامه «عمار»/ هشدار درباره یک ابتذال
2021-11-29T06:19:11+03:30
محمدتقی فهیم منتقد سینما بیان کرد که ویژگی اصلی «عمار» در حال حاضر همین شبکه توزیع و نمایش آثار است که می‌توان آن را نقطه مثبت و قابل دفاع کارنامه این رویداد...

رایان رینولدز مهم‌ترین جایزه کشورش را برد/ تجلیل کانادا از بازیگر

رایان رینولدز مهم‌ترین جایزه کشورش را برد/ تجلیل کانادا از بازیگر
2021-11-28T14:32:31+03:30
بازیگر فیلم‌های پرفروش هالیوودی مهم‌ترین جایزه کشورش کانادا را دریافت کرد.

گلایه کارگردان «دست فرمون» از بازرگانی سیما/ بین‌المللی می‌شویم

گلایه کارگردان «دست فرمون» از بازرگانی سیما/ بین‌المللی می‌شویم
2021-11-28T14:05:51+03:30
تهیه‌کننده «دست فرمون» با اشاره به رویکرد برنامه در فصل‌های بعد بیان کرد که هدفمان این است که به صورت بین‌المللی مسابقه را برگزار کنیم.

تالار هنر از ۱۰ آذر آغاز به کار می‌کند/ بازسازی ماشینری و پرده‌ها

تالار هنر از ۱۰ آذر آغاز به کار می‌کند/ بازسازی ماشینری و پرده‌ها
2021-11-28T13:39:11+03:30
مدیر تالار هنر با اشاره به اینکه مرحله دوم بازسازی تالار هنر به پایان رسید، اعلام کرد این سالن تئاتری از روز چهارشنبه ۱۰ آذر با میزبانی از نمایش «هدیه سحرآمی...

کف رقم فروش آثار سینمایی به تلویزیون معین شد/ ۱۰۰ میلیون برای ۳ سال

کف رقم فروش آثار سینمایی به تلویزیون معین شد/ ۱۰۰ میلیون برای ۳ سال
2021-11-28T10:59:11+03:30
حداقل قیمت فیلم‌های سینمای ایران برای فروش به تلویزیون و سامانه‌های نمایش آنلاین تعیین شد.

سرمایه‌دارها تعیین می‌کنند/ نیمی از ثروت دنیا در دست ۸ نفر!

سرمایه‌دارها تعیین می‌کنند/ نیمی از ثروت دنیا در دست ۸ نفر!
2021-11-28T09:39:11+03:30
استلان اسکاشگورد بازیگر سوئدی فیلم‌های هالیوودی استودیوهای بزرگ و سرمایه‌دارها را مانعی برای دیده شدن فیلم‌های مستقل خواند.

«فرودگاه، پرواز شماره ۷۰۷» طراحان خود را شناخت

«فرودگاه، پرواز شماره ۷۰۷» طراحان خود را شناخت
2021-11-28T07:52:31+03:30
طراحان نمایش «فرودگاه، پرواز شماره ۷۰۷» به کارگردانی کوروش سلیمانی معرفی شدند.

طرح چند نکته درباره برخی کم‌توجهی‌ها به جشنواره موسیقی جوان

طرح چند نکته درباره برخی کم‌توجهی‌ها به جشنواره موسیقی جوان
2021-11-28T07:52:31+03:30
یکی از نوازندگان و مدرسان پیشکسوت موسیقی ایرانی با اشاره به برگزاری پانزدهمین جشنواره موسیقی جوان به طرح نکات مهمی درباره کیفیت برگزاری این رویداد موسیقایی پ...

محمدحسین مهدویان سراغ «مرد بازنده» می‌رود/ صدور ۲ مجوز دیگر

محمدحسین مهدویان سراغ «مرد بازنده» می‌رود/ صدور ۲ مجوز دیگر
2021-11-27T18:12:29+03:30
پروانه ساخت سه فیلمنامه صادر شد که قرار است محمدحسین مهدویان فیلم سینمایی «مرد بازنده» را بسازد.

«نیلگون» به اکران ۱۴۰۰ نمی‌رسد/ گره به کار سینما افتاده است

«نیلگون» به اکران ۱۴۰۰ نمی‌رسد/ گره به کار سینما افتاده است
2021-11-27T13:59:09+03:30
ایرج محمدی تهیه‌کننده فیلم سینمایی «نیلگون» بیان کرد با توجه به شرایط اکران این فیلم امسال به نمایش درنمی‌آید.

«فرصت خدمت» روی دیوارنگاره میدان ولیعصر (عج) نقش بست

«فرصت خدمت» روی دیوارنگاره میدان ولیعصر (عج) نقش بست
2021-11-27T13:45:49+03:30
جدیدترین طرح دیوارنگاره میدان ولیعصر(عج) با موضوع خدمت مسئولان به مردم، رونمایی شد.
X فیلم جدید دانلود فیلم و سریال تبلیغات شما (پیام به تلگرام)