میرنیوز

«هنر ایران» در اکسپوی دوبی چه می‌کند؟/ توضیح درباره نحوه انتخاب

«هنر ایران» در اکسپوی دوبی چه می‌کند؟/ توضیح درباره نحوه انتخاب 2021-10-19T13:55:45+03:30

امید صدیق مدیر روابط عمومی بنیاد فرهنگی هنری رودکی در گفتگو با خبرنگار مهر ضمن اشاره به برگزاری اکسپوی دوبی که طی روزهای اخیر با حضور نمایندگان کشورها در بخش‌های مختلف فرهنگی و صنعتی در جریان است به جزییات نحوه فعالیت‌های فرهنگی پاویون جمهوری اسلامی ایران در این رویداد گفت: حوزه اکسپو، با توجه به نقش و جایگاه این رویداد بین‌المللی میان دستگاهی است؛ این رویداد اهداف متعددی را در حوزه فرهنگی، هنری و گردشگری دنبال می‌کند و این آوردگاه جهانی فرصتی برای تعامل اقتصادی نیز هست، پس نمی‌توان پیوست اقتصادی را نیز در این رویداد نادیده گرفت. با این تفضیل بنیاد فرهنگی هنری رودکی به عنوان نماینده وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی متولی رویدادهای هنری در پاویون ایران است.

بنیاد رودکی مسئول مستقیم رویدادهای هنری اکسپوی دوبی است

وی در پاسخ به این پرسش که آیا فقط بنیاد فرهنگی هنری رودکی متولی اجرای برنامه‌های فرهنگی در پاویون جمهوری اسلامی ایران است؟ افزود: بر مبنای این مسئولیت، از ماه‌ها پیش اتاق فکر و به نوعی شورای راهبردی رویدادهای فرهنگی هنری در بنیاد شکل گرفته و با توجه به زمان ۶ ماهه این رویداد، خط مشی و سیاستی تدوین شده تا همه رویدادهای هنری بر مبنای این خط مشی انجام شود. البته که مسئولیت مستقیم تمامی رویدادهای هنری با بنیاد رودکی است و بر اساس توافق انجام شده در جلسات میان دستگاهی روند اعزام گروه‌های هنری باید تنها از طریق این مجموعه انجام شود تا با یکپارچگی موضوع، ارایه فاخری از هنر ایرانی در این آوردگاه جهانی شکل بگیرد. کما اینکه رویکرد این دوره شورای راهبردی پاویون ایران در حوزه هنر، بر محور تعامل فرهنگی و تمدنی شکل گرفت و اگر بپذیریم که فرهنگ‌ها و تمدن‌ها در تعامل با یکدیگر رشد می‌کنند به خطوط اشتراکی می‌رسیم که به نوعی با ماهیت هنر هم همخوان است؛ به هر حال زبان هنر زبانی جهانی است بنابراین طبیعی است که در این تعامل تمدنی و فرهنگی، کشورهای همسایه و تمدن‌های همسایه بیشترین اشتراکات و تأثیرهای متقابل را با هم دارند و ما هم تلاش کردیم که در برنامه‌ریزی کلان به این وجوه مشترک بپردازیم.

صدیق درباره جزییات فعالیت هنرمندان و مجموعه‌های فرهنگی حاضر در پاویون اظهار کرد: برنامه هنری پاویون ایران از سه بخش موسیقی، هنرهای تجسمی و «پرفورمنس آرت» تشکیل شده است. در حوزه موسیقی گروه‌هایی از موسیقی نواحی ایران به رویداد اکسپو اعزام خواهند شد؛ در این بخش تلاش شده در این گروه‌ها برگزیدگان جشنواره موسیقی جوان و پیشکسوتان حضور داشته باشند. از سوی دیگر انتخاب گروه‌ها بر اساس همان وجه اشتراک‌های تمدنی خواهد بود. البته در حال حاضر و به عنوان پیش‌قراول گروه‌های هنری در اکسپوی ۲۰۲۰، گروه عروسک‌های غول پیکر در پاویون ایران به اجرای برنامه می‌پردازند. این گروه روایت‌هایی از قصه‌های مناطق شمال کشور دارند که برای مخاطبان آشنا و جهان بومی است. گروه موسیقی ترکمن دیگر گروهی است که در اکسپو به ارایه برنامه پرداخت؛ انتخاب این گروه هم بر اساس همان معیارهایی است که درباره آنها صحبت شد. همچنین ما در یادروز حافظ، برنامه مشترکی با هنرمندانی از کشور هند داشتیم. گروه موسیقی ترکمن ما قطعاتی از اشعار حافظ را به صورت بداهه اجرا کردند. این در حالی است گروه هندی نیز به قصه‌گویی و بداهه نوازی با اشعاری از کامالا باسین، شاعر مسلمان هندی پرداختند.

معرفی هیات انتخاب اکسپوی دوبی ۲۰۲۰

وی تاکید کرد: تلاش داریم به صورت پیوسته فعالیت‌های هنری ایران در اکسپو را معرفی کنیم؛ البته که پاویون ایران از بخش‌های متعددی تشکیل شده که در بنیاد رودکی بر مبنای مسئولیت رویدادهای هنری این بخش معرفی خواهد شد. وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی هم عضوی از ستاد اکسپو است که نمایندگی وزارتخانه را در این ستاد بنیاد رودکی با توجه به نقش و جایگاه این مجموعه به عنوان بازوی اجرایی - هنری وزارتخانه بر عهده دارد. این نقش را در واقع می‌توان سیاستگذاری، تعریف و تامین محتوای هنری پاویون ایران خواند که ذیل این تعریف کلی اعزام هنرمندان و گروه‌های هنری قرار دارد.

بودجه ستاد اکسپو مصوب هیات دولت است و هر بخش هزینه کرد خودش را دارد. در بخش هنری، امکاناتی نیاز داریم که از سوی ستاد تامین می‌شود مدیر روابط عمومی بنیاد فرهنگی هنری رودکی درباره نحوه انتخاب و اعلام اسامی هیات انتخاب گروه‌ها و هنرمندان شرکت کننده در اکسپوی دوبی گفت: از ماه‌ها پیش اتاق فکر و به نوعی شورای راهبردی رویدادهای فرهنگی هنری در بنیاد شکل گرفته و با توجه به زمان ۶ ماهه این رویداد، خط مشی و سیاستی تدوین شده تا همه رویدادهای هنری بر مبنای این خط مشی انجام شود. انتخاب هنرمندان و گروه‌های هنری در اکسپوی دوبی بر اساس اعلام نظر طیف وسیعی از کارشناسان بوده که نظر این کارشناسان تجمیع و مبنای اعزام گروه‌ها قرار گرفته است. از اعضای شورا هم می‌توان به اسماعیل آذر، اردشیر صالح پور، فردین خلعتبری، امیر راد و محمد رضایی راد اشاره کرد. ضمن اینکه مسئولیت مستقیم تمامی رویدادهای هنری با بنیاد رودکی است و بر اساس توافق انجام شده در جلسات میان دستگاهی روند اعزام گروه‌های هنری تنها از طریق این مجموعه انجام می‌شود تا با یکپارچگی موضوع، ارایه فاخری از هنر ایرانی در این آوردگاه جهانی شکل بگیرد.

برنامه‌ریزی پاویون جمهوری اسلامی ایران برای رویدادهای ملی

وی در بخش دیگری از صحبت‌های خود مبنی بر نقش بنیاد رودکی در نحوه فعالیت‌های پاویون ایران گفت: وظایف بنیاد رودکی اجراهای هنری است، بنابراین مسائلی مانند هویت بصری مجموعه، تامین دکور و طراحی با دیگر بخش‌های ستاد و اجراهای هنری با بنیاد رودکی است؛ در این زمینه تلاش هم شد تا از تمام ظرفیت‌های هنری کشور متناسب با این فضا استفاده شود که خوشبختانه در این مدت استقبال از برنامه‌های هنری خوب بوده و مورد توجه مخاطبان قرار گرفته است. حتی ما پیوسته پیشنهاد اجرای مشترک از سایر کشورها داریم. در خصوص کیفیت ارائه فنی هم در این بخشی که با بنیاد رودکی مرتبط بوده تلاش کرده‌ایم از به‌روزترین امکانات استفاده کنیم و مثلاً سیستم صدا که محوری‌ترین موضوع است یکی از بهترین و جدیدترین سیستم‌های صوتی موجود در جهان است که تکنسین ویژه دارد.

صدیق در جواب سئوال دیگری مبنی بر اینکه آیا پاویون جمهوری اسلامی ایران در اکسپوی دوبی برای رویدادهای ملی برنامه‌ریزی داشته یا خیر؟ توضیح داد: ما قطعاً برنامه‌هایی برای روز ملی کشورمان داریم که در حال رایزنی و جمع بندی هستیم و یکی از برنامه‌های ویژه ما یک اجرای ارکسترال است که با نزدیک شدن به این روز و جمع بندی نهایی اطلاع رسانی خواهد شد.

وی در بخش پایانی صحبت‌های خود درباره بودجه حضور بخش‌های هنری در اکسپو نیز بیان کرد: بودجه ستاد اکسپو مصوب هیات دولت است و هر بخش هزینه کرد خودش را دارد. در بخش هنری، امکاناتی نیاز داریم که از سوی ستاد تامین می‌شود و بر اساس همین امکانات نیز گروه‌های هنری به اکسپو اعزام می‌شوند.

منبع : خبرگزاری مهر


کلمات کلیدی :
اشتراک گذاری :

آخرین اخبار هنری

حذف سکانس هاشمی رفسنجانی در «منصور» خودخواسته بود

حذف سکانس هاشمی رفسنجانی در «منصور» خودخواسته بود
2021-11-30T14:12:29+03:30
مدیرتولید فیلم سینمایی «منصور» می‌گوید حذف سکانس هاشمی رفسنجانی در «منصور» خودخواسته بود و نمی‌خواستیم دچار حاشیه شویم.

شرایط حذف محدودیت‌های کرونایی «تئاتر» به زودی تعیین می‌شود

شرایط حذف محدودیت‌های کرونایی «تئاتر» به زودی تعیین می‌شود
2021-11-30T13:32:29+03:30
مدیرکل هنرهای نمایشی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی اعلام کرد بحث حذف محدودیت‌های کرونایی تئاتر هنوز قطعی نشده ولی نگاه ستاد ملی مقابله با کرونا و همچنین وزارت ب...

فعالیت سینماها به وضعیت عادی بازگشت/ لغو محدودیت ۵۰ درصدی

فعالیت سینماها به وضعیت عادی بازگشت/ لغو محدودیت ۵۰ درصدی
2021-11-30T11:59:09+03:30
محمد خزاعی رئیس سازمان سینمایی اعلام کرد بعد از ۲ سال کرونایی، سرانجام محدویت‌های ۵۰ درصدی سینماها لغو شده است.

مستندی که ۹۰ درصد به واقعیت نزدیک است/ حاج قاسم در محاصره

مستندی که ۹۰ درصد به واقعیت نزدیک است/ حاج قاسم در محاصره
2021-11-30T11:59:09+03:30
نشست رونمایی از مستند «۳۶۰ درجه محاصره» در بنیاد «مکتب حاج قاسم» برگزار شد.

درگذشت یک پیشکسوت موسیقی بختیاری در سن ۹۵ سالگی

درگذشت یک پیشکسوت موسیقی بختیاری در سن ۹۵ سالگی
2021-11-30T11:19:09+03:30
علی فتحی‌پور از نوازندگان پیشکسوت موسیقی بختیاری در سن ۹۵ سالگی بر اثر ابتلا به بیماری ریوی دارفانی را وداع گفت.

«صبامک» قدیمی‌ترین برنامه رادیو صبا/ بدون پیامک شنوندگانم نگرانم

«صبامک» قدیمی‌ترین برنامه رادیو صبا/ بدون پیامک شنوندگانم نگرانم
2021-11-30T11:05:49+03:30
محمد اوزی گوینده و تهیه‌کننده برنامه «صبامک» در رادیو صبا، این برنامه را قدیمی‌ترین برنامه این شبکه معرفی کرد.

برندگان جوایز گاتهام ۲۰۲۱ معرفی شدند/ ۴ جایزه برای «دختر گمشده»

برندگان جوایز گاتهام ۲۰۲۱ معرفی شدند/ ۴ جایزه برای «دختر گمشده»
2021-11-30T09:32:29+03:30
سی و یکمین دوره اهدای جوایز گاتهام که قدمی کلیدی برای فصل جوایز سینمایی محسوب می‌شود برندگان خود را معرفی کرد.

«پرده» راهی ایتالیا می‌شود/ دوران قرنطینه آلمان از پنجره خوابگاه

«پرده» راهی ایتالیا می‌شود/ دوران قرنطینه آلمان از پنجره خوابگاه
2021-11-30T08:52:30+03:30
مستند کوتاه «پرده» به کارگردانی ایمان بهروزی برای حضور در بخش مسابقه فیلم‌های کوتاه چهل و ششمین جشنواره بین‌المللی «لاچنو دورو» ایتالیا انتخاب شد.

ساخت «عقاب ارس» منتفی شد/ بودجه «روایت فتح» نرسید

ساخت «عقاب ارس» منتفی شد/ بودجه «روایت فتح» نرسید
2021-11-30T08:52:29+03:30
ابراهیم اصغری تهیه‌کننده سینما بیان کرد که ساخت «عقاب ارس» به دلیل مباحث مالی امسال منتفی شد.

«لیر شاه» شکسپیر تله‌تئاتر می‌شود/ اجرای صحنه‌ای به شکل اینتراکتیو

«لیر شاه» شکسپیر تله‌تئاتر می‌شود/ اجرای صحنه‌ای به شکل اینتراکتیو
2021-11-30T08:25:49+03:30
شهرام گیل‌آبادی قصد دارد نمایشنامه «لیر شاه» ویلیام شکسپیر را هم در قالب تله‌تئاتر تولید و ضبط و هم به شکل اینتراکتیو روی صحنه ببرد.

واکنش پیمان جبلی به حواشی و شایعات/ هیچ‌کدام از شنیده‌ها صحت ندارد!

واکنش پیمان جبلی به حواشی و شایعات/ هیچ‌کدام از شنیده‌ها صحت ندارد!
2021-11-29T21:59:10+03:30
رئیس رسانه ملی در واکنش به برخی گمانه‌زنی‌ها درباره تغییرات ساختاری در سازمان صداوسیما، گفت: هیچ‌کدام از شنیده‌ها صحت ندارد.

واکنش پیمان جبلی به حواشی و شایعات/ هیچکدام از شنیده‌ها صحت ندارد!

واکنش پیمان جبلی به حواشی و شایعات/ هیچکدام از شنیده‌ها صحت ندارد!
2021-11-29T21:32:29+03:30
پیمان جبلی رئیس رسانه ملی در واکنش به برخی گمانه‌زنی‌ها درباره تغییرات ساختاری در سازمان صداوسیما تأکید کرد که هیچکدام از شنیده‌ها صحت ندارد.

چهار توصیف مقام معظم رهبری از صداوسیما/ اینجا سنگر مستندسازان است

چهار توصیف مقام معظم رهبری از صداوسیما/ اینجا سنگر مستندسازان است
2021-11-29T20:12:29+03:30
پیمان جبلی رئیس رسانه ملی ضمن تشریح دیدگاه مقام معظم رهبری درباره جایگاه صداوسیما،‌ تأکید کرد که مستندسازان در همه این جایگاه‌ها در این رسانه سنگر دارند.

نادر طالب‌زاده و علیرضا برازش بستری شدند/حسین قرایی به ملاقات رفت

نادر طالب‌زاده و علیرضا برازش بستری شدند/حسین قرایی به ملاقات رفت
2021-11-29T19:45:49+03:30
مدیرکل روابط عمومی صداوسیما از نادر طالب زاده مجری و برنامه‌ساز و علیرضا برازش از مدیران سابق تلویزیون عیادت کرد.

پنجمین جشنواره تلویزیونی مستند به ایستگاه پایانی رسید

پنجمین جشنواره تلویزیونی مستند به ایستگاه پایانی رسید
2021-11-29T18:12:30+03:30
پنجمین جشنواره تلویزیونی مستند امشب با معرفی برگزیدگان به کار خود پایان می‌دهد.

اقدام یک کارگردان تئاتر برای معضل حریم «تئاتر شهر»

اقدام یک کارگردان تئاتر برای معضل حریم «تئاتر شهر»
2021-11-29T12:39:09+03:30
ایوب آقاخانی که طی سال‌های اخیر طراحی و گویندگی برنامه رادیویی «دیالوگ» را برعهده دارد با انتشار متنی از پیگیری مجدانه دست‌اندرکاران این برنامه برای تعیین تک...

تصویربرداری «خوشنام» از نیمه گذشت/ سریال ما طنز صرف نیست

تصویربرداری «خوشنام» از نیمه گذشت/ سریال ما طنز صرف نیست
2021-11-29T09:25:51+03:30
تصویربرداری سریال «خوشنام» از نیمه گذشته است و این روزها در میدان قیام در حال ضبط است.

مهرگان دچار «فرگشت» شد/ وقتی آدمی مقهور اراده‌ خویش است

مهرگان دچار «فرگشت» شد/ وقتی آدمی مقهور اراده‌ خویش است
2021-11-29T08:32:31+03:30
مهدی خلیل‌زاده نویسنده و کارگردان نمایش «فرگشت» درباره ویژگی‌های این اثر نمایشی توضیحاتی ارائه داد.

«اکران مردمی» نقطه طلایی کارنامه «عمار»/ هشدار درباره یک انحراف

«اکران مردمی» نقطه طلایی کارنامه «عمار»/ هشدار درباره یک انحراف
2021-11-29T07:12:31+03:30
محمدتقی فهیم منتقد سینما بیان کرد که ویژگی اصلی «عمار» در حال حاضر همین شبکه توزیع و نمایش آثار است که می‌توان آن را نقطه مثبت و قابل دفاع کارنامه این رویداد...

«اکران مردمی» نقطه طلایی کارنامه «عمار»/ هشدار درباره یک ابتذال

«اکران مردمی» نقطه طلایی کارنامه «عمار»/ هشدار درباره یک ابتذال
2021-11-29T06:19:11+03:30
محمدتقی فهیم منتقد سینما بیان کرد که ویژگی اصلی «عمار» در حال حاضر همین شبکه توزیع و نمایش آثار است که می‌توان آن را نقطه مثبت و قابل دفاع کارنامه این رویداد...

رایان رینولدز مهم‌ترین جایزه کشورش را برد/ تجلیل کانادا از بازیگر

رایان رینولدز مهم‌ترین جایزه کشورش را برد/ تجلیل کانادا از بازیگر
2021-11-28T14:32:31+03:30
بازیگر فیلم‌های پرفروش هالیوودی مهم‌ترین جایزه کشورش کانادا را دریافت کرد.

گلایه کارگردان «دست فرمون» از بازرگانی سیما/ بین‌المللی می‌شویم

گلایه کارگردان «دست فرمون» از بازرگانی سیما/ بین‌المللی می‌شویم
2021-11-28T14:05:51+03:30
تهیه‌کننده «دست فرمون» با اشاره به رویکرد برنامه در فصل‌های بعد بیان کرد که هدفمان این است که به صورت بین‌المللی مسابقه را برگزار کنیم.

تالار هنر از ۱۰ آذر آغاز به کار می‌کند/ بازسازی ماشینری و پرده‌ها

تالار هنر از ۱۰ آذر آغاز به کار می‌کند/ بازسازی ماشینری و پرده‌ها
2021-11-28T13:39:11+03:30
مدیر تالار هنر با اشاره به اینکه مرحله دوم بازسازی تالار هنر به پایان رسید، اعلام کرد این سالن تئاتری از روز چهارشنبه ۱۰ آذر با میزبانی از نمایش «هدیه سحرآمی...

کف رقم فروش آثار سینمایی به تلویزیون معین شد/ ۱۰۰ میلیون برای ۳ سال

کف رقم فروش آثار سینمایی به تلویزیون معین شد/ ۱۰۰ میلیون برای ۳ سال
2021-11-28T10:59:11+03:30
حداقل قیمت فیلم‌های سینمای ایران برای فروش به تلویزیون و سامانه‌های نمایش آنلاین تعیین شد.

سرمایه‌دارها تعیین می‌کنند/ نیمی از ثروت دنیا در دست ۸ نفر!

سرمایه‌دارها تعیین می‌کنند/ نیمی از ثروت دنیا در دست ۸ نفر!
2021-11-28T09:39:11+03:30
استلان اسکاشگورد بازیگر سوئدی فیلم‌های هالیوودی استودیوهای بزرگ و سرمایه‌دارها را مانعی برای دیده شدن فیلم‌های مستقل خواند.

«فرودگاه، پرواز شماره ۷۰۷» طراحان خود را شناخت

«فرودگاه، پرواز شماره ۷۰۷» طراحان خود را شناخت
2021-11-28T07:52:31+03:30
طراحان نمایش «فرودگاه، پرواز شماره ۷۰۷» به کارگردانی کوروش سلیمانی معرفی شدند.

طرح چند نکته درباره برخی کم‌توجهی‌ها به جشنواره موسیقی جوان

طرح چند نکته درباره برخی کم‌توجهی‌ها به جشنواره موسیقی جوان
2021-11-28T07:52:31+03:30
یکی از نوازندگان و مدرسان پیشکسوت موسیقی ایرانی با اشاره به برگزاری پانزدهمین جشنواره موسیقی جوان به طرح نکات مهمی درباره کیفیت برگزاری این رویداد موسیقایی پ...

محمدحسین مهدویان سراغ «مرد بازنده» می‌رود/ صدور ۲ مجوز دیگر

محمدحسین مهدویان سراغ «مرد بازنده» می‌رود/ صدور ۲ مجوز دیگر
2021-11-27T18:12:29+03:30
پروانه ساخت سه فیلمنامه صادر شد که قرار است محمدحسین مهدویان فیلم سینمایی «مرد بازنده» را بسازد.

«نیلگون» به اکران ۱۴۰۰ نمی‌رسد/ گره به کار سینما افتاده است

«نیلگون» به اکران ۱۴۰۰ نمی‌رسد/ گره به کار سینما افتاده است
2021-11-27T13:59:09+03:30
ایرج محمدی تهیه‌کننده فیلم سینمایی «نیلگون» بیان کرد با توجه به شرایط اکران این فیلم امسال به نمایش درنمی‌آید.

«فرصت خدمت» روی دیوارنگاره میدان ولیعصر (عج) نقش بست

«فرصت خدمت» روی دیوارنگاره میدان ولیعصر (عج) نقش بست
2021-11-27T13:45:49+03:30
جدیدترین طرح دیوارنگاره میدان ولیعصر(عج) با موضوع خدمت مسئولان به مردم، رونمایی شد.
X فیلم جدید دانلود فیلم و سریال تبلیغات شما (پیام به تلگرام)