میرنیوز

روایت علی رهبری از یک مسیر اشتباه/ این ارکستر واقعاً «ملی» است؟

روایت علی رهبری از یک مسیر اشتباه/ این ارکستر واقعاً «ملی» است؟ 2021-03-03T14:49:16+03:30

علی رهبری آهنگساز و رهبری ارکستر که طی سال‌های گذشته به عنوان مدیر هنری و رهبر ارکستر سمفونیک تهران به فعالیت مشغول بوده و سرانجام نیز با استعفا از سمت خود کناره‌گیری کرد، در گفتگو با خبرنگار مهر درباره عملکرد ارکسترهای دولتی به ویژه ارکسترهای زیر مجموعه بنیاد فرهنگی هنری رودکی بیان کرد: مواردی که به آن اشاره می‌کنم به هیچ عنوان دلیلی برای پست و مقام گرفتن دوباره در ایران نیست، چرا که نه نیاز مادی به حضور در این ارکسترها دارم و نه مایلم دیگر با این شرایط با ارکسترهای دولتی همکاری کنم. حتی در این مورد هم چندی پیش دعوت شدم تا به عنوان رهبر مهمان در ارکسترها حضور داشته باشم اما قبول نکردم چون واقعاً به این‌ها نیازی ندارم و اگر یک بار ۱۵ سال پیش و یک بار دیگر ۵ سال پیش به ارکسترها ملحق شدم فقط و فقط هدفم کمک به ارکسترهای ایران بود.

کلاهی که با «ارکستر ملی» بر سر همه رفت!

مدیر هنری و رهبر اسبق ارکستر سمفونیک تهران با انتقاد از عملکرد ارکستر ملی ایران در مقایسه با فعالیت ارکستر سمفونیک تهران طی سال‌های اخیر گفت: متاسفانه عبارت «ارکستر ملی» کلاهی بود که بر سر همگی گذاشتند چون این عبارت با در نظر گرفتن شاکله اصلی یک مجموعه از سازهای کلاسیک با مولفه‌های موسیقایی ارکستر سمفونیک فقط در ایران وجود دارد. چون این ارکستر به هیچ وجه ارکستر ملی نیست. این ارکستر، یک ارکستر سمفونیک کوچک است که در مقابل یک ارکستر سمفونیک تهران فعالیت می‌کند. فعالیتی که نسبت به ارکستر سمفونیک تمرکز کمتری دارد و تعدادی از هنرمندان هم در آن به عنوان شورا یا مشاور همکاری می‌کنند که دستمزدهایی نیز به آنها پرداخت می‌شود. من با اطمینان می‌گویم که این یک اشتباه بزرگ است که برخی از ناآگاهی برخی دیگر سوءاستفاده کرده و عنوان ارکستر ملی را به مخاطبان معرفی می‌کنند. در این میان وزیر، معاون وزیر، دفتر موسیقی و بنیاد رودکی هم هیچ گناهی ندارند چون آنچه در این میان مورد توجه قرار گرفته منفعت خواهی برخی‌ها برای نگه داشتن این ارکستر است که امیدوارم شرایطی بهتر این پیدا کند.

آنچه به عنوان «ارکستر ملی» برای مخاطبان عرضه شده یک دروغ بزرگ است که به خورد مردم داده شده و اصلاً نمی‌تواند دربرگیرنده یک مفهوم ملی برای ارکستر ایرانی باشد وی افزود: همین چند وقت پیش بود که به تعدادی از عکس‌های منتشر شده در خبرگزاری‌ها از جدیدترین کنسرت‌های ارکسترهای دولتی به ویژه ارکستر ملی نگاه می‌کردم و می‌دیدم بسیاری از این هنرمندان نوازنده در ارکستر سمفونیک تهران هم حضور داشته و دارند. فقط فرق حضورشان با ارکستر سمفونیک اجرای قطعاتی در حال و هوای موسیقی ایرانی با سازهای جهانی و البته تعداد محدودی ساز ایرانی در درون ارکستر بود. موضوعی که بنده طی زمان حضورم در ارکستر سمفونیک تهران نیز با جناب فخرالدینی در ارتباط بودیم و نوازنده‌ها را بین دو ارکستر ملی و ارکستر سمفونیک تفکیک می‌کردیم. پس بازهم تکرار می‌کنم که آنچه به عنوان «ارکستر ملی» برای مخاطبان عرضه شده یک دروغ بزرگ است که به خورد مردم داده شده و اصلاً نمی‌تواند دربرگیرنده یک مفهوم ملی برای ارکستر ایرانی باشد.

رهبری تصریح کرد: چیزی که هم در این زمان و هم در زمان حضورم در ایران مورد توجهم بود و هست و البته در آن زمان کارها را آغاز کردم، مبتنی بر این نکته بود که هر کشوری برای ساماندهی یک ارکستر درجه یک مختص خود ارکستر سازهای ملی آن کشور را تشکیل می‌دهد. شرایطی که من در زمان حضورم در ایران با همراهی هنرمندانی چون اسماعیل تهرانی، حمید متبسم و تعدادی از نوازندگان با مهارت نوازندگی ساز ایرانی آغاز کردم و ارکستری با نام ارکستر سازهای ملی را در بنیاد رودکی تشکیل دادم اما گروهی متاسفانه از همان دوران که با ایده‌های بنده آشنایی نداشتند و مشغول برنامه‌های خودشان بودند به بهانه‌های مختلف مانع از استمرار این حرکت شدند.

چرا همین بودجه کم را بین دو ارکستر تقسیم می‌کنند؟

این رهبر ارکستر در بخش دیگری از صحبت‌های خود گفت: متاسفانه به دلیل کمبود منابع مالی و بودجه در کل کشور چند سالی است که بودجه ارکسترها هم کاهش زیادی پیدا کرده است. اما جالب اینجاست که همین بودجه کم را بین دو ارکستر به بهانه اینکه یکی «ارکستر سمفونیک تهران» و دیگری «ارکستر ملی» است تقسیم کرده‌اند. در حالی بنده از نزدیک شاهد بوده‌ام که بنیاد رودکی به هیچ عنوان امکانات کامل دو ارکستر را با هم ندارد و من نمی‌دانم چرا بودجه‌ای که حتی برای یک ارکستر هم کم است بین دو ارکستر تقسیم می‌شود. اتفاقاً این موارد یکی از مهم‌ترین عناصری بودند که باعث شد من ایران را ترک کنم. چرا که اصلاً قرار نبود ماجرا به این شکل هدایت شود. در واقع برنامه‌ریزی‌ها نیز به گونه‌ای چیده شده بود که درآمد ارکستر به قدری بالا و عالی باشد که ما بتوانیم یک ارکستر به نام «ارکستر سمفونیک ملی» راه‌اندازی کنیم که با آن هم موافق شده بود و مدتی هم با همین عنوان کار کردیم چون می‌خواستیم نوازندگان این ارکستر ها بتواند از همین حقوق زندگی کند. موضوعی که اکنون در ارکستر ملی و ارکستر سمفونیک تهران به هیچ عنوان دیده نمی‌شود.

در تمام دنیا نحوه مدیریت ارکسترها و تیم‌های حرفه‌ای فوتبال از یک شکل مدیریتی برخوردارند. آن شکل واحد چیست؟ آن شکل واحد همانی است که این مجموعه‌ها هر روز تمرین می‌کنند، هر هفته با رهبران مختلف برنامه و کنسرت اجرا می‌کنند وی با بیان اینکه بیش از ۴۵ سال است در ارکسترهای مختلف ایرانی و خارجی به عنوان رهبر ارکستر حضور داشته اظهار کرد: آن زمان که من ایران بودم علاوه بر ایده ارکستر سمفونیک ملی ایران، ایده ارکستر سازهای ملی را مطرح کردم که همه در موقع شروعش مطمئن شدند این کار برای موسیقی ایرانی بسیار مهم است. ولی بعداً کسی دنبالش را نگرفت و چون در رسته کاری برخی از دوستان نبود متاسفانه ما را از مسیر درست منحرف کردند. بعد هم ارکستر ملی ایران را به عنوان یک ارکستر مهم ایران معرفی و مدیریت آن را نیز به عهده گرفتند. پس بدانید همه این‌هایی که اشاره می‌کنم انتقادات من از دولت نیست چون آنها مقصر نیستند، انتقادات من از گروهی است که این بلا را سر ارکسترهای دولتی درآورده‌اند. من واقعاً نه پولی می‌خواهم، نه مقامی می‌خواهم، نه نام و نشانی و نه هیچ چیز دیگر. من فقط می‌خواهم این وضعیت بد باید درست شود. البته که من با تشکیل ۱۰۰ ارکستر هم موافقم هستم اما معتقدم این ارکستر ملی همچنان برای من یک واژه نامفهومی است که به نوعی کوچک شده یک ارکستر سمفونیک با حضور چند ساز ایرانی است. وضعی که در حال حاضر دو ارکستر ها پیدا کردند درست همان چیزی است که روی میز من گذاشتند اما من قبول نکردم چون به هیچ وجه حرفه‌ای نیست، چون دربرگیرنده مفهوم ارکستر کامل نیست.

رهبری درباره روند فعالیت‌های ارکستر ملی اضافه کرد: این ارکستر ملی به اعتقاد من همان ارکستر گل‌های رادیو است که بنده به همراه تعدادی دیگر از هنرمندان در ایام جوانی در آن ارکستر نوازندگی می‌کردیم. این ارکستر در مقاطع زمانی که اغلب هم جمعه‌ها بود، برنامه‌هایی را تولید می‌کرد که طیف بیشتری از مخاطبان را که آشنایی کمتری با موسیقی داشتند، به سمت خود جلب می‌کرد. فعالیت این ارکستر هم به گونه‌ای بود که واقعاً کمتر کسی فکر می‌کرد که با این چارچوب در تالار وحدت کنسرت بدهد. چون قالب کنسرت به گونه‌ای بود که اصلاً قراری برای اجرای صحنه‌ای نداشت و به اعتقاد من الان هم می‌بایست در رادیو پیش روی مخاطبان قرار گیرد. شرایطی که می‌تواند بسیار هم مورد استقبال قرار گیرد. ضمن اینکه بنده به هیچ عنوان با واژه ارکستر ملی مخالف نیستم اما جای این مجموعه در جایی که الان وجود دارد، نیست.

این آهنگساز شناخته شده کشورمان که علاوه بر گذراندن دوره‌های تکمیلی تحصیلات خود در کالج‌های معتبر موسیقی مدتی هم عهده دار ریاست هنرستان عالی موسیقی ملی بوده درباره روند فعالیت‌های ارکسترهای دولتی گفت: ارکسترهای دولتی ما چه ارکستر سمفونیک تهران و چه ارکستر ملی مشکلات بسیار بزرگی دارند و هم اکنون نیز به شکلی کاملاً آماتور مدیریت می‌شوند. نکته دیگر اینکه در تمام دنیا نحوه مدیریت ارکسترها و تیم‌های حرفه‌ای فوتبال از یک شکل مدیریتی برخوردارند. آن شکل واحد چیست؟ آن شکل واحد همانی است که این مجموعه‌ها هر روز تمرین می‌کنند، هر هفته با رهبران مختلف برنامه و کنسرت اجرا می‌کنند. در ایران هم ما تلاش کردیم که چنین روندی شکل واقعی به خود بگیرد و اتفاقاً هم انجام گرفت. ما در این مدت حدود ۱۲ رهبر مهمان داشتیم که بر اساس آن هر هفته تمرین و در زمان بندی درست و تنظیم شده کنسرت برگزار می‌کردیم. اما متاسفانه این روند حرفه‌ای چه در دوران پیش از حضورم و چه سال‌ها قبل تر هم چنین روندی را نداشت و متاسفانه فضا را به سمتی هدایت کرد که اکنون دیگر شاهد آن نظم و انضباط گذشته نیستیم.

ارکسترهای دولتی خراب بود، خراب‌ترش کردند!

رهبری با انتقاد از روند مدیریت و برنامه‌ریزی ارکسترهای دولتی در ادوار مختلف آن بیان کرد: در ادوار مختلف مدیریت ارکسترها عده‌ای از دوستان هم هستند که هر چند وقت یک بار ماجرا را درست کنند ولی متاسفانه اغلب این عزیزان نه بلدند و نه به مدیریت ارکسترها آشنایی دارند. به اعتقاد من تعدادی از افرادی که اکنون برای ارکسترها دلسوزی می‌کنند، وقتی دیدند که در سال ۹۴ دیدند که ارکستر سمفونیک مشغول فعالیت هستند، حتی یک قدم در محل تمرین ما نگذاشتند که ببیند در مجموعه ما چه اتفاقاتی می‌افتد. ارکستر ی که به اعتقاد من در این ۱۴ ماه به شکل کاملاً حرفه‌ای و جهانی تمرین کرد. ما قطعات منتخبی از ارکسترها را ضبط کردیم که بتوانیم آنها را در بازار جهانی عرضه کنیم اما هیچکس نمی‌پرسد که سرنوشت این آثار که درباره آن اطلاع رسانی کردیم، چه شد؟ متاسفانه برخی از این افراد شرایط ارکسترهای دولتی ما را که واقعاً خراب بود، خراب‌تر کردند و حتی اگر پول هم به آن تزریق شود سرنوشت چندان روشنی ندارد چون همه چیز از پایه خراب است.

وی گفت: در سه دهه گذشته اگر نگاهی بیندازید شوراهایی وجود داشته که درباره نحوه فعالیت ارکسترها تصمیم‌گیری کرده‌اند که به اعتقاد من اطلاع چندانی از ارکستر سمفونیک و موسیقی کلاسیک ندارند و جالب اینکه در تمام شوراها حضور موثری داشته‌اند. جالب اینکه برخی از دوستان هم در چند سال گذشته از فلان آهنگساز و رهبر ارکستر بد می‌گفتند اما بعدها می‌بینیم این عده به تعریف و تمجید همان افراد می‌پردازند.

علی رهبری در بخش پایانی صحبت‌های خود تصریح کرد: من موزیسینی هستم که در موسیقی ایرانی بزرگ شدم و موسیقی ملی را با جان و دلم دوست دارم. علاوه بر این عشق و علاقه سال‌های زیادی هم هست که در ارکسترهای مختلف ایرانی و خارجی تجربه مدیریت ارکستر دارم پس فکر می‌کنم صلاحیت این را داشته باشم که درباره ارکسترها به ویژه ارکسترهای کشور اظهار نظر کنم. متاسفانه الان از بسیاری افراد درباره ارکسترها نظرخواهی کنید یا با برخی‌ها دوست هستند، یا دشمن هستند، یا حرفه‌ای قضاوت نمی‌کنند و یا بی طرف نیستند. اما من تلاش می‌کنم بی طرف به ماجرا نگاه کنم و در همین چارچوب هم می‌گویم ارائه کلیدواژه‌هایی چون ارکستر ملی یک کار کاملاً غلط است که همان زمان نیز بنده مخالف آن بودم زیرا معتقد بودم این ارکستر اصلاً ارکستر ملی نیست. تمام حرف من این است که این ارکسترها همیشه مریض بوده‌اند و هر چند وقت یک بار عده‌ای به عنوان پزشک آمدند که این بیمار را معالجه کنند اما نتیجه‌اش خراب شدن همه چیز بود. شرایطی که این روزها با شرایط فعلی دنیا و مشکلات پیرامون آن شرایط مدیریت ارکسترهای دولتی در ایران را بسیار سخت‌تر و پیچیده‌تر کرده است.

منبع : خبرگزاری مهر


کلمات کلیدی :
اشتراک گذاری :

آخرین اخبار هنری

عراقچی عازم اتریش شد

عراقچی عازم اتریش شد
2021-04-13T12:34:16+04:30
معاون سیاسی وزیر امور خارجه و رئیس هیئت مذاکره کننده کشورمان، جهت برگزاری ادامه مذکرات با گروه ۱+۴ عازم وین پایتخت اتریش شد.

حمله جدید به کاروان لجستیک ارتش آمریکا در عراق

حمله جدید به کاروان لجستیک ارتش آمریکا در عراق
2021-04-13T12:34:15+04:30
منابع عراقی از حمله جدید به کاروان لجستیک ارتش آمریکا در عراق خبر دادند.

مخالفتی با افزایش کرایه تاکسی در کرمانشاه نشده است

مخالفتی با افزایش کرایه تاکسی در کرمانشاه نشده است
2021-04-13T12:34:15+04:30
کرمانشاه- رئیس شورای اسلامی شهر کرمانشاه گفت: مخالفتی با افزایش کرایه تاکسی در شهر کرمانشاه از طرف اعضای این شورا نشده است.

۲۲۵۵ بیمار جدید مبتلا به کرونا در اصفهان شناسایی شد / مرگ ۲۲ نفر

۲۲۵۵ بیمار جدید مبتلا به کرونا در اصفهان شناسایی شد / مرگ ۲۲ نفر
2021-04-13T12:34:14+04:30
اصفهان – سخنگوی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان از شناسایی دو هزار و ۲۵۵ بیمار جدید مبتلا به کرونا طی ۲۴ ساعت اخیر در مراکز درمانی تحت پوشش این دانشگاه خبر داد.

دستگیری عامل مزاحمت برای یک خانم/ اهانت در فضای مجازی جرم است

دستگیری عامل مزاحمت برای یک خانم/ اهانت در فضای مجازی جرم است
2021-04-13T12:34:13+04:30
یاسوج- رئیس پلیس فتای کهگیلویه و بویراحمد از شناسایی و دستگیری خانمی که اقدام به تهدید، توهین و مزاحمت برای همکار خود در شبکه اجتماعی واتساپ می کرد، خبر داد.

قیمت سکه طرح جدید ۲۴ فروردین ۱۴۰۰ به ۱۰ میلیون و ۴۲۰ هزار تومان رسید

قیمت سکه طرح جدید ۲۴ فروردین ۱۴۰۰ به ۱۰ میلیون و ۴۲۰ هزار تومان رسید
2021-04-13T12:20:58+04:30
قیمت هر قطعه سکه تمام بهار آزادی طرح جدید، امروز سه‌شنبه ۲۴ فروردین ۱۴۰۰ در معاملات بازار آزاد تهران به ۱۰ میلیون و ۴۲۰ هزار تومان رسید.

مسابقه بزرگ پیامکی کلام امیر(ع) برگزار می‌شود

مسابقه بزرگ پیامکی کلام امیر(ع) برگزار می‌شود
2021-04-13T12:20:57+04:30
مسابقه بزرگ پیامکی کلام امیر با محوریت نماز و نیایش‌های حضرت علی (ع) همزمان با ماه مبارک رمضان ۱۴۰۰ از سوی ستاد اقامه نماز کشور برگزار می‌شود.

چهار فرنگی‌کار ایران به فینال رسیدند/ دادمرز به رده‌بندی رفت

چهار فرنگی‌کار ایران به فینال رسیدند/ دادمرز به رده‌بندی رفت
2021-04-13T12:20:57+04:30
دور مقدماتی رقابت‌های کشتی فرنگی قهرمانی آسیا با مصاف مدعیان پنج وزن نخست در شهر آلماتی قزاقستان به پایان رسید و که چهار نماینده کشورمان راهی فینال شدند.

درخواست‌های وزارت بهداشت در مقابله با کرونا را اجرا کرده ایم

درخواست‌های وزارت بهداشت در مقابله با کرونا را اجرا کرده ایم
2021-04-13T12:20:56+04:30
اسلامشهر- وزیر راه و شهرسازی با اشاره به اینکه در هیچ کشوری مثل ایران مقابله با کرونا در حوزه راه اجرا نشده گفت: تمام درخواست‌های وزارت بهداشت در مقابله با ک...

پاسخ به اتهامات کرونایی وزیر بهداشت/ التماس به مسافران پرواز آبادان-مشهد برای سوار نشدن به هواپیما

پاسخ به اتهامات کرونایی وزیر بهداشت/ التماس به مسافران پرواز آبادان-مشهد برای سوار نشدن به هواپیما
2021-04-13T12:20:56+04:30
وزیر راه با اشاره به ماجرای پرواز آبادان-مشهد گفت: در فرودگاه به مسافران التماس کردند که سوار نشوند اما تعداد کمی این موضوع را پذیرفتند، از این رو پرواز با ...

خرید تضمینی ۲۳ هزار تن پیاز مازاد از کشاورزان جنوب

خرید تضمینی ۲۳ هزار تن پیاز مازاد از کشاورزان جنوب
2021-04-13T12:20:55+04:30
معاونت‌بازرگانی سازمان مرکزی تعاون روستایی از خرید تضمینی ۲۳ هزار تن پیاز مازاد در کشور خبر داد و گفت: خرید تضمینی پیاز با هدف تنظیم بازار این محصول، حمایت ا...

واریز ۴۰ میلیون تومان و وجود زمین در اجرای طرح مسکن ملی موثر است

واریز ۴۰ میلیون تومان و وجود زمین در اجرای طرح مسکن ملی موثر است
2021-04-13T12:20:55+04:30
شیراز - معاون مسکن شهری بنیاد مسکن انقلاب اسلامی گفت: ساخت ۱۳۸ هزار واحد مسکن ملی برعهده بنیاد مسکن اما واریزی۴۰ میلیون تومان وجه اولیه و زمین موردنیاز در اج...

پایان اردوی دهم تیم ملی کاراته با تزریق واکسن کرونا

پایان اردوی دهم تیم ملی کاراته با تزریق واکسن کرونا
2021-04-13T12:20:54+04:30
اعضای تیم ملی کاراته در روز پایانی از دهمین مرحله از اردوی آماده سازی خود واکسن کرونا تزریق کردند.

غلامرضا موسوی در وضعیت پایداری قرار دارد/ ادامه روند بهبودی

غلامرضا موسوی در وضعیت پایداری قرار دارد/ ادامه روند بهبودی
2021-04-13T12:20:54+04:30
نگین موسوی دختر غلامرضا موسوی از وضعیت پایدار این تهیه کننده سینما خبرداد.

مازاد تجاری ماهانه چین با آمریکا بیش از ۲۰ میلیارد دلار باقی ماند

مازاد تجاری ماهانه چین با آمریکا بیش از ۲۰ میلیارد دلار باقی ماند
2021-04-13T12:07:38+04:30
مازاد تجاری چین با آمریکا بر اساس محاسبات رویترز از روی داده‌های چینی، در ماه مارس به ۲۱.۳۷ میلیارد دلار رسید.

ثبت‌نام ۲۱۱۶ نفر برای انتخابات شوراهای اسلامی روستا در مشهد

ثبت‌نام ۲۱۱۶ نفر برای انتخابات شوراهای اسلامی روستا در مشهد
2021-04-13T12:07:37+04:30
مشهد - فرماندار مشهد گفت: ۲ هزار و ۱۱۶ نفر برای یک هزار و ۳۱ کرسی شورای اسلامی روستایی و عشایری در شهرستان مشهد نام‌نویسی کردند.

بی توجهی معاونت اجتماعی شهرداری به زنان سرپرست خانوار

بی توجهی معاونت اجتماعی شهرداری به زنان سرپرست خانوار
2021-04-13T12:07:36+04:30
عضو شورای اسلامی شهر تهران از بی توجهی معاونت‎ فرهنگی و اجتماعی به اجرای مصوبه حمایت از مشاغل خانگی تولیدی افراد در معرض آسیب بخصوص زنان سرپرست خانوار انتقا...

رئیس‌مجلس پیگیر مشکل فعالان اقتصادی ایرانی در کره جنوبی شد

رئیس‌مجلس پیگیر مشکل فعالان اقتصادی ایرانی در کره جنوبی شد
2021-04-13T12:07:36+04:30
رئیس مجلس شورای اسلامی با ارائه فهرستی از فعالان اقتصادی ایرانی که در کره جنوبی با مشکلاتی مواجه شده اند به نخست وزیر این کشور، حل مشکلات آنها را خواستار شد.

«رمضان» ماه رشد و کمال/ لزوم هم اندیشی مبلغان برای ارتقای فرهنگ دینی

«رمضان» ماه رشد و کمال/ لزوم هم اندیشی مبلغان برای ارتقای فرهنگ دینی
2021-04-13T12:07:35+04:30
خرم‌آباد- نماینده ولی‌فقیه در لرستان با اشاره به اینکه ماه مبارک رمضان ماه رشد و کمال است؛ بر لزوم برگزاری نشست‌های هم اندیشی مبلغان دینی در جهت ارتقای فرهنگ...

حضور گروه های جهادی قیر و کارزین در مهار آتش ارتفاعات

حضور گروه های جهادی قیر و کارزین در مهار آتش ارتفاعات
2021-04-13T12:07:35+04:30
شیراز - مسئول بسیج سازندگی قیر و کارزین گفت: گروه های جهادی قیرو کارزین در بحث مهار آتش در ارتفاعات قیر و کارزین حضور دارند.

گلایه هاشمی از عدم اجرای تعهدات دولت در تجهیز ناوگان عمومی/ نمی‌دانم این قفل چرا باز نمی‌شود

گلایه هاشمی از عدم اجرای تعهدات دولت در تجهیز ناوگان عمومی/ نمی‌دانم این قفل چرا باز نمی‌شود
2021-04-13T12:07:34+04:30
رئیس شورای اسلامی شهر تهران گفت: در موضوع حمل و نقل عمومی و تامین و تجهیز این ناوگان مصوبات و قولهای خوبی در دولت داریم اما متاسفانه هیچ کدام به نتیجه نمی رسد.

هنرمندان هم در حریم «تئاتر شهر» حس امنیت ندارند!/ مصائب یک شلختگی

هنرمندان هم در حریم «تئاتر شهر» حس امنیت ندارند!/ مصائب یک شلختگی
2021-04-13T12:07:34+04:30
مسعود دلخواه معتقد است مجموعه «تئاتر شهر» نیاز به حریمی حساب شده دارد؛ حریمی که بر فرهنگی و هنری بودن مجموعه تأکید داشته باشد.

۱۰ نیروی امنیتی افغانستان در حمله نیروهای طالبان کشته شدند

۱۰ نیروی امنیتی افغانستان در حمله نیروهای طالبان کشته شدند
2021-04-13T11:54:18+04:30
در حمله طالبان به یک پاسگاه ارتش افغانستان در ولایت بلخ، دست کم ۱۰ نیروی امنیتی کشته شدند.

لایحه اصلاح قانون مبارزه با قاچاق کالا و ارز رفع شد

لایحه اصلاح قانون مبارزه با قاچاق کالا و ارز رفع شد
2021-04-13T11:54:18+04:30
نمایندگان مجلس شورای اسلامی، لایحه اصلاح قانون مبارزه با قاچاق کالا و ارز را برای رفع ایرادات شورای نگهبان اصلاح کردند.

اقتصاد انگلستان اواسط ۲۰۲۲ به سطح قبل از پاندمی بازمی‌گردد

اقتصاد انگلستان اواسط ۲۰۲۲ به سطح قبل از پاندمی بازمی‌گردد
2021-04-13T11:54:17+04:30
اقتصاددانان شرکت‌کننده در نظرسنجی رویترز تخمین زده اند اقتصاد انگلستان در اواسط سال آینده به سطح قبل از پاندمی بازگردد و بالاترین سطح بیکاری در سال جاری به ۶...

احتمال برخورد خزانه داری آمریکا با موسسات ارز رمز

احتمال برخورد خزانه داری آمریکا با موسسات ارز رمز
2021-04-13T11:54:17+04:30
جسی پاول مدیرعامل صرافی ارزرمز کراکن هشدار داده که احتمالاً خزانه داری آمریکا در آینده نزدیک مقابله با ارز رمزهای مشهور را آغاز خواهد کرد.

ناگفته های زندگی کامالا هریس و جو بایدن کتاب شد

ناگفته های زندگی کامالا هریس و جو بایدن کتاب شد
2021-04-13T11:54:16+04:30
کتاب ناگفته های زندگی کامالا هریس و جو بایدن توسط انتشارات کتابستان منتشر شد.

قیمت پایه ساخت مسکن ملی فعلا همان ۲.۷ میلیون تومان است

قیمت پایه ساخت مسکن ملی فعلا همان ۲.۷ میلیون تومان است
2021-04-13T11:54:16+04:30
رئیس بنیاد مسکن انقلاب اسلامی از اختصاص کمک بلاعوض ۳۰ میلیون تومانی دولت و تسهیلات ۸۰ میلیون تومانی با نرخ سود ۴ درصدی به ساخت مسکن محرومان روستایی خبر داد.

سایت «خانه کاریکاتور ایران» رونمایی می‌شود

سایت «خانه کاریکاتور ایران» رونمایی می‌شود
2021-04-13T11:54:15+04:30
سایت جدید و اختصاصی «خانه کاریکاتور ایران» با هدف توسعه و تقویت بنیان‌های کارتون و کاریکاتور در بخش‌های مختلف ۲۹ فروردین ماه رونمایی و بهره‌برداری می‌شود.

اقدامات انجام شده برای پشتیبانی از تولید و واردات واکسن کرونا بررسی شد

اقدامات انجام شده برای پشتیبانی از تولید و واردات واکسن کرونا بررسی شد
2021-04-13T11:54:15+04:30
اقدامات انجام شده برای پشتیبانی از تولید و واردات واکسن کرونا در جلسه ستاد هماهنگی اقتصادی دولت بررسی شد.
X فیلم جدید کلیپ جدید دانلود فیلم و سریال تبلیغات شما (پیام به تلگرام)