میرنیوز

خانه‌های نمایش در تهران راه‌اندازی می‌شود/ پرورش تسهیل‌گر اجتماعی

خانه‌های نمایش در تهران راه‌اندازی می‌شود/ پرورش تسهیل‌گر اجتماعی 2021-03-03T06:09:16+03:30

علی عطایی مدیر هنرهای نمایشی سازمان فرهنگی و هنری شهرداری تهران درباره برنامه‌های مدنظر این مرکز در حوزه تئاتر برای سال ۱۴۰۰، به خبرنگار مهر گفت: برای حوزه نمایش در سال آینده چند کار مشخص را پیگیری می‌کنیم. یکی از مهمترین کارهایی که پیگیر آن هستیم و روال اداری‌اش در حال طی شدن است، تأسیس و راه اندازی خانه‌های نمایش در هر کدام از مناطق ۲۲ گانه سازمان فرهنگی و هنری شهرداری در شهر تهران است. طی این کار در هر محله و منطقه یک استعدادیابی محلی از علاقه‌مندان به حوزه نمایش انجام می‌شود. افراد برگزیده تحت آموزش قرار می‌گیرند و با افراد آموزش گرفته گروه‌های هنری و اجرایی تشکیل می‌شود تا این گروه‌ها با توجه به مقتضیات محله و منطقه خود گونه‌های مختلفی از اجرا را به صحنه خواهند برد و سلایق مختلفی را پوشش خواهند داد.

وی توضیح داد: این خانه‌های نمایش می‌توانند محل مناسبی برای ارتباط مراکز فرهنگی و هنری ما نظیر فرهنگسراها و خانه‌های فرهنگ با مردم، رفت و آمد مردم به ویژه جوان‌ها به یک بهانه هنری به این مراکز و پر کردن اوقات فراغت خود با انجام یک کار با ارزش هنری. ضمن اینکه مراکز فرهنگی و هنری ما از این طریق می‌توانند ارتباطی فرهنگی و هنری با مراکز نظیر خود یا دیگر مراکز در منطقه نظیر مدارس، ادارات مختلف و سراهای محله برقرار کنند.

ایده آل ما این است که در هر منطقه‌ای گروه‌هایی را با استفاده از شیوه‌های نوی اجرایی مثل شورایی و تعاملی تشکیل بدهیم تا عده‌ای تسهیل گر اجتماعی آگاه، کاربلد و پرورده در مناطق داشته باشیم عطایی با بیان اینکه ایده آل ما این است که در هر منطقه‌ای گروه‌هایی را با استفاده از شیوه‌های نوی اجرایی مثل شورایی و تعاملی تشکیل بدهیم تا عده‌ای تسهیل گر اجتماعی آگاه، کاربلد و پرورده در مناطق داشته باشیم، افزود: این افراد می‌توانند در مورد مسائل مختلف شهری، فرهنگی و اجتماعی مناطق خود گفتگوهایی را میان مردم و مسئولان محلی یا منطقه‌ای شکل بدهند.

مدیر هنرهای نمایشی سازمان فرهنگی و هنری شهرداری تهران تأکید کرد: هویت بخشی فرهنگی و هنری به نوجوانان و جوانانی که آموزش می‌بینند نکته‌ای است که به آن توجه می‌کنیم زیرا می‌دانیم که نیاز امروز بسیاری از نوجوانان و جوانان ما است.

وی درباره اینکه برنامه ریزی برای خانه نمایش به صورت کوتاه مدت یا بلند مدت در نظر گرفته شده، توضیح داد: ما برای خانه‌های نمایش هم زمانبندی خاص و هم برنامه آموزشی تدارک دیده‌ایم. تصمیم داشتم برنامه آموزشی در سال ۹۹ داشته باشیم که به دلیل شرایط و محدودیت‌های کرونایی این برنامه مدام به تعویق افتاد. تیمی که برای پیدا کردن شیوه‌ها و طرح درس‌های مورد نظر انتخاب کرده بودیم از تحصیلکردگان، استادان و فعالان حرفه‌ای تئاتر هستند. بیشتر کارشناسان و کارشناس مسئولان هنری ما که در مناطق مختلف سازمان مشغول به کار هستند نیاز به گذراندن این دوره‌های آموزشی دارند و جامعه هدف اصلی آموزش‌های اولیه ما هستند زیرا قرار است استعدادیابی و هدایت آموزشی استعدادهای محلی را بر عهده داشته باشند.

عطایی معتقد است دوره‌های استعدادیابی و آموزشی استعدادهای محلی و منطقه‌ای تمام شدنی نیست و همیشه می‌تواند به صورت ترمی برگزار شود تا استعدادهای جدید شناسایی و آموزش ببینند، گروه‌هایی نیز که به عنوان گروه‌های نمایشی شکل گرفته و فعالیت می‌کنند، می‌توانند با حضور افراد جدید ترمیم شوند یا گروه‌های موازی تشکیل شود.

وی با بیان اینکه یک سیستم نظارتی و هدایتی در مدیریت هنرهای نمایشی سازمان بر این روند در نظر گرفته می‌شود تا در پایان هر فصل عملکرد خانه‌های نمایش را مورد بررسی قرار دهد، ادامه داد: قصد داریم در پایان هر سال نیز جشنواره‌ای با حضور آثار تولیدی این خانه‌های نمایش برگزار کنیم.

این هنرمند عرصه تئاتر درباره هدف از تشکیل خانه‌های نمایش در مناطق مختلف شهر تهران، یادآور شد: هدف اصلی از تشکیل خانه‌های نمایش، ساختاربخشی به سیستم تولید و آموزش نمایش در سازمان فرهنگی و هنری شهرداری تهران است تا همیشه وجود داشته باشد و هیچوقت تعطیل نشود.

عطایی با اشاره به اینکه کار خانه‌های نمایش در مناطق بسیار وابسته به میزان فعالیت و همکاری مدیران فرهنگی و هنری و همکاران فعال در مناطق است، افزود: به همین منظور سعی می‌کنیم در ابتدا کارمان را با مناطقی که بیشترین امکان را برای این فعالیت دارند یا فعال‌تر هستند، شروع می‌کنیم و آنها را به عنوان نمونه و الگو به همکاران مناطق دیگر معرفی می‌کنیم.

وی درباره دیگر فعالیت‌های مدنظر در سال ۱۴۰۰، گفت: کار دیگری که علیرغم شرایط اقتصادی رقم خورده توسط کرونا به آن فکر می‌کنیم، برپایی جشنواره تئاتر شهر است که به نوعی میراث فرهنگی و هنری سازمان ما است و پیش از این دوره‌های خوبی از آن برگزار شده است. اگر امکانات مالی فراهم شود برگزاری جشنواره تئاتر شهر در سال ۱۴۰۰ از دیگر برنامه‌های مدنظر ما خواهد بود.

بخش آموزش با برگزاری دوره‌های تخصصی و ارتقای سطح آموزش تئاتر در سازمان فرهنگی و هنری شهرداری تهران و همچنین بحث آموزش همکاران مان در مناطق ۲۲ گانه تا اشراف، آگاهی و همراهی بیشتری با فعالیت‌های نمایشی داشته باشند مدیر هنرهای نمایشی سازمان فرهنگی و هنری با بیان اینکه پیش از اینکه کرونا در کشور و شهر تهران شیوع پیدا کند، بیشترین مخاطب تئاتر در سازمان فرهنگی و هنری شهرداری تهران کودکان بودند، اظهار کرد: از زمان حضورم در مدیریت هنرهای نمایشی سازمان فرهنگی و هنری شهرداری تهران به این موضوع فکر کردم که هم سطح اجرایی و هم سطح عوامل تولید آثار کودک ارتقا ببخشیم. بخشی از این ارتقا را از طریق آموزش در خانه‌های نمایش پیگیری خواهیم کرد و بخشی نیز با برپا کردن مسابقه نمایشنامه نویسی کودکان با عنوان «کودک و شهر» انجام خواهد شد. به این طرح نگاهی بلند مدت داریم؛ در ابتدا این مسابقه برگزار می‌شود و متن‌های برگزیده انتخاب و حمایت می‌شوند تا به شکل چرخشی در تمام مراکزمان اجرا شوند.

عطایی تأکید کرد: بخش آموزش با برگزاری دوره‌های تخصصی و ارتقای سطح آموزش تئاتر در سازمان فرهنگی و هنری شهرداری تهران و همچنین بحث آموزش همکاران مان در مناطق ۲۲ گانه تا اشراف، آگاهی و همراهی بیشتری با فعالیت‌های نمایشی داشته باشند.

وی در پایان سخنان خود ییادآور شد: خیلی از اهالی تئاتر می‌توانند به فرهنگسراهای مناطق محل سکونت خود مراجعه کنند و اگر آن مکان‌ها را مناسب فعالیت خود بدانند، با مدیران مناطق هماهنگ شوند تا هم در بحث آموزشی و هم در بحث فعالیت‌های اجرایی از این مراکز استفاده کنند. بسیاری از مراکز ما نظیر باغ موزه قصر امکان اجرای تئاترهای محیطی را دارند که در شرایط کرونایی موجود می‌توان بهترین استفاده را از این فضاها داشت. اگر گروه یا هنرمند احساس می‌کند که به هر کدام از فضاهای مدنظر احتیاج دارد می‌تواند به مدیریت فرهنگی و هنری مناطق یا مدیریت هنرهای نمایشی سازمان مراجعه کند تا بتوانیم هماهنگی لازم برای استفاده از امکانات فضای مدنظر را انجام دهیم.

منبع : خبرگزاری مهر


کلمات کلیدی :
اشتراک گذاری :

آخرین اخبار هنری

۱۰ نیروی امنیتی افغانستان در حمله نیروهای طالبان کشته شدند

۱۰ نیروی امنیتی افغانستان در حمله نیروهای طالبان کشته شدند
2021-04-13T11:54:18+04:30
در حمله طالبان به یک پاسگاه ارتش افغانستان در ولایت بلخ، دست کم ۱۰ نیروی امنیتی کشته شدند.

لایحه اصلاح قانون مبارزه با قاچاق کالا و ارز رفع شد

لایحه اصلاح قانون مبارزه با قاچاق کالا و ارز رفع شد
2021-04-13T11:54:18+04:30
نمایندگان مجلس شورای اسلامی، لایحه اصلاح قانون مبارزه با قاچاق کالا و ارز را برای رفع ایرادات شورای نگهبان اصلاح کردند.

اقتصاد انگلستان اواسط ۲۰۲۲ به سطح قبل از پاندمی بازمی‌گردد

اقتصاد انگلستان اواسط ۲۰۲۲ به سطح قبل از پاندمی بازمی‌گردد
2021-04-13T11:54:17+04:30
اقتصاددانان شرکت‌کننده در نظرسنجی رویترز تخمین زده اند اقتصاد انگلستان در اواسط سال آینده به سطح قبل از پاندمی بازگردد و بالاترین سطح بیکاری در سال جاری به ۶...

احتمال برخورد خزانه داری آمریکا با موسسات ارز رمز

احتمال برخورد خزانه داری آمریکا با موسسات ارز رمز
2021-04-13T11:54:17+04:30
جسی پاول مدیرعامل صرافی ارزرمز کراکن هشدار داده که احتمالاً خزانه داری آمریکا در آینده نزدیک مقابله با ارز رمزهای مشهور را آغاز خواهد کرد.

ناگفته های زندگی کامالا هریس و جو بایدن کتاب شد

ناگفته های زندگی کامالا هریس و جو بایدن کتاب شد
2021-04-13T11:54:16+04:30
کتاب ناگفته های زندگی کامالا هریس و جو بایدن توسط انتشارات کتابستان منتشر شد.

قیمت پایه ساخت مسکن ملی فعلا همان ۲.۷ میلیون تومان است

قیمت پایه ساخت مسکن ملی فعلا همان ۲.۷ میلیون تومان است
2021-04-13T11:54:16+04:30
رئیس بنیاد مسکن انقلاب اسلامی از اختصاص کمک بلاعوض ۳۰ میلیون تومانی دولت و تسهیلات ۸۰ میلیون تومانی با نرخ سود ۴ درصدی به ساخت مسکن محرومان روستایی خبر داد.

سایت «خانه کاریکاتور ایران» رونمایی می‌شود

سایت «خانه کاریکاتور ایران» رونمایی می‌شود
2021-04-13T11:54:15+04:30
سایت جدید و اختصاصی «خانه کاریکاتور ایران» با هدف توسعه و تقویت بنیان‌های کارتون و کاریکاتور در بخش‌های مختلف ۲۹ فروردین ماه رونمایی و بهره‌برداری می‌شود.

اقدامات انجام شده برای پشتیبانی از تولید و واردات واکسن کرونا بررسی شد

اقدامات انجام شده برای پشتیبانی از تولید و واردات واکسن کرونا بررسی شد
2021-04-13T11:54:15+04:30
اقدامات انجام شده برای پشتیبانی از تولید و واردات واکسن کرونا در جلسه ستاد هماهنگی اقتصادی دولت بررسی شد.

توزیع بسته های معیشتی اهدایی بنیاد علوی در استان فارس

توزیع بسته های معیشتی اهدایی بنیاد علوی در استان فارس
2021-04-13T11:54:14+04:30
شیراز - مسئول بسیج سازندگی استان فارس گفت: ۴ هزار بسته معیشتی اهدایی بنیاد علوی در استان فارس توزیع می شود.

حسن بلخاری و سیدمحمد حسین نواب مشاوران رییس فرهنگستان هنر شدند

حسن بلخاری و سیدمحمد حسین نواب مشاوران رییس فرهنگستان هنر شدند
2021-04-13T11:54:14+04:30
بهمن نامورمطلق طی احکامی، حسن بلخاری و سیدمحمد حسین نواب را با توجه به تجربه، تعهد و سوابق علمی و پژوهشی ارزشمند آنان، به‌ عنوان مشاوران خود برگزید.

جوزف سیراوو بازیگر «سوپرانوز» درگذشت

جوزف سیراوو بازیگر «سوپرانوز» درگذشت
2021-04-13T11:40:54+04:30
جوزف سیراوو بازیگر سریال تحسین شد «سوپرانوها» در ۶۶ سالگی از دنیا رفت.

ماجراهای ما و «آقامرتضی»/ بزرگترین سانسورچی‌ها هستیم!

ماجراهای ما و «آقامرتضی»/ بزرگترین سانسورچی‌ها هستیم!
2021-04-13T11:00:53+04:30
در این سال‌ها هیچ جریانی اجازه تولید محتوای آزادانه برای تعریف اندیشه‌ها و زندگی شهید آوینی را نداشت و فشار خانواده و مریدان باعث سانسور این شخصیت از تریبون‌...

فصل دوم «ایرانیش» ساخته می‌شود/ مبتلا به کرونا نداشتیم

فصل دوم «ایرانیش» ساخته می‌شود/ مبتلا به کرونا نداشتیم
2021-04-13T10:47:34+04:30
تهیه‌کننده مسابقه «ایرانیش» بیان کرد که فصل دوم این مجموعه به تولید خواهد رسید.

واکاوی پرونده‌های کمتر روایت‌شده در «قرن۱۴»/ تاریخ قابل تحریف نیست

واکاوی پرونده‌های کمتر روایت‌شده در «قرن۱۴»/ تاریخ قابل تحریف نیست
2021-04-13T09:54:14+04:30
تهیه‌کننده و سردبیر برنامه «قرن ۱۴» بیان کرد که تاریخ قابل تحریف نیست و ما در این برنامه قصد داریم روشنگرانه به مباحثی بپردازیم که برای مردم جذاب و تاثیرگذار...

توقف تمرین‌های نمایش «دکتر نون»/ نمی‌توان با «کرونا» جنگید

توقف تمرین‌های نمایش «دکتر نون»/ نمی‌توان با «کرونا» جنگید
2021-04-13T07:27:33+04:30
هادی مرزبان از توقف تمرین‌های نمایش «دکتر نون» به دلیل شرایط بحرانی کرونا خبر داد و ابراز امیدواری کرد بالاخره شرایط اجرای این اثر نمایشی فراهم شود.

وحید یامین‌پور «چهره هنر انقلاب۹۹» شد/ دنیا دزد انگیزه و اخلاص است

وحید یامین‌پور «چهره هنر انقلاب۹۹» شد/ دنیا دزد انگیزه و اخلاص است
2021-04-12T22:00:54+04:30
در مراسم پایانی هفته «هنر انقلاب اسلامی»، وحید یامین‌پور به عنوان چهره هنر انقلابی سال ۱۳۹۹ معرفی و تقدیر شد.

ویژه‌های «شما» در ماه رمضان/ سحر و افطار مهمان استان‌ها باشید

ویژه‌های «شما» در ماه رمضان/ سحر و افطار مهمان استان‌ها باشید
2021-04-12T17:47:34+04:30
شبکه تلویزیونی «شما» برنامه‌های گوناگونی را در ساختارهای مختلف و با همکاری مراکز استانی برای پخش طی ماه مبارک رمضان در نظر گرفته است.

اکثر هنرمندان تئاتر این‌روزها بیکارند/ با وحشت سریال بازی می‌کنم!

اکثر هنرمندان تئاتر این‌روزها بیکارند/ با وحشت سریال بازی می‌کنم!
2021-04-12T11:34:14+04:30
عزت‌الله مهرآوران معتقد است تئاتر کار کردن در شرایط کرونایی بسیار سخت شده و هنرمندان تئاتر در وضعیت دردناکی به سر می‌برند و اکثر بیکار هستند.

«گاندو» در ادامه پخش مهیج‌تر می‌شود/ این پرونده‌ها سوخته نیست

«گاندو» در ادامه پخش مهیج‌تر می‌شود/ این پرونده‌ها سوخته نیست
2021-04-12T11:07:34+04:30
پندار اکبری بازیگر سریال «گاندو» درباره ویژگی‌های فصل دوم این مجموعه که قسمت‌های باقیمانده آن بعد از انتخابات خردادماه روی آنتن خواهد رفت، توضیحاتی ارائه کرد.

«مثل ماه» از پنجشنبه روی آنتن شبکه سه/ مهمان بین‌المللی داریم

«مثل ماه» از پنجشنبه روی آنتن شبکه سه/ مهمان بین‌المللی داریم
2021-04-12T09:47:34+04:30
تهیه‌کننده ویژه‌برنامه افطاری «مثل ماه» از پخش سری جدید این برنامه همزمان با ماه رمضان، از شبکه سه سیما و با حضور مهمانان بین‌المللی خبر داد.

«خورشیدگرفتگی» در جشنواره فرانسوی

«خورشیدگرفتگی» در جشنواره فرانسوی
2021-04-12T09:07:35+04:30
فیلم کوتاه «خورشیدگرفتگی» به کارگردانی رها امیرفضلی و علیرضا قاسمی به سی‌امین دوره جشنواره‌ای در فرانسه راه پیدا کرد.

مخاطبان غیرمتخصص ارکسترها را فراموش کردیم/ مشکل انتخاب «رهبر» نیست

مخاطبان غیرمتخصص ارکسترها را فراموش کردیم/ مشکل انتخاب «رهبر» نیست
2021-04-12T09:07:34+04:30
یکی از نوازندگان و آهنگسازان مطرح موسیقی کشورمان در تشریح عملکرد ارکسترهای دولتی طی سال‌های اخیر به طرح نکات مهمی در حوزه مدیریت و نحوه برنامه‌ریزی آن‌ها پرد...

مسائل مهاجران همیشه برایم دغدغه است/ حس ناب در «انبار»

مسائل مهاجران همیشه برایم دغدغه است/ حس ناب در «انبار»
2021-04-12T08:54:16+04:30
محمدرضا هلال‌زاده بازیگر فیلم کوتاه «انبار» بیان کرد که مسائل مهاجران همیشه برایم دغدغه بوده است.

اکثر هنرمندان تئاتر این‌روزها بی‌کارند/ با وحشت سریال بازی می‌کنم!

اکثر هنرمندان تئاتر این‌روزها بی‌کارند/ با وحشت سریال بازی می‌کنم!
2021-04-12T06:00:55+04:30
عزت‌الله مهرآوران معتقد است تئاتر کار کردن در شرایط کرونایی بسیار سخت شده و هنرمندان تئاتر در وضعیت دردناکی به سر می‌برند و اکثر بیکار هستند.

صابر خراسانی مجری برنامه سحرگاهی شبکه افق شد

صابر خراسانی مجری برنامه سحرگاهی شبکه افق شد
2021-04-11T22:14:15+04:30
ویژه‌برنامه سحر شبکه افق با عنوان «وقت‌سحر» به تهیه‌کنندگی طه‌ حکیمی و با اجرای صابر خراسانی پخش می شود.

تمبرهای «پیشگامان هنر انقلاب و دفاع مقدس» رونمایی شد

تمبرهای «پیشگامان هنر انقلاب و دفاع مقدس» رونمایی شد
2021-04-11T18:00:54+04:30
همزمان با «هفته هنر انقلاب» نخستین بلوک از گروه «تمبرهای پیشگامان هنر ایران» رونمایی شد.

خانه سینما تعطیل شد

خانه سینما تعطیل شد
2021-04-11T12:07:33+04:30
خانه سینما به دلیل شیوع ویروس کرونا تعطیل شد.

ویژه‌های سحر و افطار شبکه‌ها اعلام شد/ کدام مداحان برنامه دارند؟

ویژه‌های سحر و افطار شبکه‌ها اعلام شد/ کدام مداحان برنامه دارند؟
2021-04-11T12:07:32+04:30
دبیر شورای معارف سیما ویژه برنامه های شبکه های سیما در ماه مبارک رمضان را اعلام کرد.

فضای متفاوت «محاکات» رمضانی/ هنوز لیست مهمانان «ماه عسل» را دارم

فضای متفاوت «محاکات» رمضانی/ هنوز لیست مهمانان «ماه عسل» را دارم
2021-04-11T10:07:33+04:30
مریم نوابی‌نژاد کارگردان و سوژه‌پرداز برنامه «محاکات» درباره قسمت‌های ویژه این برنامه برای فضای ماه رمضان توضیحاتی ارائه کرد.

یک ویژه برنامه رادیویی با صدای غلامعلی حداد عادل

یک ویژه برنامه رادیویی با صدای غلامعلی حداد عادل
2021-04-11T09:54:13+04:30
رادیو پیام ویژه برنامه «آنک بهار» را با صدای غلامعلی حداد عادل رییس فرهنگستان زبان و ادب فارسی پخش می کند.
X فیلم جدید کلیپ جدید دانلود فیلم و سریال تبلیغات شما (پیام به تلگرام)