میرنیوز

تاکید بر جایگاه رفیع خطاطی از زمان نزول وحی/نستعلیق عروس خطوط است

تاکید بر جایگاه رفیع خطاطی از زمان نزول وحی/نستعلیق عروس خطوط است 2021-01-25T11:57:39+03:30

به گزارش خبرنگار مهر، پنجمین شب از نمایشگاه مجازی «رقص قلم» که با محوریت «هنر خوشنویسی در کشورهای جاده ابریشم» در حال برگزاری است، ضمن رونمایی آثاری از هنرمندان خوشنویسی پاکستانی، افغانستانی و عراقی، در گفتگوهای لایو اینترنتی که یکشنبه ۵ بهمن انجام شد، به بیان نقطه‌نظرات خود درباره هنر خوشنویسی پرداختند.

«نستعلیق» عروس خطوط است

رسول مرادی اولین مهمان شب پنجم نمایشگاه مجازی «رقص قلم» بود که پس از ارائه توضیحاتی درباره فعالیت‌های هنری خود به‌ویژه در انجمن خوشنویسان گفت: نمایشگاه‌های بسیاری را در داخل و خارج از کشور داشته و تا به امروز ۲۰ کتاب نوشته‌ام. ۶ کتاب آموزشی هم در حوزه خوشنویسی منتشر کرده‌ام. اکثر هنرجویان خوشنویسی کشور هم با آثار بنده آشنا هستند.

وی در ادامه به برخی آثار شاخص ادبیات فارسی که با نگارش خود منتشر کرده، اشاره کرد و افزود: کتاب شاهنامه‌ای که من خوشنویسی کردم با همکاری یونسکو در سال ۹۱ به چاپ رسید. متن کامل شاهنامه است که بسیار هم نسخه نفیسی محسوب می‌شود.

این هنرمند خطاط توضیح داد: خط نستعلیق اساساً برای زبان فارسی طراحی شده است. در این خط «دور» حاکم است و خط راستی در آن وجود ندارد. ضخامت خطوط مدام در حال تغییر است و همین تغییر یک زیبایی اعجازانگیز به آن بخشیده که حتی افرادی که خط فارسی را نمی‌توانند بخوانند، مجذوب این زیبایی می‌شوند. این اتفاق را در نمایشگاه‌هایی که در خارج از کشور داشته‌ام بسیار دیده‌ام.

خط نستعلیق در کشورهای اسلامی به دلیل زیبایی بصری بسیاری که دارد، مورد توجه است و آثار بسیاری از بزرگان خوشنویسی، امروز در موزه‌های بزرگ دنیا محافظت می‌شودوی ادامه داد: خوشبختانه خط نستعلیق در کشورهای اسلامی به دلیل زیبایی بصری بسیاری که دارد، مورد توجه است و آثار بسیاری از بزرگان خوشنویسی، امروز در موزه‌های بزرگ دنیا محافظت می‌شود. بسیاری از کشورهای همسایه نسبت به خط نستعلیق احساس خوبی دارند و به آن علاقمندند. خوشبختانه در کشور ما هم به‌خصوص در سال‌های بعد از انقلاب، توجه خاصی به هنر خوشنویسی شده است. خوشنویسی به‌خصوص در دهه ۶۰ مرکز توجه بسیاری از هنرهای دیگر بود و به همین دلیل خیلی زود بال و پر گرفت. آمار دقیق ندارم اما حدوداً بالای ۳۰ هزار هنرجوی خوشنویسی در کشور داریم. حدود ۳۵۰ مرکز خوشنویسی انجمن خوشنویسان در سراسر کشور فعال هستند و در خارج از کشور هم نمایندگی‌هایی داریم.

مرادی ادامه داد: جالب است که در کشورهای خارجی، بیشتر هنرجویان ما در حوزه خوشنویسی، علاقمندان خارجی هستند. خانم آن ماری شمیل کتابی دارند به نام «خوشنویسی و فرهنگ اسلامی» که آستان قدس رضوی آن را چاپ کرده است. در این کتاب تأکید شده است «نستعلیق» عروس خطوط دنیا است.

وی با اشاره به جایگاه خط نستعلیق در هندوستان و برخی تعاملات خود با هنرمندان خطاط این کشور گفت: یکی از کشورهای مهم مسیر جاده ابریشم کشور هند است که از قدیم، تعاملات و تبادلات بسیاری با آن‌ها داشته‌ایم. از مسئولان یونسکو و مدیران خراسان رضوی سپاسگزارم که شرایط برگزاری این رویداد را فراهم کرده‌اند و به آن تبریک می‌گویم. کشورهایی که در گذشته در این منطقه بوده‌اند، همواره باعث غنای فرهنگی یکدیگر بوده‌اند و از هم تأثیر پذیرفته‌اند. ادامه این تعاملات فرهنگی باعث رشد کشورهای مسیر جاده ابریشم می‌شود.

توفیق خوشنویسی ایران اتفاق قابل توجهی است

محمد روزگانی از مهاجران افغانستانی ساکن ایران هنرمند دیگری بود که با حضور در این گفتگوی اینترنتی گفت: ایران و افغانستان ۲ کشوری هستند که از نظر هنر خوشنویسی چنان به هم نزدیک شده‌اند که نمی‌توان آن‌ها را از یکدیگر جدا کرد.

این هنرمند با مروری بر تاریخچه شکل‌گیری هنر خوشنویسی در افغانستان گفت: ما ۲ کشور به هم تنیده هستیم و تنها مرزهای سیاسی ما را از هم جدا کرده است. در هنرهای نزدیک به خوشنویسی مانند تذهیب و نگارگری هم اگر مثلاً مکتب هرات را حذف کنید، به مکتب اصفهان نخواهید رسید. اوج خوشنویسی در افغانستان مربوط به زمان تیموریان است که اساتیدی بنامی از گوشه و کنار به هرات آمدند و خوشنویسی را فراگرفتند. بعد از تیموریان، خطاطی در افغانستان دچار یک افول می‌شود. بعد از رشد خوشنویسی ایران در دوره قاجار، خوشنویسی افغانستان دچار افول شد. در این افول و رکود متغیرهای مختلفی تأثیرگذار بوده است.

وی درباره وضعیت آموزش خوشنویسی در این کشور بیان کرد: کسانی که عاشق این هنر هستند، در ایران جذب این هنر شدند. ما امروز بزرگ‌ترین نعمتی که داریم، استاد امیرخانی است که از اساتید نادر معاصر ما است. با تمام مشکلاتی که شاید به لحاظ امنیتی و اجتماعی در ایران داریم، توفیق خوشنویسی ایران اتفاق قابل توجهی است.

این هنرمند افغانستانی در پایان گفت: تا پیش از بحران‌های اخیر ما یکی از مهمترین موزه‌های خوشنویسی را در افغانستان داشتیم. این دستاورد هم به دلیل موقعیت جغرافیایی افغانستان در مقیاس جهانی است. واقعیت این است که شرایط دولت افغانستان امروز ایجاب نمی‌کند که به این قبیل موضوعات بپردازد و خوشنویسی حتی در میان سه اولویت اصلی کشور هم نیست!

خوشنویسی؛ انتقال دهنده پیام‌های دوستی‌آور میان مردم کشورهای جاده ابریشم

موسی زکی‌زاده هنرمند افغانستانی سومین مهمان شب پنجم «رقص قلم» بود که گفت: خوشنویسی افغانستان را باید با خوشنویسی خراسان قیاس کنیم. اوج خوشنویسی در افغانستان، در دوران سیطره عثمانی‌ها در ایران است. خوشنویسی در افغانستان بسیار علاقمند دارد. در همه دوره‌ها خوشنویسانی داشته‌ایم که هر کدام بر انواع خطوط آشنایی کامل دارند.

علاقمندی مردم افغانستان به خوشنویسی، مثال‌زدنی است. خوشنویسی هنری است که از جنبه‌های مختلف، قابل اشتراک میان ۲ کشور همچون ایران و افغانستان استوی درباره وضعیت هنر خوشنویسی در کشورش گفت: با اینکه کشور ثبات ندارد اما ما همچنان خوشنویسان برجسته و خوبی داریم. ما خطاطانی داشته‌ایم که خط نستعلیق را هم در مصر می‌آموختند، در حالی که این یک هنر کاملاً ایرانی است. از نظر فرهنگی و هنر مرزی میان ایران و افغانستان نیست. علاقمندی مردم افغانستان به خوشنویسی، مثال‌زدنی است. خوشنویسی هنری است که از جنبه‌های مختلف، قابل اشتراک میان ۲ کشور همچون ایران و افغانستان است. هنر خوشنویسی می‌تواند پیام‌های دوستی‌آور میان مردم کشورهای جاده ابریشم را منتقل کند.

این هنرمند افغانستانی در پایان گفت: هنر خوشنویسی همچنان می‌تواند ذینت‌بخش صفحات شود. کار بر روی فرهنگ و هنر کشورهای جاده ابریشم بهترین اتفاق است. همان منطقه‌ای که بحران‌های بسیاری را هم دیده و بهتر است به تعاملات فرهنگی آن هم توجه داشته باشیم.

تاکید بر جایگاه رفیع خطاطی از زمان نزول وحی

مهند الشاوی از کشور عراق دیگر هنرمند حاضر در «رقص قلم» بود که درباره سابقه هنر خطاطی در کشور عراق گفت: همه ما به‌عنوان مسلمان می‌دانیم که خط عربی از حروف قرآن آمده است و به همین دلیل این خط، از زمان نزول وحی تا به امروز، همواره جایگاهی رفیع در نگاه علاقمندان داشته است.

وی به ظرفیت‌های آموزشی کشور عراق در حوزه هنر خطاطی هم اشاره کرد و گفت: خوشنویسی از اهمیت بسیار بالایی برخورددار است. در واقع باید گفت خط عربی در تمام کشورهای مسیر جاده ابریشم وجود دارد و مشخصاً در چین از اهمیت بسیار بالایی هم برخوردار است. در ازبکستان، هند و ایران هم شرایط همین‌گونه است. در همه کشورهای مسیر جاده ابریشم خط عربی مورد توجه بوده است و می‌توان گفت تأثیر خوشنویسی در این کشورها بسیار مهم است. خط عربی نقش مهمی در آمیختگی تمدنی کشورهای حوزه «جاده ابریشم» داشته است.

الشاوی در ادامه با طرح این سوال که «خطوط تزئینی از کجا آمده است؟» بیان کرد: خطوط تزئینی از اسلام یا از دوران اسلامی به‌وجود نیامده‌اند. بسیار می‌بینیم تصاویر منحنی دوره عباسی در دوره بابلی هم وجود داشته است. خطوط تزئینی تنها با توجه می‌تواند جایگاه خود را حفظ کند.

این هنرمند عراقی در پایان لایو گفت: وضعیت ایران و ترکیه درباره هنر خوشنویسی متفاوت است. در ترکیه بیشتر به هنرهای ترکیبی توجه می‌شود و آثار چشم‌نوازی هم خلق کرده‌اند. مکتب خوشنویسی ایران و ترکیه در بسیاری از کشورها وجود دارد. عراق در این زمینه از همه جای دنیا بهتر است. هنرمندان در حقیقت نیاز به حمایت دارند و برگزاری نمایشگاه‌های بزرگ را می‌توان در همین راستا تبیین کرد. ما نیاز به ادامه این اقدامات داریم.

منبع : خبرگزاری مهر


کلمات کلیدی :
اشتراک گذاری :

آخرین اخبار هنری

خرس طلای برلیناله ۲۰۲۱ به رومانی رفت

خرس طلای برلیناله ۲۰۲۱  به رومانی رفت
2021-03-05T16:22:39+03:30
جایزه خرس طلای برلیناله ۲۰۲۱ به فیلمی از سینمای رومانی تعلق گرفت.

قدردانی جشنواره تئاتر عروسکی از کوشش‌های ۲ هنرمند

قدردانی جشنواره تئاتر عروسکی از کوشش‌های ۲ هنرمند
2021-03-05T12:02:40+03:30
هجدهمین جشنواره نمایش عروسکی تهران - مبارک از کوشش‌های ۲ هنرمند فعال در حوزه نمایش عروسکی قدردانی می‌کند.

بروس ویلیس و لوک ویلسون به «کوچه بنزین» رسیدند/ تعقیب‌ و گریز در شهر

بروس ویلیس و لوک ویلسون به «کوچه بنزین» رسیدند/ تعقیب‌ و گریز در شهر
2021-03-05T12:02:39+03:30
بروس ویلیس و لوک ویلسون در یک فیلم اکشن جدید با عنوان «کوچه بنزین» هم‌بازی می‌شوند.

«مهر و مسطر» افتتاح شد/ پلی میان هنر معاصر و دستنوشته‌های کهن

«مهر و مسطر» افتتاح شد/ پلی میان هنر معاصر و دستنوشته‌های کهن
2021-03-05T09:22:38+03:30
نمایشگاه گروهی خط کوفی با عنوان «مهر و مسطر» چهارشنبه ۱۳ اسفندماه در موزه نقاشی پشت شیشه افتتاح شد.

هنر زبان مشترک فرهنگ‌هاست/ الهام از شاهنامه برای خلق آثار سورئال

هنر زبان مشترک فرهنگ‌هاست/ الهام از شاهنامه برای خلق آثار سورئال
2021-03-05T09:09:18+03:30
یک هنرمند نقاش معتقد است هنر زبانی مشترک بین افراد با هر قومیت فرهنگ است و وسیله‌ای برای ابراز احساسات، علایق، درد و فرهنگ بین افراد مختلف در جهان با هنر و ح...

هنر زبان مشترک فرهنگ‌هاست/ الهام از شاهنامه برای خلق آثار سوررئال

هنر زبان مشترک فرهنگ‌هاست/ الهام از شاهنامه برای خلق آثار سوررئال
2021-03-05T08:42:39+03:30
یک هنرمند نقاش معتقد است هنر زبانی مشترک بین افراد با هر قومیت فرهنگ است و وسیله‌ای برای ابراز احساسات، علایق، درد و فرهنگ بین افراد مختلف در جهان با هنر و ح...

نخواستیم به هر قیمتی خنده بگیریم/ چالش‌های ساخت «منم دوستت دارم»

نخواستیم به هر قیمتی خنده بگیریم/ چالش‌های ساخت «منم دوستت دارم»
2021-03-05T08:42:38+03:30
مجید پرکار کارگردان سریال «منم دوستت دارم» که از شبکه سلامت روی آنتن می‌رفت درباره کمدی‌های این مجموعه، تأکید کرد که تلاش داشته‌اند به هر قیمتی از مخاطب خنده...

مصائب مالی تئاتر عروسکی در سال کرونایی/ حق «عروسک‌ها» را ادا کنیم

مصائب مالی تئاتر عروسکی در سال کرونایی/ حق «عروسک‌ها» را ادا کنیم
2021-03-05T06:29:18+03:30
ماندا عبقری با اشاره به اینکه نمایش «هایکوی پاروزن یک دست» اثری در نفی جنگ است ابراز امیدواری کرد فرصتی برای اجرای عمومی نمایش‌های عروسکی پیش بیاید تا حق عرو...

روایت مستندی از خشونت آمریکایی‌ها در عراق

روایت مستندی از خشونت آمریکایی‌ها در عراق
2021-03-04T14:55:58+03:30
«طرف دیگر» مستندی سوژه محور است که در هر قسمت به یک موضوع درباره نیروهای نظامی آمریکا در منطقه می‌پردازد.

قدردانی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی از برگزاری دو رویداد هنری

قدردانی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی از برگزاری دو رویداد هنری
2021-03-04T14:55:58+03:30
وزیرفرهنگ و ارشاد اسلامی به بهانه برگزاری دو رویداد جایزه ملی موسیقی «عارف» و «نشان ملی دبیر سیاقی» پیامی را منتشر کرد.

ضوابط تبلیغ پلتفرم‌ها در صدا و سیما ابلاغ شد/ ممنوعیت تبلیغ شبکه های اجتماعی خارجی

ضوابط تبلیغ پلتفرم‌ها در صدا و سیما ابلاغ شد/ ممنوعیت تبلیغ شبکه های اجتماعی خارجی
2021-03-04T13:35:58+03:30
معاون فضای مجازی رسانه ملی با تاکید بر نقش سازمان صدا و سیما در حکمرانی فضای مجازی از ابلاغ مصوبه‌ای خبر داد که تبلیع شبکه‌های اجتماعی خارجی در رسانه ملی را ...

«یدو» پروانه نمایش گرفت/ مجوز اکران برای «گل به خودی»

«یدو» پروانه نمایش گرفت/ مجوز اکران برای «گل به خودی»
2021-03-04T12:42:38+03:30
شورای پروانه نمایش فیلم‌های سینمایی سازمان امورسینمایی و سمعی بصری با صدور پروانه نمایش سه اثر موافقت کرد.

دیدار معاون سیما با مجریان تلویزیون/ شادی آفرینی ماموریت اصلی است

دیدار معاون سیما با مجریان تلویزیون/ شادی آفرینی ماموریت اصلی است
2021-03-04T12:29:18+03:30
حمید شاه آبادی معاون سیما در نخستین نشست مجریان تلویزیون بر لزوم دقت، هوشیاری، تسلط مجریان و اجراهای در شان و تراز رسانه تاکید کرد.

نامزدهای جوایز «انی ۲۰۲۱» معرفی شدند/ پیش‌تازی «روح» و «گرگ‌ران‌ها»‌

نامزدهای جوایز «انی ۲۰۲۱» معرفی شدند/ پیش‌تازی «روح» و «گرگ‌ران‌ها»‌
2021-03-04T09:49:18+03:30
با معرفی نامزدهای جوایز انی بهترین انیمیشن‌های سال در بخش‌های مختلف شناخته شدند.

تجربه مواجهه با شهید بر صحنه تئاتر/ «برونسی» شعارزده نیست

تجربه مواجهه با شهید بر صحنه تئاتر/ «برونسی» شعارزده نیست
2021-03-04T06:35:56+03:30
بازیگر و آهنگساز نمایش «برونسی» که این روزها در تالار سایه روی صحنه است درباره همزمانی این ۲ تجربه توضیحاتی ارائه داد و بر این نکته تاکید کرد که این اثر نمای...

حال «اکبر عبدی» خوب است/ بازگشت به «روزهای آبی» در روزهای آینده

حال «اکبر عبدی» خوب است/ بازگشت به «روزهای آبی» در روزهای آینده
2021-03-03T16:49:18+03:30
تهیه‌کننده سریال «روزهای آبی» از بهبودی حال اکبر عبدی خبر داد و گفت به زودی، این هنرمند پیشکسوت و توانمند به صحنه ضبط سریال «روزهای آبی» برمی‌گردد.

روایت علی رهبری از یک مسیر اشتباه/ این ارکستر واقعاً «ملی» است؟

روایت علی رهبری از یک مسیر اشتباه/ این ارکستر واقعاً «ملی» است؟
2021-03-03T14:49:16+03:30
یک آهنگساز و رهبر ارکستر که طی سال‌های گذشته مدیریت هنری و رهبری ارکستر سمفونیک تهران را به عهده داشته، از عملکرد این مجموعه‌ها به ویژه ارکستر ملی ایران انتق...

بررسی تخلف «روبیکا» در انتشار کلیپ هنجارشکنانه

بررسی تخلف «روبیکا» در انتشار کلیپ هنجارشکنانه
2021-03-03T14:22:37+03:30
پرونده روبیکا برای انتشار کلیپ هنجارشکنانه به کمیته رسیدگی به تخلفات ساترا ارجاع شد.

دیوارنگاره جدید میدان ولیعصر(عج) رونمایی شد/ پویش «درخت برای زندگی»

دیوارنگاره جدید میدان ولیعصر(عج) رونمایی شد/ پویش «درخت برای زندگی»
2021-03-03T13:02:37+03:30
همزمان با روز درخت و درختکاری، از دیوارنگاره میدان ولیعصر(عج) با عنوان «سایه‌ات مستدام» رونمایی شد.

پرونده قضایی افراد خشن به «سلامت» رسید/ آسیب‌شناسی خشم در رادیو

پرونده قضایی افراد خشن به «سلامت» رسید/ آسیب‌شناسی خشم در رادیو
2021-03-03T13:02:36+03:30
برنامه «۹۹ درجه» روزهای پنجشنبه ساعت ۱۴ در رادیو «سلامت»، پرونده قضایی افرادی که به دلیل پرخاشگری ناشی از کنترل خشم در زندان به سر می‌برند را مورد بررسی قرار...

تاریخ برگزاری جوایز امی ۲۰۲۱ اعلام شد/ هنوز جزئیات مشخص نیست

تاریخ برگزاری جوایز امی ۲۰۲۱ اعلام شد/ هنوز جزئیات مشخص نیست
2021-03-03T10:22:36+03:30
آکادمی تلویزیون اعلام کرد جوایز امی امسال ۱۹ سپتامبر از شبکه سی‌بی‌اس روی آنتن می‌رود.

۲۹۵ تک‌آهنگ و آلبوم موسیقی جدید در دو هفته مجوز گرفتند

۲۹۵ تک‌آهنگ و آلبوم موسیقی جدید در دو هفته مجوز گرفتند
2021-03-03T09:29:16+03:30
دفتر موسیقی معاونت هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در هفته پایانی بهمن و هفته اول اسفندماه مجوز ۲۷۶ تک آهنگ و ۱۹ آلبوم را صادر کرده است.

«آن‌های من» منتشر شد/ بداهه‌هایی برای پیانو و اصوات الکترونیک

«آن‌های من» منتشر شد/ بداهه‌هایی برای پیانو و اصوات الکترونیک
2021-03-03T09:15:57+03:30
آلبوم «آن‌های من» یکی از تازه‌ترین آثار موسیقایی آهنگساز و مدرس موسیقی است که به تازگی در دسترس مخاطبان قرار گرفته است.

پیش‌تولید «سلام بمبئی» بعد از نوروز آغاز می‌شود/ تولید در ایران و هند

پیش‌تولید «سلام بمبئی» بعد از نوروز آغاز می‌شود/ تولید در ایران و هند
2021-03-03T07:55:56+03:30
قربان محمدپور از آغاز پیش تولید سریال شبکه نمایش خانگی «سلام بمبئی» به‌عنوان اولین سریال تولید مشترک ایران و هند، بعد از نوروز ۱۴۰۰ خبرداد.

خانه‌های نمایش در تهران راه‌اندازی می‌شود/ پرورش تسهیل‌گر اجتماعی

خانه‌های نمایش در تهران راه‌اندازی می‌شود/ پرورش تسهیل‌گر اجتماعی
2021-03-03T06:09:16+03:30
مدیر هنرهای نمایشی سازمان فرهنگی و هنری شهرداری از برنامه‌ریزی برای تأسیس و راه‌اندازی خانه نمایش در مناطق مختلف تهران در سال ۱۴۰۰ خبر داد.

«پایتخت» ۲۹ و ۳۰ اسفند پخش می‌شود/ توضیح مقدم درباره سکانس جنجالی

«پایتخت» ۲۹ و ۳۰ اسفند پخش می‌شود/ توضیح مقدم درباره سکانس جنجالی
2021-03-02T18:29:19+03:30
مدیر روابط عمومی معاونت سیما با اعلام خبر بازپخش خلاصه ۷ قسمتی پایتخت ۶ از عید مبعث از پخش دو قسمت جدید در روزهای ۲۹ و ۳۰ اسفند خبر داد.

امکان ساخت فصل سوم «بیگانه‌ای با من است»/پخش ۳۱ سریال در سال اخیر

امکان ساخت فصل سوم «بیگانه‌ای با من است»/پخش ۳۱ سریال در سال اخیر
2021-03-02T17:09:19+03:30
مدیر گروه شبکه دو سیما از احتمال ساخت فصل سوم سریال «بیگانه ای با من است» خبر داد.

پروژه‌های برادران کوئن و سودربرگ در فهرست دریافت سوبسید

پروژه‌های برادران کوئن و سودربرگ در فهرست دریافت سوبسید
2021-03-02T12:02:39+03:30
کمیسیون فیلم کالیفرنیا اسامی آخرین گروه از دریافت‌کنندگان اعتبار مالیاتی فیلم این ایالت را اعلام کرد. در این فهرست از برادران کوئن تا استیون سودربرگ، ریس ویت...

«سینما» هنوز نمرده است/ سرمایه‌گذاران خصوصی را مجبور به دلالی نکنیم

«سینما» هنوز نمرده است/ سرمایه‌گذاران خصوصی را مجبور به دلالی نکنیم
2021-03-02T11:22:39+03:30
حبیب اسماعیلی تهیه‌کننده و پخش‌کننده سینما تأکید کرد نباید شرایطی را پیش بیاوریم که سرمایه‌گذاران بخش خصوصی در سینما به سراغ دلالی بروند.

گلدن گلوب ۲۰۲۱ کمترین میزان تماشاگر را داشت

گلدن گلوب ۲۰۲۱ کمترین میزان تماشاگر را داشت
2021-03-02T10:29:19+03:30
در حالی که دیروز هفتادو هشتمین دوره مراسم اهدای جوایز گلدن گلوب برگزار شد، این مراسم کمترین میزان مخاطب را جذب کرد.