میرنیوز

موسیقی جزیره کیش در یک آلبوم گردآوری شد/ معرفی آواهای «قیس»

موسیقی جزیره کیش در یک آلبوم گردآوری شد/ معرفی آواهای «قیس» 2021-01-10T08:24:20+03:30

به گزارش خبرنگار مهر، آلبوم موسیقی نواحی ایران با تمرکز بر موسیقی جزیره کیش به همت محسن شریفیان از پژوهشگران و نوازندگان شناخته شده موسیقی کشورمان با نوازندگی نی انبان صالح احمد پور، عبدالله حاجی‌زاده و محمد اکبری منتشر شد.

صالح احمد پور، عبدالله حاجی‌زاده، احمد غریب، فؤاد احمد پور، محمد اکبری، مسعود احمد پور، خالد صالحی، احمد خلاده، محمد علی مجیدی، خالد حاجی‌زاده، رضا غریب، عبدالله احمد پور نوازندگان طبل و کاسر و حسن خلدون مدیر هماهنگی دیگر اعضای گروه اجرایی این آلبوم را تشکیل می‌دهند.

«یا هی»، «مچلاوی»، «خماری»، «ولدالمشایخ»، «ضلاعی»، «های موز»، «طیاری (بندری)»، «سلمان»، «یا بنات الخلیج»، «یا هی و ساحب»، «طیاحی»، «زار»، «سرتراشون»، «یاهی و دستمالی»، «یودان دان»، «توب توب یا بحر»، «وعده وعده» عنوان آثاری هستند که در این آلبوم گنجانده شده‌اند.

محسن شریفیان در بخشی از توضیحات مشروحی که به انضمام این آلبوم منتشر شده، آورده است: «جزیره کیش که، در گذشته، بیشتر آن را «قیس» می‌خواندند، یکی از جزایر مهم خلیج فارس و از توابع بندر لنگه در استان هرمزگان است. کیش با وسعت ۹۱ کیلومتر مربع از شمال به کرانه‌های ایران، از شرق به تنگه هرمز، از جنوب به امارات متحده عربی و از غرب به کشورهای بحرین و عربستان منتهی می‌شود. کیش هم، مانند اغلب جزایر و بنادر خلیج فارس، از گذشته‌های دور تاکنون به‌دلیل مراودت‌های دریایی و نزدیکی با فرهنگ‌های گوناگون، دست‌خوش تحولات اجتماعی و فرهنگی بسیاری بوده است.

جزیره کیش اولین جزیره در منتهی‌الیه شرقی بخشِ «شیبکوه» قدیم بوده و امروز در همجواریِ بخش شیبکوه جدید قرار گرفته است. شیبکوه، در لغت، به معنای «کوهپایه» است و این اسم به‌دلیل موقعیت جغرافیاییِ این نوار ساحلی در خلیج فارس است. در گذشته، سواحل شیبکوه، از منطقه بنک (در ۱۳ کیلومتری شرق دیّر) تا بندر چارک، به طول ۲۵۰ کیلومتر امتداد داشته است. لازم به ذکر است که نام شیبکوهِ قدیم و مورد نظر ما تقریباً از اوایل سده بیستم کاربرد جغرافیایی و سیاسی خود را از دست داده و این منطقه هم اکنون میان دو استان بوشهر و هرمزگان قرار گرفته است.

بررسی موسیقی جزیره کیش نشانگر تأثیرپذیری آن از موسیقی نوار ساحلی شیبکوه است، اما اینکه موسیقی بومیان کیش از کدام کانون و یا هسته موسیقیِ شیبکوه شکل گرفته است و یا احیاناً خود آنها باعث شکل‌گیری این نوع موسیقی بوده‌اند، موضوع این پژوهش نیست.»

موسیقی جزیره کیش در یک آلبوم گردآوری شد/ معرفی آواهای «قیس»

انواع موسیقی در جزیره کیش

آوازهای صید مروارید: موسیقی صید مروارید و ماهیگیری، آواهای مراسم زار و مولود خوانی، سازهای ویژه عروسی و اعیاد مذهبی، هرکدام ویژگی‌های خاص خود را دارند که در بررسی موسیقی جزیره کیش قابل توجه هستند. آوازهای ملوانان کیشی به قدمت دریا و دریانوردی در خلیج فارس است. از این رو، بررسی نقش و سهم دریا در جزیره‌ی کیش بسیار حائز اهمیت است. در حال حاضر، اغلب آوازهای دریانوردان در جزیره کیش به لحن و زبان مادری آنها، یعنی عربی، بوده و درونمایه بیشتر آنها مدح و مدد از خداوند و پیامبر اسلام و نیز شرح دریانوردی و ذکر نام‌ها و مقاصد سفر دریانوردان است. موسیقی صید مروارید مهم‌ترین و تأثیرگذارترین بخش شعری و موسیقایی جزیره‏ کیش بوده است. مقوله‌ای که زاده‏ مهاجرت، تهاجم، نفوذ یا هم زیستی میان گروه‌های قومی گوناگون بوده است، چراکه صید مروارید همانند دیگر فعالیت‌های تجاری، افراد بسیاری را از اقوام گوناگون چه به شکل اختیاری و چه به شکل اجباری (در قالب برده) به سوی خود کشانده است.

کیش با سابقه‏ تاریخی و دیرینه‏ خود برای سکونت اهالی بومی، علاوه‬‌بر دارا بودن جاذبه‌های طبیعی و در حال حاضر جاذبه‌های توریستی، می‌بایستی از نظر فرهنگی و به‌ ‏ویژه موسیقایی نیز مورد توجه قرار گیرد مراسم زار: بومیان جزیره‏ کیش، همانند سایر مناطق خلیج فارس، بر این باورند که هرگاه «زار» یا «اجنه»، به هر دلیلی، وارد کالبد فردی بشود، آن شخص را از حالت طبیعی خارج می‌سازد. در چنین مواقعی، اگر دعا و تلقین در مورد او فایده‌ای نکرد، وی را نزد افرادی که به «بابازار» و «مامازار» معروف هستند، می‌برند تا به ‌تشخیص این افراد برای خروج زار از کالبد مریض و بهبودی او مراسمی برگزار شود. در این مراسم، اجراکنندگان با نواختن سازهای ضربی و خواندن ترانه‌های زار، همراه با رقص و حرکات موزون، حالت مریض را دگرگون می‌کنند.

سازهای مراسم زار، سه عدد طبّل، یک عدد کاسر و شش عدد «طار» (دایره) است. از مشهورترین ملودی‌ها و ریتم‌هایی که در مراسم زار جزیره‏ کیش نام برده می‌شود، می‌توان به «شامی»، «خماری»، «بانیان»، «نوبان» و «وَدویه» اشاره کرد. قابل ذکر است که، در گذشته، زاری‌ها در کیش یک خانه‏ مخصوص به خود نیز داشتند که به دور از آبادی و مردم، مراسم‌شان را در آن خانه برگزار می‌کردند.

موسیقی عروسی: در آیین عروسی کیش، نوازنده‌ها، در حالی که پرچم رسمی کشور را در دست دارند، وارد میدان‌گاهی که از قبل برای مراسم عروسی آماده و آذین‏‬ بندی شده‌است می‌شوند. پرچم نشانه‏ جشن و شادی است و همیشه گروه نوازنده در موقع اجرای مراسم آن را به همراه دارد. با نواختنِ نی‌انبان و همراهی طبّل‌ها اهالی محل کم‏ ک‬م برای شرکت در مراسم عروسی به میدان‌گاه می‌آیند.

در گذشته‏ نه چندان دور، در جزیره‏ کیش، سردمدار گروه نوازندگان مرد در عروسی را «باب الهوا» و اعضای اصلی گروهْ او را «ولد الهوا» به معنیِ «فرزند بابا» می‌گفتند. هر آبادی یک «باب الهوا» داشت که بسیار مورد احترام مردم و شیخ محله بود. آنها در هر محل یک خانه‏ مخصوص داشتند که به آن «بیت الهوا» می‌گفتند. […] با اینکه در جزیره‏ کیش سال‌ها است که مراسم عروسی بدون باب‌الهوا و مقررات ویژه آن، برگزار می‌شود، اما می‌توان تأثیرات آن را در میان نوازندگان به‌ ‏خوبی دریافت.

موسیقی جزیره کیش در یک آلبوم گردآوری شد/ معرفی آواهای «قیس»

سازها و نوازندگان آن‌ها: نی‌انبان که به آن «هَبّان» می‌گویند، ساز اصلی جشن‌ها و عروسی‌های کیش است. از ویژگی‌های قابل‏‬ توجه نوازندگیِ آن در کیش، همچون دیگر مناطق شیبکوه، حرکات آیینی، پوشش عربی نوازندگان، مَشک‌های بزرگ و طلایی‬ ‏رنگ، دسته‌های مستطیلی، صداهای بم، ایست‌های غیر منتظره، تزیین کمتر ساز، عدم حضور یا حضور کمرنگ خواننده، استفاده از ترانه‌ها و اصطلاحات عربی، ریتم‌های پیچیده و متنوع و همراهی تعداد بیشتر نوازندگان سازهای کوبه‌ای نسبت به دیگر مناطق جنوب ایران است. […] برای اجرای «یا هِی»، نوازنده‏ نی‌انبان به‌ تنهایی شروع به تک نوازی می‌کند. او با پای برهنه به میدان می‌رود و به دور میدان می‌چرخد و با این کار به نوعی شروع مراسم را اعلام می‌کند. سپس یکی از نوازنده‌ها که تبحر بیشتری نسبت به سایر اعضای گروه دارد، بر اساس ملودی، ریتم را شروع می‌کند و بلافاصله مابقی نوازنده‌ها ریتم طبّل او را دنبال می‌کنند. اگر در قطعه‌ای، نوازنده «کاسر» نیز نقش داشته باشد، او نیز در ادامه به شکستنِ ریتم طبّل‌ها می‌پردازد و بدین ترتیب ملودی‌های رایج این ساز، یکی پس از دیگری و با ترتیب مشخصی، نواخته می‌شود.

موسیقی زنان: موسیقی آمیخته به باورهای زنان در جزیره کیش از نکات قابل‬ ‏تأمل در شناسایی فرهنگِ باورپذیری و نگاه امیدوارانه در منطقه است. زن‌های کیشی، لالایی را «تَحوید» می‌نامند و آن را به‌ ‏زبان و لحن عربی می‌خوانند.‬ آنها برای سرگرمی کودکان خود نیز ترانه‌هایی می‌خوانند. اما مهم‌ترین بخش موسیقی زنان کیش مربوط به ترانه‌های ویژه‏ی مراسم عروسی است. آنها این مراسم و خواندن آواز را بدون حضور مردها انجام می‌دهند. در کیش به زن‌های نوازنده که غالباً سیاه پوست‌اند «دَگّاگات» می‌گویند. سازهای آنها «طار» یا همان دایره است و در این بین یک نفر نیز با چوب بر روی طبّل می‌کوبد که به‌نوعی سردمدار این گروه است و، چنانکه گفتیم، به «اُم الهوا» مشهور است.

این ضبط در سال ۱۳۹۸ صورت گرفته است. امید است تا در فرصتی دیگر مابقی موسیقی این جزیره ضبط یا بازسازی شود. با این حال، مجموعه‏ حاضر اولین آلبوم موسیقی منسوب به بومیان کیش در ایران است. قطعاً کیش با سابقه‏ تاریخی و دیرینه‏ خود برای سکونت اهالی بومی، علاوه بر دارا بودن جاذبه‌های طبیعی و در حال حاضر جاذبه‌های توریستی، می‌بایستی از نظر فرهنگی و به‌ ‏ویژه موسیقایی نیز مورد توجه قرار گیرد، چراکه امروزه در سراسر دنیا گردشگری مبتنی بر موسیقی طرفداران زیادی دارد و کشورهای بسیاری با برقراری پیوند میان گردشگری و هنر موسیقی در جذب گردشگر بسیار موفق بوده‌اند.

منبع : خبرگزاری مهر


کلمات کلیدی :
اشتراک گذاری :

آخرین اخبار هنری

انتشار آلبوم سالار عقیلی پس از ۱۹ سال/ «می‌دانم که می‌آیی» شنیدنی شد

انتشار آلبوم سالار عقیلی پس از ۱۹ سال/ «می‌دانم که می‌آیی» شنیدنی شد
2021-01-20T09:44:24+03:30
آلبوم «می‌دانم که می‌آیی» به آهنگسازی امیرحسین سام و خوانندگی سالار عقیلی که حدود ۱۹ سال پیش تولید شده، بود در دسترس مخاطبان قرار گرفت.

انجمن بازیگران آمریکا می‌خواهد دونالد ترامپ را اخراج کند

انجمن بازیگران آمریکا می‌خواهد دونالد ترامپ را اخراج کند
2021-01-20T09:31:04+03:30
رییس انجمن بازیگران آمریکا پیشنهاد کرده تا ترامپ به دلیل تشویق هوادارانش به حمله به کنگره آمریکا از این انجمن اخراج شود.

احتمال انصراف «پسر دلفینی» از «فجر ۳۹»/ انیمیشن را جدی نمی‌گیرند

احتمال انصراف «پسر دلفینی» از «فجر ۳۹»/ انیمیشن را جدی نمی‌گیرند
2021-01-20T09:17:44+03:30
تهیه‌کننده انیمیشن سینمایی «پسر دلفینی» با اشاره به اینکه اگر همچنان به انیمیشن توجه نشود، از حضور در سی و نهمین جشنواره فیلم فجر انصراف می‌دهند، تاکید کرد ا...

«پات» به تالار قشقایی می‌رسد/ اسطوره سیاوش در دنیای مدرن

«پات» به تالار قشقایی می‌رسد/ اسطوره سیاوش در دنیای مدرن
2021-01-20T07:57:44+03:30
اصغر خلیلی از اجرای نمایش «پات» که براساس اسطوره سیاوش نوشته شده است در بخش مهمان جشنواره تئاتر فجر، خبر داد.

ماجرای کلاه‌گیس‌های حاشیه‌ساز «روزهای ابدی»/ بازیگران ارمنی بودند

ماجرای کلاه‌گیس‌های حاشیه‌ساز «روزهای ابدی»/ بازیگران ارمنی بودند
2021-01-20T05:57:44+03:30
تهیه‌کننده سریال «روزهای ابدی» در واکنش به حاشیه‌های به‌وجود آمده درباره استفاده از کلاه‌گیس در برخی صحنه‌های این سریال توضیحاتی را ارائه کرد.

سیروس مقدم «جزیره» را می‌سازد/ سریال ملودرام در شبکه نمایش خانگی

سیروس مقدم «جزیره» را می‌سازد/ سریال ملودرام در شبکه نمایش خانگی
2021-01-19T16:37:42+03:30
سیروس مقدم با کارگردانی سریال «جزیره» باردیگر به شبکه نمایش خانگی می‌آید.

جریان‌سازی انقلابی با رادیو/ جنس مبارزه تغییر کرده است

جریان‌سازی انقلابی با رادیو/ جنس مبارزه تغییر کرده است
2021-01-19T14:24:22+03:30
علی بخشی زاده معاون صدای رسانه ملی در مراسم راه اندازی رادیو انقلاب بیان کرد که رادیو انقلاب با هدف جریان سازی انقلابی فعالیت می کند.

‏۸۷۰ اثر به مرحله نهایی داوری هنرهای تجسمی فجر راه یافتند

‏۸۷۰ اثر به مرحله نهایی داوری هنرهای تجسمی فجر راه یافتند
2021-01-19T13:57:43+03:30
علی اشرف صندوق آبادی دبیر سیزدهمین جشنواره هنرهای تجسمی فجر از راه یابی ۸۷۰ اثر از ۶۲۰ هنرمند به مرحله نهایی داوری جشنواره تجسمی فجر خبر داد.

کاهش خلاقیت در موسیقی ایرانی/ آن‌ها که از تکرار سنت هراس نداشتند

کاهش خلاقیت در موسیقی ایرانی/ آن‌ها که از تکرار سنت هراس نداشتند
2021-01-19T13:57:42+03:30
یکی از پژوهشگران و نویسندگان حوزه موسیقی از انتشار کتابی در حوزه آموزش نوازندگی تار و سه تار براساس متدها و مولفه‌های آموزشی متناسب با خلاقیت افراد سخن گفت.

«فجر» جلوی فراموشی «تئاتر» را می‌گیرد/ «کمان ابرو» و ادبیات کهن

«فجر» جلوی فراموشی «تئاتر» را می‌گیرد/ «کمان ابرو» و ادبیات کهن
2021-01-19T11:44:22+03:30
حمید ابراهیمی کارگردان «کمان ابرو» که در سی و نهمین جشنواره تئاتر فجر حضور دارد، عنوان کرد که این نمایش به شکل منظوم اجرا می‌شود.

اهم نگرانی‌ها برای از سرگیری اجرای کنسرت‌ها/ چه کسانی معترضند؟

اهم نگرانی‌ها برای از سرگیری اجرای کنسرت‌ها/ چه کسانی معترضند؟
2021-01-19T10:37:42+03:30
اجراهای صحنه‌ای موسیقی با رعایت سقف مصوب ستاد ملی کرونا و رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی، از سر گرفته می‌شود.

انتقاد تند «اتحادیه» از برخی تهیه‌کنندگان/ قرارداد تیپ را رعایت کنید

انتقاد تند «اتحادیه» از برخی تهیه‌کنندگان/ قرارداد تیپ را رعایت کنید
2021-01-19T10:24:22+03:30
اتحادیه تهیه‌کنندگان از تهیه‌کنندگان سینمایی خواست برای کنترل دستمزدها از قرارداد تیپ استفاده کنند.

امیدواری حسین انتظامی به میزبانی سینماهای مردمی در «فجر ۳۹»

امیدواری حسین انتظامی به میزبانی سینماهای مردمی در «فجر ۳۹»
2021-01-19T09:57:42+03:30
حسین انتظامی رییس سازمان سینمایی عصر روز گذشته ضمن شرکت در جلسه شورای برگزاری جشنواره سی و نهم فیلم فجر بیان کرد که امیدوارم سینماهای مردمی هم به این رویداد ...

تهیه‌کنندگان تلویزیونی صاحب صنف شدند/ همراهی با فعالان شبکه خانگی

تهیه‌کنندگان تلویزیونی صاحب صنف شدند/ همراهی با فعالان شبکه خانگی
2021-01-19T09:31:02+03:30
یک تهیه‌کننده تلویزیون از تشکیل کانون رسانه‌های دیداری برای رفع مشکلات صنفی تهیه‌کنندگان تلویزیون و همچنین تهیه‌کنندگان برنامه‌های اینترنتی و سریال‌های خانگی...

آغاز کار مدرسه تئاتر مولوی از فروردین ۱۴۰۰/ هزینه ثبت‌نام ناچیز است

آغاز کار مدرسه تئاتر مولوی از فروردین ۱۴۰۰/ هزینه ثبت‌نام ناچیز است
2021-01-19T08:11:04+03:30
مدیر مرکز تئاتر مولوی از آغاز به کار مدرسه تئاتر مولوی از فروردین سال ۱۴۰۰ خبر داد.

اثری که در دوسالانه مجسمه‌سازی دیده نشد!/ دلایل نصب در تالار حافظ

اثری که در دوسالانه مجسمه‌سازی دیده نشد!/ دلایل نصب در تالار حافظ
2021-01-19T08:11:03+03:30
محمد پیریایی خالق اثر «به آسمان نگاه کن» ارائه شده در هشتمین دوسالانه مجسمه‌سازی تهران، درباره نصب این اثر در تالار حافظ توضیحاتی ارائه کرد.

بودجه ۳هزار میلیاردی تولید در فضای مجازی فقط برای صداوسیما نیست/توزیع بین۲۷دستگاه

بودجه ۳هزار میلیاردی تولید در فضای مجازی فقط برای صداوسیما نیست/توزیع بین۲۷دستگاه
2021-01-18T18:24:21+03:30
سخنگوی کمیسیون تلفیق بودجه ۱۴۰۰ در پی اعلام تخصیص بودجه برای تولید محتوای فرهنگی در فضای مجازی، تاکید کرد این بودجه فقط برای صداوسیما نیست.

جزییات «نون.خ۳» از زبان سعید آقاخانی/ اکبر عبدی انصراف داد

جزییات «نون.خ۳» از زبان سعید آقاخانی/ اکبر عبدی انصراف داد
2021-01-18T16:11:01+03:30
کارگردان سریال تلویزیونی «نون.خ» همزمان با تصویربرداری فصل سوم این مجموعه به ارائه توضیحاتی درباره تأثیر شرایط کرونا بر داستان و فرآیند تولید سریال پرداخت.

بهناز نازی به عنوان اولین بازیگر «گرگاس‌ها» معرفی شد

بهناز نازی به عنوان اولین بازیگر «گرگاس‌ها» معرفی شد
2021-01-18T15:44:21+03:30
بهناز نازی به نمایش «گرگاس‌ها یا روز به خیر آقای وزیر» پیوست.

راه‌یابی ۹۳ اثر خوشنویسی به تجسمی فجر/ بیشتر آثار نستعلیق بودند

راه‌یابی ۹۳ اثر خوشنویسی به تجسمی فجر/ بیشتر آثار نستعلیق بودند
2021-01-18T15:04:22+03:30
مجتبی ملک‌زاده داوران بخش خوشنویسی جشنواره تجسمی فجر از راه‌یابی ۹۳ اثر به این بخش برای حضور در جشنواره خبر داد.

بودجه ۳ هزار میلیاردی تولید در فضای مجازی فقط برای صداوسیما نیست

بودجه ۳ هزار میلیاردی تولید در فضای مجازی فقط برای صداوسیما نیست
2021-01-18T15:04:21+03:30
سخنگوی کمیسیون تلفیق بودجه ۱۴۰۰ در پی اعلام تخصیص بودجه برای تولید محتوای فرهنگی در فضای مجازی، تاکید کرد این بودجه فقط برای صداوسیما نیست.

اکران آنلاین مستند «نوزده نوزده» آغاز شد/ داستان یک مذاکره

اکران آنلاین مستند «نوزده نوزده» آغاز شد/ داستان یک مذاکره
2021-01-18T14:24:23+03:30
اکران آنلاین مستند «نوزده نوزده» به کارگردانی مهدی صلواتچی در سامانه‌ عماریار آغاز شد.

۴۰ چهره برجسته سینمای بریتانیا خواستار حمایت از سینماها شدند

۴۰ چهره برجسته سینمای بریتانیا خواستار حمایت از سینماها شدند
2021-01-18T13:44:21+03:30
شماری از چهره‌های برجسته صنعت فیلم بریتانیا از جمله کریستوفر نولان، ریدلی اسکات، سم مندس، گای ریچی و استیو مک‌کویین خواستار حمایت مالی از سینماداران برای با...

لیام نیسن گیشه را از «زن شگفت انگیز» گرفت

لیام نیسن گیشه را از «زن شگفت انگیز» گرفت
2021-01-18T10:11:01+03:30
فیلم جدید لیام نیسن با عنوان «تیرانداز» به تسلط «زن شگفت انگیز ۱۹۸۴» بر گیشه‌های آمریکا خاتمه داد.

هفته اول «باخانمان» مضطرب‌ترین فرد جهان بودم/ تجربه متفاوت با کمدی

هفته اول «باخانمان» مضطرب‌ترین فرد جهان بودم/ تجربه متفاوت با کمدی
2021-01-18T09:04:21+03:30
حسام محمودی که این روزها بازیگر نقش اول سریال طنز «باخانمان» است از تجربه ایفای این نقش سخن گفت.

بازار داغ کنسرت‌های ۳۵۰ هزار تومانی در جزیره/ تنها میزبان کیش است

بازار داغ کنسرت‌های ۳۵۰ هزار تومانی در جزیره/ تنها میزبان کیش است
2021-01-18T08:24:21+03:30
بهنام بانی و محسن ابراهیم‌زاده از خوانندگان موسیقی پاپ کشورمان هم روزهای آغازین بهمن ماه سال جاری تازه‌ترین کنسرت‌های خود را در جزیره کیش برگزار می‌کنند.

کارگران نی‌بُری هفت تپه سوژه یک اثر نمایشی شدند/ اجرا در سال ۱۴۰۰

کارگران نی‌بُری هفت تپه سوژه یک اثر نمایشی شدند/ اجرا در سال ۱۴۰۰
2021-01-18T08:11:01+03:30
لیلی عاج از اجرای نمایش «معده طبقه متوسط» که روایتی است از زندگی کارگران نی‌بُری هفت تپه در سسال پیش رو خبر داد.

حضور« فیگور» در جشنواره گوآ

حضور« فیگور» در جشنواره گوآ
2021-01-17T16:51:23+03:30
«فیگور» ساخته پوریا پارسا مقام به جشنواره گوآ در هند راه پیدا کرد.

پایان زندگی و حیاتی دوباره به روایت «ما ایرانی ها»

پایان زندگی و حیاتی دوباره به روایت «ما ایرانی ها»
2021-01-17T15:18:04+03:30
برنامه «ما ایرانی ها» از شبکه پنج، یکشنبه ۲۸ دی میزبان یک فعال اجتماعی در حوزه درمان سرطان می شود.

دور تازه اجراهای «تئاتر صاحبدلان» از محوطه تئاتر شهر آغاز می‌شود

دور تازه اجراهای «تئاتر صاحبدلان» از محوطه تئاتر شهر آغاز می‌شود
2021-01-17T15:18:03+03:30
نمایش «آسمانی دیگر» به نویسندگی و کارگردانی شهاب راحله با از سرگیری دور تازه اجراهای «تئاتر صاحبدلان» در محوطه تئاتر شهر اجرا می‌شود.