میرنیوز

تشریح جزییات جدیدی از بازسازی و طراحی هویت بصری موزه هنرهای معاصر

تشریح جزییات جدیدی از بازسازی و طراحی هویت بصری موزه هنرهای معاصر 2020-12-28T13:09:51+03:30

به گزارش خبرنگار مهر، نشست خبری مرمت، بازسازی و هویت بصری موزه هنرهای معاصر تهران صبح دوشنبه ۸ دی با حضور هادی مظفری مدیرکل هنرهای تجسمی، احسان آقایی رئیس موزه هنرهای معاصر تهران، زهرا نوروزی رئیس اداره نظارت بر پروژه‌های عمرانی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و حسن نوفرستی روابط عمومی موزه هنرهای معاصر تهران در تالار رودکی برگزار شد.

هادی مظفری در ابتدای نشست به پیگیری اهالی رسانه اشاره کرد و گفت: اهالی رسانه طی ۲ سال و اندی با جدیت فراوان بحث بهسازی موزه هنرهای معاصر تهران را پیگیری کردند و برای ما نیز تلاش‌شان بسیار امیدبخش بود و این موضوع برای ما ارزش دارد.

وی درباره دلایل تأخیر در بازسازی موزه هنرهای تهران توضیح داد: شاید پیش از این نمی‌توانستیم با شفافیت اعلام کنیم چرا زمان بیشتری برای بازسازی موزه صرف شده است اما حالا با توجه به سیاست شفاف‌سازی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی می‌توانیم در این مورد صحبت کنیم. نکته اول این بود که در موزه گنجینه‌ای از آثار ارزشمند وجود دارد و این موضوع بررسی شد که چطور کار بازسازی با توجه به این آثار ارزشمند صورت گیرد و تمامی راه‌ها مورد ارزیابی قرار گرفت اما حجم آثار و ابعاد آنها و مباحث امنیتی آنها امکان جابجایی را از ما می‌گرفت و پس از بررسی‌های فراوان خود موزه بهترین گزینه برای آثار در نظر گرفته شد چون ضریب امنیتی سایر موزه‌ها کمتر بود. در این زمینه نیاز به ساخت گنجینه موقت داشتیم که طبیعتاً گنجینه موقت نیز با تمهیداتی با صرف زمان انجام شد.

شاید پیش از این نمی‌توانستیم با شفافیت اعلام کنیم چرا زمان بیشتری برای بازسازی موزه صرف شده است اما حالا با توجه به سیاست شفاف‌سازی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی می‌توانیم در این مورد صحبت کنیممظفری اضافه کرد: نکته سوم اینکه در پروژه‌های بازسازی معمولاً چندین جبهه همزمان کلید می‌خورند و همسو با هم پیش می‌روند اما به دلیل وجود و ارزش آثار گنجینه، چندین جبهه کاری با هم انجام نشد و با توجه به اینکه هر کدام از پروژه‌ها به صورت پلکانی باید شروع به کار می‌کرد، زمان زیادی برد.

وی بیان کرد: جبهه‌های کاری متعدد در ابتدا مشخص نشده بودند و در میانه راه به جبهه‌های جدید برخوردیم تا یک بار پس از ۴۰ سال، تمامی زیرساخت‌ها و کمبودها ارتقا داده شوند. طبیعتاً تغییر مقادیر و حجم کار باعث می‌شد زمان‌بندی پروژه نیز تغییر پیدا کند. سیاست شفاف‌سازی برای تعیین مقادیر و حجم و ریال اینگونه است که یک بار باید موارد روی سامانه گذاشته و به مناقصه گذاشته شود و رفت و برگشت آن و تغییر قیمت‌ها به زمان بیشتری انجامید. همچنین پاندمی کرونا و بروز تعطیلی کارگاه‌های ساختمانی نیز مزید علت شد و زمان بیشتری از بهار ۹۹ به کار مرمت، اختصاص پیدا کرد.

مدیرکل هنرهای تجسمی با بیان اینکه عملیات بازسازی موزه به اتمام رسیده و در تدارک بازگشایی هستیم، گفت: برای ظرفیت هویت بصری موزه با رضا عابدینی صحبت شد و قرار است پس از سال‌ها جمع‌بندی، کار را به این استاد طراح گرافیک بسپاریم. تاریخ بازگشایی نزدیک است و کارهایی که پیش‌بینی شده که در یک نشست خبری دیگر اطلاع‌رسانی خواهد شد.

تشریح جزییات جدیدی از بازسازی و طراحی هویت بصری موزه هنرهای معاصر

زهرا نوروزی رئیس اداره نظارت بر پروژه‌های عمرانی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی گزارشی از روند بهسازی ارائه کرد و گفت: پروژه بهسازی موزه هنرهای معاصر تهران با هدف مرمت و افزایش فضای گنجینه موزه آغاز شد. یکی از دغدغه‌های اصلی بحث آب‌بندی سقف و دیوارهای موزه بود که کار از بام‌ها آغاز شد و با توجه به عمر حدود ۵۰ ساله این بنا کارها پیش رفت؛ بام‌ها برداشته و با تعبیه عایق‌های رطوبتی و حرارتی نوین، بام‌ها جاگذاری شد. اصلاح سیستم‌های حفاظتی و امنیتی در بخش گالری‌ها پیگیری و کارهایش انجام شد. در فاز دوم به سراغ گنجینه موزه رفتیم و اصلاحات این بخش انجام شد.

احسان آقایی نیز در این نشست درباره اضافه شدن فضاهای جدید به موزه توضیح داد: لازم است تاکید کنم هیچ الحاق و فضای جدیدی به موزه اضافه نشد اما بازتعریف فضاهای موجود صورت گرفت. بر اساس وضعیت موجود، فضاها بازتعریف شد و حتی الحاقاتی که طی ۴۰ سال گذشته به صورت ناصحیح اضافه شده بودند، نیز حذف شدند و الان موزه در نزدیک‌ترین حالتش به بازگشایی قرار دارد.

مظفری درباره تعداد آثار گنجینه و تخمین ارزش آنها نیز گفت: آماری که تاکنون بیان شده متفاوت بوده است، چون بسیاری از آثاری که برای نمایشگاه‌ها به موزه آمده در موزه قرار نداشتند و باید به صاحبان آن ها عودت داده شوند. آن چیزی در موزه باقی خواهد ماند که جزو اموال موزه باشند حتی برخی آثار در کتاب‌ها چاپ شدند نیز باید اصلاح شوند. همچنین تشکیل بانک اطلاعاتی موزه نزدیک به ۲ سال و نیم زمان برد و در حال حاضر برای راستی آزمایی این گونه موارد، نیاز داریم که بررسی هایمان را بازیابی کنیم. اما تأکید می کنم ۲۴ ساعت قبل از بازگشایی موزه، اطلاعات روی سامانه قرار خواهد گرفت.

در بخش دوم نشست، رضا عابدینی هنرمند طراح گرافیک درباره مطالعه و طراحی هویت دیداری موزه هنرهای معاصر تهران بیان کرد: وقتی صحبت از بازسازی و طراحی هویت بصری موزه شد ۲ احساس متفاوت ترس و اشتیاق داشتم؛ چون پروژه‌ای ملی به حساب می‌آید بنابراین سنگینی کار از یک طرف و اینکه دلم می‌خواست کاری انجام شود که از نظر معاصر بودن موزه تهران بسیار پربار باشد، بسیار مهم بود.

به گفته وی، طراحی هویت بصری به گونه‌ای پیش رفت که هم معاصر بودنش حفظ شود و هم حسی که خودم از موزه داشتم برآورده شود، چراکه همسن بودن آغاز فعالیت‌هایم با آغاز به کار موزه برای خودم به شخصه، حساسیت موضوع زیاد بود و از طرف دیگر جذابیت کار نیز مطرح است.

عابدینی با بیان اینکه سابقه‌ای جدی بر هویت بصری موزه موجود نیست، اظهار کرد: طراح‌ها و مدیران وقت به جدیت به مقوله هویت بصری نگاه نمی‌کردند اما این در حالی است که موزه نیاز به هویت بصری یکدستی دارد و لزومش را نمی‌توان انکار کرد.

وی در ادامه به بررسی هویت‌های بصری موزه‌های بزرگ جهان اشاره کرد و گفت: بعد از صحبت‌های اولیه با آقای مظفری و آقایی، شروع به مطالعه و جستجو در میان طراحی‌های هویت بصری موزه‌های بزرگ معاصر جهان کردیم. تصمیم گرفتیم هویت دیداری پویا که شکل کلاسیک طراحی لوگو و نشانه را در بر می‌گیرد، برای موزه هنرهای معاصر تهران طراحی کنیم. هویت دیداری پویا این خاصیت را دارد که هم هویت بصری کلی را در بر دارد و هم می‌تواند تبدیل به هویت‌های جزئی شود. برای مثال، طراحی هویت بصری موزه ژرژ پمپیدو نیز مجموعه‌ای از طراحی هویت‌های مختلف را داشت و هویت پویا نداشت.

این هنرمند طراح یادآور شد: انتخاب فونت «زر بولد» برای نگارش اسم «موزه هنرهای معاصر تهران»، بسیار هوشمندانه بوده است؛ چون هم مدرن محسوب می‌شود و هم از خوشنویسی دور شده ولی هنوز واجد ویژگی‌های فونت ایرانی است و به ایده‌ها و فضای موزه خیلی می‌آید. نشانه نیز متأسفانه در سال‌های مختلف یکسان نبوده اما به نتیجه قطعی نرسیده است.

عابدینی در پایان با بیان اینکه قرار است بر هویت صوتی موزه هنرهای معاصر تهران نیز کار کند، تعدادی از اتودهای طراحی شده برای لوگو، نشانه و پوستر نمایشگاه‌ها را به نمایش گذاشت.

منبع : خبرگزاری مهر


کلمات کلیدی :
اشتراک گذاری :

آخرین اخبار هنری

«نیمه شب» در تماشاخانه هیلاج به صحنه می‌رود

«نیمه شب» در تماشاخانه هیلاج به صحنه می‌رود
2021-01-26T10:36:17+03:30
نمایش «نیمه شب» به کارگردانی شایان شهرابی از نیمه بهمن ماه در تماشاخانه هیلاج اجرا خواهد شد.

«حرف بی‌حروف» شنیدنی شد/ یک آلبوم ایرانی برای غیرایرانی‌ها!

«حرف بی‌حروف» شنیدنی شد/ یک آلبوم ایرانی برای غیرایرانی‌ها!
2021-01-26T09:16:18+03:30
آلبوم «حرف بی حروف» با هنرمندی زکریا یوسفی خواننده و نوازنده سازهای کوبه‌ای و تینا لاجوردیان نوازنده عود در ژانر موسیقی ایرانی پیش روی مخاطبان قرار گرفت.

«هری پاتر» سریال می‌شود/ هنوز جزئیات داستان روشن نیست

«هری پاتر» سریال می‌شود/ هنوز جزئیات داستان روشن نیست
2021-01-26T09:02:57+03:30
ساخت یک سریال تلویزیونی بر مبنای «هری پاتر» در مراحل اولیه است.

روایت شهراوردی که در سکوت کرونایی برگزار شد/ ثبت ۱۳۰۰ ساعت تصویر

روایت شهراوردی که در سکوت کرونایی برگزار شد/ ثبت ۱۳۰۰ ساعت تصویر
2021-01-26T08:49:37+03:30
«شهرآورد سکوت» عنوان مستندی تلویزیونی به تهیه‌کنندگی پیمان یوسفی است که با روایتی از شهرآورد ۹۴ از شبکه یک سیما پخش شد.

روایت یک «فراگیری» بی‌خود و بی‌جهت!/ «شیوع» زبان جهانی دارد

روایت یک «فراگیری» بی‌خود و بی‌جهت!/ «شیوع» زبان جهانی دارد
2021-01-26T07:56:18+03:30
کارگردان فیلم کوتاه «شیوع» معتقد است فیلمش دغدغه‌ای با زبانی جهانی روایت می‌کند و هیچ‌کسی نمی‌تواند این فیلم را به ایران، آمریکا یا هر کشور دیگری ربط دهد، چر...

کرونا هنرمندان را متوقف نکرد/ امکانی که نمایش‌های رادیویی دارند

کرونا هنرمندان را متوقف نکرد/ امکانی که نمایش‌های رادیویی دارند
2021-01-26T07:42:57+03:30
کاظم نظری عضو هیات انتخاب بخش رادیوتئاتر سی و نهمین جشنواره تئاتر فجر یادآور شد امسال به دلیل شرایط کرونایی هنرمندان به اجرای تئاترهای رادیویی رغبت بیشتری پی...

زبان هنر مقاومت عاری از خشونت است/ توضیحی درباره ویژگی آثار

زبان هنر مقاومت عاری از خشونت است/ توضیحی درباره ویژگی آثار
2021-01-25T22:37:39+03:30
داور مسابقه طراحی «نشان سرباز» معتقد است زبان هنر مقاومت عاری از خشونت است اما همواره برای بسیاری تلخ و گزنده است، چرا که به جای موافقت و مخالفت به تقلید، آگ...

حاشیه‌های دنباله‌دار «زاویه»/ سردبیر و مجری برنامه حذف شد!

حاشیه‌های دنباله‌دار «زاویه»/ سردبیر و مجری برنامه حذف شد!
2021-01-25T21:31:00+03:30
حبیب رحیم‌پور ازغدی سردبیر و مجری برنامه «زاویه» در پی حاشیه‌های سخنان مهمان برنامه که انتقادات فراوانی در بر داشت، از این برنامه حذف شد.

شب‌نشینی بلند «سینمای کوتاه»/ برگزیدگان جشنواره سی‌وهفتم معرفی شدند

شب‌نشینی بلند «سینمای کوتاه»/ برگزیدگان جشنواره سی‌وهفتم معرفی شدند
2021-01-25T20:24:19+03:30
سی‌وهفتمین جشنواره بین‌المللی فیلم کوتاه تهران با برگزاری آیین اختتامیه و معرفی برگزیدگان این رویداد در دو بخش ملی و بین‌المللی برگزار شد.

جزییات ششمین سال نوای موسیقی ایران اعلام شد/نکوداشت ۱۲ هنرمند

جزییات ششمین سال نوای موسیقی ایران اعلام شد/نکوداشت ۱۲ هنرمند
2021-01-25T19:17:39+03:30
نشست رسانه‌ای اعلام جزییات برگزاری ششمین سال نوای موسیقی ایران روز دوشنبه ششم بهمن ماه با حضور دست اندرکاران برگزاری این رویداد موسیقایی برگزار شد.

جزییات فعالیت یک صنف جدید تهیه‌کنندگی/ محصول فرهنگی صادر کنیم

جزییات فعالیت یک صنف جدید تهیه‌کنندگی/ محصول فرهنگی صادر کنیم
2021-01-25T14:37:38+03:30
نشست مطبوعاتی «کانون رسانه‌های دیداری» به‌عنوان صنف تازه تهیه‌کنندگان تلویزیونی و تولیدات فضاری مجازی، با تشریح فعالیت‌های این کانون برگزار شد.

گریزی از آنلاین بودن جشنواره‌ها نیست/ جلساتی که در حد ورکشاپ بود

گریزی از آنلاین بودن جشنواره‌ها نیست/ جلساتی که در حد ورکشاپ بود
2021-01-25T14:11:00+03:30
سیدوحید حسینی نامی دبیر نشست نقد و بررسی‌های ایسفا در سی و هفتمین جشنواره فیلم کوتاه تهران عنوان کرد که برخی جلسات این جشنواره در حد یک ورکشاپ بود.

نکوداشت پرویز پورحسینی و چنگیز جلیلوند در اختتامیه «فجر ۳۹»

نکوداشت پرویز پورحسینی و چنگیز جلیلوند در اختتامیه «فجر ۳۹»
2021-01-25T13:17:39+03:30
نکوداشت پرویز پورحسینی بازیگر و چنگیز جلیلوند صداپیشه و بازیگر که امسال به دلیل ابتلا به بیماری کرونا دار فانی را وداع گفتند، در مراسم اختتامیه جشنواره فیلم ...

«دل آرام» به پیش تولید رسید/ دزدی برای ورود به سایت‌های شرط بندی

«دل آرام» به پیش تولید رسید/ دزدی برای ورود به سایت‌های شرط بندی
2021-01-25T13:04:19+03:30
فیلم بلند «دل آرام» به کارگردانی سیاوش اسد وارد مرحله پیش تولید شد.

تاکید بر جایگاه رفیع خطاطی از زمان نزول وحی/نستعلیق عروس خطوط است

تاکید بر جایگاه رفیع خطاطی از زمان نزول وحی/نستعلیق عروس خطوط است
2021-01-25T11:57:39+03:30
در شب پنجم نمایشگاه «رقص قلم» که با محوریت هنر خوشنویسی در کشورهای جاده ابریشم در حال برگزاری است، هنرمندانی از پاکستان، افغانستان و عراق نظرات خود درباره هن...

تهیه‌کننده «خوب، بد، زشت» درگذشت

تهیه‌کننده «خوب، بد، زشت» درگذشت
2021-01-25T11:31:00+03:30
آلبرتو گریمالدی تهیه کننده سینما که شماری از فیلم‌های مطرح از جمله وسترن اسپاگتی «خوب، بد، زشت» و «دارو دسته‌های نیویورک» را تهیه کرده بود در ۹۵ سالگی درگذشت.

تعداد سینماهای مردمی «فجر ۳۹» افزایش می‌یابد/ اکران تا ساعت ۸ شب

تعداد سینماهای مردمی «فجر ۳۹» افزایش می‌یابد/ اکران تا ساعت ۸ شب
2021-01-25T10:10:59+03:30
دبیر انجمن سینماداران بیان کرد سینماهای مردمی سی و نهمین جشنواره فیلم فجر نسبت به دوره‌های گذشته افزایش پیدا می‌کند.

اهالی موسیقی برای مبتلایان به کرونا کنسرت می‌دهند

اهالی موسیقی برای مبتلایان به کرونا کنسرت می‌دهند
2021-01-25T09:44:19+03:30
دومین فستیوال موسیقی ققنوس برای ادای احترام به کادر درمان کشور که در خط مقدم مبارزه با ویروس کرونا تلاش می‌کنند، بهمن ماه امسال برگزار خواهد شد.

ایده گرفتن از «تالار وحدت» برای اجرای اثر/ هویت و صحنه مهم است

ایده گرفتن از «تالار وحدت» برای اجرای اثر/ هویت و صحنه مهم است
2021-01-25T08:50:59+03:30
محسن رافعی معتقد است هویت تالار وحدت صحنه‌ای را به ذهن می‌آورد تا مخاطب به جای اینکه فقط تماشاگر و نظاره‌گر باشد، تبدیل به عنصری فعال شود و تجربه‌های هنرمند ...

تولید یک برنامه رادیویی در هزار قسمت/ میراث «فارسی» ماندگار شود

تولید یک برنامه رادیویی در هزار قسمت/ میراث «فارسی» ماندگار شود
2021-01-25T08:50:59+03:30
مدیر گروه ادب و فرهنگ رادیو فرهنگ با اشاره به پیش‌بینی ساخت برنامه «هزاره ادب پارسی» در هزار قسمت اظهار امیدواری کرد که برنامه میراثی شنیداری برای آیندگان از...

ترامپ شبیه هیتلر است/ همه دنیا به آمریکا می‌خندند

ترامپ شبیه هیتلر است/ همه دنیا به آمریکا می‌خندند
2021-01-25T08:37:39+03:30
شب پیش اسپایک لی فیلمساز برجسته در مراسمی مجازی از سوی حلقه منتقدان فیلم نیویورک با دریافت یک جایزه ویژه تجلیل شد.

تبدیل حرمسرای شاه به گاراژ!/ فرصتی که «قورباغه» به نسل جوان داد

تبدیل حرمسرای شاه به گاراژ!/ فرصتی که «قورباغه» به نسل جوان داد
2021-01-25T08:10:59+03:30
شهروز دل افکار کارگردان نمایش «اتول سورون» درباره ویژگی‌های این اثر نمایشی که در جشنواره تئاتر فجر روی صحنه خواهد رفت، توضیحاتی ارائه داد.

اصلاحات «قاتل و وحشی» اعمال شد/ ارایه مجدد به شورای پروانه نمایش

اصلاحات «قاتل و وحشی» اعمال شد/ ارایه مجدد به شورای پروانه نمایش
2021-01-24T16:37:40+03:30
فیلم سینمایی «قاتل و وحشی» به کارگردانی حمید نعمت‌الله از فیلم‌های راه‌یافته به جشنواره سی‌ونهم فیلم فجر پس از اعمال اصلاحات باردیگر به شورای صدور ‌پروانه نم...

رژیم صهیونیستی بار دیگر نمایش مستند «جنین، جنین» را ممنوع کرد

رژیم صهیونیستی بار دیگر نمایش مستند «جنین، جنین» را ممنوع کرد
2021-01-24T14:37:40+03:30
دادگاهی در رژیم صهیونیستی نمایش فیلم مشهور مستند «جنین، جنین» را ممنوع اعلام کرد.

«هولودومور» قحطی در اکراین را به تصویر می‌کشد/ تلاش برای بقا

«هولودومور» قحطی در اکراین را به تصویر می‌کشد/ تلاش برای بقا
2021-01-24T13:31:02+03:30
رها حاجی زینل از فعالیت هایش در دوران کرونا و روی صحنه بردن نمایش «هولودومور» گفت و از پرداخت نشدن حق و حقوقش توسط یکی از تهیه کنندگان تئاتر و مورد حمایت قرا...

اعلام زمان برگزاری نشست خبری «تئاتر فجر»/ جلسه آنلاین نیست

اعلام زمان برگزاری نشست خبری «تئاتر فجر»/ جلسه آنلاین نیست
2021-01-24T10:51:00+03:30
نشست رسانه ای سی و نهمین جشنواره تئاتر فجر چهارشنبه ۸ بهمن به صورت حضوری برگزار می‌شود.

جشنواره ساندنس اسامی هیات داوران ۲۰۲۱ را اعلام کرد

جشنواره ساندنس اسامی هیات داوران ۲۰۲۱ را اعلام کرد
2021-01-24T10:37:40+03:30
اسامی ۲۲ عضو هیات داوران جشنواره ساندنس که برندگان امسال را تعیین می‌کنند، اعلام شد.

عروسک‌ها جای سلبریتی‌ها را گرفتند/ «شوخی‌شوخی» بدون خودسانسوری!

عروسک‌ها جای سلبریتی‌ها را گرفتند/ «شوخی‌شوخی» بدون خودسانسوری!
2021-01-24T09:17:40+03:30
محمد لقمانیان کارگردان برنامه «شوخی شوخی» بیان کرد که این برنامه مدلی از یک تاکشو است که این بار به جای سلبریتی‌ها، عروسک‌ها در آن حضور دارند.

کنت برانا در نقش بوریس جانسون بازی می‌کند/ وقایع‌نگاری کرونا

کنت برانا در نقش بوریس جانسون بازی می‌کند/ وقایع‌نگاری کرونا
2021-01-24T08:51:00+03:30
بازیگر سرشناس سینما و تئاتر بریتانیا در نقش بوریس جانسون نخست وزیر این کشور جلوی دوربین می‌رود.

سیاستی برای حذف نمایشنامه‌های خارجی از «تئاتر فجر ۳۹» نداشتیم

سیاستی برای حذف نمایشنامه‌های خارجی از «تئاتر فجر ۳۹» نداشتیم
2021-01-24T08:37:40+03:30
دبیر سی و نهمین جشنواره تئاتر فجر درباره دلایل حضور اندک نمایشنامه‌های خارجی در بخش‌های مختلف این دوره، تصریح کرد هیچ سیاستی برای حذف نمایشنامه‌های خارجی ندا...