میرنیوز

بدرقه مسعود سپهر به خانه ابدی/ جهان از تراژدی پر شده است

بدرقه مسعود سپهر به خانه ابدی/ جهان از تراژدی پر شده است 2023-02-01T15:15:52+03:30

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از روابط عمومی خانه‌ هنرمندان ایران، مراسم تشییع پیکر هنرمند فقید مسعود سپهر طراح گرافیک و استاد دانشگاه صبح امروز ۱۲ بهمن در محوطه خانه هنرمندان ایران برگزار شد.

در ابتدای این مراسم ابراهیم حقیقی طراح گرافیک روی صحنه آمد و گفت: در این روزهای سرد و بس ناجوانمردانه کاش کسی، چیزی، جایی پیدا می‌شد که به من و ما تسلی بدهد فقط زمان می‌تواند این تسلی را ایجاد کند. من به شخصه یکی از بهترین دوستان عمرم را از دست دادم که دیگر جایگزینی ندارد. تصور می‌کنم انجمن طراحان گرافیک نه یک انگشت که یک دستش را از دست داد توانمندی مسعود در انجمن به اندازه یک دست از دو دست بود و یک نفره با تلاش بسیار کار می‌کرد. کاش کسی بتواند به ما تسلی بدهد.

سپس کاوه بیات از دوستان نزدیک مسعود سپهر پشت تریبون قرار گرفت و بیان کرد: من با مسعود پنجاه سال دوست بودم از دوران دبیرستان او را می‌شناختم یعنی قبل از وارد شدن او به جامعه هنری. دوران دبیرستان دوستی‌هایی بین ما بود درواقع با اینکه او از من یک کلاس پایین‌تر بود ولی همیشه با هم دوست بودیم. یک نوع جدیت و سرپرستی در وجود او بود، در کارهایی که داشتیم جدی بود، بر علم و دانش تاکید و به زیست‌شناسی علاقه داشت.

وی افزود: یادم است من در رشته تاریخ به دانشگاه رفتم اما او به انگلیس رفت و به دنبال علاقه خود بود. من هم به دنبال او به انگلیس رفتم و در آنجا ما درس چاپ را خواندیم. او پس از مدتی به ایران بازگشت و کارش را با جدیت پیگیری کرد. من کم و بیش در جریان مسائل انجمن، کارهایی که می‌کرد علایقی که داشت بودم. نمی‌دانم بعد از پنجاه سال دوستی کسی می‌تواند بگوید دوستی را از دست داده است؟ بعد از پنجاه سال نمی‌شود دوستی را از دست داد.

در ادامه متن دامون خانجان زاده از طراحان گرافیک که در این مراسم حضور نداشت، قرائت شد.

در این متن آمده بود: «در پنجاه سال اخیر۲ استاد در عرصه طراحی خط ۲ تن از حساس‌ترین و نازک‌ترین‌ها یعنی رضا مافی و مسعود سپهر را بر اثر افتادن از دست دادیم؛ مافی به سبب افتادن و سپهر به دلیل از کرسی افتادن. دو روزی است که مسعود را از دست داده‌ایم مهمترین خصوصیت او افتاده حال و سخت پسند بودن بود، خالق یکان و ستاره خوشنویس و خوش‌بین‌نویس بود رشد برایش مهم بود نه شهرت گرچه شهره هم بود. ما دوباره همدیگر را می‌بینیم.»

سپس ستاره سپهر دختر مسعود سپهر روی صحنه آمد و خطاب به پدرش گفت: ما کنارت کیف کردیم، زندگی کردیم، تو هم عاشق، شجاع، و زلال زندگی کردی. پر از شور و شوق برای زندگی بودی، مرسی که به ما زندگی بخشیدی، مرسی که به ما شیوه زندگی کردن و بردباری را یاد دادی، هم پا و هم بازی کودکی ما بودی، با هم سوار کشتی فرضی خیالی می‌شدیم و مراقب بودیم طعمه نهنگ و کوسه و امواج نشویم، با هم زیاد سر و کله زدیم از ته دل خندیدم، رفیق امروز ما بودی و هستی و عشق و دعای خیر ما برای تو هست، تو پشت و پناه ما هستی و خواهی بود. خاطرمان آرام بود که سال‌های آخر قرار و آرامش را در کنار کسی تجربه کردی که کنارش خوشحال بودی، کنار ما همراه ما زندگی کردی.

وی افزود: دانشجویانش، جوانان امروز و آینده برای او مهم بود، کنار دانشجویان خالصانه بود، هر کسی رفیق او بود حتی اگر یک بار با او همکلام می‌شد انگار دوستی عمیق با او داشت. حیف که دنیا برای روح بزرگ و نبوغ زیاد او کوچک بود.

سپهر بار دیگر پدرش را خطاب قرار داد و اظهار کرد: تو کوتاه آمدی تا نوری برای همه ما باشی و راهی را برای همه ما روشن کنی حالا که در ادامه سفر این راه پر نور را جدای از ما می‌روی عشق و دعای خیر ما به همراهت هست. صدایت در این چند روزه خیلی در گوشم طنین‌انداز شد. تو بدون ما و منی در صلح، آرام و همانطور که می‌خواستی به آنجایی که می‌گفتی بهتر است رفتی، بیایید دقیقه‌ای آرام باشیم و به یادمان بیاوریم خاطره‌ای و یادی از مسعود سپهر را، وجودت تا ابد در وجود تک تک ما زنده است.

سپس بهرام کلهر نیا هنرمند گرافیک پشت تریبون قرار گرفت و بیان کرد: فکر می‌کنم جهان از تراژدی پر شده و وقتی تراژدی به انسان نزدیک می‌شود حساسیت‌ها کم می‌شود، با خود آرامش می‌آورد و بن وجود ما را به چیزهای غریبی می‌رساند. رفتن مسعود مثل یک ضربه بود، طنین و شوکی داشت که این جهان آرام را بر هم ریخت. ما در میان باور کردن و باور نکردن زندگی می‌کنیم اما من کوشیدم رفتنش را باور نکنم. مسعود به سایه رفت.

کلهرنیا توضیح داد: ما ایرانی‌ها مثل اینکه برای آینده زندگی نمی‌کنیم و انگار ریشه در گذشته داریم؛ مسعود گره عمیقی به ریشه من زد، در ابتدا هر کاری می‌کردم نمی‌توانستم رفتن او را باور کنم. سوگ اگر به عادت تبدیل شود فاجعه است اما جهان را تراژدی اداره می‌کند ما ایرانی‌ها هم به تراژدی‌های عجیب مبتلا هستیم اما تراژدی مسعود، معناساز است.

این هنرمند گفت: او آدم عادی نبود، جان و ریشه او در چیزهای دیگری جا گرفته بود، جان او برای عشق و زندگی می‌تپید و مراقب همه بود. دوست ادامه وجود است و او ادامه وجود من است. ما دوست ی را از دست دادیم که دوست رایج روزمره نبود. مسعود دائماً مثل تذکری ما را جابه‌جا می‌کرد. ما شادی‌سوخته و شادی‌گم‌کرده‌ایم اما او شادی را خوب می‌شناخت جهان خود و دیگران را توسعه می‌داد انجمن برای او پدیده‌ای منسجم بود همیشه می‌گفت وسوسه‌های غیر عادی آدمکش و صنف‌کش است او اولین بار منشور اخلاقی انجمن را تدوین کرد تا همه بدانند ما باید حوزه‌ای از اخلاق را در کارمان تعریف کنیم. ما سهل‌انگارانه زندگی می‌کنیم اما او سهل‌انگار نبود. زندگی عادت است و ما به کلیشه رفتارهای خود معتاد می‌شویم اما مسعود عادت‌شکن بود. من نه تنها از دوستی او برکت گرفتم که از او بسیار آموختم.

سپس فریده جلال‌کمالی همسر این هنرمند روی صحنه آمد و گفت: صحبت کردن از یک دایره‌المعارف هنر و عشق و زندگی خیلی سخت است ما ۲ هفته زیبا را در بیمارستان سپری کردیم این شخص دیگر تکرار نمی‌شود.

در ادامه ایرج میرزا علیخانی هنرمند طراح گرافیک اظهار کرد: روزگار سختی است، هیچ چیز خوشایندی در این چند وقته ندیده‌ایم، کاش یکی پیدا شود به ما تسلیت بگوید. مسعود سپهر همیشه درگیر تدریس، آموزش و کارهای انجمن بود. پیامی که مسعود برای ما به جا گذاشت این بود که زندگی جاری است. سخت است که آدم رفتن یارانش را ببیند و همکار عزیزی را از دست دادیم. ما باید یاد بگیریم که چگونه باید این سقف و خانه را نگه داریم، چگونه باید به بزرگترها احترام بگذاریم، چگونه باید پژوهش کنیم این یاد گرفتن‌ها نشان دهنده وجود مسعود سپهر است بیاید یک بار دیگر کنار هم باشیم برای مقصد بهتری. عنوان‌ها هیچ جایگاهی ندارند، تاریخ انقضایی دارند آنچه بزرگ‌تر است با هم بودن است.

در پایان این مراسم پیکر این هنرمند به سمت خانه ابدی تشییع شد.

منبع : خبرگزاری مهر


کلمات کلیدی :
اشتراک گذاری :

آخرین اخبار هنری

درختی که میوه‌هایش خاطرات کودکی است/ «نوروز» یعنی هر روز یک شروع

درختی که میوه‌هایش خاطرات کودکی است/ «نوروز» یعنی هر روز یک شروع
2023-03-30T11:40:14+04:30
اکبر تراب‌پور کارگردان فیلم کوتاه «درخت ترش» به ارائه توضیحاتی درباره این انیمیشن برگزیده در جشنواره فیلم 100 پرداخت.

اولین مصاحبه جرمی رنر پس از سانحه برف روبی/ خوش شانس بودم

اولین مصاحبه جرمی رنر پس از سانحه برف روبی/ خوش شانس بودم
2023-03-30T11:40:14+04:30
جرمی رنر که در تصادف با ماشین برف روب به شدت آسیب دید برای اولین بار پس از آن رویداد مصاحبه کرده است.

تجربه «رویای یک شب نیمه تابستان» در ایام نوروز

تجربه «رویای یک شب نیمه تابستان» در ایام نوروز
2023-03-30T11:26:54+04:30
فیلم-تئاتر «رویای یک شب نیمه تابستان» به کارگردانی مصطفی کوشکی می تواند انتخاب مناسبی برای علاقه مندان به هنرهای نمایشی در ایام تعطیلات باشد.

«آنجلّو» آماده نمایش شد

«آنجلّو» آماده نمایش شد
2023-03-29T16:40:14+04:30
فیلم کوتاه «آنجلّو» ساخته علی کیان‌ارثی آماده نمایش و پخش بین‌المللی شد.

رکورد مخاطب روزانه سینمای ایران شکست/ استقبال از نوروزی‌ها

رکورد مخاطب روزانه سینمای ایران شکست/ استقبال از نوروزی‌ها
2023-03-29T15:46:54+04:30
سینمای ایران موفق شد پس از شش ماه و نیم، رکورد تعداد روزانه مخاطبان را بشکند.

تماشای برترین آثار سینمایی ایران و جهان در هفت سین شبکه‌ها

تماشای برترین آثار سینمایی ایران و جهان در هفت سین شبکه‌ها
2023-03-29T13:20:14+04:30
عیدی شبکه های یک، دو، سه، چهار، پنج، نمایش، کودک، امید، افق، سلامت، فراتر و ورزش در ایام نوروز، سبدی رنگارنگ از فیلم‌های جدید برای مخاطبان خود است.

«آتش و گلستان» در مرحله تصویربرداری است

«آتش و گلستان» در مرحله تصویربرداری است
2023-03-29T13:20:14+04:30
تصویربرداری مستند «آتش و گلستان» به کارگردانی علی رویین‌تن از تولیدات مرکز گسترش سینمای مستند، تجربی و پویانمایی همچنان در مرحله فیلمبرداری قرار دارد.

داستان «جشن نوروز» در رادیو ایران روایت می‌شود

داستان «جشن نوروز» در رادیو ایران روایت می‌شود
2023-03-29T13:20:14+04:30
محمدجعفر محمدزاده از استادان و پژوهشگران زبان و ادبیات فارسی در برنامه «پارسی گویان» رادیو ایران از جایگاه جشن نوروز در فرهنگ ایرانی سخن می‌گوید.

شیر شکار و جادو زنان «هفت‌خان اسفندیار» معرفی شدند

شیر شکار و جادو زنان «هفت‌خان اسفندیار» معرفی شدند
2023-03-29T12:53:34+04:30
رضا راد، ندا سیاس و مونا صوفی دیگر بازیگران نمایش موزیکال «هفت‌خان اسفندیار» به کارگردانی حسین پارسایی معرفی شدند.

دونده‌ای که با قطع دو پا هم متوقف نشد!/ ساختن «ایران» با «نوروز»

دونده‌ای که با قطع دو پا هم متوقف نشد!/ ساختن «ایران» با «نوروز»
2023-03-29T12:53:34+04:30
محمد نجفی کارگردان مستند «دونده» به ارائه توضیحاتی درباره این مستند با موضوع افتخارات یک دونده دوی معلولان پرداخت.

تولیدات جدید مرکز انیمیشن سوره در راه است/ «لوپتو» سریال می‌شود؟

تولیدات جدید مرکز انیمیشن سوره در راه است/ «لوپتو» سریال می‌شود؟
2023-03-29T12:53:34+04:30
مدیر مرکز انیمیشن سوره خبر داد که سریال‌های «بازی ناتمام»، «موتورها» و بعدتر «خواب دزد»، «ابرقهرمانان» و «بادآباد» مراحل پیش‌تولید و تولید را در این مرکز پشت...

«قهرمانان معمولی» را از شبکه مستند تماشا کنید

«قهرمانان معمولی» را از شبکه مستند تماشا کنید
2023-03-29T12:40:14+04:30
مجموعه مستند «قهرمانان معمولی» از ۱۱ فروردین‌ همزمان با شب‌های ماه مبارک رمضان روی آنتن شبکه مستند می‌رود.

محمدرضا علیمردانی «تعمیرکاران ماشین‌های فرسوده» را دوبله کرد

محمدرضا علیمردانی «تعمیرکاران ماشین‌های فرسوده» را دوبله کرد
2023-03-29T11:33:34+04:30
مجموعه «تعمیرکاران ماشین‌های فرسوده» با دوبله اختصاصی و به صورت رایگان در یکی از پلتفرم های عرصه محصولات تصویری عرضه شد.

در کنسرت نوروزی علیرضا طلیسچی چه گذشت؟

در کنسرت نوروزی علیرضا طلیسچی چه گذشت؟
2023-03-29T11:06:54+04:30
کنسرت نوروزی علیرضا طلیسچی با اجرای قطعه جدید؛ شامگاه هشتم فروردین ماه ۱۴۰۲ طی دو نوبت پیش روی مخاطبان قرار گرفت.

نوای ملکوتی قرآن را جذاب بشنوید/ معرفی یک پروژه ویژه

نوای ملکوتی قرآن را جذاب بشنوید/ معرفی یک پروژه ویژه
2023-03-29T11:06:54+04:30
همزمان با فرارسیدن ایام ماه مبارک رمضان پروژه آیینی – موسیقایی «قرآنا» مشتمل بر مجموعه قرائت‌های جذاب و کوتاه از قرآن کریم پیش روی مخاطبان قرار گرفته است.

«کچل کفترباز» یادتان می‌دهد شاد باشید/ روایتی از یک قصه فولکلور

«کچل کفترباز» یادتان می‌دهد شاد باشید/ روایتی از یک قصه فولکلور
2023-03-29T10:40:14+04:30
فیلم-تئاتر «کچل کفترباز» گزینه‌ای مناسب برای کودکان و نوجوانان است که در کنار خانواده به دیدن یک نمایش فولکلور ایرانی بنشینند.

حرکت متخلفانه «برادران لیلا»/ هیچ مسامحه‌ای با خاطیان نداریم

حرکت متخلفانه «برادران لیلا»/ هیچ مسامحه‌ای با خاطیان نداریم
2023-03-28T21:06:54+04:30
روح الله سهرابی مدیر کل اداره نظارت بر نمایش سازمان سینمایی به ارایه توضیحاتی درباره قاچاق «برادران لیلا» پرداخت.

بازیگر پیشکسوت سینما و تلویزیون درگذشت

بازیگر پیشکسوت سینما و تلویزیون درگذشت
2023-03-28T19:33:34+04:30
نورمحمد ذوالفقاری بازیگر پیشکسوت سینما و تلویزیون درگذشت.

مغناطیس نوروزی مادران در خانواده‌ها/ این «مادر» حرف نمی‌زند

مغناطیس نوروزی مادران در خانواده‌ها/ این «مادر» حرف نمی‌زند
2023-03-28T14:02:00+04:30
نعمت‌الله سرگلزایی کارگردان مستند کوتاه «مادر» با موضوع خاطرات یک مادر شهید، از چالش‌های ساخت این مستند و تجربه‌های مشابه خود گفت.

«نگهبان» وارد چرخه اکران مردمی «عمار» می‌شود

«نگهبان» وارد چرخه اکران مردمی «عمار» می‌شود
2023-03-28T13:48:40+04:30
فیلم سینمایی «نگهبان» به زودی وارد چرخه اکران مردمی عمار می‌شود.

تاریخ کنسرت خواننده آلبوم «سیزده ساعت عاشقی» مشخص شد

تاریخ کنسرت خواننده آلبوم «سیزده ساعت عاشقی» مشخص شد
2023-03-28T13:48:40+04:30
احمدرضا شهریاری (احمد سُلو) پس از اجرای اولین کنسرت خود در اواخر سال گذشته، نهم فروردین تازه‌ترین اجرای زنده خود را در سالن میلاد نمایشگاه بین‌المللی تهران ...

«پوست شیر» جدید روی پرده سینما می‌رود/ «رضا پروانه» در کنار مردم

«پوست شیر» جدید روی پرده سینما می‌رود/ «رضا پروانه» در کنار مردم
2023-03-28T12:55:20+04:30
قسمت جدید سریال «پوست شیر» همزمان با عرضه در پلتفرم در پنج پردیس سینمایی در تهران روی پرده می‌رود.

تأکید بر توجه ویژه به تئاتر استان‌ها/ مخاطب سرمایه اصلی تئاتر است

تأکید بر توجه ویژه به تئاتر استان‌ها/ مخاطب سرمایه اصلی تئاتر است
2023-03-28T12:42:01+04:30
گرامیداشت روز جهانی تئاتر و روز ملی هنرهای نمایشی با برگزاری مراسم‌های مختلف در شهرهای مختلف از جمله تهران و خوی انجام شد.

بازیگران و عوامل نمایش «فراموشان» معرفی شدند

بازیگران و عوامل نمایش «فراموشان» معرفی شدند
2023-03-28T12:28:40+04:30
همزمان با معرفی بازیگران و گروه اجرایی نمایش «فراموشان» پیش فروش بلیت این اثر نمایشی آغاز شد.

فریبا کوثری و امیررضا دلاوری وارد «هفت‌خان اسفندیار» شدند

فریبا کوثری و امیررضا دلاوری وارد «هفت‌خان اسفندیار» شدند
2023-03-28T12:28:40+04:30
فریبا کوثری و امیررضا دلاوری دیگر بازیگران نمایش موزیکال «هفت‌خان اسفندیار» به کارگردانی حسین پارسایی معرفی شدند.

«جهان در سالی که گذشت» در رادیو ایران

«جهان در سالی که گذشت» در رادیو ایران
2023-03-28T12:15:20+04:30
«جهان در سالی که گذشت» عنوان یکی دیگر از ویژه برنامه‌های نوروزی رادیو ایران است که هر روز ساعت ۱۵:۳۰ پخش می‌شود.

نمایشگاه عکس اجراهای تالار هنر افتتاح شد/ آغاز اجرای جدید

نمایشگاه عکس اجراهای تالار هنر افتتاح شد/ آغاز اجرای جدید
2023-03-28T11:48:40+04:30
همزمان با روز جهانی تئاتر و روز ملی هنرهای نمایشی نمایشگاه عکس اجراهای یک ساله تالار هنر افتتاح شد.

ایام نوروز «کلوچه دارچینی» میل کنید/ یادی از حسین محب اهری

ایام نوروز «کلوچه دارچینی» میل کنید/ یادی از حسین محب اهری
2023-03-28T10:02:00+04:30
کودکان ۳ تا ۹۰ ساله می‌توانند هشتم و نهم فروردین ماه به تماشای فیلم-تئاتر «کلوچه دارچینی» به کارگردانی مریم کاظمی بنشینند.

آغاز اجرای نمایش‌های مرکز تئاتر کانون همزمان با روز جهانی تئاتر

آغاز اجرای نمایش‌های مرکز تئاتر کانون همزمان با روز جهانی تئاتر
2023-03-27T13:55:20+04:30
اجرای نمایش‌های مرکز تولید تئاتر و تئاتر عروسکی کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان همزمان با روز جهانی تئاتر آغاز شد.

جشن تولد یک سالگی «ایرانآوا» در نوروز ۱۴۰۲

جشن تولد یک سالگی «ایرانآوا» در نوروز ۱۴۰۲
2023-03-27T13:42:00+04:30
برنامه موسیقیایی «ایرانآوا» از در ایام نوروز ساعت ۸:۳۰ از رادیو ایران پخش می‌شود.
X فیلم جدید فیلم جدید دانلود فیلم و سریال تبلیغات شما (پیام به تلگرام)