میرنیوز

افزایش ۴۰ درصدی متقاضیان حضور در جشنواره نمایش عروسکی

افزایش ۴۰ درصدی متقاضیان حضور در جشنواره نمایش عروسکی 2022-08-10T12:26:30+04:30

به گزارش خبرگزاری مهر، هادی حجازی‌فر در گفت‌وگوی زنده اینستاگرامی در صفحه رسمی نوزدهمین جشنواره بین‌المللی نمایش عروسکی تهران-مبارک که با موضوع ارائه گزارش وضعیت آثار ثبت‌نام‌شده در جشنواره و جزییات مرحله انتخاب نمایش‌ها برگزار شد، گفت: در این دوره از جشنواره ۵١٣ اثر برای رقابت در بخش‌های مختلف ثبت‌نام کرده‌اند که این آمار نسبت به آثار ثبت‌نامی در دوره گذشته جشنواره که ۳۶۶ اثر بوده‌اند، افزایشی ۴۰ درصدی را نشان می‌دهد و ما را به داشتن جشنواره‌ای رقابتی و پویا امیدوار کرده است.

به گفته حجازی‌فر، از مجموع آثاری که برای حضور در جشنواره نمایش عروسکی امسال ثبت‌نام کرده‌اند، ۱۶۷ نمایش مربوط به بخش آثار نمایشی مخاطب بزرگسال، ۲۱۹ اثر برای رقابت در آثار نمایشی با مخاطب کودک، نوجوان و خانواده و ۱۲۷ اثر هم برای رقابت در بخش فضای باز اعلام آمادگی کرده‌اند.

دبیر نوزدهمین جشنواره بین‌المللی نمایش عروسکی تهران-مبارک با اشاره به این‌که ۵۵ درصد کارگردان‌ها مرد و ۴۵ درصد زن هستند، ادامه داد: از لحاظ پراکندگی جغرافیایی، نمایندگان ۳۰ استان در جشنواره امسال ثبت‌نام کرده‌اند که بیشترین آثار ثبت شده به ترتیب از استان‌های تهران، همدان، اصفهان و آذربایجان شرقی است.

به گفته وی، مدارک تحصیلی کارگردان‌های آثار ثبت شده برای جشنواره امسال نشان می دهد که ۲۱۹ نفر دارای مدرک کارشناسی، ۱۲۱ نفر کارشناسی ارشد و ۱۷ نفر دارای مدرک دکتری هستند و امیدواریم آثار جشنواره امسال از لحاظ کیفی در سطوح بالایی باشد.

نحوه بازبینی آثار متقاضی

دبیر نوزدهمین جشنواره بین‌المللی نمایش عروسکی تهران-مبارک در تشریح جزییات بازبینی آثار متقاضی، گفت: بازبینی آثاری که ثبت‌نام کرده‌اند از طریق ارسال فیلم خواهد بود. سوالی که مطرح می‌شود این است که آیا همه شرکت‌کنندگان در سراسر کشور امکان این را دارند در شرایط مساوی کارهایشان بازبینی‌شود؟ یکی از دلایلی که می‌خواستیم بازبینی‌ها به صورت ارسال فیلم باشد و نه به صورت زنده، همین مسئله بود اما درباره اینکه چقدر موفق شویم و اینکه چه مشکلاتی در مسیر به وجود بیاید، به عنوان دبیر جشنواره و به صورت شفاف در روز پایانی آن را گزارش خواهم داد.

حجازی‌فر ادامه داد: نکته دیگری که همیشه مد نظر ما بوده، این است که نه تنها هیچ فرقی بین کارهای ارائه شده به جشنواره از تهران و شهرستان‌ها نیست، بلکه میزان حمایتی که از آثار ارسال شده از شهرستان‌ها می‌کنیم بیشتر از تهران است که برای آن هزاران دلیل داریم، چرا که آن‌ها با حداقل امکانات و میزان دسترسی کمتر مجبورند بیشتر تلاش کنند. البته یکی دیگر از دلایلی که اعلام کردیم بازبینی‌ها به صورت زنده نباشد و فراخوان را از مرحله بازبینی آغاز کردیم، این است که زمان بسیار کمی داشتیم؛ بنابراین مجبور شدیم تا به جای اینکه متن‌ها و طرح ها را دریافت کنیم و بر اساس آن داوری‌های اولیه را از متن و سپس اجراهای اول و دوم به صورت زنده آغاز کنیم، تصمیم بگیریم این دوره از جشنواره را این‌گونه برنامه‌ریزی کرده و از مرحله بازبینی و آن هم به صورت ارسال فیلم آثار، شروع کنیم.

دبیر نوزدهمین جشنواره بین‌المللی نمایش عروسکی تهران-مبارک اعلام کرد: ارسال فیلم ویژگی دیگری هم دارد و آن اینکه در اجراهای زنده ممکن است آشفتگی‌ها و به‌هم‌ریختگی‌هایی به وجود بیاید که در نظر داوران اثرگذار باشد، اما فیلم این امکان را می‌دهد که گروه‌های نمایشی آن آشفتگی‌ها را ادیت کرده و بتوانند ایده و فکر اصلی خود را برای نمایش‌ به ما منتقل کنند. در مرحله بازبینی آثار، حداقل باید ۲۰ دقیقه از نمایش در فیلم ارسالی وجود داشته باشد.

کار از پیش انتخاب شده در این دوره از جشنواره وجود ندارد

حجازی‌فر با بیان اینکه هیچ کار از پیش انتخاب شده‌ای در این دوره از جشنواره وجود ندارد، تاکید کرد: به دنبال کارهای جدید،ایده‌های نو، نسل جدید و بچه‌های خلاق هستیم و امیدواریم این جشنواره تا حدی در سطح کیفی خوبی برگزار شود که به جای ۱۵ اثر بتوانیم نمایش‌های بیشتری را در جشنواره بپذیریم؛ اما ملاک برای ما کیفیت است و حتی شاید مجبور باشیم، تعداد آثار پذیرفته شده را از تعداد اعلام شده، کمتر کنیم.

وی تاکید کرد: همچنین از همه گروه هایی که فیلم ارسال می‌کنند، می‌خواهیم که عکس عروسک‌های خود را برای ما ارسال کنند، حتی اگر عکس از عروسک یا دکور خود ندارند، طرح نهایی آن را بفرستند چرا که این مسائل در بررسی‌ها و ارزیابی‌ها لحاظ می‌شود.

زمان و نحوه ارسال فیلم آثار به ستاد جشنواره

دبیر نوزدهمین جشنواره بین‌المللی نمایش عروسکی تهران-مبارک با تاکید بر اینکه می‌دانیم کمک هزینه‌ها نمی‌تواند پاسخگوی همه هزینه‌های اجرای یک نمایش در جشنواره باشد، گفت: درصددیم تا پس از جشنواره هم بتوانیم از از آثار منتخب حمایت کنیم و این حمایت‌ها در اجراهای عمومی هم ادامه خواهد داشت اما در روزهای برگزاری جشنواره برای ما از همه چیز مهم‌تر کیفیت و البته پایبندی به تاریخ‌های اعلام شده است، چرا که زمان کمی در اختیار داریم. بنابراین اعلام می‌کنیم تنها تا تاریخ دوازدهم شهریورماه فرصت دارید تا کارها را به ما تحویل دهید و ما نیز همه تلاش خود را می‌کنیم تا در طول حدود یک هفته آثار ارسال شده را بازبینی کنیم.

وی در پاسخ به سوال دیگری درباره نحوه ارسال آثار گفت: به دلیل کمبود زمان و اینکه از بروز هرگونه خطایی جلوگیری کنیم، تنها روش ارسال آثار از استان‌های مختلف ارسال پستی است که اگر آن را به صورت پیشتاز انجام دهید ظرف دو روز به ما می‌رسد و از تهرانی‌ها هم می‌خواهیم آن را به دبیرخانه جشنواره تحویل دهند. شرکت کنندگان باید آثار خود را در قالب دو نسخه DVD به دست ما برسانند که مشکلی پیش نیاید.

دعوت از داوطلبان برای کمک به جشنواره

دبیر نوزدهمین جشنواره بین‌المللی نمایش عروسکی تهران-مبارک در بخش دیگری از صحبت‌هایش اعلام کرد: مساله دیگری که وجود دارد این است که در دوبخش به کمک نیاز داریم؛ یکی در بخش داوطلبان کمک به جشنواره و دوم داوطلبان کمک به آثار اجرایی و کمک افراد متقاضی به گروه‌های مختلفی که در جشنواره اثر دارند. بنابراین از شما می‌خواهیم که از طریق صفحه جشنواره در اینستاگرام به آدرس @tehran_puppet_festival جزییات این موضوع را دنبال کنید و از همان طریق اعلام کنید که داوطلب کمک به جشنواره هستید یا داوطلب آماده به همکاری با آثار، تا بتوانیم شما را به گروه‌ها معرفی و از کمک شما استفاده کنیم.

منبع : خبرگزاری مهر


کلمات کلیدی :
اشتراک گذاری :

آخرین اخبار هنری

رئیس حوزه هنری درگذشت فرزانه پزشکی را تسلیت گفت

رئیس حوزه هنری درگذشت فرزانه پزشکی را تسلیت گفت
2022-09-29T14:09:36+03:30
رئیس حوزه هنری سازمان تبلیغات اسلامی با انتشار متنی درگذشت بانو فرزانه پزشکی تهیه‌کننده و برنامه‌ساز تلویزیونی را تسلیت گفت.

یادواره تئاتر دفاع مقدس بچه‌های مسجد برگزار شد/ معرفی برگزیدگان

یادواره تئاتر دفاع مقدس بچه‌های مسجد برگزار شد/ معرفی برگزیدگان
2022-09-29T11:42:56+03:30
آیین اختتامیه یادواره تئاتر دفاع مقدس بچه‌های مسجد (طهران) برگزار شد.

آغاز رقابت‌های گروه چهارم مسابقه بزرگ «تهمتن»

آغاز رقابت‌های گروه چهارم مسابقه بزرگ «تهمتن»
2022-09-29T10:49:36+03:30
دومین قسمت از رقابت‌های گروه چهارم مرحله نیمه نهایی مسابقه بزرگ «تهمتن» از شامگاه روز پنجشنبه هفتم مهر روی آنتن شبکه نسیم می‌رود.

یک دقیقه سکوت در یادبود امین تارخ/ همه آمدند جز مدیران

یک دقیقه سکوت در یادبود امین تارخ/ همه آمدند جز مدیران
2022-09-29T10:49:36+03:30
مراسم یادبود امین تارخ با حضور هنرمندان عرصه سینما، تئاتر و تلویزیونی عصر چهارشنبه ۶ مهر در مجتمع فرهنگی هنری پیامبر اعظم (ص) برگزار شد.

برگزاری کنسرت مجید انتظامی به زمان دیگری موکول شد

برگزاری کنسرت مجید انتظامی به زمان دیگری موکول شد
2022-09-28T16:16:17+03:30
روابط عمومی بنیاد فرهنگی هنری رودکی با انتشار اطلاعیه‌ای از به تعویق افتادن مجموعه کنسرت‌های «همراه با خاطره‌ها» به آهنگسازی و رهبری ارکستر مجید انتظامی خبر ...

«راکال» روی آنتن می‌رود/ ماجرای یک شنود

«راکال» روی آنتن می‌رود/ ماجرای یک شنود
2022-09-28T15:09:37+03:30
مستند «راکال» ناگفته‌های محرمانه و جذاب سال‌های دفاع مقدس و تیم شنود مکالمات نظامیان عراقی چهارشنبه از شبکه مستند پخش می‌شود.

نمایشگاه آثار نقاشی داریوش هوشمند به نیاوران رسید

نمایشگاه آثار نقاشی داریوش هوشمند به نیاوران رسید
2022-09-28T14:42:58+03:30
نمایشگاهی از آثار نقاشی داریوش هوشمند با عنوان «جادوی رنگ‌ها» در گالری شماره ۱ فرهنگسرای نیاوران برگزار می‌شود.

فرزانه پزشکی کارگردان و سردبیر تلویزیون درگذشت/ شریف و بی‌ادعا بود

فرزانه پزشکی کارگردان و سردبیر تلویزیون درگذشت/ شریف و بی‌ادعا بود
2022-09-28T14:42:57+03:30
فرزانه پزشکی کارگردان و سردبیر برنامه‌های تلویزیونی امروز بر اثر سانحه جاده‌ای درگذشت.

چرا روسیه به اسکار نمی‌رود/ نیاز به این جایزه نداریم

چرا روسیه به اسکار نمی‌رود/ نیاز به این جایزه نداریم
2022-09-28T14:29:37+03:30
روسیه از معرفی فیلم منتخب خود به اسکار بین‌المللی خودداری کرد و گفت اسکار را تحریم می‌کند زیرا نیازی به این جایزه ندارد.

مهلت ارسال آثار به شانزدهمین جشنواره ملی موسیقی جوان تمدید شد

مهلت ارسال آثار به شانزدهمین جشنواره ملی موسیقی جوان تمدید شد
2022-09-28T14:16:18+03:30
ستاد برگزاری شانزدهمین جشنواره ملی موسیقی جوان از تمدید مهلت ارسال آثار متقاضی به دبیرخانه این رویداد موسیقایی تا روز شانزدهم مهر خبر داد.

ناآرامی‌های پایتخت با «سینما» چه کرد؟/ ادامه یکه‌تازی «پسر دلفینی»

ناآرامی‌های پایتخت با «سینما» چه کرد؟/ ادامه یکه‌تازی «پسر دلفینی»
2022-09-28T12:02:57+03:30
مدیر پردیس سینمایی «زندگی» ضمن اشاره به وضعیت نامناسب استقبال از فیلم‌های در حال اکران و افت فروش فیلم‌ها، میزان فروش انیمیشن «پسر دلفینی» را غیرقابل پیش‌بین...

«آموزش» نباید سلبریتی‌زده شود/ فرم «علمی طور» را تاکنون ندیده‌اید

«آموزش» نباید سلبریتی‌زده شود/ فرم «علمی طور» را تاکنون ندیده‌اید
2022-09-28T10:02:57+03:30
مدیر شبکه آموزش با اشاره به برنامه جدید این شبکه با نام «علمی طور» بیان کرد که فرم واقعیت افزوده یا تصاویر سه بعدی این برنامه تاکنون در تلویزیون دیده نشده است.

انتشار یک کتاب با محوریت سنتورنوازی/ وقتی همه استادان جمع هستند

انتشار یک کتاب با محوریت سنتورنوازی/ وقتی همه استادان جمع هستند
2022-09-28T09:09:37+03:30
یکی از پژوهشگران و ناشران فعال حوزه موسیقی در تشریح تازه‌ترین فعالیت‌های خود از انتشار یک کتاب موسیقایی در حوزه نوازندگی سنتور خبر داد.

کیومرث پوراحمد سراغ کدام پرونده جنایی رفته است؟/ پرونده باز است

کیومرث پوراحمد سراغ کدام پرونده جنایی رفته است؟/ پرونده باز است
2022-09-28T08:16:17+03:30
کیومرث پوراحمد در تازه‌ترین پروژه سینمایی خود با عنوان «پرونده باز است» به‌صورت غیرمستقیم پرونده بهنود شجاعی از پرونده‌های جنایی خبرساز دهه ۸۰ را به تصویر می...

ثبت تجربه اجرای اثری که در تب و تاب اجتماعی روی صحنه رفت/ لذت ناب

ثبت تجربه اجرای اثری که در تب و تاب اجتماعی روی صحنه رفت/ لذت ناب
2022-09-28T06:29:37+03:30
کتاب «دراماتورژی و تمرین‌نگاری اتاق شماره ۶» نوشته ناصر حسینی‌مهر منتشر شد.

رونمایی از کنداکتور پاییزی شبکه «نسیم»/ خبری از «دورهمی» نیست

رونمایی از کنداکتور پاییزی شبکه «نسیم»/ خبری از «دورهمی» نیست
2022-09-27T15:29:37+03:30
شبکه نسیم با اتمام ماه محرم و صفر و شروع ماه ربیع الاول برنامه‌های جدید خود را روی آنتن می‌برد؛ این فهرست در حالی از سوی شبکه منتشر شده است که در آن خبری از ...

سریال‌های پاییزی به تلویزیون رسیدند/ از «رعد» تا «بی‌همگان»

سریال‌های پاییزی به تلویزیون رسیدند/ از «رعد» تا «بی‌همگان»
2022-09-27T14:09:37+03:30
با اتمام فصل تابستان و شروع فصل پاییز، و همچنین با اتمام ایام عزاداری ماه صفر، سریال‌های نمایشی جدید روی آنتن شبکه‌های سیما می‌رود.

همزمان با آغاز ماه مبارک ربیع الاول کنداکتور شبکه نسیم رنگین شد

همزمان با آغاز ماه مبارک ربیع الاول کنداکتور شبکه نسیم رنگین شد
2022-09-27T13:56:16+03:30
شبکه نسیم با اتمام ماه محرم و صفر و شروع ماه ربیع الاول برنامه‌های جدید خود را روی آنتن می‌برد.

تماشاخانه ایرانشهر از ۶ مهر باز است/ تصمیم‌ اجرا با گروه‌هاست

تماشاخانه ایرانشهر از ۶ مهر باز است/ تصمیم‌ اجرا با گروه‌هاست
2022-09-27T11:42:56+03:30
مدیر روابط عمومی تماشاخانه ایرانشهر اعلام کرد این مجموعه تئاتری از ۶ مهر باز و گروه‌ها می‌توانند آثارشان را روی صحنه ببرند.

«سلام تهران» به شبکه پنج بازگشت

«سلام تهران» به شبکه پنج بازگشت
2022-09-27T11:16:16+03:30
فصل جدید برنامه صبحگاهی «سلام تهران» از چهارشنبه ۶ مهر همزمان با آغاز ماه ربیع الاول با رنگ و بوی جدید از شبکه پنج سیما پخش می‌شود.

همزمان با اجرای «خورشید کاروان» انوشیروان ارجمند آسمانی شد

همزمان با اجرای «خورشید کاروان» انوشیروان ارجمند آسمانی شد
2022-09-27T10:36:16+03:30
جلیل فرجاد بازیگر «خورشید کاروان» یادآور شد که گروه هر شب از اجرا با یاد زنده‌یاد انوشیروان ارجمند روی صحنه می‌رود.

پخش چهار مستند طنز دفاع مقدسی از شبکه «نسیم»

پخش چهار مستند طنز دفاع مقدسی از شبکه «نسیم»
2022-09-26T19:02:56+03:30
همزمان با هفته دفاع مقدس چهار مستند «کمپانی روحیه»، «لبخند بزن رزمنده»، «رفیق» و «جنگ و لبخند» از شبکه نسیم روی آنتن می‌رود.

اجرای عمومی آثار نمایشی «تئاترشهر» تا اطلاع ثانوی به تاخیر افتاد

اجرای عمومی آثار نمایشی «تئاترشهر» تا اطلاع ثانوی به تاخیر افتاد
2022-09-26T18:49:36+03:30
به دنبال اطلاع رسانی صورت گرفته درباره از سرگیری اجراهای عمومی تئاتر شهر، روابط عمومی این مجموعه شامگاه روز دوشنبه چهارم مهر ماه اطلاعیه جدیدی را منتشر کرد.

پخش چهار مستند طنز دفاع مقدس از شبکه نسیم

پخش چهار مستند طنز دفاع مقدس از شبکه نسیم
2022-09-26T16:28:48+03:30
همزمان با هفته دفاع مقدس چهار مستند «کمپانی روحیه»، «لبخند بزن رزمنده»، «رفیق» و «جنگ و لبخند» از شبکه نسیم روی آنتن می‌رود.

فراخوان بیست و هفتمین جشنواره تئاتر استان تهران منتشر شد

فراخوان بیست و هفتمین جشنواره تئاتر استان تهران منتشر شد
2022-09-26T12:55:23+03:30
فراخوان بیست و هفتمین جشنواره تئاتر استان تهران در چهار بخش مسابقه تئاتر استان تهران، بخش ایثار، بخش ویژه سردار حاج قاسم سلیمانی و بخش کارگاه‌های آموزشی منتش...

نوای عاشورایی موسیقی نواحی محور «هفت آوا» شد/ نیاز به پوست‌اندازی

نوای عاشورایی موسیقی نواحی محور «هفت آوا» شد/ نیاز به پوست‌اندازی
2022-09-26T11:49:06+03:30
تهیه‌کننده برنامه موسیقایی «هفت آوا» درباره این برنامه خبر داد که در ادامه رویکرد حمایت و پرداخت به موسیقی نواحی در آن حفظ خواهد شد.

«پادشاهان جهان»‌ جایزه اصلی جشنواره سن‌سباستین را شکار کرد

«پادشاهان جهان»‌ جایزه اصلی جشنواره سن‌سباستین را شکار کرد
2022-09-26T11:49:06+03:30
فیلم «پادشاهان جهان»‌ از کلمبیا برنده جایزه صدف طلایی جشنواره سن سباستین ۲۰۲۲ شد.

اجراهای عمومی «تئاتر شهر» از سر گرفته می‌شود

اجراهای عمومی «تئاتر شهر» از سر گرفته می‌شود
2022-09-26T11:08:48+03:30
با پایان گرفتن ایام سوگواری رحلت حضرت رسول(ص)، شهادت امام حسن مجتبی(ع) و شهادت امام رضا(ع) تالارهای نمایشی مجموعه تئاتر شهر فعالیت خود را از سر می‌گیرد.

اشک‌های رضا کیانیان در بدرقه امین تارخ/ الان وقت رفتن نبود!

اشک‌های رضا کیانیان در بدرقه امین تارخ/ الان وقت رفتن نبود!
2022-09-26T10:02:03+03:30
مراسم تشییع پیکر زنده‌یاد امین تارخ صبح امروز دوشنبه ۴ مهر در قطعه هنرمندان بهشت زهرا (س) برگزار شد.

مهمترین هدف دیوارنگاره‌ الگوسازی است؟/ از تختی تا زن شهید مدافع حرم

مهمترین هدف دیوارنگاره‌ الگوسازی است؟/ از تختی تا زن شهید مدافع حرم
2022-09-26T08:15:44+03:30
معاون فرهنگی و هنرهای شهری سازمان زیباسازی معتقد است در دوره جدید محتوای دیوارنگاری‌ها در کنار ظاهر آن دارای کیفیت قابل قبولی بوده و همچنان نیز به دنبال آن ه...
X فیلم جدید فیلم جدید دانلود فیلم و سریال تبلیغات شما (پیام به تلگرام)