میرنیوز

ریسک اجرای «عقیق»ِ محرمی چه بود؟/ دوقطبی جامعه در محرم شکست

ریسک اجرای «عقیق»ِ محرمی چه بود؟/ دوقطبی جامعه در محرم شکست 2022-08-10T11:46:29+04:30

مصطفی امامی مجری برنامه «عقیق» که این شب‌ها از شبکه پنج سیما روی آنتن می‌رود درباره این برنامه مناسبتی و ریسک پذیرش اجرا در آن به خبرنگار مهر بیان کرد: سابقه اجرای برنامه‌هایی که در رادیو و تلویزیون داشته‌ام، تا قبل از «عقیق» همه در فضایی اجتماعی بوده است. در قالب برنامه‌های اینترنتی هم اگرچه محتوا فرهنگی و هنری بوده اما آنجا هم نگاه اجتماعی داشتم و صرفاً درباره سینما و هنر حرف نزده‌ام.

ریسک اجرای «عقیق» این بود که مخاطب بلاتکلیف بماند

وی با اشاره به برنامه‌ها و مجریان معارفی عنوان کرد: وقتی «عقیق» پیشنهاد شد به عوامل برنامه گفتم من مجری معارفی نیستم و اگر قرار باشد مجری چنین برنامه‌ای باشم باید بتوانم همچنان خط اجتماعی خود را در اجرا حفظ کنم. ریسک این اجرا هم همین بود که مخاطب بلاتکلیف بماند و نداند که با یک مجری معارفی رو به رو شده است یا مجری اجتماعی. اما تکلیف برنامه ما مشخص است «عقیق» قرار نیست معارفی باشد.

امامی اضافه کرد: خط اصلی «عقیق» اصحاب سیدالشهدا (ع) هستند. کارشناس برنامه سراغ وجوه عاطفی و معرفی این شخصیت‌ها می‌رود و اینکه اینها از چه بزنگاه‌هایی را عبور کرده‌اند که مثلاً همچون عابس شاکری به چنین جایگاهی در میان اصحاب امام حسین (ع) رسیده است و در نهایت عملکرد این اصحاب را از منظر اجتماعی بررسی کرده‌ایم.

مجری «عقیق» به دیگر بخش‌های برنامه اشاره و عنوان کرد: ما در بخشی از برنامه مهمانانی را می‌آوریم که تازه به اسلام تشرف پیدا کرده‌اند و اتفاقاً اینجا هم جنس سوالات و گفتگوهایی که شکل می‌گیرد از زاویه اجتماعی و مردم شناسی است؛ اینکه فرهنگ‌های مختلف چه نگاهی به اسلام یا مسلمانان دارند و این افراد چه مسیری را به شکل اجتماعی طی کرده‌اند تا به این نقطه رسیده‌اند؟

سعی کردم اینجا بیشتر شنونده باشم

مجری برنامه تلویزیونی «سلام تهران» در پاسخ به اینکه چقدر برنامه «عقیق» نیاز به اطلاعات معارفی دارد توضیح داد: گفتگو درباره امام حسین (ع)، عاشورا و فضای محرم به نوعی با زندگی همه ما عجین شده است. ما همه پای منبرهای حسینی بزرگ شدیم. البته وقتی این برنامه به خود من پیشنهاد شد اطلاعاتم را افزایش دادم در خصوص اصحاب امام حسین (ع) که بخش تخصصی‌تر برنامه بود. با این حال برخلاف دیگر برنامه‌هایم اینجا سعی دارم بیشتر شنونده خوبی باشم و فقط به قدر احتیاج صحبت کنم. ما کمتر در رسانه خود می‌بینیم مجری از مهمان خود کمتر حرف بزند و من اینجا چنین تلاشی دارم.

ریسک اجرای «عقیق»ِ محرمی چه بود؟/ دوقطبی جامعه در محرم شکست

امامی در بخش دیگر درباره حال و هوای این برنامه که قرار بوده است ابتدا از کربلا روی آنتن برود عنوان کرد: «عقیق» خیلی بالا و پایین داشته است، ما قرار بود ابتدا برنامه را از کربلا پخش کنیم اما تصمیم‌گیری و جمع بندی نهایی این شد که از تهران روی انتن برویم و درنهایت پس از مدتی که از پخش در تهران گذشت به کربلا آمدیم و برنامه از استودیویی در اینجا روی آنتن رفت که تا ۱۳ محرم هم پخش آن ادامه دارد.

وی درباره این تغییر لوکیشن و تأثیر آن در خروجی برنامه اضافه کرد: به هر حال کربلا همیشه جذاب است، اجرا با پس زمینه آن دو گنبد حرم و آن خیابان بهشتی برای خود مجری دگرگون کننده است به ویژه در محرم که همه دلتنگ چنین فضا و مکانی هستند دیدن این حرم دلرباتر است.

محرم پایانی بر دو قطبی‌های شکل گرفته در جامعه بود

مجری برنامه رادیویی «استودیو هشت» درباره مخاطبی که برای این برنامه در نظر گرفته شده است توضیح داد: هدف «عقیق» همه مخاطبان است همانطور که معتقدیم کشتی نجات امام حسین (ع) همگانی است و همه می‌توانند سوار این کشتی شوند و با هر تیپ و قیافه‌ای در هیأت و زیر پرچم امام حسین حرکت می‌کنند. مثلاً پیش از محرم دو قطبی‌ای شکل داده بودند اما الان به هیأت‌ها سر بزنید هر آدمی با هر پوششی زیر چتر امام حسین است و با هم گریه می‌کنند. این یک ظرفیت اجتماعی و یک سرمایه اجتماعی است که باید قدر دانست و برای ما هم هرکسی می‌تواند مخاطب باشد.

وی اضافه کرد: آنکه بچه هیأت است آنکه شاید اعتقاد سفت و سختی ندارد هر دو به گونه‌ای زلفشان با امام حسین گره می‌خورد، خانوادگی هم مخاطب هستند و هر طیف و قشری به نوعی ارتباط می‌گیرد. ما در بخش اول برنامه با دکتر کشفی گفتگو می‌کنیم که نگاه نخبگانی دارد و درنهایت سعی کردیم با حضور کارشناس و مهمانان مختلف این سفره را رنگین کنیم. آیتم‌های مختلفی هم طراحی شده است و تنوع بالا دارد.

وی درباره سوالات و موضوعاتی که شکل می‌گیرد و اینکه خودش تا چه حد ورود می‌کند توضیح داد: ما تیم سردبیری داریم و گروهی در فضای مجازی داریم که هر روز درباره موضوعات هر قسمت، بحث‌ها و محورهای مختلف رد و بدل می‌شود. سوال‌هایی هم هست که من مجری به اقتضای جواب‌های مهمان می پرسم که از پاسخ مهمان ایجاد می‌شود. با این حال خودم را به محتوای تیم سردبیری مؤمن می‌دانم.

مداحانی که به «عقیق» آمدند

امامی در پاسخ به اینکه چرا با وجود این همه شبهه کمتر در برنامه‌های مناسبتی و معارفی سراغ طرح این شائبه‌ها می‌روند اظهار کرد: پاسخ به شبهه خیلی کار ارزشمندی است و جایش در هیأت‌ها و منبرهای ما خالی است. عزیزان هیأتی فکر می‌کنند مردم همه چیز را می‌دانند اما همین بدیهیات برای نسل جدید نگفته شده و طرح مساله نشده است. با این حال معتقدم دهه اول محرم جای طرح شبهه نیست. مثلاً در همین دهه اول محرم شروع می‌کنند به انتقاد کردن که به جای اینکه نذری بدهید پول داروی یک نفر را حساب کنید یا به نیازمندان کمک کنید. این اتفاقات هم خوب و لازم است اما نه اینکه این یکی را حذف کنید و هر یک جای خود را دارد طرح شبهه هم فضای خاص و دائمی تری می‌خواهد و اتفاقاً باید در طول سال ادامه داشته باشد.

وی با اشاره به مداحان دعوت شده در برنامه اظهار کرد: رضا هلالی، محمدحسین پویانفر، سعید حدادیان و دیگر عزیزانی که در شب‌های بعد می‌آیند لطف دارند و در این شب‌ها که تا آخر وقت خودشان هیأت و روضه دارند به برنامه آمده‌اند.

این مجری رادیو و تلویزیون در پایان در واکنش به زمان پخش برنامه و اینکه چقدر مخاطبان بازخورد داده‌اند گفت: من از برنامه خیلی بازخورد داشته‌ام علی رغم اینکه ساعت یک بامداد پخش می‌شود. خیلی‌ها با آن بخش مداحی و شور و حس آن ارتباط گرفته‌اند. برخی با بخش معرفتی برنامه همراه بوده‌اند و هر کس به نوعی مخاطب برنامه شده است. این برنامه برای من از نظر کار گروهی تجربه بسیار شیرینی بود. همه از تهیه کننده تا سردبیر و بچه‌های تولید در کنار هم تلاش دارند تا همه چیز به یک برنامه خوب ختم شود و جا دارد از همه عوامل به ویژه حسین فرزندی و علیرضا خوش بیان تشکر کنم که برادرانه در کنارم بودند.

برنامه «عقیق» به تهیه کنندگی علیرضا خوش بیان با همکاری مرکز هنری رسانه‌ای نهضت هر بامداد ساعت یک از شبکه پنج سیما روانه آنتن می‌شود.

منبع : خبرگزاری مهر


کلمات کلیدی :
اشتراک گذاری :

آخرین اخبار هنری

رئیس حوزه هنری درگذشت فرزانه پزشکی را تسلیت گفت

رئیس حوزه هنری درگذشت فرزانه پزشکی را تسلیت گفت
2022-09-29T14:09:36+03:30
رئیس حوزه هنری سازمان تبلیغات اسلامی با انتشار متنی درگذشت بانو فرزانه پزشکی تهیه‌کننده و برنامه‌ساز تلویزیونی را تسلیت گفت.

یادواره تئاتر دفاع مقدس بچه‌های مسجد برگزار شد/ معرفی برگزیدگان

یادواره تئاتر دفاع مقدس بچه‌های مسجد برگزار شد/ معرفی برگزیدگان
2022-09-29T11:42:56+03:30
آیین اختتامیه یادواره تئاتر دفاع مقدس بچه‌های مسجد (طهران) برگزار شد.

آغاز رقابت‌های گروه چهارم مسابقه بزرگ «تهمتن»

آغاز رقابت‌های گروه چهارم مسابقه بزرگ «تهمتن»
2022-09-29T10:49:36+03:30
دومین قسمت از رقابت‌های گروه چهارم مرحله نیمه نهایی مسابقه بزرگ «تهمتن» از شامگاه روز پنجشنبه هفتم مهر روی آنتن شبکه نسیم می‌رود.

یک دقیقه سکوت در یادبود امین تارخ/ همه آمدند جز مدیران

یک دقیقه سکوت در یادبود امین تارخ/ همه آمدند جز مدیران
2022-09-29T10:49:36+03:30
مراسم یادبود امین تارخ با حضور هنرمندان عرصه سینما، تئاتر و تلویزیونی عصر چهارشنبه ۶ مهر در مجتمع فرهنگی هنری پیامبر اعظم (ص) برگزار شد.

برگزاری کنسرت مجید انتظامی به زمان دیگری موکول شد

برگزاری کنسرت مجید انتظامی به زمان دیگری موکول شد
2022-09-28T16:16:17+03:30
روابط عمومی بنیاد فرهنگی هنری رودکی با انتشار اطلاعیه‌ای از به تعویق افتادن مجموعه کنسرت‌های «همراه با خاطره‌ها» به آهنگسازی و رهبری ارکستر مجید انتظامی خبر ...

«راکال» روی آنتن می‌رود/ ماجرای یک شنود

«راکال» روی آنتن می‌رود/ ماجرای یک شنود
2022-09-28T15:09:37+03:30
مستند «راکال» ناگفته‌های محرمانه و جذاب سال‌های دفاع مقدس و تیم شنود مکالمات نظامیان عراقی چهارشنبه از شبکه مستند پخش می‌شود.

نمایشگاه آثار نقاشی داریوش هوشمند به نیاوران رسید

نمایشگاه آثار نقاشی داریوش هوشمند به نیاوران رسید
2022-09-28T14:42:58+03:30
نمایشگاهی از آثار نقاشی داریوش هوشمند با عنوان «جادوی رنگ‌ها» در گالری شماره ۱ فرهنگسرای نیاوران برگزار می‌شود.

فرزانه پزشکی کارگردان و سردبیر تلویزیون درگذشت/ شریف و بی‌ادعا بود

فرزانه پزشکی کارگردان و سردبیر تلویزیون درگذشت/ شریف و بی‌ادعا بود
2022-09-28T14:42:57+03:30
فرزانه پزشکی کارگردان و سردبیر برنامه‌های تلویزیونی امروز بر اثر سانحه جاده‌ای درگذشت.

چرا روسیه به اسکار نمی‌رود/ نیاز به این جایزه نداریم

چرا روسیه به اسکار نمی‌رود/ نیاز به این جایزه نداریم
2022-09-28T14:29:37+03:30
روسیه از معرفی فیلم منتخب خود به اسکار بین‌المللی خودداری کرد و گفت اسکار را تحریم می‌کند زیرا نیازی به این جایزه ندارد.

مهلت ارسال آثار به شانزدهمین جشنواره ملی موسیقی جوان تمدید شد

مهلت ارسال آثار به شانزدهمین جشنواره ملی موسیقی جوان تمدید شد
2022-09-28T14:16:18+03:30
ستاد برگزاری شانزدهمین جشنواره ملی موسیقی جوان از تمدید مهلت ارسال آثار متقاضی به دبیرخانه این رویداد موسیقایی تا روز شانزدهم مهر خبر داد.

ناآرامی‌های پایتخت با «سینما» چه کرد؟/ ادامه یکه‌تازی «پسر دلفینی»

ناآرامی‌های پایتخت با «سینما» چه کرد؟/ ادامه یکه‌تازی «پسر دلفینی»
2022-09-28T12:02:57+03:30
مدیر پردیس سینمایی «زندگی» ضمن اشاره به وضعیت نامناسب استقبال از فیلم‌های در حال اکران و افت فروش فیلم‌ها، میزان فروش انیمیشن «پسر دلفینی» را غیرقابل پیش‌بین...

«آموزش» نباید سلبریتی‌زده شود/ فرم «علمی طور» را تاکنون ندیده‌اید

«آموزش» نباید سلبریتی‌زده شود/ فرم «علمی طور» را تاکنون ندیده‌اید
2022-09-28T10:02:57+03:30
مدیر شبکه آموزش با اشاره به برنامه جدید این شبکه با نام «علمی طور» بیان کرد که فرم واقعیت افزوده یا تصاویر سه بعدی این برنامه تاکنون در تلویزیون دیده نشده است.

انتشار یک کتاب با محوریت سنتورنوازی/ وقتی همه استادان جمع هستند

انتشار یک کتاب با محوریت سنتورنوازی/ وقتی همه استادان جمع هستند
2022-09-28T09:09:37+03:30
یکی از پژوهشگران و ناشران فعال حوزه موسیقی در تشریح تازه‌ترین فعالیت‌های خود از انتشار یک کتاب موسیقایی در حوزه نوازندگی سنتور خبر داد.

کیومرث پوراحمد سراغ کدام پرونده جنایی رفته است؟/ پرونده باز است

کیومرث پوراحمد سراغ کدام پرونده جنایی رفته است؟/ پرونده باز است
2022-09-28T08:16:17+03:30
کیومرث پوراحمد در تازه‌ترین پروژه سینمایی خود با عنوان «پرونده باز است» به‌صورت غیرمستقیم پرونده بهنود شجاعی از پرونده‌های جنایی خبرساز دهه ۸۰ را به تصویر می...

ثبت تجربه اجرای اثری که در تب و تاب اجتماعی روی صحنه رفت/ لذت ناب

ثبت تجربه اجرای اثری که در تب و تاب اجتماعی روی صحنه رفت/ لذت ناب
2022-09-28T06:29:37+03:30
کتاب «دراماتورژی و تمرین‌نگاری اتاق شماره ۶» نوشته ناصر حسینی‌مهر منتشر شد.

رونمایی از کنداکتور پاییزی شبکه «نسیم»/ خبری از «دورهمی» نیست

رونمایی از کنداکتور پاییزی شبکه «نسیم»/ خبری از «دورهمی» نیست
2022-09-27T15:29:37+03:30
شبکه نسیم با اتمام ماه محرم و صفر و شروع ماه ربیع الاول برنامه‌های جدید خود را روی آنتن می‌برد؛ این فهرست در حالی از سوی شبکه منتشر شده است که در آن خبری از ...

سریال‌های پاییزی به تلویزیون رسیدند/ از «رعد» تا «بی‌همگان»

سریال‌های پاییزی به تلویزیون رسیدند/ از «رعد» تا «بی‌همگان»
2022-09-27T14:09:37+03:30
با اتمام فصل تابستان و شروع فصل پاییز، و همچنین با اتمام ایام عزاداری ماه صفر، سریال‌های نمایشی جدید روی آنتن شبکه‌های سیما می‌رود.

همزمان با آغاز ماه مبارک ربیع الاول کنداکتور شبکه نسیم رنگین شد

همزمان با آغاز ماه مبارک ربیع الاول کنداکتور شبکه نسیم رنگین شد
2022-09-27T13:56:16+03:30
شبکه نسیم با اتمام ماه محرم و صفر و شروع ماه ربیع الاول برنامه‌های جدید خود را روی آنتن می‌برد.

تماشاخانه ایرانشهر از ۶ مهر باز است/ تصمیم‌ اجرا با گروه‌هاست

تماشاخانه ایرانشهر از ۶ مهر باز است/ تصمیم‌ اجرا با گروه‌هاست
2022-09-27T11:42:56+03:30
مدیر روابط عمومی تماشاخانه ایرانشهر اعلام کرد این مجموعه تئاتری از ۶ مهر باز و گروه‌ها می‌توانند آثارشان را روی صحنه ببرند.

«سلام تهران» به شبکه پنج بازگشت

«سلام تهران» به شبکه پنج بازگشت
2022-09-27T11:16:16+03:30
فصل جدید برنامه صبحگاهی «سلام تهران» از چهارشنبه ۶ مهر همزمان با آغاز ماه ربیع الاول با رنگ و بوی جدید از شبکه پنج سیما پخش می‌شود.

همزمان با اجرای «خورشید کاروان» انوشیروان ارجمند آسمانی شد

همزمان با اجرای «خورشید کاروان» انوشیروان ارجمند آسمانی شد
2022-09-27T10:36:16+03:30
جلیل فرجاد بازیگر «خورشید کاروان» یادآور شد که گروه هر شب از اجرا با یاد زنده‌یاد انوشیروان ارجمند روی صحنه می‌رود.

پخش چهار مستند طنز دفاع مقدسی از شبکه «نسیم»

پخش چهار مستند طنز دفاع مقدسی از شبکه «نسیم»
2022-09-26T19:02:56+03:30
همزمان با هفته دفاع مقدس چهار مستند «کمپانی روحیه»، «لبخند بزن رزمنده»، «رفیق» و «جنگ و لبخند» از شبکه نسیم روی آنتن می‌رود.

اجرای عمومی آثار نمایشی «تئاترشهر» تا اطلاع ثانوی به تاخیر افتاد

اجرای عمومی آثار نمایشی «تئاترشهر» تا اطلاع ثانوی به تاخیر افتاد
2022-09-26T18:49:36+03:30
به دنبال اطلاع رسانی صورت گرفته درباره از سرگیری اجراهای عمومی تئاتر شهر، روابط عمومی این مجموعه شامگاه روز دوشنبه چهارم مهر ماه اطلاعیه جدیدی را منتشر کرد.

پخش چهار مستند طنز دفاع مقدس از شبکه نسیم

پخش چهار مستند طنز دفاع مقدس از شبکه نسیم
2022-09-26T16:28:48+03:30
همزمان با هفته دفاع مقدس چهار مستند «کمپانی روحیه»، «لبخند بزن رزمنده»، «رفیق» و «جنگ و لبخند» از شبکه نسیم روی آنتن می‌رود.

فراخوان بیست و هفتمین جشنواره تئاتر استان تهران منتشر شد

فراخوان بیست و هفتمین جشنواره تئاتر استان تهران منتشر شد
2022-09-26T12:55:23+03:30
فراخوان بیست و هفتمین جشنواره تئاتر استان تهران در چهار بخش مسابقه تئاتر استان تهران، بخش ایثار، بخش ویژه سردار حاج قاسم سلیمانی و بخش کارگاه‌های آموزشی منتش...

نوای عاشورایی موسیقی نواحی محور «هفت آوا» شد/ نیاز به پوست‌اندازی

نوای عاشورایی موسیقی نواحی محور «هفت آوا» شد/ نیاز به پوست‌اندازی
2022-09-26T11:49:06+03:30
تهیه‌کننده برنامه موسیقایی «هفت آوا» درباره این برنامه خبر داد که در ادامه رویکرد حمایت و پرداخت به موسیقی نواحی در آن حفظ خواهد شد.

«پادشاهان جهان»‌ جایزه اصلی جشنواره سن‌سباستین را شکار کرد

«پادشاهان جهان»‌ جایزه اصلی جشنواره سن‌سباستین را شکار کرد
2022-09-26T11:49:06+03:30
فیلم «پادشاهان جهان»‌ از کلمبیا برنده جایزه صدف طلایی جشنواره سن سباستین ۲۰۲۲ شد.

اجراهای عمومی «تئاتر شهر» از سر گرفته می‌شود

اجراهای عمومی «تئاتر شهر» از سر گرفته می‌شود
2022-09-26T11:08:48+03:30
با پایان گرفتن ایام سوگواری رحلت حضرت رسول(ص)، شهادت امام حسن مجتبی(ع) و شهادت امام رضا(ع) تالارهای نمایشی مجموعه تئاتر شهر فعالیت خود را از سر می‌گیرد.

اشک‌های رضا کیانیان در بدرقه امین تارخ/ الان وقت رفتن نبود!

اشک‌های رضا کیانیان در بدرقه امین تارخ/ الان وقت رفتن نبود!
2022-09-26T10:02:03+03:30
مراسم تشییع پیکر زنده‌یاد امین تارخ صبح امروز دوشنبه ۴ مهر در قطعه هنرمندان بهشت زهرا (س) برگزار شد.

مهمترین هدف دیوارنگاره‌ الگوسازی است؟/ از تختی تا زن شهید مدافع حرم

مهمترین هدف دیوارنگاره‌ الگوسازی است؟/ از تختی تا زن شهید مدافع حرم
2022-09-26T08:15:44+03:30
معاون فرهنگی و هنرهای شهری سازمان زیباسازی معتقد است در دوره جدید محتوای دیوارنگاری‌ها در کنار ظاهر آن دارای کیفیت قابل قبولی بوده و همچنان نیز به دنبال آن ه...
X فیلم جدید فیلم جدید دانلود فیلم و سریال تبلیغات شما (پیام به تلگرام)