میرنیوز

«دی‌بی‌سی» چگونه از فضای مجازی به تلویزیون رسید؟/ تغییرات داریم

«دی‌بی‌سی» چگونه از فضای مجازی به تلویزیون رسید؟/ تغییرات داریم 2022-07-04T09:31:09+04:30

به گزارش خبرنگار مهر، «دی‌بی‌سی» یکی از جدیدترین برنامه‌های شبکه دو سیماست که با رویکرد طنز نقادانه چندی است جمعه‌ها ساعت ۲۰:۰۰ روی آنتن این شبکه می‌رود. برنامه‌ای که مدتی در فضای مجازی تولید می‌شد و با تغییر مدیر شبکه دو به آنتن تلویزیون راه پیدا کرد.

«دی‌بی‌سی» با استفاده از چهره‌های غیر مشهور به اجرای خبر می‌پردازد و اجرا و فضا از اسم تا ساختار بی‌بی‌سی را هدف قرار داده است. عنوان این برنامه هم از عروسک مشهور دی‌بی در مجموعه کلاه قرمزی به عنوان شخصیتی که همه چیز را وارونه می‌فهمد و وارونه نیز عمل می‌کند گرفته شده است.

حمیدرضا مهدی‌پور تهیه‌کننده جوان «دی‌بی‌سی» با اشاره به اینکه در اتاق فکر این برنامه از حسینیه هنر مشهد تا اساتید دانشگاه، تحلیل‌گران، فعالین فرهنگی، سیاسی و اجتماعی، محققان و پژوهشگران مختلف حضور دارند؛ پیرامون شکل‌گیری این برنامه به خبرنگار مهر توضیح داد: برای تولید آیتم‌ها جلسات مختلفی داشتیم و محتواهای گوناگونی را در قالب طنز خبری اتود زدیم. اما چیزی که فکر می‌کردیم در نیامد. در همین رفت و برگشت‌ها به ایده‌ای رسیدیم که همان ایده اولیه «دی‌بی‌سی» بود اما اسم دیگری داشت. در همان جلسه یکی از دوستان پیشنهاد داد با توجه به اینکه می‌خواهیم بر فضای رسانه‌ای خارج از ایران متمرکز شویم بهتر است بر یک شبکه خبری خاص مثل بی‌بی‌سی تمرکز کنیم. در ادامه چون می‌خواستیم به‌صورت نقیضه کار کنیم به شخصیت دی‌بی که به استفاده از افعال معکوس شهره است رسیدیم و در ادامه نام برنامه هم «دی‌بی‌سی» شد.

«دی‌بی‌سی» چگونه از فضای مجازی به تلویزیون رسید؟/ تغییرات داریم

نقطه زنی در نیاز مخاطب

این برنامه‌ساز با اشاره به اینکه برای شروع به کار از فضای مجازی شروع کردیم گفت: بعد از اینکه ایده را یافتیم چند قسمت صفر تولید کردیم و به یک جمع‌بندی معقول رسیدیم. زمانی که قسمت اول ساخته شد تقریباً توقع ما را تامین کرد و تجربه رضایت بخشی بود به نحوی که در اولین مواجهه با استقبال مخاطب مواجه شدیم. با اینکه خیلی برای تبلیغات و وایرال کردن قسمت اول این برنامه در فضای مجازی وقت نگذاشته بودیم اما با یک حجم از دنبال‌کننده‌های ۱۵ هزار نفری آن هم در اولین قسمت روبرو شدیم. از نظرات و پیشنهاد ایده‌هایی که مخاطب می‌داد متوجه شدیم که دست روی نقطه درستی گذاشته‌ایم.

مهدی‌پور درباره نقاط افتراق این برنامه بیان کرد: در این کار چیزی که به نظرم مهم‌تر از هر چیز دیگری است و نسبت به کارهای دیگر جلب توجه می‌کند این است که به نسبت تولیدات مشابه برنامه کم هزینه‌ای است. وجه تمایز آن هم محتوا و فرم آن و نداشتن چهره مشهور است.

وی ادامه داد: در «دی‌بی‌سی» ما به سراغ چهره‌های معروف نرفتیم و روی استعدادها تمرکز کردیم. چند شخصیت محبوب فعلی این برنامه در اجرا مستعدند اما در عالم واقع زمینه کاری متفاوتی دارند. به مرور این تیم به تیمی کادرساز و استعدادیاب در فضای تولیدات انقلابی و رسانه‌ای تبدیل شد. به این معنا که افراد مختلفی می‌آمدند و اظهار علاقه می‌کردند و ما برای آنها وقت می‌گذاشتیم. پیشنهاد استفاده از چهره‌های شناخته شده هنری هم شد اما دیدیم که مزیت ما این نیست که به واسطه یک چهره خاص دیده شویم. نقطه افتراق ما محتوایی هست که ارائه می‌دهیم اتفاقی که توانست با مخاطب هم به خوبی ارتباط برقرار کند.

«دی‌بی‌سی» چگونه از فضای مجازی به تلویزیون رسید؟/ تغییرات داریم

ساختارشکنی در بوروکراسی‌ها؛ کار جبهه‌ای

تهیه کننده «دی‌بی‌سی» در ادامه از تیم یکدست برنامه سازی این برنامه نام برد و توضیح داد: از گروه تولید، تدوینگران و گرافیست گرفته تا کارگردان و نویسندگان برنامه همه در یک جهت کار می‌کنیم که این گروه یکدست نیز از جمله مزیت‌های این تیم برنامه سازی است. در «دی‌بی‌سی» سعی کردیم در بسیاری مواقع ساختارشکنی کنیم. ساختارشکنی نه به این معنا که روی اصول حرفه‌ای پا بگذاریم. به معنای اینکه خیلی دچار بوروکراسی نشویم. این گروه مثل یک گروه تئاتر همه، همه کاری انجام می‌دهند و اولویت شان تولید است. ما اینجا «دی‌بی‌سی» را به عنوان یک برنامه‌ای که انجام می‌دهیم و تمام می‌شود نمی‌بینیم بلکه به مثابه یک جریان رسانه‌ای به آن نگاه می‌کنیم.

این تهیه کننده جوان با اشاره به لزوم جریان سازی رسانه‌ای در کارهای تلویزیونی بیان کرد: یکی از کارهای خوبی که در این زمینه دارد اتفاق می‌افتد و به نظرم جا دارد بیشتر هم شود جریان سازی رسانه‌ای است. در «دی‌بی‌سی» اگر محتوایی را ارائه می‌دهیم، پشت هر یک از شخصیت‌های این برنامه یک ایدئولوژی و فکر وجود دارد. صرفاً نقیضه یک آدم واقعی نیست بلکه محتوایی پشت آن حرف ماست که با زبان طنز، آموزشی است در جهت شناساندن تکنیک‌های جنگ رسانه‌ای که در دنیای غرب فراگیر است.

وی اضافه کرد: مخاطب به مرور متوجه می‌شود که پشت هر یک از این کاراکترها یک استراتژی، یک منش و یک تفکر وجود دارد. همه تیم به این موضوع معتقدند و شاید یکی از رموز موفقیت «دی‌بی‌سی» همین باشد که تیم یکدست است.

«دی‌بی‌سی» چگونه از فضای مجازی به تلویزیون رسید؟/ تغییرات داریم

تغییرات آتی «دی‌بی‌سی»

تهیه کننده این برنامه طنز شبکه دو افزود: در ادامه گروه ایده پردازی برنامه به سمت تکمیل این رویکرد حرکت می‌کند. الان ما بخش خبری و مستند را داریم و در گذشته هم تجربه تولید «دی‌بی‌سی نما» در رابطه با مسایل پیرامون سینما و برنامه «نوبت ما» که به فضای مجازی می‌پرداخت را داشتیم.

وی به دیگر بخش‌ها اشاره و عنوان کرد: بخش «پرگار» هم که فضای آن نخبگانی‌تر و پرداختن به مسائل خاص است و «دی‌بی‌سی اسپرت» که نگاهش به مسایل ورزشی است را در حال ایده‌پردازی برای تولید آن هستیم. بخش خبری و مستند محور اصلی برنامه است و در ادامه بخش‌های دیگر ایده پردازی شده و باید به سمت تولید آن برویم.

شناختن تکنیک‌های رسانه‌ای با زبان طنز

مهدی پور با معرفی برخی از شخصیت‌های این برنامه که با استقبال مخاطبان روبرو شده‌اند گفت: کاراکتر کارشناسان اختصاصی از جمله اردشیر بابکان، منوچهر خردمند و الیاس احتشام را داریم که ما به ازای آنها در فضای واقعی وجود دارد. به عنوان مثال کارشناسانی که از فضای اعتقادی وارد می‌شوند و به تحلیل می‌پردازند و مخاطب را تحت تاثیر قرار می‌دهند. در فضای دینی دکتر مجتهد را که وارد کردیم و آقای رجب پور نقش آن را بازی می‌کنند به تحلیل‌های دینی پرداخته می‌شود و عموماً مبنای درستی ندارد و ملغمه ای از راست و دروغ است که به مردم ارائه می‌شود اما با توضیحاتی که می‌دهد مخاطب از خودش سوال می‌کند که واقعاً این چه تحلیلی است که فلان کارشناس ارائه می‌دهد. یا دکتر احتشام که در زمینه انسان شناسی ورود می‌کند یا دکتر بابکان که فعال مدنی است. دکتر خردمند که نقش کسانی را دارد که در فضای مجازی یک پدیده را رد می‌کنند اما حضور خاصی در فضای علمی ندارند. برنامه‌هایی که مجری در آن به تحلیل می‌پردازد و به جمع بندی می‌رسد و این کارشناسان فقط به تایید یا رد کردن این موارد می‌پردازند.

این تهیه کننده تصریح کرد: بسیاری از این رفتارها را در برنامه‌های رسانه‌ای دیده‌ایم و شاید از کنار آنها گذشته‌ایم اما وقتی به تکنیک‌های جنگ رسانه‌ای پشت این رفتارها می‌پردازیم و به آن وجهه طنز می‌دهیم این رفتارها بیرون می‌زند و در ذهن مخاطب سوال ایجاد می‌کند که حضور فلان کارشناس به چه درد می‌خورد او که فقط تایید یا رد کرد و محتوای خاصی را به برنامه اضافه نکرد. در حقیقت ما پشت صحنه و ایدئولوژی پشتِ دوربینِ رسانه‌های غربی را با چاشنی طنز عیان می‌کنیم و جلوی دوربین می‌آوریم.

وی در پایان تاکید کرد: اولویت ما بحث رساندن محتوا بود و بنابراین سراغ بسیاری از موضوعات نرفتیم چون صرفاً همجو بود و ما قصد خنداندن صرفِ مخاطب را نداشتیم. مبنای ما شناخت رسانه‌های غربی با زبان طنز بود نه لزوماً ایجاد اوقاتی خوش برای مخاطب بدون هیچ تفکری.

منبع : خبرگزاری مهر


کلمات کلیدی :
اشتراک گذاری :

آخرین اخبار هنری

اجرای اپرای «عاشورا» تمدید شد/ ۲۶ مرداد اجرای پایانی

اجرای اپرای «عاشورا» تمدید شد/ ۲۶ مرداد اجرای پایانی
2022-08-11T15:50:33+04:30
اجرای اپرای «عاشورا» که برای نخستین بار در تالار وحدت روی صحنه می‌رود، تمدید شد.

تمدید مهلت ارسال آثار ۲ بخش از جشنواره بین‌المللی تئاتر مقاومت

تمدید مهلت ارسال آثار ۲ بخش از جشنواره بین‌المللی تئاتر مقاومت
2022-08-11T15:37:13+04:30
مهلت ارسال آثار هنرمندان با حضور در ۲ بخش رادیوتئاتر و تله‌تئاتر هجدهمین جشنواره بین‌المللی تئاتر مقاومت به مدت ۷ روز تمدید شد.

بیشتر آثار «تئاتر فجر ۴۱» تولیدی خواهد بود

بیشتر آثار «تئاتر فجر ۴۱» تولیدی خواهد بود
2022-08-11T15:23:53+04:30
دومین نشست شورای سیاست‌گذاری چهل و یکمین جشنواره بین‌المللی تئاتر فجر برگزار شد.

مستند «مهربانو» پخش می‌شود/ میزبانی از مهربانوی ژاپنی

مستند «مهربانو» پخش می‌شود/ میزبانی از مهربانوی ژاپنی
2022-08-11T14:03:54+04:30
مستند مهربانو در چهلمین روز از درگذشت خانم یامامورا، مادر شهید بابایی پنجشنبه بیستم مرداد روی آنتن شبکه پنج سیما می‌رود.

سینمای مستند بی سرپرست مانده است/ تشریح جزییات یک برنامه سینمایی

سینمای مستند بی سرپرست مانده است/ تشریح جزییات یک برنامه سینمایی
2022-08-11T14:03:53+04:30
سیدمهدی دزفولی معاون جریان‌سازی مرکز مستند سفیرفیلم به تشریح برنامه هفته فیلم سفیر پرداخت.

رسول نجفیان در مهمانخانه شعر می‌خواند/ جزییات یک برنامه

رسول نجفیان در مهمانخانه شعر می‌خواند/ جزییات یک برنامه
2022-08-11T10:57:13+04:30
برنامه عصرگاهی «به خانه برمی گردیم» میزبان رسول نجفیان هنرمند پیشکسوت رادیو و تلویزیون، خواننده، مجری و نویسنده کشورمان می‌شود.

پخش ۲ سریال «تا ثریا» و «افرا» از شبکه تماشا

پخش ۲ سریال «تا ثریا» و «افرا» از شبکه تماشا
2022-08-11T10:57:13+04:30
شبکه تلویزیونی «تماشا» برای مخاطبان خود در تابستان دو سریال تلویزیونی «تا ثریا» به کارگردانی سیروس مقدم و «افرا» به کارگردانی بهرنگ توفیقی را تدارک دیده است.

اکبر زنجانپور با یک نمایش به تئاتر بازمی‌گردد/ پیام به یک جشنواره

اکبر زنجانپور با یک نمایش به تئاتر بازمی‌گردد/ پیام به یک جشنواره
2022-08-11T10:30:33+04:30
مدیرکل هنرهای نمایشی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی روز چهارشنبه نوزدهم مرداد با اکبر زنجانپور بازیگر و کارگردان پیشگام تئاتر کشورمان دیدار و گفتگو کرد.

جانی دپ در نقش لویی پانزدهم دیده شد

جانی دپ در نقش لویی پانزدهم دیده شد
2022-08-11T10:17:13+04:30
اولین تصویر از جانی دپ با گریمی برای ایفای نقش «لویی پانزدهم» منتشر شد.

یادبودی برای علی سلیمانی در شبکه پنج سیما

یادبودی برای علی سلیمانی در شبکه پنج سیما
2022-08-11T10:03:54+04:30
فیلم مستند «برای علی» به یاد زنده علی سلیمانی بازیگر تلویزیون، تئاتر و سینما روز جمعه بیست و یکم مرداد از شبکه پنج سیما پخش می‌شود.

جنگ چهره زنانه ندارد/ دخترانی که همراه مردان اسلحه به دست گرفتند

جنگ چهره زنانه ندارد/ دخترانی که همراه مردان اسلحه به دست گرفتند
2022-08-11T10:03:53+04:30
نمایش «جنگ چهره زنانه ندارد» به کارگردانی نشاط میرمهدی از امروز در عمارت نوفل لوشاتو به صحنه می‌رود.

تودیع و معارفه مدیران شبکه افق برگزار شد/ توفیق در کادرسازی

تودیع و معارفه مدیران شبکه افق برگزار شد/ توفیق در کادرسازی
2022-08-10T17:06:31+04:30
مراسم تکریم و معارفه مدیر سابق و جدید شبکه افق با حضور معاون سیما، مدیران شبکه ها و رییس سازمان اوج برگزار شد.

روایت «مزد اخلاص» از حضور رهبر انقلاب در منزل شهید همدانی

روایت «مزد اخلاص» از حضور رهبر انقلاب در منزل شهید همدانی
2022-08-10T17:06:30+04:30
ویژه‌برنامه «مزد اخلاص» روایت حضور رهبر معظم انقلاب اسلامی در منزل شهید همدانی امشب از تلویزیون پخش می‌شود.

جواد عزتی و هادی حجازی‌فر با «دوزیست» به سینماها می‌آیند

جواد عزتی و هادی حجازی‌فر با «دوزیست» به سینماها می‌آیند
2022-08-10T17:06:29+04:30
فیلم سینمایی «دوزیست» با بازی جواد عزتی و هادی حجازی‌فر از فردا روانه پرده سینماهای کشور می‌شود.

روایت «آن» از تولید آثار آیینی/ هنرمندان از احوالاتشان می‌گویند

روایت «آن» از تولید آثار آیینی/ هنرمندان از احوالاتشان می‌گویند
2022-08-10T14:13:09+04:30
تهیه‌کننده «آن» بیان کرد که این برنامه روایتی از حال و هوای هنرمندانی است که درباره آنچه که در مسیر تولید اثر، ایده‌پردازی و احوالات‌شان بر آن‌ها گذشته به گف...

ان‌بی‌سی دوباره گلدن گلوب را پخش می‌کند/ بازگشت از سال آینده

ان‌بی‌سی دوباره گلدن گلوب را پخش می‌کند/ بازگشت از سال آینده
2022-08-10T13:46:29+04:30
شبکه ان‌بی‌سی از سال آینده برنامه اهدای جوایز گلدن گلوب را پخش می‌کند.

واکنش همایون شجریان به درگذشت «سایه»/ از آن شب که نامم را برگزیدی

واکنش همایون شجریان به درگذشت «سایه»/ از آن شب که نامم را برگزیدی
2022-08-10T13:06:31+04:30
همایون شجریان خواننده شناخته شده موسیقی ایرانی در تازه ترین پستی که در صفحه شخصی خود منتشر کرده ضمن انتشار یک قطعه اوازی درگذشت امیر هوشنگ ابتهاج را تسلیت گفت.

نقش پلیس خوب و بد را داشتیم/ روایت آدم‌هایی که سهمی در جایی ندارند

نقش پلیس خوب و بد را داشتیم/ روایت آدم‌هایی که سهمی در جایی ندارند
2022-08-10T13:06:30+04:30
امین فروزش تدوینگر مستند «زمزمه‌های گمشده در دوردست» به ارایه توضیحاتی درباره این مستند پرداخت.

افزایش ۴۰ درصدی متقاضیان حضور در جشنواره نمایش عروسکی

افزایش ۴۰ درصدی متقاضیان حضور در جشنواره نمایش عروسکی
2022-08-10T12:26:30+04:30
دبیر نوزدهمین جشنواره بین‌المللی نمایش عروسکی تهران-مبارک با اعلام خبر افزایش ۴۰ درصدی متقاضیان حضور در جشنواره امسال نسبت به دوره گذشته، جزییات مراحل انتخاب...

سم مندس برای اولین بار سریال می‌سازد/ کارگردانی قسمت آزمایشی

سم مندس برای اولین بار سریال می‌سازد/ کارگردانی قسمت آزمایشی
2022-08-10T12:26:29+04:30
اچ‌بی‌او یک کمدی درباره فیلم‌های ابرقهرمانی به کارگردانی سم مندس می‌سازد.

ریسک اجرای «عقیق»ِ محرمی چه بود؟/ دوقطبی جامعه در محرم شکست

ریسک اجرای «عقیق»ِ محرمی چه بود؟/ دوقطبی جامعه در محرم شکست
2022-08-10T11:46:29+04:30
مصطفی امامی مجری برنامه محرمی «عقیق» که این شب‌ها از کربلا روی آنتن می‌رود درباره ریسک اجرای این برنامه در فضای معارفی سخن گفت.

بن کینگزلی با سالوادور دالی جشنواره تورنتو را به پایان می‌برد

بن کینگزلی با سالوادور دالی جشنواره تورنتو را به پایان می‌برد
2022-08-10T10:13:10+04:30
فیلم بن‌ کینگزلی در نقش سالوادور دالی برای اختتامیه جشنواره فیلم تورنتو ۲۰۲۲ انتخاب شد.

«چشم انتظار» منتشر شد/ خوانندگی وحید تاج در اثری عاشقانه

«چشم انتظار» منتشر شد/ خوانندگی وحید تاج در اثری عاشقانه
2022-08-10T08:46:29+04:30
آلبوم «چشم انتظار» به آهنگسازی رامین صفایی، خوانندگی وحید تاج و همراهی نصرالله مدقالچی در ژانر موسیقی ایرانی پیش روی مخاطبان قرار گرفت.

«باغ وهمی شیشه‌ای» به اجرا نزدیک شد/ روایت تنهایی آدم‌های شیشه‌ای

«باغ وهمی شیشه‌ای» به اجرا نزدیک شد/ روایت تنهایی آدم‌های شیشه‌ای
2022-08-10T08:46:28+04:30
نمایش «باغ وهمی شیشه‌ای» از فردا پنجشنبه ۲۰ مرداد در تماشاخانه سیمرغ به صحنه می‌رود.

سم مندس برای اولین بار برای تلویزیون کارگردانی می‌کند

سم مندس برای اولین بار برای تلویزیون کارگردانی می‌کند
2022-08-10T08:06:28+04:30
اچ‌بی‌او یک کمدی درباره فیلم‌های ابرقهرمانی به کارگردانی سم مندس می‌سازد.

زندگی «کری گرانت» سریال می‌شود/ بازیگر هری پاتر در نقش اصلی

زندگی «کری گرانت» سریال می‌شود/ بازیگر هری پاتر در نقش اصلی
2022-08-09T14:59:50+04:30
قرار است یک سریال کوتاه درباره زندگی کری گرانت بازیگر بزرگ دوران طلایی هالیوود ساخته شود.

روایت «جان» از شهید محسن حججی/ غوغایی که در کشور به پا شد

روایت «جان» از شهید محسن حججی/ غوغایی که در کشور به پا شد
2022-08-09T14:59:48+04:30
مستند «جان» به کارگردانی امیرحسین نورزی که به موضوع شهید محسن حججی می‌پردازد، از تولیدات گروه مستند بنیاد فرهنگی روایت است که امروز ۱۸ مرداد از شبکه دو پخش م...

«قاب عاشقی» نمایش ادای دین سینما به عاشوراست/ از ناگفته‌ها پرسیدم

«قاب عاشقی» نمایش ادای دین سینما به عاشوراست/ از ناگفته‌ها پرسیدم
2022-08-09T14:33:08+04:30
مسعود نجفی تهیه‌کننده و کارگردان برنامه «قاب عاشقی» معتقد است که این برنامه قابی برای نشان دادن ادای دین سینمای ایران به واقعه عاشورا است.

اجرای متفاوت «اپرای عاشورا» در «وحدت»/ این یک «اپرای قدسی» است

اجرای متفاوت «اپرای عاشورا» در «وحدت»/ این یک «اپرای قدسی» است
2022-08-09T14:19:49+04:30
بهروز غریب‌پور اپرای عروسکی «عاشورا» را به شکلی متفاوت، از ۱۹ مرداد در تالار وحدت روی صحنه می‌برد.

لوگو و پوستر پروژه «چراغ» رونمایی شد

لوگو و پوستر پروژه «چراغ» رونمایی شد
2022-08-09T12:46:29+04:30
لوگو و پوستر نماهنگ «چراغ» که با شعری از محمدحسین ملکیان، دکلمه صابر خراسانی و آهنگسازی نیما علامه توسط مرکز موسیقی ماوا تولید شده است، رونمایی شد.
X فیلم جدید فیلم جدید دانلود فیلم و سریال تبلیغات شما (پیام به تلگرام)