میرنیوز

چند نکته درباره قراردادهای استعمارگونه در موسیقی

چند نکته درباره قراردادهای استعمارگونه در موسیقی 2022-05-12T11:45:12+04:30

به گزارش خبرنگار مهر، بابک زرین از آهنگسازان شناخته شده کشورمان که طی سال های اخیر علاوه بر آهنگسازی چندین سریال پرمخاطب تلویزیونی با خوانندگان متعددی نیز همکاری داشته در تازه ترین برنامه رادیویی «صباهنگ» شبکه رادیویی صبا ضمن تشریح تازه ترین فعالیت های خود در عرصه موسیقی بیان کرد: طبیعتا بین کارهایی که در حال انجام است با کارهایی که پیش روی مخاطبان قرار گرفته تفاوت های زیادی وجود دارد، اما درباره آن دسته از تولیداتی که به تازگی به مخاطبان ارائه شده می توانم به موسیقی تیتراژ سریال «خوشنام» به آهنگسازی خودم و خوانندگی سعید شریعت (از خواننده های خودم) اشاره کنم. این خواننده از جمله هنرمندانی است که حدود دو سالی است با من فعالیت خود را آغاز کرده و از خرداد ماه نیز شاهد برگزاری کنسرت های او خواهیم بود.

وی افزود: در شبکه پنج هم سریال «مسافران شهر» را داشتم که موسیقی تیتراژ اول آن را پرواز همای و موسیقی تیتراژ پایانی اثر را هم امیرتسلیمی از دیگرخوانندگان جوان کشورمان که به تازگی با من همکاری می کند، به عهده داشته است. در عرصه تولید آلبوم هم فعالیت هایی را آغاز کرده ام که به زودی درباره این عرصه نیز اطلاع رسانی لازم را انجام خواهم داد.

«خواننده های خودم» یعنی چه؟

این آهنگساز در پاسخ به پرسش مجری برنامه که از او درباره کلیدواژه «از خواننده های خودم» پرسید، توضیح داد: ما به عنوان آهنگساز یا تهیه کننده چند مدل کار داریم. وقتی در مقام آهنگساز هستیم طبیعتا یک سری خواننده به ما مراجعه می کنند که حق و حقوق مربوط به اجراهای زنده یا سایر تولیداتشان به عهده خود یا تهیه کنندگانشان است. یک سری از خوانندگان هم هستند که شما به عنوان آهنگساز به عنوان تهیه کننده نیز روی آنها تمرکز بیشتری دارید که مسئولیت هنری پروژه هایشان به عهده من است. اینها خوانندگانی هستند که بنده آنها را انتخاب و با حضور سرمایه گذارکارها را دنبال می کنیم.

زرین در جواب سؤال دیگر مجری مبنی بر اوضاع و احوال تهیه کنندگی در حوزه موسیقی و به میان آمدن عبارت هایی چون باندبازی و موارد مشابه گفت: برای ما به طور حتم صدا زیاد ارسال می شود تا بتوانیم با این افراد همکاری کنیم. طبیعتا من به عنوان آهنگساز تلاش می کنم تا ضمن گوش دادن به همه صداها به تمامی نشانه ها و ویژگی های خواننده شدن افراد ، غیر از عنصر صدا نیز نگاه کنم. برای من قطعا صدا، تیپ ظاهری و دیگر نشانه ها دربرگیرنده یک خواننده واحدی است که در تمام دنیا چنین رویکردی از سوی تهیه کنندگان رعایت می شود. یعنی می توان گفت صدا یکی از اولویت های انتخاب خواننده است. کما اینکه ما در دورانی خوانندگانی داشتیم که شاید از تیپ و ظاهر چندانی برخوردار نبودند، اما دارای صدایی بودند که ما به واسطه آن صدای خوب، آنها را گوش می دادیم. اما طبیعتا اگر همین افراد با همین تیپ بیایند روی صحنه شاید کسی از اثرش استقبال نکند. پس در این شرایط است که تهیه کننده تلاش می کند از فرد هنرمند در رویکردهای استاندارد به روز و جهانی انتخاب خود را انجام دهد.

بابک زرین، قراردادهای استعمارگونه و چند داستان دیگر

وی در بخش دیگری از این گفتگوی رسانه ای بود که در پاسخ به سئوال مجری پیرامون فرآیند تهیه کنندگی در حوزه موسیقی و رایج شدن کلیدواژه هایی چون قراردادهای استعمارگونه با خوانندگان جوان تصریح کرد: من بازهم تاکید می کنم درتمام دنیا تفکرات تهیه کنندگی وارد جریان تازه ای شده که ممکن است در ایران بسیاری از تهیه کنندگان قائل به انجام آن نباشند. وقتی شما به عنوان یک تهیه کننده تلاش می کنید و فلان هنرمند را از صفر به بالاترین درجات می رسانی طبیعتا مستلزم تلاشی است که یک تهیه کننده از عهده آن برآمده است. آیا استعداد هنرمندی که تا قبل از همکاری با فلان تهیه کننده پیش روی مخاطب قرار گرفته بود، به همان میزانی بابک زرین: در قراردادهای مربوط به بنده، درصد مالی سهم خواننده از میزان بالایی برخوردار است. یعنی از همان ابتدایی که کنسرت های خواننده آغاز می شود وی درصد خوبی از کل مبلغ را دریافت می کند که تهیه کننده در آن دخیل بوده، توانسته پیش روی جامعه بیشتری از مخاطبان معرفی شود؟ آیا این هنرمندان می دانسته اگر فلان تیپ یا فلان طراحی چهره را داشت می توانست بیشتر به مخاطبانش معرفی شود؟ پس می بینید که قطعا یک تیم حرفه ای پشت یک استعداد موسیقایی قرار می گیرند تا او بتواند در فرآیند حرفه ای موسیقی گام به گام به سمت بالا رفتن کارهای مورد نظر را انجام دهد. این فرآیندی که به آن اشاره کردم در تمام دنیا پیاده می شود و من نمی دانم چرا در اینجا برخی ها به آن استعمار می گویند. کما اینکه شما می توانید به عنوان یک هنرمند این قرارداد را امضا نکنی.

زرین افزود: در برخی مفاد قراردادهایی که خوانندگان من با من امضا می کنند ماجرا به این شکل تنظیم شده که خواننده از صفردر کنار من حضور دارد که حضورش در عرصه های حرفه ای می بایست با هماهنگی تهیه کننده ای باشد که او را به مرحله درستی از کار حرفه ای رسانده است. می دانید کدام قسمت از بعضی قراردادها ممکن است بچه ها را اذیت کند؟ من به شما صادقانه می گویم آن بخشی که درصد کمی به خواننده می رسد به احتمال زیاد موجب ناراحتی و دلخوری می شود. کما اینکه در قراردادهای مربوط به بنده، درصد مالی سهم خواننده از میزان بالایی برخوردار است. یعنی از همان ابتدایی که کنسرت های خواننده آغاز می شود وی درصد خوبی از کل مبلغ را دریافت می کند.

این آهنگساز در جواب سئوال دیگری که از زرین درباره برخی اختلافات تهیه کنندگان با برخی از خوانندگان درباره «مالکیت نام هنری» گفت: به نظرمن نباید به برخی از تهیه کنندگان خرده گرفت. به عنوان مثال اگر شما اسمی به عنوان خواننده داشتید تا قبل از انتخاب نام هنری، طبیعتا به گونه ای آن اسم را انتخاب کردید که نتوانسته در جلب مخاطب موفق عمل کند اما وقتی اسم تغییر پیدا می کند طبیعتا این تغییر عنوان که موجب استقبال مخاطب هم شده، به لحاظ مادی و معنوی در اختیار تهیه کننده است. این شرایط متاسفانه در ایران فراموش شده است. پس طبیعتا در برخی قراردادها موضوع اسم هنری هم مطرح می شود که حق قانونی زنده نگه داشته شود.

آهنگساز سریال «معمای شاه» در بخش دیگری از مصاحبه خود بود که به بهانه پخش سرود رسمی تیم ملی فوتبال کشورمان در جام جهانی روسیه در این برنامه گفت: من یادم می آید وقتی این سرود پخش شد بسیاری از دوستان از کار ما تعریف و بسیاری هم ما را کوبیدند. خیلی ها می گفتند این موسیقی، موسیقی فوتبالی نیست اما وقتی سالها گذشت و ما در آستانه جام جهانی قطر قرار گرفتیم، دیدم که این موسیقی در هر بازی تیم ملی فوتبال کشورمان در رویدادهای مختلف پخش می شود. من شاید می دانستم مشغول چه کاری هستم اما نمی دانم برخی از دوستان فقط به آن لحظه نگاه کرده و این اثر را مورد قضاوت تند خود قرار دادند.

شرایط همکاری با سالار عقیلی فعلا مقدور نیست

زرین در ادامه همین بخش بود که در پاسخ به پرسش مجری مبنی بر عدم استمرارهمکاری موفق او با سالارعقیلی توضیح داد: خیلی نمی توان پیرامون این موضوع درباره نکته خاصی حرف زد، البته که سالار عقیلی همواره به من لطف دارد و بسیاری از ملودی های من را او با صدایش به مردم معرفی کرده که اتفاقا هم آثار پرطرفداری بودند. اما الان احساس می کنم در حال حاضر که علاوه بر اهنگسازی به تهیه کنندگی هم مشغول هستم شرایط همکاری با سالار عقیلی فعلا مقدور نیست. البته من از سال ۱۳۹۷ تا به امروز اثر مشترکی را با آقای عقیلی نداشتیم و هرچه بوده از قبل بوده است. به طور حتم هم از جانب من و هم از جانب سالار عقیلی علاقه به همکاری وجود دارد اما دلایلی وجود دارد که فکر می کنم طرح این اختلاف نظرها در برنامه مناسب نباشد. اما هرچه هست فعلا ترجیح بر این است که فعلا همکاری وجود نداشته باشد. اما همچنان تاکید می کنم که من بهترین کارها را با سالار انجام دادم و حتی اگر من هم با او همکاری نداشته باشم، این همکاری های درخشان ثبت شده است. من دنبال فضاهای متفاوت هستم و اگر سالار این کارهای متفاوت را بخواند طبیعتا همکاری های من و او ادامه پیدا خواهد کرد.

وی در بخش پایانی صحبت های خود درپاسخ به سئوالی مبنی بر ورود به عرصه خوانندگی بر اساس آثاری که قبل از آن منتشر شده گفت: خوانندگی را شروع نکرده بودم که بخواهم خوانندگی را کنار بگذارم، اگر از همان اول هم می خواندم واقعا حرکتی برآمده از دل بوده که اگر دال بر این موضوع بود که می خواهم خواننده شوم، مبتنی بر این شرایط بود که برخی از صاحبان کمپانی ها و موسسات تولید موسیقی به من پیشنهاد می کردند که کار خوانندگی را ادامه بدهم. ولی بعد دیدم که نمی خواهم چنین شرایطی برایم پیش بیاید. حتی من همین الان هم چند کار آماده برای انتشار دارم اما واقعا هنوز دلم نیست که بخواهم آنها را منتشر کنم. شاید دو سال دیگر این انگیزه را پیدا کنم اما خودم هنوز روی تراک های خودم تبلیغی نکردم که بخواهم روی آن مانور رسانه ای بدهم.

منبع : خبرگزاری مهر


کلمات کلیدی :
اشتراک گذاری :

آخرین اخبار هنری

مرحوم محمد پرست در اعتلای موسیقی خراسان از هیچ تلاشی دریغ نکرد

مرحوم محمد پرست در اعتلای موسیقی خراسان از هیچ تلاشی دریغ نکرد
2022-05-19T15:43:50+04:30
مدیرعامل صندوق اعتباری هنر در پی درگذشت عثمان محمدپرست هنرمند پیشکسوت موسیقی مقامی خراسان پیام تسلیتی را منتشر کرد.

در فقدان یک گنجینه بشری که چهره در نقاب خاک کشید

در فقدان یک گنجینه بشری که چهره در نقاب خاک کشید
2022-05-19T15:17:10+04:30
مدیرکل دفتر موسیقی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در پیامی درگذشت عثمان محمدپرست نوازنده پیشکسوت دوتارِ خراسانی را تسلیت گفت.

پیام معاون هنری وزیر ارشاد برای درگذشت عثمان محمدپرست

پیام معاون هنری وزیر ارشاد برای درگذشت عثمان محمدپرست
2022-05-19T14:31:37+04:30
معاون امور هنری وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی درگذشت عثمان محمدپرست نوازنده دو تار خراسانی را تسلیت گفت.

واکنش خانه هنرمندان به اطلاعیه انجمن نمایشنامه‌نویسان خانه تئاتر

واکنش خانه هنرمندان به اطلاعیه انجمن نمایشنامه‌نویسان خانه تئاتر
2022-05-19T13:51:37+04:30
روابط عمومی خانه هنرمندان ایران پیرو اطلاعیه انجمن نمایشنامه‌نویسان خانه تئاتر درباره لغو سمینارهای نمایشنامه نویسی در این خانه، توضیحاتی را ارائه داد.

واکنش خانه هنرمندان به اطلاعیه انجنمن نمایشنامه‌نویسان خانه تئاتر

واکنش خانه هنرمندان به اطلاعیه انجنمن نمایشنامه‌نویسان خانه تئاتر
2022-05-19T13:38:18+04:30
روابط عمومی خانه هنرمندان ایران پیرو اطلاعیه انجمن نمایشنامه‌نویسان خانه تئاتر درباره لغو سمینارهای نمایشنامه نویسی در این خانه، توضیحاتی را ارائه داد.

استان‌ها میزبان یک رویداد مهم می‌شوند/ طرح چند نکته مهم

استان‌ها میزبان یک رویداد مهم می‌شوند/ طرح چند نکته مهم
2022-05-19T13:11:37+04:30
رییس سازمان سینمایی کشور در ادامه سفر یک روزه خود به استان همدان با علیرضا قاسمی استاندار همدان دیدار کرد و از جزییات برگزاری شب سینماگران در استان‌های مختل...

«ماه دوم» در «لاله» افتتاح می‌شود

«ماه دوم» در «لاله» افتتاح می‌شود
2022-05-19T12:45:01+04:30
نمایشگاه گروهی نقاشی «ماه دوم» با نمایش منتخبی از آثار نقاشان معاصر ایران جمعه ۳۰ اردیبهشت در گالری لاله افتتاح می‌شود.

ارائه ۲ اثر تالیفی از مجریان «تهران ۲۰» در نمایشگاه کتاب

ارائه ۲ اثر تالیفی از مجریان «تهران ۲۰» در نمایشگاه کتاب
2022-05-19T12:45:00+04:30
۲ کتاب «حکمرانی اقتصاد بین‌المللی» و «۹۷۶ روز در کوچه پس کوچه های اروپا» به قلم ۲ مجری شبکه پنجم سیما در نمایشگاه کتاب تهران پیش روی مخاطبان قرار گرفته است.

چند انتصاب جدید در بنیاد سینمایی فارابی

چند انتصاب جدید در بنیاد سینمایی فارابی
2022-05-19T12:44:59+04:30
سرپرستان جدید بخش های«روابط عمومی» و «مدیریت تجاری سازی و توسعه بازار» بنیاد سینمایی فارابی معرفی شدند.

«از مزرعه تا سفره» را با رادیو تجربه کنید

«از مزرعه تا سفره» را با رادیو تجربه کنید
2022-05-19T12:44:58+04:30
شبکه رادیویی سلامت به تازگی پخش برنامه ای جدید با نام از مزرعه تا سفره را آغاز کرده که روزهای پنجشنبه ساعت ۱۸ و ۲۰ دقیقه پخش می‌شود.

اکبر صوتی هنرمند پیشکسوت درگذشت/ مراسم وداع فردا جمعه در کرمان

اکبر صوتی هنرمند پیشکسوت درگذشت/ مراسم وداع فردا جمعه در کرمان
2022-05-19T12:44:57+04:30
اکبر صوتی هنرمند پیشکسوت مشبک که از چندی قبل به علت مشکلات ریوی و عوارض ابتلاء به سرطان در بیمارستان آریا تهران بستری بود بامداد امروز در سن ۹۳ سالگی درگذشت.

«عثمان محمدپرست» خنیاگر موسیقی مقامی خراسان درگذشت/ جزئیات مراسم تشییع

«عثمان محمدپرست» خنیاگر موسیقی مقامی خراسان درگذشت/ جزئیات مراسم تشییع
2022-05-19T12:04:58+04:30
مشهد ـ رئیس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خواف گفت: عثمان محمدپرست استاد پیشکسوت و دوتار نواز معروف کشور صبح پنجشنبه بیست و نهم اردیبهشت ماه در سن...

«عثمان محمدپرست» خنیانگر موسیقی مقامی خراسان درگذشت+ جزئیات مراسم تشییع

«عثمان محمدپرست» خنیانگر موسیقی مقامی خراسان درگذشت+ جزئیات مراسم تشییع
2022-05-19T11:51:38+04:30
مشهد ـ رئیس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خواف گفت: عثمان محمدپرست استاد پیشکسوت و دوتار نواز معروف کشور صبح پنجشنبه بیست و نهم اردیبهشت ماه در سن...

شب تام کروز در جشنواره کن/ اهدای نخل طلای افتخاری به بازیگر

شب تام کروز در جشنواره کن/ اهدای نخل طلای افتخاری به بازیگر
2022-05-19T09:51:38+04:30
شب پیش شب تام کروز در جشنواره فیلم کن بود و به شکلی غیرمنتظره و از پیش اعلام نشده نخل طلای افتخاری فستیوال به این بازیگر اهدا شد.

«کریم‌لوژی» باز می‌گردد/ یک اجرای ویژه در روز تعطیل تئاتر

«کریم‌لوژی» باز می‌گردد/ یک اجرای ویژه در روز تعطیل تئاتر
2022-05-19T09:51:37+04:30
نمایش «کریم‌لوژی» به کارگردانی رضا بهرامی با وجود پایان اجراها در ۲۳ اردیبهشت ماه برای یک شب تمدید شد.

حتی حل یک مشکل هم «حماسه» است/ تولید ۶ طرح برگزیده مستند

حتی حل یک مشکل هم «حماسه» است/ تولید ۶ طرح برگزیده مستند
2022-05-18T14:51:40+04:30
امیر مهریزدان مدیر مرکز تولیدات مستند و تلویزیونی سوره معقتد است این که فردی در فضای عدالت خواهی تلاش کرده و توانسته است مشکلی را از مردم منطقه خود حل کند، م...

فوتبالیستی که او را با نام «پدر ترانه» می‌شناسند/ فقر فرهنگی فوتبال

فوتبالیستی که او را با نام «پدر ترانه» می‌شناسند/ فقر فرهنگی فوتبال
2022-05-18T11:45:00+04:30
جعفر صادقی کارگردان مستند «سمفونی حمید» بیان کرد که حمید علیدوستی ستاره فوتبال دهه ۶۰ ایران است که خیلی از مردم او را به نام پدر ترانه علیدوستی می‌شناسند.

فارست ویتاکر از «مگالوپولیس» کاپولا گفت

فارست ویتاکر از «مگالوپولیس» کاپولا گفت
2022-05-18T11:05:00+04:30
کاپولا بیش از ۱۰۰ میلیون دلار از پول خودش را خرج ساخت این فیلم کرده است.

هادی مقدم‌دوست «عطرآلود» را می‌سازد/ مجوز ساخت برای «آتش‌بس۳»

هادی مقدم‌دوست «عطرآلود» را می‌سازد/ مجوز ساخت برای «آتش‌بس۳»
2022-05-18T10:25:00+04:30
شورای صدور پروانه ساخت سینمایی در جلسه اخیر با سه فیلمنامه موافقت کرد.

از تولید چند آلبوم برای استان‌ها تا تشکیل یک ارکستر در تفرش

از تولید چند آلبوم برای استان‌ها تا تشکیل یک ارکستر در تفرش
2022-05-18T09:58:19+04:30
یکی از آهنگسازان و خوانندگان موسیقی کلاسیک در تشریح تازه‌ترین فعالیت‌های خود از تولید چند آلبوم درباره استان‌های مختلف کشور و تشکیل یک ارکستر موسیقی در شهرست...

کارگاه «تئاتر پلی‌بک» برگزار شد/ بداهه پردازی براساس تجارب شخصی

کارگاه «تئاتر پلی‌بک» برگزار شد/ بداهه پردازی براساس تجارب شخصی
2022-05-18T09:31:40+04:30
نشست کارگاهی «تئاتر پلی‌بک» با حضور علی اکبر علیزاد در فرهنگسرای ارسباران برگزار شد.

کرونا رابطه مخاطب تئاتر با نمایشنامه‌خوانی را گسست/ امید به احیا

کرونا رابطه مخاطب تئاتر با نمایشنامه‌خوانی را گسست/ امید به احیا
2022-05-18T08:25:01+04:30
فرهاد بشارتی که روز سه‌شنبه ۲۷ اردیبهشت در نمایشنامه‌خوانی «خواستگاری» به عنوان نقش‌خوان حضور داشت، معتقد است کرونا رابطه مخاطب تئاتر با نمایشنامه‌خوانی را م...

دچار بیماری لاعلاج «محمدعلی کلی» شده‌ام/ می‌گویند مدارا کن!

دچار بیماری لاعلاج «محمدعلی کلی» شده‌ام/ می‌گویند مدارا کن!
2022-05-18T08:25:00+04:30
رضا صفایی‌پور بازیگر با سابقه سینما و تلویزیون که چندی پیش به بیمارستان منتقل شده بود به تشریح وضعیت جسمانی خود پرداخت.

دفاعیات اصغر فرهادی در برابر اتهام سرقت ادبی/ اطلاعات نادرست دادند

دفاعیات اصغر فرهادی در برابر اتهام سرقت ادبی/ اطلاعات نادرست دادند
2022-05-17T21:38:17+04:30
اصغر فرهادی که به عنوان یکی از اعضای هیات داروی بخش رقابتی اصلی جشنواره فیلم کن ۲۰۲۲ در این رویداد شرکت کرده از این تریبون استفاده کرد تا اتهامات مربوط به سر...

۲ پیام به بیست و چهارمین جشنواره ملی تئاتر فتح خرمشهر

۲ پیام به بیست و چهارمین جشنواره ملی تئاتر فتح خرمشهر
2022-05-17T14:18:17+04:30
دبیر بیست و چهارمین جشنواره ملی فتح خرمشهر و معاون فرهنگی، اجتماعی و گردشگری سازمان منطقه آزاد اروند به بیست و چهارمین جشنواره ملی تئاتر فتح خرمشهر پیام دادند.

برگزاری نکوداشتی برای بهرام بیضایی

برگزاری نکوداشتی برای بهرام بیضایی
2022-05-17T13:38:17+04:30
آیین نکوداشت بهرام بیضایی به‌همراه سمینارهایی در ارتباط با ‌نمایشنامه‌نویسی به همت انجمن صنفی نمایشنامه‌نویسان و مترجمان تئاتر ایران برگزار می‌شود.

ویدیوآرت «صورتگر» ۲ جایزه جهانی برد

ویدیوآرت «صورتگر» ۲ جایزه جهانی برد
2022-05-17T13:24:56+04:30
ویدیوآرت «صورتگر» به کارگردانی رامین حسین‌پور نشان افتخار بهترین موزیک ویدیوی راک جوایز موزیک ویدیوی مونیخ آلمان و جایزه بهترین فیلم موزیسین جوایز موسیقی ارو...

تمجید دختر الویس پریسلی از بازیگر نقش پدرش/ به باتلر اسکار بدهید

تمجید دختر الویس پریسلی از بازیگر نقش پدرش/ به باتلر اسکار بدهید
2022-05-17T12:44:57+04:30
دختر خواننده مشهور آمریکایی از بازیگری که نقش پدر وی را ایفا کرده است، تجلیل کرد.

«گور» آماده نمایش شد/ دختری که برای آلودگی هوا پدرش را حبس کرد

«گور» آماده نمایش شد/ دختری که برای آلودگی هوا پدرش را حبس کرد
2022-05-17T12:31:36+04:30
فیلم کوتاه «گور» به نویسندگی و کارگردانی محمدجواد ضیغمی آماده نمایش شد.

امید به تغییر محسوس در وضعیت درمانی بابک برزویه/ همه ما نگرانیم

امید به تغییر محسوس در وضعیت درمانی بابک برزویه/ همه ما نگرانیم
2022-05-17T11:51:36+04:30
مشاور و معاون مدیرعامل صندوق اعتباری هنر از بابک برزویه عکاس سینما عیادت کردند.
X فیلم جدید فیلم جدید دانلود فیلم و سریال تبلیغات شما (پیام به تلگرام)