میرنیوز

هنوز خانواده شهدا زخم زبان می‌شنوند/ پشت‌صحنه صدای گریه داشتیم

هنوز خانواده شهدا زخم زبان می‌شنوند/ پشت‌صحنه صدای گریه داشتیم 2022-04-27T11:20:42+04:30

فضه سادات حسینی که در ایام ماه مبارک رمضان اجرای ویژه برنامه شبکه افق را با نام «ملازمان حرم» بر عهده دارد درباره اینکه چرا کمتر در تلویزیون اجرا می‌کند، به خبرنگار مهر گفت: من به دلیل اینکه زیر نظر معاونت سیاسی کار می‌کنم نوعی محدودیت برای اجرا دارم. این برنامه هم جزو برنامه‌های محدودی بود که به من اجازه دادند اجرا کنم که برایم اتفاقی ویژه و شبیه معجزه بود.

وی ادامه داد: برای برنامه‌های اجرامحور در حوزه‌های تخصصی دانشگاهی خودم، دغدغه زیادی دارم و پیشنهادهای بسیاری هم در حوزه اجرا با من مطرح می‌شود ولی همانطور که گفتم محدودیت‌هایی به لحاظ سازمانی دارم و خودم هم خیلی سخت پسند هستم در انتخاب کار. «ملازمان حرم» هم شبیه معجزه بود؛ حضورم در برنامه و هم نفسی با خانواده شهدا که برکتش را در لحظه لحظه زندگی‌ام دیده‌ام فرصت ویژه‌ای برایم بود.

اولویت ما شهدای کمتر شناخته شده بود

این مجری درباره شهدایی که در این برنامه به آن‌ها پرداخته‌اند و با مادران و همسرانشان گفتگو کرده است، بیان کرد: اولویت این بود که سراغ شهدایی برویم که کمتر شناخته شده‌اند و کمتر اسمی از آن‌ها در رسانه شنیده‌ایم و برای این منظور به شهرهایی از استان‌های مختلف ایران سفر کردیم از جمله استان آذربایجان شرقی، مازندران، خوزستان، اصفهان، قم، خراسان رضوی، و غیره، در این مدت کوتاه و ضبط‌های بسیار فشرده، الحمدلله دائم به نقاط مختلف کشور سفر داشتیم.

وی درباره زمان شروع این سفرها و تولید برنامه اظهار کرد: فصل چهارم را از بهمن ماه شروع کردیم، ما یک گروه تحقیقی داریم که این شهدا را شناسایی می‌کنند و بعد از آن سراغ خانواده این شهدا می‌رویم. ضبط برنامه در نوروز و تا همین اواخر در ماه مبارک رمضان هم ادامه داشت و ما بی‌وقفه سراغ این خانواده‌ها می‌رفتیم. تیم برنامه از جان و دل مایه گذاشت و خود خانواده‌ها هم خیلی همراهی کردند گاهی تا چهار نیمه شب ضبط می‌کردیم و یک گفتگو گاهی ساعت‌ها طول می‌کشید تا بتوانیم روایتی دلنشین، شیوا و جذاب برای مخاطب تدارک ببینیم.

گاهی فضا مثل مجلس روضه می‌شد

حسینی درباره فضای ضبط در چنین برنامه‌هایی عنوان کرد: فضای ضبط‌های ما عین فضای خود زندگی است، کنار هم ساعت‌ها زندگی می‌کنیم، می‌خندیم، می‌گرییم و … شیرین زبانی‌ها و حضور فرزندان خردسال شهدا وسط ضبط حال و هوای کار را شیرین‌تر می‌کند و بخصوص وقتی بچه‌ها هستند سعی می‌کنیم فضایمان شاد باشد و از خاطرات خوش و لحظه‌های خوب زندگی مثل قهرمان بودن شهدا و فضای امید و… بیشتر بگوییم. گاهی موقع گفتگوی من و همسران شهدا، آنها از خواب‌ها و معجزاتی که از شهیدشان دیده بودند روایت می‌کردند و یا از دلتنگی ها و سختی‌های شهادت و یا نحوه شهادت عزیزشان و می‌شنیدیم که صدای گریه عوامل کم کم بلند می‌شود و گاهی این اشک‌ها و گریه‌ها آنقدر زیاد می‌شد که مجبور بودند کات بدهند و ضبط متوقف می‌شد. گاهی انگار ما در یک مجلس روضه بودیم و همسر شهید روضه می‌خواند. البته فضای این برنامه، همان طور که گفتم مثل زندگی بود و تلخ و شیرین را با هم داشت گاهی با برخی خاطرات بی وقفه می‌خندیدیم.

بسیاری از اینها با همه روشنگری‌هایی که نسبت به شهدا به ویژه شهدای مدافع حرم شده، هنوز که هنوز است زخم زبان می‌شنوند و یا از آنها سوال می‌شود که همسرشان شهید شده، چقدر به آنها پرداخت شده است مجری «ملازمان حرم» درباره حرف مشترک همسران شهدا و درخواستشان از رسانه بیان کرد: توقع شان همین است که سراغشان برویم، یادشان را زنده نگهداریم و از شهدایشان حرف بزنیم. بسیاری از اینها با همه روشنگری‌هایی که نسبت به شهدا به ویژه شهدای مدافع حرم شده، هنوز که هنوز است زخم زبان می‌شنوند و یا از آنها سوال می‌شود که همسرشان شهید شده، چقدر به آنها پرداخت شده است، لذا باید بیشتر از شهدا گفت و خواند و دید تا شهیدانه زیستن را از آنها بیاموزیم و با سبک زندگیشان آشنا شویم و کمی شبیهشان شویم.

وی درباره انتخاب این همسران بیان کرد: ما سعی داریم کسی را انتخاب کنیم که سفیر خوبی برای معرفی شهیدش باشد، قدرت تکلم خوبی داشته و آرشیوهای خوبی هم از شهیدش داشته باشد. برای هر یک از اینها هم جایگاه شهیدشان بالاست و دوست دارند در رسانه از همه شهدا گفته شود، خیلی هم به ما معرفی می‌کنند و دوست دارند برای ضبط برنامه سراغشان برویم.

این مجری ضمن اشاره به اینکه تا کنون سابقه نداشته قصد مصاحبه با خانواده شهیدی را داشته باشیم و ایشان امتناع کرده باشد، جز یک مورد، گفت: خاطرم هست فقط یک مورد بود که از حضور در برنامه امتناع کرد و آن هم دلیلش این بود که می‌گفت از شهید او زیاد صحبت شده است و می‌خواست سراغ شهدای دیگر برویم، در واقع ایثار و فداکاری کرد.

این گوینده خبر در بخش دیگر درباره رویکرد برخی برنامه‌های تلویزیون برای تقدس گرایی به شهدا و نپرداختن به اشتباهات و زندگی روتین آنها عنوان کرد: ما چنین رویکردی در برنامه نداریم و اتفاقاً سعی داریم به همه زوایای زندگی عادی شهدا بپردازیم. اتفاقاً خود خانواده‌های شهدا هم امتناع دارند که شهیدشان خیلی خوب و همه چیز تمام معرفی شود. خودشان مثلاً تاکید می‌کنند که «شهید من این‌جوری نبود که هر شب نماز شب بخواند یا نماز قضا نداشته باشد اما ویژگی‌هایی هم داشت مثلاً حواسش به آدم‌ها و خانواده بود و اهل کار خیر و جهادی بود و حواسش به بیت‌المال بود». یا می‌گویند «این‌جوری نبود که همیشه خوب باشیم و قهر هم می‌کردیم.». هدف برنامه ما در گام اول زنده نگهداشتن نام و یاد شهدا و ادای دین به پیشگاه مقدسشان و در گام بعد معرفی الگوهای نزدیک و دست یافتنی ست. ما باید برای نوجوانان و جوانانمان الگوهای دست یافتنی و درست معرفی کنیم، حال که دشمن از این خلأ ما به بهترین شکل در حال استفاده است.

کتاب‌هایی که زندگی شهدا را واقعی‌تر بیان کردند

وی درباره علاقه خودش به داستان‌های شهدا نیز بیان کرد: خود من در دهه ۷۰ با کتاب‌های «نیمه پنهان ماه»، روایت همسر بزرگوار شهید همت، به زندگینامه و سبک زندگی شهدا علاقمند شدم، کتاب‌هایی که خیلی آرمانی و عاشقانه بود. شهید همت اولین کتابی که در نوجوانی از او خواندم و قهرمان زندگی من بود، بخصوص که منزلشان رفته بودم و همسرشان را دیده بودم، اما خود شهید را ندیده بودم و شخصیتشان برای امثال من خیلی دور و دست نیافتنی بود. اما این سال‌های اخیر کتاب‌هایی نوشته شده که زندگی شهدا را واقعی‌تر بیان می‌کند و اگر شهید خطایی داشته هم در کنار دریای خوبی‌های شهید، آن را می‌گوید. اتفاقاً این کتاب‌ها به روایت همسر و سایر اعضای خانواده خود شهید هم هست و موثق، چرا که ما معصوم نیستیم و باید بدانیم اگر خطایی کردیم امکان جبران و اصلاح و رستگاری هست، از جمله کتاب‌های این چنینی می‌توان به زندگینامه شهدای مدافع حرم، شهید مجید قربانخانی یا سردار شهید ابوالفضل رفیعی و … اشاره کرد و مهم این است که بدانیم و امیدوار باشیم و تلاش کنیم، هر یک از این شهدا طوری زندگی کردند که در انتهای آن بالاخره خدا خریدشان. ما باید تلاش کنیم در مسیر شهدا قدم برداریم و شبیهشان شویم.

حسینی با اشاره به جای خالی فیلم و سریال‌ها درباره شهدا در تلویزیون بیان کرد: هرکسی این روایت‌ها را به نوعی دوست دارد، یکی با کتاب و یکی با این برنامه‌ها و مستندها، یکی با فیلم، اما نمی‌توان منکر تاثیر سریال‌های پرمخاطب تلویزیونی شد که جایشان بسیار خالی است.

وی در پایان درباره ادامه دار بودن این برنامه نیز گفت: ان‌شاءالله برنامه ادامه دار است چون اگر متوقف شود حس می‌کنیم شهید خونمان کم می‌شود، غیر از اینکه این برنامه بین مخاطب جایگاه بسیار خوبی دارد و علیرغم همه محدودیت‌ها برای تبلیغ در فضای مجازی و پخش از شبکه افق، هم در یک دوره بهترین و پربیننده‌ترین برنامه شبکه افق شد و هم الان در بین همه برنامه‌های ماه مبارک رمضان تلویزیون جزء پرمخاطب‌ترین هاست و در تلوبیون هم به لطف شهدا خیلی دیده می‌شود.

منبع : خبرگزاری مهر


کلمات کلیدی :
اشتراک گذاری :

آخرین اخبار هنری

جزییات تازه از اولین ساخته سینمایی آهنگساز اسکاری «محمد(ص)»

جزییات تازه از اولین ساخته سینمایی آهنگساز اسکاری «محمد(ص)»
2022-05-24T16:57:01+04:30
رحمان گفت در ساخت موسیقی فیلم از تجربه‌اش در فیلم «محمد رسول‌الله» مجید مجیدی بهره برد.

نشان ویژه فرهنگستان هنر به هادی حجازی‌فر رسید

نشان ویژه فرهنگستان هنر به هادی حجازی‌فر رسید
2022-05-24T15:50:22+04:30
در آستانه سالروز فتح خرمشهر فرهنگستان هنر طی مراسمی لوح ویژه خود را با عنوان «فَرِّ فرهنگستان هنر» به هادی حجازی‌فر برای فیلم سینمایی «موقعیت مهدی» اهدا کرد.

شبکه خبر را برای «متروپل» به خط کردیم، گفتند بس است!/ تحت فشاریم

شبکه خبر را برای «متروپل» به خط کردیم، گفتند بس است!/ تحت فشاریم
2022-05-24T15:23:42+04:30
پیمان جبلی رئیس رسانه ملی با حضور در جمع دانشجویان دانشگاه شریف،‌ تأکید کرد که سند تحول سازمان صداوسیما خردادماه امسال منتشر خواهد شد.

افزایش سریال‌های بی‌کیفیت از ترس «ماهواره»/ سند تحول خرداد می‌رسد

افزایش سریال‌های بی‌کیفیت از ترس «ماهواره»/ سند تحول خرداد می‌رسد
2022-05-24T14:57:02+04:30
پیمان جبلی رئیس رسانه ملی با حضور در جمع دانشجویان دانشگاه شریف،‌ تأکید کرد که سند تحول سازمان صداوسیما خردادماه امسال منتشر خواهد شد.

«هیچ‌کس نخوابد» و «رخ» را می‌سازم/ یک مستند دیگر با موضوع ورزشی

«هیچ‌کس نخوابد» و «رخ» را می‌سازم/ یک مستند دیگر با موضوع ورزشی
2022-05-24T12:43:42+04:30
سام کلانتری می‌گوید در حال ساخت دو مستند «هیچ‌کس نخوابد» و «رخ» یکی با موضوع ورزشی و دیگری درباره یکی از نقاشان شناخته شده کشور را می‌سازد.

در قضاوت عدالت را مدنظر قرار دادیم/جذابیت‌های منحصر به فرد

در قضاوت عدالت را مدنظر قرار دادیم/جذابیت‌های منحصر به فرد
2022-05-24T12:30:24+04:30
فاطمه گودرزی عضو هیأت داوران بخش مسابقه ایران جشنواره پویانمایی بیان کرد که در قضاوت عدالت را مد نظر قرار دادیم.

گفتگوی معاون سیما با دانشجویان صداوسیما/ در ساختار اداری باید جنگید

گفتگوی معاون سیما با دانشجویان صداوسیما/ در ساختار اداری باید جنگید
2022-05-24T12:30:23+04:30
محسن برمهانی در دیداری صمیمانه با دانشجویان دانشگاه صداوسیما از آن‌ها خواست برای رفع مشکلات خود تلاش کنند.

گفتگوی معاون سیما با دانشجویان صداوسیما/ شورش نه ولی تلاش کنید!

گفتگوی معاون سیما با دانشجویان صداوسیما/ شورش نه ولی تلاش کنید!
2022-05-24T12:03:43+04:30
محسن برمهانی در دیداری صمیمانه با دانشجویان دانشگاه صداوسیما از آن‌ها خواست برای رفع مشکلات خود به جای شورش علیه سیستم،‌ تلاش کنند.

کارگاه «روایت یاران» تصویرگر گوشه‌ای از زندگی شهید جهان‌آرا است

کارگاه «روایت یاران» تصویرگر گوشه‌ای از زندگی شهید جهان‌آرا است
2022-05-24T08:03:42+04:30
مدیر مرکز هنرهای تجسمی بنیاد فرهنگی هنری روایت فتح بیان کرد کارگاه «روایت یاران» از اول تا سوم خرداد در مسجد جامع خرمشهر برپاست و در این کارها به فرازی از زن...

ساخت ۲ پلاتوی تئاتر در خرمشهر و آبادان/ بخش خصوصی ورود کند

ساخت ۲ پلاتوی تئاتر در خرمشهر و آبادان/ بخش خصوصی ورود کند
2022-05-24T08:03:41+04:30
دبیر بیست و چهارمین جشنواره ملی تئاتر «فتح خرمشهر» اعلام کرد با حمایت منطقه آزاد اروند و وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، ۲ پلاتوی تئاتر در شهرهای خرمشهر و آبادان...

جشن‌های آزادسازی خرمشهر لغو شد/ همدردی با داغدیدگان متروپل

جشن‌های آزادسازی خرمشهر لغو شد/ همدردی با داغدیدگان متروپل
2022-05-23T19:43:51+04:30
ستاد مردمی سالگرد گرامیداشت آزادسازی خرمشهر «شهری در آسمان»؛ به احترام داغدیدگان حادثه متروپل آبادان، جشن بزرگ چهل‌امین سالگرد آزادسازی خرمشهر را لغو کرد.

از «نوبت ظفر» تا «خرمشهرها»/ «هنر» مهمترین ابزار تبیین است

از «نوبت ظفر» تا «خرمشهرها»/ «هنر» مهمترین ابزار تبیین است
2022-05-23T17:03:41+04:30
سید احسان باقری، توضیحاتی درباره نمایشگاه عکس «نوبت ظفر» که حاوی عکس‌های دیده نشده عملیات بیت‌المقدس یا همان آزادسازی خرمشهر است، ارائه کرد.

برنامه پنج ساله تحولی انجمن سینمای جوانان ایران ابلاغ شد

برنامه پنج ساله تحولی انجمن سینمای جوانان ایران ابلاغ شد
2022-05-23T15:30:21+04:30
رئیس سازمان سینمایی خط مشی، سیاست‌گذاری و خطوط کلی فعالیت‌های انجمن سینمای جوانان ایران را در دوره جدید اعلام کرد.

رویکرد «امیدیه» در سال جدید/ تأکید برنامه بر کارآفرینی است

رویکرد «امیدیه» در سال جدید/ تأکید برنامه بر کارآفرینی است
2022-05-23T15:17:01+04:30
مدیرگروه دانش و اقتصاد شبکه یک سیما از تغییرات در رویکردهای برنامه «امیدیه» در فضای اقتصادی و همچنین آیتم ویژه آن در حوزه معرفی کتاب سخن گفت.

روایت سینمایی از ترور مقابل چشم همسر/ «هناس» خرداد اکران می‌شود

روایت سینمایی از ترور مقابل چشم همسر/ «هناس» خرداد اکران می‌شود
2022-05-23T14:50:21+04:30
فیلم سینمایی «هناس» با پرداختی به زندگی شهید داریوش رضایی نژاد از اواسط خرداد راهی اکران در سینماهای سراسر کشور می‌شود.

رویکرد «امیدیه» در سال جدید/ با دوره تحولی رسانه ملی تغییر کردیم

رویکرد «امیدیه» در سال جدید/ با دوره تحولی رسانه ملی تغییر کردیم
2022-05-23T14:23:41+04:30
مدیرگروه دانش و اقتصاد شبکه یک سیما از تغییرات در رویکردهای برنامه «امیدیه» در فضای اقتصادی و همچنین آیتم ویژه آن در حوزه معرفی کتاب سخن گفت.

عکس‌های دیده نشده از عملیات بیت‌المقدس روی دیوار رفت

عکس‌های دیده نشده از عملیات بیت‌المقدس روی دیوار رفت
2022-05-23T14:10:21+04:30
نمایشگاه عکس «نوبت ظفر» به مناسبت چهلمین سالگرد آزادسازی خرمشهر صبح دوشنبه دوم خردادماه در گالری خانه عکاسان ایران افتتاح شد.

تشکیل شورای نظارتی در تئاتر شهر/ حل مشکلات توسط غیردولتی‌ها

تشکیل شورای نظارتی در تئاتر شهر/ حل مشکلات توسط غیردولتی‌ها
2022-05-23T12:10:21+04:30
آیین تکریم و معارفه مدیریت تئاتر شهر عصر روز یکشنبه اول خرداد با حضور مدیر کل هنرهای نمایشی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، کارکنان تئاتر شهر، مدیران و تعدادی از...

«طهران، باران بهاری» نام یک کنسرت شد/ اجرا در تالار وحدت

«طهران، باران بهاری» نام یک کنسرت شد/ اجرا در تالار وحدت
2022-05-23T10:10:22+04:30
سینا ذکایی از نوازندگان شناخته شده سازهای بادی روز نهم خرداد سال جاری همراه با تعدادی دیگر از هنرمندان نوازنده کنسرت «طهران، باران بهاری» را برگزار می‌کند.

استعفای نمایندگان صنوف از شورای راهبردی اکران/ دلیل اختلاف چیست؟

استعفای نمایندگان صنوف از شورای راهبردی اکران/ دلیل اختلاف چیست؟
2022-05-23T10:10:21+04:30
نمایندگان صنوف سینمایی به دلیل برخی اختلافات با مسئولان سازمان سینمایی از ادامه همراهی با شورای راهبردی اکران استعفا دادند.

عادت به مناسبات سرکوب در «میز»/ وقتی گفتمان اهمیت چندانی ندارد

عادت به مناسبات سرکوب در «میز»/ وقتی گفتمان اهمیت چندانی ندارد
2022-05-23T09:30:21+04:30
کارگردان نمایش «میز» با اشاره به ویژگی‌های این اثر نمایشی عنوان کرد در این اجرا ترجیح داده دیالوگ را تا حد امکان حذف و اثر را به نمایشی صامت نزدیک کند.

سریال «موسی(ع)» حاتمی‌کیا یک «ابرپروژه» است/ خبری از توقف نیست

سریال «موسی(ع)» حاتمی‌کیا یک «ابرپروژه» است/ خبری از توقف نیست
2022-05-23T09:30:21+04:30
روابط عمومی سیمافیلم با اشاره به وضعیت تولید سریال «موسی» خبر داد که تاکنون ۳۰ قسمت از این مجموعه به طور کامل بازنویسی شده و همچنان بازنویسی ادامه دارد.

کارت سینما به مخاطبان ارایه می‌شود/ اعلام برنامه تعطیلی سینماها

کارت سینما به مخاطبان ارایه می‌شود/ اعلام برنامه تعطیلی سینماها
2022-05-22T20:43:42+04:30
در جلسه شورای راهبردی اکران برنامه تعطیلی سینماها در روز جمعه ششم خرداد اعلام شد.

افتتاح ۲ نمایشگاه جدید حوزه هنری/ عکس‌های دیده نشده خرمشهر

افتتاح ۲ نمایشگاه جدید حوزه هنری/ عکس‌های دیده نشده خرمشهر
2022-05-22T17:10:22+04:30
نمایشگاه نقاشی «شهر آسمانی» و نمایشگاه عکس «نوبت ظفر» شامل عکسهایی دیده نشده از عملیات بین المقدس (آزادسازی خرمشهر) در حوزه هنری افتتاح می شوند.

اعلام ویژه‌ برنامه‌های حوزه هنری به مناسبت سالگرد آزادسازی خرمشهر

اعلام ویژه‌ برنامه‌های حوزه هنری به مناسبت سالگرد آزادسازی خرمشهر
2022-05-22T13:23:42+04:30
مدیر مرکز هنرهای نمایشی حوزه هنری ویژه‌ برنامه‌های این مرکز برای چهلمین سالگرد آزادسازی خرمشهر را اعلام کرد.

رویا تیموریان وارد هیأت مدیره خانه تئاتر شد/ معرفی نفرات جدید

رویا تیموریان وارد هیأت مدیره خانه تئاتر شد/ معرفی نفرات جدید
2022-05-22T10:57:03+04:30
اعضای جدید هیأت مدیره مرکزی خانه تئاتر انتخاب و معرفی شدند.

سابقه سیاه صهیونیست‌ها در قتل خبرنگاران/ شیرین اولین قربانی نبود

سابقه سیاه صهیونیست‌ها در قتل خبرنگاران/ شیرین اولین قربانی نبود
2022-05-22T10:57:02+04:30
سابقه سیاه رژیم صهیونیستی در هدف قرار دادن خبرنگاران در برنامه این هفته «فلسطین؛ محرمانه‌زدایی» شبکه پرس مورد نقد و بررسی قرار می‌گیرد.

زندگی دراماتیک زنان خرمشهر و جنگ در سیما/ افسانه بایگان روایت کرد

زندگی دراماتیک زنان خرمشهر و جنگ در سیما/ افسانه بایگان روایت کرد
2022-05-22T10:43:41+04:30
برنامه «سطر آخر» به تهیه کندگی محمدامین نوروزی به گفتگو و خوانش روایت‌هایی از کتاب‌های پرفروش دفاع مقدسی درباره همسران شهدا می‌پردازد.

مدیر مجموعه تئاتر شهر تغییر کرد/ طاهری جایگزین گله‌دارزاده شد

مدیر مجموعه تئاتر شهر تغییر کرد/ طاهری جایگزین گله‌دارزاده شد
2022-05-22T10:03:42+04:30
مدیرکل هنرهای نمایشی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی با صدور حکمی محمدجواد طاهری را به عنوان مدیر مجموعه تئاترشهر منصوب کرد.

کمدی می‌سازم برای حرف‌های تلخم/ «ستاره سینما» در آستانه پیش تولید

کمدی می‌سازم برای حرف‌های تلخم/ «ستاره سینما» در آستانه پیش تولید
2022-05-22T08:43:42+04:30
عادل تبریزی کارگردان سینما عنوان کرد که «ستاره سینما» در آستانه پیش تولید است.
X فیلم جدید فیلم جدید دانلود فیلم و سریال تبلیغات شما (پیام به تلگرام)