میرنیوز

آینده «هنر انقلاب» کجاست/ انجمن‌های هنری مانند جزایر پراکنده هستند

آینده «هنر انقلاب» کجاست/ انجمن‌های هنری مانند جزایر پراکنده هستند 2022-04-17T09:07:20+04:30

نادر قشقایی هنرمند مجسمه‌ساز که خالق تندیس سردار شهید سلیمانی و چندین اثر شاخص در این رابطه بوده است و به عنوان یکی از چهره‌های برتر هنر انقلاب ۱۴۰۰ معرفی و تجلیل شد، در گفتگو با خبرنگار مهر درباره وضعیت هنر انقلاب در طول چهل سال اخیر بیان کرد: هنر انقلاب در طول چهل سال گذشته هنوز به جایگاه اصلی خودش نرسیده است، این‌که موزه دفاع مقدس داشته باشیم اما موزه هنر انقلاب نداشته باشیم، یکی از مواردی است که با چالش‌های بسیار زیاد هنرمندان و جوانان است. متأسفانه در هر مقطع زمانی دچار مشکل می‌شوند و این مشکل زمانی است که متأسفانه به ماهیت و ارزش هنر به لحاظ این‌که یک تعریف کلی و تخصصی آن بها داده نمی‌شود. آینده هنر انقلاب همانند نهالی است که با رسیدگی و بها دادن به آن، تبدیل به درختی تنومند می‌شود که ریشه‌های آن عمیق‌تر و بدون آلودگی می‌تواند مسیر خود را پیدا کند.

وی به مشکلات عمده هنرمندان مجسمه‌سازی اشاره کرد و گفت: یکی از که مشکلاتی وجود دارد این است انجمن‌هایی در طول چهل سال انقلاب مانند مجسمه سازی، نقاشی و گرافیک وجود داشت که من سه دوره رئیس انجمن هنرمندان مجسمه‌ساز ایران بودم، در حدود هشتصد نفر از مجسمه‌سازان و فارغ‌التحصیلان این رشته عضو این انجمن بودند که به هیچ عنوان نسبت به مشکلات و درخواست‌های آنان رسیدگی نمی‌شد و همین موارد باعث تزلزل هنر انقلاب شده است. متأسفانه در کشور ما به تخصص اهمیت داده نمی‌شود. مدیران انجمن هر چهار سال یک بار تغییر کرده و با دیدگاه شخصی خود آن را اداره می‌کنند. مسئولین دست‌اندرکار باید برنامه‌ریزی طولانی مدتی را داشته باشند تا این مشکلات ایجاد نشود و هر هنرمندی با توجه به توانایی خود وظایف خود را به نحو احسن انجام دهد.

قشقایی درباره چالش‌های چهل ساله هنر انقلاب بیان کرد: در طول این چهار دهه مشکلات زیادی وجود داشته است، چه بسا باید تعریفی مردمی و جامع از هنر مطرح می‌شد تا به شکل گسترده بین مردم نمایان شود. برگزاری سمپوزیوم، وبینارها و نمایشگاه‌های مختلف بخشی از این نگاه است که می‌تواند این جریان را در بین قشری از جامعه به شکل گسترده‌ای نشان دهد.

وی به تعریف «هنر انقلاب» در سطح بین‌المللی پرداخت و گفت: تعریفی که به اسم هنر انقلاب در چارچوب مسائل بین‌المللی باید به آن دست پیدا کنیم، بسیار گسترده است که نیاز به حمایت دارد، مانند گفتگوی تمدن‌ها که در چند دهه گذشته ارائه شد اما هیچ واکنشی نسبت به آن انجام نشد. خوشبختانه در رشته‌های مختلف به ویژه در رشته مجسمه‌سازی هنرمندان ما با برگزاری سمپوزیوم‌هایی در تهران و دیگر شهرستان‌ها این هنر را به مردم نشان داده‌اند و به معرفی آنها پرداخته‌اند. زمانی که یک اثر هنری از فلز به شکل پرتره خلق می‌شود، مردم با مشاهده اینکه اثر هنری به همین راحتی شکل نمی‌گیرد، امکان بصری بین مردم، هنرمند و مسئولین را ایجاد می‌کند که خود را بخشی از جریان تولید این اثر هنری بدانند. خود همین حرکت باعث شد با برگزاری سمپوزیوم با دعوت از هنرمندان از کشورهای انگلیس، فرانسه و کانادا یا حتی کشورهای حوزه خلیج فارس این امکان را فراهم کنند تا با هنر ایران زمین آشنا شوند.

منتخب بخش مجسمه‌سازی «هفته هنر انقلاب اسلامی» درباره شکل‌گیری رشته مجسمه‌سازی در دانشگاه در اوایل انقلاب توضیح داد: ما در اوایل انقلاب رشته‌ای به نام «مجسمه سازی» در دانشگاه‌ها نداشتیم اما با فراخوانی با عنوان «میدان فلسطین و انتفاضه» این فرصت به وجود آمد که من و بسیاری هنرمندان در آن شرکت کردیم که من بین آنها جایزه بهترین اثر را دریافت کردم. اولین مرحله حجمی انسانی بود که به نمایش درآمد. همین موضوع سبب شد تا از طرف آموزش عالی شرایطی ایجاد شود تا هشت سال بعد از پیروزی انقلاب به رشته مجسمه سازی اهمیت داده شود و در این رشته دانشجویان علاقمند جذب شدند. در این میان نکته مهم این بود که هنرمندان از کشورهای مختلف برای بازدید به ایران می‌آمدند، از میدان فلسطین گزارشی تهیه شد که باعث شد یکی از این عزیزان که با من در تماس بود گفت: «کار برنزی میدان فلسطین در کدام قسمت از ایتالیا ریخته گری و نصب شده است؟» با مکاتباتی که انجام دادم پاسخ دادم که کشور ما از کشورهای دیگر کمتر نیست. ایران اولین کشوری در طول تاریخ است که ریخته‌گری با برنز را ابداع کرد که شاخص‌ترین آن مجسمه مرد پارتی در موزه ایران باستان است که به طور کامل قابل مشاهده است و این‌ها برایشان بسیار جالب بود که جوانان ما چطور می‌توانند هنری که به آن بها داده نشده را احیا کنند؟ افتخارم این بود که بخشی از وظیفه‌ای که نسبت به کار در رشته من بود را با ساخت مجسمه فلسطین و میادین دیگر به انجام برسانم و این باعث خشنودی من است که این شرایط به وجود آمد که این کار به طوری عملی شکل گرفت و مورد لطف الهی قرار گرفت.

قشقایی به ویژگی‌های هنر قبل و بعد از انقلاب اشاره کرد و گفت: در هر مقطع زمانی هنرمند با توجه به شرایطی که در آن قرار دارد اثری را خلق می‌کند و خلق اثر در هر دوره متغیر است، به این شکل که در اوایل انقلاب با توجه به شرایط خاص که جریان خروشان انقلاب بود مانند دیگر کشورهای جهان این نگرش ایدئولوژی با برخوردهایی که برای خودش داشت باعث شد هنرمندان مانند علی اکبر صادقی، ایرج اسکندری، کاظم چلیپا و دیگر هنرمندان نقاش با اقتباس از برداشت‌های حسی از هنر انقلاب مکزیک، مانند ریو را، اوروزکو و دیگر مکاتب مختلف انقلابی در دیگر کشورها با نگاه خود هنری را به وجود بیاوردند که کاملاً توانست مسائل و مشکلات مردم را در دوران جنگ و انقلاب به نمایش بگذارد.

وی با اشاره به پیشینه پیدایش مکتب «سقاخانه» بیان کرد: در این راستا هنرمندان قبل از انقلاب مانند پرویز تناولی، حسین زنده‌رودی، ناصر اویسی و… نقش مهمی در ایجاد مکتب «سقاخانه» داشتند. این هنر برای دوران اول انقلاب است که با توجه به شرایطی که در هنر سقاخانه است، آن را شکل دهند که متأسفانه بعد از زمان اندکی به خاطر کامل نبودن شرایط به سمت و سویی دیگر رفتند. هنرمندان با تأثیر این تغییرات با خلق آثار خود، بیان کاملی از شرایط همان زمانه را دارند. این تداوم باید به صورت کامل در هر شکل از هنر پویا، دقیق و کامل به پیش برود و این نیاز به این دارد که حمایت از سوی مسئولین شکل گیرد.

این هنرمند مجسمه‌ساز در پایان تاکید کرد: بها دادن به انجمن‌های هنری، موزه انقلاب، جشنواره هنرهای تجسمی فجر باعث تداوم این زنجیره می‌شود تا در هر مقطع زمانی ما در هر جریان خاصی که از طرف مسئولین ارائه می‌شود به هنرمندان بها داده شود مانند دهه فجر زمان مقطعی نباشد. متأسفانه هر یک از این انجمن‌های هنری مانند جزایر پراکنده‌ای هستند که هیچ ارتباطی باهم ندارند. اگر هم‌فکری در تمام رشته‌ها ایجاد شود، گفتگوها و انتقال تجربه باعث می‌شود تا در عرصه بین المللی فعالیت عمده‌ای داشته باشیم و این بستگی به نگاه تخصصی هنرمندان دارد.

منبع : خبرگزاری مهر


کلمات کلیدی :
اشتراک گذاری :

آخرین اخبار هنری

«طهران، باران بهاری» نام یک کنسرت شد/ اجرا در تالار وحدت

«طهران، باران بهاری» نام یک کنسرت شد/ اجرا در تالار وحدت
2022-05-23T10:10:22+04:30
سینا ذکایی از نوازندگان شناخته شده سازهای بادی روز نهم خرداد سال جاری همراه با تعدادی دیگر از هنرمندان نوازنده کنسرت «طهران، باران بهاری» را برگزار می‌کند.

استعفای نمایندگان صنوف از شورای راهبردی اکران/ دلیل اختلاف چیست؟

استعفای نمایندگان صنوف از شورای راهبردی اکران/ دلیل اختلاف چیست؟
2022-05-23T10:10:21+04:30
نمایندگان صنوف سینمایی به دلیل برخی اختلافات با مسئولان سازمان سینمایی از ادامه همراهی با شورای راهبردی اکران استعفا دادند.

عادت به مناسبات سرکوب در «میز»/ وقتی گفتمان اهمیت چندانی ندارد

عادت به مناسبات سرکوب در «میز»/ وقتی گفتمان اهمیت چندانی ندارد
2022-05-23T09:30:21+04:30
کارگردان نمایش «میز» با اشاره به ویژگی‌های این اثر نمایشی عنوان کرد در این اجرا ترجیح داده دیالوگ را تا حد امکان حذف و اثر را به نمایشی صامت نزدیک کند.

سریال «موسی(ع)» حاتمی‌کیا یک «ابرپروژه» است/ خبری از توقف نیست

سریال «موسی(ع)» حاتمی‌کیا یک «ابرپروژه» است/ خبری از توقف نیست
2022-05-23T09:30:21+04:30
روابط عمومی سیمافیلم با اشاره به وضعیت تولید سریال «موسی» خبر داد که تاکنون ۳۰ قسمت از این مجموعه به طور کامل بازنویسی شده و همچنان بازنویسی ادامه دارد.

کارت سینما به مخاطبان ارایه می‌شود/ اعلام برنامه تعطیلی سینماها

کارت سینما به مخاطبان ارایه می‌شود/ اعلام برنامه تعطیلی سینماها
2022-05-22T20:43:42+04:30
در جلسه شورای راهبردی اکران برنامه تعطیلی سینماها در روز جمعه ششم خرداد اعلام شد.

افتتاح ۲ نمایشگاه جدید حوزه هنری/ عکس‌های دیده نشده خرمشهر

افتتاح ۲ نمایشگاه جدید حوزه هنری/ عکس‌های دیده نشده خرمشهر
2022-05-22T17:10:22+04:30
نمایشگاه نقاشی «شهر آسمانی» و نمایشگاه عکس «نوبت ظفر» شامل عکسهایی دیده نشده از عملیات بین المقدس (آزادسازی خرمشهر) در حوزه هنری افتتاح می شوند.

اعلام ویژه‌ برنامه‌های حوزه هنری به مناسبت سالگرد آزادسازی خرمشهر

اعلام ویژه‌ برنامه‌های حوزه هنری به مناسبت سالگرد آزادسازی خرمشهر
2022-05-22T13:23:42+04:30
مدیر مرکز هنرهای نمایشی حوزه هنری ویژه‌ برنامه‌های این مرکز برای چهلمین سالگرد آزادسازی خرمشهر را اعلام کرد.

رویا تیموریان وارد هیأت مدیره خانه تئاتر شد/ معرفی نفرات جدید

رویا تیموریان وارد هیأت مدیره خانه تئاتر شد/ معرفی نفرات جدید
2022-05-22T10:57:03+04:30
اعضای جدید هیأت مدیره مرکزی خانه تئاتر انتخاب و معرفی شدند.

سابقه سیاه صهیونیست‌ها در قتل خبرنگاران/ شیرین اولین قربانی نبود

سابقه سیاه صهیونیست‌ها در قتل خبرنگاران/ شیرین اولین قربانی نبود
2022-05-22T10:57:02+04:30
سابقه سیاه رژیم صهیونیستی در هدف قرار دادن خبرنگاران در برنامه این هفته «فلسطین؛ محرمانه‌زدایی» شبکه پرس مورد نقد و بررسی قرار می‌گیرد.

زندگی دراماتیک زنان خرمشهر و جنگ در سیما/ افسانه بایگان روایت کرد

زندگی دراماتیک زنان خرمشهر و جنگ در سیما/ افسانه بایگان روایت کرد
2022-05-22T10:43:41+04:30
برنامه «سطر آخر» به تهیه کندگی محمدامین نوروزی به گفتگو و خوانش روایت‌هایی از کتاب‌های پرفروش دفاع مقدسی درباره همسران شهدا می‌پردازد.

مدیر مجموعه تئاتر شهر تغییر کرد/ طاهری جایگزین گله‌دارزاده شد

مدیر مجموعه تئاتر شهر تغییر کرد/ طاهری جایگزین گله‌دارزاده شد
2022-05-22T10:03:42+04:30
مدیرکل هنرهای نمایشی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی با صدور حکمی محمدجواد طاهری را به عنوان مدیر مجموعه تئاترشهر منصوب کرد.

کمدی می‌سازم برای حرف‌های تلخم/ «ستاره سینما» در آستانه پیش تولید

کمدی می‌سازم برای حرف‌های تلخم/ «ستاره سینما» در آستانه پیش تولید
2022-05-22T08:43:42+04:30
عادل تبریزی کارگردان سینما عنوان کرد که «ستاره سینما» در آستانه پیش تولید است.

اضافه شدن موضوع «دختر فلسطین» به جشنواره کاریکاتور قدس

اضافه شدن موضوع «دختر فلسطین» به جشنواره کاریکاتور قدس
2022-05-21T20:43:50+04:30
دبیرخانه دائمی جشنواره بین‌المللی کاریکاتور روز جهانی قدس تصمیم گرفت برای گرامیداشت «شیرین ابوعاقله» و محکوم کردن رژیم نژادپرست اسرائیل، یک موضوع دیگر به موض...

«ایسفا» برندگان خود را شناخت/ جوایز اصلی به نام «ارفاق» ثبت شد

«ایسفا» برندگان خود را شناخت/ جوایز اصلی به نام «ارفاق» ثبت شد
2022-05-21T20:03:51+04:30
برندگان دوازدهمین دوره جوایز آکادمی ایسفا معرفی شدند.

رونمایی از «حال نامعلوم» یک خواننده/ راغب صاحب آلبوم شد

رونمایی از «حال نامعلوم» یک خواننده/ راغب صاحب آلبوم شد
2022-05-21T12:57:11+04:30
نخستین آلبوم مصطفی راغب از خوانندگان شناخته شده موسیقی پاپ کشورمان روز شنبه سی و یکم خرداد ماه با برگزاری یک نشست خبری در تالار وحدت تهران رونمایی شد.

جزییات ویژه‌برنامه آزادسازی خرمشهر تشریح شد/ رونمایی ۶ اثر جدید

جزییات ویژه‌برنامه آزادسازی خرمشهر تشریح شد/ رونمایی ۶ اثر جدید
2022-05-21T12:17:11+04:30
مجدالدین معلمی جزییات برنامه «شهر آسمانی» و برنامه‌های جنبی سالگرد آزادسازی خرمشهر را تبین و تشریح کرد.

مدیران جوان انگیزه بیشتری دارند/ به «ماه عسل» هم انتقاد می‌کردند

مدیران جوان انگیزه بیشتری دارند/ به «ماه عسل» هم انتقاد می‌کردند
2022-05-21T11:10:30+04:30
تهیه‌کننده «در پناه عشق» با اشاره به برنامه‌ریزی اولیه برای تولید و پخش این برنامه برای بعد از ماه مبارک رمضان اظهار امیدواری کرد که تولید و پخش آن ادامه‌دار...

زنده کردن حماسه ایثار در «فتح خرمشهر»/ ایثارگری‌ آزادگان مقاومت

زنده کردن حماسه ایثار در «فتح خرمشهر»/ ایثارگری‌ آزادگان مقاومت
2022-05-21T10:17:11+04:30
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی و معاون امور هنری به بیست و چهارمین جشنواره ملی تئاتر فتح خرمشهر پیام دادند.

اهدای نشان درجه یک هنری به یک هنرمند پیشکسوت موسیقی نواحی

اهدای نشان درجه یک هنری به یک هنرمند پیشکسوت موسیقی نواحی
2022-05-21T09:23:51+04:30
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی درحاشیه سفر به یکی از روستاهای منطقه سردشت از اهدای نشان درجه یک هنری به یکی از هنرمندامن پیشکسوت موسیقی نواحی این منطقه از کشورمان...

«بهشتِ حکیم‌الله» کجاست؟/ روایتی از نفوذ لشکر فاطمیون به دل داعش

«بهشتِ حکیم‌الله» کجاست؟/ روایتی از نفوذ لشکر فاطمیون به دل داعش
2022-05-21T08:43:50+04:30
نمایش «بهشت حکیم الله» که از آثار برگزیده جشنواره تئاتر مقاومت است از اول خرداد در تالار سایه میزبان علاقه مندان به تئاتر خواهد بود.

بازرسی نامحسوس از سالن‌های سینمایی علیه قاچاق/ صداوسیما از سینما حمایت کند

بازرسی نامحسوس از سالن‌های سینمایی علیه قاچاق/ صداوسیما از سینما حمایت کند
2022-05-21T06:03:50+04:30
روح الله سهرابی مدیرکل دفتر نظارت بر عرضه و نمایش فیلم بیان کرد درباره قاچاق فیلم ها دوستان گزارش‌هایی را به ما می‌دهند و این بازرسی‌ها به شکل نامحسوس در بر...

چطور طرح را به تهیه‌کننده ارائه کنیم/ تاکید بر ساخت هویت دیجیتال

چطور طرح را به تهیه‌کننده ارائه کنیم/ تاکید بر ساخت هویت دیجیتال
2022-05-20T19:17:10+04:30
پویان صدقی در نشست «چگونه ایده و فیلمنامه خود را به تهیه‌کننده ارائه دهیم؟» درباره تعامل فیلمساز و تهیه‌کننده سخن گفت.

همکاری با «تیک‌تاک» برای کن دردسرساز شد!/ جدایی رییس داوران

همکاری با «تیک‌تاک» برای کن دردسرساز شد!/ جدایی رییس داوران
2022-05-20T14:50:30+04:30
به دلیل پافشاری تیک تاک بر سر انتخاب برنده بخش مشترک این رسانه‌ اجتماعی با جشنواره فیلم کن، ریتی پان رییس هیات داوران این بخش استعفا کرد.

نقشم با پلیس‌های تلویزیونی متفاوت است/ چالش دیالوگ‌های نعمت‌الله

نقشم با پلیس‌های تلویزیونی متفاوت است/ چالش دیالوگ‌های نعمت‌الله
2022-05-20T13:30:30+04:30
بازیگر سریال «حکم رشد» از نقش خود در این مجموعه که یک سرهنگ را بازی می‌کند و سعی دارد شخصیتی متفاوت ارائه کند سخن گفت.

«نمایش» رنگ «مقاومت» به خود می‌گیرد/ از «عقاب‌ها» تا «ویلایی‌ها»

«نمایش» رنگ «مقاومت» به خود می‌گیرد/ از «عقاب‌ها» تا «ویلایی‌ها»
2022-05-20T12:37:10+04:30
شبکه نمایش آثار سینمای دفاع مقدس را در هفته سینمای «مقاومت و پایداری» نمایش می‌دهد.

صحبت از «شطرنج باد» بازگشایی زخمی کهنه است

صحبت از «شطرنج باد» بازگشایی زخمی کهنه است
2022-05-20T12:23:51+04:30
محمدرضا اصلانی در آیین رونمایی از کتاب «شطرنج باد» بیان کرد فیلم «شطرنج بار» می‌توانست در زمان خود نقش راهگشایی داشته باشد و اگر نتوانست، اکنون هم راهی را با...

مصطفی زمانی به «عطرآلود» پیوست/ یک ملودرام عاشقانه و انسانی

مصطفی زمانی به «عطرآلود» پیوست/ یک ملودرام عاشقانه و انسانی
2022-05-20T12:23:50+04:30
مصطفی زمانی به عنوان نخستین بازیگر فیلم سینمایی «عطرآلود» به کارگردانی هادی مقدم‌دوست معرفی شد.

ونجلیس آهنگساز یونانی برنده اسکار درگذشت

ونجلیس آهنگساز یونانی برنده اسکار درگذشت
2022-05-20T09:57:11+04:30
ونجلیس آهنگساز برنده اسکار و سازنده موسیقی متن فیلم‌هایی چون «ارابه‌های آتش» و «بلید رانر» در ۷۹ سالگی از دنیا رفت.

«اسب‌های انباری» زبان جامعه است/ اجرا به شیوه رئالیسم جادویی

«اسب‌های انباری» زبان جامعه است/ اجرا به شیوه رئالیسم جادویی
2022-05-20T09:57:10+04:30
رضا کرمی زاده کارگردان نمایش «اسب های نباری» درباره ویژگی های این اثر نمایشی که از اول خرداد به صحنه می رود، توضیحاتی ارائه داد.

غم عثمان محمد پرست بر نهان خانه دل دوستدارانش نشست

غم عثمان محمد پرست بر نهان خانه دل دوستدارانش نشست
2022-05-20T09:43:51+04:30
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با انتشار پیامی درگذشت عثمان محمد پرست نوازنده پیشکسوت موسیقی مقامی خراسان را تسلیت گفت .‌
X فیلم جدید فیلم جدید دانلود فیلم و سریال تبلیغات شما (پیام به تلگرام)