میرنیوز

آیین بزرگداشت بیست و نهمین سالگرد شهادت سید مرتضی آوینی برگزار شد

آیین بزرگداشت بیست و نهمین سالگرد شهادت سید مرتضی آوینی برگزار شد 2022-04-10T15:02:35+04:30

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از روابط عمومی بنیاد فرهنگی روایت فتح، آیین بزرگداشت بیست و نهمین سالگرد شهادت سید مرتضی آوینی شامگاه شنبه ۲۰ فروردین‌ با قدردانی از خانواده هنرمند فقید جهانگیر خسروشاهی و با حضور خانواده شهدای روایت فتح، پیشکسوتان، هنرمندان و سردار علی فدوی جانشین فرماندهی کل سپاه در سالن خلیج‌فارس باغ‌موزه انقلاب و دفاع مقدس برگزار شد.

سید محمد نادری رئیس بنیاد فرهنگی روایت فتح ضمن خیرمقدم به حضار و ابراز خوشنودی از برپایی این مراسم و تجدید دیدار با خانواده معظم روایت فتح پس از سه سال دوری به‌واسطه محدودیت‌های کرونایی با اشاره به نگاه‌های متفاوت نسبت به شهید آوینی گفت: در خصوص شخصیت والا و بلند سید جلیل‌القدر نگاه‌های متفاوتی وجود دارد بعضی معتقدند شخصیت سید مرتضی آوینی به‌قدر دست‌نیافتنی است که نسل‌های بعدی محال است بدان جایگاه برسند، لذا هر گروه، نهاد و فردی که مدعی پیروی از سبک و سیاق سید مرتضی آوینی باشد قطعاً به بیراهه خواهد رفت و بعضی دیگر نیز کاملاً ساده اندیشانه این شخصیت را بسیار دم‌دستی فرض می‌کنند و معتقدند رسیدن به جایگاه ایشان بسیار ساده‌تر از آنی ست که فکر می‌کنیم و با پرداختند به احوالات سید مرتضی به دوران قبل از انقلاب و تحول درونی این شهید عزیز که متأثر از دم مسیحایی امام راحل و جریان انقلاب اسلامی بود او را متمایز از سایر افراد می‌دانند، اما به نظر می‌رسد تبعیت از هر دو نگاه یک انحراف است، شاید سید مرتضی آوینی این برادر بصیر و ارزشمند که فرزند زمان خودش بود وظایف و تکالیفش را به‌درستی تشخیص داد، معرفت صحیح و درستی را نسبت به انقلاب اسلامی و امام پیدا کرد و به تبعه آن نتایج مطلوبی را هم کسب کرد که بهترین نتیجه ی که برای یک انسان میتوانیم متصور باشیم شهادت هست که نتیجه اجر و مزد ایشان بود.

رئیس بنیاد فرهنگی روایت فتح همچنین در خصوص بروز و ظهور شهید آوینی در نسل جوان و جدید نیز عنوان کرد: معرفت به مبانی انقلاب اسلامی، امام عصر و ولی‌فقیه و اقتضائات زمانه چنانکه در جوان نسل سوم و چهارم تجلی پیدا کند بدون شک شاهد بروز و ظهور سید مرتضی آوینی های زیادی خواهیم شد.

این مدیر فرهنگی در ادامه گفت: به نظر می‌آید سید مرتضی آوینی نه آن‌قدر دور و دست‌نیافتنی ست و نه آن‌قدر نزدیک و در دسترس که بامطالعه چند جلد کتاب به شخصیت ایشان نزدیک شویم؛ اما آنچه مسلم است تکلیف انقلابی ما نسبت به آرا و اندیشه‌های شهید آوینی است. شما دوستان میدانید و دیده‌اید که همه‌ساله مراسم و مناسبت‌ها و برنامه‌های متعدد و مختلف در خصوص شهید آوینی برگزار می‌کنیم و همگی هم مدعی پیروی از مکتب فکری شهید آوینی هستیم اما سال‌هاست که شاهد رویش‌هایی که به‌تناسب فعالیت‌ها صورت گرفته نیستیم پس بدون تردید در نقطه‌ی دچار مشکل هستیم، شاید یک‌بار برای همیشه باید این نگاه‌ها را کنار بگذاریم، هم شهید را دست‌یافتنی فرض کنیم و هم برای انتقال تفکر و اندیشه شهید آوینی قدم برداریم، نسل جوان امروز تشنه یادگیری معارف انقلاب اسلامی و دفاع مقدس است و من مطمئن هستم در کنار توانمندی‌ها عزیزان پیشکسوت در روایت فتح و ایجاد این پیوند به‌زودی شاهد رویش و شکوفایی این عزیزان خواهیم بود.

سپس سردار علی فدوی جانشین فرماندهی کل سپاه در این مراسم با اشاره به جمله تاریخی امام خمینی (ره) در خصوص آمریکا گفت: در همان روزهای ابتدایی انقلاب امام (ره) فرمودند «آمریکا هیچ غلطی نمی‌تواند بکند» و اکنون باگذشت ۴۳ سال از پیروزی انقلاب اسلامی مظهر جبهه باطل شیطان یعنی آمریکا اعتراف می‌کند که در برابر انقلاب اسلامی هیچ غلطی نتوانسته انجام دهد و این نه در مرکز انقلاب اسلامی که در برابر هیچ‌یک از اقصی نقاط دلدادگان انقلاب اسلامی در دنیا هم نتوانسته است غلطی بکند و این پیروزی یعنی سید مرتضی آوینی های زیادی باید باشند تا باهنر خودشان جلوی را که در عرصه عمل در حال انجام هست به دنیا و مردمان سراسر دنیا برسانند.

سردار فدوی درباره شیوه و روش فعالیت‌های هنری و رسانه جبهه باطل نیز افزود: عزیزان به‌صراحت می‌گویم برای جبهه باطل واقعیت مهم نیست، آن چیزی که برای جبهه باطل مهم است تصویری هست که از واقعیت می‌سازد و این روالی ست که از دهه ۷۰ آمریکایی‌ها در حال انجام آن هستند. آن‌ها معتقدند چون ما صاحب قدرت تصویرسازی هستیم از هر موضوعی تصویری درست می‌کنیم که منافع خودمان در آن برقرار باشد ولی عزیزان بدانید حقانیت جبهه حق آن‌چنان تبلور دارد و قوی ست که نمی‌توانند حتی با توانمندی‌هایی که در تصویرسازی دارند موفق باشند.

جانشین فرماندهی کل سپاه یادآور شد: روال شهید آوینی الگوی بسیار خوبی است برای همه‌کسانی که در عرصه هنر فعالیت می‌کنند، کسانی که می‌توانند جا پای بزرگانی چون شهید سید مرتضی آوینی بگذارند و در پیشگاه خداوند متعال روسفید باشند، شهید آوینی درحالی‌که می‌توانست مانند همه رزمندگان به‌جای دوربین و قلم، اسلحه به دست بگیرد و به درجه شهادت برسد اما می‌دانست زبان و روال هنر می‌تواند اثرگذاری طولانی‌مدت داشته باشد این راه و روال را آگاهانه انتخاب کرد.

در این مراسم هنرمندانی چون کاظم چلیپا، عبد الحمید قدیریان، محسن علی اکبری، اصغر بختیاری، حبیب والی نژاد،حسین مسافر آستانه، مرتضی شعبانی، هادی حجازی فر، حسین نقویان، اتابک نادری، امیر دژاکام، فرزاد هوشیار، محمدرضا مصباح، محمدرضا شفیعی، مازیار بیژنی، مسعود شجاعی طباطبایی، علی غفاری، محمود گبرلو، سید جمال ساداتیان، علیرضا استادی، ابولفضل همراه، کوروش سلیمانی، سعید الهی، وحید نفر، شاهرخ کیوان نیا، وحید فخر موسوی، مختار سلیمی، محمد و قاسم بخشی، حاج احمد حائری، پرویز رمضانی، رضا بصیرت، حمید نیلی، مهدی جعفری، انسیه شاه حسینی ، احمد میرعلایی، مرتضی رزاق کریمی، محمد صنعتی، هوشنگ میرزایی و بسیاری دیگر نیز حضور داشتند.

همچنین در این آیین بزرگداشت ضمن قدردانی ویژه از خانواده هنرمند فقید جهانگیر خسروشاهی از سایر خانواده‌های شهدای روایت فتح نیز با حضور سردار فدوی و سید محمد نادری تجلیل به عمل آمد.

منبع : خبرگزاری مهر


کلمات کلیدی :
اشتراک گذاری :

آخرین اخبار هنری

انتصاب مدیرکل تولیدات نمایشی معاونت برون مرزی سازمان صدا و سیما

انتصاب مدیرکل تولیدات نمایشی معاونت برون مرزی سازمان صدا و سیما
2022-05-16T20:31:37+04:30
معاون برون مرزی صداوسیما مدیر کل تولیدات نمایشی این معاونت را منصوب کرد.

پژمان جمشیدی با «علفزار» به سینماها می‌آید/ اکران از ۲۸ اردیبهشت

پژمان جمشیدی با «علفزار» به سینماها می‌آید/ اکران از ۲۸ اردیبهشت
2022-05-16T18:38:16+04:30
دو فیلم «علفزار» و «چند می‌گیری گریه کنی ۲» از روز چهارشنبه ۲۸ اردیبهشت ماه به نمایش در می‌آیند.

سازمان سینمایی با درخواست انحلال کدام سینماها موافقت می‌کند؟

سازمان سینمایی با درخواست انحلال کدام سینماها موافقت می‌کند؟
2022-05-16T16:51:37+04:30
قادر آشنا معاون توسعه فناوری و مطالعات سینمایی سازمان سینمایی به تشریح موضع قانونی این سازمان در قبال سینماهای متقاضی انحلال پرداخت.

آکشی کومار فرش قرمز کن را از دست داد/ ابتلا به کرونا برای بار دوم

آکشی کومار فرش قرمز کن را از دست داد/ ابتلا به کرونا برای بار دوم
2022-05-16T15:58:16+04:30
آکشی کومار ستاره سینمای بالیوود با مثبت شدن تست کرونایش از حضور در فرش قرمز جشنواره کن ۲۰۲۲ بازماند.

بهرام دهقانی در «سایه» تجلیل می‌شود/ گلایه از انتقادات دانشجویان

بهرام دهقانی در «سایه» تجلیل می‌شود/ گلایه از انتقادات دانشجویان
2022-05-16T15:44:57+04:30
محمدحسین یاوری دبیر جشنواره فیلم «سایه» بیان کرد که امسال بزرگداشت بهرام دهقانی را داریم که از تدوین‌گران خوب کشورمان هستند.

بدرقه وزیر فرهنگ لبنان از سوی رییس سازمان سینمایی کشور

بدرقه وزیر فرهنگ لبنان از سوی رییس سازمان سینمایی کشور
2022-05-16T15:04:57+04:30
رییس سازمان سینمایی کشور و بهمنی معاون رییس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی صبح امروز دوشنبه ۲۶ اردیبهشت، در در پاویون فرودگاه بین‌المللی امام خمینی (ره) وزیر...

لیام نیسن در «سرزمین مقدسان و گناهکاران» دیده شد

لیام نیسن  در «سرزمین مقدسان و گناهکاران» دیده شد
2022-05-16T12:51:36+04:30
نتفلیکس ۲ تصویر از بازی لیام نیسن در فیلم جدیدش را منتشر کرد.

انصراف گروه تئاتر «نقاب» از اجرا به دلیل نبود حمایت

انصراف گروه تئاتر «نقاب» از اجرا به دلیل نبود حمایت
2022-05-16T12:38:17+04:30
سرپرست گروه تئاتر «نقاب» اعلام کرد به دلیل نبود حمایت از سوی اداره‌کل هنرهای نمایشی از اجرای جدیدترین اثر گروه در سالن اصلی مجموعه تئاتر شهر انصراف می‌دهد.

آشا محرابی به تئاتر کودک بازگشت/ تلاش بچه‌ها برای رهایی از فاگین

آشا محرابی به تئاتر کودک بازگشت/ تلاش بچه‌ها برای رهایی از فاگین
2022-05-16T09:31:37+04:30
روز گذشته یکشنبه ۲۵ اردیبهشت ماه نمایش «بچه های تکِ استریت کارلو» به کارگردانی آشا محرابی و با حضور داریوش فرضیایی و تعدادی از هنرمندان تئاتر آغاز به کار کرد.

معاونت برون‌مرزی فعلا شبکه جدید تاسیس نمی‌کند/خیز برای آثار نمایشی

معاونت برون‌مرزی فعلا شبکه جدید تاسیس نمی‌کند/خیز برای آثار نمایشی
2022-05-16T08:38:17+04:30
معاون برون مرزی صداوسیما با اشاره به اقدامات این معاونت بیان کرد که تا اطلاع ثانوی بنایی برای راه‌اندازی و تاسیس شبکه یا کانال جدید ندارند.

ابراز تمایل بازیگران برای حضور در «رکسانا»/ شهبازی به فجر می‌رسد؟

ابراز تمایل بازیگران برای حضور در «رکسانا»/ شهبازی به فجر می‌رسد؟
2022-05-16T08:38:16+04:30
مسعود ردایی تهیه‌کننده سینما بیان کرد که عده‌ای از بازیگران هم خودشان ابراز تمایل کرده‌اند که در فیلم سینمایی «رکسانا» ایفای نقش داشته باشند که این موارد هم ...

«اژدها لازم می شود» امشب در شبکه سه سیما

«اژدها لازم می شود» امشب در شبکه سه سیما
2022-05-15T21:04:56+04:30
فیلم کوتاه تلویزیونی اژدها لازم می شود امشب ساعت ۲۲:۴۵ از شبکه سه سیما پخش می شود.

«روی موج یکشنبه‌ها» جان می‌گیرد/ جهان تجسمی مبنای رویکرد اجرایی

«روی موج یکشنبه‌ها» جان می‌گیرد/ جهان تجسمی مبنای رویکرد اجرایی
2022-05-15T12:58:19+04:30
مازیار سیدی از اجرای نمایش «روی موج یکشنبه‌ها» در نیمه ابتدایی تابستان خبر داد.

فروش ۸۴۷ میلیون تومانی تئاتر شهر در ۲ ماه اول ۱۴۰۱

فروش ۸۴۷ میلیون تومانی تئاتر شهر در ۲ ماه اول ۱۴۰۱
2022-05-15T12:44:59+04:30
آمار فروش و تماشاگران نمایش های به صحنه رفته در تالارهای مختلف مجموعه تئاتر شهر، تماشاخانه سنگلج و تالار هنر به تفکیک اجراها مشخص شد.

برنامه تازه‌ترین کنسرت‌های تهران و شهرهای دیگر اعلام شد

برنامه تازه‌ترین کنسرت‌های تهران و شهرهای دیگر اعلام شد
2022-05-15T12:18:19+04:30
تعدادی از گروه‌ها و هنرمندان فعال حوزه موسیقی طی روزهای آینده مجموعه کنسرت‌هایی را در تالارهای مختلف تهران و دیگر شهرهای کشور برگزار می‌کنند.

مجید زین‌العابدین مدیرعامل بنیاد فرهنگی هنری رودکی شد

مجید زین‌العابدین مدیرعامل بنیاد فرهنگی هنری رودکی شد
2022-05-15T10:44:58+04:30
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی و رئیس هیات امنای بنیاد فرهنگی هنری رودکی، در حکمی مجید زین‌العابدین را به عنوان مشاور وزیر و مدیر عامل این بنیاد منصوب کرد.

تام کروز: ساخت «تاپ گان ۲» غیرمسئولانه و ستایش جنگ‌افروزی است

تام کروز: ساخت «تاپ گان ۲» غیرمسئولانه و ستایش جنگ‌افروزی است
2022-05-15T10:04:59+04:30
تام کروز ۳۰ سال قبل و بعد از ساخت فیلم «تاپ گان» اعلام کرده بود ساخت ادامه این فیلم ستایش جنگ‌افروزی است اما حالا قسم خورده که ارائه بهترین دنباله ممکن برای ...

همچنان پیگیر وضعیت رضا رویگری هستیم/ حفظ کرامت هنرمندان سیاست ماست

همچنان پیگیر وضعیت رضا رویگری هستیم/ حفظ کرامت هنرمندان سیاست ماست
2022-05-15T09:51:39+04:30
نیکنام حسینی پور مشاور مدیرعامل صندوق اعتباری هنر بیان کرد که حفظ کرامت هنرمندان، مهمترین سیاست تمامی نهادهای دست اندرکار فرهنگ و هنر کشور است.

«وسان» در کانادا رونمایی می‌شود/ یاسر خاسب و اجرایی بین‌المللی

«وسان» در کانادا رونمایی می‌شود/ یاسر خاسب و اجرایی بین‌المللی
2022-05-15T09:51:38+04:30
یاسر خاسب در جدیدترین تجربه خود ویدئو پرفورمنس آرت «وسان» را همزمان با روز شاهنامه فردوسی، برای یک کمپانی هنری در کانادا اجرا می‌کند.

مجموعه انیمیشن «مینا» رونمایی شد/ فرصتی برای آموزش زبان فارسی

مجموعه انیمیشن «مینا» رونمایی شد/ فرصتی برای آموزش زبان فارسی
2022-05-15T07:11:39+04:30
مجموعه انیمیشن «مینا» با حضور معاون برون مرزی سازمان صداوسیما و نیز رئیس بنیاد سعدی، رونمایی شد.

بازیگران در تئاتر شهر گردهم آمدند/ به نام تئاتر به کام موسیقی

بازیگران در تئاتر شهر گردهم آمدند/ به نام تئاتر به کام موسیقی
2022-05-14T22:18:19+04:30
مراسم گرامیداشت روز جهانی تئاتر و «شب بازیگر» با تجلیل از ۴ بازیگر پیشکسوت تئاتر و یادبود هنرمندان درگذشته در سالن اصلی تئاتر شهر برگزار شد.

تودیع و معارفه مدیران شبکه‌های تلویزیون/ تحول چگونه رخ می‌دهد؟

تودیع و معارفه مدیران شبکه‌های تلویزیون/ تحول چگونه رخ می‌دهد؟
2022-05-14T16:04:58+04:30
معاون سیمای رسانه ملی بیان کرد که تحول با جابجایی معاونان و مدیران رخ نمی‌دهد بلکه به همت بدنه عظیم، کارآمد و انقلابی که در سازمان صداوسیما حضور دارد، رقم می...

گلدن گلوب فروخته می‌شود/ پیچیدگی و ابهام در وضعیت نهاد سینمایی

گلدن گلوب فروخته می‌شود/ پیچیدگی و ابهام در وضعیت نهاد سینمایی
2022-05-14T15:38:18+04:30
گلدن گلوب اعلام کرد که قصد دارد این مجموعه را به یک فرد بفروشد تا بتواند از این طریق مشکلات مربوط به نبودن تنوع را کم کند.

پرفورمنس خاستگاهی اجتماعی دارد/ ماجرای یک مشغله فراگیر

پرفورمنس خاستگاهی اجتماعی دارد/ ماجرای یک مشغله فراگیر
2022-05-14T13:11:39+04:30
امیر وارسته طراح و کارگردان پرفورمنس «شغل فراگیر» بیان کرد که این اجرا علاوه بر رویکردی نقادانه، بخشی از تجربه‌ زیست هنرمند به مثابه‌ یک شهروند را با مخاطبان...

پخش مستندی ویژه ناشنوایان/ کارآفرینان به مناطق صعب‌العبور رفتند

پخش مستندی ویژه ناشنوایان/ کارآفرینان به مناطق صعب‌العبور رفتند
2022-05-14T12:04:59+04:30
نسخه ویژه ناشنوایان «از زمین خاکی» به تهیه‌کنندگی و کارگردانی ایمان گودرزی از یکشنبه ۲۵ اردیبهشت ساعت ۱۸ روی آنتن شبکه مستند می‌رود.

اولین تصاویر «آزادی مشروط» منتشر شد/ سریال کرونایی مسعود ده‌نمکی

اولین تصاویر «آزادی مشروط» منتشر شد/ سریال کرونایی مسعود ده‌نمکی
2022-05-14T11:38:18+04:30
همزمان با اولین روزهای تصویربرداری «آزادی مشروط» اولین تصاویر از این سریال به تازگی منتشر شده است.

ژولیت بینوش جایزه سن‌سباستین را دریافت می‌کند

ژولیت بینوش جایزه سن‌سباستین را دریافت می‌کند
2022-05-14T11:11:39+04:30
جایزه جشنواره سن‌سباستین ۲۰۲۲ به ژولیت بینوش بازیگر فرانسوی اهدا می‌شود.

پخش مستندی ویژه نابینایان/ کارآفرینان به مناطق صعب‌العبور رفتند

پخش مستندی ویژه نابینایان/ کارآفرینان به مناطق صعب‌العبور رفتند
2022-05-14T10:58:18+04:30
نسخه ویژه ناشنوایان «از زمین خاکی» به تهیه‌کنندگی و کارگردانی ایمان گودرزی از یکشنبه ۲۵ اردیبهشت ساعت ۱۸ روی آنتن شبکه مستند می‌رود.

اولین آلبوم گروه «وَنگِ وا» منتشر شد/ شنیدن «رجزخون» با صدای متفاوت

اولین آلبوم گروه «وَنگِ وا» منتشر شد/ شنیدن «رجزخون» با صدای متفاوت
2022-05-14T09:24:58+04:30
اولین آلبوم گروه موسیقی «وَنگِ وا» با عنوان «رجزخون» در قالبی اثری تلفیقی مبتنی‌بر موسیقی ایرانی و موسیقی نواحی مختلف کشورمان پیش روی مخاطبان قرار گرفت.

«رویای پرشکوه خالی» در مولوی/ بازگشت به کارگردانی بعد از ۴ سال

«رویای پرشکوه خالی» در مولوی/ بازگشت به کارگردانی بعد از ۴ سال
2022-05-14T08:18:32+04:30
حامد ادوای از اجرای نمایش «رویای پرشکوه خالی» در آینده ای نزدیک در تالار مولوی خبر داد.
X فیلم جدید فیلم جدید دانلود فیلم و سریال تبلیغات شما (پیام به تلگرام)