میرنیوز

خلبانی که ۲ سال بعد از پایان جنگ به خانه برگشت/ دوستی که دشمن شد!

خلبانی که ۲ سال بعد از پایان جنگ به خانه برگشت/ دوستی که دشمن شد! 2022-04-07T06:29:13+04:30

محسن قیصری کارگردان مستند «آخرین پرواز» همزمان با عرضه اینترنتی این مستند در گفتگو با خبرنگار مهر درباره آن توضیح داد: در سال ۹۷ بود که طرح اولیه این مستند را به سازمان اوج ارائه کردیم و مورد تصویب قرار گرفت. این مستند درباره یکی از خلبانان دوران جنگ است که به مدت ۱۰ سال در اسارت رژیم بعث بوده و دو سال پس از پایان جنگ آزاد می‌شود. شخصیت محمدرضا صلواتی به‌عنوان یک خلبان ویژگی‌های خاصی داشت که پرداختن به آن‌ها برایم جذاب بود.

وی ادامه داد: پنج سال پیش از آنکه آقای صلواتی اسیر شود، یک هیأت عراقی به ایران می‌آید که سرپرست این هیأت فردی به نام سامرایی، رئیس استخبارات ارتش عراق بود. از طرف ارتش ایران، محمدرضا صلواتی مأمور می‌شود که این هیأت را همراهی کند. در مدتی که این گروه در کشور حضور داشتند، به واسطه همین همراهی آشنایی میان این دو شکل می‌گیرد. بعد از انقلاب و جنگ، وقتی آقای صلواتی در جنگ اسیر می‌شود به صورت اتفاقی او را برای بازجویی نزد سامرایی می‌برند. روایت این برخورد و مواجهه یکی از بخش‌های جذاب این مستند برای من بود.

این مستندساز ادامه داد: بازه ۱۰ ساله اسارت این خلبان با سختی‌های بسیاری همراه بوده است و بعد از بازگشت هم حوادث تراژیکی در خانواده او رخ می‌دهد و همسرش را پس از سال‌ها از دست می‌دهد. در مجموع سرگذشت تراژیک و در عین حال دراماتیکی این شخص داشت که پرداختن به آن برایم جالب بود.

وی افزود: ساخت این مستند جرقه‌ای بود برای توجه به بخشی از فرماندهان نیروی هوایی تا مورد توجه رسانه‌ها و حتی نویسندگان قرار بگیرند. از آن تاریخ دریچه‌ای باز شد تا قصه‌های ناگفته‌ای از نیروی هوایی وارد فضای تلویزیون و حتی سینما شود.

قیصری درباره بازه زمانی طولانی دوران اسارت این خلبان هم توضیح داد: جنگ که تمام شد مدت زمانی طول کشید تا اسرا میان دو کشور مبادله شوند. در میان عراق تلاش می‌کرد از خلبانان به‌عنوان یک حربه سیاسی و اهرم فشار استفاده کند. خلبانان نیروی هوایی هم به لحاظ مادی و هم به لحاظ معنوی از نظر ارزش نظامی بسیار برای دشمن ارزشمند بودند، به همین دلیل آن‌ها را گروگان نگه داشته بودند تا بتوانند تا آخرین اسرای خود را از ایران تحویل بگیرند.

وی افزود: در اولین عملیاتی که طی آن ۱۴۰ فروند هواپیما از طرف ایران، مناطقی از پایگاه‌های نظامی و مناطق نفتی عراق را بمباران می‌کنند، آقای صلواتی هم حضور داشته است. این عملیات در اول مهر ۱۳۵۹ صورت می‌گیرد. چهارمین روز از جنگ او در عملیات دیگری برای حمله به پایگاه کوت شرکت می‌کند که در همان عملیات هواپیمایش مورد اصابت موشک قرار می‌گیرد، به همراه خلبان همراهش سقوط می‌کنند و به اسارت دشمن درمی‌آیند. از روز سوم مهر ۱۳۵۹ آقای صلواتی اسیر می‌شود و در سال ۶۹ حدود دو سال پس از پایان جنگ هم آزاد می‌شود. ما جمعاً ۵۶ خلبان اسیر در طول جنگ داشتیم که در چند اردوگاه عراق پراکنده بودند. حدود ۳۰ نفر از همراهان آقای صلواتی را عراق بعد از تبادل اسرا نگه می‌دارد و پس از دو سال آزاد می‌کند.

این مستندساز ادامه داد: مأموریت‌های نیروی هوایی معمولاً به‌صورت گروهی انجام می‌شود و برای بمباران مناطق استراتژیک معمولاً از دو تا هشت فروند هواپیما عازم می‌شوند. در این مأموریت‌ها معمولاً هر هواپیما مأمور می‌شود که نقطه مشخصی را هدف قرار دهد. از ویژگی‌های امثال آقای صلواتی همین بوده که سر نترسی داشتند، با هواپیماهای خود وارد شهرهایی می‌شدند که پدافند موشکی قوی داشتند و آن‌ها باید از این سد عبور می‌کردند. یکی از ویژگی‌های این عملیات‌ها پرواز با سرعت بالا و در ارتفاع پایین است که کل عملیات را تبدیل به کاری پرریسک می‌کند. به‌خصوص که خلبانان ما این ملاحظه را داشتند که مناطق مسکونی را هم هدف قرار ندهند و با دقت بالایی مناطق تعریف‌شده در عملیات را مدنظر قرار می‌دادند که به همین دلیل گاهی در معرض خطرات عجیب و غریبی هم قرار می‌گرفتند.

وی در ادامه با تشریح وضعیت فیزیکی هواپیماهای غول‌پیکر حمل بمب در دوران دفاع مقدس افزود: با همین هواپیماهای سنگین این عملیات‌های شگفت‌انگیز صورت می‌گرفت که نشان‌دهنده روحیه دلاوری و جوانمردی این خلبانان بوده، فراتر از آن هم دوره استقامت ۱۰ ساله‌ای است که علی‌رغم آنکه نیروهای مختلف آن‌ها را تحت فشارهای سیاسی قرار می‌دادند و مورد شکنجه قرار می‌گرفتند آن‌ها در اسارت صبر کردند. به تعبیری در این ۱۰ سال علاوه‌بر اسارت، آن‌ها تحت فشارهای نیروهای مختلف از منافقین و برخی بریده‌های داخلی هم قرار داشتند اما توانستند در این شرایط دوام بیاورند.

قیصری درباره ویژه‌ترین خاطرات و تجربیات خلبان صلواتی هم گفت: ما چند نقطه عطف در روایت فیلم داریم که یکی از همین نقاط عطف مواجهه با سامرایی به‌عنوان رئیس استخبارات ارتش عراق است. در این دیدار خلبان ایرانی یعنی همین آقای صلواتی هیچ انتظاری از آشنای قدیمی خود ندارد. روایت تکنیک‌های عملیاتی در حمله به کوت، از دیگر نقاط عطف این روایت است. از دیگر نقاط عطف فیلم هم اتفاقاتی است که در دوران اسارت برای آقای صلواتی رقم می‌خورد. زمانی عکسی از فرزندش به همراه یک نامه به دستش می‌رسد، زمانی که مشغول تماشای عکس فرزندش بوده، مأمور عراقی به او نزدیک می‌شود، عکس را می‌گیرد و می‌پرسد این کیست که اینقدر قشنگ است؟ صلواتی می‌گوید که او پسرم است. مأمور بعثی با خودکار چشم‌های پسر را در عکس سوراخ می‌کند و عکس پاره‌شده را به او بازمی‌گرداند. در آن وضعیت او آنچنان منقلب و خشمگین می‌شود اما کاری از او برنمی‌آید.

وی ادامه داد: وقتی او پس از سال‌ها اسارت به خانه برمی‌گردد تا زندگی تازه‌ای را با همسر و دو فرزندش از سر بگیرد اما به فاصله کوتاهی روزی که مشغول تماشای تلویزیون بودند، همسرش سرش را روی شانه او می‌گذارد و به‌واسطه ایست قلبی از دنیا می‌رود. روایت این اتفاق هم یکی دیگر از نقاط عطف این فیلم محسوب می‌شود. این موارد بسیار موردتوجه مخاطبان این فیلم قرار گرفته است.

کارگردان مستند «آخرین پرواز» درباره جذاب‌ترین تجربه خود در مسیر ساخت این مستند گفت: آشنایی با این شخصیت‌ها برای من هم درس بود و هم افتخار. شناخت این مردان بزرگ برای من یک افتخار بود اما ناراحتم در کشوری از این بزرگان صحبت می‌کنیم که سازمان‌های متولی، نسبت به آن‌ها بی‌تفاوت هستند. زمانی که ما این فیلم را ساختیم، به‌جز تعداد محدودی از دوستان در نیروی هوایی، مجموعه سازمان‌های مرتبط نه تنها توجهی به این موضوع نداشتند بلکه به‌گونه‌ای رفتار می‌کردند که گویی برای‌شان اهمیت ندارد. آقای صلواتی وقتی این فیلم را تماشا می‌کرد، احساس می‌کرد به سال‌های دفاع مقدس بازگشته و مجدد زنده شده است. این روحیه در دیگر خلبانان دوران جنگ و اسارت هم وجود دارد.

منبع : خبرگزاری مهر


کلمات کلیدی :
اشتراک گذاری :

آخرین اخبار هنری

پژمان جمشیدی با «علفزار» به سینماها می‌آید/ اکران از ۲۸ اردیبهشت

پژمان جمشیدی با «علفزار» به سینماها می‌آید/ اکران از ۲۸ اردیبهشت
2022-05-16T18:38:16+04:30
دو فیلم «علفزار» و «چند می‌گیری گریه کنی ۲» از روز چهارشنبه ۲۸ اردیبهشت ماه به نمایش در می‌آیند.

سازمان سینمایی با درخواست انحلال کدام سینماها موافقت می‌کند؟

سازمان سینمایی با درخواست انحلال کدام سینماها موافقت می‌کند؟
2022-05-16T16:51:37+04:30
قادر آشنا معاون توسعه فناوری و مطالعات سینمایی سازمان سینمایی به تشریح موضع قانونی این سازمان در قبال سینماهای متقاضی انحلال پرداخت.

آکشی کومار فرش قرمز کن را از دست داد/ ابتلا به کرونا برای بار دوم

آکشی کومار فرش قرمز کن را از دست داد/ ابتلا به کرونا برای بار دوم
2022-05-16T15:58:16+04:30
آکشی کومار ستاره سینمای بالیوود با مثبت شدن تست کرونایش از حضور در فرش قرمز جشنواره کن ۲۰۲۲ بازماند.

بهرام دهقانی در «سایه» تجلیل می‌شود/ گلایه از انتقادات دانشجویان

بهرام دهقانی در «سایه» تجلیل می‌شود/ گلایه از انتقادات دانشجویان
2022-05-16T15:44:57+04:30
محمدحسین یاوری دبیر جشنواره فیلم «سایه» بیان کرد که امسال بزرگداشت بهرام دهقانی را داریم که از تدوین‌گران خوب کشورمان هستند.

بدرقه وزیر فرهنگ لبنان از سوی رییس سازمان سینمایی کشور

بدرقه وزیر فرهنگ لبنان از سوی رییس سازمان سینمایی کشور
2022-05-16T15:04:57+04:30
رییس سازمان سینمایی کشور و بهمنی معاون رییس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی صبح امروز دوشنبه ۲۶ اردیبهشت، در در پاویون فرودگاه بین‌المللی امام خمینی (ره) وزیر...

لیام نیسن در «سرزمین مقدسان و گناهکاران» دیده شد

لیام نیسن  در «سرزمین مقدسان و گناهکاران» دیده شد
2022-05-16T12:51:36+04:30
نتفلیکس ۲ تصویر از بازی لیام نیسن در فیلم جدیدش را منتشر کرد.

انصراف گروه تئاتر «نقاب» از اجرا به دلیل نبود حمایت

انصراف گروه تئاتر «نقاب» از اجرا به دلیل نبود حمایت
2022-05-16T12:38:17+04:30
سرپرست گروه تئاتر «نقاب» اعلام کرد به دلیل نبود حمایت از سوی اداره‌کل هنرهای نمایشی از اجرای جدیدترین اثر گروه در سالن اصلی مجموعه تئاتر شهر انصراف می‌دهد.

آشا محرابی به تئاتر کودک بازگشت/ تلاش بچه‌ها برای رهایی از فاگین

آشا محرابی به تئاتر کودک بازگشت/ تلاش بچه‌ها برای رهایی از فاگین
2022-05-16T09:31:37+04:30
روز گذشته یکشنبه ۲۵ اردیبهشت ماه نمایش «بچه های تکِ استریت کارلو» به کارگردانی آشا محرابی و با حضور داریوش فرضیایی و تعدادی از هنرمندان تئاتر آغاز به کار کرد.

معاونت برون‌مرزی فعلا شبکه جدید تاسیس نمی‌کند/خیز برای آثار نمایشی

معاونت برون‌مرزی فعلا شبکه جدید تاسیس نمی‌کند/خیز برای آثار نمایشی
2022-05-16T08:38:17+04:30
معاون برون مرزی صداوسیما با اشاره به اقدامات این معاونت بیان کرد که تا اطلاع ثانوی بنایی برای راه‌اندازی و تاسیس شبکه یا کانال جدید ندارند.

ابراز تمایل بازیگران برای حضور در «رکسانا»/ شهبازی به فجر می‌رسد؟

ابراز تمایل بازیگران برای حضور در «رکسانا»/ شهبازی به فجر می‌رسد؟
2022-05-16T08:38:16+04:30
مسعود ردایی تهیه‌کننده سینما بیان کرد که عده‌ای از بازیگران هم خودشان ابراز تمایل کرده‌اند که در فیلم سینمایی «رکسانا» ایفای نقش داشته باشند که این موارد هم ...

«اژدها لازم می شود» امشب در شبکه سه سیما

«اژدها لازم می شود» امشب در شبکه سه سیما
2022-05-15T21:04:56+04:30
فیلم کوتاه تلویزیونی اژدها لازم می شود امشب ساعت ۲۲:۴۵ از شبکه سه سیما پخش می شود.

«روی موج یکشنبه‌ها» جان می‌گیرد/ جهان تجسمی مبنای رویکرد اجرایی

«روی موج یکشنبه‌ها» جان می‌گیرد/ جهان تجسمی مبنای رویکرد اجرایی
2022-05-15T12:58:19+04:30
مازیار سیدی از اجرای نمایش «روی موج یکشنبه‌ها» در نیمه ابتدایی تابستان خبر داد.

فروش ۸۴۷ میلیون تومانی تئاتر شهر در ۲ ماه اول ۱۴۰۱

فروش ۸۴۷ میلیون تومانی تئاتر شهر در ۲ ماه اول ۱۴۰۱
2022-05-15T12:44:59+04:30
آمار فروش و تماشاگران نمایش های به صحنه رفته در تالارهای مختلف مجموعه تئاتر شهر، تماشاخانه سنگلج و تالار هنر به تفکیک اجراها مشخص شد.

برنامه تازه‌ترین کنسرت‌های تهران و شهرهای دیگر اعلام شد

برنامه تازه‌ترین کنسرت‌های تهران و شهرهای دیگر اعلام شد
2022-05-15T12:18:19+04:30
تعدادی از گروه‌ها و هنرمندان فعال حوزه موسیقی طی روزهای آینده مجموعه کنسرت‌هایی را در تالارهای مختلف تهران و دیگر شهرهای کشور برگزار می‌کنند.

مجید زین‌العابدین مدیرعامل بنیاد فرهنگی هنری رودکی شد

مجید زین‌العابدین مدیرعامل بنیاد فرهنگی هنری رودکی شد
2022-05-15T10:44:58+04:30
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی و رئیس هیات امنای بنیاد فرهنگی هنری رودکی، در حکمی مجید زین‌العابدین را به عنوان مشاور وزیر و مدیر عامل این بنیاد منصوب کرد.

تام کروز: ساخت «تاپ گان ۲» غیرمسئولانه و ستایش جنگ‌افروزی است

تام کروز: ساخت «تاپ گان ۲» غیرمسئولانه و ستایش جنگ‌افروزی است
2022-05-15T10:04:59+04:30
تام کروز ۳۰ سال قبل و بعد از ساخت فیلم «تاپ گان» اعلام کرده بود ساخت ادامه این فیلم ستایش جنگ‌افروزی است اما حالا قسم خورده که ارائه بهترین دنباله ممکن برای ...

همچنان پیگیر وضعیت رضا رویگری هستیم/ حفظ کرامت هنرمندان سیاست ماست

همچنان پیگیر وضعیت رضا رویگری هستیم/ حفظ کرامت هنرمندان سیاست ماست
2022-05-15T09:51:39+04:30
نیکنام حسینی پور مشاور مدیرعامل صندوق اعتباری هنر بیان کرد که حفظ کرامت هنرمندان، مهمترین سیاست تمامی نهادهای دست اندرکار فرهنگ و هنر کشور است.

«وسان» در کانادا رونمایی می‌شود/ یاسر خاسب و اجرایی بین‌المللی

«وسان» در کانادا رونمایی می‌شود/ یاسر خاسب و اجرایی بین‌المللی
2022-05-15T09:51:38+04:30
یاسر خاسب در جدیدترین تجربه خود ویدئو پرفورمنس آرت «وسان» را همزمان با روز شاهنامه فردوسی، برای یک کمپانی هنری در کانادا اجرا می‌کند.

مجموعه انیمیشن «مینا» رونمایی شد/ فرصتی برای آموزش زبان فارسی

مجموعه انیمیشن «مینا» رونمایی شد/ فرصتی برای آموزش زبان فارسی
2022-05-15T07:11:39+04:30
مجموعه انیمیشن «مینا» با حضور معاون برون مرزی سازمان صداوسیما و نیز رئیس بنیاد سعدی، رونمایی شد.

بازیگران در تئاتر شهر گردهم آمدند/ به نام تئاتر به کام موسیقی

بازیگران در تئاتر شهر گردهم آمدند/ به نام تئاتر به کام موسیقی
2022-05-14T22:18:19+04:30
مراسم گرامیداشت روز جهانی تئاتر و «شب بازیگر» با تجلیل از ۴ بازیگر پیشکسوت تئاتر و یادبود هنرمندان درگذشته در سالن اصلی تئاتر شهر برگزار شد.

تودیع و معارفه مدیران شبکه‌های تلویزیون/ تحول چگونه رخ می‌دهد؟

تودیع و معارفه مدیران شبکه‌های تلویزیون/ تحول چگونه رخ می‌دهد؟
2022-05-14T16:04:58+04:30
معاون سیمای رسانه ملی بیان کرد که تحول با جابجایی معاونان و مدیران رخ نمی‌دهد بلکه به همت بدنه عظیم، کارآمد و انقلابی که در سازمان صداوسیما حضور دارد، رقم می...

گلدن گلوب فروخته می‌شود/ پیچیدگی و ابهام در وضعیت نهاد سینمایی

گلدن گلوب فروخته می‌شود/ پیچیدگی و ابهام در وضعیت نهاد سینمایی
2022-05-14T15:38:18+04:30
گلدن گلوب اعلام کرد که قصد دارد این مجموعه را به یک فرد بفروشد تا بتواند از این طریق مشکلات مربوط به نبودن تنوع را کم کند.

پرفورمنس خاستگاهی اجتماعی دارد/ ماجرای یک مشغله فراگیر

پرفورمنس خاستگاهی اجتماعی دارد/ ماجرای یک مشغله فراگیر
2022-05-14T13:11:39+04:30
امیر وارسته طراح و کارگردان پرفورمنس «شغل فراگیر» بیان کرد که این اجرا علاوه بر رویکردی نقادانه، بخشی از تجربه‌ زیست هنرمند به مثابه‌ یک شهروند را با مخاطبان...

پخش مستندی ویژه ناشنوایان/ کارآفرینان به مناطق صعب‌العبور رفتند

پخش مستندی ویژه ناشنوایان/ کارآفرینان به مناطق صعب‌العبور رفتند
2022-05-14T12:04:59+04:30
نسخه ویژه ناشنوایان «از زمین خاکی» به تهیه‌کنندگی و کارگردانی ایمان گودرزی از یکشنبه ۲۵ اردیبهشت ساعت ۱۸ روی آنتن شبکه مستند می‌رود.

اولین تصاویر «آزادی مشروط» منتشر شد/ سریال کرونایی مسعود ده‌نمکی

اولین تصاویر «آزادی مشروط» منتشر شد/ سریال کرونایی مسعود ده‌نمکی
2022-05-14T11:38:18+04:30
همزمان با اولین روزهای تصویربرداری «آزادی مشروط» اولین تصاویر از این سریال به تازگی منتشر شده است.

ژولیت بینوش جایزه سن‌سباستین را دریافت می‌کند

ژولیت بینوش جایزه سن‌سباستین را دریافت می‌کند
2022-05-14T11:11:39+04:30
جایزه جشنواره سن‌سباستین ۲۰۲۲ به ژولیت بینوش بازیگر فرانسوی اهدا می‌شود.

پخش مستندی ویژه نابینایان/ کارآفرینان به مناطق صعب‌العبور رفتند

پخش مستندی ویژه نابینایان/ کارآفرینان به مناطق صعب‌العبور رفتند
2022-05-14T10:58:18+04:30
نسخه ویژه ناشنوایان «از زمین خاکی» به تهیه‌کنندگی و کارگردانی ایمان گودرزی از یکشنبه ۲۵ اردیبهشت ساعت ۱۸ روی آنتن شبکه مستند می‌رود.

اولین آلبوم گروه «وَنگِ وا» منتشر شد/ شنیدن «رجزخون» با صدای متفاوت

اولین آلبوم گروه «وَنگِ وا» منتشر شد/ شنیدن «رجزخون» با صدای متفاوت
2022-05-14T09:24:58+04:30
اولین آلبوم گروه موسیقی «وَنگِ وا» با عنوان «رجزخون» در قالبی اثری تلفیقی مبتنی‌بر موسیقی ایرانی و موسیقی نواحی مختلف کشورمان پیش روی مخاطبان قرار گرفت.

«رویای پرشکوه خالی» در مولوی/ بازگشت به کارگردانی بعد از ۴ سال

«رویای پرشکوه خالی» در مولوی/ بازگشت به کارگردانی بعد از ۴ سال
2022-05-14T08:18:32+04:30
حامد ادوای از اجرای نمایش «رویای پرشکوه خالی» در آینده ای نزدیک در تالار مولوی خبر داد.

برد پیت در «شهر گمشده» جایگزین کدام بازیگر شد؟

برد پیت در «شهر گمشده» جایگزین کدام بازیگر شد؟
2022-05-14T08:05:11+04:30
کارگردان‌های «شهر گمشده» فاش کردند که قصد داشتند کیانو ریوز را در نقش کوتاهی در این فیلم داشته باشند.
X فیلم جدید فیلم جدید دانلود فیلم و سریال تبلیغات شما (پیام به تلگرام)